ROLLER KADO Dienstplichtigen alleen vrijwillig naar Golf Vermoorde mannen op Tholen Chinezen 2.2 Winst Shell groepscommandant gorissen van rijkspolitie in zundert: sj keldert met 'Oosteuropese asielzoekers zwaar crimineel' drie miljard ^2.8! Nederlandse ambassade in Kuwayt moet dicht ARABISCHE LANDEN PRATEN OVER INZETTEN STRIJDMACHT Sail 90 trekt 'volle bak' marine-fregatten kunnen volgende week vertrekken s>®®© 305 1.8» vakah aan biedingen Merijntje VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1990 Philips Toch katholieke huisarts in Urk Treinreiziger moet uit de spits blijven Met houden schapen is geen droog brood meer te verdienen Evenhuis: Stop illegale visserij HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND CAIRO (AFP/DPA) - Irak raakt steeds ver der in het isolement. Top uitgesteld Vrij zonnig STEENGRILLEN JE HAD T KUNNEN LEZEN IN.. 1,5 k 1 liter >«r 1,8 en oftroplcana, -i r >«1.5 >>1.4 2.5{ 2. 2.5( 1.5( enyoghurt, elen, perziken liter kl liter ardinal", ■jjÓTte jaargang Kantoren: Breda - Bcrncn op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhou~Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen. Losse nummers ma. t.m. vrijd. 1.35 en zat, 1.60. nade, 0.33 liter e, rode 75 liter >49" 1.9' ^11.7 >^4.4! mild droge, rr r\t fles 0.75 liter 0(1 Perla Mild Cafeïnevrije'koffie, snelfiltermaling, 2x250 gram of r-li 1 x 500 gram 5.8? O.l koffie, f bonen, <3 q« x 500 gram Nü O.O; ud gen kaas, 1.9! >65 oten, Ie of Mexicano, vacuüm verpakt, safdeling: <ms> Nü ^59*2.2! rst, O OO i 20% gratis* Nu£..£j Jglo vissticks, r\ Qf Ogram nes.- ornaat, 1 re JL8V1.ÖJ hettisaus, uinkruiden of O QC potten 450 ml 1.39 >95 4.9! >95 24! ter yzff en met rollade, sharing, 2 stuks Venco Tikkels, zoet, zout of mint, zakje 175 gram 1 -te j^5i./y »2.99 9.49 n decor, iloof pak 1.5 liter 3£5. J. Kwak-boekje.* ml ml prijs. gram 5.75 eau, 7.25 ,Z90"6.5! 5.45 3=55 2.9^ j5^5124! 13.49 4.49 J&45 79. asi-/bamivlees, 1.09 305. oë, stuk ,3.95 te advertentie kunt u in alle AH winkels artikelen waar kleine cijfertjes bij staan u alleen kopen in AH winkels waar één Ie deur staat. Reclameprijzen gel zaterdag 11 augustus a.s. ad strekt. Kunt u met een gerust hart viaue«§Jeiti doen met een 'Kleintje' onder de rubriek Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke 'Kleintjes'-rubriek. ROTTERDAM - De winst van de Koninklijke/Shell Groep is het eerste halfjaar gekelderd met maar liefst drie miljard gulden. Vooral het tweede kwartaal kreeg Shell klappen: de netto winst werd gehalveerd. Over de eerste zes maanden van dit jaar boekte Shell een winst van 4,6 miljard gulden, tegen 7,6 miljard gulden in het eerste halfjaar van 1989. Vooral de slechte resultaten in de chemie zet het resultaat van Shell onder druk. Over de verwachtingen voor het hele jaar durft Shell, gezien de onzekere situatie in het Midden-Oosten, geen voorspei lingen meer te doen. De kans bestaat dat Philips over dit jaar geen dividend zal uitkeren, omdat het bedrijfsre sultaat ronduit slecht genoemd wordt. Philips houdt er rekening mee dat het resultaat over het hele jaar twee miljard gulden nega tief zal zijn. Dat komt vooral omdat het concern 2,7 miljard gulden steekt in reorganisaties. Philips wil nog dit jaar het per soneelsbestand met 10.000 werknemers verminderen. Eind juni verschafte Philips nog aan 290.100 mensen werk, dat is 16.300 minder dan hal verwege vorig jaar. De laatste vijf jaar zijn inmid dels 50.000 arbeidsplaatsden bij het concern verdwenen of aan andere bedrijven overgedaan. DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse ambassade in Baghdad heeft van de Iraakse autoriteiten een nota ontvangen, waarin staat dat de Nederlandse missie in Kuwayt per 24 augustus opgeheven moet zijn. „In de nota staat dat het cen traal gezag sinds de annexatie van Kuwayt door Irak in Baghdad ligt", 'aldus een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Op de vraag of Nederland de Iraakse order zal opvolgen, verwijst de woordvoerder naar de resolutie van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties, waarin de annexatie 'van nul en generlei waarde' wordt ver klaard. In Irak bevinden zich nog 50 Nederlanders die nu ook het land niet meer uit kunnen. De Tweede Kamer komt vol gende week maandag bijeen om de crisis in de Golf te be spreken. URK (ANP) - Het streng protestantse Urk krijgt toch een ka tholieke huisarts. Burgemeester en Wethou ders hebben dokter R. Koeleman alsnog een ves tigingsvergunning ver strekt. Eerder dit jaar weigerde het college dat vanwege het geloof van de arts, hoewel Koeleman al ge ruime tijd waarnemend arts in Urk was. Koeleman is tegen de ne gatieve beslissing van het gemeentebestuur in be roep gegaan, omdat het weigeren van een vesti gingsvergunning om godsdienstige redenen in strijd is met de grondwet. Urk: nu nog een katholieke dominee RIJSBERGEN - Volgens adjudant J. Gorissen, groepscommandant van de rijkspolitie te Zundert, ver tonen Oosteuropese asiel zoekers vaak zwaar crimi neel gedrag. Gorissen zei dat gisteren naar aanleiding van de conflicten die de afgelopen week het Asiel Zoekers Centrum in Rijsbergen hebben geteisterd. Er heerste in het Rijsbergse centrum sinds vorige week zondag een broeierige sfeer, die eerst werd veroorzaakt door Joegoslaven en later door Po len. Beide Oosteuropese groepen hadden het in eerste instantie vooral gemunt op een groep So- rnaliërs, maar woensdagavond laat keerde hun agressie zich ook tegen de politie, die zelfs met lange messen werd be dreigd. Toen in maart van dit jaar di rectrice T. van den Klinken berg van het Amsterdamse op vangcentrum 'Het Jonkerhuis' in een rapport aan de ministe ries van Welzijn en van Justitie beweerde dat onder Oosteuro pese asielzoekers zware crimi naliteit- voorkomt, werd dat door politie en justitie nog in alle toonaarden ontkend. Van den Klinkenberg moest zelfs het veld ruimen. Drie Poolse asielzoekers, die woensdagavond in het Asiel Zoekers Centrum in Rijsbergen na een vechtpartij met Soma- liërs werden aangehouden, zijn gisteren weer op vrije voeten gesteld. Drie van hen zijn over geplaatst naar opvangcentra voor asielzoekers elders in het land. „De rust is nu in het centrum in Rijsbergen weergekeerd", zegt adjudant Gorissen. Uit verhoor van de Poolse en Somalische asielzoekers is ge bleken dat uiterst kleine irrita ties de aanleiding waren voor bedreigingen over en weer. Uiteindelijk escaleerde dat zo danig dat de Polen eerst de So- maliërs en daarna de politie met lange messen bedreigden. Gevraagd naar de aard van die irritaties zegt Gorissen: „On schuldige, kinderachtige din gen. Zoals de een die op de tele visie naar het ene net wil kij ken, terwijl de ander per se iets anders wil zien". Volgens de groepscommandant is er geen enkele garantie dat het nu in het centrum rustig blijft. „Het is een kruitvat. Ik maak me vooral zorgen om de vor men van criminaliteit die vooral bij de Oosteuropeanen voorkomen. Diefstal, inbraak, vernieling, daar hebben we he laas steeds mee te maken", al dus Gorissen. OP ACHTERGROND: 'Voormalig huize Bethanie kruitvat' Irak staat nu alleen Op de meest onwaarschijnlijke plaatsen zitten ze. Langs de kant van het Noordzeekanaal, sommigen met de tenen wiebelend in het water, achter hekken van bedrijfsterreinen en tussen de tankers in het westelijk havenge bied. Gewapend met thermoskannen koffie en broodtrommels met leeftocht. Honderdduizenden toeschouwers, van wie sommigen al uren vanaf hun ver overde plaats met kleine oogjes naar het water staren, in de richting van IJ- muiden vanwaar de Parade of Sail moet komen. Kortom, Sail 90 is begon nen. De parade komt rond 11 uur langzaam op gang. Aet de Oostindiëvaarder 'De Amsterdam' voorop zetten de tall ships met de nodige vertraging koers naar Amsterdam. Het Russische marine-opleidingsschip 'Tovaristsch' zorgt in IJmuiden voor enthousiaste reacties door onder vol zeil uit de sluizen te varen, gevolgd door de Italiaanse 'Amerigo Vespucci' en het opleidingsschip van de Russi sche visserij 'Kruzenshtern'. Het goede voorbeeld wordt snel nagevolgd. Van wege de westenwind besluiten alle schepen de zeilen te hijsen en zich naar Amsterdam te laten blazen. Rond half twee komen de eerste sche pen daar aan. Aangevoerd door de 'Amsterdam' trekt een bonte stoet van pieremachochels, zeil-, stoom- en mo torboten de haven in. De intocht draagt een carnavalesk karakter. Op diverse vaartuigen spelen bandjes allerhande muziek door elkaar, pleziervaartuigen zwermen uit over het IJ. Iets over achten opent burgemeester Van Thijn Sail 90. Vanaf een ponton worden duizenden balonnen opgela ten. De eerste dag van Sail 90 wordt be sloten met een laser-vuurwerkshow. - FOTO'S ANP Van onze verslaggever DEN HELDER - Dienst plichtige opvarenden van marineschepen die eventu eel volgende week naar de Golf vertrekken, zullen al leen als vrijwilliger mogen meegaan. De grootste vakbonden voor 'militairen, de Vereniging Be langenbehartiging Militairen (VBM) en de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (WDM) zullen daar bij het mi nisterie van Defensie op aan dringen. Het gaat, volgens de beide ver enigingen, weliswaar om een klein aantal dienstplichtigen, „maar je: kunt die mensen met goed fatsoen niet verplichten om naar een oorlogsgebied te gaan", aldus G. Klinkhamer, woordvoerder van de VBM sec tor zeemacht, met 17.000 leden de belangrijkste belangenbe hartiger van marinepersoneel. Mocht vandaag, tijdens het spoedberaad van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Gemeenschap en de lidstaten van de Navo, besloten worden om Nederlandse mari neschepen naar de Golf te stu ren, dan kunnen die binnen één week vertrekken. Het duurt dan nog twee weken voordat deze oorlogsbodems, vermoedelijk enkele stan daard-fregatten met als thuis haven Den Helder, in het oor logsgebied aankomen. Ongeveer negentig procent van de bemanning van een fregat, in totaal 180 koppen, is be roepsmilitair. In tegenstelling tot de marine-inzet in 1987, toen twee Nederlandse mijnen vegers naar de Golf van Oman werden gestuurd, zullen de fre gatten ditmaal niet louter door vrijwilligers worden bemand. Klinkhamer: „Dat zou mooi zijn, maar we moeten realis tisch blijven. Het werk op een fregat is dermate specialistisch en de opvarenden dienen zó goed op elkaar ingewerkt te zijn, dat we er in dit geval juist op toe zullen zien dat de be manning van elk schip com pleet en ongewijzigd is. De vei ligheid is daarmee gediend. Voor de enkele dienstplichtigen kan een uitzondering worden gemaakt; omdat die aan boord bijna allemaal een dienstverle nende functie hebben". Ook al is er officieel nog geen sprake van het sturen van één of meer Nederlandse marine schepen, in Den Helder wordt al gewerkt aan de eerste voor bereidingen. Komende maan dag loopt echter pas de verlof periode van het beroepsperso- neel af, zodat niet eerder dan volgende week kan worden be gonnen met het vertrekklaar maken van de fregatten. Ook tussen de VBM sector zee macht en het ministerie van Defensie is inmiddels overleg geweest over een mogelijke marine-inzet. „Het is onze bedoeling dat we een vinger aan de pols houden. We zullen voor vertrek verifië ren of de schepen met een vol ledige bemanning en bewape ning vertrekken", zegt Klink hamer. De Nederlandse marine heeft momenteel veertien fregatten in de vaart. Tien zogenaamde 'standaard-fregatten, twee luchtverdedigingsfregatten en twee geleidewapen-frgatten. Van deze schepen zijn er zeven nagenoeg onmiddellijk inzet baar. Acht standaard-fregatten zijn uitgerust met het geavanceerde Nederlandse 'goalkeeper'-sys- teem waarmee raketten als de gevreesde Exocet kunnen wor den onderschept. Van een inzet van mijnenve gers en -jagers zal geen sprake zijn omdat in het oorlogsgebied geen mijnendreiging bestaat. De verwachting is dat de Ne derlandse fregatten worden in gezet voor patrouille-diensten als onderdeel van een zeeblok kade. Meer nieuws over de cri sis in het Midden-Oosten: OP ACHTERGROND: Pakistan bruggenhoofd VS OP BINNENLAND: Exporteurs verliezen - miljoenen guldens OP BUITENLAND: 'Chemische oorlog dreigt' VS kan gifaanval weerstaan Iraakse aanval was voor CIA een complete verrassing Vandaag spoedberaad Navo I VANDAAG 2 KATERNEN ZIE ACHTERGROND I ZIE BINNENLAND I ZIE REGIO Vrijwel alle Arabische lan den eisen van Baghdad dat het de annexatie van Ku wayt ongedaan maakt en zijn troepen terugtrekt. Iraks grootste bondgenoot, Jor danië, ging gisteren ook over stag. Koning Husayn keurde niet alleen het Iraakse optre den in Kuwayt af, maar sloot zich ook aan bij de door de Ver enigde Naties afgekondigde in ternationale boycot. Ook de Saudische koning Fahd is gisteren fel van leer getrok ken tegen de Iraakse leider Saddam Husayn. Het was voor het eerst dat Fahd diens optre den in het openbaar hekelde. Hij had het over de 'smerigste agressie in de moderne ge schiedenis'. De Veiligtheidsraad van de VN aanvaardde gisteravond una niem een resolutie, waarin de annexatie van Kuwayt scherp wordt afgekeurd en van Irak wordt geëist dat het zich on middellijk uit dat land terug trekt. Een poging van de Arabische wereld om het probleem in de Golf zelf op te lossen, is tot op heden op niets uitgelopen. Gis teravond zou in Cairo een Ara bische top beginnen, maar die is ter elfder ure tot vandaag uitgesteld. Op die top zal met name de Egyptische president Mubarak proberen alsnog een politieke oplossing te vinden. Mubarak wil dat Irak Kuwayt onmiddel- lijk verlaat. De onafhankelijk heid van het oliestaafje zou dan door een Arabische vredes macht gegarandeerd moeten worden. Als 'prijs' betaalt Kuwayt de twee eilandjes voor zijn kust, die voor Irak van strategisch belang zijn. Verder zouden de andere Arabische landen Irak financieel moeten steunen. Inmiddels sluit het net rond Irak zich. Vanaf donderdag zijn vrijwel alle handels- en olieroutes van Irak afgesloten. Er zijn nu rond de 50 Ameri kaanse, Britse, Franse en Rus sische oorlogsschepen in of op weg naar de Golf. Volgens een officiële Saudische woordvoerder komen vanaf vandaag Arabische en andere Westerse troepen het grondge bied van Saudi- Arabië verster ken. De Britten stuurden giste ren een eskader gevechtsvlieg tuigen naar Saudi-Arabië. De Franse president Mitter rand heeft laten weten de Franse strijdkrachten in het gebied van de Golf te zullen versterken. Als de Arabische top vandaag mislukt zal Frankrijk troepen naar Saudi- Arabië en de andere Golfstaten sturen, als die daarom vragen. De Sovjetunie is tegen het zen den van troepen door landen afzonderlijk. Moskou is wel be reid deel te nemen aan een in ternationale strijdmacht, mits de VN daartoe besluit. In Noord-Nederland viel gisteren hier en daar wat neer slag. De kans op regen is hier te verwaarlozen. Het wordt vandaag een vrij zonnige, zomerse dag met enkele wol kenvelden. De wind is zwak tot matig uit de richtingen tus sen westen noord. Maximum 26-28, minimum 12-14. OUD-VOSSEMEER - De identiteit van de op dinsdag 7 augustus in het water van een kreek op Tholen gevonden twee dode mannen is door de politie achterhaald. Het gaat om twee Chinezen, een 40-jarige man uit Hong kong en een 43-jarige man uit Singapore. De politie heeft het sterke ver moeden dat de twee betrokken waren bij de handel in verdo vende middelen. De moord op het tweetal heeft naar alle waarschijnlijkheid ook daarmee te maken. In ieder geval wordt in die richting een uitgebreid onderzoek ingesteld. De politie kent inmiddels de identiteit van het tweetal, maar wil die op dit moment nog niet prijsgeven. „Misschien woont in Nederland familie van hen. Mogelijk heb ben ze zelf ergens in Nederland (ADVERTENTIES) Wat zegt u? Nooit van gehoord' Da's al zo oud als de weg naar Rome. Het leuke is dat dit de maag én de avond vult. Gezellig lekker lang genieten in de romantische sfeer van de oudheid. Wij dragen daar een steentje aan bij. Dat is dan zonder vfam toch een avontuurtje waar u gloeiend bi) bent. Voor slechts 33.50 kom en blijf Je eten. £S] HUIS TEN BOSCH AAN DE MARKT IN ETTEN-LEUR RESERVEREN 01608-12340 gewoond", zegt een woordvoer der van de politie. „Wij willen eerst zekerheid". De identiteit van de twee doden kon worden achterhaald door hun vingerafdrukken te verge lijken met de afdrukken die bij de centrale dactyloscopische dienst zijn geregistreerd. Daarbij bleek dat de twee mannen in de zeventiger jaren wegens illegaal verblijf in Ne derland met de politie in aan raking zijn geweest. Vragen over de plaats waar dat gebeurde en of de twee toen het land zijn uitgezet, worden door de politie in verband met het onderzoek nauwelijks beant woord. „Ze kunnen zonder verblijfs vergunning zijn aangehouden in een restaurant of tijdens een politiecontrole. Waarschijnlijk zijn ze uitgewezen. Dat ge beurde in die tijd met de meeste vreemdelingen die ille gaal in het land waren. Vaak kwamen die langs een achter deurtje toch weer binnen", zegt de woordvoerder. Naar aanleiding van krantebe- richten en foto's van de twee doden mannen zegt de politie enkele tips te hebben ontvan gen. „We kunnen er verder mee werken", is het antwoord op de vraag over de inhoud en de waarde van die tips. Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Oe nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Q Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres...... Postcode: Plaats. Telefoon voor controle bezorging - De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch J 25.10 O Kwartaal automatisch 73.25 O kwartaal acceptgiro 75,25 bank/gironummer De Parkerpen zenden aan Naam: Adres:1. Postcode Plaats In de pen moet komen te staan. (Max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1990 | | pagina 1