Van Poppel: 4Ik mis de scherpte' Een goedlachse zenuwpees TOUR-VISIE or Alcala ntijden imÉ OOSTDUITSER OPVOLGER VLEUGELLAMME 'KONINGSSPRINTER' VAN POPPEL Winnen herstelt langzaam 90 ,i4 RSTOUR PLUIM VOOR UW AUTO. PYRENEEEN SPORT 5 MAANDAG 9 JUL11990 BESANCON - Drie van de vier Nederlandse ploegen doen het uit stekend in de Tour. Maagklachten vellen Peiper HENRI 'TOONTJE' MANDERS HEEFT HET NAAR ZUN ZIN IN DE TOUR in de Lezerstour Oomen uit Etten- t de voetbalploeg our-spel van deze ren in Besangcon d in de Lezerstour e opgegeven tijd er Nijssen uit Et- 'g tot op 23 secon- P- van Tour-miss ens werden zij en ugustus de Tour- em in Breda bij te - FOTO'S CORVIVEEN zijn vrouw Adrians en in het gezelschap van e eerste keer dat zij het 'caanse televisie hoe hij n de klok met een feno- ar geworden zoontje en "'e in Mexico keren ze orgen, in de buurt van anse vrienden van Al- ag volgen ze hun intus- tijdrit van waren: 63 km einde .34 .14 .28 .54 .48 .59 .45 .59 .44 .06 .59 .39 1.17.05 1.18.29 1.18.52 1.19.10 1.19.16 1.19.31 1.19.31 1.19.45 1.19.45 1.19.48 1.20.41 1.22.01 .1) 2) C 3) 4) 5) 6) 7) (10) (12) (14) (28) (52) 24.33, 165. Schur 24.44, 25.04, 167. Santaromita 8. PlUon 25.38, 169. De .59,170. Montoya 26.18, ra 26.42, 172. Gusmeroll Bishop 27.03,174. Richard 5. Rosado 27.46,176. Ivanov I. Diaz 28.05, 178. Vermote 9. Espejo 29.30,180. Castillo "bine 31.31, 182. Golovats- .27,183. Chaubet 33.47,18L 38.50, 185. Massi 40.17,186. te: Achermann 41.58. ~"g (DDR) 186 punten, i w (Bel) 142,3. Kelly (Ier) 89, (Ita) 88,5. Nijdam (Ned) TT, "eraerden (Bel) 76, 7. Fi- Ita) 74, 8. Phinney (VSt) 71, lt (Den), 10. Van der Poel '-*ev (Sov) 39 punten, cel (Ita) 30, 3. Claveyrolat 4. Solleveld (Ned) 20, 5. (Spa) 8, 6. Hernandez (Col uritzen (Noo), Le Clerc (Fra) iarreta (Spa) allen 5, W- (Can) 4. mov (Sov) 34.42.29, 2. Li™ 40,3. Mauri (Spa) 2.51,4. De- h-a) 3.42, 5. Martinez Torres 51,6. De Vries (Ned) 5.24. iler (Raas) 103.56.21,2. Z (Lf 2.13, 3. 7EIeven (De Jonck- 3.57,4. PDM (Gisbers) 7.07,5. a (Boifava) 7.46, 6. Fanaso; it) 12.52, 16. TVM (Priem) S E I S 5 BLAGNAC L0URDES LUZ-ARDIDEN »u 215 km 150 km T2 ronde van frankrijk VAN TEUN VAN VLIET Van onze speciale verslaggever Jacques Eestermans BESANCON - Voor Jean-Paul van Poppel dreigt de Ronde van Frankrijk op een even grote miskleun uit te draaien als de Giro d'Itaüa. 0d het Apennijns schiereiland kon de rassprin ter uit de formatie van Peter Post zich slechts Één keer echt mengen in de strijd om de dag- nriis. Hij werd toen derde. In de 77ste Tour is de duurbetaalde 'raket' he lemaal nog niet ontvlamd. In de enige massa sprint tot nu toe bleef hij steken op de achtste laats, achter winnaar Museeuw, Bontempi, Ludwig, Phinney, Baffi, Kelly en Capiot. De Bilthovenaar staat dit seizoen helemaal in de schaduw van zijn Oostduitse ploegmakker Olaf Ludwig, nota bene een neo-prof, al is dat niet af te lezen aan zijn inmiddels imposante ze- ge-lijst. Van Poppel kan niet meer overleggen dan twee ritzeges in de Vierdaagse van Duin kerken, die hij begin mei behaalde, toen alles er voor hem nog rooskleurig uitzag. Het is dan ook begrijpelijk dat het humeur van de geboren Tilburger er niet beter op wordt, naarmate de kansen voor de snelle mannen af nemen in de Tour. Gisteren in Besangon, na de machtige coup van Ludwig, reed hij zonder om kijken in één ruk door naar het hotel. Pogingen om hem een reactie te ontlokken, werden niet beantwoord met woorden, maar met boze blik ken. Later, via de telefoon, wilde hij pas na lang aandringen een paar woorden zeggen. „Het gaat gewoon nog niet, zoals het zou moeten", kwam hij niet verder dan het intrappen van een open deur. „Waar het aan ligt, weet ik ook niet. Het slechte weer speelt in elk geval een rol. Vraag me niet waarom'ik pas op leef als de zon schijnt. Dat heb ik mezelf al vaak afgevraagd en er nooit een antwoord op kunnen vinden. Het is nu eenmaal zo". Van Poppel ontkent met klem dat de komst en de successen van Ludwig zijn positie in de ploeg hebben aangetast, zodat hij niet op de onvoor waardelijke steun van de rest kan rekenen. „Dat is een onjuiste veronderstelling. Iedereen werkt voor iedereen. Planckaert en Ludwig hebben vorige week in de rit naar Le Mont-St.-Michel in dienst van mij gereden, maar het lukt niet. Ik mis de scherpte. Gelukkig maakt Ludwig het al lemaal goed. Dat is een schrale troost, inder daad, maar het haalt de druk er bij mij een beetje af. Misschien kan ik aan het eind van de Tour nog wat rechtzetten, ik hoop het maar". Ploegleider Peter Post heeft het vertrouwen in Van Poppel, die tot nog toe zes overwinningen behaalde in de Tour (twee in '87, liefst vier in '88) in elk geval niet opgegeven, blijkens de con tractverlenging vorige week. „Ik schuif een ren ner niet meteen aan de kant, ais het een seizoen tegen zit", verklaarde de Amstelvener gisteren nog eens nadrukkelijk. „Volgend jaar draait hij mogelijk weer als vanouds en gaat het met Lud wig minder. Zo werkt dat toch in de wieier- sport". Jean-Paul van Poppel: 'Ik mis de scherp te'. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Ludwig zorgt voor primeur Olaf Ludwig sprintte gis teren in Besangon, aan de oevers van het riviertje Doubs, naar de tweede etappezege voor Panasonic en de zesde overwinning voor een renner van een Nederlandse sponsorploeg. Zes successen op negen kansen, een score- van 75 procent. Hei getuigt van de goede structuur inde ploegen én van de aanwe zigheid van ruime budgetten. Nadat de Belg Michel Ver mote op twintig kilometer voor Besanson na een vlucht, die drie uur duurde, was achter haald, koos Olaf Ludwig, met de groene trui om de schouders, tijdens de sprint in de nieuwe kopgroep van vijftien het juiste wiel. De Belg Johan Museeuw, een van de revelaties in de ron- joeg in de volle wind achter Van onze speciale verslaggever BESANCON - De ploeg Post moet in de Tour verder met acht ren ners. Gisteren gaf Allan Peiper op met maagklachten. De Australiër, die aan het einde van het seizoen ver trekt bij Panasonic, stapte af bij de eerste bevoorra- De opgave van Peiper is een flinke tegenvaller voor Steven Rooks. De Noord hollandse klassementsren ner had juist sterk bij Post op de deelname van zijn ploeggenoot aangedron gen. Rooks zag in hem een uitstekend helper in de bergritten. (ADVERTENTIE) De nieuwe Carvox® autotelefoons van PTT Telecom. Nu verkrijgbaar op meer dan 700 adressen door heel Nederland. Al vanaf fl. 2.979,- inclusief inbouw- pakket (excl. BTW), yok leasing is mogelijk. Alvanaf fl. 72,54 (excl. BTW) per maand. Bel voor meer informatie gratis 06-0403. OARVOX® VAN PTT TELECOM. K BESTE TELEFOON OP VIER WIELEN. Voor advies en demonstratie. Takkebijsters 5, Breda. RONDE VAN FRANKRIJK door Jean Nelissen de ontsnapte Fransman Cornil- let aan, die op 800 meter voor de finish op alles of niets gokte. Ludwig ging mee. met de Belg en won met twee lengten. Zijn elfde overwinning. Voor een debutant in het profmilieu vol strekt uniek. Natuurlijk, Olaf Ludwig is al dertig, getrouwd en vader van twee kinderen. Een volwassen man. Sprinten bij de profs was voor hem toch een nieuwe er varing. Niet te vergelijken met een laatste kilometer bij de amateurs. De finales in de Tour zijn bikkelhard. Perfecte ti ming is vereist en om het 'goede wiel' wordt vaak met ware doodsverachting gevoch ten. or.es Olaf Ludwig greep de (voor lopig) laatste kans voordat vandaag op weg naar Genève de eerste colletjes beklommen worden. Hij komt voor Post als door de hemel gezonden, nu de 'koningssprinter' Van Poppel vleugellam meefietst. Olaf Ludwig is z'n hele leven een winnaar geweest. Zijn Olympische, gouden medaille in Seoul was de bekroning op een reeks successen, waaronder 36 etappezege's in de Vredes- koers. Het toeval wilde dat het ZDF gisteren voor het eerst sinds vele jaren veertig minu ten zendtijd besteedde aan de Tour de France. En wat was mooier dan 'die Leute von drü- ben', nét verenigd in de D- mark, te verrassen met de eer ste etappewinnaar uit de DDR? Een historisch moment. Lud wig is snel geacclimatiseerd. Hij is in zijn Valkenburgs pleeggezin voortreffelijk opge vangen. Dit heeft een bijdrage geleverd tot z'n successen. In het begin van het seizoen spraken gelouterde beroeps renners al vol ontzag over Lud wig. Hij ging in februari in de Ruta del Sol sprints aan van 600 meter en won. De renners uit het Oostblok hebben de concurrentie in het profmilieu aangescherpt. Alfa Lum, de aluminiumfabrikant uit het dwergstaatje San Marino, heeft de fout gemaakt om vijftien Russen in één ploeg onder te brengen. Chateau d'Ax, PDM en Panasonic hebben twee ren ners uit het Oostblok gecon tracteerd. Zij leren tussen hun professionele ploeggenoten de essentie van het vak veel snel ler. De Russen blijven ais be taalde amateurs optreden. Olaf Ludwig was vorig jaar op een dood spoor aanbeland. Hij had bij de amateurs alles gewonnen en overwoog te stop pen. Voor hem viel de 'Muur' net op tijd. De politieke veran deringen in Europa, de glasnost van Gorbatsjov, hebben zijn carrière gered. Ludwig is opge leefd en schrijft geschiedenis. De Tour heeft mag dan nog geen Olympische grandeur uit stralen, aan de wat enge com petitie tussen Italianen, Fran sen, Belgen, Spanjaarden, Ne derlanders en een handvol Skandinaviërs is een einde ge komen. Een Mexicaan op zater dag, een Oostduitser op zondag, de winnaars komen van overal. Ik hoop de komende dagen eens wat van de koers te zien, want daar is het in het weekeinde nauwelijks van gekomen. Als gast bij de ra dio-equipe van Veronica Sport heb ik tot nu toe meer in de auto gezeten dan dat ik de etappes heb kunnen vol gen. Jeroen Wielaert, één van de verslaggevers, is namelijk nogal een chaotisch type. Zaterdag gooide hij het por tier in het slot, terwijl de sleutels nog in het contact zaten. We zijn dik een uur bezig geweest om het portier weer open te krijgen zonder al te veel schade aan te rich ten. We moesten als een stel idio ten over de snelweg naar Epinal racen om tenminste nog iets van detijdrit te kunnen volgen. Als dank heb ik samen met Jack de Krom, zijn radio-maatje, 's middags nog een marmot voor hem gekocht. Die heb ben we in zijn bed gestopt. Je had zijn gezicht moeten zien. Hij snapte er werkelijk niks van. Helaas is het beestje zoek, want we had den het graag willen hou den, als een soort van mas cotte. Wielaert nam ons trouwens op z'n beurt zondagmorgen opnieuw te grazen. Was die oen zijn portefeuille verge ten. Hij kwam daar achter toen we zeventig kilometer van het hotel waren. Hupsa- kee, rechtsomkeert, nou ja, we zullen voortaan goed op hem letten. Voor de rest is het wel leuk. Ik heb intussen een lam handje van het handen schudden. Ze zijn me blijk baar nog niet vergeten. Ro bert Millar kwam zelfs spe ciaal naar me toe. „Hello Teun, ik ben blij dat je met koersen gestopt bent". Rare vogel, die Millar. Maar hij bedoelt het aardig. En zo zijn alle reacties ontzettend vriendelijk. Het valt me wel op dat zo weinig renners we ten wat me is overkomen. Heel veel wordt gedacht dat ik vanwege een knie-bles sure ben gestopt. Dus ik heb al talloze keren over mijn darmoperatie moeten ver tellen. Geeft niet, want het is beter zo dan dat iedereen me voorbij loopt. Wat de ivedstrijd betreft: ik denk dat het een gevecht van de lange adem zal wor den. Ik verwacht dat Pensee straks het geel pakt. Hij is weer op zijn oude niveau, dat heeft hij zaterdag in de tijdrit veel bewezen. Het worden mooie, spannende dagen in de Alpen deze week, dat kan niet missen. BESANCON - Met het naderen van de Alpentoppen van de Tour begint Peter Winnen zich steeds beter te voelen. Zaterdag na de tijdrit, waarin hij op bijna acht minuten van Al cala als 132ste eindigde, liet hij optimistisch weten: „De behande ling door de manueel therapeut ('kraker') heeft goed geholpen. Ik voelde me vrijdag al een stuk fitter. Ik ben in de tijdrit niet voluit gegaan. Ik heb me gespaard. Ik zie weer perspectief voor de berg ritten". De 32-jarige Limburger behoeft geen steun te verwachten van zijn ploeg in de beklimmingen. Vooral niet na de inspanningen die de slokoppen van Raas de afgelopen week hebben geleverd. „Dat maakt niets uit. Ik wist tevoren dat ik in het hooggebergte op me zelf aangewezen zou zijn". L«Aou* VARIA Uit het wiel van Johan Museeuw zorgt Olaf Ludwig voor een primeur in de Tour de Fran ce: de eerste Oostduitse etappe-zege. - FOTO AP EPINAL - „Zie je die dame daar? Er wordt gezegd dat ze witte voeten heeft, maar verder overal prachtig bruin is". Henri Manders wijst naar een vrouw in ultra-minirok even verderop, die inderdaad is voorzien van een gezond kleurtje. Pumps met stiletto hak maken het echter onmoge lijk te controleren of ze witte voeten heeft. Manders schaterlacht. Het is hem ten voeten uit. Zelfs als de regen met bakken uit de hemel valt, zoals gistermorgen in Epi nal voor de start van de achtste Tour-etappe, heeft de prof in dienst van het Zwitserse team van Paul Köchli het opperbest naar zijn zin. Een slecht hu meur, de dertigjarige Hage naar van geboorte, die echter opgroeide in Drunen, kent het gevoel niet. „Ik ben een vrolijke gast, ja", en weer tovert hij een brede glimlach op z'n gezicht „Joh, ik heb toch een prachtig leven. Ik hoef per jaar maar een maandje of negen te werken, kan tussen de wedstrijden door mijn tijd zelf invullen, heb een aardig salaris en een lieve vriendin, wat moet ik nog meer. Ik heb een tijdje als bad meester gewerkt. Dat was ook leuk, vooral omdat je dan zo veel mooie meiden ziet, maar fietsen verdient gewoon beter. Een bijkomend voordeel is, dat de belastingtarieven in Zwit serland niet zo hoog zijn als in Nederland". Toch was het geld niet de be- RONDE VAN FRANKRIJK door Jacques Eestermans langrijkste reden voor Toontje, zoals hij in het peloton wordt genoemd („Die bijnaam heb ik te danken aan Kuiper. De Bel gische renners noemden mij vroeger altijd Tom, je weet wel van Tom Manders alias Dorus. Maar Kuiper dacht dat ze me Toon noemden, riep dat ook al tijd tegen me en dat heeft iedereen overgenomen. Ik vind het wel leuk, het klinkt in elk geval vlotter dan Henri"), om drie jaar geleden uit te wijken naar Zwitserland. Manders wilde meer dan al leen knecht spelen, een rol die hij de eerste vijf jaar van zijn profcarriere uitstekend ver tolkte. „Bij Köchli kon ik als vrijbuiter binnen de ploeg gaan rijden. Dat sprak me erg aan. Niet dat ik er ooit een hekel aan heb gehad om voor een an der te werken, maar ik vond het tijd worden meer mijn eigen weg te kunnen gaan. Dat kan ik nu en dat geeft me veel bevrediging". De 'nieuwe' Manders liet zich de afgelopen weken vaak op merken. Hij reed een prima Nederlands kampioenschap en ook in de eerste Tour-week was hij al enkele keren volop in beeld. Als enige van zijn ploeg trouwens. „Ja, de rest zie je nog te weinig voorin. Köchli heeft me al gevraagd mijn ploeg- makkers op te jutten. Dat zal ik maar eens gaan proberen, maar eigenlijk vind ik dat geen taak voor mij. Als ik vaak zou winnen, had ik meer recht van spreken. Maar een winnaar ben ik niet, dat hebben de voor bije jaren wei uitgewezen. Weet je wat het is: ik ben te nerveus. Zodra het startschot is gevallen, rijd ik voorin. Altijd. Dat kost veel energie en dat breekt me meestal op in de fi nale. Natuurlijk denk ik dik wijls: Toon pak het nu eens an ders aan. Maar de volgende dag doe ik weer precies hetzelfde. Het zal wel de aard van het beestje zijn". Henri Manders mag dan geen erelijst kunnen overleg gen waar je U tegen zegt, hij behoort wel degelijk tot het le gertje landgenoten, dat in de Ronde van Frankrijk een rit- zege heeft behaald. Vijf jaar geleden won hij de etappe over de keien naar Roubaix, na een spraakmakende vlucht met Teun van Vliet. Hij plakte des tijds in opdracht van Jan Raas voortdurend aan het wiel van Van Vliet, die zich het apezuur trapte voor de gele trui en die zijn inspanningen moest beko pen met kramp-aanvallen, waardoor Manders vrij spel kreeg. „Ik had toen een prima gangmaker op de stenen", lacht hij opnieuw zijn tanden bloot. „Ja, als je bij Raas rijdt, heb je meer kans om te winnen dan bij een andere ploeg. Waarom dat zo is, kan ik eigenlijk niet uitleggen. Nee, het is geen kwestie van koerstactiek, het is denk ik vooral een gevolg van de manier van benaderen van Raas. Hij kan je als geen ander stimuleren". Een open sollicitatie? Man ders: „Oh, absoluut niet. Raas is ook de man, die zegt dat een goede knecht geen klassieker behoort uit te rijden. Daarmee ben ik weer terug op wat ik eerder al heb gezegd. Ik kan bij Köchli m'n gang gaan en dat bevalt me meer dan uitste kend". Manders schaterlacht. De gebronsde vrouw staat nog al tijd in zijn gezichtsveld. „Zou het echt waar zijn van die witte Henri 'Toontje' Manders als drager van de leiderstrui in de Ster van Besseges begin dit seizoen. fotoepa voeten. Daar ben ik nu zö be nieuwd naar. Maar ja, ik zal eerst een stukje moeten gaan fietsen". En weg is-ie, de goedlachse zenuwpees. Erik Breukink draagt sinds vier weken een zogenaamde 'bio-regulator' om zijn rechter pols. De PDM-coureur kreeg de armband, waarvan beweerd wordt dat hij een heilzame uit werking heeft op het lichaam en de geest, van zijn vrouw Gea. „Ik probeer hem uit. De armband is' in ieder geval goedkoper dan Ted Troost. En is ook gemakkelijker mee te nemen". Rob van der Merwe is terug in koers. De buschauffeur van PDM moest enige tijd geleden plotseling in het ziekenhuis worden opgenomen. Eerst werd gevreesd voor een hartinfarct. Later bleek dat hij een te hoge bloeddruk had en overspannen was. Net terug van het WK in Italië, meldde hij zaterdag in Epinal opgewekt: „Het gaat weer goed met me. Ik heb nu binnen de ploeg ook een deel van de publicitaire zaken in handen gekregen. Het begin was in ieder geval goed, met Alcala als winnaar". „Finale WK-voetbal, wan neer?". Peter Winnen keek kwasi verbaasd toen TV-ver- slaggever Mart Smeets hem zondag een prognose vroeg. „Ik heb het voetbal nauwelijks ge volgd. Argentinië speelt tegen de Duitsers, geloof ik". De Lim burger tipte gevoelsmatig op de ploeg uit de Bondsrepubliek. Examen bij Priem. Dat doet de 21-jarige rijwielhersteller Robert Marijnissen uit Goes. Het theoretische gedeelte legde hij met goed gevolg af op de school voor rijwielherstellers in Bergen op Zoom. De jonge Zeeuw reageerde op een adver tentie, waarin Priem een meca nicien vroeg. „Je kunt het praktijkexamen ook bij een fietsemaker afleggen. Dit leek me veel leuker". Alleen aan het vroege opstaan moest hij even wennen. Iedere dag is hij in touw van 's morgens vijf uur tot middernacht. Hij doet ook de was voor de renners. „De aardigste? Phil Anderson, hij heeft mijn vuile kleding ge wassen". Eddy Schurer uit Oud Gastel had gisteren in de achtste etappe van de Tour de France de hulp van de ronde-arts nodig. De import-Westbrabander liet de dokter even naar zijn linker heup kijken, omdat hij daaraan wat pijn voelde. Gelukkig voor Schurer, die zich vlak voor de Ronde van Frankrijk in België bles seerde bij een zware valpar tij, was er niets ernstigs aan de hand. - fotoap LETTOUW VANDAAG De Tour trekt vandaag niel alleen voor het eerst de bergen in, maar begeeft zich ook bui ten de Franse landsgrenzen. Voor de berggeiten betreft de rit van Besangon naar Genève slechts een opwarmronde voor het echte werk. Maar voor de rest van het peloton zijn de 196 km naar Zwitserland, met twee cols van de vierde categorie, één van de derde en één van de tweede categorie, al een kleine martelgang. Voor de sprinters ligt er waar schijnlijk één kans punten te verzamelen. Na de start, om 11.10 uur, volgt eerst na 4,5 km de Cöte de Morre, 420 meter en van de vierde categorie. 16 Km verder is er een tussensprint in Ornans. Via de Cöte de Ornans, met 570 meter hoogte een berg van de tweede categorie, be geeft het peloton zich dan op weg naar de Pont-d'Héry (575 m, vierde categorie) en de ravi- taiilering, na 117,5 km om on geveer half drie in Morez. Met de lunch in de benen wordt het peloton al een volgend maal voorgeschoteld: de Cötes des Rousses, 1100 m en de zwaartse col in de rit. Na de Col de la Faucille, met 1325 m het letter lijke hoogtepunt van de etappe, maar door de directie van de Tour geen waarde toebedacht, rijdt de karavaan om ongeveer '15.45 uur Zwitserland binnen. Dertig kilometer later, na 196 km, om 16.40 uur, volgt op de Avenue de France, een rechte lijn van zo'n 500 meter, de fi nish. Genève, de plaats waar de Vol kenbond zijn domicilie had, huis van vele internationale organisaties en conferenties en tevens bekend vanwege zijn horloge-industrie, is al vaker halteplaats van de Tour ge weest, voornamelijk voor de Tweede Wereldoorlog. Een Ne derlandse triomf was er nog niet te vieren. De winnaars in Genève waren: 1913: Garrigou (Fra); 1914: Garri- gou; 1919: Barthelemy (Fra); 1922: Goethals (Bel) en Masson (Bel); 1923: Pelissier (Fra); 1935: Archam- baud (Fra) en Di Paco (Ita); 1937: Amberg (Zwi); 1951: Koblet (Zwi).

de Stem | 1990 | | pagina 13