DM-Day in DDR: oerknal van het nieuwe Duitsland Jubileum Rotterdam dreigt jammerlijke mislukking te worden OzOtH'i 'Geen inzettei MORGEN MOET HET TWEEDE WIRTSCHAFTSWUNDER VAN START GAAN monetaire, economische en sociale eenwording op 1 juli 1990 PARLE1V NAVO-: DE STEM DE STEM EXTRA ACHTERGROND ZATERDAG 30 JUN11990 t49 Voor Oostduitse bevolking ligt 25 miljard DM contant klaar Onteigend bezit terug naar de eigenaar ouder dan 60 jaar max.. 6000 mark tegen 11 tussen de 15 en 60 jaar max. 4000 mark tegen 11 kinderen max. 2000 mark tegen 11 voor elk ander hoger bedrag geldt de koers van 21 omwisselen kan alleen via een bankrekening er zal in eerste instantie 13,5 miljard Westduitse marken in de DDR in omloop worden gebracht raming 27 miljard Westduitse marken aanpassing van de ionen en prijzen; invoering van het Westduitse belastingstelsel; stijging van de rente door de sterke vraag naar geld de door het communistische bewind onteigende grond en eigendommen kunnen worden opgeëist ó.a. verbetering van het wegennet en het communicatie netwerk VILNIUS (RTI Litouwen heeftl lijkheidsverklai op te schorten, Moskou over af: Londen (anp) Door Rink Drost „TOEN GOD met de schepping begon had hij een groot voordeel boven ons. Hij kon helemaal bij het nulpunt beginnen, want de aarde was woest en ledig. Voordat voor de Duitsers het Uur-Nul aan breekt moeten eerst de puinhopen in de DDR op geruimd zijn". Gelaten zit de Oostduitser die dit zegt in een aftands cam- pingstoeltje midden in een on afzienbare rij wachtenden in de Oostberlijnse Leipziger Strasse. Viereneenhalf uur wacht hij al. Af en toe schuift hij met zijn stoeltje een halve meter op in de richting van de ingang van de 'Bank met de S', die in het gebouw van de vroegere staatsspaarbank blijkt te zijn gevestigd. De man heeft een grote plastic zak vol kranten bij zich. „Ik heb inmiddels de lectuur van de afgelopen veertien dagen doorgenomen. Heel leerzaam, moet ik zeggen. Ik weet nu tenminste een klein beetje wat ons te wachten staat". Wat is dat dan? „Allemaal niet zo verheugend. Goed, we hebben straks het begeerde westgeld. Maar wat kunnen we ermee? Het is zo'n ver draaid klein beetje. Nee, dat duurt nog vele jaren voordat we met het goede geld ook enige koopkracht hebben ver worven". De wachtenden om hem heen reageren net zo gelaten. „We hebben ons hele leven al in de rij moeten staan, en nog nooit voor zulke positieve zaken als nu", klinkt het. „Nee hoor, ik ga niet naar huis voor ik mijn cheque in handen heb". Morgen is het zo ver. Dan is het DM-Day, ook wel de Oer knal of het Uur-Nul: de meest gigantische financiële opera tie na de Westduitse geldher- vorming in 1948. Die operatie betekent het feitelijke einde van de financiële zelfstandig heid van de DDR. Een land dat financieel niet meer zelf standig is heeft als staat nau welijks nog bestaansrecht. De invoering van de mone taire unie, tegelijk met de eco nomische unie en de sociale unie, is de beslissende stap naar de vereniging van de beide Düitslandëh'. Geen dis cussie in een topconferentie, het 2+4-overleg of de'CVSE kan die eenheid nog tegen houden. Voor iedereen die het wil zien is dat morgen zicht baar. Dan verdwijnt de perso nencontrole aan de acht maanden geleden nog zo fa natiek bewaakte grenzen tus sen de Bondsrepubliek en de DDR en tussen West- en Oost-Berlijn. Die controle is er in de prak tijk sinds enkele weken al niet meer. Bij de controleposten worden automobilisten en voetgangers met handgeba ren tot doorrijden en doorlo pen gemaand. Geen grenssol daat wil nog een pas of een Ausweis zien. Alleen mensen met een Oosteuropees uiter lijk of met een gekleurde huid worden er nog uitgepikt. Vanaf morgen zullen de con troles naar de Duitse buiten grenzen zijn verplaatst. Wie als Oostduitser deze week nog geen bankrekening heeft geopend en daarop zijn spaar tegoeden en contante geld heeft overgemaakt, mist de boot en zit maandag zonder geld. Alleen DDR-munten tot en met 50 Pfennig blijven voorlopig geldig, maar daar mee kun je hoogstens een te lefoongesprekje in een cel voeren of je bezoek aan een openbaar toilet betalen. Met vliegtuigen en zwaarbe waakte vrachtwagentrans porten heeft de Westduitse Bundesbank de afgelopen we ken niet minder dan 25 mil jard Westduitse Marken (28,5 miljard gulden) in papiergeld en munten naar vijftien goed te beveiligen bankgebouwen in de belangrijkste steden in de DDR gebracht. Van daar uit wordt 13,5 miljard dit weekeinde overgebracht naar een groot aantal uitgiftebu reaus, waarvan de spreiding kan worden vergeleken met die van de stembureaus bij verkiezingen: banken, scho len, winkels, kantoren. Daar kunnen de DDR-burgers dan de cheques verzilveren waar voor ze de afgelopen weken en vooral dagen zo geduldig in de rij hebben gestaan. Maximaal DM 2000 krijgt iedere burger morgen in han den. Niet meer, om de DDR- burgers tegen zichzelf in be scherming te nemen. Te lang hebben zij het begeerde geld moeten ontberen, zodat een aankoop-explosie werd ge vreesd. Veel mensen zouden hun lang gekoesterde wensen in vervulling doen gaan en dan geen geld meer over heb ben voor hun levensbehoef ten, zo argumenteerde de DDR-regering. De man in het campings toeltje schudt zijn hoofd. Hij voorziet dat de burgers met hun nieuwe geld maandag juist in eerste instantie op de levensmiddelenwinkels zullen afvliegen. Al maandenlang zien die eruit alsof ze zojuist geplunderd zijn. De stellingen zijn leeg; alleen elementaire levensmiddelen als aardap pelen, brood, een beperkt as sortiment groenten en Oost- europese conserven zijn nog te koop. Westerse produkten zijn er in sommige winkels en zeker in overal opgedoemde marktkraampjes (met han dige Westberlijnse onderne mertjes) wel, maar dan uit sluitend tegen D-Marken of tegen vier maal zo veel DDR- marken. Vers vlees is voor de gewone Oostduitser zonder westgeld al drie maanden niet meer te koop. „Het is de hoogste tijd dat aan deze toestand een eind komt", klaagt een vrouw in een 'Kaufhalle' aan de Leipziger Strasse. Met een volstrekt lege winkelwagen komt ze langs de kassa; De wagen wordt haar door een van de ruim honderd wachtende klanten overigens bijna uit de handen gerukt. „Alles wat ik voor mijn huishouding nodig heb is er wel, maar komt pas maan dag in de winkels. Het wordt allemaal vastgehouden tot de geldhervorming. We hebben al wekenlang niet eens meer wc-papier. We moeten ons, zoals mijn grootouders in de oorlogstijd, met stukken krantepapier behelpen". Een merkwaardige stemming heerst vlak voor D(M)-Day in de beide delen van Berlijn. Bij zowel het Bahnhof Zoo in West als het Bahnhof Frie- drichstrasse in Oost lijkt de volstrekte anarchie te zijn losgebarsten. In West is bij het station helemaal geen po litie te zien, in Oost staat de Volkspolizei met de handen in de zakken demonstratief een andere kant op te kijken ter wijl handelaren van hoofdza kelijk Aziatische komaf koortsachtig proberen hun dikke stapels Oostduitse bankbiljetten te slijten. De 'wisselkoers' is tot belache lijke verhoudingen gezakt, en nog blijven de wisselaars met uitpuilende zakken vol DDR- geld rondlopen. Wie wil nog bankbiljetten waarvan de geldigheid in uren kan wor den uitgedrukt? Hoogstens een paar Oostduitsers die er op de valreep hun banktegoed mee kunnen opvijzelen zodat ze straks wat meer D-marken tegen koers 1 op 1 of 1 op 2 kunnen opstrijken. Maar voor de ruil is, hoe weinig ook, Westduits geld nodig. Tientallen Polen en zigeuners uit vooral Roemenië wrieme len met grote dozen vol kof ferradio's en (nauwelijks) draagbare tv's door de massa. Hoe ze het doen is niet na te gaan, maar op de een of an dere manier weten ze er op de Oostberlijnse Alexanderplatz of elders in de DDR aanzien lijk beter van te worden. De meeste Oostduitsers kijken hun gedoe met verachting aan. Zij voelen zich gewoon beter dan 'die buitenlanders' en zeggen dat ook onver bloemd. Eerlijk is dat niet. Want welk ander voormalig communistisch Oosteuropees land wordt door een stinkend rijke buurman zo onder de ar men gegrepen en de vrije markteconomie binnenge sleept als de DDR? En dan moet ook nog worden bedacht dat binnen het gezelschap Oosteuropese landen de DDR nog het meest welvarend was. In de Oostberlijnse binnen stad heersen Westberlijnse toestanden. Terrasjes op de promenade Unter den Linden, op de Bebelplatz en in het his torische gereconstrueerde Ni- kolaiviertel, feestelijk uitge dost met parasols waarop Westerse bier- of sigaretten reclame, mogen zich in een le vendige belangstelling ver heugen. Alleen op de gebou wen van de vroegere commu nistische jeugdbeweging FDJ en de PDS (de vroegere staatspartij SED) wappert nog de officiële DDR-vlag. Daarmee is het dundoek'te ruggebracht tot wat het feite lijk altijd is geweest: een par tij vlag. Echte koopjes kunnen worden gedaan in de 'Intershop' in het luxe valutahotel Metropol. Daar kun je als steeds alleen terecht met westers geld. De meeste DDR-burgers moch ten er zich dan ook jarenlang alleen maar aan vergapen. En nu? Uitverkoop wegens op heffing! Gouden sieraden, merkparfums, Japanse audio- en tv-apparatuur en Franse couturierskleding tegen ker- misprijsjes! Toch komen er opvallend weinig mensen op af. Waarom zouden ze ook? De Poolse, Roemeense, Bul gaarse en Joegoslavische zwarthandelaren zijn op vele straathoeken nog goedkope- ren beter gesorteerd. Alleen de sterke drank gaat gretig van de hand. En dat is op straat goed te merken. Zwer vers liggen bezopen op een bankje of in het Marx-En- gels-Park met nog een bo dempje Franse cognac of Schotse malt-whisky in de fles. Als dat geen luxe is Westerse handelaren en on dernemers hebben zich in middels massaal op de DDR gestort. Duizenden tweede hands auto's staan in de ste den en langs de doorgaande routes strategisch opgesteld. Menig koopcontract is al gete kend. Morgen of maandag volgt de overdracht, wanneer vader, moeder en de kinderen tegelijk al hun zo lang be geerde D-Marken op tafel leggen. De prijzen van twee dehands auto's zijn in West- Berlijn en in het Bondsduitse grensgebied langs de DDR met sprongen gestegen. In officiële advertenties en in tv-spots waarschuwt de Oost duitse regering tegen de mis leidende reclame-activiteiten vanuit het westen en tegen de te verwachten stroom van sjacheraars, oplichters, be driegers en flessetrekkers die de onervarenheid van de Oostduitsers in de omgang met de vrije markteconomie komen uitbuiten. Het is maar een van de onze kerheden waarmee de DDR- burgers in enkele maanden tijd hebben moeten leren. In februari werd voor het eerst over het vervangen van de DDR-Mark door de D-Mark gesproken. In april stond al vast dat het dit weekeinde D(M)-Day zou worden. Intus- omwisseling van de Oostduitse mark: problemen in de DDR als gevolg van de eenwording overheidsschuld economie faillisement van bedrijven werkloosheid eigendomsrecht infrastructuur Morgen steekt de D-Mark definitief de oostgrens over - foto ap sen is er een staatsverdrag ge smeed dat het economisch ka potte land een nieuw 'Wirt- schaftswunder' moet bin nenslepen. Wie ziet hoe kapot en overbe- mand de bedrijven zijn en hoe hopeloos verouderd de Oost duitse landbouw is beseft zelfs als leek, dat het ver wachte economische wonder een zaak van lange adem wordt. Inderdaad, God had zo te zien bij zijn schepping een aardige voorsprong. Voor de korte termijn zijn de problemen goed voor slape loze nachten of een vertwij felde greep naar de fles. Kun nen de burgers van hun inko men - een kwart tot een derde van wat de vergelijkbare West-burger krij gt - die kwa- liteitsprodukten betalen waarvoor hun geld nu goed genoeg is? Kunnen de bedrij ven voorzover ze geprivati seerd zijn de salarissen wel betalen? Blijven de bedrijven bestaan? En zo ja, welke ba nen worden dan geschrapt? Houden de huur- en prijsstij gingen gelijke tred met de te verwachten loonsverhogin gen? De antwoorden op al die vra gen blijven voorlopig open. Er bestaan geen leerboeken of studies over deze problema tiek, want hier gaat het om een operatie zonder weerga. Wat lier gebeurt is in de we reld nog nooit vertoond: een schatrijk hoogontwikkeld in dustrieland en een veertig jaar lang uitgebuite en leeg gegeten staat worden econo misch samengevoegd. Zo'n ingreep vergt op onder nemingsniveau al een lange voorbereiding. In dit geval zou aan jaren van voorzich tige ombouw van de structu ren in de DDR moeten worden gedacht alvorens het tot de samenvoeging zou kunnen komen. Maar de DDR-bur gers hebben anders beslist. Met hun eerste vrije parle mentsverkiezing in maart maakten ze duidelijk dat de D-Mark er zo snel mogelijk moest komen en dat ze de niet-overzienbare consequen ties daarbij voor lief wilden nemen. Zo schoon genoeg hadden ze van de resultaten van het oude experiment van reëel bestaand socialisme, dat ze dit nieuwe experiment, waarvan de resultaten nog op geen stukken na kunnen wor den berekend, voor'lief ne men. De burgers hebben nu A ge zegd: het staatsverdrag is een feit, de monetaire, economi sche en sociale unie worden morgen werkelijkheid, de eenheid is niet meer tegen te houden. Maar tot nu toe heb ben ze nog geen B durven zeg gen. Als verlamd hebben ze in de economie alles bij het oude gelaten, zowel in de grote on dernemingen als in de privé- bedrijfjes. Nog vrijwel ner gens hebben de bazen en het personeel de koe bij de horens gevat, de mouwen opgestroopt en de schouders eronder gezet. Er wordt geen staats-afzet- plan meer gemaakt. In de vrije markteconomie zoekt de producent zijn eigen afzetge bied. Maar in de DDR wach ten de producenten lethar gisch de ontwikkelingen af. De oude 'kleine zekerheid' is verdwenen: de staat denkt niet meer plaatsvervangend voor de ondernemer en de werknemer. Maar met de nieuwe vrijheid kunnen on dernemer en werknemer nog niet omgaan. Beiden wachten af, beschuldigen 'de anderen' ervan dat ze met hun ge schreeuw de D-Mark het land binnen hebben gehaald en kijken met 'weemoed ach terom naar de tijd dat alles keurig volgens de regeltjes verliep. DDR-produkten blij ven nu onverkocht opgeslagen waar ze worden vervaardigd. De ondernemingen werken met reusachtige verliezen. De Westduitse concurrent strijkt met zijn goedkope massapro- dukten de winst op. „Humor", zo schreef het Deutsche Allge- meine Sonntagsblatt vorige week in een kop, „is wanneer je ondanks de D-Mark kunt lachen." PARUS (IPS) - R vreemdelingenha; in de hele Eun nieenschap toe, zc een rapport van pees Parlement, d is uitgelekt. Het r;| eigenlijk pas in j ceerd moeten won pe landen waar van deze verschijnst. vigst is zijn Frankrg Brittannië, en Ital l door België en West- In de andere zeven is de situatie 'veel rej ontrustend', maar (aanvallen op zigeu bieren en Latijnsar Portugal (zwarte en Nederland (Turk' kanen en Surinam« het probleem de koi ken, aldus het rappol Lit Het parlement in akkoord met een de onafhankelijk te bevriezen teneitj breken. In de aanvaarde o resolutie worden de rechten van de Lito ring herhaald, maar moet gekomen aan Sovjet-president voor een moratorium: afhankelijkheidsverl De stap van Litouwe belangrijke overwin Sovjet-leider Gorbs de vooravond van belangrijke Congre communistische par der van het Kremlii haaldelijk opgeroe schorting van de ol lijkheidsverklaring besprekingen kunni gehouden over het streven naar onaf heid. Na de stemming parlementsgebouw stilte. Er waren wei te bespeuren na het durende debat. De z enige malen ondert de afgevaardigden d heid te geven de conl van een moratorium* Baltisch republiek tl gen. 1 Buiten het pariemei zwaaide een groep li pende betogers met Litouwse vlaggen, voorzien van zwarte protest tegen het van de onafhank' verklaring. Er werden patriottis BRUSSEL (RTR) raai van de NAVO, schap een afsraak wapens in te zetten] Wörner reageerde o; richt in de Amerika: The Washington Post| Volgens de krant Verenigde Staten, di< rendeel van de NA| wapens beheren, op een akkoord hebbel met de bondgenoten loop naar de NAVO- juli in Londen. Op di| gen de staats- en rej ders van de 16 NA' zich over een nieuwi voor het Atlantiscl nootschap. De VS-regering hee! dere gelegenheden j een grootscheepse het Westen de optie oi ste kernwapens in de MET DE MOED der wan hoop begint Rotterdam aan een laatste poging de viering van haar 650-be- staan toch nog te laten sla gen. Een miljoen gulden uit de gemeentekas moet de laatste overgebleven grote publieksattractie, Limapark Rivoli '90, nieuw leven inblazen. Een grootschalige promotie campagne moet een voortij dige teloorgang van Rotter dam 1990 verijdelen. Voor de stad een halszaak omdat het imago van de wereldhaven door alle perikelen rond de viering al flink averij heeft opgelopen. Bovendien dreigt een pijnlijke financiële na sleep. Op het promotiemateriaal van de stichting die de festivi teiten organiseert, prijkt nog steeds 'Rotterdam 1990, de stad bruist'. Voor de viering van 650 jaar stadsrechten had Rotterdam dan ook een groots feest in gedachten. Naar de inwoners en de buitenwacht toe zou worden gemanifes teerd dat er weer wat te bele ven valt in de Maasstad. Meer dan ooit zou Rotterdam brui sen. De stichting Rotterdam 1990 werd opgericht om het festijn te organiseren. Burge meester Peper werd voorzit ter van de stichting. Begin 1988 presenteerde Rot terdam 1990 de eerste plan nen. En die logen er niet om. De stichting kwam superla tieven te kort om de verschil lende activiteiten te duiden. Naast onder meer 'het groot ste popspektakel dat Europa ooit kende' zou het feestmenu een hoofdgerecht kennen in een permanente Rotterdam presentatie van stad, haven, petrochemie en telematica. Het programma zou goed zijn voor enkele miljoenen bezoe kers uit binnen- en buiten land. Bovendien zou Rotter dam in het feestjaar een 'mo numentaal en spraakmakend beeld' in de Nieuwe Maas ont hullen. Een half jaar later meldde de stichting de eerste flinke te genvaller in, naar l^ter zou blijken, een lange reeks. De hoofdattractie, de grote Rot terdam-presentatie, werd ge schrapt omdat realisatie bij nader inzien organisatorisch en financieel niet haalbaar bleek. Dit „bijgestelde ambi- tieniveau 'was voor directeur Redele van de stichting aan leiding op te stappen. Hij ge loofde er niet meer in. Maar de woordvoerster van de stichting was er van over tuigd dat de 'bij - en nagerech ten nog smakelijk genoeg' zouden worden. Spoedig werd een nieuw vlag- geschip voor de vloot pu- blieksfestiviteiten gevonden. Het popfestival 'met de Rol ling Stones en dat soort band jes' dat toch al was gepro grammeerd, kon best wat grootschaliger worden opge zet volgens het stichtingsbe stuur. Financieel topambte naar De Ruiter en popfesti valdirecteur Hanenberg wer den voor dit project vrijge maakt. Zij kregen de beschik king over 22 medewerkers. September 1989 werden de plannen voor het popfestival rijp bevonden om wereldkun dig te maken. Het festival zou de hele maand augustus moe In april kocht minister van Financiën Wim Kok de eerste Porter-penning. Deze munt ter waarde van vijf gulden wordt in Rotterdam alom geaccepteerd. Rechts burgemeester Peper. fotoanp ten duren en optredens bieden van megasterren van het ka liber Rolling Stones, David Bowie, Prince en The Who. Woodstock zou erbij verble ken. Een heuse stad, Carthago 1990, zou voor die maand verrijzen op de Maasvlakte. Een stad met poparena's, boulevards, cafe's, restaurants, winkels, een camping met 45.000 plaat sen en een kinderwijk. Voor de huisvesting van de vele verwachte VIP's werd ge dacht aan een hotel op een groot werkeiland voor de kust. Ook nu weer optimistische verwachtingen over bezoe kersaantallen. Gemikt werd op zo'n 600.000 popliefhebbers, goed voor een batig saldo van 7 miljoen gulden dat al aan het Wereldnatuurfonds was toebedacht. De Carthago-plannen haal den de wereldpers, maar in de eerste maand van het feest jaar kwam ook aan deze droom een einde. De gewenste megasterren eisten vooraf harde financiële garanties en sponsors vonden het een te groot risico het benodigde geld hiervoor ter beschikking te stellen. „Wij hebben deze vicieuze cirkel niet kunnen doorbreken", zo verklaarde De Ruiter het mislukken van dit project. Zijn 22-koppig team had tevergeefs twee jaar aan de voorbereidingen ge werkt. Wat restte was een draaiboek dat meteen te koop werd aangeboden. Het plan voor een monument in de Nieuwe Maas werd spraakmakend, zoals door de stichting beloofd, maar haalde de eindstreep ook al niet ongeschonden. Uitvoe ring van het ontwerp van de Amsterdamse kunstenaar Niek Kemps - tien tot veertien groenkoperen platen in het water ter hoogte van het Noordereiland - bleek veel duurder dan begroot. Reden voor de wethouder van finan ciën om het project af te bla zen. Na een roerige politieke dis cussie bedacht het college als nog een financiële constructie om het beeld mogelijk te ma ken. Het zal echter pas in 1995 worden onthuld. Leden van de Rotterdamse gemeente raad weten het falen van dit project achteraf aan de ge brekkige communicatie tus sen de stichting Rotterdam 1990 en het gemeentebestuur. Een volgende smet op het bla zoen van de feestende stad diende zich aan in de vorm van een publieke rel. Bedrij ven hielden hun sponsorgel den vast in afwachting van duidelijkheid over het Zuid- Afrikabeleid van de stichting Rotterdam 1990. De gemeente raad had namelijk besloten sponsorgelden van bedrijven met banden met Zuid-Afrika te weigeren. Stichtingen als Rotterdam 1990, waarin de gemeente participeert, moch ten van de raad een eigen af weging maken. Van twee kanten werd publi citaire druk op de stichting uitgeoefend. Volgens de anti apartheidsbeweging zou ac cepteren van gelden van be drijven die zaken doen met Zuid-Afrika een flinke smet op het feest en de stad wer pen. De Kamer van Koophan del stelde daarentegen dat het niet aanging veelvuldig een beroep op het bedrijfsleven te doen en het vervolgens „vol strekt willekeurig" terzijde te schuiven. De stichting besloot uiteindelijk geen voorkeurs beleid te voeren. Bedrijven als Shell maakten hun bijdragen over. Het programma-onderdeel dat bedoeld was om de wijken nauw bij de festiviteiten te betrekken, 'Rondje Rotter dam', was het laatste plan dat voortijdig struikelde over fi nanciële en organisatorische hindernissen. Naast enkele kleinere activiteiten en veel evenementen die toch wel zouden worden gehouden, maar nu onder de Rotterdam 1990-paraplu (zoals de mara thon en het Wordt-Vervolgd- tekenfilmfestival)bleven uit eindelijk twee grote publieks manifestaties over. 'Stadstim- meren', een publiekstentoon stelling over de historie van de stad, en 'Rivoli', een groot Lunapark aan de Müllerpier. Beide evenementen werden in mei daadwerkelijk geopend. Het tij leek voor aanvang van het zomerseizoen eindelijk ge keerd. Bij de presentatie in april van de evenementenka lender kon de woordvoerster van de stichting toch nog 'een breed scala aan festiviteiten waardoor Rotterdammers zich meer betrokken voelen bij hun stad' aankondigen. Bij de opening van het groots op gezette lunapark Rivoli, dat inmiddels als belangrijkste publieksmanifestatie was ge positioneerd, kon burgemees ter Peper zelfs een succesje melden. In de twee weken voor de officiële opening had den al 170.000 mensen het ker- mispark bezocht. 'Rivoli blijkt een publiekstrekker van for maat', zei hij in zijn openings toespraak. Maar juist deze zo hoopge vend begonnen festiviteit dreigt het Rotterdamse ver jaardagsfeest nu definitief de nekslag toe te brengen. Na de drukke openingsweken is het grote publiek het kermispark steeds meer gaan mijden. Vol gens de kermis-exploitanten omdat de gemeente te weinig heeft gedaan aan promotie van deze attractie. Zij hebben gedreigd hun biezen te pak ken. Bovendien bereidt de ad vocaat van de exploitanten inmiddels miljoenenclaims tegen de gemeente voor. In een laatste wanhoopspo ging probeert het Rotter damse gemeentebestuur nu dan te redden wat er nog te redden valt. De raadscommis sie voor algemene bestuursza ken is deze week onder strenge voorwaarden akkoord gegaan met een financiële in jectie van bijna een miljoen gulden aan de stichting Rot terdam 1990 voor promotie van de noodlijdende kermis attractie. Zelf beschikt de stichting niet over reserves. De 7 miljoen gulden die de ge meente voor de viering had uitgetrokken is opgebruikt en de sponsorgelden (10 miljoen gulden) zijn projectmatig be steed. Met het toegezegde miljoen moet een promotie-offensief worden opgezet om alsnog honderdduizenden bezoekers naar het Lunapark te lokken. Lukt dat niet dan stappen de kermisexploitanten met hun miljoenenclaims naar de rechter, zo hadden zij al aan gekondigd. De advocaat van de exploi tanten heeft in zijn eerste ruwe berekeningen de schade geraamd op ruim twaalf mil joen gulden. Met het nu inge zette offensief probeert Rot terdam te verhinderen dat het verjaardagsdrama een bi zarre slotakte vindt in een scène waarbij de Rotterdamse rechtbank als decor dient. (ANP) internationale ozoij hebben gisteren o\ over hulp aan de Dj bannen van ozon-sc Er komt een speciaal! stand en voor de ov Ook India en China ga; Tevens is overeengel produktie van ozons' nen te beëindigen. D„ I lijke akkoord, dat v< procent aan het eind aangescherpt. Het fonds heeft de ini den als de niet-leden van Montreal voor de laag. China, het mees

de Stem | 1990 | | pagina 4