Beckenbauer staat op meezingen volkslied 'ORANJE-FANS VERDIENEN EEN BETERE NAAM' Gans Rekem steunt 'D'n bikkel' AUST Atleti 'BELGIË IS GEEN LAND MAAR EEN VOETBALTEAM' Van minuut tot minuut de stem sport 4 maandag 25 jun11990 de stem; MILAAN (ANP) - Het supporterslegioen van Oranje kan met opge heven hoofd terug naar huis. Slopend Respect Arbeid Adelt 'D'n bikkel' Chaos bij verkoop kaartjes Staking Italiaans treinpersoneel Cagliari blij en teleurgesteld AMSTELVEEN derlandse hockej een sprankje spo' de bondscoach, r ten meetorsen. Uitblinker TOPSCORERS MILAAN (SID) - De meeste voetbal-in ternationals van de Bondsrepubliek zin gen tegenwoordig weer uit volle borst mee als het Westduitse volkslied ten gehore wordt gebracht. Niet het nogal pompeuze 'Deutschland, Deutschland über alles', zoals enige jaren gele den een enkele fanaat zich veroorloofde. Nee, de juiste tekst. Bondscoach Franz Beckenbauer is er geluk kig mee, dat de val van de Berlijnse muur vo rig jaar november de zanglust heeft bevorderd. Onder zijn voorganger Jupp Derwall werd ge zwegen; met strakke blik voor zich uit ge staard. Zelfs een kauwgom kauwende interna tional was geen zeldzaamheid. Beckenbauer ondervond in het laatste ge deelte van zijn actieve voetbalcarrière bij New York Cosmos hoe de Amerikanen met hun volkslied omgaan en bracht dat gevoel op zijn ploeg over. Guido Buchwald: „De eerste keer liepen mij de koude rillingen over de rug. Zo intens is het gevoel niet meer. Maar ik krijg toch nog wel de kriebels. Ik zing altijd krachtig mee. Vals of niet". Jürgen Kohier bespeurt, zoals de meeste van zijn collega's, 'vooral een trots gevoel. Trots dat ik het ben, die is uitverkoren om Duitsland te vertegenwoordigen'. Jürgen Klinsmann zegt: „Ik vind het mooi als nationale trots in de sport tot uitdrukking kan komen. Dat is geen valse trots, zolang het nationalisme niet wordt over gewaardeerd". Voor Rüdi Voller betekenen de minuten, waarin het nationale volkslied klinkt, waarde volle tijd. „Om mij voor de laatste keer op de komende wedstrijd voor te bereiden". Ook voor Lothar Matthaus zeggen de momenten voor de wedstrijd veel. „Ik ben er trots op aanvoerder van deze ploeg te zijn. Die trots bespeur ik bijna lichamelijk als het volkslied wordt ge speeld". Geen wanklank bij legioen *^K\» Oranje-supporters, zondagmiddag voor Nederland - Duitsland, bij de kathedraal in Mi laan. Op dat moment zat de stemming er nog in.- foto ap Polonaise. Kan het Hollandser? Het Nederlands elftal was tijdens het verblijf in Italië geen schim van de ploeg die twee jaar geleden Europees kampioen werd. De Oranje-aanhang daar entegen veroverde na Duitsland ook Italië. Het ruim twee weken du rende verblijf op het Apenijns schiereiland leverde op het supportersfront geen enkel probleem op. Sterker nog: na Sicilië en Sardinië kwamen de Italiaanse autoriteiten ook in Milaan woorden te kort om de Nederlandse aanhang uitbun dig te prijzen voor hun uiterst correcte gedrag. „De supporters mogen trots zijn op hun prestatie", jubelde Lex Meilink na de uitschake ling van Oranje. De woord voerder van de politie-delega- tie die de Italiaanse met raad en daad bijstond brak dan ook een lans om voorgoed een streep te zetten door de slechte naam die Nederlandse suppor- Nederlandse fan met een spandoek dat voorlopig weer opgeborgen kan worden. ters overal in de wereld heb ben. „Dat verdient deze groep niet. De Oranje-aanhang is fantastisch. Dat meen ik uit de grond van mijn hart". walst waardoor angstige mo menten ontstonden. Na een kwartiertje was alles evenwel gelukkig weer onder controle. Meilink toonde zich overigens blij dat de klus er inmiddels opzit. „Jammer dat Nederland eruit ligt, maar diep in mijn hart vind ik het geen ramp. Dit is een slopende periode ge weest. We zijn doodmoe en blij dat we weer naar huis kun- Ook in Milaan was het een groot supportersfeest. Van te voren zagen de autoriteiten als een berg op tegen de confronta tie tussen Duitse en Neder landse supporters. Te meer om dat de tijd - in tegenstelling tot het verblijf in Sicilië en Sardi nië - ontbrak in Milaan alles tot in de puntj es te regelen. In de praktijk gingen de fans aan beide kanten echter vredig met elkaar om. In de binnen stad was het de uren voor de wedstrijd een groot feest en ook voor en tijdens de wed strijd was de sfeer in en rond het stadion bijna broederlijk. Zelfs in de vakken waar de supporters niet konden worden gescheiden. Slechts zondagochtend brak even lichte paniek uit in Mi laan. Dat was toen na urenlang wachten eindelijk de kassa openging waar nog drieduizend kaartjes verkocht werden. De supporters die vooraan in de rij stonden werden bijna platge- De Nederlandse aanpak van de supporters-problematiek oog- ste alom bewondering en res pect in Italië. De persoonlijke begeleiding van de fans is een fenomeen waarbij de gastheren de ogen uitkijken. In Italië is het heel gewoon dat de politie er meteen op inhakt zodra voetbalfans over de schreef gaan. Meilink: „Onze collega's stonden aanvankelijk heel vreemd te kijken wanneer wij op groepjes supporters afstap ten en via een simpel praatje precies gedaan konden krijgen wat we wilden. Zij zagen ech ter dat het werkte. Van dat mo ment hebben we ook nog meer medewerking gekregen dan we toch al kregen". In de Italiaanse pers krijgt de Nederlandse aanpak steeds meer aandacht. In Engelse kranten is de afgelopen dagen bepleit dat ook de Britse politie meer op de Nederlandse ma nier moet gaan opereren. Mei link: „Die verhalen heb ik ook gelezen. Zoiets doet je natuur lijk wel goed. Langzaam maar zeker trekken we de aandacht van andere landen. Misschien dat op internationaal niveau nu ook wat in beweging komt. Er zijn voldoende Europese platforms waar nog nagepraat zal worden over dit wereld kampioenschap". Door Joep Dohmen REKEM - Ze hadden het er nèt over, de mannen aan de bar van café Gegri in het Belgisch-Limburgse Re kem. Belgen zijn gewoon anders dan Hollanders. Die maken 'ambras' en preste ren vervolgens niets op het voetbalveld. Nee, dan hun jongens. Die promo veren geruisloos naar de volgende ronde van het wereldkampioenschap in Italië. Rekem, het dorp van voetballer Eric Gerets, moet niks hebben van een euforie a la oranje, met gekleurde fonteinen en auto's vol lintjes. In Rekem hangt een enkel vlaggetje aan een gevel, liggen een paar versleten voet balschoenen in de etalage van de slager en hangt een poster van de Rode Duivels in café Gegri. Meer 'ambras' ligt niet in de aard van de mensen. Maar de voetbalgekte groeit, verzekeren de mannen aan de bar achter hun Alken-pils. „Heel Rekem steunt Eric. Wij zijn fier op hem en de rest van de jongens". En dan herin nert iemand zich het grandioze onthaal dat Gerets vier jaar geleden in Rekem ten deel viel na het behalen van de halve fi nale tijdens het wereldkam pioenschap in Mexico. „Hon derdduizend mensen stonden hier te juichen". Honderddui zend? „Nou, misschien dertig duizend. In elk geval héél veel, en ook uit Nederland". Rekem is een dorp aan de Maas met nauwelijks 4.000 inwoners, één historische kern, één villa wijk en één Rijksweg die het dorp in tweeën snijdt. Gerets zette op het 'voetbalplein' van voetbalclub AA Rekem zijn eerste pasjes. AA staat voor Arbeid Adelt. In de tijd dat Gerets nog bij MVT in Maastricht voetbalde, was lokaal 'De Maasduif' ver zamelpunt voor zijn suppor ters. Uitbaters Antje en René hebben het bord 'supporterslo kaal Eric Gerets' nooit wegge haald, ook al is de roem van de voetballer inmiddels zo groot dat ólle Rekemse cafés tijdens de wedstrijden in Italië gevuld zijn met supporters. In café 'De Deerser' is dat overigens geen wonder, want daar geeft de kastelein bij elk doelpunt van de Rode Duivels een een rondje. In Rekem staat Gerets bekend als 'D'n bikkel'; hij is een harde speler. Eric kan niet tegen zijn verlies en niet tegen onrecht vaardigheid, heet het aan de bar in café Gegri. „Die eerste gele kaart in de wedstrijd tegen Uruguay was terecht, de tweede niet". Twee keer geel betekende rood en 'D'n bikkel van Rekem' kon naar de kleedkamer. Tegen Spanje moest Gerets voor straf op de tribune. Jammer, maar ook weer niet zó erg, vonden ze in Rekem. Als hij er in de finale maar bij is. Wethouder Leonard Delwai- de, reeds twintig jaar AA Re- kem-voorzitter, weet nog te melden dat het complete col lege van burgemeester en wet houders verzot is op voetballen. Voor de wedstrijd tegen Spanje bijvoorbeeld, was de weke lijkse collegevergadering één dag vervroegd. Zoals Rekem is héél België. Voetballen verbroedert Vla mingen en Walen, die anders weinig met elkaar op hebben. In het hele land is de plaatsing naar de kwartfinales gevierd. In Antwerpen vulden suppor ters met de nationale driekleur de Grote Markt, in Luik speel den zich Italiaanse taferelen af en zelfs vanuit het Duitstalige Eupen werd enige 'Fussball- stimmung' gemeld. 'België is geen land maar een voetbalteam', concludeert een Vlaamse krant deze week. Als het team succes heeft, worden de alledaagse besognes verge ten en wordt Italië '90 een her haling van Mexico '86; de spe lers krijgen een ontvangst bij de koning en een week later zijn de Belgische verhoudingen weer als vanouds. Overigens. Wie de wedstrij den van België gevolgd heeft, moet het zijn opgevallen: de Belgische Brabangonne is het enige volkslied dat tijdens het WK door supporters en spelers wordt meegeneuried in plaats Karakteristieke foto van 'D'n Bikkel' in duel met de Span jaard Julio Alberto, tijdens het WK '86. - fotoap van gezongen. Niemand kent de tekst, zelfs nationale minis ters niet. Nationaal gewaardeerd wor den koning Boudewijn en Eddy Merkx. Sinds dit WK hoort ook doelman Michel Preud'homme daarbij. Als Luikenaar speelt hij al enige tijd bij Mechelen en zijn Nederlands is voortreffe lijk. Preud'homme is razend populair in Vlaanderen én in Wallonië. Ondertussen doen reisbu- reau's goede zaken. Suppor terstrein vertrekken naar Ita lië, Vlamingen en Walen olé, olé zingend naast elkaar. „Weet u", klinkt het aan de bar van café Gegri, „zolang de politici zich er niet mee bemoeien gaat het prima in dit land". MILAAN (ANP) - De verkoop van de laatste kaartjes voor Ne- derland-Duitsland verliep uiterst chaotisch. Zondagochtend vroeg trokken al duizenden Nederlandse en Duitse supporters naar het San Siro-stadion, waar rond 10.00 uur de kassa open ging voor de verkoop van de laatste toe gangsbewijzen. Hoeveel kaartjes precies beschikbaar waren wist niemand. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse politie ging het om ongeveer 3.000 kaartjes. Een aantal dat lang niet voldoende was om alle fans het stadion binnen te krijgen. Onmiddellijk nadat de kassa open was gegaan, kwam het tot een botsing tus sen de politie en de supporters. Het duurde een kwartiertje voordat de honderden politie-agenten alles weer onder con trole hadden. Rond half twaalf werden nog-steeds mondjes maat kaartjes verkocht. Rond 01.00 uur zondagmiddag werden de laatste kaartjes ver kocht. Vele Nederlandse supporters hadden toen nog altijd geen toegangsbewijs. Enkele tientallen bereikten na urenlang in de rij staan wel de kassa, maar zij werden niet geholpen om dat de kaarsjes slechts met Italiaanse lires konden worden af gerekend en niet met guldens. Toen de kassa zondagochtend open ging, dreigde even van i mis te gaan. De Italiaanse politie had te weinig rekening ge houden met de massale toeloop van Duitse en Nederlandse supporters, waardoor mensen, die voor in de rij stonden, onder de voet dreigden te worden gelopen. „Een angstige ervaring. Gelukkig liep het allemaal goed af en had de Italiaanse politie de zaak weer snel onder controle, maar even zag het ernaar uit dat er ongelukken zouden gebeuren", aldus één van de Neder landse politiemensen die assisteerde bij het in toom houden van de voetbalfans. ROME - Een 24-uursstaking houdt sinds zondagmiddag twee uur ruim de helft van de Italiaanse treinen geblokkeerd en stelde daardoor bezoekers van de wedstrijden van zondag maandag) voor aanzienlijke problemen. De staking is door de onafhankelijke bond van conducteurs en controleurs onverwachts uitgeroepen om zo te ontkomen aan de 'precettazione', het schriftelijk dienstbevel, waarmee minis ter Bernini van transportzaken tot nu toe stakingen tijdens de WK heeft weten te voorkomen. De conducteurs staken omdat zij niet zijn uitgenodigd voor het gesprek dat Bernini afgelopen dinsdag heeft gehad met vertegenwoordigers van de machinis- tenbond. Zij vrezen dat de minister aan de machinisten conces sies doet over de hoofden van de andere categorieën heen. De ironie wil dat over een week een eerder deze maand onder druk van de WK aangenomen stakingswet in werking treedt, waardoor wilde stakingen in de overheidssector strafbaar worden gesteld. Maar volgens de leider van de stakende con ducteurs is er tot 30 juni nog tijd genoeg om het treinverkeer in het honderd te laten lopen. En intussen heeft de bond van ran geerders officieus ook al een 24-uursstaking aangekondigd. De ministers heeft de stakende conducteurs voor de rechter ge daagd. Volgens hem maken zij zich schuldig aan subversieve activiteiten door het openbaar vervoer lam te leggen, juist nu dankzij de WK de behoefte daaraan veel groter is dan normaal. CAGLIARI - De bewoners van Cagliari zijn blij dat het erop zit. Het WK voetbal heeft hen nauwelijks schade bezorgd, maar ook weinig mooi spel en al helemaal geen verdiensten. De hotelbezetting ligt sinds het begin van het toernooi 40 pro cent beneden normaal. De supporters zijn maar kort gebleven en de meesten van hen sliepen in campings of op het strand, terwijl voor andere toeristen in vliegtuigen en veerboten geen plaatsen meer beschikbaar waren. Restauranthouders, die flink spenderende Italiaanse gasten gewend zijn, zijn teleurge steld door de zuinigheid van de noorderlingen. In de Milanese krant Corriera della Sera klaagde de uitbater van een 'trattoria' dat hij nog nooit zoveel mensen zonder geld had gezien. Hij illustreerde zijn verhaal met het ongehoorde voorbeeld van 40 Ieren, die niet meer dan zestien gulden per persoon hadden willen betalen voor een bord spaghetti met sla. Op de slotdag viel et i een overwinning in Australië, grossier (jie er nauwelijks toe 0p dat moment al zek toernooizege. Pakist beerde nog van alles or gunstige doelsaldo weg. ken ten koste van Gri tannië, maar 5-2 was noeg. De Australiërs, met 6-3 hadden verslag den eerste door de hog produktie. Nederland liet als I kampioen in ieder gev| ste helft zijn gezicht de Westduitsers en de schouwers. Het result een enkel doelpunt ve( lander uit, hoe kan een strafcorner. i marge werd na rust më kunst en veel vlieg stand gehouden, vooral het centrale gingsduo Moolenburg lander zich onderschei tweetal van Bloemen^ tevreden zijn over hi toernooi. Ook linksac rie leverde in alle een constante prestatie Uitblinker Moolenbu piloot-in-opleiding moest doen vergeten, teerde zich overtuig kreeg van aanvoerder na afloop terecht ook c compliment. „Mariml het in zich een tweede worden. Hij heeft met 1 speeld als voorstopped is knap tegen zulke sp( maar vijf interlands e aldus Delissen, die ir I fase een strafbal onberj Het positieve result de talentvolle ploeg, die stevig maar weinig ecl stichtte, en de daaruit) rende derde plaats, aandacht evenwel niet] van ronduit teleu duels in de neg Amstelveen. Nederland daarin vier keer 35 25 juni (41, Genua, 17.00 uur)Ierland - Roemenië. 25 j uni (42, Rome, 21.00 uur)Italië - Uruguay. 26 juni (43, Verona, 17.00 uur): Spanje - Joegoslavië. 26 juni (44, Bologna, 21.00 uur)Engeland - België. KWARTFINALES 30 juni (45, Florence, 17.00 uur): Argentinië - winnaar43. 30 juni (46, Rome, 21.00 uur): winnaar 41 - winnaar 42. 1 juli (47, Milaan, 17.00 uur): Tsjechoslowakije - Bondsrepubliek. 1 juli (48, Napels, 21.00 uur)Cameroun - winnaar 44. HALVE FINALES 3 juli (49, Napels, 20.00 uur): winnaar 45 - winnaar 46. 4 juli (50, Turijn, 20.00 uur): winnaar 47 - winnaar 48. OM DE DERDE PLAATS 7 juli Bari, 20.00 uur: verliezer 49 - verliezer 50. FINALE 8 juli, Olympisch Stadion Rome, 20.00 uur: winnaar 49 - winnaar 50. Bondsrepubliek Duitsland-Ne- derland van minuut tot minuut: 6. Winter kan een voorzet van Gullit net niet afronden; 8. Een gave voorzet van Van 't Schip stuit vlak voor Winter, die over kopt; 11. Wouters pikt een slecht weg- gekopte bal op en ziet een subtiel lobje net over gaan; 11. Littbarski schiet met links over; 22. Rijkaard krijgt geel van scheidsrechter Loustau na over treding op Voller. Rijkaard spugt Voller, waarna de Duitser geel krijgt voor protesteren; 23. Na de vrije trap voor de Bondsrepubliek krijgen beiden rood vanwege onsportief gedrag; 28. Wouters schiet slap naast na een slim hakje van Gullit; 30. Gele kaart Wouters na over treding op Klinsmann; 32. Gullit volleert voorlangs na voorzet Van Tiggelen; 33. Klinsmann komt centimeters te kort om een vrije trap van Matthaus in te schieten; 38. Na een fout van Wouters zet Littbarski voor op Buchwald, die een harde volley aflevert. Van Breukelen redt knap; 49. Uitbraak Westduitsers. Voor zet Klinsmann, kopbal Matthaus. Save Van Breukelen; 50. Buchwald op links voorbij Winter. Klinsmann zet voet op juiste moment tegen bal: 1-0; 51. Van 't Schip op rechts vrije doorgang. Gullit jaagt bal hoog over; 54. Scherpe voorzet Van 't Schip. Wouters neemt perfect aan en knalt bal rakelings langs; 57. Van Aerle aangeslagen. Aan het hoofd geraakt in duel met Klinsmann. PSV'er verder; 58. Schuiver Matthaus net naast; 67. Kieft voor aangeslagen Van Aele; 68. Voorzet Gullit, Kohier voor komt ternauwernood dat Van Basten kan aanleggen; 69. Voorzet Van 't Schip. Van Basten schiet te slap in; 71. Van Basten voorbij tegen stander, plaats op inglijdende Kieft; 71. Schot Littbarski met rechts. Van Breukelen stopt; 74. Geel voor Van Basten (zijn eerste) na harde overtreding op Matthaus; 76. Schot Klinsmann. Paal voor komt 2-0; 78. Geel voor Matthaus voor spel bederf; 78. Beckenbauer brengt Riedle voor Klinsmann. Beenkhakker speelt laatste troef uit: Gillhaus voor Witschge; 8L Koeman wint zijn eerste duel. Libero voorkomt dat Riedle en Littbarski op weg kunnen naar 2-0; 85. Littbarski krijgt dot van een mogelijkheid. Van Breukelen voorkomt genadeklap; 85. Boogbal Brehme van rechter- punt van het strafschopgebied: 2-0; 88. Kohier houdt Van Basten in strafschopgebied vast. Straf schop. Koeman schiet over de grond raak: 2-1; 91.34. Milaan eindstation voor Oranje. Loustau fluit af. Bonds republiek wint met 2-1. Gullit ruilt shirt met Klinsmann. 1. Skuhravy (Tsj) 5, 2. Michel (Spa) en Milla (Cam) 4, 4. Mat thaus (BrD), Voller (BrD), Klins- man (BrD) 3,7. Bilek (Tsj), Laca- tus (Roe), Balint (Roe), Jozic (Joe), Pancev (Joe), Schillaci (Ita), Careca (Bra), Muller (Bra), Redin (Col) allen 2, 16. Brehme (BrD), Bein (BrD), Littbarski (BrD), Ku- biak (Tsj), Hasek (Tsj), Luhovy (Tsj), Baggio (Ita), Giannini (Ita), Omam Biyik (Cam), Rincon (Col), Valderrama (Col), Caligiuri (VSt), Murray (VSt), Brolin (Zwe), Ekström (Zwe), Strömberg (Zwe), Flores (CRi). Medford (CRi), Cayasso (CRi), Gonzalez (CRi), Lineker (Eng), Wright (Eng), Sheedy (Ier), Quinn (Ier), Degryse (Bel), De Wolf (Bel), Vervoort (Bel), Ceulemans (Bel), Clijsters (Bel), Scifo (Bel), Kieft (Ned), Gullit (Ned), Koeman (Ned), Abdel-Ghani (Egy), Ca- niggia (Arg), Troglio (Arg), Bur- ruchaga (Arg), Monzon (Arg), Khaled Ismail Mubarak (VAE), Jumaa (VAE), McCall (Sch), Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo), Bengoechea (Uru), Protassov (Sov), Zigmantovitsj (Sov), Zava- rov (Sov), Dobrovolski (Sov), Su- sic (Joe), Prosinecki (Joe), Rodax (Oos), Ogris (Oos), Fonseca (Uru), Gorriz (Spa) allen 1. Frans Maas, die gil eter te springen. kappenberg (Oos), Wes VROUWEN >n: 1. Castro (Spa) 11 „(Oos) 11,63, 3. Coor Jardim (Por) 11, "ggen (Bel) 11,75, 6. S tz, 7. Haug (Zwi) 12,17. Lnl=1^M^e^S.(Spa) 22 h 23,57, 3. Tröger 23, uggen 23,78, 5. Wüst smith 24,12, 7. Van He 'te: 1. Scalabrin (Zw (Spa) 53,74, 3. 53,78,4. Maenhout S^ter (Oos) 54,30, 6. i'54'43, 7. Coelho (Por) «te: 1. Van Langen (N lnV>aSS„eL (Zwi> 2.02,23 ■KL 2.02,63, 4. Ama 4.29, 5. Zuniga (Spa) (Bel) 2.06,68, rite :ro'Van Hulst (Ned 7n? (Pos) 4-16,45, 3. M vul li Merchiers (Bel) Wh (Ier) 4.18,09, 6. Sa

de Stem | 1990 | | pagina 12