door hi WESTERSE LANDEN ZIEN VLUCHTELINGEN NIET GRAAG KOMEN Sovjetburgers wijten sterfte van zeesterren aan kernramp Wild West-Berlijn e in Kenya elingsproject pE STEM EXTRA ZATERDAG 23 JUN11990 Krabben Negatief Radioactief Ramp i noorden van de Kenyaanse een droom werkelijkheid. telbedrijven, het Ameri kaanse Windsor Hotels In ternational en het Aber- crombie and Kent uit Groot-Brittannie, die zowel het management als de pro motie op zich zullen nemen Het APDF heeft het vooronderzoek naar de kansen van het hotel ge daan en wist de Barclays Bank van Kenya (BBK) en de Westduitse Ontwikke- lings Ondernèming (DEG) te overtuigen, die vervol gens besloten geld ter be schikking te stellen. Het Kenyaanse hotel is een van de 53 projecten die dankzij het APDF in 16 Afrikaanse landen van start zijn gegaan. In totaal heeft de ontwikkelingsor ganisatie 96,8 miljoen dollar aan investeringen weten binnen te halen. Kenya heeft tot nu toe met 27 mil joen dollar voor een aantal projecten, het meest gepro fiteerd van het APDF. Het APDF werd drie jaar opgericht als een project van de ontwikkelingsorga nisatie van de Verenigde Naties (UNDP). Het wordt geleid door de Internatio nale Financierings Corpo ratie (IFC), een organisatie van de Wereldbank die zich uitsluitend bezighoudt met de ontwikkeling van de pri- ve-sector in de Derde We reld. Onder de sponsors bevin den zich de Europese Ge meenschap, de Afrikaanse Ontwikkelings Bank (ADB) en andere organisaties uit Canada, Japan, Zwitser land en de Verenigde Sta ten. Onlangs hebben de do nors tijdens een bijeen komst in Parijs nog eens 27 miljoen dollar beschikbaar gesteld aan het APDF. Tijdens die bijeenkomst noemde Sir Walter Rynie, uitvoerend directeur van het IFC, het APDF 'een ge schenk van God' juist nu de regeringen in Afrika de ontwikkeling van de parti culiere sector benadrukken. „Het is een vitaal element geworden voor de realisatie van succesvolle projecten in Afrika", zo meende Rynie. (IPS) R3 Polen in de rij voor visum ■joor Hans Bos WARSCHAU - Een Pool die t-Europa bereikt, ver- Ijient grote waardering. Hij j^ft de moeilijkste van alle jrempels genomen: het jativragen van een visum. Ijjet is de hypocrisie van de Westerse landen. Jarenlang hebben ze geklaagd dat de Oosteuropeanen door hun communistische overheden in eigen land werden vast gehouden. Nu de bevolking 0p stap mag naar (in hun ogen) 'het aards paradijs', laten we ze er liever niet in. j Dat leidt bij diverse ambas- in Warschau tot chao- Itische taferelen. Bij de Franse ambassade heb ben de naar schatting drie- tot Inerhonderd wachtenden een 'rij en-comité' opgericht. samenstelling wisselt, vroe- E later komen immers ook lie leden van het comité aan de beurt voor een visum. Van j wee leden wordt verwacht dat Irn 's nachts de wacht houden Ibij de ambassade. De Fransen jennen per dag slechts een stuk of zestig visa toe en de volgorde is dus uitermate be- llangrijk. Een gegadigde is verplicht zich dagelijks om 12.30 uur bij de ubassade te vervoegen. In de lopenlucht roepen de vertegen woordigers van het comité daar de namen af van alle wachtenden. De lijst wordt da gelijks korter: aan de ene kant d»r de zestig gelukkigen die naar binnen mogen, aan de an dere kant door het wegvallen van de Polen die het niet (meer) jop kunnen brengen om zich een tuime week in Warschau op te kouden voor dat administra- |ieve akkefietje. r wordt met de lijst gesjoe meld en gehandeld, terwijl het dagelijks opnieuw nummeren Ivan de wachtenden elke keer weer leidt tot het wijzigen van allen dend kap- rne- lijke 'hai- st in bied. et al nili- col- rerkt :lij ke i on goed mar end- de min de te de Ka- n de ïaise veren roon. s net Is de do- altijd voor n de De ambassade wordt overspoeld door Polen die naar Nederland willen de spelregels. Al dan niet met een luidgeschreeuwd protest. Gelukkig hebben de Polen de nodige ervaring met in de rij staan. Krijgt de wachtende een num mer lager dan 60 toebedeeld, dan kan hij of zij zich de vol gende dag naar binnen bege ven. Dan duurt het nog drie weken voordat het felbegeerde visum in het bezit is. Familie omstandigheden kunnen de gang van zaken bij de Fransen niet beïnvloeden. Ambassade woordvoerder Rainuri acht het niet nodig om over de gang van zaken iets te zeggen. „Wij handelen volgens de Franse wetten. Die zijn onver- biddellijk", zegt Rainuri. „Dit is een mensonterende procedu re. Ik ben er heilig van over tuigd dat we er gewoon niet in- mogen. Ze willen ons in Frank rijk niet hebben", zegt een van de oudere omstanders. Bij de Duitse ambassade in Warschau is het zo druk dat commerciële bureaus brood zien in bemiddeling. Dagelijks gaat het bij de Westduitsers om 3000 tot 4000 aanvragen en dat maakt de zaken er niet gemak kelijker op. De hele vorige week kreeg vrijwel geen enkele Pool een Duits visum: volgens de ambassade werd het compu tersysteem opnieuw opgezet. Pech voor al die duizenden Po len die voor een visum het dub bele hebben moeten betalen van de normale prijs als ze zelf - foto dagblad voor noord-limburg in de rij gaan staan. De Nederlandse ambassade in Warschau moet voor Poolse vi sumaanvragers het toonbeeld van triestheid zijn. De wach tenden staan in weer en wind in lange rijen voor het gebouw, dat al enige tijd in de steigers staat. Bij het toegangshek deelt een man in een hokje formulie ren uit. Binnen is niet meer ruimte dan in een doorsnee hondehok. De woordvoerder erkent de deplorabele ont vangstmogelijkheden, maar hoopt dat de zaken beter verlo pen in de nieuwe kanselarij die over enkele weken wordt be trokken. De ambassade wordt over spoeld door Polen die naar Ne derland willen. Officieel voor bezoek aan familie of vrienden, maar er zullen er ook zijn die van de gelegenheid gebruik maken iets bij te verdienen. Alle aanvragers moeten een uitnodiging kunnen tonen of een bankafschrift in dollars dat voldoende middelen van be staan garandeert. In 1989 wer den 65.720 visa verleend en 7000 doorreisvisa, dit jaar ligt het aantal vermoedelijk twintig procent hoger. Als het om de vorming van 'rij- encomités' gaat, is de Neder landse ambassade onverbidde lijk. „We trachten dat zo veel mogelijk te voorkomen. Met lijsten werk je in de hand dat een soort handel in prioriteiten gaat ontstaan. Die willen we zelf blijven beoordelen. Als we een lijst zien, moet deze eerst van tafel voordat we verder gaan met afwikkelen van de aanvragen", zegt de woord voerder van de Nederlandse ambassade. Op dit moment zit de betrok ken afdeling aan de top van de mogelijkheden met 400 tot 700 aanvragen per dag. Was het tot 22 april nog zo dat alle aanvra gen via Den Haag liepen, nu mag de ambassade zelf beslis sen over de aanvragen. Daar door is de gebruikelijke ter mijn van 2 tot 12 weken verkort tot 2 tot 3 dagen. Wat dat betreft is de Neder landse aanpak nog heilig ver geleken met die van de Fransen en de Duitsers. Overigens, een visum voor één maand kost de Polen 48,50 gulden. En dat is nog altijd een derde deel van het gemiddelde maandloon. heuvels'. Toen tijdens de Tweede Wereldoorlog in Rang oon een Japans-gezinde rege ring zetelde, vochten de Karen aan de kant van de Geallieer den. Toen Burma na de oorlog onafhankelijk werd van Groot- Brittannie, werden beloften dat de bevolkingsgroep grotere autonomie zou krijgen ge schonden. Na hun aanvankelijke suc cessen keerde het tij voor de Karen en werden zij steeds verder teruggedreven in de r richting van de Thaise grens- Behalve het duidelijke over wicht van de Burmanen speel den eigen zwakten hun parten- incompetentie en een zekere corruptie onder de bejaarde leiders; het onvermogen orn een echte guerrilla-oorlog j voeren; ongelijkheid in macn en ontwikkeling tussen <j christelijke bovenlaag van Karen en het boeddhistische animistische 'voetvolk'. In 1984 voerde Rangoon zij campagne tegen de Karen °- en drie j aar later verklaarde o regering dat zij de KNU binn® j twee jaar zou hebben wegg_ vaagd. Dat is niet gebeurd: 1* Karen moeten hun la*"L strijd nog strijden. Maar als K over de toekomst praten du* ken de woorden 'donker 'somber' veelvuldig op. „Ik ben 63 en ik heb hele leven gevochten. Mijn W» deren hebben zich nu ook b|J revolutie aangesloten", zegt p Thein. „Misschien zal de vo gende generatie ook nog ten vechten". (AP) IferAnnemarie Heijn «MEXICO-STAD - Al bijna twee maanden wachten grote delen van Mexico op regen. De thermometer jgt elke dag weer onver biddelijk tot boven de veer- stig graden. Deze hittegolf kostte al aan bijna 400 men- Isen het leven - vooral kin- 1 deren en ouderen - en tien duizenden Mexicanen poesten worden behandeld |voor maag- en darmklach- n. Diarree is bij deze hitte [levensgevaarlijk. leder jaar is het weer hetzelfde liedje. In afwachting van de re genperiode - die in mei hoort te [beginnen- wordt een groot [aantal deelstaten van Mexico geteisterd door extreem hoge temperaturen. Maar dit jaar houdt de droogte wel heel lang en zijn de temperaturen j «gekend hoog. Het ergste hebben de noorde lijke deelstaten Chihuahua, Tamaulipis, Nuevo Leon en [Coahuila, de aan de westkust ;j gelegen deelstaten Jalisca en jColima en het zuidelijke Cam- [Peche er onder te lijden. |He Machinale Veehouders Hond verklaarde deze deelsta- |!®i tot rampgebied en waar- schuwden dat in Nuevo Leon een „noodtoestand" bestaat. Nooit eerder was het zo lang zo heet in Nuevo Leon. De tempe ratuur steeg er tot boven de 45 graden. Alle landbouwactivi teit ligt stil. Gevreesd wordt dat in de landbouwcyclus van mei-september niets meer ver bouwd kan worden. Zo'n 5.000 boeren dienden al een verzoek in bij het ministe rie van Buitenlandse Zaken om bij de Amerikaanse migratie- dienst te bemiddelen voor een tijdelijke werkvergunning op het platteland in de Verenigde Staten. De oogst van zo'n 120.000 hec taren landbouwgrond in Me xico is al verloren gegaan. De veehouders verkopen op grote schaal hun runderen aan de Verenigde Staten, om in ieder geval geen verliezen te lijden. In Nuevo Leon hebben de vee boeren geen hooi, door de zware vorst van een half jaar geleden. Veertig graden is verschrikke lijk heet. Een eenvoudige han deling als het opnemen van de telefoon wordt bij die tempera tuur al een enorme inspanning, gepaard gaand met hevig transpireren. Maar met een airconditioning of een ventila tor in een koel huis, en een kan fris water binnen handbereik hoeft het niet de fatale afloop te hebben die het voor veel Me xicanen heeft. Het probleem is echter dat Me xico, dat in veel opzichten een heel modern land is, tegelijker tijd echte derde-wereldproble men kent. Zo beschikken ruim 26 miljoen Mexicanen niet over drinkwater, en bijna de helft van de woningen heeft geen riolering. Het zijn bijna altijd de armen die geen water of riolering hebben. Die moeten het doen met het water dat door de ge meente in tankwagens wordt rondgebracht. Soms probeert de chauffeur van de tankwa gen ook nog een slaatje te slaan uit de nood, en vraagt een exor bitant hoge prijs voor het kost bare vocht. Een ijskast en ven tilator zijn voor velen luxe-ar tikelen. Om maar niet te spre ken over een goed huis. Het zijn dezelfde mensen die ondervoed zijn en daardoor toch al veel vatbaarder voor al lerlei infecties. Het Rode Kruis schat dat 55 procent van de Me xicanen chronisch ondervoed is, en driekwart van de kinde ren op het platteland toont vol gens deze organisatie tekenen van ondervoeding. Een laag opleidingsniveau completeert het beeld. Een nor male 'geneeswijze' voor een in gezakte fontanel (een teken van zware uitdroging) is de zuigeling op zijn kop hangen of een rauw ei over zijn hoofd uit smeren.-,v - Niemand weet precies hoeveel mensen er het slachtoffer zijn geworden van de droogte. De Mexicaanse regering, als die al over gegevens beschikt, houdt die angstvallig achter. Het nieuws over de hittegolf wordt mondjesmaat gedoseerd, er gens op de achterpagina tussen het provinciale nieuws. Bekend is dat alleen al in de deelstaten Sonora en Chihua hua 22 mensen zijn overleden en bijna 40.000 mensen met maag- en darmklachten moes ten worden behandeld. In de hoofdstad van de deelstaat Ta- maulipis zijn dit jaar al 8647 kinderen behandeld. Om erger te voorkomen wor den op grote schaal zakjes met een mengsel dat uitdrogen moet voorkomen uitgedeeld. Dat mengsel moet worden op gelost in gekookt water. Een vicieuze cirkel, want water is schaars, en koken kost geld voor gas of elektriciteit. Extra triest is dat de komst van de regen nog geen eind van de ellende betekent. De regen valt vaak, plotseling, met bakken tegelijk en het gevolg is dat ri vieren overstromen en huizen instorten of bedolven raken on der modder en slib. Zo eist ook de regen elk jaar weer zijn tol aan mensenlevens. Door Mary Dejevsky (Times) MOSKOU - Milieudeskun digen uit de hele Sovjet unie zijn opgeroepen om de oorzaak vast te stellen van oen ecologische ramp met ^n politiek luchtje. De afgelopen maand zijn meer dan vijf miljoen dode feesterren, een stuk of hon- erd dode zeehonden, walrus sen en andere zeedieren aan gespoeld aan de Witte Zee- Kust in het Russische verre noorden. Vele kilometers strand nabij Archangel, een havenstad eren ten zuiden van de noord- Poolcirkel, ligt bezaaid met ode zeedieren. De eerste golf eesterren belandde eind mei c? a6®.*1 Ktorm op de kust. sindsdien worden met elk ge- dode zeesterren op de kust geworpen. Naar het schijnt nonen de levende zeezoog- j„eJen die op het strand wor- n aangetroffen een abnor maal gedrag. ÏÜiu onlan8s ook grote hoe veelheden dode krabben en schelpdieren aanspoelden, waarvan altijd gezegd wordt dat ze beter bestand zijn tegen milieuvervuiling, werd door de regering in alle haast een onderzoekscommissie in het leven geroepen. Uit een onlangs gepubliceerd rapport blijkt dat vissoorten zoals kabeljauw, spiering en hondshaai, verdwenen zijn uit de wateren rond de baai van Archangel, terwijl die daar normaal veel voorkwamen. Plaatselijke vissers die de voorbereidingen treffen voor de jaarlijkse haringvangst, maken zich ernstige zorgen dat er dit jaar ook geen ha ring meer zal zijn. Officieel heet de oorzaak van de ramp nog een raadsel te zijn, maar de Sovjetburgers denken daar anders over. Het is voor hen niet nieuw dat de overheid allerlei zaken voor hen verzwijgt en daarom brengen ze de zaak onmiddel lijk in verband met een eind vorig jaar gezonken atoomon derzeeër, de Komsomolets, vlakbij het schiereiland Kola. Met de ervaring van Tsjerno- byl nog in het achterhoofd, waarvan de vreselijke gevol gen pas nu bekend worden, gelooft het Sovjetvolk dat de enorme slachting langs de Witte Zeekust maar door één ding veroorzaakt kan zijn: ra dioactieve straling. Er zijn monsters van zeewa ter, -bodem en plankton naar gespecialiseerde laboratoria gestuurd in onder meer Le ningrad. De onderzoekscom missie, die is gestationeerd in Archangel, heeft verschil lende theorieën onderzocht, maar tot dusverre waren alle resultaten negatief. De eerste theorie was dat een plotselinge verandering van de temperatuur of het zoutge halte van het zeewater ten grondslag ligt aan de massale zeedierensterfte. Proeven op de dode zeesterren sloten deze mogelijkheid echter uit. Aanvankelijk verwierp de commisie de suggestie van ra dioactieve straling. Nu wordt dan verteld dat er onderzoek is gedaan naar radioactiviteit en dat de uitkomst negatief was, alhoewel er monsters naar Moskou en andere labo ratoria zijn gestuurd voor verder onderzoek. Twee dode zeehondenjongen zijn onder zocht op aangeboren afwij kingen of infecties, maar ook dit leverde niets op. Er bestaat ook nog een va riant op de hypothese dat de ramp veroorzaakt werd door de gezonken atoomonder zeeër. Volgens deze theorie werden de vissen gedood doordat er raketbrandstof in het zeewater terecht kwam na een ongeluk met een onde- zeeër in december vorig jaar. In een officiële verklaring weersprak de bevelhebber van de noordelijke vloot dat de onderzeeër bij het ongeluk brandstof had gelekt. Hij zei wel dat er als gevolg van een per abuis gelanceerde raket in december vorig jaar een grote hoeveelheid gas was vrijgeko men. Maar dit kon nooit heb ben geleid tot de sterfte van zeesterren zes maanden later. De nieuwste theorie werd be gin deze week gepubliceerd door de officiële communisti sche partij krant, de Pravda. Die suggereerde dat de boos doener mosterdgas was, dat aan het eind van de Tweede Wereloorlog op de zeebodem werd gedumpt. Volgens de krant had het laboratorium in Archangel een aantal ano nieme telefoontjes gekregen, waarin beweerd werd dat er drie containers met het gas op de zeebodem lagen. De plaat selijke KGB verklaarde dat het in de archieven niets had kunnen terugvinden over het dumpen van een gevaarlijke materie in zee, hetgeen niet zo verwonderlijk is. Nieuwe ontwikkelingen in het onderzoek worden op z'n vroegst niet voor volgende week verwacht. Intussen on derstreept deze nieuwe mi lieuramp dat er nog een enorme angst leeft onder de Sovjetbevolking voor kern energie in welke vorm dan ook. De bewoners van het kustge bied aan de Witte Zee hielden protestdemonstraties en dreigden vorige week met een algemene staking in een ha ven vlakbij de Sovjetrussi- sche havenstad Sovetskaja Gavan, nadat de autoriteiten bekend maakten dat ze plan nen hadden om daar een schrootverwerkingsbedrij f voor atoomonderzeeërs te vestigen. In noord- en mid den-Rusland is een campagne gestart om te voorkomen dat het Noordpooleiland Novaja Zemlya als nucleair testge bied wordt gebruikt. Naar het schijnt is er een re geringscommissie benoemd die moet nagaan of het eiland als opslagplaats van kernaf val kan dienen. Onder de be volking bestaat overigens het vermoeden dat er al geruime tijd stiekem nucleair afval wordt gedumpt op Novaja Zemlya. Regeringsfunctiona rissen ontkennen dat, alhoe wel ze toegeven dat er kernaf val op de zeebodem ligt opge slagen. Het gaat daarbij evenwel om vaste stof. Verder hebben ze beloofd binnenkort een kaart te publiceren waarop de op slagplaatsen exact staan aan gegeven. VANDALISME EN KLEINE MISDAAD NEMEN TOE: Door Tony Allen-Mills (Times) BERLIJN - Kort voor middernacht zoeft een rode Fer rari langs de lange rij wachtenden voor de nachtclub Annabel en stopt onder het oranje schijnsel van een Ber- lijnse straatlantaarn. De motor wordt afgezet en de por tieren gaan open. Twee mensen stappen uit en willen zich aansluiten bij de rij. Plotseling blijven ze als ver lamd staan. Om de hoek van de straat komt een tiental jongeren. Ze joelen, schreeu wen en rammen met hun vuisten op de daken van langs de straat geparkeerde auto's. Dan ontdekken ze de Ferrari en beginnen opgeto gen te juichen. De eigenaar van de Ferrari kijkt hulpeloos toe hoe de jongeren naar z'n auto toe- rennen. Eentje springt op de motorkap. Anderen wrikken aan de zijspiegels en de por tieren en schoppen tegen de wieldoppen. Als ze zich vol doende hebben uitgeleefd en doorhebben dat ze de auto toch niet openkrijgen, gaan ze er weer vandoor. Het is weliswaar een klein voorval, maar dit soort din gen komt de laatste tijd steeds vaker voor in West- Berlijn. De explosieve demo cratische krachten die de stad na 30 jaar uit z'n geïso leerde positie bevrijdden, luidden ook minder welkome veranderingen in. De afgelopen maanden is het vandalisme en de kleine mis daad in West-Berlijn sterk toegenomen. De hartelijke begroetingen waarmee de nieuwkomers uit Oost- Duitsland eerst werden ont vangen, hebben nu plaatsge maakt voor hoogoplopende spanningen tussen de plaat selijke bewoners en de dui zenden Oosteuropeanen die in de veranderde status van Berlijn een mogelijkheid za gen om op een snelle, en niet noodzakelijkerwijs een lega le, manier geld te verdienen. Vorige week vaardigde de politie de waarschuwing uit dat onwettigheden niet geto lereerd worden. Sommige in woners van Berlijn klagen dat de stad steeds meer gelij kenis begint te vertonen met het 'wilde westen'. Verant woordelijk hiervoor is de nieuwste rage van jongeren, vooral onder jongeren van de Turkse gemeenschap in West-Berlijn, om straatben des te vormen. De straatmisdaad is het af gelopen jaar met 300 procent gestegen ten opzichte van voorgaande jaren. Volgens de politie komt dit door jeugd bendes zoals de '36 Jongens', 'de Viking junioren' en de 'Crazy Kick Brothers', die de metrostations en de pleinen van de Turkse woonwijk Kreuzberg onveilig maken. Elke buurt heeft zo z'n eigen straatbendes. Commandant Peter Glaser van de Westberlijnse politie zegt dat de enorme toename van het vandalisme z'n oor zaak vindt in gevoelens van machteloosheid, afwijzing en verontwaardiging onder minder bevoorrechte jonge ren. Al lange tijd voordat de muur werd ontmanteld, woonden er meer dan 250 duizend buitenlanders in West-Berlijn. Bijna de helft waren Turkse 'gastarbei ders', die in de jaren zestig in groten getale naar Duitsland werden gehaald. Andere grote buitenlandse groepen waren de Grieken, de Polen en de Joegoslaven. De overwegend islamitische Turkse gemeenschap heeft al vanaf het begin integratie problemen gehad en is steeds het doelwit geweest van ra cisme en discriminatie. Het gevoel van vervreemding on der de Turkèn is met de komst van de talloze Oost duitsers, Tsjechoslowaken en Polen alleen nog maar ver sterkt, omdat de nieuwko mers de laagbetaalde, min derwaardige baantjes inpik ten die voorheen door de Turken werden vervuld. De Turken zeggen dat hun kans op werk nu helemaal nihil is en dat ze dus geen toekomst meer hebben. „Ze hebben het gevoel dat ze op de laagste sport van de maat- schappeljjke ladder staan", legt Glaser uit. Zwart-wit gesteld zijn de Turkse straatbendes de cow boys en de rol van de india nen wordt, tegen wil en dank, vertolkt door de Polen. Een hooggeplaatste Poolse func tionaris zei onlangs: „Wij stonden ook te juichen toen de muur werd neergehaald. Maar nu zijn de Westduitsers bezig een nieuwe muur op te trekken die de Polen buiten de deur moeten houden." Thomas Bartoszewicz heet die functionaris en hij is het hoofd van de Poolse douane dienst. Vorige week bezocht hij West-Berlijn in verband met klachten van Duitse zijde dat de smokkel over de Poolse grens vreselijk uit de hand begint te lopen. Met in gang van juli hebben de Po len weer een visum nodig om van Warschau naar West- Berlijn te reizen, terwijl er bijna twee jaar lang vrije doorgang is geweest. En alsof die straf nog niet voldoende is, heeft de groot ste supermarkt keten in Ber lijn, de Aldi, aangekondigd dat Poolse klanten niet meer zulke grote hoeveelheden te gelijk mogen inslaan, omdat er anders niets meer over blijft voor de Duitse vaste klanten. Deze maatregelen zijn er' beide op gericht een eind te maken aan de kleinschalige smokkelarij, waarmee even wel spectaculaire hoeveelhe den zijn gemoeid. Het epicen trum van de smokkelhandel is de 'Ponderosa' bierstal op de 'Poolse markt'. Deze laat ste bevindt zich op een stukje niemandsland vlakbij de brokstukken van de Ber- lijnse Muur. Duizenden Polen verzamelen zich rond de krakkemikkige kraampjes om hun bonte verzameling van waren, die elke keer varieert, aan elkaar te slijten. Deze week werden er Bulgaarse geitekaas, plas tic toneelkijkertjes, sloffen Lucky Strike sigaretten, Sa- mantha Fox T-shirts en kleurige postzegels aangebo den. Er was zelfs een man, die bij het ontwaren van een Britse toerist zijn vrouw te koop aanbood. Maar met het oog op een strenger politieoptre den en de op handen zijnde visumbepaling, zullen Pon- derosa's gloriedagen spoedig verleden tijd zijn. Kapotgeslagen winkelruiten worden bijna een ge woon beeld in West-Berlijn - fotodpa

de Stem | 1990 | | pagina 9