ENIGE OPLOSSING IS AUTONOMIE VOOR TRANSSYLVANIË Hongaarse Roemenen pikken het niet Karen-strij der s in Burma met rug tegen muur WESTER Sovjet! Einde koude oorlog lijkt zegen voor Derde Wereld Golftoerisme in Kenya als ontwikkelingsproject ljih oxüiivi ca ma Z.Mi chumü juimi i»yu ALBA IULIA - Toen de verbannen koning Mi chael van Roemenië nog een klein jongetje was, stond zijn vader, koning Carol, erop dat de troon opvolger elke dag onderwijs kreeg met een Hon gaars en een Duits jongetje uit Transylvanië. nE STEM EX-1 Krabben R2 I in Roemenië woonachtige Hongaren Door Richard Bassett Degene die Roemenië zou regeren in de twintigste eeuw, vond de koning, zou er goed aan doen om de twee talen van de etnische minderheden in Roemenië, die in de noordelijke provincies Transsylvanië en Banat wonen, vloeiend te spreken en te verstaan. Op het moment verlaten de Duitsers, vaak 'Saksen' 'ge noemd, het land. Maar elke kerktoren, stadsmuur en elk plein in de streek draagt het Germaanse merkteken van hun voorvaderen: het gevolg van een oproep van de Hon gaarse koning Geza II uit de twaalfde eeuw aan zijn onder danen om de oostelijke flank van Hongarije te verdedigen. Na vele tientallen jaren van onderdrukking, kan het deze laatste Duitse kolonisten in Oost-Europa nauwelijks kwa lijk worden genomen dat ze hun thuisland verlaten en de -veilige haven van de Deutsch- mark opzoeken. De afgelopen zondag gehouden verkiezingen waren slechts een bevestiging van hun stoutste vermoedens dat 'veertig jaar corruptie niet zomaar uitgewist kan worden, zelfs niet in de tijd van een ge neratie', zoals een Saksische boer het verwoordde. De pastoor van het sprook jesachtige dorpje Schoss merkte op: „Een gebouw kun je weer in ere herstellen, maar bij mensen ligt dat niet zo eenvou dig". Verwacht wordt dat er eind deze eeuw nog maar een gering aantal van de oorspron kelijk tweehonderdduizend Saksen in Roemenië zullen wo nen. Z'n Duits hoeft Ion Iliescu, de nieuwgekozen president, dus niet meer op te halen, maar het zou 'dom van hem zijn als hij niet een paar woordjes Hon gaars zou leren. Uit de verkie zingsresultaten blijkt dat de Hongaren de tweede politieke macht in Roemenië worden. Ze zullen niet minder dan 27 zetels bezetten in het Roemeense par lement. En de Hongaren zullen geen genoegen nemen met een handjevol zetels in een parle ment dat geen zeggenschap heeft en volkomen gedomi neerd wordt door het Front van de Nationale Redding. In te genstelling tot de Saksen, kun nen zij nergens heen. Hongarije kan op het moment onmogelijk twee miljoen Hongaarse vluch telingen onderbrengen, als zo'n onmenselijke oplossing gezocht zou moeten worden. Want ook zonder de Transsylvanische Magyaren'ziet Hongarije zich geplaatst voor een gigantisch 'Lebensraum' probleem, dat rond het jaar 2000 een hoogte punt zal bereiken. Maar de Roemeense Honga ren zouden zeker niet vrijwillig de bakermat van hun cultuur prijsgeven. Waar de Saksen bouwden en vochten, bevalen en schreven de Hongaren. In Alba Iulia, Apulum ten tijde van de Romeinen en in het Hongaars Gyulafehervar gehe ten, heersten ooit de Hongaarse prinsen van Transsylvanië. Vanaf de versterkte muur van het fort, waarop nog steeds een Habsburgse adelaar troont, is de vlakte te zien waar de schilderachtige Hongaarse held Janos Hunyadi in 1442 de Tur ken in de pan hakte. Daarmee vergeleken steekt de gloriedaad van de Roeme nen in deze stad grotesk af en is beperkt tot een zuil, geplaatst onder Ceaucescu door een on gelukkige architect die een of andere geschiedenis moest ver zinnen om de gedwongen ver huizing van enkele honderd duizenden Roemenen vanuit het zuiden naar het noordelijk gelegen Transsylvanië te rechtvaardigen. In de eeuwenoude, stoffige kathedraal, waarvan de glas- in-loodramen ingegooid zijn, liggen de sarcofagen van Hu nyadi en zijn vrouw. Op een steenworp afstand bevindt zich het Batthyaneum, de legenda rische bibliotheek die in 1794 werd opgezet door een Hon gaarse prins-bisschop en in de jaren zeventig uitgebreid werd geplunderd door de Ceauces- cu's. Deze en andere beledigingen hebben de Hongaren nooit ver geten. Het Front in Bukarest zwijgt hierover echter in alle talen. „Er is maar één oplossing voor de problemen in Transsyl vanië en dat is volledige auto nomie. Waarom zouden we ons door die corrupte kliek in Bu karest laten regeren, die ons onze fundamentele rechten blijft ontzeggen?", verklaarde Gabor Szabo, onderwijzer in Alba Iulia. „Je zult zien", zei een oude Duitse vrouw die voorbereidin gen treft voor haar vertrek naar familieleden in Stuttgart, „die Hongaren zijn nooit teve- reden. Er zal hier nog veel meer bloed vloeien". Ten westen van Alba Iulia ligt Timisoara, de hoofdstad van Banat en de brandhaard van de december-revolutie. Het Handvest van Timisoara dringt er bij Bukarest op aan te erkennen dat de revolutie hier op 16 december begon en niet op 21 december zoals Bukarest beweert. Voor de nabije toekomst zul len alle landen in Oost-Europa zich er bij neer moeten leggen dat ze armer, onstabieler en, in veel opzichten, corrupter zullen zijn dan ooit tevoren. Wat Roe menië betreft kunnen er hier door wanverhoudingen ont staan, die zelfs het goedont- wikkelde controlesysteem dat het Front van de communisten heeft geërfd .aan het wankelen brengen. In vergelijking met Roeme nië is Hongarije een ontstellend welvarend land. Door de ver schillen in levensstandaard die zich de komende paar jaar zul len openbaren, zullen de span ningen tussen de twee buur landen alleen nog maar verer geren. f (The Times) Een man in Tirgu Mures in Transsylvanië ligt hier doodgeknuppeld op straat tijdens onlusten tussen Roemenen en Hon garen. Bij die onlusten kwamen begin dit jaar veel mensen om het leven. fotoanp Door Jim Lobe HET jongste bezoek van Sovjetleider Michail Gorbatsjov aan de Verenigde Staten lijkt het einde te bezegelen van de koude oorlog. Het vertrouwde we reldbeeld van na de Tweede Wereld oorlog verdwijnt achter de horizon. Volgens kenners links en rechts in het po litieke spectrum heeft de Derde Wereld daar meer bij te winnen dan te verliezen. De grootste winst voor de ontwikke lingslanden is dat ze eindelijk de last van de supermachten van zich af kunnen schudden. Veel regionale conflicten zijn de afgelopen decennia gevoed door het wan trouwen en de machtswellust van Wash ington en Moskou. Daardoor vloeide meer bloed dan nodig was en bleek het vaak las tig een oplossing te vinden voor de conflic ten. „Tot dusver stelden de supermachten zich bij oorlogen in de Derde Wereld te- genoverelkaar op. De een steunde de ene partij, de ander de andere partij. Dat is nu steeds minder het geval", aldus William Colby, voormalig directeur van de Cen trale Inlichtingendienst (CIA). Het einde van de oorlog tussen Iran en Iraq is vol gens Colby een van de eerste voorbeelden van waartoe een ontspanning tussen de wereldmachten kan leiden. Richard Barnett van het Instituut voor Politieke Studies in Washington stemt daar van harte mee in. Sinds de oorlog tussen Iran en Iraq heeft het al voorbeel den geregend. Barnett noemt Nicaragua en Namibia als successen en Afghanistan en Angola als twee brandhaarden waar dankzij voortdurend overleg een oplossing binnen handbereik is. Maar het gaat te ver de escalatie van oorlogen in de Derde Wereld volledig toe te schrijven aan de machtsstrijd in het verleden tussen de Verenigde Staten en Sovjetunie. De oorlog in Indo-China bij voorbeeld is volgens de kenners veel moei lijker op te lossen, omdat de greep van Moskou en Washington veel kleiner is. De rivaliteit tussen China en Vietnam ont trekt zich voor een groot deel aan de in vloed van de supermachten. Ook het con flict in het Midden-Oosten komt geen stap dichterbij een oplossing als Gorbatsjov en Bush elkaar in de armen vallen. Aan de andere kant kan de afbrokke ling van de tweedeling in de wereld ook een nieuw type oorlogen een kans geven. „De koude oorlog werkte ook controlerend. Het was een organisatorische leidraad die nu ontbreekt. Veel religieuze en tribale conflicten kregen onder de koude oorlog geen kans de kop op te steken omdat ze on dergeschikt waren aan de grote machs- strijd die de wereld beheerste. Nu komen ze bovendrijven. Het duidelijkste voor beeld is India", aldus Barnett. Alle deskundigen zijn het erover eens dat de bewapening van de Derde Wereld een groot probleem vormt. „De wapenfa brieken in Europa en de Verenigde Staten staan onder immense druk. Ze zullen het uiterste proberen om hun verkopen in an dere delen van de wereld te verhogen, ze ker in regio's als het Midden-Oosten waar geld niet zo'n probleem is", meent Colby. In de wapenhandel is volgens hem goed geld te verdienen en dat zal zo blijven, ook nu de koude oorlog is afgelopen. Barnett ziet nog een andere lijn naar de Derde Wereld. Om de instandhouding van een hoogwaardig militair apparaat in de Verenigde Staten te kunnen legitimeren, zullen de haviken op zoek gaan naar drei gingen vanuit ontwikkelingslanden. In het Pentagon circuleren al documenten waarin de oorlog tegen de drugsbaronnen de plaats inneemt van de oorlog tegen de communisten. Maar ook de islamitische machten zijn een potentiele gegadigde voor het nieuwe vijandbeeld. Een ander voordeel van het einde van de koude oorlog ligt in een grotere economi sche vrijheid van de Derde Wereld. Zowel de Verenigde Staten als de Sovjetunie pro beerden vazallen te kweken in de Derde Wereld en het gelijk van hun ideologie te demonstreren aan de hand van het beleid van hun troetelkinderen ver weg. De ko mende jaren lijken een grotere vrijheid te bieden bij het uitstippelen van het ontwik kelingsbeleid. Maar ook die vrijheid heeft zijn beper kingen. Het eind van de koude oorlog mar keert ook de voorlopige ondergang van het socialisme als maatschappelijke optie. In plaats van te kunnen kiezen uit twee mo gelijkheden, dreigt straks de keus tot een mogelijkheid beperkt te blijven: die van de zegeningen van de vrije markt en van de democratie naar westerse snit „Je ziet nu al de positieve ontwikkeling dat een aantal landen in de Derde Wereld de socialistische inrichting van de maat schappij de rug toekeert. Voor hun eigen economische ontwikkeling is dat een goede zaak", aldus Fred Ikle, topambtenaar op het ministerie van defensie onder presi dent Ronald Reagan. De grootste schaduwkant van de ont spanning is onmiskenbaar dat de rijke landen hun interesse voor de Derde We reld dreigen te verliezen. „De ontwikke lingshulp is steeds deels gerechtvaardigd met het idee een dam op te werpen tegen de opmars van het communisme. Nu die dreiging niet meer bestaat, zal het Congres minder bereid zijn geld te steken in delen van de wereld die het als marginaal be schouwt", stelt David Newsom, staatsse cretaris voor politieke zaken onder presi dent Jimmy Carter. De aandacht van de supermachten voor hun wel en wee heeft veel landen in de Derde Wereld weinig goed gedaan, vindt Barnett. Maar of deze landen beter af zijn als de grootmachten hen links laten liggen, is nog maar de vraag. Waar twee olifanten vechten wordt het gras vertrapt, luidt een bekend Afrikaans spreekwoord. Maar de actuele variant daarvan is niet minder beeldend: Waar twee olifanten vrijen is het gras niet beter af. (IPS) Door Pamphil Kweyu IN de dichte wouden ten noorden van de Kenyaanse hoofdstad Nairobi wordt een droom werkelijkheid. Daar verrijst een vijf-ster- renhotel met 130 bedden en golfbaan van 18 holes, ont worpen volgens internatio nale standaarden. Met dit voor Afrika unieke com plex hoopt Kenya het 'golf toerisme' te kunnen intro duceren. Het ontwerp voor het golfterrein is ontsproten aan het brein van een van 's werelds meest vermaarde golfbaan-ontwerpers, Tom Macauley. Hij is de huidige voorzitter van de Britse as sociatie van golfbaan-ont werpers. Als alles goed gaat zal de Kenyaanse golfbaan in september voor het eerst getest worden. Aangenomen wordt dat het golf-eldorado Kenya jaarlijks 10 miljoen dollar aan harde valuta gaat ople veren. Daarnaast biedt het aan 300 mensen werkgele genheid. In maart 1991 zul len de eerste bezoekers ont vangen kunnen worden. Het hele project loopt nu weliswaar op rolletjes, maar twee jaar geleden zag het daar niet naar uit. In die tijd verloor John Mi- chuki, de voormalige direc teur van de Kenya Com mercial Bank, die groten deels in handen is van de staat, bij de algemene ver kiezingen zijn zetel in het parlement. Michuki kwam toen op het idee om een ho tel te bouwen. Over de problemen waar hij tegenaan liep zegt hij: „Om te beginnen was ik geen deskundige op het ge bied van hotels. Daarnaast had mijn bankervaring me geleerd dat een project wel veelbelovend kan lijken, maar dat kapitaalrisico's gespreid moeten worden. Bovendien kreeg ik de 14,5 miljoen dollar die ik zelf moest inleggen niet bij elk aar." Op dat moment kreeg Michuki het lumineuze idee om zich te wenden tot het Afrika Project Ontwikke- lings Programma (APDF), en, naar is gebleken, niet tevergeefs. Michuki heeft nu een minderheidsaandeel in het project. Zijn partners zijn twee toonaangevende ho- telbedrijven, het Ameri kaanse Windsor Hotels In ternational en het Aber- crombie and Kent uit Groot-Brittannie, die zowel het management als de pro motie op zich zullen nemen Het APDF heeft het vooronderzoek naar de kansen van het hotel ge- daan en wist de Barclays Bank van Kenya (BBK) en de Westduitse Ontwikke- lings Ondernèming (DEG) te overtuigen, die vervol gens besloten geld ter be schikking te stellen. Het Kenyaanse hotel is een van de 53 projecten die dankzij het APDF in 16 Afrikaanse landen van start zijn gegaan. In totaal heeft de ontwikkelingsor ganisatie 96,8 miljoen dollar aan investeringen weten binnen te halen. Kenya heeft tot nu toe met 27 mil joen dollar voor een aantal projecten, het meest gepro fiteerd van het APDF. Het APDF werd drie jaar opgericht als een project van de ontwikkelingsorga nisatie van de Verenigde Naties (UNDP). Het wordt geleid door de Internatio nale Financierings Corpo ratie (IFC), een organisatie van de Wereldbank die zich uitsluitend bezighoudt met de ontwikkeling van de pri- ve-sector in de Derde We reld. Onder de sponsors bevin den zich de Europese Ge meenschap, de Afrikaanse Ontwikkelings Bank (ADB) en andere organisaties uit Canada, Japan, Zwitser land en de Verenigde Sta ten. Onlangs hebben de do nors tijdens een bijeen komst in Parijs nog eens 27 miljoen dollar beschikbaar gesteld aan het APDF. Tijdens die bijeenkomst noemde Sir Walter Rynie, uitvoerend directeur van het IFC, het APDF 'een ge schenk van God' juist nu de regeringen in Afrika de ontwikkeling van de parti culiere sector benadruïcken „Het is een vitaal element geworden voor de realisatie van succesvolle projecten in Afrika", zo meende Rynie. (IPS) Door Dennis Gray NA meer dan 40 jaar strijd voor autonomie staat de Karen-minderheid in Burma met de rug tegen de muur. De etnische groep, die aan het eind van de jaren veertig de grote steden van Burma onvei lig maakte en tot de buitenwij ken van de hoofdstad Rangoon wist door te dringen, is door een combinatie van militaire en commerciële tegenstand te ruggedrongen tot steeds klei ner wordende enclaves bij de grens met Thailand. Democratisering zou hun redding kunnen zijn, maar het staat allerminst vast dat de mi litaire machthebbers snel plaats zullen maken voor een burgerregering. De afgelopen twee jaar heeft het Burmaanse leger de meeste Karen-kampen langs de grens opgerold en 28.000 Karen op de vlucht gejaagd naar Thailand. Het buurland, dat de Karen vroeger min of meer steunde, heeft inmiddels lucratieve con tracten gesloten met de Bur maanse regering om de bossen van Burma te mogen exploite ren. Aan beide zijden van de grens zijn al honderden rebel len om het leven gekomen bij gevechten met de soldaten, die vaak van man tot man worden gevoerd. „Historisch gezien hebben we er nooit zo slecht voorge staan als nu. Maar het betekent niet het einde van de Karen- revolutie", zegt Ba Thein, alge meen secretaris van de Karen Nationale Unie, zoals de ver- Een Thaise legercommandant (rechts) schudt hier de hand van een Burmeese Pelotonscommandant die met zijn groep in het grensgebied op zoek is naar Karen-guenlla s. - FOTOANF zetsbeweging zich noemt. De KNU streeft niet naar onaf hankelijkheid, maar wil net als een twaalftal andere rebelle rende etnische minderheden waarmee zij is gelieerd meer politieke en culturele autono mie voor haar volk. De rege ring in Rangoon wordt be heerst door de Burmaanse meerderheid. Een van de laatste bolwer ken van de Karen is Maner- plaw, de hoofdstad van het ge bied dat de Karen Kawtoolei noemen en een van de meest idyllische guuerrillabases die men zich kan voorstellen. De nederzetting is gelegen aan de grensrivier de Moei en omge ven door mistige heuvels. De keurige houten huisjes met rie ten daken herbergen twaalf re geringsdepartementen, waar onder die van buitenlandse za ken, visserij en mijnbouw. De KNU zegt over 10.000 strijd krachten en rond een miljoen burger-vrijwilligers te be schikken. - fotoanp Bha Thein benadrukt dat de Karen bezig zijn over te stap pen op een meer klassieke guerrillastrijd, waarmee zij in hun traditionele woongebieden in het oosten van Burma in het voordeel zouden zijn. Een 'mo biel hoofdkwartier' moet Ma- nerplaw vervangen als dat in handen van de Burmanen valt, zegt hij. Verdere hoop vestigt Thein op een politieke omwen teling in Burma: „Wij staan niet alleen. Alle mensen in Burma vechten voor vrijheid. Als er democratie tot stand komt, geloven wij dat alle pro blemen van de etnische min derheden zullen worden opge lost". De militaire machthebbers van Burma, die in 1988 niet sontziend optraden tegen een volksbeweging voor democra tie, hebben getuigd van een op merkelijke taaiheid. Verkie zingen die zondag zijn gehou den hebben ruime winst opge leverd voor een partij die de mocratisering in haar vaandel voert en de etnische minderhe den grotere autonomie wil gunnen. Het is echter duidelijk dat de militairen niet van plan zijn de macht zomaar in han den te geven van een gekozen burgerregering; hoe langer de militairen in het zadel blijven des te slechter ziet het er uit voor de Karen. Door het verlies van grens- posities zijn de Karen een be langrijke bron van inkomsten - heffingen op de levendige smokkel tussen Thailand en Burma - kwijtgeraakt. Met het geld kochten de Karen hun wa pens. Het 200.000 man tellende Burmaanse leger heeft zijn ar senalen juist kunnen aanvullen met geld dat wordt verdiend aan de verkoop van houtkap concessies aan Thaise onderne mers. Door de nieuwe zakelijke belangen is de elite van Thai land thans gebaat bij rust in het Burmaanse grensgebied. Volgens Karen-leiders is het al voorgekomen dat Thaise mili tairen met hun Burmaanse col lega's hebben samengewerkt om de Karen te bevechten. Voordat de Thais zakelijke belangen kregen in Burma on derhielden zij volgens een goed geinformeerde westerse waar nemer in Bangkok vriend schappelijke banden met de Karen en hielpen zij de min derheid haar opstand gaande te houden. „Het kappen is de doodsteek geweest voor de Ka ren", zei de bron. De 'verkwanseling' van de Karen die westerse en Thaise sympathisanten constateren past in een historisch patroon. Hoewel de Karen minstens net zo lang in Burma wonen als de Burmanen, zijn zij door de do minante bevolkingsgroep altijd onderdrukt en uitgemaakt voor 'wilden' en 'wild vee van de heuvels'. Toen tijdens Tweede Wereldoorlog in Ranf oon een Japans-gezinde ring zetelde, vochten de Kara aan de kant van de Geallieer den. Toen Burma na de oorloj onafhankelijk werd van Groot- Brittannie, werden beloften® de bevolkingsgroep autonomie zou krijgen 8® schonden. Na hun aanvankelijke su® cessen keerde het tij voor Karen en werden zij steeö verder teruggedreven in richting van de Thaise gW® Behalve het duidelijke over wicht van de Burmanen sp»' den eigen zwakten hun part® incompetentie en een zek® corruptie onder de bejaar» leiders; het onvermogen o® een echte guerrilla-oorlog J voeren; ongelijkheid in ma" en ontwikkeling tussen christelijke bovenlaag van Karen en het boeddhistische® animistische 'voetvolk'. In 1984 voerde Rangoon fi campagne tegen de Karen en drie jaar later verklaar®' regering dat zij de KNU bin»5 twee jaar zou hebben weg" vaagd. Dat is niet gebeurd: Karen moeten hun last strijd nog strijden. Maar ab£ over de toekomst praten ken de woorden 'donker 'somber' veelvuldig op. „Ik ben 63 en ik heb hele leven gevochten. Mijn?' deren hebben zich nu ook bi® revolutie aangesloten", zeg"? Thein. „Misschien zal de gende generatie ook nog W* ten vechten". (AP) Pol poor Hans Bos WARSCHAU - Een Po West-Europa bereikt, dient grote waarderin heeft de moeilijkste va drempels genomen: aanvragen van een Het is de hypocrisie v Westerse landen. Jare hebben ze geklaagd d Oosteuropeanen door communistische overl in eigen land werden gehouden. Nu de bevc op stap mag naar (ir ogen) 'het aards par; laten we ze er liever n Dat leidt bij diverse ar sades in Warschau tot tische taferelen. Bij de Franse ambassade ben de naar schatting dr vierhonderd wachtende; eigen 'rij en-comité' opge De samenstelling wisselt,, ger of later komen imme de leden van het comité a beurt voor een visum, twee leden wordt verwac zijn 's nachts de wacht h bij de ambassade. De Fr kennen per dag slecht: stuk of zestig visa toe volgorde is dus uiterma' langrijk. Een gegadigde is verplich dagelijks om 12.30 uur b ambassade te vervoegen, openlucht roepen de vert woordigers van het daar de namen af van wachtenden. De lijst wore gelijks korter: aan de ene door de zestig gelukkige naar binnen mogen, aan d dere kant door het wegv van de Polen die het niet (i op kunnen brengen om zie ruime week in Warschau houden voor dat admin: tieve akkefietje. Er wordt met de lijst ge meld en gehandeld, terwij dagelijks opnieuw numrr van de wachtenden elke weer leidt tot het wijzigen Door Annemarie Heijn MEXICO-STAD - Al 1 twee maanden wac grote delen van Mexic de regen. De thermon stijgt elke dag weer on biddelijk tot boven de tig graden. Deze hitt kostte al aan bijna 400 r sen het leven - vooral deren en ouderen - en duizenden Mexic moesten worden behar voor maag- en darmkl ten. Diarree is bij deze levensgevaarlijk. Ieder jaar is het weer hetz liedje. In afwachting van genperiode - die in mei hoi beginnen- wordt een aantal deelstaten van M geteisterd door extreem temperaturen. Maar dit houdt de droogte wel heel aan, en zijn de tempera ongekend hoog. Het ergste hebben de ncx lijke deelstaten Chihu: Tamaulipis, Nuevo Leoi Coahuila, de aan de wes gelegen deelstaten Jalisc Colima en het zuidelijke peehe er onder te lijden. De Machinale Veehoi Bond verklaarde deze dee wn tot rampgebied en v Door Mary Dejevsky (Tim MOSKOU - Milieude digen uit de hele unie zijn opgeroepen oorzaak vast te stelle oen ecologische ram een politiek luchtje. De afgelopen maand meer dan vijf miljoer zeesterren, een stuk o: oerd dode zeehonden, w sen en andere zeedierei gespoeld aan de With kust in het Russische noorden. Vele kilometers strand Archangel, een hav even ten zuiden van de i H^ el' bgt bezaait °ue zeedieren. De eers zeesterren belandde eir <3? J*,n storm op de sindsdien worden met e D dode zeesterren op d geworpen. Naar het rtonen de levende zei ri ®ren die op het strant oen aangetroffen een maal gedrag. v«£ °iÜangs °°k sr°u eelheden dode krabb

de Stem | 1990 | | pagina 8