DRIUm Hulp aan Iran komt op gang irwachten? Verijdelde coup van rechts in Zwdafrika Duitse eenwording nog dit jaar in akkoord geregeld Nederlandse en Sovjet- marine werken samen BUITENLAND Belastingdienst T21 FILM B.V. orncuLFiMoe««>^~cif'*t0 GENEVE (AFP/RTR) - Iran heeft na de zware aardbeving van don derdag behoefte aan medische apparatuur, voedsel, tenten, dekens, vrachtwagens en zwaar materieel om slachtoffers onder het puin uit te halen, zo heeft het Rode Kruis vrijdag in Génève mee gedeeld. Fouten BUITENLANDERS JN RAMPGEBIED NIET TOEGELATEN Geld EG UITKOMST 'TWEE-PLUS-YIER'-OYERLEG 'rokken816"26 reSisters °PenSe" Kerk en kroeg Doodseskader Nieuwe Invorderingswet NIEUWSOVERZICHT Toch weer Nederlands afval naar DDR Burgemeester Luik beschuldigd Nog geen oplossing zaak-Brunswijk Doden bij tyfoon op de Filipijnen Minder wapens naar Derde Wereld Vlagincident VS gesloten Staking in Suriname pfflSTEM BUITENLAND ZATERDAG 23 JUN11990 zijn ernstig vervuild. Er arbij. Onze eren snel uitsluitsel volgens erkende gedegen onderzoek, ■iet grootste ag naar onze ek naar: a.v. de analyse op zware koolwaterstoffen tuur van Kaam, hoofd 209 citeren. Schrijf een brief, zonder ermelding van DS/23-6, aan de van Fuji Photo Film B.V., 5000 WB Tilburg. Dij Fuji. DS/23-6 itie en een sollicitatieformulier? m/v postzegel naar Fuji Photo Film i, Antwoordnummer 60630, Maar Iran weigert medi sche teams, technici en speurhonden op zijn grondgebied toe te laten. Paer Stenbaeck, de secretaris generaal van de Internationale bond van het Rode Kruis en de Bode Halve Maan, maakte be kend dat de Iraanse Rode Halve Maan vrijdag een posi tieve en negatieve lijst heeft gestuurd van de zaken die het nodig heeft om de slachtoffers van de ramp hulp te bieden. „Niemand krijgt toestemming om naar de door de aardbeving getroffen gebieden te reizen", waarschuwde Stenbaeck. Dit 'verbod' geldt voor 'artsen, technici en andere deskundi gen'. Personen die hulplever anties begeleiden zullen slechts een visum voor 24 uur krijgen. Iran heeft voldoende reddings werkers - bovendien is het le ger ter plaatse ingezet - en ook aan snuffel-en speurhonden is geen gebrek. Stenbaeck benadrukte dat de Iraanse Rode Halve Maan een 'buitengewoon sterke' hulpor ganisatie heeft als gevolg van de Golfoorlog met Irak en de geregeld voorkomende aardbe vingen in het land. Wegens de oorlog is de Iraanse bevolking ook gaarne bereid bloed te geven en daarom is er geen behoefte aan bloed uit het buitenland. Apparatuur om bloed te bewaren is wel wel kom. Hij bracht de fouten in herin nering die zijn gemaakt bij de operatie in Armenië. „De aan voerlijnen raakten toen ver stopt door zendingen van ma teriaal dat niet nodig was. Ar menië liep verkeerd omdat mensen de verkeerde dingen stuurden", aldus Stenbaeck. Het team van Artsen zonder Grenzen uit Nederland en Bel gië dat vrijdagavond naar Te heran vertrok, heeft visa voor langere tijd. De hulporganisa tie gaat er dan ook vanuit dat de ploeg daar gewoon aan de slag kan, aldus een woordvoer der. Haar was nog niets bekend van de weigering van Iran om buitenlandse hulpverleners tot het rampgebied toe te laten. Het hulpverleningsteam, dat bestaat uit medici en logistieke medewerkers, vertrekt vrij dagavond om elf uur vanuit Brussel. Aan boord van het vliegtuig zijn ook hulpgoede ren. Ofschoon Teheran heeft gewei gerd medische teams, technici en speurhonden uit het buiten land in het rampgebied toe te laten, hebben tal van landen deskundigen gestuurd. Uit Frankrijk is vrijdag dezelfde groep speurhonden met bege leiders naar Iran vertrokken, die ook geholpen heeft bij het zoeken naar slachtoffers van de aardbeving in Armenië in december 1988. De Sovjetunie stuurde uit Mos kou een speciaal vliegtuig met artsen, verpleegsters, red dingswerkers en hulpgoederen. Vanuit het autonome gebied Nachitsjevan in de aan Iran aangrenzende Sovjet-repu bliek Azerbajdzjan was al een medisch en reddingsteam ver trokken. Veel Azerbadzjanen hebben familieleden net over de grens in Iran. De Europese Gemeenschap verdubbelde vrijdag het be drag van 2,3 miljoen gulden dat zij gisteren had uitgetrokken voor noodhulp aan Iran. Groot-Brittannië zette de ge schillen rond de Rushdie-af faire opzij en zal dit weekeinde speciale vliegtuigen met hulp goederen sturen. Ook Saudi-Arabië, die in 1988 de diplomatieke banden ver brak na de rellen met Iraanse pelgrims in de heilige stad Mecca, bood hulp aan. Een man uit Manjil, in de provincie Gilan, draagt zijn bij de ramp omgekomen kind naar de plaatselijke begraafplaats. - fotocp DE AARDBEVINGSRAMP IN IRAN DODENTAL VAN ZWAARSTE BEVINGEN IN DIT GEBIED MAART197Ö, Gfxli*, Turkije: 1100 NOVEMBER 1976, Van, lurWJo: 4000 MAART 1077, Bukarest Roemen»; 1500 SEPTEMBER 1978, Tabas. Kan: «5.000 OKTOBER 10SS, pBönter. TurMja: 1300 DECEMBER 1988, Armen», Sovjetunie: 25.000 Kaspische Zee O De Gaöelandw/Ciaan Hughet/REUTER EEN INSTABIELE AARDKORST De Afrikaanse plaat botst hier recht tegen de Eurazische plaat, waardoor bergen worden gevormd en in een even onverbiddelijk proces aardbevingen ontstaan. OOST-BERLIJN (RTR/AFP/DPA) - De beide Duitslanden en de vier geallieerden uit de Tweede Wereldoorlog zijn vrijdag overeengekomen nog vóór december een definitief akkoord te tekenen over de externe aspecten van de Duitse eenwording. Dit hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de Bondsrepubliek, de DDR, de Verenigde Staten, de Sovjet unie, Groot-Brittannië en Frankrijk na afloop van het Twee-plus-Vier'-overleg be kendgemaakt. De gesprekspartners willen r vaart zetten achter de werk- laamheden, zodat er een ak koord is vóór de Conferentie over Vrede en Samenwerking in Europa (CVSE), november in Parijs, verklaarde de Oost- duitse minister van Buiten landse Zaken Markus Meckel. Dit streven strookt dan aardig met de wens van de Westduitse oondskanselier Helmut Kohl om op 9 december in de beide Duitslanden gezamenlijke al gemene verkiezingen be hou den. De Sovjet-minister van Bui tenlandse Zaken Sjevardnadze, die eerder op de dag enkele verrassende voorstellen had gedaan, verklaarde na afloop van het overleg dat het welis waar niet makkelijk zal zijn, maar dat de zes landen zeker tet een oplossing van de pro blemen zullen komen. De Sovjetunie kwam vrijdag plotseling met een plan voor een gefaseerde terugtrekking van de geallieerde troepen uit het Duitse grondgebied, maar het voorstel is onmiddellijk door de Westerse gespreks partners verworpen. De eerste drie jaar na de Duitse eenwording zouden de geal lieerde troepen gehalveerd moeten worden. Het leger van het verenigde Duitsland zou tijdens die periode gelimiteerd moeten worden, zodat het on geschikt is voor offensieve ope raties. In een latere fase zou de geallieerde troepenmacht in Duitsland nog slechts een sym bolische omvang moeten heb ben of zelfs volledig moeten verdwijnen. In een ontwerpvoorstel voor de definitieve status van het ver enigde Duitsland stelde de Sov- jetminister voor dat dat land 'geen nucleaire, chemische of biologische wapens op zijn grondgebied mag produceren, bezitten of stationeren'. Dat be tekent dat de Sovjetunie erop uit is ook de Amerikaanse kernwapens uit Duitsland weg te krijgen. Sovjetminister van Buitenlandse Zaken Sjevardnadze (links) met zijn Britse collega Hurd tijdens het overleg in Berlijn. - fotoap LENINGRAD (ANP) - Minister Ter Beek en de bevelheb ber van de zeestrijdkrachten, vice-admiraal Van Foreest, hebben in Leningrad afspraken gemaakt over samenwer king tussen de Nederlandse en de Sovjet-marine bij de vie ring van het 300-jarig bestaan van de Russische oorlogs vloot. De plaatsvervangend commandant van de Sovjet-marine, admi raal Kapitanets, leidt de commissie die de viering voorbereidt, en komt zo spoedig mogelijk naar Nederland. Ook de Sovjet-minister van Defensie, Dimitri Yazov, heeft Ter Beeks uitnodiging voor een tegenbezoek aanvaard. Dit heeft minister Ter Beek vrijdag meegedeeld, aan het slot van het eerste bezoek van een Nederlands minister van Defensie aan de Sovjetunie. Ter Beek bezocht vrijdag, kort voor zijn terugkeer naar Nederland, in Leningrad de pantserkruiser Aurora, van waar in 1917 de eerste schoten van de oktober-revolutie werden gelost. Admiraal Kapitanets werd donderdag in Leningrad rond geleid op het Nederlandse fregat 'De Ruijter', iets wat, aldus Ter Beek, enkele jaren geleden nog onmogelijk zou zijn geweest Het is net een brui loft: mooie witte jurkjes - als zoiets tenminste mooi vindt, prachtige pakjes en vlinderdasjes in mi niformaat Kerken, straten en vooral barretjes zijn er op de lente zondagen mee ver ben. Kinderen van n?ê geen tien, opge- oirkt als nooit tevoren m Dun leven, want voor je Krste communie, je huwelijk met de kerk, moet je er net zo mooi uitzien als later voor je ruid of bruidegom. ^Panjaarden zijn katholiek, l |ar, openlijk het pausengeloof .jden, doen er ook hier steeds ®jnder. Slechts bij bijzondere !L ^gerdreden, als het uiterlijk rtoon belangrijker wordt dan mnerlijke toewijding, worden wf\is een probleem aan het niM ,voor de progressievere, -praktiserende of atheïsti- e ouders. Ze besloten ooit hun pasgeborene het eerste spektakelstuk, het doopsel, te onthouden, en dat geeft velen later grote kopzorgen. Want Je sus en Maria zien, in de derde klas van de basisschool, al hun vriendjes en vriendinnetjes trots de communiejurken tonen. Dat willen ze dus ook, want kleine kinderen zijn soms net grote mensen en willen niet bij de an deren achterblijven. Dan begint de inhaalrace voor de ouders die aan de jankerige druk toegeven. Eerst het kind snel even dopen om het vervol gens via een consciëntieuze pre paratie en de biecht met tiental len anderen tegelijk de kerkban ken in te sturen. Daar zijn dus de zondagen in mei en juni voor. Kinderen büj en alle familie en kennissen van ia en ma ook, want een kerke- ijk feest in Spanje is niet com pleet als het niet in het restau rant en de kroeg eindigt. Doop sel, communie en bruiloft bete kenen vooral eten en drinken. De eerste twee kosten de ouders nogal wat geld, de derde akte is voor het bewust paar een lucra tieve aangelegenheid. Door Edwin Winkels Het maakt niet uit of ze tiendui zend gulden in een kitscherige trouwjurk steken en een zelfde bedrag in een uitgebreid maal met zoveel mogelijk mensen. In een beetje envelop van vrienden en familie zit tussen de 250 en 1000, dus reken uit je winst als je heel veel vrienden en fami lie weet op te duiken voor die zo grote dag. Een nieuw fenomeen is om die bruidsschat al een jaar vóór de trouwerij te vragen en te incas seren, om zo het huis te kunnen afbouwen of ergens een flat te kunnen kopen, want in Spanje ga je nog bijna nooit samenwo nen voor de huwelijkspreek van de priester te hebben aange hoord. Dat komt, behalve van wege traditie en familie-normen, ook door de absurd hoge wo ningprijzen (drie ton voor een drie-kamerflatje) in de grote ste den. Veel jongeren kunnen zon der de vette trouw-enveloppen geen flatje betalen. Laatst werd een stel bij het om- schuiven van de ringen door de priester geprezen om die regu liere weg die ook zij richting hu welijk hadden bewandeld. De man voegde eraan toe of ze er wel voor wilden zorgen dat hun kinderen het later net zo zouden doen. En zo had hij nog een waslijst van wensen, geboden en raadgevingen. Veel kerk- en vooral feestgangers, hoe tradi tioneel en/of katholiek ook, be gonnen ongedurig op de harde banken te schuiven en wippen. Ze hoorden üever de kroegbaas dan de priester spreken. Want op een zondagmiddag in het voorjaar is het in de kerken wel erg warm. Daar krijg je een dorst van, en doopsel, commu nie en bruiloft zijn er toch vooral om die te lessen. Door Anthony Heard JOHANNESBURG - Het duizelde de meeste Zuid afrikanen gisteren van de berichten, dat een rechtse poging tot een staatsgreep in de kiem is gesmoord. De liberale Afrikaanse krant in Johannesburg, het 'Vrye Weekblad', berichtte als eerste dat er mogelijk wat aan de hand zou kun nen zijn. Die berichten werden met de arrestatie van elf leden van de extreem-rechtse Afrikaner Weerstands Be weging bevestigd. Inmid dels zijn zij weer vrijgela ten. De politie verklaarde dat de bewijsstukken aan de Procureur-Generaal zijn gegeven. Het is moeilijk om te beoor delen hoe serieus dit alles moet worden opgevat, maar het komt wel overeen met de verwachtingen van poli tieke waarnemers. Zij voor spelden dat er vroeger of la ter wel een moordaanslag zou worden ondernomen op één of meerdere deelnemers aan het momenteel zo deli cate politieke onderhande lingsproces. In het bericht van het Vrye Weekblad staat dat Nelson Mandela vermoord zou worden door een lid van het beruchte 'Burgers' Coöpera tie Bureau', een vermeend doodseskader dat gelieerd is aan het ministerie van De fensie. Ook op de nominatie om vermoord te worden (vol gens Jannie Smith, een voormalig lid van de Natio nale Veligheidsdienst en de informant van het Vrije Weekblad) stonden presi dent De Klerk, vijf minis ters, leiders van het ANC, onder wie de communisti sche leider Joe Slovo en me diamensen. Foto's van de mogelijke slachtoffers stonden giste ren op de voorpagina van het Vrye Weekblad. Hoewel het de bedoeling was van de rechtse beweging om de voor volgende maand ge plande onderhandelingen tussen het ANC en de rege ring te laten stranden, zou de verijdelde aanslag op Mandela juist een averechts effect kunnen hebben. Namelijk dat de deelnemers aan de gesprekken zich meer verbonden voelen door hun angst voor de losgela- gen mannen van de poli tieke rechtervleugel. Volgens het blad zouden ge wapende mannen de macht over het parlement hebben willen overnemen, op de zelfde manier zoals Hitier indertijd deed in Duitsland. Bekend is dat de rechtse groeperingen in Zuidafrika openlijke bewonderaars van Hitier zijn. Het mag wel duidelijk zijn dat de rechtse bewegingen voldoende wapens tot hun beschikking hebben. Die zijn de afgelopen maanden gestolen van het leger. Daardoor vormen ze een se rieuze bedreiging voor orde en gezag, ook al is de bewe ging zelf maar klein en be staat die voornamelijk uit gestoorde lieden. (ADVERTENTIE) Per 1 juni van dit jaar is er een nieuwe Invorderingswet van kracht. Deze wet geeft aan hoe de Belastingdienst belastingschuld moet innen. Nieuw is onder meer, dat de Belastingdienst direct een teruggave zal verrekenen met een belastingschuld, ook al is de betalings termijn van de schuld nog niet verstreken. Zo zal de Belastingdienst een teruggaaf inkomstenbelasting meteen verrekenen met bijvoorbeeld een aanslag onroerend-goed- belastingen, waarvan de betalingstermijnen nog niet zijn verstreken. DEN HAAG - Minister Alders (Milieubeheer) is niet van plan het storten van verontreinigde grond in Schönberg in de DDR te verbieden. Zolang onvoldoende mogelijkheden in eigen land bestaan om het afval te storten, is volgens de minister uitvoer naar Schönberg onvermijdelijk. Dit jaar wordt daarom 58.000 ton afval naar de DDR gebracht. Dat schrijft Alders in antwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Beckers-de Bruijn en Willems (beiden Groen Links). De vragen werden in april 1990 gesteld naar aanleiding van een rapport van Europarlementariër Staes over ver meende wantoestanden op het stort in Schönberg. Alders deelt die mening niet. Volgens hem is zeker het nieuwe gedeelte van de stortplaats goed beveiligd en wordt het Neder landse afval onder milieuhygiënisch verantwoorde omstandig heden gedeponeerd. De minister verwacht wel dat in 1992 de afvalstroom richting DDR sterk zal afnemen. LUIK - De burgemeester van de Waalse stad Luik is officieel aangeklaagd wegens corruptie. Burgemeester Edouard Close (61) zou in 1988 smeergeld hebben aangenomen van een bedrijf. In ruil daarvoor ontving het bedrijf een aantrekkelijk contract voor de plaatsing en het beheer van parkeermeters. Ook de chef van het kabinet van de socialistisch burgemeester en een oud-wethouder zijn door de Luikse onderzoeksrechter aangeklaagd. De drie zijn donderdag na langdurig verhoor op vrije voeten gesteld. De affaire kwam enkele weken geleden aan het licht. Het gaat om 52.000 gulden die in 1988 de verkiezingskas van de plaatse lijke afdeling van de Waalse socialistische partij gestort is. Burgemeester Close heeft altijd ontkend dat de financiële steun iets te maken had met het gunnen van het contract. Jus titie zegt nu harde bewijzen te hebben dat dat wel het geval is. PARIJS - De militaire top in Suriname oefent druk uit op Frankrijk om Ronnie Brunswijk geen politiek asiel te verle nen. Ondanks drukke onderhandelingen tussen Frankrijk en Nederland was gisteravond nog geen oplossing gevonden in de zaak-Brunswijk. De 28-jarige guerrillaleider uit Oost-Suri- name zit nog altijd vast in Parijs. Legerleider Bouterse zal Parijs vandaag opnieuw te verstaan geven dat het Surinaamse militair gezag elke vorm van offi cieel onderdak voor Brunswijk beschouwt als een onvriende lijke daad jegens Suriname. Frankrijk is in feite een buurland, omdat de provincie Frans Guyana aan Suriname grenst. Brunswijk heeft huisarrest in een Parijse flatwoning die eigendom is van een bevriende arts van de hulporganisatie Aide Medicale Internationale. De flat wordt bewaakt door de gendarmerie. MANILA (DPA) - Bij de sterkste tyfoon van dit jaar zijn in het noordelijke deel van de Filipijnen een nog onbekend aantal do den en gewonden gevallen. Dat hebben de autoriteiten in de hoofdstad Manila vrijdag bekendgemaakt. Een uitloper van de tyfoon veroorzaakte boven Manila een wolkbreuk waardoor aardverschuivingen en overstromingen ontstonden. Daarbij zijn zeker vijf mensen om het leven geko men. Volgens het Rode Kruis is er in het noorden van het Filipijnse hoofdeiland Luzon sprake van nog ernstiger overstromingen en aardverschuivingen. Sommige dorpen zijn van de buiten- wereld afgesloten. Een exact dodental kon de hulporganisatie nog niet geven. De tyfoon veroorzaakte grote problemen aan de kust. - fotoap WASHINGTON - De omvang van wapenleveranties aan lan den in de Derde Wereld is in 1989 voor het derde achtereenvol gende jaar afgenomen. Dat blijkt uit cijfers van de research dienst van het Ameri kaanse Congres, de CRS. De Verenigde Staten en de Sovjetunie bleven de grootste wapenleveranciers. De totale waarde van de wapenleveranties aan de Derde We reld bedroeg 29,3 miljard dollar, en was de laagste in de periode 1982-1989. In 1982 bedroeg de totale omvang van de wapenhan del met de Derde Wereld 61,4 miljard dollar, omgerekend naar de waarde van de dollar in 1989. Hoewel de VS en de USSR de twee grootste wapenhandelaren bleven, daalde hun omzet aanzienlijk. De Amerikaanse leve ranties daalden van 9,3 miljard dollar in 1988 naar 7,7 miljard in 1989. Het marktaandeel van de VS voor wapens in de Derde Wereld steeg in die periode echter van 23 naar 26 procent, aldus de CRS. De USSR leverde in 1988 voor 14,7 miljard dollar wapens aan landen in de Derde Wereld, en in 1989 nog voor 11,2 miljard. Haar marktaandeel steeg van 36,8 naar 38,4 procent. WASHINGTON (DPA/AFP) - De poging van conservatieve politici om via een grondwetswijziging ontwijding van de Amerikaanse vlag strafbaar te maken is in een pril stadium gestrand. Na felle debatten in het Huis van Afgevaardigden stemden 254 afgevaardigden voor een wijziging van de grondwet. Honderd zevenenzeventig afgevaardigden stemden echter tegen waar door de vereiste tweederde meerderheid voor een grondwets wijziging uitbleef. De conservatieve politici - die de steun hadden van president Bush - dienden het verzoek in nadat het Hooggerechtshof vo rige week had verklaard dat het verbranden van de Ameri kaanse vlag niet strafbaar was. Volgens het Hooggerechtshof valt het verbranden van de 'Stars and Stripes' onder het grondwettelijke recht op vrije meningsuiting. PARAMARIBO (ANP) - Met ingang van maandag komen alle werkzaamheden in de scheepshaven van Paramaribo en de luchthaven van Zanderij voor onbepaalde tijd stil te liggen. Dit betekent dat Suriname afgesloten is voor alle verkeer. De staking maakt deel uit van acties die de raad voor de vak centrales Ravaksur donderdag heeft aangekondigd. Ravaksur wil van de regering inwilliging van een aantal eisen afdwingen. Alle werknemers die bij de raad zijn aangesloten beginnen maandag twee uur later dan normaal te werken. De arbeidstijd wordt daarna elke week met een uur verkort. Ra vaksur - een overkoepelende organisatie van vijf vakcentrales - vertegenwoordigt het leeuwendeel van de werkende klasse, inclusief het ambtenarenapparaat. Op 5 juni diende Ravaksur een eisenpakket in bij de regering waaraan een ultimatum van een week was gekoppeld. De regering heeft hierop nooit gerea geerd.

de Stem | 1990 | | pagina 5