Ter Beek )et kiezen Harde verwijten aan adres Braks FNV TELEURGESTELD: GEEN HARDE AFSPRAKEN GEMAAKT I )ereiya Opheffing 100 kilometer wegvakken bij Breda 'Premie gebruiken voor verlagen werkdruk' Kohl verzoenend BINNENLAND Verhoor IRA-lid Alexandra Radius koninkijk onderscheiden DE STEM COMMENTAAR DE STEM BINNENLAND ZATERDAG 23 JUN11990 les levert politie niets op DEN HAAG - De grootste vakcentrale FNV is bijzonder teleurgesteld over de afloop van het gisteravond gehouden voorjaarsoverleg tussen kabinet, werkgevers en werknemers. FNV wil dwang REKENKAMER: NIEMAND WEET HOE GROOT MESTOVERSCHOT IS NIEUWSOVERZICHT Gemeenten kunnen Golden Ten aanpakken Meeste artsen bang voor aids-besmetting Weer Limburgse priester ambt uit gezet DNA-test kan bewijs zijn in strafzaak Minister: niet méér bevoegdheden douane Nieuwe actie vermist meisje Nieuwendijk T28 voor een nieuwe economische orde. Opvallend veel militai ren laten zich zeer negatief uit over de staats-president en over de toenemende kan sen van diens politieke rivaal Boris Jeltsin. Niet omdat ze van hem een ander, beter beleid verwach ten, maar omdat hij de voor naamste criticus is van Gor- batsjov. Een hypocriete situa tie. In elke kazerne hangt wel een foto van Gorbatsjov, waarop zijn wereldberoemde wijnvlek is weggeretou cheerd. Zo'n klein manke mentje vergeeft men hem graag. Maar zijn geslaagde buitenlandse beleid, nu dat vergaande consequenties dreigt te krijgen voor de om vang van de strijdkrachten, vergeeft men hem niet. Nogal wat midden- en hoger kader kiest daarom rücksichtslos voor Jeltsin, geheel volgens het stereotype vooroordeel, dat soldaten vaak geneigd zijn maar twee partij.en te zien. Daarvan is er één vriend en één vijand. Gistermiddag arriveerde Ter Beek na een enerverende week terug in Nederland, tal van ervaringen en indrukken rijker. Op Schiphol geen mili taire kapel, geen 'gras sprietje' minister. Gewoon een dienstauto en weer terug naar het departement. Daar zal Ter Beek nog wel eens te rugdenken aan zijn reis naar Moskou, de rol van Nederland in de wereld en in verband daarmee ook aan de ont vangst van zijn Sovjet-col lega Yasov. Die wees hem begin deze week in zijn werkkamer op een flink uit de kluiten ge wassen globe het immense Sovjetrijk, van Polen tot Chi na, van de Pool tot diep in het verre zuiden. In een ge slaagde poging zijn Neder landse poging het betrekke lijk van diens missie te doen inzien, pakte Yasov vervol gens zijn loep, speurde lang durig West-Europa af en zei toen, een minuscuul plekje op de kaart aanwijzend: „Ik ge loof dat u dit bent". licht van het Navo-lidmaat- schap van het nieuwe Duits land te plaatsen. Washington realiseert zich, net zoals Bonn dat doet, dat alles een prijs heeft. De prijs bestaat dit keer wellicht uit een goed uitgewerkt pro gramma van miljardenhulp voor een kwijnende super macht die - hoe vreemd het ook klinkt - alleen door haar voormalige vijanden van de totale ondergang kan worden gered. Voor Bonn en Wash ington is het politieke rende ment van het geven van eco nomische hulp aan Moskou niettemin zeer groot. Voor Gorbatsjov heeft wes terse hulp ook een prijs. Hij zal zich tot belangrijke poli tieke concessies gedwongen zien. Dat hij die concessies lie ver niet doet, is de afgelopen maanden meer dan duidelijk geworden. Maar in het bin nenlandse gevecht waarin hij nu is is gewikkeld, kan hij niet anders dan een greep doen in de geldpotten van het Westen. Zoveel is zeker: Kohl en in mindere mate Bush, staan gereed om Gorbatsjovs desperate positie zoveel mo gelijk uit te buiten. zo >et t- n- de >b- 10- of v - de st. iie lie en in. ise uw ise '0- üe an de en :s- ïet ïen ;n- gs- ro- aar er- Het ien len i - g - ge ide su- eu- on- ren tats pe len ijs- on- in- het we rde ;ste 5A- iti- dat igs- uit- dat den van JA- ou- ids- va- ,)en', Tegen het getuigen van een principiële opvatting valt niets in te brengen. Maar het gaat te ver als dat getuigen ertoe leidt dat de wil van een minderheid wordt opgelegd aan de meerderheid. Het was die overtuiging die het vroe gere PvdA-Kamerlid Hans van den Doel indertijd deed besluiten tot een eenzame ac tie van burgerlijke ongehoor zaamheid. Hij specialiseerde zich in het kraken van op zon dag gesloten zwembaden in door overwegend christelijke politici bestuurde gemeenten Een actie die bijdroeg aan de uiteindelijke verdwijning van het 'zwemverbod op zondag'. Het past niet badinerend te doen over de leer van de zon dagsheiliging, wanneer men sen die uit overtuiging aan hangen en in de praktijk brengen. Maar ik geloof er niets van dat de commercie en het consumentisme op zondag een hoge vlucht zal gaan ne men als de STER ook op zon dag mag gaan uitzenden. I" de badplaats waar ik nu woon, wordt mijn zondags rust meer verstoord door het doordringende gebrom van de vliegtuigjes dan door de re clameboodschappen die ze slepen. Die lees ik niet als ik ze niet wil lezen. Met andere woorden: aan 'de kijkkast van de duivel' zitten knoppen. Can onze Haagse redactie pEN HAAG - De 100 kilo meter. wegvakken worden met ingang van 1 oktober geconcentreerd in de Rand stad. Dat betekent dat het verbod om sneller te rijden dan 100 kilo meter per uur op gedeeltes van je A16 en A27 in de omgeving van Breda wordt opgeheven. De omgeving van Eindhoven, Zwolle en 's Hertogenbosch is uit verkeerstechnisch oogpunt jo gevaarlijk dat minister jlaij-Weggen (Verkeer) daar ïel de 100 kilometer grens wil handhaven. Het kabinet heeft gisteren groen licht gegeven voor de plannen van Maij-Weggen die nauw overleg heeft gehad met Hirsch-Ballin (Justitie) en Al ders (Milieubeheer). Door de 100 kilometer wegvak ken in de Randstad te concen treren, hoopt Maij dat er voor de automobilist meer duide lijkheid ontstaat. Tegelijkertijd is het besluit ge nomen om de controle dras tisch uit te breiden. Justitie heeft de garantie gegeven dat per jaar 300.000 processen-ver baal voor overtreding van de maximumsnelheid verwerkt kunnen worden. Enige tijd ge leden lag die grens bij 130.000 verbalen. Maij heeft Hirsch Ballin op het hart gedrukt dat de controle stevig ter hand moet worden genomen. Naast geldboetes zoekt ze nog naar andere mid delen om het rijgedrag te beïn vloeden. Zo ergert de minister zich aan het feit dat vrachtwagen- en buschauffeurs de 80-kilometer limiet aan hun laars lappen. Komt daar vóór het najaar geen verbetering in dan zal ze per 1 januari volgend jaar een snelheidsbegrenzer wettelijk voorschrijven. Maij schrijft de Kamer dat het snelheidsbeleid tot nu toe een ramp is. Automobilisten over schrijden massaal de maxi mum snelheid op grote delen van de autosnelwegen. Het terugdringen van lucht verontreinigende stoffen en energiegebruik is door de toe genomen verkeersintensiteit een flop geworden. Het aantal dodelijke slachtof fers neemt toe. Voorlichtings campagnes over gesuggereerde pakkansen helpen niets omdat justitie de controles niet waar kan maken. Juist de verhoging van de pak kans moet er nu voor zorgen dat het snelheidsbeleid van de regering weer geloofwaardig wordt. De politie heeft toegezegd dat ze vanaf oktober één van de drie snelheidsovertreders di rect staande gaat houden om verbaal op te maken. Nu is dat maar één van de vijf automobilisten. De rest krijgt weken na de overtreding een accept-giro thuisgestuurd. De kosten voor het nieuwe be leid lopen in de tientallen mil joenen guldens. Voorjaarsoverleg een 4flop' ROERMOND - De verhoren van het IRA-lid Hughes le veren niets op. De 26-jarige Noordier, die af gelopen week in de bossen van Chaam werd aangehouden, ook maar iets te zeg- Politie-woordvoerder Clab bers: „IRA-leden houden hun mond stijf dicht, dat is bekend. Voor ons is het een formaliteit, eigenlijk tijdverlies". Hughes is volgens de politie be trokken bij de moordaanslag in Roermond. Bij die aanslag ien twee Australische toe risten doodgeschoten. Wapendeskundigen uit België, de Bondsrepubliek Duitsland en Nederland hebben vrijdag i Turnhout besprekingen ge voerd over het in te stellen bal listisch onderzoek van de al- r aangetroffen wapens van de IRA. Met dit onderzoek is inmiddels begin gemaakt, maar de resultaten ervan zullen niet eerder dan medio volgende week bekend zijn. Bij het onderzoek wordt onder 1 jneer nagegaan of de in de bos- I sen rond Turnhout gevonden wapens gebruikt zijn bij re cente IRA-aanslagen, zoals die® in Roermond. Mocht dit het geval zijn dan opent dit nieuwe perspectieven voor het team om de andere aangehouden IRA-leden, zoals Paul Hughes, te verdenken van betrokkenheid bij de aanslag in Boermond. Danseres Alexandra Radius heeft vrijdag op Huis ten Bosch de Eremedaille voor Kunst en Wetenschap in de Huisorde van Oranje ontvangen uit handen van koningin Beatrix. Radius nam afgelopen donderdag afscheid als ballerina. - foto anp Van onze Haagse redactie De drie partijen waren niet in staat harde afspraken te maken over de aanpak van de werkloosheid en de groei van het aantal arbeidsongeschikten. Er is alleen afgesproken dat over een aantal knelpunten verder vergaderd zal worden, zodat tijdens het najaarsover leg over definitieve plannen een besluit kan worden geno men. „We hebben de kans gemist om een fundamentele bijdrage te leveren aan de bestrijding van de werkloosheid. We hadden met meer thuis willen komen", aldus FNV-voorzitter Steke lenburg. Het CNV was aanzienlijk beter te spreken. Volgens bestuurder Westerlaken bieden de werkaf spraken een goede basis voor het najaarsoverleg. Minister De Vries (Sociale Za ken) was, net als vertegen woordigers van de onderne mers, eveneens content met de afloop. „Het is winst dat we op een aantal onderdelen concrete werkafspraken hebben kunnen maken, waarvan ik hoop en verwacht bij het najaarsover leg nog een hoop plezier te heb ben", aldus De Vries. De FNV had goed woord over voor het plan van werkgevers voorzitter Van Lede voor de aanpak van de snelle groei van het aantal arbeidsongeschik ten. Van Lede verklaarde dat (ADVERTENTIE) zeer betaalbaar pok grote maten |\Ginnekenstraat 118 - Breda/ Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet kan vol gend jaar 150 miljoen gulden reserve ren voor werkdrukverlichting in de gezondheidszorg via de premie voor bijzondere ziektekosten. Dat blijkt uit berekeningen van de Zie kenfondsraad, die het kabinet adviseert over de premies voor de gezondheidszorg. De raad heeft uitgerekend dat de AWBZ- premie volgend jaar kan dalen van 5,4 naar 5,24 procent. Met zo'n premie kunnen dan alle uitgaven in de AWBZ-sfeer wor den betaald. Maar volgens de raad is het 'acceptabel' om de AWBZ-premie slechts te laten da len naar 5,3 procent. De overheid houdt dan ongeveer 150 miljoen gulden over. En dat geld zou heel goed besteed kunnen worden aan het verlichten van de werk druk in de gezondheidszorg. De vakcentrale CNV, vertegenwoordigd in het adviesorgaan, heeft al laten blijken wel oren te hebben naar die oplossing. Het CNV zal in de eerstvolgende vergadering van de raad, komende donderdag, een voorstel in die richting doen. Inmiddels hebben de drie werkgroepen van overheid, werkgevers en bonden die door het kabinet zijn ingesteld om aanbe velingen te doen over het oplossen van het CAO-conflict in de ziekenhuissector, hun werk afgerond. Woensdag bespreken de delegaties hun aanbevelingen met staatssecretaris Si mons (Volksgezondheid), waarna het ka binet vrijdag een besluit neemt. Tot komende woensdag doen de betrokken partijen geen mededelingen over hun on derzoek. Ze vinden het niet verstandig om nu al verwachtingen te wekken en het ka binet voor de voeten te lopen. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat de werkgroepen vooral aandacht en geld zullen vragen voor de nijpende situatie in de verpleeghuizen. bedrijven arbeidsongeschikten niet langer zullen ontslaan, als tegelijkertijd het recht op een arbeidsongeschiktheidsuitke ring wordt beperkt. Van Lede vindt dat mensen die minder dan 33 procent arbeids ongeschikt zijn, geen recht op een uitkering moeten hebben. Arbeidsongeschiktheid boven de 66 procent geeft recht op een volledige uitkering. Alleen tussen de grenzen van 33 en 66 procent bestaat nog het recht op een gedeeltelijke ar beidsongeschiktheidsuitkering, aldus het plan van de werkge vers. Verder wil Van Lede de hoogte en duur van de WAO- uitkering inkrimpen. Die moet meer in overeenstemming wor den gebracht met de werkloos heidsuitkering. Van Lede wil verder af van het zogenaamde 'verdien-principe'. Bij het beoordelen of iemand arbeidsongeschikt is, moet niet gekeken worden of zo iemand zijn oude baan met het oude sa laris weer kan vervullen, zoals nu nog het geval is. Als iemand nog geschikt is voor een andere baan tegen een lager salaris, moet hij geen WAO-uitkering krijgen, vindt van Lede. De FNV wil van die suggestie echter niets weten. Volgens deze vakcentrale tast het de es sentie van het systeem aan. De FNV vindt dat het kabinet moet doorgaan met wetgeving die bedrijven verplicht een mi nimumpercentage arbeidson geschikten in dienst te nemen. Alleen op die manier kan iets gedaan worden aan het groeiende leger arbeidsonge schikten. De werkgevers op hun beurt voelen niets voor het FNV- voorstel om voor het begin van de onderhandelingen voor de cao's voor 1991 landelijke af spraken te maken voor de aan pak van de werkloosheid. DE DUITSE eenwording is weer dichterbij gekomen. De parie ten van de beide Duitslanden hebben met grote meerderheid fgestemd met het staatsverdrag dat per 1 juli de monetaire, so- |Me en economische unie tussen de Bondsrepubliek en de DDR regelt. jOndanks het aanvankelijke verzet van de SPD tegen de (te) snelle gang van zaken, was de parlementaire bekrachtiging van unie niet meer dan een formaliteit. Ook de Duitse sociaal-de- |£ra'en beseffen dat het proces van de eenwording onomkeer- l'eel belangrijker is dat de Bondsdag en de Volkskammer even- rens in grote meerderheid de Oder/Neisse grens met Polen heb- n erkend. Zelfs dwarsligger Helmut Kohl is volledig op zijn Ih teruggekomen. In een op zeer vriendelijke toon ge- K8 Kerk|aring heeft de Westduitse bondskanselier zowel Polen Knhi ?vietunie de hand gereikt. p1'. zei zich sterk te zullen maken voor een verbetering van de i»n es met Polen. Tevens streeft hij naar de totstandkoming van F1 verdrag met de Sovjetunie, waardoor betere banden met een j5eni9d Duitsland kunnen worden gesmeed, om yerzoenende houding is noodzakelijk. In het geval van Polen terh hlstorisch gegroeide wantrouwen tegen de machtige wes- nuur weg te nemen. De voorzichtig positieve reacties wijzen er 1 Polen de Duitse bereidheid om tot een officieel verdrag te pen, waardeert. Ires d Sovjetunie speelt niet alleen wantrouwen een rol. Sovjet- oorinhf^ Gorbatsjov verkeert in een benarde positie. Tijdens het «gscongres van de Communistische Partij van Rusland iem a'I kortdurend spitsroeden lopen. Progressieven verwijten lebra h de Peres'roika 9een economische verbeteringen heeft Soviet Conservatieve krachten vinden dat door zijn beleid de Jetunie aan mondiale macht heeft ingeboet. Vooral het weg- pallen van de Oostblok-steunpunten wordt hem uitermate kwalijk B-nomen. *e getergde, in het nauw gebrachte Gorbatsjov kan zich niet •VesiPh presti9everlies veroorloven. Hij heeft de steun van het ovemT nodig. Economische hulp bijvoorbeeld om de snelle |ikte mai<gan een P|aneconomie naar een markteconomie moge- Ptaarirflv'kunnen rekenen op begrip voor de moeilijke positie md m .1 yerkeer1 ten aanzien van de militaire status van Duits- jvan pp® Westen moet vasthouden aan het NAVO-lidmaatschap *n dat v®[en.'9d Duitsland, maar het zal tevens moeten begrij- Bedaan 'n Achting van Gorbatsjov concessies moeten worden „ute™]'6 toon die Kohl momenteel aanslaat, zal eerder tot iiiitnt eiden dan de rol van de 'olifant in de porseleinkast', die |,ot nu toe heeft vervuld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het ministe rie van Landbouw en Visse rij heeft jarenlang maatre gelen tegen mestoverschot ten vertraagd. Toen er in 1984 uiteindelijk wetgeving kwam om de mest binnen de perken te houden, bleek de controle op de nale ving moeilijk en soms zelfs on mogelijk. Niemand in Neder land kan eigenlijk zeggen hoe veel mest er wordt geprodu ceerd. Dat is de belangrijkste kritiek die de Algemene Rekenkamer heeft op het Nederlandse mest beleid. Het Agrarisch Dagblad publi ceerde gisteren delen uit het vertrouwelijke concept-rap port dat nu voor een reactie op het bureau van landbouwmi nister Braks ligt. De bewindsman weerlegt de kritiek. Volgens Braks is zijn Algemene Inspectiedienst (AID) goed toegerust en zijn de controles voldoende. De gestelde regels zouden ook goed gecontroleerd kunnen worden. Wel heeft het kabinet volgens Braks onlangs besloten om de regels verder aan te scherpen. De Rekenkamer heeft geen half werk afgeleverd. Talloze mensen die maar iets met de mest te maken hebben, zijn de afgelopen maanden onder vraagd. De beschuldigende vinger lijkt vooral in de rich ting van de voorganger van Braks, F. van der Stee, te wij zen. Deze zou de Tweede Kamer on- juiste informatie hebben gege ven. Juist in de jaren dat Van der Stee landbouwminster was, heeft het ministerie er alles aan gedaan om maatregelen tegen mestoverschotten tegen te hou den, terwijl maatregelen die de veehouders van pas kwamen met voortvarendheid werden uitgevoerd. Waarschuwingen, niet alleen van de milieubewe ging maar ook van allerlei des kundigen, over het snel groeiende mestprobleem wer den bewust in de wind gesla gen. Maar ook de huidige minister moet het bij de Rekenkamer ontgelden. Zo zou Braks in 1984 ten onrechte de indruk gewekt hebben dat er sprake was van een accuut mestprobleem. Ernst en omvang van het pro bleem waren hem, volgens de Rekenkamer, al veel langer be kend. De zogenaamde Interimwet die in 1984 van kracht werd met de bedoeling de mestoverschotten niet te laten stijgen, werkt ge brekkig. Volgens de huidige regels moet een boer zelf zijn mestboek- houding bijhouden. Over de te veel geproduceerde mest moet worden betaald. Verder stelt de Interumwet regels aan de hoe veelheid mest die per hectare mag worden uitgereden en de periode waarin dat mag gebeu ren. Ook wordt voorgeschreven hoe snel de mest onder de Braks - foto de stem/johan van gurp grond moet worden gewerkt. De Rekenkamer concludeert dat er geen betrouwbaar in zicht mogelijk is in de mestpro- duktie en de mestoverschotten. Ook is er geen duidelijk inzicht in de afzet en aanwending van mest. De mestboekhouding is op on derdelen fraudegevoelig ter wijl de controle onvoldoende is. Het was de bedoeling dat de heffing boeren zou prikkelen om minder mest te produceren. Volgens de Rekenkamer is daar niet of nauwelijks sprake van. Daarbij komt dat de over schotheffing goedkoper is dan de afzetkosten wanneer de mest naar de Mestbank wordt gebracht. De vrees dat de mestproduktie toe zal nemen is gerechtvaar digd. Van de 90.000 bedrijven hoeven alleen de 50.000 bedrij ven die meer dan 125 kilo fos faat produceren een mestboek houding bij te houden. De resterende 45.000 boeren kunnen uitbreiden tot ze aan de 125 kilo grens zitten. Bij die 45.000 bedrijven worden bij voorbeeld ook de akkerbouw bedrijven geteld die nu nog he lemaal geen vee houden. De PvdA vindt dan ook dat van uitbreiding geen sprake meer mag zijn. De Rekenkamer zou dit voorstel van harte steunen. Braks houdt vol dat de controle goed is en dat het mestpro bleem onder de knie is te krij gen zonder de veestapel in te krimpen. Deze week in Venray zei de mi nister nog eens dat hij alle ver trouwen heeft in grootschalige mestverwerking waardoor de mest in fabrieken wordt ver werkt tot korrels die naar de Derde Wereld getransporteerd kunnen worden. Braks baseert zich op een onderzoek waarvan de resultaten officieel niet be kend zijn. Momenteel verwerken proeffa brieken slechts 200.000 ton mest. Nog voor 1995 moet dat zes miljoen ton zijn. Om snel nieuwe fabrieken te kunnen bouwen moeten boeren in ge bieden met een duidelijk mest overschot volgend jaar een ex tra heffing betalen. J i/ V? Vandaag luidt de vraag: hoe krijgen we de Duitsers van hun apropos? Hoe brengen we die Mannschaft aan het wankelen zonder dat we in schunnige Bild-spraak verzeild raken? Een schandaaltje in de Gazetta dello Sport (klein gebracht is dat in die krant altijd nog twee pagina's) zou natuurlijk leuk zijn. Stel dat ze bijvoorbeeld eens schrijven dat Colum bia voor een paar kilo coke gelijk heeft mogen spelen. Zou dat niet mooi meegenomen zijn? De Duitsers hebben immers een naam hoog te houden als het om dubieuze gelijke spelen gaat, denk maar eens aan die wed strijd tegen Oostenrijk op het WK in Spanje in '82. Maar misschien helpt gewone intimidatie ook wel. Zou er al eens iemand tegen Lothar Mattaus gezegd hebben dat hij een kop heeft als een Trabantje?iDat lijkt me een mooie tekst voor op een spandoek in het stadion. Een andere manier om een goed resultaat te bereiken is na tuurlijk onze eigen jongens dusdanig te motiveren dat ze als getergde beesten gaan spelen. Juffrouw Koeman zal dus iets aan haar wiebelgangetje moe ten doen en omaatje Wouters zal moeten beseffen datje met alleen maar een golfplaten gezicht geen tegenstanders af schrikt. Lukt dat, dan winnen we in de verlenging met 3-2. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Gemeenten die willen optreden tegen Golden Ten-casino's hebben daartoe verschillende mogelijkhe den, zoals de Algemene Plaatselijke Verordening (APV), de Drank- en Horeca wet en de Hinderwet. Ze zijn niet louter af hankelijk van de beperkingen die de Wet op de Kansspelen aan de Golden Ten-casino's stelt. De gemeenten moeten wel kun nen aantonen dat het casino voor overlast zorgt. Dat blijkt uit een onderzoek van het advocatenkantoor De Brauw Blackstone Westbroek, dat is verricht in opdracht van de Raad voor de Casinospelen. Het advocatenkantoor wijst erop dat de Raad van State in een eerdere zaak heeft bepaald dat gemeenten in de APV bepalin gen kunnen opnemen om de exploitatie van speelclubs te be perken of tegen te gaan, zolang dat gebeurt in het belang van de openbare orde. UTRECHT (ANP) - De meeste artsen zijn bang dat patiënten hen besmetten met het aids-virus. Dat heeft een grote en nega tieve invloed op hun houding ten aanzien van aids. Tot deze slotsom komen acht artsen en psychologen die hier een onderzoek naar hebben gedaan. In het blad 'Medisch Con tact' noemen ze de conclusie dat de houding van artsen niet erg lijkt af te wijken van een aantal vooroordelen in de bevolking 'wellicht het schokkendst'. Kennis en feitelijke informatie alleen blijken niet voldoende om overmatige bezorgdheid weg te nemen. De onderzoekers vinden daarom dat bij voorlichting en onderwijs behalve aan feitelijke informatie ook aandacht moet worden gegeven aan bezorgdheid en andere emotionele aspecten. EYGELSHOVEN - De Heilige Johannes de Doper-parochie in Eygelshoven zit al ruim een maand zonder pastoor. De vo rige pastoor, R. van Lieshout, is spoorloos verdwenen nadat bekend werd dat hij een ver houding had met een vrouw met kinderen. Bisschop Gijsen van Roer mond (foto) heeft Van Lies hout inmiddels afgezet als pas toor. Binnenkort wordt in de parochie een nieuwe pastoor benoemd. In Eygelshoven gonst het al een tijd van de geruchten over de relatie die de pastoor zou hebben en die ertoe geleid heeft dat de vrouw in kwestie van hem in verwachting is. Die geruchten zijn bekend in het bisschoppelijk paleis in Roer mond, bevestigt woordvoerder Janssen van het bisdom. Van Lieshout die in Rolduc afstudeerde op het onderwerp 'kuisheid', werd in oktober 1988 benoemd tot pastoor in de Jo hannes de Doperparochie in Eygelshoven. Hij zou al vrij snel daarna een verhouding zijn begonnen met de vrouw, die later als huishoudster bij hem introk. NIJMEGEN (ANP) - Resultaten van een DNA-test kunnen als bewijs dienen in een strafzaak. Een onderzoek van het erfelijk materiaal betekent geen inbreuk op de persoonlijke levens sfeer van een verdachte en is dus niet in strijd met artikel 10 van de Grondwet en artikel 8 van het Europees Mensenrech tenverdrag. Het DNA-onderzoek staat ook niet op gespannen voet met het beginsel dat niemand verplicht kan worden aan zijn eigen veroordeling mee te werken. Tot die conclusies komt prof. dr. P. Tak, hoogleraar aan de ju ridische faculteit van de katholieke universiteit Nijmegen. Tak verrichtte een onderzoek naar bestaande en voorgestelde wet geving in een tiental landen inzake het gebruik van DNA-on- derzoek in het strafproces. DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin (Justitie) is voorlopig niet van plan douane-beambten meer mogelijkheden te geven om mensen aan te pakken die illegaal wapens over de grens bren gen. Volgens hem heeft de douane voldoende bevoegdheden om daartegen effectief op te treden. Dat schrijft de minister in antwoord op schriftelijke vragen van het D66-Kamerlid Wolffensperger. Hij reageert daarmee indirect op de klacht van de Nederlandse douanebond, dat een maas in de nieuwe wapenwet het praktisch onmogelijk maakt wapensmokkelaars te vervolgen. Dat zou komen omdat douane-beambten niet langer zelf wapensmokkelaars kunnen vervolgen. Daarvoor moet de douane de hulp inroepen van de politie. En de politie zou slechts volstaan met het in beslag nemen van het wapen en niet tot onderzoek en verdere stappen overgaan, al dus de douanebond. Volgens de bond zou de minister er daarom goed aan doen de nieuwe wapenwet te wijzigen en de douane meer bevoegdheden te geven. NIEUWENDIJK (ANP) - Het komend weekend wordt in alle kerken van het Brabantse Nieuwendijk een brief voorgelezen van pastor Hordijk en dominee Voschezang, waarin zij op iedereen een klemmend beroep doen om eventueel tot nu toe verzwegen informatie over de vermissing van Germa van den Boom alsnog prijs te geven. Mensen kunnen tips en andere informatie kwijt bij een ver trouwensarts, die deze gegevens doorgeeft aan de politie, zon der te zeggen wie de informatie heeft verstrekt. Germa van den Boom verdween bijna zes jaar geleden uit haar ouderlijke woning in Nieuwendijk. Ze was toen 19 jaar. Een uitgebreid onderzoek van de politie heeft geen enkel resultaat opgeleverd. t

de Stem | 1990 | | pagina 3