NE Vakantiewerker, ken je recht curi Urvai komst Alannah Myles: 'Mijn liedjes zijn ontworpen voor videoclips' Margareth en Christian zijn blij dat ze bij McDonald's mogen werken llen doen om uw u te informeren over uw <heden. De volgende zet is iet ons contact op te nadere informatie aan ons bdiging die uiteraard zowel n is gericht. kunt u zich wenden tot de ken onder nr. 076-491000 Itoortijden). alangstelling kenbaar Ivermelding van ref. ast Africa REDA 1st ZATERDAG 23 JUN11990 ragAzzi gaat op vakantie Passa porto Per Favore A (19) Dirty cash (money talks) - Adventures of Ste- vie V. 0 (12) A dreams a dream - 0 (22) Have a heart - Bonnie Raitt Amerikaanse top vijf A (4) It Must Have Been Engelse top vijf ïresseerd in een oriënterend hrijf dan uw sollicitatiebrief, c.v. enref.nr. 70.5192 naar: al B. V.Boschdijk 60, idhoven. :ie: 040-456575. Oriënterende zullen worden gehouden in de uli 1990. Met vakantie-afspraken rening houden. L COMPANY n Ham Groep, sector. Jac van Ham discotheken) en amuse buitenland. Het bedrijf aiding en vernieuwing van het export staan op het programma, (m/v) den voor de toekomst. Mensen n staan beschikbaar om tot Itaten te komen, ndere arbeidsvoorwaarden in Grootste wens: Gezond en plukkig leven Grootste ergernis: Irritante jongens op school - V-v, - Door Muriel Boll akantiewerkers hebben wel dege lijk ook rechten, maar na een week werken zijn ze al zo blij met wat ze in het handje krijgen dat ze dat vergeten", zegt Peter Ansems van de Stichting Werkende Jongeren (SWJ) in Breda. Duizenden jongeren doen elk jaar vakantiewerk en het worden er steeds meer. Vakantiewerk is hun eerste ervaring met betaald werk en om vakantiewerkers dui delijk te maken dat de beloning van dat werk meer is dan het loon dat ze vangen heeft de stich ting de 'Vakantiekrant 1990' sa mengesteld. Daarin staat handige informatie die elke vakantiewer ker moet weten. „Je vindt er bijvoorbeeld een ta bel met de minimumjeugdlonen in", vertelt Peter. „Dat is heel be langrijk, zelfs al staat er in je werkcontract dat je een lager loon krijg, dan nog is de werkge ver verplicht je het minimumloon te betalen dat bij je leeftijd hoort. Dat is namelijk in een wet gere geld en die gaat boven zo'n werk contract". Jongeren komen vooral bij de SWJ om te vragen of ze wel ge noeg verdienen, en dan ruikt Pe ter zijn kans. „We wijzen ze gelijk op de arbeidsomstandigheden en steevast krijgen we als reactie 'hé, dat is handig om te weten'. Bene den de achttien jaar mag je geen overwerk en zwaar werk doen; je mag geen lange dagen maken en nachtwerk is ook verboden. Bijna niemand weet dat vakantiewer kers ook recht hebben op uitke ring bij ziekte, na 2 dagen wacht tijd. Dat geldt natuurlijk alleen als je niet zwart werkt". Veel vakantiewerk wordt zwart gedaan, maar Peter raadt het iedereenaf. Zwart werken scheelt vaak maar een paar gulden en is alleen voordeliger voor je baas die dan geen premie voor je hoeft te betalen. Zolang er niets ge beurt is er niets aan de hand, maar stel je voor dat je iets op je hoofd krijgt. Zitje mooi met de gebakken peren: kop in het ver band, geen werk en dus ook geen loon Probeer daarom in ieder geval een gedeelte wit te krijgen. Je ontvangt dan een loonstrookje, zo niet vraag er dan om, waarop staat datje baas premie voor je betaalt. Dan heb je bij ziekte recht op 70% uitkering van je loon. Heeft je bedrijf een cao (collectieve arbeidsovereen komst) dan kan daarin staan dat je baas dat tot 100% aanvult. Een cao is altijd een verbetering van het wettelijk minimum en het komt steeds vaker voor dat daarin ook iets geregeld wordt voor vakantiewerkers, recht op vakantiegeld bijvoorbeeld. Als de uitkering volgens de ziektewet onder het minimumjeugdloon is de werkgever verplicht om het de eerste 6 weken aan te vullen tot dat minimum. In de vakantiekrant staat ook wanneer je kunt vragen om terug betaling van loonbelasting en van ziekenfondspremie als je dubbel verzekerd bent doordatje via je ouders ook nog particulier verze kerd bent. Belangrijk is ook dat je in de gaten houdt hoeveel je bijverdient, in de krant staat pre cies tot hoeveel je kunt gaan. „Boven een bepaalde grens kan je loon namelijk afgehouden wor den van je studiefinanciering of - de kinderbijslag, kom je daarbo ven dan ben je bezig water naar de zee te dragen", zegt Peter. De meeste klachten die de SWJ te horen krijgt, komen uit de ho reca en de detailhandel en juist daar werken veel jongeren. Peter: „Jongeren verkijken zich op de fooien, maar het is slecht verdie nen in de horeca en de detailhan del. Je krijgt bijna altijd slechte werkcontracten en korte dienst verbanden, vaak nog op afroep ook". De SWJ is ontstaan nadat in ja nuari 1990 de Jongerenbeweging van de FNV uit elkaar is gegaan. De SWJ hoort nu niet meer bij een vakbond maar als over een bedrijf klachten zijn, probeert de stichting daar via oude vak bondskontakten iets aan te doen. „We stimuleren jongeren eerst zelf het initiatief te nemen om te voorkomen dat jongeren mond dood blijven, dat kun je in'deze maatschappij niet hebben. Soms blijft een baas zijn poot stijf hou den en begin je als jongere maar weinig in je eentje. Daarom is het zo belangrijk om lid te worden van een vakbond, maar wij pro beren iedereen te helpen, of ze nou lid zijn of niet". DE SWJ houdt zich niet alleen bezig met sociaal-economische zaken, ze werken ook aan de be wustwording en vorming van jon geren. Zo organiseerde de stich ting op 5 mei een voetbaltoernooi voor teams van buitenlandse jon geren en houden ze geregeld film avonden. „Jongeren zijn zich goed bewust van wat er in de maatschapij ver anderen moet. Bij ons werken en thousiaste jongeren als vrijwilli ger en we kunnen er nog meer ge bruiken. Het is belangrijk dat jongeren zelf aktief zijn, als alles van bovenaf gedropt wordt, en dat gebeurt steeds vaker, erken nen jongeren dat niet meer en spannen ze er zich ook niet voor in. Je ziet dat aan Veronica, die bieden een kant en klaar pakket aan, alles is al bepaald, ze vragen jongeren niets". Wie zin heeft om zijn armen uit de mouwen te stropen kan zich aanmelden bij de SWJ. Daar kun je ook de Vakantiekrant 1990 gratis afhalen en je kunt er te recht met vragen en klachten over werk SWJ, Van Goorstraat 29,4811 HH Breda. Telefoon 076-145084. Schriftelijke reacties: De Stem, t.a.v. ragAzzi, postbus 3229,4800 MB Breda. Telefonisch: 076 - 236416. Liefste persoon: Judith Vervelendste persoon: Meneer Eikemans, leraar godsdienst Onbenulligste persoon: Hans m der Togt en de weerman Met wie zou je het liefst een avondje gaan stappen: Judith natuurlijk Favoriete groep/artiest: Prince Favoriete hobby: TV-kijken Favoriete rotstreek: Op school geintjes uithalen Favoriete tv-programma: Sportprogramma's Favoriete radioprogramma: Top honderd Favoriete drank: Cola Favoriet voedsel: Frites Waar ben je goed in: Sporten, voetbal Waar ben je slecht in: Lezen Door Marjolein Rotsteeg anaf haar negen tiende tourt Alan nah Myles al langs het koffiebar- en folkcircuit van haar geboorteplaats To ronto. De Canadese rockzangeres had dan ook al een aardig live-re putatie opgebouwd, voordat ze zich de afgelopen driejaar volledig toelegde op het maken van haar debuut-album 'Alannah Myles'. Die investering blijkt voor haar de moeite meer dan waard te zijn ge weest, want haar eerste single 'Black Velvet' werd een Ameri kaanse nummer 1-hit. Door deze klapper van een hit zijn er van Alannahs titelloze debuutalbum al leen in The States al zo'n twee mil joen exemplaren verkocht. „Uitzonderlijk en dat op die ene single", reageert Alannah enthou siast tijdens haar eerste bezoek aan Nederland. „Ik vraag me af wat er na de vierde of vijfde single gaat gebeuren". Voorlopig zitten we in Nederland net op de tweede single met 'Love is'. 'Love is' werd net als de meeste nummers van het album 'Alannah Myles' geschreven door David Ty son (wiens nummers al werden ver tolkt door o.a. Donna Summer, Joe Cocker en Philip Bailey) en Christ opher Ward. Zij vormen ook het producersduo. Het enige nummer waaraan Alannah zelf heeft meege schreven is 'Lover of mine', in mijn ogen ook het sterkste van de hele plaat. Het zal in een later stadium op single verschijnen. „Ik heb daarvoor een video opge nomen in Ierland. Ik ben namelijk van Ierse afkomst en ik kon me dan ook volledig identificeren met de excentrieke Ieren. Mijn platen maatschappij had uit veiligheids overwegingen liever gezien dat ik die clip in Californië had opgeno men. Het was toen ijskoud en Ier land werd geteisterd door februa ristormen. Maar ja, Californië is Ierland nu eenmaal niet. Je hebt er gewoon niet dezelfde sfeer. Veel van mijn songs zijn ontworpen voor die clips. In de clips komen ook de diepgang en emotie die in de nummers zitten, duidelijk tot uiting. In de cüp voor 'Lover of mine' huil ik, ben ik van streek, hartstochtelijk, woedend en sterk. Alannah Myles: „Mensen die van zichzelf denken dal ze wat zijn, zijn het Juist niet". - foto wea Ik houd m'n hoofd trots omhoog en zeg met mijn houding als het ware 'Ik laat me door jou niet ver slaan. Ik zal winnen. Ik ga niet ver anderen in een zielige huilebalk omdat mijn vriendje niet meer van me houdt". Hoe persoonlijk is dat nummer? „Heel persoonlijk. Ik heb het im mers zelf geschreven. Het nummer is gebaseerd op een persoonlijke ervaring, die volgens mij iedereen tenminste een keer in zijn leven meemaakt. Die ervaring heeft op mij een emotioneel litteken achter gelaten en is naar buiten gekomen in de vorm van een song. Zo heb ik mijn pijn verwerkt". Zo gemakkelijk en open als Alan nah praat over zeer persoonlijke ervaringen, zo geheimzinnig doet ze over haar leeftijd. „Het is een beetje ouderwets. In de jaren '50 deden vrouwen het ook. Nu maak ik er geen geheim van, omdat ik net als Zsa Zsa Gabor wil zijn. Ik vind het gewoon niet belangrijk dat mensen mijn leeftijd weten". Tot haar belangrijkste muzikale in vloeden rekent Alannah Leonard Cohen, Joan Baez, Lowell George (Little Feat), Mavis Staples, Sam Cooke en met name Joni Mitchell. In haar biografie zegt Alannah dat ze vindt iets belangrijks te melden te hebben voor vrouwen in de ja ren '90. Wat is dat? „Even over die biografie. Het kwam iemand heel goed uit om mij die woorden in de mond te leggen. Ik zou zoiets nooit zeggen. Ik denk dat wat ik te zeggen heb, niets an ders is dan wat er voor mij al ge zegd werd. Ik ben alleen wat uitge sprokener in mijn meningen en 3c zeg alles met wat meer wraakzucht. Ik meen het allemaal. Ik geloof dat daarom zoveel vrouwelijke fans zich met mij kunnen identificeren. Ik heb altijd geweten dat kleine meisjes mij als een soort 'videoclip barbie pop' zullen zien. Daarom zie ik er wel in de clip voor 'Love is' ook uit als een barbie pop. Je weet wel, met de borstjes, het haar, de ogen, de make-up en het pruil mondje. Tegelijkertijd is het ook weer met zo soft dat je de woede die liefde soms in een vrouw kan wakker maken, zult missen. Het is een echte rock 'n roll performance, maar met een knipoog, zodat het met bloedserieus genomen zal wor den. Ik denk trouwens dat vrou wen zich ook met mij identificeren, omdat ik me door niemand, man nen noch vrouwen, wat laat vertel len. Het maakt me niet uit wie ze zijn. Ik ben zelf helemaal niet pre tentieus en ik kan pretentieuze mensen niet uitstaan. Mensen die van zichzelf denken dat ze wat zijn, zijn het juist niet". Wat wil je later worden als je poot bent: lets in de administratie Wat doe je vanavond: Uitgaan eze ragAzzi- pagma is de laatste van het seizoen. In de zomer maanden doen we ideeën op en doen we het verder rustig aan. Pas m augustus verschijnen we weer. de tussentijd kun je wel «ke week in de zaterdagse bijlage 'Zomereditie' onder «et kopje ragAzzi een popin-; terview en de hitparade le zen. vindt zijn baan zelfs zo ongelofelijk leuk, dat hij er wil blijven werken, zelfs als zijn baas besluit hem van daag in salaris te laten zakken van 2000 naar 1000 gulden. Sterker nog, Christian doet het zelfs gratis, als hij maar in zijn levensonder houd kan blijven voorzien. En dan ben je dus echt héél blij met je werk. N Passaporto per favore no digen we elke week een jon gere in Zuid- West-Neder land uit plaats te nemen in een pasfoto-automaat. Daarna krijgt hij of zij een vragenlijst voorgelegd om rap en en ad rem te beant woorden. Naam: Christian Pot Leeftijd: 15 Woonplaats: Etten-Leur Door Hèlène Schenk oen ik bij McDo nald's kwam wer ken, dacht ik: mij krijgen ze niet zover, maar het is ze dus toch gelukt. Ik denk als McDonald's, ik doe als McDonald's en ik eet McDonald's. Hoe ze dat voor elkaar hebben ge kregen? Ik weet het niet. Hersen spoeling vind ik een negatief woord en ik denk ook niet dat het zo gaat. Ze proberen in ieder geval geen robots van mensen te maken. Het is een automatisme. Je wordt wel McDonald's-minded gemaakt. Je moet van het bedrijf leren hou den". Aan het woord is Margareth van Loon (21) uit Made. Ze werkt als trainee floormanager (klinkt lekker) bij de hamburgergigant in Breda. Ze valt enige tijd stü óm na te den ken over de vraag hoe het McDo nald's lukt om zijn personeel zo perfect getramd te krijgen. De keten werkt met strakke richt lijnen. Margareth en collega Chris tian Bastiaansen (17) kennen ze uit hun hoofd. Je drukt een denkbeel dige knop op de rug in en het ant woord rolt er bij beiden meteen uit. „Kraakhelderheid, Service, Kwaliteit en Waarde, de KSKW- standaard, dat is onze leuze". Ze kennen ook de bedien-standaard van buiten. In koor somt het twee tal op: „1: Mag ik u helpen, 2: Be stelling opnemen, 3: Bestelling ver zamelen, 4: Bestelling presenteren, 5: Bestelling aannemen en 6: Gas ten bedanken en vragen of ze nog eens terugkomen". Een personeels lid dat vraagt: 'Wat zal het zijn' wordt door de crewtrainer of de floormanager vriendelijk maar be slist terechtgewezen. Christian solliciteerde via een ad vertentie bij McDonald's en werd vrijwel meteen crew-trainer. Het lijkt wel of dat de kracht is van het bedrijf. Zet iedereen een pet op, geef ze een functie en ze werken met nog meer plezier. McDonald's neemt dat letterlijk, zodat je bedient kunt worden door iemand die 'Chief of the crew' op zijn petje heeft staan. De Bredase Christian is zo blij met zijn baan, dat hij in het begin zelfs gratis ging werken. „Als ik vrij was, ging ik naar videoprogramma's van het bedrijf kijken. Ik wil hier hogerop komen, dus moetje goed leren hoe Mac Shirt* «KSO»*? Margareth en Christian: Denken als McDonald's, doen als McDonald's en ook nog McDonald's eten. - foto cor viveen het hier in zijn werk gaat. Alles vindt zijn baan zelfs zo ongelofelijk Onlangs zond de VPRO-telev het hier in zijn werk gaat. Alles gaat in lessen, hamburgers bakken in drie afleveringen, personeel trai- nen in een aantal lessen en hoe lang moet een frietje liggen voor dat hij zijn versheid verloren heeft, deel één en twee". Margareth en Christian zijn blij. Heel büj zelfs dat ze bij McDo nald's mogen werken. Christiaan Onlangs zond de VPRO-televisie een programma uit over de multi national. De hoogste baas wordt in Amerika door de medewerkers ver eerd als een soort God. „Daar zijn wij hier in Nederland te nuchter voor", aldus Margareth, die zich zelf, evenals Christian, wel McDo nald's-minded (fan) noemt. Mensen die bij McDonald's komen werken krijgen eerst een goede training. Alles wordt doorgespro ken en voorgedaan. En nog eens en nog eens. En dan pas mogen ze zelfstandig werken. „Maar we blijven wel altijd achter ze staan, in het begin moetje dat letterlijk zien. Als er fouten wor den gemaakt spreken we dat door. Als iemand een gast (we noemen de mensen geen klanten) begroet en zegt: Wat zal het zijn vandaag, dan is hij dus niet goed bezig en daar wijzen we hem op", aldus Margareth. Ze is net terug van een cursus aan het Hamburger College. De trai ning duurt een week en Margareth is hiermee weer een stapjé hoger geklommen op de 'hamburgerlad der'. Christian spreekt liever niet van hoger. Hij is crew-trainer, maar daarmee nog niet de baas van de crew (personeel). „Je staat naast je mensen, niet er boven", aldus de Bredanaar, die al les aan het werk leuk vindt. „Maar je wordt hier wel goed onder de duim gehouden", aldus Margareth. Zijzelf heeft dat niet meer nodig omdat ze 'haar verantwoordelijk heden kent'. „Ik draag ook geen pet, want ik ben boven mijn pet ge groeid". Margareth lacht. McDonald's Breda heeft 150 men sen in dienst. In Nederland staan ongeveer 60 vestigingen en al het personeel is op dezelfde wijze ge traind. Een toekomstig lid van de McDonald's-clan moet goed ver zorgd zijn een goede opleiding hebben genoten, beschaafd en be schikbaar zijn. „Watje moet doen om er na twee weken al weer uit te vliegen? Je te gen de standaards in gedragen", lacht Margareth. „Ik geloof in de ideeën van het bedrijf. Het is zo'n groot bedrijf, daar krijg je kippevel van". Christian vindt dat ze het ook alle maal goed geregeld hebben bij McDonald's. Om dat te benadruk ken, wijst hij erop dat er wel drie mensen aan een hamburger wer ken. „En alles is vers. Er wordt daarom ook veel weggegooid, want als een hamburger langer dan tien minuten ligt, wordt hij bedankt voor zijn bewezen diensten en on verbiddelijk de vuilnisbak ingekie- perd. Want de gast is koning en de koning houdt niet van oudbakken hamburgers". A (2) What's a women - Vaya con Dios A (3) Still got the blues - Gary Moore A (1) Paint it black - Rolling Stones A (6) Saxuality - Candy Dul- w fer A (10) Emozioni/at this rao- ment-Marco Borsato 0 (9) 1 promised myself - Nick Kamen (4) Se bastasse una can- cone - Eros Ramazzotti Q (5) All I wanna do is make love to you - Heart 0 (7) Caruso - Luciano Pava- rotti Q (17) I still haven't found - The Chimes 0 (16) Get on your feet - Glo- ria Estefan (27) Ooops up - Snap 0 (8) Kingston Town - UB 40 0 (29) Hijo de la I una - Me- cano 0 (26) Back by dope demand - King Bee 0 (11) Black velvet - Alan-' nah Myles 0 (13) Love Thing - The Pa- sadenas 0 (24) Are your ready for lo- ving me ReneFroger Soul II Soul (-) The future - Prince A (15) Hold on - Wilson Phil- w lips A (18) Insieme 1992 - Toto Cutugno 0 (14) Almost hear you sigh - The Rolling Stones 0 (23) Ghetto heaven - The Family Stand 0 (36) Better the devil you know-KylieMinogus A (-) I'm in the mood - John Lee Hooker Bonnie Raitt (-) I wanna be - Lois Lane 0 (20) Pump that body - Mr. Lee (21) Louise - Clouseau 0 (38) Yaaah - D Schake 0 (37) Club at the end of the straat-Elton John A (-) Tomorrow - Quincy Jo nes 0 (25) Hand in hand achter oranje - Ned. elftal, Ha venzangers, Ron 0 (-) Rub you the right way - Johnny Gill (30) Het leven is te mooi voor tranen - Koos Alberts A (-) Rhythm of life - Oleta Adams 0 (28) Crazy 4 u - Sybil 0 (31) Somewhere between - Grant Forsyth Tussen haakjes staat de notering van vorige week. ©Copyright Stichting Nederlandse Top 40. (6) Step By Step - New - Kids On The Block Love-Roxette 0 (2) Poison -BBD A (5) You Can't Touch This - M.C. Hammer A (1) Hold On - Wilson Phil lips (1) World In Motion - Eng land-New Order (5) Sacrifice/Healing Hands - Elton John (16) Nessun Dorma - Lu ciano Pavarotti A (7) It Must Have Been - Love-Roxette A (2) Hear the Drummer (Get Wicked) - Chad Jackson

de Stem | 1990 | | pagina 37