E DE STEM W E E K E Rattenvangers Love en Peace in het Kralingse Bos WAT MOET ER MET DE PVDA GEBEUREN? R I EE UIT Tutti ladri. Geen gezicht Geen gehoor door Bert van Velzen STRAATEN ZO \-\/\WO\G ,~Ttl&FOON IN OE A^TC> IK VVEU~T MU ALT(Jp W/WUEEÉU Hij v/Acr z-it ;n l=iL^./y ZATERDAG I r\ 23 JUN11990 \C indelijk was-ie er. orige week zaterdag op de partij- iad van de PvdA. Gewoon zicht- aar. Thijs Wöltgens, fractievoorzit- jr. Met een verhaal waarvan de urgemeester van Rotterdam, Bram eper, nadien zegt: „Daar gaat het u om. Daar hebben de mensen het ver. Over de verloedering van de traat en van de overheid. Als je dat an de orde durft te stellen, dan is et niet zo moeilijk om - zonder dat ïen daar overspannen verwachtin- en van moet hebben - een so- iaal-democratisch profiel gestalte 5 geven." Völtgens sprak over de onvoldoende rwaliteit van de overheid. Over de achtlijsten in de gezondheidszorg, de erveloosheid, het gebrek aan toezicht p vandalisme. Over het overbelaste, dus alende justitiële apparaat. Over manco's n de overheidsorganisatie die leiden tot jebrekkige prestaties, zeker bij de be- trijding van criminaliteit en het bevor- ieren van de leefbaarheid op straat. De gevolgen zijn zichtbaar. Waar het 'eloof in de overheid is aangetast, wordt ie publieke moraal uitgehold. Vlensen zijn trots op hufterig gedrag in iet verkeer. Mensen scheppen op over ielastingfraude. Dat bedreigt kernwaar den van onze samenleving, zoals de tole- antie en de solidariteit. Het overeind louden en herwinnen van de tolerantie /raagt om een krachtige aanpak van ver- oedering, niet om het toedekken ervan". Goed, verbaal is Wöltgens er. Maar daarmee zijn de problemen van de PvdA nog niet opgelost. Dalende opiniecijfers, :en gapende kloof tussen achterban en bewindslieden/fractie, geen 'Gezicht 90', geen herkenbaar beleid, laag profiel, als vrijende egeltjes zo voorzichtig. Wat is er mis met de PvdA? En ook: hoe is he j m1u erge! :t zo gekomen? En vooral; wat moet meuren? Daarover gesprekken met een aantal kenners van de PvdA. Een van hen zegt het zo: „We hebben een ideologisch, so ciaal-economisch en een sociaal-cultu reel probleem. We hebben een identi teitsprobleem met de achterban en een electoraal probleem. En daar overheen zitten we ook nog eens met een partij-or ganisatie die absoluut niet bij machte is dat alles aan te pakken", Ga er maar eens staan! Over deze PvdA gesprekken: met Bart Tromp, de tegendraadse maar loyale cri ticus sinds jaren; met Bram Peper, die vanuit zijn vak, socioloog, en beroep, burgemeester van de grote stad, analy seert voor welke opdracht de PvdA staat. En met anderen die op enige afstand van de partij maar vanuit jarenlange betrok kenheid zien dat het niet goed gaat. Die er de voorkeur aan geven nu niet met naam en toenaam in de publiciteit te tre den: „Hoe meer ik publiekelijk zeg, hoe minder er binnenskamers wordt geluis terd". Bram Peper: Als je het debat met de werkelijkheid ontloopt, mis je ook of geestelijke en politieke training die de overstap naar regeringsverantwoor delijkheid makkelijker maakt". - foto archief de stef waarin de vrijblijvendheid is weggeorga" niseerd. De paradox is dat je die vernieu wing zult moeten doorvoeren met mun' sen die dat niet zijn gewend, die nu den ken macht te hebben en die zullen mo ten afstaan. Vandaar dat ik tegen hè' partijbestuur zeg: dat dilemma los je op door niet te kiezen. Als ook in dit °P zicht geen keuze wordt gemaakt voor ee, absoluut heldere lijn, dan zal het he 'slecht gaan met de PvdA." ZATERDAG IQ 23 JUN1199010 Confrontaties met ratten zijn In Londen niet ongewoon. Vooral In de binnenstad ben je er zelden meer dan enkele stappen verwijderd van wat de Engelsen 'Noorse' ratten noemen. - foto archief de stem Mijn jongste dochter, Margare- ta, zag alweer een rat. Het was een vreesaanjagend on dier, vertelde ze, bijna zo groot als een jonge kat, grijsbruin en uitgerust met een stevige staart. Margareta en dit griezelige beest ontmoetten elkaar op straat. Het knaagdier maakte zich direct uit de voeten en mijn dochter ook. Confrontaties met ratten zijn in Londen niet ongewoon. Vooral in de binnenstad ben je er zelden meer dan enkele stappen verwijderd van wat de Engelsen 'Noorse' ratten noemen. De rattenpopulatie van Londen is angstwekkend toegenomen. Het ouderwetse hoofdstedelijke riolenstelsel zit vol ratten. Hoewel hun getalsterkte zelfs niet bij bena dering bekend is, gewagen experts van een aangroei van minstens 30 procent. Die heeft zijn origine in de jaren 1988-89. Hoe zachter de winter, hoe meer ratten, moet je rekenen. En omdat sommige van Londens Victoriaanse riolen compleet op instorten staan, vindt dit vreselijke ongedierte nog méér geschikte plekjes om een nest te bou wen. Nog een andere oorzaak van de als maar toenemende rattenbevolking is het feit dat huishoudelijke afval hier voortdu rend meer in plastic zakken op straat wordt gedeponeerd in plaats van in ouderwetse vuilnisemmers. Ratten schijnen deze zwarte zakken bijzon der aantrekkelijk te vinden. Zij knagen er *7 Door Roger Simons een gat in en doorzoeken de inhoud. Een rioolrat ontdekt tussen de afval doorgaans wel iets dat volgens hem erg lekker is. De meeste Londense ratten zijn vrij avontuur lijk aangelegd. Zij gaan geregeld op stap en 'vereren' vele huizen met hun ongewenste visite. Zonder overdrijving kan worden ge zegd dat Londen tegenwoordig gebukt gaat onder een echte rattenplaag. In sommige districten is het zo erg, dat het gemeentebe stuur er geen raad mee weet. Naast vaste vossendoders (want in de Britse hoofdstad lopen ook veel Reintjes rond) zijn bij de Londense gemeenten erva ren rattenvangers in dienst. Het noord oostelijke district Hackney heeft zelfs acht speciahsten van dit soort, plus hun ploeg baas. Zij zijn dag in dag uit in touw. Hun salaris stemt overeen met dat van Lon dense onderwijzers en onderwijzeressen. Hoewel deze laatsten bar slecht worden be taald, kan uit die overeenstemming toch worden afgeleid dat de rattenvangers van Hackney belangrijke vaklui zijn. De gemeentelijke rattenbestrijding kost er jaarlijks 54.000 pond. Onder 70 procent van de metalen deksels die in Hackney de mangaten van de riolering afsluiten, zitten duizenden ratten verscholen. Soms ver schijnen ze op straat. Dan lopen ze over het trottoir. Ze generen zich niet. Ze komen trouwens met plezier aan huis. Omdat de riolen via ingewikkelde kanalen en buizen rechtstreeks in verbinding staan met keu kens, badkamers en toiletten, dringen de ratten gemakkelijk door tot in het heilige der heiligen. Het is haast niet te geloven, maar de inwo ners van Hackney ondervinden het gere geld: ook via het toilet komen dergelijke vieze beesten in je woning. In de Middel eeuwen werd de pest verspreid door de rat ten van Londen. Dit had toen tot gevolg dat 20 procent van de hoofdstedelijke be volking ziek werd en stierf. Hoewel het vandaag de dag zo'n vaart niet meer neemt, zijn de ratten van Londen schadelijker dan ooit. Zij knagen gedurig communicatiekabels door. Het kost telkens een fortuin die te repareren. De rattenvan gers van Hackney en dezen van vele andere Londense gemeenten hebben dus de han den vol. Tegenwoordig worden ze twee maal méér opgeroepen dan twee jaar gele den. Maar het is onbegonnen werk: voor elke dode rat komen er veel nieuwe springlevend in de plaats. De rattenbevol king van Londen groeit nog steeds aan. K T7 ■J en hoog podium in het Kralingse I 1 .Bos in Rotterdam, een Hollandse molen aan de waterkant op de achtergrond. Een slaapzakken-samenleving van ongeveer 60.000 mensen van gemid deld 20 jaar, 18 kilometer prikkeldraad en harmonicagaas om het terrein af te scher men. Dat was het Holland Pop Festival, het grootste popevenement dat ooit in ons land is gehouden. In het weekend van 26 tot 28 juni 1970 tra den 33 bands op en daar waren zoveel top attracties bij, dat je van een Nederlandse Woodstockje kon spreken. De timing was perfect, want de avond voor 'Kralingen' ging in de Randstad de enerverende film over het historische Woodstock-festival in iremière. aar het grote Amerikaanse voorbeeld hielden de Nederlandse popliefhebbers 'lo ve' en 'peace' hoog in het vaandel. De mu zikanten en het publiek voelden zich buiten de gevoelloze, op competitie gerichte con sumptiemaatschappij staan. In Amerika re geerde Nixon, in Engeland was de conser vatieve Edward Heath aan de macht geko men en wij moesten het doen met premier Piet de Jong. Jongeren kwamen per beschilderde Eend, motorfiets ('Easy Rider'!) of met de trein naar Rotterdam, snakkend naar het opwin dende, loeiharde geluid dat het pad effende naar een nieuwe, betere wereld. Rotterdam was eigenlijk een vreemde plaats voor zoiets. Feyenoord had op 6 mei de Europa Cup gewonnen door Celtic te verslaan, maar dat was nog geen reden om nuchtere havenstad 'te gek' en 'far out' te vinden. Amsterdam was het warme wereldcentrum voor de zoekende jeugd uit Nederland, misschien wel uit de hele wereld. John Len- non en Yoko Ono hadden in maart 1969 het Hilton-hotel in deze stad uitgekozen om onder de lakens de Liefde te prediken. Rond het monument op de Dam in Am- Een echt slaapzakken-festival In Holland, juni 1970. - foto lj.veen/foton sterdam kon je dag en nacht filosoferend en communicerend rondhangen. Totdat de mariniers daar in augustus van 1970 met koppelriemen en loden pijpen een eind aan maiten. In de volle natuur van het Von delpark kon je 's nachts de eenwording met het heelal beleven. Maar goed, de keus van de Stichting Hol land Popfestival, waaruit zich later Mojo ontwikkelde, was gevallen op Rotterdam. OUD NIEUWS door Dirk Vellenga daar kwamen ze, Dr.John the Nighttripper, Canned Heat, Country Joe in z'n eentje, Fotheringay, Tyrannosaurus Rex, Quintes sence. Vrijdag sloeg de vlam in de pan met de piepjonge, explosieve band Santana en Jef ferson Airplane, mét Grace Slick. Zaterdag trok er een Rotteramse regenbui over, maar de Byrds, die toen in Nederland be roemder waren dan in de USA en over een uitgebreide stamboom beschikten, maak ten het allemaal in twee uren goed. De mobiele batterij wc's werd zwaar be zocht en voor de kraam met een warme hap in plastic stonden lange, geduldige rijen. Zondagmiddag groeide opeens een dolle stemming tijdens het optreden van Mungo Jerry ('In the summertime'). De leegge- schraapte plastic etensbordjes zeilden als Californische frisbees door de lucht. Pink Floyd rekte de zondagavond zo lang met kosmische klanken dat het al maandag morgen was. Bezoekers konden met de eer ste treinen naar huis. De commercie kwam er langzaam achter wat men aanmoest met het langharige volkje in t-shirt en spijkerbroek. Inspelen op het kinderlijke idealisme en vooral veel platen persen. Coca Cola verbond zijn naam aan het Holland Pop Festival en kon na afloop de portemonnee trekken. Omdat een deel van de bezoekers niet betaald had, zat de stichting met een akelig groot ver lies. In de twintig jaar na Rotterdam trok de handel alle macht naar zich toe in de pop wereld. Wat zouden Michael Jackson, Tina Turner en David Bowie zijn zonder Pepsi Cola? Popmuziek is volledig uit de verbor gen 'subcultuur' gehaald, massa's radio- en tv-stations leven er nu luidruchtig van. Drugs waren er in Kralingen volop. Het Release-team gaf prijsadviezen en hielp de 350 probleemgevallen. Het viel allemaal nog mee, de grootste schade werd veroor zaakt door de scherpe blikjes cola. Er was één geval van heroïne-misbruik. Heel wat helden van Kralingen 1970 zijn ondertussen gesneuveld, door drugs en of lichamelijke uitputting. Van Canned Heat pleegde de breekbare Al Wilson in septem ber van hetzelfde jaar zelfmoord en kwam de zware Bob 'The Bear' Hite op 15 april 1981 aan zijn eind. Marc Bolan van T-Rex verongelukte op 15 september 1977 en Sandy Denny van Fotheringay stierf op 21 april 1978 aan een hersenbloeding na een val van de trap. En dan hebben we het nog niet eens over Brian Jones van de Stones, Jim Morrison van de Doors, Janis Joplin en Jimi Hen- drix. Festivals van drie dagen zijn al lang niet meer mogelijk. Love en Peace en de molen van het Kralingse Bos horen nu thuis in de bedwelmende, zoete sfeer van nostalgie en wat-was-het-toen-mooi. Yeah man. Nu we Rome mijden kan er niets gebeuren. De berekeningen geven nu aan dat een aardig hotel in het fel kloppende hart van Rome twee 'on aan lires per nacht zal vergen, inclusief een vluchtig Italiaans ontbijt. Een gezonde nachtrust kost, omgerekend, dus 40 gulden per uur. Voor espresso moeten we 80 gul- per dag uittrekken, voor maaltijden 200 gulden. Met een begroting van 600 gul- en per dag moet Rome dus te waarderen ajn in de laatste week van de Mondiale. Zoals het altijd een strohalm is die de rug van de zwaarbeladen kameel breekt, zo ga ven ook hier de getaxeerde extra kosten voor soepstengels en andere kleinigheden doorslag. En het zijn prijzige soepsten gels waarover je emotioneel de poten kunt weken. We zien dus maar af van een be doek aan de Paus, ook al stelt hem dat diep eleur, en van mijn voornemen om een be kwaam Romeins tasjesrover in verzekerde ewaring te stellen. Dat doen we later nog ol eens een keer. We gaan nu op in de schoonheid van het Italiaanse platteland. Eet vermijden van Rome is misschien nog wel zo goed in mijn streven om de Italianen °P hun nobelste instincten van eerlijkheid 'O gastvrijheid te beproeven. Ik wil nu ein delijk wel eens weten hoe het zit. Het Britse ndagsblad 'The Sunday Times' heeft Ita- e ui droefheid en sombere verbittering ge- otnpeld door te schrijven dat de Italianen volk van dieve' zijn. Hoe komen ze er J- Het blad 'Italia Italia' (een cultureel Maandschrift voor tifosi van het Italiaans) was er diep door geschokt en schrijft met een toon van vrome ontzetting over de aan tijging onder de kop: 'Per Sunday Times siamo tutti ladri'. De Romeinse correspondent van het geres pecteerde zondagsblad was tot die afschu welijke conclusie gekomen aan het eind van een lang artikel over de roof van kunst werken uit kerken en musea. Het is waar, zo geeft 'Italia Italia' somber toe, dat er in Italië een invloedrijke en nijvere onder wereld (la malavita) bestaat. Het zal dus niemand verbazen dat er af en toe wat ge stolen wordt. Maar te beweren dat alle Ita lianen criminelen zijn, dat gaat veel te ver. Als de Sunday Times geschreven zou heb ben dat de Italianen misschien aanleg heb ben voor schrander wanbedrijf, dan zou er niets aan de hand geweest zijn. Maar nu voelde de Italiaanse ambassadeur aan het Hof van St James zich verplicht een for- - foto ap meel protest te deponeren op het bureau van Andrew Neil, de hoofdredacteur van de Sunday Times. De krant werd er al langer van verdacht het Italiaanse volk schandaal en ondeugd in de schoenen te schuiven. Brits wantrouwen, gekoppeld aan een gebrek aan waardering voor pasta en knoflook, liggen daar ver moedelijk aan ten grondslag. De geheimzinnige dader schijnt zich schuil te houden op de redactie van de Sunday Times te .Londen, want de Romeinse cor respondent van het blad, Dalbert Hallen- stein, houdt bij hoog en bij laag vol dat hij de eer van Italië niet te na is gekomen. Zijn verhaal over kunstlievende dieven zou in Londen zijn 'opgesmukt' door iemand die de enigszins omfloerste oogopslag van de Italiaan interpreteert als een weerspiegeling van intense zondigheid. Men behoeft ech ter slechts het bestand van heiligen in de hemel na te lopen om te zien dat de over grote meerderheid uit Italianen bestaat. De Engelsen zijn slechts met een te verwaarlo zen groep vertegenwoordigd. 'Italia Ita lia' is bereid genereus toe te geven dat hor den hooligans de Engelse steden niet le vensgevaarlijk maken en zegt dat een breed ontwikkelde onderwereld op de Britse eilanden geen enkele Italiaanse krant zou kunnen doen twijfelen aan het feit dat En geland een beschaafd land is met een in drukwekkende morele traditie. Giorna- lismo cattivo, riooljournalistiek, zegt 'Italia Italia'. We gaan opgelucht op stap. Nu we Rome mijden kan er niets gebeuren. We gaan opgelucht op stap. PETER VAN

de Stem | 1990 | | pagina 31