even..u UITBLAZEN Oostblok blij met vredesmissie defensieminister Ter Beek Gorbatsjov wil economische hulp van het Westen Reclame op zondag, dominee-koopman moet kiezen Xym£n09O°sibl°k-st FNV TE Kohl verzo Meetje steken STUDIO MOD |2000j DE STEM DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 23 JUN11990 _DESTEM_ pESTEM Blf Verhoor IRA Hughes levei politie niets ggEEgig BifirmuBSI WIMKOCK jR IS een tijd geweest dat de mensen veel meer zelf speelden dan naar andermans spel keken. Er werd in het café gespeeld, maar ook op straat, want veel mensen hadden niet eens het geld op zak, nodig om een glas bier van te kunnen kopen. C.M. de Wijs uit Raamsdonksveer doet daar een boekje over open in een uitgebreide brief, waarin hij beschrijft hoe in de crisisja ren de werklozen op een rustige plek langs de straat zaten te kaarten. De straat speelde trou wens toch een belangrijkere rol in het gemeenschapsleven dan nu. Er werd veel meer gekuierd, daar had men toen geen aange lijnde hond voor nodig. De Wijs heeft het over 'praathoe- ken', vaste plekken waar man nen zich verzamelden om er te buurten. In Raamsdonksveer had je drie van die plekken, schrijft hij, een aan de haven, een bij het station en een voor een café op de hoek van de Schansstraat. Zulke praathoeken had je in elke plaats. In Oosterhout be stond zo'n plek die 'de lulpaal' werd genoemd. Ik herinner me dat dergelijke praathoeken in mijn eigen geboorteplaats, zo rond 1950, enigszins in discre- diet waren geraakt. De mannen die daar stonden 'te lanterfan ten wisten met hun tijd geen raad', zei men, maar achteraf denk ik dat ze gewoon behoefte hadden aan gezelschap en aan spraak. Ik herinner me tenmin ste heel goed, ik was toen een aankomende jongeman van een jaar of vijftien, dat ze pogingen deden om je van je fiets af te praten. Voorbijgangers groeten was natuurlijk normaal, ieder een kende immers iedereen, maar deze mannen groetten niet alleen, maar riepen ook vragen of opmerkingen naar je in de hoop dat je af zou stap pen. Bij dit straatleven, dat je in zekere zin kunt beschouwen als een openluchtcafé-zonder-bier hoorde ook spel. Heel populair moet het meetje steken zijn ge weest. Dat dook namelijk al herhaaldelijk op, ruim een jaar geleden, toen we in deze ru briek over dialecten schreven en nu is het weer het allereerste spel dat verschillende lezers in hun reacties noemen. Meetje steken werd ook naast, voor of achter het café gespeeld, maar het was zeker niet cafégebon den. De televisie krijgt dikwijls de schuld van de ondergang van het eenvoudige straat-, ca fé- en huisspel, maar ik denk dat er meer factoren aan het werk zijn geweest. Het meetje steken bijvoorbeeld. Ik kan me heel goed herinneren dat het werd gespeeld. Het kon er heel fanatiek toegaan en ik heb er als jongen wel bij staan kijken, maar zelf heb ik het, op een en kele poging na misschien, nooit meer gespeeld. Toen wij het stadium van haktol en hoepel achter ons hadden gelaten, wa ren meetje steken en dergelijke spelletjes al passé en toen moest de televisie nog komen. Het verdwijnen van de straat- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||llllllllllllin= spelletjes voor volwassenen, die tijdens crisis- en oorlogsjaren blijkbaar een bloeitijd beleef- den, kan ook wel te maken heb- ben gehad met het feit dat rond 1950 de meeste mensen wel weer een paar kwartjes op zak hadden om een pilsje van te ko- pen en liever het café opzoch- ten om wat hoger spel te spe- len. De jaren '50 waren de bloeitijd van de rikconcoursen en biljartcompetities. Voor een beschrijving van het meetje steken volg ik nu de E heer De Wijs, hoewel hij niet helemaal duidelijk is over de spelregels, maar dat zijn de an- deren ook niet en mijn geheu- gen schiet wat dat betreft ook tekort. Je had er een stukje vlak aangelopen aarde voor nodig waarin met een stokje een ba- sislijn werd getrokken met E daarop een rechthoekig hokje, iets groter dan een lucifers- doosje. Van een afstand van drie meter van de basisüjn e moesten de deelnemers -drie of vijf - proberen hun centen in het hokje te gooien. Ieder kreeg e vijf beurten en je mocht met je E cent ook andermans cent weer uit het hokje tikken. De centen die bij het einde van het spel e buiten het hokje lagen waren, als ik het goed begrepen heb, e voor de houder van de pot. e „Het gebeurde wel eens", schrijft De Wijs, „dat de hou- der van de pot met het spel 25 e tot 30 cent kon winnen. Het E spel kon heel lang duren en was E heel vermakelijk." Een kwartje tot 30 cent winst. En dat in een tijd dat een potje bier een dub- e beitje kostte. Dat maakte niet je dag, maar je hele week goed. i Hoewel spelletjes als meetje steken strikt genomen geen ca- E féspelletjes zijn (en daar gaat het eigenlijk om in deze nieuwe e serie), blijven ook beschrijvin- e gen van straatspelletjes wel- E kom, mits het spelen voor vol- wassenen zijn. (Kinderstraat- e spelletjes hebben we hier in het e verleden al eens uitgebreid be- E handeld). Immers de straatspel- letjes liggen min of meer in het verlengde van de caféspelen en E zijn daarvoor zelfs èen alterna- 5 tief jn slechte tijden. De zoektocht naar vergeten S volks- en caféspelen wordt dus voortgezet. Herinnert u zich e zulke spelen? Heeft u ze zelf ge- speeld? Waar werden ze ge- speeld en hoe werden ze ge- e noemd? Als u kunt, beschrijf E dan ook het materiaal of toestel dat bij het spel nodig was. Reac- e ties schriftelijknaar Even Uit- 5 blazen, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. U, Vermeulen - adjunct-hoofdredacteur. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand 26,10; per kwartaal 75,25 of per jaar 292,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. .1per maand, 2,00 per kwartaal, 7,50 per jaar. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,35; zat. 1,60. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 9.00-12.30 en van 13.00-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RünlfrolatiPc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. Door Frans Boogaard In de bedompte sportzaal van de Taman-infanterie- devisie is de spanning om te snijden. Rauwe kreten klinken op als in het Sov- j et-opleidingscentrum jonge dienstplichtigen in rap tempo over drie rechtop zittende collega's duiken, hun buik rake lings over drie omhoog ge stoken, vlijmscherpe bajo netten. Aan de kant kijkt Aurelius Ter Beek gespannen toe. Pas als de laatste recruut zijn le vensgevaarlijke act heeft beëindigd, klapt de minister opgelucht in zijn handen. „Gerko", wendt hij zich on middellijk daarna tot zijn persoonlijk adjudant, „ik stel voor dat jij nu ook eens pro beert. Per slot van rekening ben jij nog niet getrouwd". Ter Beek reist heel wat af de laatste tijd. Zeker Oost- Europa is een favoriete be stemming. Zo landde maan dag op het Sjeremetovo- vliegveld even buiten Moskou een legergroene Fokker F27 van de Nederlandse lucht macht. Voor het eerst in de geschiedenis zette luttele mi nuten later een Nederlands minister van Defensie voet op Sovjet-Russische bodem. Voor het eerst ook speelde de militaire kapel van het Rode Leger er, iets vlugger dan een Nederlands corps dat zou hebben gedaan, het Wilhel mus. Relus Ter Beek, minister van defensie van het koninkrijk der Nederlanden, kwijt zich met verve van zijn taak. Overal waar onbekende sol daten rusten, of andere slachtoffers van twee gruwe lijke wereldoorlogen, legt hij kransen. Hij voert overleg met generaals en collega-mi nisters, spreekt op militaire academies volle zalen toe en neemt alsof hij twintig jaar niet anders heeft gedaan, mi litaire parades af - als het moet ook in het Russisch. Waar zit de winst van een halfjaar ontspanning? Rijen buitenlandse soldaten springen stram in de hou ding voor langsvliegende Nederlandse bewindslui. Min stens drie militaire kapellen uit Oost-Europa spelen vlek keloos het Wilhelmus. Sinds oud-minister Frits Bolkestein vorig jaar Hongarije bezocht, zijn excursies naar voorma lige Oostbloklanden een trend. Zijn opvolger Ter Beek was kort achtereen in Polen en de Sovjetunie, twee an dere landen van het Warschaupact, waarmee Nederland de banden wil aanhalen. „Zdravstwoejte soldatyl", roept Relus dan. Daarna, ter wijl zijn snor nog natrilt, is het één seconde stil, en dan roepen alle soldaten in koor terug: „Zdravstwoejta mi- nistr!". „Het klinkt goed, maar eigen lijk roep ik gewoon 'Gras sprietjes'", verklapte deze week Ter Beek. „Dat lijkt, als je hard genoeg roept, zoveel op 'zdravstwoejte', dat toch niemand wat in de gaten heeft". Ter Beek is iemand die wel van een grapje houdt, maar zijn Oosteuropese contacten neemt hij uiterst serieus. Met twee militaire bondgenoot schappen, waarvan er een op sterven na dood is en de an der volstrekt onaangepast aan de bestaande situatie, zijn de instabiliteit en onvei ligheid groter dan goed is voor dit werelddeel. Een nieuwe Europese veiligheids ordening door een politiek sterkere Navo of de instelling van een soort Europese vei ligheidsraad zijn nog ver weg. In die tussentijd is Ter Beek er alles aan gelegen de onder- lingen banden met de voor malige Oostbloklanden zoveel mogelijk aan te halen. Met Hongarije heeft Nederland al een akkoord over militaire samenwerking, met Polen over wederzijdse proef in specties. Deze week tekende in de persoon van Sovjet-mi nister Dmitriv Yazov ook Moskou een eerste militaire overeenkomst met Neder land. Die gaat over het ver mijden van incidenten op zee. Ter Beek zelf ziet al deze ver dragen en contacten als uiterst nuttig. Ze bevorderen het vertrouwen. Tegelijk krijgen landen meer begrip voor eikaars opvattingen. Sovjet-minister Yazov be nutte die ruimte deze week onmiddellijk. Ter Beek zat nog maar koud in zijn buiten- model-Volga, of de Russische maarschalk begon al over de gevolgen voor de Sovjetunie van de Duitse eenwording. „Alle begrip", zou Ter Beek later zeggen. Yazov had hem toen nog een voorgehouden hoe diep de Sovjetunie haar 27 miljoen oorlogsdoden nog steeds beleeft. Onafzienbare begraafplaatsen en talloze monumenten getuigen daar van. Nog zo'n 5,5 miljoen oor logsveteranen in dit immense land houden de herinnering levend. Ook al houdt Ter Beek onver kort vast aan het westerse standpunt dat een verenigd Duitsland lid moet zijn van Navo en EG om een nieuwe Duitse 'Alleingang' te voor komen, hij is nu meer dan ooit bereid te zoeken naar middelen om voor Moskou de pijn van een groot-Duits Na- vo-lidmaatschap te helpen verzachten. In zijn gesprek ken deze week reikte Ter Beek al een paar van die mid delen aan. De mogelijkheid om bij de vervolgonderhan- delingen in Wenen over ver mindering van de aantallen tanks, pantserwagens en ar tillerie in Europa later ook de Bundeswehr te betrekken. Daar bovenop het aanbod de Navo-strijdkrachten in te krimpen en teruggetrokken troepen onder te brengen in multi-nationale eenheden, Minister R. Ter Beek terug van zijn missie naar Oosteu ropa verder weg van het voorma lige IJzeren Gordijn. Ter Beek zelf erkende onmiddel lijk zijn gesprekspartners niet te hebben kunnen over tuigen. Desondanks zei hij vol vertrouwen te zijn dat op ter mijn ook de Sovjetunie met een Duits Navo-lidmaatschap zal instemmen. De grote vraag blijft: 'Wan neer?' Nu al lijkt Moskou de Duitse kwestie in Wenen steeds meer te gebruiken als dekmantel om onderhande lingen over wapenbeheersing af te remmen. De Sovjetunie blijft bereid haar kostbare le ger in te krimpen, maar is eenvoudig niet in staat alle manschappen die nu uit Mon golië, Hongarije, Tsjechoslo- wakije en straks ook Polen - FOTO DE STEM/Johan van Gurp terugkeren weer in de bur germaatschappij te integre ren. Voor zeker 170.000 van hen ontbreken werk en huis vesting. Zij vergroten de eco nomische problemen van pre sident Gorbatsjov, die aan economische problemen bin nenslands toch al de handen vol heeft. De rijen voor de winkels wor den steeds langer, de winkels zelf steeds leger. Bij de eerste en enige Sovjet-vestiging van MacDonalds, op de hoek van de Gorkistraat in het hartje van Moskou, stond deze week een rij van 312 meter. Het ge duld dat de Sovjetburger op brengt voor een hap eten, is de Sovjet-militair blijkbaar niet geneigd op te brengen voor een nieuwe economische orde. Opvallend veel militai ren. laten zich zeer negatief uit over de staats-president en over de toenemende kan sen van diens politieke rivaal Boris Jeltsin. Niet omdat ze van hem een ander, beter beleid verwach ten, maar omdat hij de voor naamste criticus is van Gor batsjov. Een hypocriete situa tie. In elke kazerne hangt wel een foto van Gorbatsjov, waarop zijn wereldberoemde wijnvlek is weggereton- cheerd. Zo'n klein manke mentje vergeeft men hem graag. Maar zijn geslaagde buitenlandse beleid, nu dat vergaande consequenties dreigt te krijgen voor de om vang van de strijdkrachten, vergeeft men hem niet. Nogal wat midden- en hoger kader kiest daarom rücksichtslos voor Jeltsin, geheel volgens het stereotype vooroordeel, dat soldaten vaak geneigd zijn maar twee partijen te zien. Daarvan is er één vriend en één vijand. Gistermiddag arriveerde Ter Beek na een enerverende week terug in Nederland, tal van ervaringen en indrukken rijker. Op Schiphol geen mili- taire kapel, geen 'gras sprietje' minister. Gewoon een dienstauto en weer terug naar het departement. Daar zal Ter Beek nog wel eens te rugdenken aan zijn reis naar Moskou, de rol van Nederland in de wereld en in verband daarmee ook aan de ont vangst van zijn Sovjet-col lega Yasov. Die wees hem begin deze week in zijn werkkamer op een flink uit de kluiten ge wassen globe het immense Sovjetrijk, van Polen tot Chi na, van de Pool tot diep in het verre zuiden. In een ge slaagde poging zijn Neder landse poging het betrekke lijk van diens missie te doen inzien, pakte Yasov vervol gens zijn loep, speurde lang durig West-Europa af en zei toen, een minuscuul plekje op de kaart aanwijzend: „Ik ge loof dat u dit bent". Van onzé correspondent Jo Wijnen BRUSSEL - Sovjet-presi dent Gorbatsjov heeft ken nelijk de hulp van bonds kanselier Helmut Kohl no dig gehad om een taboe te doorbreken. Dat taboe bestond daarin dat Moskou - de deplora bele en wellicht zelf fatale toestand van de Sovjet economie ten spijt - het Westen tot dusver niet rechtstreeks om groot scheepse economische hulp kon of durfde vragen. De met de rug tegen de muur geplaatste Gorbatsjov is nu te biecht gegaan bij Kohl. Wan neer dat is gebeurd en hoe de Russische leider het verzoek om hulp van wat hij 'de wes terse partnerlanden' noemt heeft aangekaart, is niet be kend. Kohl heeft deze week evenwel een brief aan de Ierse EG- voorzitter premier Charles Haughey gestuurd, waarin hij deze verzoekt het Russische verzoek op de agenda van de EG-top, ,die maandag én' ding dag in Dublin wordt gehou den, te plaatsen. Kohl begreep onmiddellijk dat de politieke betekenis van het verzoek van Gorbartsjov zeer groot is. Of anders ge zegd: het verzoek kwam voor hem als een geschenk uit de hemel. Immers, in zijn brief aan Haughey maakt Kohl ge wag van een garantie die Gorbatsjov aan Bonn heeft gevraagd voor een krediet op korte-termijn dat hij van een aantal Westduitse banken hoopt te krijgen. Kohl schrijft dat zijn regering dat verzoek in 'welwillende overweging heeft genomen'. Kohl vervolgt dan: „In ver band daarmee dring ik er bij de Sovjet-Unie op aan dat het, op zijn beurt, een construc tieve houding aanneemt met betrekking tot de vragen die de Duitse hereniging heeft opgeroepen. Dit heeft in het bijzonder betrekking op de verankering van een verenigd Duitsland aan de Navo en de Europese Gemeenschap", Dat is waar Kohl op uit is: het wegnemen van de Sovjet-be zwaren tegen het Navo-lid- maatschop van het nieuwe Duitsland. Westduitsland heeft het geld om die bezwa ren 'weg te kopen'. En het heeft bovendien de politieke invloed om andere westerse landen te bewegen aan een grootscheeps economisch hulpprogramma - en met name het verstrekken van omvangrijke kredieten voor de lange termijn - deel te ne men. Natuurlijk realiseert Kohl zich dat dat niet eenvoudig is. Zelf heeft hij het niettemin gewaagd de discussie daar over in een beslissend sta dium te brengen, door zich be reid te verklaren de Sovjet economie met 5 miljard DM op de been te houden. De vraag blijft evenwel of an dere westerse landen ook tot zo'n genereuze houding jegens Moskou te bewegen zijn. Frankrijk is bereid mee te doen, maar om geheel andere reden dan de Bondsrepubliek. President Mitterrand is het niet zozeer Ie doen om het vei ligstellen van het Duitse Navo-lidmaatschap - of schoon hij daar op zichzelf groot belang aan hecht - maar om het overeind houden van president Gorbartsjov die dreigt weg te zinken in een moeras van economische en politieke problemen. President Bush is tot grote voorzichtigheid gedwongen. De conservatieven in zijn eigen politieke kamp hebben hem al zeer kwalijk genomen dat hij tijdens zijn jongste ontmoeting met Gorbatsjov een handelsovereenkomst heeft gesloten die Moskou een 'voorkeursstatus' in de VS geeft. Bovendien willen de VS de invloed van de Sovjetunie in Midden-Amerika en op Cuba geheel elimineren, voor dat ze tot economische hulp aan Moskou bereid zijn.- Het steenrijke Japan heeft zo zijn eigen problemen met Moskou. Japan eist de terug gave van de Koerillen-eilan- den die de Sovjets na de Tweede Wereldoorliog heb ben geannexeerd. Helmut Kohl heeft in ieder geval bereikt dat het vraag stuk van het geven van econo mische hulp aan Moskou - of beter gezegd aan Gorbatsjov - hoog op de agenda van de westerse landen is geplaatst. Mogelijk dat de Amerikanen opnieuw in politieke zin ach ter de Europese Commissie kunnen 'wegkruipen' door die met het uitwerken van een hulpprogramma te belasten. Immers, als de Europese Gmeenschap het voortouw neemt, valt een Amerikaanse deelname aan een hulppro gramma voor de Sovjet-Unie minder op. Bovendien kan Washington zich tegen de conservatieve tegenkrachten teweerstellen, door de wes terse economische hulp in het licht van het Navo-lidmaat schap van het nieuwe Duits land te plaatsen. Washington realiseert zich, net zoals Bonn dat,doet, dat alles een prijs heeft. De prijs bestaat dit keer wellicht uit een goed uitgewerkt pro gramma van miljardenhulp voor een kwijnende super macht die - hoe vreemd het ook klinkt - alleen door haar voormalige vijanden van de totale ondergang kan worden gered. Voor Bonn en Wash ington is het politieke rende ment van het geven van eco nomische hulp aan Moskou niettemin zeer groot. Voor Gorbatsjov heeft wes terse hulp ook een prijs. Hij zal zich tot belangrijke poli tieke concessies gedwongen zien. Dat hij die concessies lie ver niet doet, is de afgelopen maanden meer dan duidelijk geworden. Maar in het bin nenlandse gevecht waarin hij nu is is gewikkeld, kan hij niet anders dan een greep doen in de geldpotten van het Westen. Zoveel is zeker: Kohl en in mindere mate Bush, staan gereed om Gorbatsjovs desperate positie zoveel mo gelij k uit te buiten. g Door Max de Bok In het Westlandse dorp waar ik ooit woonde, werd de zondag geheiligd. Met verschuldigde égards te genover de christelijke meerderheid daar, wat was het saai op zo'n dag. Niet dat wij ons juist op die dag aan consumen tisme wilden overgeven, maar onze kinderen op hun step of fietsje trokken al verwijtende blikken. Er was één uitkomst. Godlof de christelijke ijscoman, die voor het verzetje zorgde! Op mooie zondagen reed hij met zijn karrefje tot net over de gemeentegrens om daar zijn romige waar aan de (ook christelijke) kinderen uit het dorp te slijten. Oh heilige principes! Zelden heb ik in de praktijk beter voorbeeld ge zien van wat onze volksaard - het vleesgeworden compromis tussen dominee en koopman - vermag. Aan het dorp en zijn vinding rijke ijscoman moest ik terug denken toen het kabinet een paar weken geleden kond deed van het tussen CDA- en PvdA-bewindslieden bereikte compromis over STER-re- clame op zondag. De CDA-be- windslieden moeten zich overeenkomstig het CDA- verkiezingsprogramma ver houden van reclame op zon dag. Het is al erg genoeg dat ze mogen instemmen met commerciële omroep. De PvdA-bewindslieden hoeven er van hun partij niet zwaar aan te tillen. Maar omdat premier Lubbers zelf de zogenoemde flexibili sering van de STER in het po litieke debat heeft gebracht èn omdat de mogelijkheden om de STER-zendtijd uit te breiden door Europese af spraken zijn begrensd èn om dat ook dit kabinet de om roepbijdrage alleen wil laten stijgen als het algemene prijs peil stijgt, kwam ook de mo gelijkheid van reclame op zondag aan de orde. Dominee en koopman streden in de harten van de CDA-bewinds- lieden om voorrang, maar verzoenden zich uiteindelijk. Als de voorziene uitbreiding van de STER-zendtijd niet voldoende geld in het laalje brengt om het publieke om roepbestel in staat te stellen de concurrentie met het com merciële bestel vol te houden, dan, ja dan, mag zondagrecla me. Dat compromis zou worden neergelegd in het nog te be handelen voorstel om com merciële omroep in ons land mogelijk te maken. Maar zo lang wenste de WD-fractie in de Tweede Kamer niet te wachten. Ze had zich in de vo rige twee perioden - toen ze van Lubbers c.s. nog mocht mee regeren - al te vaak door het CDA aan het lijntje laten houden. Wat zou het toch aar dig zijn wanneer de schei dende mediaspecialist van de fractie, Loek Hermans, nog één succesje zou kunnen boe ken voordat hij de stad Zwolle gaat besturen. Dus besloot de WD de behandeling van het STER-wetje aan te grijpen om reclame op zondag moge lijk te maken. Extra plezier zou men kunnen beleven aan het stoken in de coalitie. Eens kijken of de PvdA, nimmer tegenstander van reclame op zondag, zich tegen de beginselen van het CDA op dit punt zou durven keren. Lekker prikken in de verhouding tussen de PvdA- fractie en de PvdA-bewinds- vrouwe op WVC, Hedy d'An- cona. Wat een plezier alle maal! Het verschil tussen het com promis van het kabinet en voorstel van de WD moge op het eerste gezicht niet glas helder zijn, het is er wel dege lijk. Het compromis bouwt, om met de CDA-er Beinema te spreken, een politiek mo ment van bezinning in. Wan neer de uitgebreide STER niet voldoende blijkt op te bren gen, moet opnieuw de afwe ging gemaakt worden of zon dagreclame gewenst is uit fi nanciële overwegingen of on gewenst uit principiële over wegingen. In het voorstel van de WD ontbreekt zo'n mo ment van hernieuwde bezin ning. Wanneer het verbod, op zondagsreclame uit de wet wordt geschrapt, heeft het Commissariaat voor de Media de handen vrij om de STER zendtijd op zondag te geven. De opstelling van de WD valt te begrijpen. Ze is volstrekt in lijn met wat de WD altijd heeft bepleit. Bovendien past ze in de nieuwe positie van de WD, die van oppositiepartij. Maar waarom heeft de PvdA zich voor het spelletje van de WD geleend? Zeker, ook de PvdA is consequent in lijn met haar opvattingen. Maar zou ze minder consequent zijn wanneer ze meeging met het compromis van het kabinet? De argumenten die PvdA- woorvoerster Jeitje van Nieu- wenhoven namens haar frac tie gebruikte om de steun aan het WD-voorstel te verdedi gen, klonken niet sterk. Ook niet als je ze zou willen be schouwen als een eerste uiting van de wil van de fractie om zichzelf herkenbaarder op te stellen. Nog afgezien van de vraag of het mogelijk maken van reclame op zondag erg weinig of erg veel te maken heeft met het 'toelaten van de maatschappelijke werkelijk heid in de besluiten die men neemt' (zoals Van Nieuwen- hoven één van de uitgangs punten van de sociaal-demo cratie verwoordde), ook haar verdere argumentatie ver mocht niet te overtuigen. Het valt maar moeilijk in te zien dat met het verder spreiden van reclameboodschappen - met inbegrip van de zondag - een dam kan worden opge worpen tegen verdergaande commercialisering en consu mentisme, zoals Van Nieu- wenhoven betoogde. Het 'con sumentisme' van de kinderen uit mijn vroegere woonplaats werd er over de gehele pe riode van zeven dagen gezien ook niet minder op toen de ijs coman zijn nering ook op zon dag uitoefende. Met bovenstaande opmerkin gen wil ik overigens niet het misverstand wekken dat we hier een zaak aan de orde hebben die van het hoogste politieke belang is. De CDA- fractie maakt er een identi teitskwestie van. Ze moet dat wel, gezien het verkiezings- proramma en de recente uit spraak van de partijraad dat reclame op zondag uit den boze is. De achterban eist van de verantwoordelijke CDA- politici een principiële hou ding op dit punt. De bewinds lieden hebben die al laten va ren. 'Een smet op het blazoen', oordeelde Beinema. Tegen het getuigen van een principiële opvatting valt niets in te brengen. Maar het gaat te ver als dat getuigen ertoe leidt dat de wil van een minderheid wordt opgelegd aan de meerderheid. Het was die overtuiging die het vroe gere PvdA-Kamerlid Hans van den Doel indertijd deed besluiten tot een eenzame ac tie van burgerlijke ongehoor zaamheid. Hij specialiseerde zich in het kraken van op zon dag gesloten zwembaden in door overwegend christelijke politici bestuurde gemeenten. Een actie die bijdroeg aan de uiteindelijke verdwijning van het 'zwemverbod op zondag'. Het past niet badinerend te doen over de leer van de zon dagsheiliging, wanneer men sen die uit overtuiging aan hangen en in de praktijk brengen. Maar ik geloof er niets van dat de commercie en het consumentisme op zondag een hoge vlucht zal gaan ne men als de STER ook op zon dag mag gaan uitzenden. de badplaats waar ik nu woon, wordt mijn zondags rust meer verstoord door het doordringende gebrom van de vliegtuigjes dan door de re clameboodschappen die slepen. Die lees ik niet als i» ze niet wil lezen. Met andere woorden: aan 'de kijkkast van de duivel' zitten knoppen. yan onze Haagse redactie pEN HAAG - De 1( meter. wegvakken - met ingang van 1 u geconcentreerd in de stad. pat betekent dat het vei sneller te rijden dan 1 meter per uur op gedee de A16 en A27 in de or van Breda wordt opgehr pe omgeving van Ein Zwolle en 's Hertogenb uit verkeerstechnisch z0 gevaarlijk dat i Maij-Weggen (Verkee: wel de 100 kilometer m handhaven. gr Vo< ROERMOND - De vei van het IRA-lid Hugl veren niets op. De 26-jarige Noordier, gelopen week in de boss Chaam werd aangeh weigert ook maar iets gen. Politie-woordvoerder bers: „IRA-leden houdt mond stijf dicht, dat is t Voor ons is het een form eigenlijk tijdverlies". Hughes is volgens de pol trokken bij de moordaan Roermond. Bij die werden twee Australisc risten doodgeschoten. Wapendeskundigen uit de Bondsrepubliek Duj én Nederland hebben in Turnhout bespreking voerd over het in te stelk listisch onderzoek van daar aangetroffen wape de IRA. Met dit onderzoek is inn een begin gemaakt, m; resultaten ervan zulle eerder dan medio vo week bekend zijn. Bij het onderzoek wordt meer nagegaan of de in sen rond Turnhout ge\ wapens gebruikt zijn 1 cente IRA-aanslagen, zo in Roermond. Mocht dit het geval zi, opent dit nieuwe perspec voor het team om de aangehouden IRA-leden Paul Hughes, te verdenk betrokkenheid bij de aan Roermond. (ADVERTENTIE) BAEfl-i/lVi»] a i A'« 14 T VGinnekenstraat 118 - Bi DE DUITSE eenwording menten van de beide Duil 'ngestemd met het staats oale en economische un regelt. Ondanks het aanvankeli snelle gang van zaken, v ee unie niet meer dan ee [bocraten beseffen dat h baar is. Veel belangrijker is dat d eens in grote meerderhek ben erkend. Zelfs dwars* standpunt teruggekomen stalde verklaring heeft de de Sovjetunie de hand Kohl zei zich sterk te zuil relaties met Polen. Teven een verdrag met de Sovje erenigd Duitsland kunne "e verzoenende houding w, historisch gegroeii 'srbuur weg te nemen. De P dat Polen de Duitse be torhen, waardeert, n i °.e Sovjetunie speelt r Snt Gorbatsjov verk JJ.'hhhngscongres van c Iw1 h'l voortdurend spit: oehr de Perestrojka Snuif. Conservatieve vaiïl ie aan mondiale getergde, in hM na W^toeer prestigeverlies ovemf ard nod'9- Econi I vergang van een planeet r|toe maken. vaarlfff1 hii kunnen reke land u 1 verkeert ten van po westen moet Pen Haf v®reni9d Duitslai ledaan 'n nchtin9 van alnte=9rif?volle toon die lij to In11 e,den dan de ro 1 tot nu toe heeft vervuld K rol i

de Stem | 1990 | | pagina 2