OOSTBURGS COLLEGE: TENNIS GROOTSTE SPORT IN GEMEENTE M/V ERKER M/V Verkeerssituatie in Hoofdplaat is veilig genoeg Eis van zes maanden cel voor poging tot doodslag Zware straffen voor ontsnapte gevangenen Meester aan schandpaal Oostburg geeft uitleg over plannen voor het Oesterputgebied PLAATSELIJK NIEUWS Muzikaal duel VS - Sovjet unie tijdens 15e Taptoe 24 Uur van Oostburg op nieuw parkoers FNV Hulst staat achter verpleegacties Workshops en studiedagen bij Zomeruniversiteit '90 EXAMENS KORT ZEEUWS A94 >OSENBORCH" KERKER (LADMINISTRATIE m/v ERF1 TELEFOON 01650 89911 UITVERKOOP tbrabant Koerier. DE STEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 23 JUNI 1990 B EN W OOSTBURG WEERLEGGEN BESCHULDIGINGEN VAN HET CDA: OOSTBURG - Er komt in Oostburg een subsi dieregeling voor de tennisverenigingen. Tennis is de grootste sport in Oostburg en dat moet volgens B en W worden gehono reerd. 'Geparkeerd' Wisselbekers 'GEVOLG VAN BIZARRE RELATIE' Pinardi Jongerenafdeling theaterschool OPGEPAKT IN OMGEVING MIDDELBURG FANCY FAIR BASISSCHOOL IN AXEL W gemeente roosendaal en nispen breiding van de formatie onderwijson- 1 personeel kan met ingang van het 1990-1991 aan de gemeentelijke mavo- ilaatst een: per week. imheden omvatten administratieve on- van de directie, leerlingenadministratie rerking. jevaardigheid; it geautomatiseerde bestanden strekt tot ;atie: schaal 2 (min. 2.062.- en max. ir maand bij een 40-urige werkweek). sollicitaties voor 1 juli a.s. te sturen eer P.N.A. Somers, directeur van de S.C., postbus 714700 AB Roosendaal. sdag 26 juni okken iuses HOOG! .ERÏWt* ende organisatie met een 'rijf. istenpakket geboden, zo- ingen, het verzorgen van orkomende beiastingaan- sche en fiscale adviezen. van de cliënt. eden zijn wij op zoek naar van: anwel HEAO-BE diploma, Dpstellen van jaarrekenin- administraties t.b.v. cliën- nde fiscale aangiften etc. soortgelijke functie genie- belast wordt met secreta- heden van uiteenlopende ludkundige kennis is een e ervaring op automatise- ijke salariëring, goede se- zelfstandigheid alsmede int u sturen naar ons kan- zich wenden tot de heer IE: ion duidelijk in. Voor elke letter, leesteken één snutten. Het eerste woord van de advertentie een groter lettertype gezet. Begin daarom de ad- i met het belangrijkste woord. Houd uw teksten bondig. Neem zo mogelijk uw telefoonnummer in tentie op. Via de telefoon reageert men gemakke- ïel. IG: Hing kunt u AAN DE ZIJKANT HET BEDRAG AF- dat u moet betalen. Voor toezending van brieven ummer dient u 4,- extra te betalen. Als con- italing kunt u een betaalcheque, eurocheque of alkaart (dus géén giro- of bankoverschrijving) Bij niet-contante betaling ontvangt u een ac- kaart waarvoor wij u echter 4.- administratie- n rekening moeten brengen. EN: ten vóór plaatsing aan Dagblad De Stem. 3229, 4800 MB Breda. Afdeling rubrieksadver- of inleveren op onze kantoren. T20 Van onze verslaggever OOSTBURG - B en W Oost- burg hebben wel degelijk goed gekeken naar de ver keerssituatie in Hoofdplaat in verband met de riole ringswerkzaamheden. Dat zegt het college naar aanlei ding van opmerkingen van bet CDA in Oostburg. Deze partij stelde dat de ge meente dat juist niet heeft ge daan. De christen-democraten menen dat verschillende ver keersongevallen aan deze si tuatie te wijten zijn. „De verkeersafwikkeling is vooraf grondig doorgenomen met de politie en de betrokken busonderneming", aldus B en W. „Er is zelfs in de praktijk getoetst of de tijdelijk getrof fen verkeersmaatregelen vol deden. Deze tijdelijke maatre gelen zijn daarnaast gepubli ceerd in de dagbladen. En in de loop van het werk zijn extra maatregelen getroffen om het sluipverkeer tegen te gaan". Het college beseft wel dat niet iedere weggebruiker zich houdt aan de maatregelen, on danks de geplaatste borden en verkeerslichten en het verbali serend optreden van de politie. „Maar dit probleem is moeilijk op te lossen". De CDA-fractie vindt ook dat het werk te lang duurt en dat materialen op alle onmoge lijke plaatsen blijven liggen. De gemeente constateerde dat de aannemer inderdaad zijn materiaal wat langer heeft la ten liggen. Maar op verzoek van medewerkers van de afde ling Gemeentewerken zijn deze materialen opgeruimd. „Maar bij elk werk is sprake van een goede planning en uitvoering. Dat wordt gecontroleerd. In het werk is slechts een vertraging van een week opgetreden, om dat onder andere een aantal kelders verwijderd moest wor den. Maar dat is niet de schuld van de aannemer", aldus het college. De christen-democraten stelden ook voor om de bewo ners vooraf te informeren over de uitvoering van het werk en de overlast en dat de leden van de commissie Openbare wer ken op de hoogte worden ge bracht over de voortgang. „Wij zijn het volledig met u eens dat de omwonenden vooraf worden geïnformeerd over planning en de te verwachten overlast. Er is daarom huis-aan-huis een brief bezorgd waarin de werk zaamheden worden uitgelegd". tiet college beloofde ook dat in de toekomst de commissie Openbare werken voldoende wordt ingelicht over de uit te voeren werken met bijbeho rende planning. Tennisclubs krijgen subsidie Van onze verslaggever Voorheen kregen deze sportclubs geen subsidie voor de bouw van kleedac commodaties maar het col lege is inmiddels een an dere mening toegedaan. Dit betekent onder andere dat tennisvereniging De Boskreek uit Breskens een tegemoetko ming in de kosten voor de on langs gebouwde kleedruimte tegemoet kan zien. Dit maakte wethouder T. de Blok-Van Herpen bekend tij dens de raadsvergadering. De behandeling van de herziening van het urgentieschema stond op het programma. Een pro gramma waar de fracties uit eindelijk mee akkoord gingen. Maar toch bleven een aantal eerder uitgebrachte grieven overeind staan. Zoals de vijf ton voor het gemeentehuis en de twee keer 71.500 gulden voor het promotieplan Oostburg. Teveel geld, volgens de raads- Jeden. Eerst moeten er duide lijke plannen komen voordat dergelijke bedragen worden gereserveerd. Wethouder J. Thomaes daar- ziet graag al geld 'ge- 1' staan, zoals hij dat zei. „Als de plannen bekend zijn kunnen we direct aan de slag. Naar geld hoeven we niet meer op zoek. Maar als de plannen tegenvallen, houden we die be dragen over. En dat is leuk voor de begroting voor het vol gend jaar. Want met dat geld kunnen we leuke dingen doen". PvdA'er J. de Vries vond het schitterend dat er eindelijk geld is voor de tennisverenigin gen maar het promotieplan vond hij veel te duur. „Dat is van de gekke", zei hij. Hij steunde daarom het voorstel van C. Bolijn (D T) om met ie reservering van het promo- ieplan even te wachten, totdat ie inhoud bekend is. „Maar "at maakt dat nou uit. Het promotieplan is binnen twee maanden bekend. Dan is het •och niet nodig om met de re servering te wachten", ant woordde Thomaes. Van onze verslaggever BREDA - Voor het eerst zullen Amerikanen en Russen een vriendschappelijk (muzikaal) wiel uitvechten op de vijftiende Nationale Taptoe in Breda, wee militaire orkesten uit die 'anden zullen dan te zien en te ""ren zijn. Voor de Russen is net de eerste keer dat er een af vaardiging komt. Uit Engeland komt in augus- ms ook een band naar Breda en in s za' gez'en de verhoogde JhA-activiteiten in ons land en west-Duitsland aanzienlijk meer waakzaamheid dan nor maal vergen van Defensie. Na- i urlijk zullen ook Neder- j e HrUitairen komen blazen tiü-u ^aPtoe en dat alles levert een aardig geallieerd Plaatje op. rJ^e 15e Taptoe zal niet meer P de KMA gehouden worden, aar op de Chassékazeme, aar het plaveisel geheel is «"gepast aan de Taptoe. Het hr,,i tenement wordt ge- acten tussen 23 augustus en 1 sePtember. Nico Verhoeven en Jan Jansen waren vorig jaar present tijdens de 24 Uur van Oost burg FOTO'S WIM KOOIJMAN Van onze correspondent OOSTBURG - De zeventiende uitgave van de 24 Uur van Oostburg, het wieler- trimspektakel in de regio, heeft wegens de herinrichting van het centrum van Oostburg naar een nieuwe jas moeten zoeken. Het parkoers dat jaren werd ge bruikt, kon immers niet meer. In eerste instantie hebben de organistoren geprobeerd om de Burchtstraat voor de helft vrij te krijgen voor de fietsers, maar men kreeg van Rijskwaterstaat, beheerder van deze weg, nul op het rekest. „We zaten dus even met de handen in het haar," aldus Piet Verduin, voorzitter van de organiserende winkeliersvereniging. Na overleg met de mensen van de horecavereni- ging en van het plaatselijke wielercomité kwam er dan toch een parkeors uit de bus rollen. Start en finish zijn op het Ledelplein. Ver volgens gaat het via Schouwburgstraat, Van Houtestraat, Callenfelsstraat, Oprit, Eras- musstraat, Kerkplein, Markt terug naar het Ledelplein. „Het meest haalbare en veilige parkoers dat we in het centrum konden vinden," stelt Ver duin. „Uitwijken naar andere delen van Oostburg zagen we niet zitten. We willen an dere mensen niet lastig vallen met onze eve nementen en bovendien hoort de 24 Uur van Oostburg in het centrum thuis." Naast het hoofdonderdeel, het fietsen, zijn er dit jaar ook weer allerhande attracties. Zo Spelen er orkesten op drie buitenpodia, komt er een alternatieve braderie, voor de kinde ren een aantal attracties en uiteraard de rommelmarkt. De horecavereniging heeft ondertussen de twee nieuwe wisselbekers al besteld, omdat de beide vorige bokalen afgelopen jaar defi nitief (drie keer winst achter elkaar) moesten worden meegegeven met de winnende ploeg. De nieuwe bokalen blijven genoemd naar Frans Quadekker, initiatiefnemer van de 24 Uur van Oostburg en de legendarische wie- Ierspeaker Wim Hendriks, tot zijn overlijden nauw betrokken bij het Oostburgse wieler spektakel. Fietsen op vorig jaar is en hindemisbaan, geïntroduceerd. een onderdeel dat HULST - De FNV-afdeling Hulst verklaart zich solidair met de acties die worden ge voerd door de werknemers in de gezondheidszorg. In een persverklaring zegt de afdeling dat een te hoge werk druk en onderbetaling van het verzorgend, verplegend en huishoudelijk personeel abso luut in het nadeel werkt van een goede gezondheidszorg. Verder aanvaardt de afde ling niet dat de extra kosten voor loonsverhoging en verla ging van werkdruk op de be volking worden afgewenteld door middel van premieverho gingen. Voorts is men van oordeel de ideëen om werklozen in te zet ten in de gezondheidssector 'absoluut verwerpelijk' zijn. „Degenen die dergelijke ideeën uiten, geven er blijk van geen enkel begrip en waardering te kennen voor de beroepskrach ten werkzaam in de gezond- heidsdienstverlening", aldus de FNV. De afdeling is ook van me ning dat de regering er weinig blijk van geeft een ander beleid te willen voeren. Dat de werk druk en lage lonen nu op de po litieke agenda en in de belang stelling van de media staan komt enkel door de acties van het personeel, aldus de FNV- Hulst. „Resultaten zullen en kun nen alleen maar door acties af gedwongen worden. Dat kan en mag ook gaan om hardere ac ties, inclusief stakingen", vindt de FNV-Hulst. „Eventuele schade en hinder die patiënten van die acties ondervinden moeten bijgeschreven worden op de rekening van de rege ring". Van onze correspondente MIDDELBURG - Een bi zarre relatie met een vol gens hem 'compleet gestoor de' vrouw leidde op 30 no vember tot even bizarre ge beurtenissen, waarvoor de 47-jarige Vlissinger N.M. vrijdag in Middelburg te recht stond. Officier van Justitie mr. Groen achtte tenslotte poging tot dood slag en mishandeling bewe zen en hij eiste hiervoor een gevangenisstraf van 6 maanden. Na een problematische en ge- weldadige vorm van samenwo nen gedurende 8 weken kwam M. tot de conclusie dat het zo niet verder kon gaan en de vrouw (H) verdween naar Mid delburg. Maar na 6 weken klopte ze weer bij M. aan en op aandringen van anderen nam hij de vrouw weer in huis. Intussen belde hij de huis arts, die met M. van mening was dat ze meteen in een psy chiatrische inrichting zou moe ten worden opgenomen. Maar daar voelde H. niets voor. De inmiddels door M. opgetrom melde ambulance moest dan ook onverrichter zake vertrek ken. Ook de kalmeringsmedi cijnen die H. kreeg voorge schreven, nam ze slechts spora disch in. Het gevolg hiervan was dat ze in een staat van ont reddering regelmatig de boel kort en klein sloeg, de duiven in de achtertuin doodsloeg en zich naakt op straat vertoonde. Na een week kon M. de si tuatie niet meer aan en na een heftige ruzie bezocht hij samen met H. een café. Thuis barstte de ruzie opnieuw in alle hevig heid los en weer probeerde de man H. zover te krijgen dat ze haar medicijnen zou slikken. Later bleek dat ze dat inder daad in ruime mate had ge daan, waarna ze zich bevuilde. Woedend stuurde M. de vrouw naar boven om zich te douchen. Dat deed ze ook, maar dan wel geheel gekleed. De Vlissinger zorgde ervoor dat ze de kleren uit trok, waarna hij haar een jas over het lichaam gooide en naar de garage verbande. Op nieuw bevuilde H. zich en toen was voor M. de maat vol. In drift gooide hij haar een hondeketting om de hals en zette hij haar (intussen weer naakt) bij een lantaarnpaal met de mededeling: 'Ga jij maar een andere baas zoeken'. Voorbijgangers brachten de verkleumde vrouw tenslotte naar een ziekenhuis. Het feit dat het die nacht vroor en M. de naakte en bo vendien natte vrouw aan haar lot had overgelaten was voor de officier reden de poging tot doodslag bewezen te achten. Vooral ook omdat de Vlissinger kort daarop tegenover de poli tie had toegegeven dat het hem 'niets had uitgemaakt', wan neer ze inderdaad was doodge vroren en sterker nog: als ze ooit nog eens bij hem terug zou komen zou hij haar doodslaan. Maar, zo betoogde de man vrijdag voor zijn rechter: „Ik wist op dat moment niet meer wat ik zei, want ik was ten einde raad en door het dolle heen". M's raadsman mr. Sap sloot zich hierbij aan: „M. had de omstandigheden gewoon niet meer in de hand. Hij verweet de officier de zware eis, die, al dus de raadsman wellicht was ingegeven door de brief van buurtbewoners bij wie M. zich onmogelijk had gemaakt, door onder meer geluidsoverlast en andere problemen. Maar dit, vond mr. Sap, heeft niets met de zaak zelf te maken en de of ficier heeft deze dan ook niet zuiver beoordeeld. Uitspraak over 14 dagen. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De cursusweek van de stichting Zomeruniversiteit bestaat dit jaar uit twee workshops en een zestal studiebijeenkomsten in Hotel Britannia in Vlissingen. Daarnaast vinden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg op drie avonden debatten plaats. Naast de reeds eerder gemelde work shop 'Ons wereldbeeld', waarbij het analyseren van het wereldnieuws cen traal staat, haakt de zomeruniversiteit '90 aan bij beide voorgaande edities met een workshop 'Scheldebekken Euregio'. Vijf dagen lang wordt aandacht besteed aan het Scheldebekken als grensover schrijdende regio met unieke ecologi sche en economische kwaliteiten. Er staan een excursie naar de kanaalzone Terneuzen-Gent en lezingen op het pro gramma, door onder andere prof.dr. R. Baetens van de universiteit van Ant werpen en de milieu-expert van DOW Chemical, dr.ir. H. Spaas. Beide workshops worden gehouden van 20 tot en met 24 augustus, van 10.00 tot 16.30 uur. Belangstellenden kunnen zich ook aanmelden voor delen van het programma. De avond-debatten zijn op 20, 21 en 23 augustus. Thema's: Sociale vernieuwing, Cultuur en overheid, Duurzaamheid in de delta. De studiedagen zijn gewijd aan ver schillende thema's. Tweedaagse bijeen komsten zijn er over arbeidsvoorzie ning, landbouw, milieu- en natuurbe leid en culturele experimenten. Voor 'Vernieuwing in de ouderenzorg' wordt drie dagen uitgetrokken, 'Jongeren, jeugdbeleid en jeugdbegeleiding' neemt éen dag in beslag. Ook voor de studieda gen geldt dat men zich voor delen daar van kan opgeven. Een ochtend kost 80 gulden, een hele dag 160. Er zijn ook ge reduceerde tarieven. Voor aanmelding en informatie: tel. 01180-30327. OOSTBURG - Vandaag slaat theatergroep Pinardi zijn tent op in Oostburg. Op het Ledelplein vindt vanmiddag de tweede voorpremière plaats van het stuk 'Middelpracht en Eeuwse Praal'. Aanvang 14.00 uur. Vanavond is de officile première. Die begint om 20.00 uur. GOES - Hogeschool Zeeland, HBO-Verpleegkunde: Jolanda van den Branden, Sluiskil. Peter Bouman, Hulst. Harmke Haak, Schoondijke. Jolanda Staal, Sas van Gent. Christiane Vick, West- dorpe. Jan de Vries, Temeuzen. Sandra de Wandel, Hoek. Vrijstellingen HBO-V: Jacque line Baecke, Hulst. ANTWERPEN - European Uni versity. Bedrijfseconomie. Mas ter of Business Administration. E. Eversdijk (24), Heinkenszand. MIDDELBURG - Amateurtheaterschool 'De Ambitie', vorig jaar onder auspiciën van het Zeeuws Centrum voor het Ama teurtoneel gestart, gaat dit jaar een jongerenafdeling opzetten. Zeeuwse jongeren in de leeftijd van 14 tot 19 jaar kunnen een tweejarige theateropleiding volgen. In het eerste jaar zijn er drie cursusblokken: spelimprovisatie, fysiek toneel en tekst toneel. Elk blok neemt negen lessen in beslag. Die worden ge geven op vrijdagmiddagen van 15.00 tot 18.00 uur in het gebouw van het Zeeuws Steunpunt in Middelburg. Het tweede cursus jaar zal er met de jongeren een theaterproduktie gemaakt en op verschillende plaatsen in Zeeland gespeeld worden. De kosten per cursusblok zijn 35 gulden, voor de drie samen 90. De volwassenen afdeling van de theaterschool gaat zijn tweede jaar in. Daar zijn de kosten 170 gulden per persoon, per cursus. Belangstellenden, zowel jong als volwassen, kunnen in formatie krijgen bij het Zeeuws Steunpunt. Van onze correspondent TURNHOUT - Rechter Kortleven van de rechtbank in Turnhout heeft gisteren zware straffen uitgesproken tegen drie mensen, die op 23 oktober 1988 uit de gevangenis van Hoogstraten ontsnapten. Zij konden toen enkele dagen la ter in de omgeving van Middelburg aangehouden worden. De drie waren die 23e oktober via de kapel van de strafin richting, die vlakbij de Neder landse grens ligt, buiten geko men. Diezelfde dag braken zij bin nen in de Hoogstraatse school 'Het Spijker' en richtten er een ware ravage aan. Het drietal leende van een vriend een auto en de mannen trokken daar mee door Nederland. Ze pleeg den een reeks diefstallen, waaronder in Zeeland, voor ze werden opgepakt. Twee van de mannen, die een zeer lang strafblad hadden, werden veroordeeld tot twee jaar celstraf en en 18.000 francs boete. De andere kreeg wegens een wat minder uitgebreid strafblad vijftien maanden ge vangenisstraf. De school krijgt een schadevergoeding van 97.000 francs. Van onze correspondente AXEL - Het schoolplein van de openbare basisschool Prin ses Marijke in Axel wordt vandaag tussen 9.30 tot 15.00 uur plaats van handeling voor een gezellige fancy fair. Bezoekers kunnen meedoen met ouderwetse en wat meer eigen tijdse gezelschapsspelen zoals ringwerpen, stokvangen, koetje melken, spiraal en spijkerslaan. Maar ook een ritje in een 'super turbo buggy' is mogelijk. Een topattractie wordt de meester die, gekluisterd aan een schandpaal, op het schoolplein bekogeld mag worden met natte sponzen. Wie zich van het schoolteam als slachtoffer leent, is nog niet bekend. Er is een terras ingericht, waar de inwendige mens versterkt kan worden. Wanneer de weergoden tegenzitten, worden de akti- viteiten verplaatst naar de gymzaal. Van onze verslaggever OOSTBURG - De gemeente Oostburg stuurt binnenkort een brief naar de bewoners van het Oesterputgebied in Breskens, waarin de plannen rondom de op handen zijnde sloop en nieuwbouw van de wijk worden uitgelegd. Zoals bekend wil de gemeente in een aantal fasen de be staande bouw neerhalen. Op de kale grond komen nieuwe hui zen. Omdat bij de raadsleden enige wrevel leefde over de manier waarop een en ander naar buiten is gekomen, stuurt de gemeente een brief om de bewoners niet ongerust te ma ken. Volgens J Carels (D T) dachten enkele bewoners dat volgende week hun huis wordt platgegooid. En een ander had zelfs zijn verbouwing maar uitgesteld. Maar wethouder J. Thomaes zei gisteren dat het nog lang niet zover is. Er komt eerst een plan van aanpak. In het voor stel wordt gesproken over een aantal mogelijkheden. Het ziet er naar uit dat het plan van aanpak spreekt over complete sloop en nieuwbouw, alhoewel dit plan het duurst is. Ruim drie miljoen gulden. In dit plan van aanpak wordt ook de inspraakproce dure voor de bewoners haarfijn uitgelegd. De raad ging in ieder geval akkoord met de eerste keuze van het college, sloop en opnieuw beginnen. Tijdens deze raadsvergade- ring ging men ook akkoord met de reactie van het college op het ontwerp-streekplan Kust- West-Zeeuwsch-Vlaanderen. In deze reactie staat onder andere dat bepaalde gedeelten te detaillistisch zijn uitgewerkt en dat teveel ruimte is gereser veerd voor bos. „De exacte in vulling van het gebied moet lo kaal gebeuren", zei J. Quist (CDA).

de Stem | 1990 | | pagina 25