E L Weerman Willy Dókzondag 10.00-16.00 uur TUDENS ZON- EN FEESTDAGEN EN IN VAKANTIESEIZOEN: Stadsrechten Sluis opnieuw verleend Neurologen weg uit ziekenhuis Oostburg Dienstverlening geëist voor cocaïne-bezit Ouders maken school in Koewacht schoon M/V M/V W. Koster officier in orde van Oranje Nassau A9Q Molenstraat 51-53 ZUNDERT Tel. 01696-2431 ZATERDAG 23 JUNI 1990 OOSTBURG - De gewestelijke raad voor Zee- d van het Landbouwschap start met een voor lichtingscampagne om het uitrijden van dierlijke mest aan banden te leggen. Recreatie 'Normaal pak' Mooi weer Middelburg - 'Arge- tuwe markten te ontdekken als primaire taak de rktaandeel in geografische luw van de huidige markt teert aan de directie. heeft het diploma Make- Bent omstreeks 30 jaar lenaring in het vakgebied. 1de NVM en bent in alle ijkheid met een krachtige vaardige beslisser. Kortom: bardij. Vac. nr. RS 056. itiseerde verwerking van de ffgt u voor de maandelijkse atie en liquiditeit en onder ken: met bank, accountant, puren enz. U rapporteert ptie. bent HEAO'er BE of heeft heeft enkele jaren ervaring i een leidinggevende functie jiutomatiseerd, bedrijf. Der- Jwaaronder LOTUS 1-2-3 en lend terrein. Uw leeftijd ligt RS 055. Ambulancevervoer van de libulances en 26 mensen, I'ndaal en Bergen op Zoom, "jale streekgewest. De functie Kracht bij de regionale nctionele lijnen met zowel Iheeft een diploma op HBO- Indige A of HBO-V, pleidingen. Bent bekend met pvervoer. Heeft leiding- uiteraard de nodigé sociale belangstelling voor admini- gegevensvervverking nodig, ht daarbij centraal. Uw leef- Vac. nr. RS 049. van bestaande contacten. 11 actief in personeels- en selectie. Daarin is duur- vanzelfsprekend van Juurlijk sterk afhankelijk van |lijkheid. bent een academicus, bij- Bedrijfseconomie, Bedrijfs- lologie. Daarnaast is zeker 1 (commerciële) adviesfunctie ligt rond de 30 jaar. rouw J. Beun of mevrouw onder vermelding van het 151, 4700 AD Roosendaal. ken: dinsdag t/m zaterdag Vrijdag koopavond DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever TWT .1 11 *11 MIDDELBURG - Het is niet Waterkwaliteit camping-zwembaden is slecht ^est gesteld met de water- lovaliteit van de camping- jwembaden aan de West- reeuws-Vlaamse kust. (it een overzicht van de pro- (incie blijkt dat de zwembaden valide Panneschuur in Nieuw slet, Schoneveld in Breskens de Napoleonhoeve in Bres- is gemiddeld de laatste drie jaar niet aan de norm hebben voldaan. Provinciale Waterstaat heeft i bemonsteringsresultaten jn de laatste drie jaar op een rijtje gezet. Aan de hand daar van zijn verschillende urgentie categorieën opgesteld. Het zwembad van de Panne- schuur en de hot whirlpool van Schoneveld scoorden in 1987, 1988 en 1989 steeds onvoldoende en staan daarom in de meest urgente categorie vermeld. Hetzelfde geldt voor de Napo leonhoeve, al moet daarbij worden aangetekend dat dit zwembad nog vrij nieuw is en pas sinds een jaar wordt be monsterd. Als iets minder urgent wor den het diepe bad en het kleu- terbad van Schoneveld aange merkt. Die voldeden in '87 en '88 niet, maar scoorden vorig jaar wel een voldoende. De provincie controleert de Zeeuwse gemeentelijke en par ticuliere zwembaden sinds 1985 op veiligheid, hygiëne, water kwaliteit en toezicht. Die taak komt voort uit een maatregel van het rijk. Van het water in de zwembaden worden elke maand monsters genomen, die inzicht moeten geven in de kwaliteit. Bovendien wordt het water tweemaal daags gecon troleerd op zuurgraad en chloorgehalte. Na onderzoek worden de resultaten over een periode van drie jaar beoor deeld. Als de kwaliteit alle drie de jaren beneden de norm blijft, wordt via overleg geprobeerd daarin verbetering te krijgen. Volgens de provincie heeft dat in sommige gevallen resultaat gehad en zou bij de badeigena- ren de wil aanwezig zijn om de kwaliteit te verbeteren. Als de waterkwaliteit aanhoudend slecht blijft, heeft de provincie de mogelijkheid baden te slui ten. Voor het zover is, moeten verschillende stappen worden genomen. Na overleg is de vol gende stap een waarschuwing. Als er dan nog geen maatrege len zijn genomen, wordt de procedure voor sluiting in Wer king gesteld. De eerste fase daarin is bestuurlijk overleg. Blijkt sluiting onontkoombaar, dan volgt een aanzegging daar toe. Gedeputeerde Staten bepa len dan wanneer een bad dicht moet. Als de eigenaar kans ziet nog vóór die datum aan de eisen te voldoen, vervalt de sluiting. T27 De gemeentelijke zwemba den in Zeeuwsch-Vlaanderen scoren in het algemeen goed. De meeste haalden drie jaar lang een voldoende. Het bin nenbad De Veerhoek in Oost burg vormt daarop een uitzon dering: zowel in 1987 als in 1989 was de waterkwaliteit niet goed. In de lichtste urgentie ca tegorie vallen het zwembad in Groede, het peuterbad van het zwembad in IJzendijke, het zwembad in Zaamslag, De Honte in Hontenisse en het fa miliebad van 't Plaatje in Axel. Die baden scoorden twee van de drie jaar goed en één keer onvoldoende. Beperking uitrijden mest Als het aan de raad ligt, wordt er op zon- en feestdagen en gedurende het vakantie-hoogseizoen, 1 juli tot en met 15 augustus, geen mest vervoerd. Dit is geen verbod maar een gedragslijn, die de gewestelijke raad dit jaar als proef wil han teren. Deze gedragslijn hoeft niet gevolgd te worden als de mest tussen maandag en vrij dag wordt uitgereden en bin nen zes uur wordt onderge werkt. Voorzitter P. Risseeuw van de ZLM-kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen is posi tief over deze voorgestelde ge- Twee gewonden inTerneuzen TERNEUZEN - Bij ver keersongevallen op de (Axelsestraat in Terneuzen werden gistermiddag twee mensen gewond. Op de kruising Axelsetraat- Kerkhoflaan verleende de automobiliste mevrouw L. D. uit Sluiskil tijdens het linksaf slaan geen voorrang aan brom- ser E. H. uit Terneuzen, die over het fietspad reed. Deze brak zijn been als gevolg van de aanrijding. Vlak na dit ongeval ging ook de automobiliste mevrouw N. H. uit Zaamslag in de fout. Zij verleende op de kruising Axel- sestraat-Van Cantfortstraat geen voorrang aan de fietser A. de S. uit Terneuzen. De S. werd geschept en liep bij het ongeval een armbreuk op. dragsregel. „Het is in ieder ge val geen verbod. Want met een vertod kunnen de boeren moeilijk werken. Het gaat op vrijwillige basis gebeuren. Wij zijn er ook voorstander van dat de mest zo snel mogelijk wordt ondergewerkt. Want wij weten ook dat het spul niet erg lekker ruikt". Hiermee lijkt ook tegemoet te worden gekomen aan de wens van de recreatie-ondernemers, die klaagden over meststank. Volgens het Oostburgse raadslid C. Bolijn (D T) mag het in de kuststrook nog verder gaan. „Kijk, de recreanten vin den de stank echt niet prettig. Voor het kustgebied moet dus een speciale regeling gelden. Uitgebreidere maatregelen", zei ze tijdens de laatste raads vergadering. Wethouder J. Thomaes (WD) zei dat de gemeente ook met die gedachte speelt. Het college liet al eerder aan het Landbouwschap weten de pe riode van het minder uitrijden van gierwagens te bepalen van half juni tot half augustus. „We wachten de resultaten van die proefperiode af. Als deze bena dering niet werkt, stelt de ge meente zelf regels op over het uitrijden van mest. Daarbij denken we wel aan een onder scheid tussen de kuststrook en het achterland". Een middeleeuwse stoet trekt door de straten van Sluis FOTO W1M KOOtJMAN Van onze verslaggever SLUIS - Graaf Gheweijde van Sam- pierre was gisteravond de eregast in Sluis. De hoge gast overhandigde schout M Everaers en zijn schepenen A. Oosterling en J. du Fossé een per kament, met daarop de mededeling dat Sluis stadsrechten heeft verwor ven. Met deze handeling werden gis teren officeel de poortersfeesten in Sluis geopend. In het kader van het zevenhonderd jarig bestaan is Sluis dit weekeinde in een his torische jas gehuld. Een aantal oorspron kelijke stadspoorten is nagebouwd en authentieke wimpels en vlaggen wappe ren boven de straten. Dit jaar wordt na melijk herdacht dat de graaf Sluis in 1290, 700 jaar geleden dus, stadsrechten ver leende. De poortersfeesten vormen een van de belangrijkste evenementen van het feest jaar. In het najaar volgt nog de historische dag. Het tafereel van de proclematie-overhan- diging werd gisteren op het tordes van het stadhuis nagespeeld. Braderiecommissie- 'ffl onze verslaggever ÖOSTBURG/TERNEUZEN De Belgische neurologen van Zandijcke en D'hooghe toppen met ingang van 1 uli met hun werk in het Antonius ziekenhuis in Oostburg. Het is nog niet bekend wie hen 8aat vervangen. Over de opvol- !tog wordt binnen de zieken huis groep druk onderhandeld. Van Zandijcke en D'hooghe, tbe verbonden zijn aan het al gemeen ziekenhuis St. Jan in <™gge, hebben geen tijd meer foor Oostburg. Volgens directeur algemene ten, P. de Wolf, hoeven de awoners van West-Zeeuwsch- vlaanderen niet bang te zijn ze naar Terneuzen moeten 'oor een spier- of zenuwaan doening. Omdat de onderhan delingen nog aan de gang zijn, vindt hij het niet nog verstan dig met een naam naar buiten te komen. „We zoeken in ieder geval naar een oplossing. Er komt zeker een nieuwe neuro loog in Oostburg. Daar hoeven de mensen niet bang voor te zijn". Of de neuroloog van streek ziekenhuis De Honte, Masten broek, wellicht heen en weer gaat pendelen tussen Oostburg en Terneuzen, wil De Wolf niet zeggen. „Nogmaals, in deze fase is het niet verstandig om na men te noemen. In ieder geval is de zaak volgende week gere geld." De Wolf beaamt dat het nu kort dag is. Het was immers al lang bekend dat beide neurolo gen zouden vertrekken. „Maar we komen op tijd met een op lossing. Laat dat duidelijk zijn." Graaf Ghewijde van Dampierre leest de proclamatie voor. voorzitter P. Koster kroop in de huid van de graaf. De oorspronkelijk kledij was uit de kast getoverd. Ook Oosterling en Du Fossé grepen terug naar het verleden. Al leen burgemeester Everaers had een -naar zijn zeggen - normaal pak van deze tijd aan. Na het eresaluut van een trompettist las graaf Dampierre de proclematie voor en overhandigde het perkament vervolgens aan Everaers. Dat deed hij voor de ogen van zo'n vierhonderd mensen die het tafe reel aanschouwden. De meesten maakten deel uit van de Breugheliaanse stoet die door Sluis trok en de graaf begeleidde. De schoolkinderen waren ook van de partij. Uiteraard ook in de middeleeuwse kleding gestoken. Paarden maakten de middel eeuwse sfeer compleet. En ook de onderne mers en standhouders hebben Breughe liaanse kleding aangetrokken. Tijdens de opening keek de organisatie met een schuin oog naar boven waar in middels het laatste wolkje was weggedre ven. Een zucht van verlichting ging door de menigte, want 's morgens gutste het nog van de regen. De weekmarkt, braderie en de demonstratie van oude ambachten waren 's morgens al begonnen. Op de Beestenmarkt 'vocht' om 16.00 een aantal ridders een steekspel uit. „Het is nu gelukkig druk voor een vrij dagavond", zei Oosterling met enige op luchting. „Want vanmorgen zag het er niet best uit. Laten we hopen dat het dit week einde mooi weer is. Want het meeste is na tuurlijk buiten te doen". Vandaag beginnen de activiteiten om 08.00 uur met onder andere een kinder rommelmarkt, de braderie, een Pluimvee- en vogeltentoonstelling, een modelbouw- demonstratie en de Internationale kano- wedstrijden. 'oosheid en edele motieven' Wen twee mannen uit terneuzen en Hoek in de teriode april tot en met juni ten het vorig jaar in de telgswereld belanden. stond het tweetal (de •jarige C.F. en de 39-jarige riv' v°or de Middelburgse jphtbank terecht op beschul- Sfgvan het vervoer, respec- v het bezit van cocaïne. JÏÏ* beiden was het de eer- Hv dat ziJ met iets derge- Jö te maken kregen en bei- n voelden zich er dan ook 'oor anderen 'ingeluisd'. In april nam D. een pakje (waarin naar later bleek 800 gram cocaïne zat) voor een broer van F. in bewaring. Dit als wederdienst voor hulp die hij in het. verleden van de man had ontvangen. Wat er precies in het pakje zat, wist D. niet en dat kon hij maar beter niet we ten ook, werd hem gezegd. De man verdween en kreeg die zelfde maand in Spanje een ernstig auto-ongeluk. In mei kreeg C.F. van zijn broer (die inmiddels in een Bel gisch ziekenhuis herstellende was) het dringende verzoek sa men met zijn schoonzus 'iets bij D. op te halen'. Begaan met het lot van de broer stemde C. hier mee in, ook toen hij later be greep dat het om drugs moest gaan. In een viertal ritten wer den vervolgens porties van de drugs bij een dealer afgeleverd en het totaalbedrag van 2.000 dat hij hiervoor in ontvangst nam, werd vervolgens weer doorgesluisd. Zelf was C. er geen cent wijzer van geworden en dat was zijn bedoeling ook nooit geweest, zo betoogde hij met klem. Ook D. had zijn schuur als bewaarplaats ter beschikking gesteld, puur als vriendendienst. Toen hij later vermoedde dat het met het pakje 'foute boel' was durfde hij het niet te vernietigen: „Want dat kon ik tegenover de eigenaar niet maken vond ik". Officier van Justitie mr. Groen wilde met deze omstan digheden wel rekening houden en hij stemde dan ook in met het voorstel tot dienstverlening voor beide mannen. Tegen bei den eiste hij tenslotte een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 maanden met daarvoor in de plaats 80 uur dienstverle ning. De 34-jarige Vlissinger E.S. stond terecht omdat hij in juni '88 heroïne, amfetamine en co caïne aan een paar Belgen zou hebben verkocht. Maar S. ont kende dit feit. Het zou hier gaan om 'drugsvisites', waarbij na een pilsje door het groepje gezamenlijk drugs werd ge bruikt. Telkens nam een van de aanwezigen een boodschappen lijstje op waarna hij in Vlissin- gen de drugs ging halen. Bij S. werden die dan geconsumeerd en van verkoop door de Vlis singer zou dan ook geen sprake geweest zijn. Maar de officier dacht daar anders over en op basis van de getuigenverklaringen eiste hij een gevangenisstraf van 6 maanden. Uitspraak over 14 dagen. Aan het 'zomers geweld' komt vandaag een einde. Donder dag 21 juni ging de zomer in en prompt werd het gisteren een zuivere herfstdag! Maar dat is allemaal voorbij. Vandaag wordt het al zonniger en neemt de stormachtige wind in kracht af. Wel, en dat is een gedegen waarschuwing, kunnen er nog buien ontstaan met onweer en (plaatselijk) hagel. De wind neemt af naar 4 Beaufort en de maximum temperaturen (gisteren nog 17 graden) kruipen naar de 20- graden-grens. Hoe is dat allemaal ontstaan? Een depressie boven Enge land bezorgde ons gisteren slecht weer. Die depressie is nu in noordwestelijke richting aan het verdwijnea Daardoor neemt de wind af, evenals de buien. Morgen wordt een leuke dag. De temperatuur wordt ruim 21 graden en de wind neemt nog verder af, waardoor de zon meer kansen krijgt. Alles bij elkaar een mooie zondag, een soort herhaling van vorige week. Alleen was toen de alge mene verwachting dat het fraaie weer langer zou aanhou den. De thermische buiten waarvoor ik u waarschuwde, bleven zuidelijk. Ze zorgden in België voor veel zware buien met als gevolg overstromingen in Brussel en Leuven. Het wordt een goed weekeinde voor de watersporters. De duivenliefhebbers kennen vandaag nog een twijfelachtige dag, maar morgen geen problemen. De eerste dagen van de volgende week brengen ons redelijk zomerweer, de kans op een bui is na maandag niet utgesloten, echter weinig wind en temperaturen tussen 23-25 gradea Omdat professor Wolfgang Roder in Berlijn eerder een mooie zomer voorspelde, hebben we naar aanleiding van het slechte begin van de (astronomische) zomer zijn voorspellin gen nog eens nagelezea Inmiddels is er een bijgestelde versie beschikbaar. Juni brengt ons koeler en natter weer dan de overige zo mermaanden. Juli en augustus, zo houdt de Duitse weerkun dige vol, moeten ons hoogwaardig zomerweer brengen. Vol gens Roder moet zich eind deze week een hogedruk-gebied ontwikkelen dat vanaf de Azoren voor fraai weer boven Noord- en Midden-Europa gaat zorgea De weerspreuken van deze week: 'Als het regent op Sint jan (24 juni), regent het veertien dagen lang' en 'Juni, don- dergevaar, betekent een vruchtbaar j aar'. Van onze verslaggever AXEL - Axelaar W. Kos ter is gisteren koninklijk onderscheiden tot officier in de orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd hem gisteren uitgereikt tij dens een feestelijke bijeen komst in restaurant Zomer- lust in Axel. In 1968 werd Koster al be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau ter gele genheid van het 125-jarig bestaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Zijn bevordering tot offi cier komt ter gelegenheid van het afscheid van Koster als voorzitter van de Grond kamer Zeeland. Daarvan is hij sinds 1970 voorzitter ge weest. Koster heeft in de loop der jaren heel wat be langrijke functies vervuld binnen de ZLM. Al in 1974 leverde hem dat het ere voorzitterschap op van de kring Axel en in 1987 werd hij ere-lid van de ZLM. W. Koster .officier. FOTO W1M KOOUMAN Van onze correspondent KOEWACHT - Het bestuur van basisschool De Eikelaar in Koewacht heeft onlangs een beroep gedaan op de ouders van de leerlingen. In een brief heeft het gevraagd of ze geen tijd hadden om te helpen bij het schoonmaken van het schoolgebouw. Tien ouders hebben positief ge reageerd op de noodkreet. Ze gaan vanochtend in het school gebouw aan de slag. De noodkreet van het be stuur is ingegeven door finan ciële nood. Omdat de rijksbij drage de laatste jaren zo ge kortwiekt is, moeten de scholen letterlijk sappelen om rond te komen. Geld voor een fatsoen lijke schoonmaak is amper voorhanden. Het geld dat het rijk be schikbaar stelt, is onder meer afhankelijk van het aantal leerlingen, het aantal lokalen en eventuele bijgebouwen. De scholen gebruiken in deel van dat geld voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen en ook de schoonmaak van het school gebouw. Henk van Damme, voorzitter van het schoolbestuur van De Eikelaar: „Men heeft in Den Haag ingewikkelde formules uitgedokterd om de hoogte van de financiële steun aan de scholen vast te stellen. Con creet houdt dit in, dat precies berekend wordt hoe vaak en op wat voor wijze bijvoorbeeld een deur gepoetst moet worden. Voor De Eikelaar en eigenlijk alle scholen is het aantal ver goede schoonmaakuren ontoe reikend. Voor ons schoolge bouw en gymzaal zijn dat acht tien uur per week. En dat is dus niet voldoende om de school van binnen en buiten goed schoon te houden." Van Damme noemt het 'on billijk' dat het bestuur een keuze moet maken tussen ener zijds het schoonmaken van de school en anderzijds minder geld beschikbaar stellen voor leer- en hulpmiddelen die de kinderen elk jaar hard nodig hebben. „En dat is natuurlijk geen eerlijke keuze, want beide zaken zijn immers nodig voor een goed, gezond en verant woord onderwijs". Het schoolbestuur, onderwij zend personeel en ouders gaan vandaag dus de handen uit de mouwen steken om alle verge ten en 'verplicht' overgeslagen plekjes een goede beurt te ge ven. De Koewachtse basisschool vormt geen uitzondering, want ook De Inghelosenberghe in St. Jansteen kampt met hetzelfde probleem. Directeur Eddy van Duyse: „De grote schoonmaak van onze school begint vol gende week en dat karwei gaan we proberen te klaren met ruim 30 vrijwillige schoonma kers. Het is en blijft een onver teerbare zaak dat het onder wijs in Nederland door de pro blematiek rond het schoonhou den van de school een beroep moet doen op de ouders van de leerlingen". v

de Stem | 1990 | | pagina 19