>ppeling iat door de gezondheidszorg zijn be- Besprekingen werkdruk gezondheidszorg begonnen ELEKTRICITEITSBEDRIJVEN ZIEN MEER HEIL IN ZONNE-ENERGIE Reorganisatie politie kost 380 miljoen Gorbatsjov-Jeltsin I iezelUd Eregroet voor vaandel 4We zijn even gesloten voor het voetbal' Lubbers benaderde Mastenbroek 'in de coulissen' BINNENLAND DE Stem commenta ar Tsl DE STEM BINNENLAND WOENSDAG 13 JUNI 1990 DEN HAAG - „Windenergie is in Nederland geen mogelijkheid voor de opwekking van grootscha lige elektriciteit. Wil de overheid onderzoek doen naar alternatieve energievormen dan kan het geld beter worden besteed aan zonne-energie." 10% 09-3236696168 09-3236632280 Doodstraf soldaten afgeschaft GEPASSEERDE VAN DER LINDEN 'TELEURGESTELD' <V 15 Man krijgt in hoger beroep 16 jaar Gemeenten bezig met beveiliging Miljoen voor schilderij Heda Andriessen: meevallers naar technologie^ Hennekam benoemd bij Benelux Minderhedenbeleid naar gemeenten Maastricht in financiële problemen T28 Van onze Haagse redactie VAKBONDEN HUREN BUSSEN IN BELGIË VOOR DEMONSTRATIE DEN HAAG - De bespre kingen over de werkdruk in -w-fc ia 111 11 1 1 gonnen. Op het ministerie J; o O van Volksgezondheid zijn de drie werkgroepen van overheid, werkgevers en werknemers gistermiddag voor het eerst bij elkaar ge komen. De werkgroepen moeten bin nen twee weken oplossingen aandragen voor het cao-con flict in de gezondheidszorg. Inzet van de vakbonden in de besprekingen is dat er hoe dan ook meer geld moet komen voor de gezondheidszorg. „Al leen op die manier kunnen we op een fatsoenlijke manier uit de problemen komen", zegt een woordvoerder van de CFO, de CNV-bond voor ambtenaren en trendvolgers. Om de druk op de ketel te hou den, hebben de bonden voor vandaag een grote demonstra tie belegd in Amsterdam. In de RAI zijn toespraken van de voorzitters van onder meer Ab vaKabo (Vrins) en CFO (Poell). Daarna is er een demonstra tieve tocht naar de Dam. De organisatoren verwachten tenminste 15.000 demonstran ten in de hoofdstad. Van hen zal een deel uit Amsterdam zelf komen: vrijwel alle instellin gen draaien daar morgen een zondagsdienst. In totaal zetten AbvaKabo en CFO 270 bussen in om demon stranten uit het land naar Am sterdam te brengen. Van die 270 komen er 60 uit België. De Belgische bussen zijn gehuurd omdat er in Zuid-Nederland niet voldoende bussen te huur waren, zegt de CFO. „Er waren te veel bussen ver huurd vanwege schoolreisjes en vakantiereizen." Het minis terie van Verkeer en Water staat heeft voor één keer ont heffing verleend om Nederlan ders in een bus met Belgisch kenteken over Nederlandse wegen te vervoeren. Inmiddels heeft de Landelijke Organisatie Bewonerscommis sies Bejaardentehuizen de vak bonden opgeroepen de bewo ners van tehuizen niet de dupe te laten worden van de acties. Volgens de LOBB komt het als gevolg van de acties voor dat bewoners niet in bad kunnen of een warme maaltijd mislopen. De LOBB erkent dat de werk druk hoog is - „de grenzen van het toelaatbare heeft bereikt" - maar vraagt de bonden de be woners van tehuizen te ontzien bij acties. De FNV-bond AbvaKabo wijst er in een reactie op dat de ac ties nu juist worden gehouden omdat de werkdruk te hoog is. „Ook zonder acties komt het al voor dat bewoners niet vol doende kunnen worden gehol pen. Dat heeft alles te maken met de werkdruk." 4Windenergie niet haalbaar' je mijn standpunten op Eed van het milieu." puur formeel kan nie- |Verbeek van zijn zetel Inderdaad, hij is geko- niet zijn tussentijdse ér. Verbeek resoluut: png is zeker: ik blijf zit- hele periode, vijf jaar pp een breuk. Dat levert electoraal verlies op. [rerwijst in dit verband de VVD, die het breken jiet vorig kabinet-Lub- van de kiezers betaald gekregen. Bint veel aan gelegen dat fdA als het even kan de zit. Opnieuw de opposi- is voor de partij geen |kkelijk alternatief. „We i het met het CDA moe- Jolwerken. We zijn in dit iet gaan zitten omdat we ■n dat het beter gaat als Ibij zijn, dan wanneer we iiten staan".- |we één ding de afgelopen hebben ervaren, dan is lel hoe volstrekt machte- je bent vanuit de opposi- loe volstrekt afhankelijk Int om je voorstellen aan- fd te krijgen. Hoe vaak je |kt dat je voorstellen niet den beoordeeld op hun p-de, maar op de afzen- Ifileren' aan de ene kanf, pouden' aan de andere lijkt het parool van de lij voorzitter. over de kritiek op de on- Jtbaarheid van de PvdA, de voorspelde slechte kiezingsresultaten, zegt t dat als de partij collectief hoofd verliest er wel een WD-achtige crisis kan voortkomen, vooral de leidende figuren op hol de wielen heeft gekregen, jij velen ongetwijfeld sterk, tar niet zelden is er sprake n absolute overmacht, luders en scholen kunnen g zo veel doen aan voorlich- ig, nóg zo vaak waarschu- ?n, de ongelukken zitten «vast in kleine, onver achte hoeken", zegt Schou- n. ij is ervan overtuigd dat nderen zich tegenwoordig «1 meer bewust zijn van de ivaren in het verkeer. „Maar isondanks stijgt jaarlijks :t aantal slachtoffers". )lgens Bart Schouten, de be- ■tenheid bij zijn pressie- roep, die niet-aflatende ruistocht tegen alles dat ïeer dan twee wielen heeft, igen iedereen die daar iets ver te zeggen heeft. „Als er Heen maar het besef zou oordringen dat verkeer op eel plaatsen op kindermaat poet worden toegesneden". )ok na de Derde Nationale Itraatspeeldag zullen de 30 ulometer-borden niet ineens lit de grond schieten. De itrijd tegen de nationale over- neid is een moeizame. AVe moeten het hebben van klei ne, plaatselijke resultaten. Twee verkeersdrempels in een straat, hier en daar weg versmallingen, kleine din gen", zegt Schouten. 13 Juni wordt, zo is de bedoe ling, een veilige dag. De rantie dat er in elk geval dal geen kind onder een auto komt, is er echter niet. „Maar de acties worden har der", weet Bart Schouten. „En eens zal de dag k°' Van onze Haagse redactie Dat is de mening van directeur N. Ketting van de Sa menwerkende Elektriciteitsproducenten (SEP). Ketting ventileerde zijn mening gistermiddag tijdens de onderte kening van een overeenkomst met minister Alders (Mi lieubeheer) en de heer Korver voorzitter van het Inter provinciaal overleg. Volgens Ketting is al lang dui delijk dat windenergie mis schien voor een particulier van belang kan zijn, maar nooit een echt alternatief vormt voor de grote elektriciteitscentrales. De SEP-directeur denkt dat on danks grote inspanningen hoogstens 2 of 3 procent van de energiebehoefte in het jaar 2010 door windenergie gedekt zou kunnen worden. Ketting: „De overheid moet nu gewoon keuzes maken, het on derzoeksgeld niet versnipperen en zich richten op zonne-ener gie." In de overeenkomst die Ketting en Alders en Korver gisteren tekenden legt de SEP zich vast op het terugdringen van de uit stoot van milieuvervuilende stoffen zwaveldioxide en stik stofoxide in het jaar 2000 tot respectievelijk 18 miljoen kilo en 30 miljoen kilo. In zijn toespraak roemde Ket ting zijn bedrijfstak en de overheid die door intensief overleg tot vergaande afspra ken zijn gekomen. Kritiek had de SEP-voorman op de ener giebesparing in de gezinnen. Ketting: „De bevolking zegt dat ze een beter milieu wil, maar weinigen willen er extra voor betalen of doen aan energiebe sparing. Voor het jaar 2000 is een energiebesparing voorzien van 20 procent in de huishou dens, voorlopig constateer ik de afgelopen jaren een toename van 3 tot 5 procent." DEN HAAG (ANP) - De kosten van de reorganisatie van de politie worden door een ambtelijke taakgroep van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken op 380 mil- i joen gulden geraamd. Dat schrijven de ministers Da- les (Binnenlandse Zaken) en Hirsch Ballin (Justitie) in een j brief aan de Tweede Kamer. Beide ministers kondigen in hun brief aan dat dit bedrag zal worden verdeeld over de j regio's op basis van plannen uit de regio's zelf. Voor de dekking van die 380 miljoen gulden heeft het kabinet besloten 145 miljoen gulden ter beschikking testellen. Het overige geld, een bedrag van 235 miljoen gulden, moet volgens beide ministers worden gevonden binnen het politie budget van beide departemen ten. Wat betreft de huisvesting van j de nieuwe regionale korpsen gaan de bewindslieden er blij kens hun brief van uit dat de huidige politiehuisvesting be schikbaar blijft zonder dat ge meentelijke eigendommen De Cyprische president Vassilou buigt lichtjes voor hetvaandel tijdens de inspectie van de erewacht op het paleis Noord einde in Den Haag. De president brengt een driedaags bezoek aan ons land - fotoanp (ADVERTENTIE) moeten worden overgedragen aan de regio's. In dezelfde brief stellen de beide ministers bovendien de vorming van een landelijk korps voor, het zogenaamde 24ste korps, waarin een groot aantal landelijke diensten zijn ondergebracht, zoals bij voor beeld de Politie Verbindings dienst, de Centrale Recherche Informatiedienst, de Algemene Verkeersdienst, de Dienst Luchtvaart, de Dienst Per soonsbeveiliging en de Parket politie. Ook de rijkspolitie te water zal bij dit 24ste korps worden on dergebracht, althans voorzover het gaat om taken op de door gaande vaarwegen en de Noordzee. De gerechtelijke la boratoria en de rijksrecherche zullen niet in het 24ste korps worden opgenomen. Belgische staatslening aan (mogelijk aan toonder of op naam) Inschr. vanaf 11-6 via Gemeentekrediet Bel: HET MOMENT dat Michail Gorbatsjov kleur zal moeten bekennen Komt steeds dichterbij. Dankzij zijn enorme tactische en diploma- I neke gaven houdt hij zich staande in een land dat de laatste jaren I veel weg heeft van een vulkaan. De machtige conservatieve krachten trachten de oprukkende Progressieve beweging klein te houden en de door nationalisti sche en etnische groeperingen veroorzaakte onrust - die in som- I mige republieken af en toe het karakter van een burgeroorlog I pPTrreemt - wekt de indruk dat de Unie van Socialistische Sovjet republieken op springen staat. I bs r'inenveld van tegenstrijdige belangen is sinds gisteren aan- ien"jk gevaarlijker geworden. Het parlement van de Russische I eoeratie heeft namelijk een resolutie aangenomen waarin de I oevereiniteit wordt uitgeroepen. In de praktijk betekent het dat I van veruit de 9r°otste republiek met de meeste inwoners I n„ Sovjetunie - besluiten van de Sovjet-regering naast zich neer kan leggen. hpl® na0enoeg unanieme besluit van het Russische parlement dpm n nieuwe president Jeltsin de oorlog verklaard aan presi- vorm batsi°v' Jel,sin is van oordeel dat de economische her- I lngen in de Sovjetunie te traag verlopen en hij streeft een &ar,iienstelsel na- I kinn er nu op te ''iken dat Gorbatsjov niet om samenwer- Ln rimf!,Jeltsin heen kan- Hoewel Jeltsin nog zal moeten bewij- Iv0orT i ziin *e"e kritiek in een beter beleid kan omzetten, is hij I vena h massa de kampioen van de ware perestrojka en is hij te- Iniioit m°rele aanvoerder van de republieken die naar soeverei- l|n ct streven. ve^atsjov heeft de bevolking van de Sovjetunie geen enkel L- ouwen meer. Ze zijn het gelaveer tussen wat de progressie- DEN HAAG (ANP) - De dood straf voor militairen verdwijnt. De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met de herzie ning van het militair tucht recht en aanpassing van de mi litaire strafrechtspraak. Die doen onder meer dit onder scheid tussen burgers en mili tairen vervallen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Naarmate de eerste helft vor dert, worden de Arabische kij kers geestdriftiger. Bij de eer ste doelpoging van hun landge noten staan ze nog een beetje verbaasd te kijken, maar als Hossam Hassan opnieuw de aanval inzet en bijna van Breukelen omspeelt, is het hek van de dam. Attwah springt op en schreeuwt niet meer in het Ne derlands maar in het Arabisch zijn voormalige landgenoten toe. Als hij weer zit, houdt hij zijn rechterhand op de plaats van zijn hart, en zegt: „Dat zit hier hè, dat gaat niet in het Ne derlands". Tegen het einde van de eerste helft zegt Attwa: „Als Egypte wint, is vanavond alle drank gratis". Als de tweede helft een paar minuten oud is, lijken de Ne derlanders succes te hebben met hun gewijzigde tactiek. Maar in de achtste minuut krijgt Egypte weer de beste kansen. De opnieuw gevaarlijke Has- sam blijft maar bezig, en als Kieft vijf minuten later tegen de verhouding in voor Oranje scoort, is het stil in het restau rant. Dat komt hard aan. Nederland dringt niet meer aan en zo suk kelt de wedstrijd naar een bijna zekere 1-0 eindstand. Er komen opnieuw twee klanten binnen voor een broodjê, maar Attwa's hoofd staat er hele maal niet naar. „We zijn even gesloten voor het voetbal, zegt hij, „Misschien dat u over een half uur terug kunt komen". Maar dan komen de wissels van Egypte. Plotseling leeft het team op, en met hen het restau rant. In de dertigste minuut la ten de Egyptenaren een zekere kans liggen. Attwa rukt zich de haren bijna uit het hoofd. Als Koeman een Egyptische aanvaller op de rand van het strafschopgebied een duwtje geeft staat de tent op zijn kop. Penalty, met nog acht minuten te gaan. Attwa, Tarek en hun twee ken nissen durven niet te kijken. De vreugde kent geen grenzen wanneer Van Breukelen te leurgesteld omkijkt. Abdel Ghami heeft de gelijkmaker op het scorebord laten bijschrij ven. Terwijl Gullit tevergeefs nog wat probeert op de rech terflank vieren de Egyptenaren hun feestje. De Spaanse scheidsrechter Aladren fluit af, het is een dolle boel. In de straten van Breda is het opvallend rustig. Er gaat één deur open. Het is die van Att wa: „Dranken gratis, dranken gratis", roept hij. Slechts een enkeling kan er om glimlachen. Of, om het in het Egyptisch te zeggen: „Ragem Inana Taad- lana Ila Inana Noatbar Al fae- zien", We hebben gelijkge speeld, maar we hebben toch gewonnen. Ven in yciavcci tuooci i vvai uc pi v_/yi cooic- kracht Sovjetunie willen en datgene wat de behoudende Lust h ,oestaan' meer dan zat- Bovendien stijgt de sociale on- Ide dag°0rclat de toch a' 20 belabbercle economische situatie met rifj??s'0v wordt hierdoor in politiek isolement gedreven waar in machtsbasis dreigt aangetast te worden. Daarom zal hij ■shet iioe!en maken- Nu de 9eest van de vrijheid uit de fles is, [Vatiev»'01uaannemelijk dat Gorbatsjov steun zoekt bij de conser- ziinur 'i ''ikt regelrecht in de armen te worden gedreven van 1'vr°egere tegenstander Jeltsin. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Lim burgse gedeputeerde ing. E. M. Mastenbroek (CDA) uit Geleen wordt met ingang van 29 juni de nieuwe Com missaris van de koningin in Limburg. De gepasseerde kandidaat Van der Linden (CDA) toonde zich gisteren in een reactie 'teleurge steld'. Met zijn benoeming heeft het kabinet gisteren de impasse doorbroken die rond de opvol ging van dr. Kremers was ont staan. Zoals reeds geruime tijd werd verwacht, heeft het kabi net de enig overgebleven kan didaat, oud-staatssecretaris René van der Linden, gepas seerd. De nieuwe Commissaris zal op 29 juni in functie treden. Ing. Mastenbroek is 60 jaar. Hij kan dus vijf jaar in functie blijven. Die relatief korte periode maakt hem tot een tussenpaus. Maar dat komt ook door de problemen die aan zijn benoe ming vooraf gingen. Grote ver deeldheid in de vertrouwens commissie, onenigheid binnen het CDA, twee bedankjes - van de Nijmeegse hoogleraren Hennekens en S. Kortmann - en Van der Linden die tegen beter weten in zijn kandida tuur handhaafde en in die hou ding werd gestijfd door de top van het CD A-Limburg. Bovendien verdeeldheid in het kabinet, waarin de PvdA-mi- nisters de minister van Bin nenlandse Zaken, Dales, steun den in haar weigering Van der Linden voor te dragen. De oplossing die het kabinet heeft gekozen, stelt het CDA in staat om langdruig op zoek te gaan naar een aanvaardbare kandidaat voor de opvolging van Mastenbroek over goed vijf jaar. Dan zijn wellicht ook CDA-bewindslieden uit het huidige kabinet beschikbaar. Overigens wist Mastenbroek al op vrijdag 1 juni van zijn nieuwe betrekking. Lubbers had op die datum Mastenbroek gevraagd in de 'coulissen' van het jaarlijks overleg tussen ka binet en het provinciaal be stuur van Limburg het zoge naamde perspectievennotabe- leid voor zuidelijk Limburg (PNL). „Om 13.15 uur had ik een oriën terend gesprek met de premier. Hij vroeg me om na afloop van het PNL-overleg weer terug te keren naar het torentje. Dat tweede gesprek vond om 18.00 plaats". Premier Lubbers deed toen een beroep op Mastenbroek om zich kandidaat te stellen voor het commissarisschap. Na luttele minuten stemde Mastenbroek toe. Minister Dales (Binnen landse Zaken) is daarop door gaan werken en benaderde, af gelopen zondag de nieuwe kan didaat. „Er moest snel een besluit val len omdat Limburg aardig te kijk stond. Als de premier je onder die omstandigheden vraagt het ambt van commis saris van koningin te aanvaar den, dan kun je dat niet weige ren", lichtte Mastenbroek toe. Ing. Mastenbroek is lid van Ge deputeerde Staten sinds 1978 en maakt al sinds juni 1966 deel uit Provinciale Staten. In het college is hij belast met milieu, volksgezondheid, personeel en organisatie, automatisering en interne zaken. Tevens fungeert hij als waarnemend Commis saris. Minister Dales heeft maandag de vertrouwenscom missie uit de Staten over de mogelijkheid om Mastenbroek voor te dragen, gepolst. De CDA-fractie in de Tweede Kamer in een reactie: „De CDA-fractie betreurt de met name voor sollicitanten on overzichtelijke en lange proce dure waarin partijen elkaar kennelijk niet op één kandi daat hebben kunnen vinden. Gelet op de aldus ontstane si tuatie legt de fractie zich node neer bij de door de minister van Binnenlandse Zaken voor gestelde interim-oplossing", al dus een woordvoerder. De gepasseerde Van der Lin den zelf zei 'teleurgesteld' te zijn over de gang van zaken: „Ik wens benoemde alle goeds toe. Maar ik ben teleurgesteld; tenslotte heb ik niet op eigen houtje gesolliciteerd. Dankbaar ben ik voor de zeer grote steun uit Limburg en van de CDA- fractie. „Maar ik vind het vreemd dat sterke partij-politieke profile ring voor andere politieke par tijen een belemmering is ge weest", aldus Van der Linden. De een zijn dood is de ander zijn brood. Dat 'wrede' spreek woord gaat steeds weer op. In Polen en Rusland vatten ze het wel heel letterlijk op. Tussen de twee landen is een levendige smokkel ontstaan in. doodskisten. Kisten die in Polen 200 gulden kosten gaan de grens over naar Rusland waar ze het viervoudige opbrengen. In Rus land kopen de Poolse smokkelaars dan voor 75 gulden een varken dat in eigen land drie keer zo veel oplevert. De smokkel van doodskisten heeft wel tot gevolg dat er in Po len inmiddels tekorten aan die dingen dreigen te ontstaan. Maar ook daar zal ongetwijfeld iets op gevonden worden. Smokkelaars zijn immers voor geen gat te vangen, zelfs niet als dat gat al gegraven is. Dat soort kleurrijke smokkel tussen buurlanden zijn wij al lang goeddeels kwijt en de laatste restjes verdwijnen straks als het Schengen-verdrag getekend is. Wil je dan eens over de grens wippen, dan moet je heel Frank rijk of Duitsland door, geloof ik. Je identiteit vervaagt daar door, want je kunt jezelf geen zichtbare grenzen meer stellen. Nederland als land kan zich na 'Schengen' niet meer profi leren als ruimdenkend toevluchtsoord en dat stuit politici tegen de borst. Dat die ruimdenkendheid in de praktijk van het land allang vertaald is in hele bekrompen wetgeving, schijnt minder van belang te zijn. MERIJN NIEUWSOVERZICHT DEN BOSCH (ANP) - Een 29-jarige Bosschenaar is gisteren in hoger beroep tot 16 jaar veroordeeld voor moord. Het gerechts hof in Den Bosch legde hem twee jaar meer op dan de recht bank. De man heeft steeds iedere schuld ontkend, maar ook het hof acht bewezen dat hij de hoofddader is van de moord op een in het Belgische Brasschaet wonende Nederlandse sexbaas, de 37-jarige Carlo Baetens. Het slachtoffer had verschillende bor delen in Brabant. De veroordeelde man zou de positie van de bordeelhouder in de sexbusiness hebben willen overnemen. DEN HAAG - Veel besturen van kleine en middelgrote ge meenten hebben de afgelopen maanden beveiligingsinstalla ties laten aanbrengen in en rond de gemeentehuizen. Zij zijn hiertoe onder meer aangezet door het groeiende aantal dief stallen van paspoorten en andere waardepapieren uit gemeen tehuizen. Ook de aanschaf van kostbare automatiseringsappa ratuur heeft sommige gemeenten doen besluiten om het inbre kers zo moeilijk mogelijk te maken. Sinds de invoering van het nieuwe paspoort in november vorig jaar zijn er honderden ex emplaren gestolen uit gemeentehuizen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde gisteren mee dat vergeleken met de voorgaande periode niet het aantal gestolen paspoorten was toegenomen, wel het aantal keren dat paspoorten werden ge stolen uit gemeentehuizen. AMSTERDAM '(ANP) - Op de veiling van schilderijen van oude meesters bij Christie's Amsterdam is gisteren een ontbijt- stilleven van Mlillem Claesz. Heda (1594-1680) voor 1.035.000 aan een Duitse particuliere verzamelaar verkocht. Hét schilde rij is 57 bij 76 centimeter groot en is gesigneerd en gedateerd in 1640, aldus een bekendmaking van Christie's. De 329 schilde rijen op de veiling brachten in totaal 5.461.534 op. Volgens het veilinghuis bevestigt dit resultaat de sterke markt voor oude meesters. Vooral voor topstukken die lang niet op de markt werden aangeboden, worden hoge prijzen betaald. DEN HAAG (ANP) - Minister Andriessen (Economische Za ken) wil het overgrote deel van meevallers in de ko mende jaren - in 1995 opgelo pen tot 1,4 miljard gulden - besteden aan technologie. Dit staat in uitgelekte ambtelijke stukken, die vooruitlopen op de komende Miljoenennota en de volgende maand door An driessen te publiceren zoge heten sterkte/zwakte-ana lyse van onze economie. Be kend was al dat de minister de komende jaren een mee valler van 550 miljoen gulden, als gevolg van vervroegde af lossing van een lening door Hoogovens, wil besteden aan technologiebeleid. Dat geld moet volgens beleidsambtenaren vooral ingezet worden voor technologiesteun voor grote ondernemingen. Belangrijke mee vallers in de komende vijfjaar zijn 165 miljoen aan afdrachten van casino's, 90 miljoen van regionale ontwikkelingsmaat schappijen, bijna 90 miljoen uit mijnpensioenfondsen en 260 miljoen uit divërse posten, waaronder gelden die vrijkomen door de afslanking van de innovatie-stimuleringsregeling. DEN HAAG - Het CDA Tweede Kamerlid drs. Ben Hennekam is gisteren officieel benoemd tot secretaris-generaal van de Be nelux Economische Unie. Hennekam (48) begint zijn ambtelijke baan op 1 september. De CDA-woordvoerder Verkeer en Sport is 12 jaar lid van de Tweede Kamer. Als zodanig was hij al enige tijd voorzitter van de Interparlementaire Benelux-raad, het parlement van de Benelux. Het secretariaat-generaal van deze organisatie in Brussel fungeert momenteel ook als secre tariaat voor het Schengen-beraad (de Benelux, Frankrijk en West-Duitsland) en telt een kleine 90 man personeel. Of het Schengen-secretariaat in de toekomst bij de Benelux blijft is nog onzeker. VENLO - De strijd tussen gemeenten en provincies over de vraag wie het ondersteunend minderhedenbeleid onder zijn hoede krijgt, is gewonnen door de gemeenten. Volgens een woordvoerster van het ministerie van WVC sturen de minis ters Dales (Binnenlandse Zaken) en d' Ancona (WVC) hierover zeer binnenkort gezamenlijk een brief naar de Tweede Kamer. In die brief heet het dat het Rijk verantwoordelijk blijft voor het minderhedenbeleid. Gemeenten echter die zijn aangewezen om te experimenteren met sociale vernieuwing, kunnen aan spraak maken op de gelden voor ondersteunend minderheden beleid, „mits ze daarover met andere gemeenten in de regio overeenstemming bereiken", aldus de woordvoerster. MAASTRICHT (ANP) - Wil het gemeentebestuur van Maas tricht de hoofdpunten van zijn beleid uitvoeren dan staat de inwoners een forse belastingverhoging te wachten. De burgers met een minimaal inkomen zullen worden ontzien, maar de overigen moeten rekening houden met een verdubbeling van de woonlasten. Voor komend jaar ontstaat bij uitvoering van het stadsbeleid namelijk een tekort van 18 miljoen. Slechts de helft daarvan is op te vangen door een maximale verhoging van de onroerend-goed-belasting en van de riool- en reini gingsrechten. Hoe de andere helft opgevangen moet worden zal de gemeenteraad moeten aangeven. Andriessen foto de stem johan van gurp

de Stem | 1990 | | pagina 3