2.49 2.25 I'Sluis straks reservaat' 1.50 1.49 6.95 n Vaders die pantoffels of een stropdas willen, moeten zondag niet bij ons langskomen. STRUIKELBLOK OVER AFGEVEN MACHTIGING VAN DE BAAN ÜETAim Korenfestival in Sluis Justitie niet meer de snelste van het land Nog geen borg voor explosieve lading 0C0LADE LGISCHE IRAC Ouders maken peuterspeelzaal Breskens schoon 66 bezwaren tegen het streekplan EXAMENS PLAATSELIJK NIEUWS DESTEM VAN ZEELAND 4 WOENSDAG 13 JUN11990 HTAART ASSORTIMENT q aq JMEIN Oostburg Breskens Aardenburg Sluis Evenementendag 6Ter Schelde' -Holland (asino's In de Holland Casino's kom je ogen tekort. RIJKSWATERSTAAT BERAADT ZICH NOG Winst 57,3 miljoen voor Suiker Unie 73 van de 910 rijden te hard T20 Kabel-tv van Zekatel in Sluis Van onze verslaggever SLUIS - Met ingang van 1 januari 1991 is Sluis aangesloten op het kabelnet van de ka belmaatschappij Zeka tel. voor de bewoners van Re- tranchement, het Zwin- dorp en Terhofstede bete- l kent dat voor de eerste keer kabeltelevisie. Voor het maandelijkse tarief van 19,76 gulden worden zestien tot achttien zenders aangeboden. Na een lange en moeizame on derhandeling tussen de volle dige gemeenteraad van Sluis en Zekatel-directeur A. Kan- nekens kwam men gisteren tot een akkoord. Zekatel begint nog dit jaar met de werkzaam heden. in januari van het vol gend jaar moet Sluis en heel West-Zeeuwsch-Vlaanderen op het kabelnet zijn aangeslo ten. De gemeenteraad kwam gis teren op initiatief van het Sluise college bij elkaar om uit de impasse te komen. De kabel maatschappij en het college kwamen na maanden onder handelen niet tot een overeen komst. Het grote struikelblok was de machtiging die Zekatel van Sluis wil hebben. Een pro bleem, dat ook in Hulst speelt. Met die machtiging geeft de ge meente bepaalde beslissingsbe voegdheden aan Zekatel. Bij voorbeeld over het zenderaan bod. „We willen nu eenmaal een bepaalde vrijheid hebben", aldus Kannekens. Maar de Sluise raad en het college waren bang dat met het geven van de machtiging de ju ridische stok achter de deur weg is. „We willen eerst de ze kerheid hebben dat alles goed wordt uitgevoerd. Pas dan zijn we bereid de machtiging af te geven", aldus burgemeester M. Everaers. Uiteindelijk kwam men tot een compromis. Zekatel begint met het werk. Als Sluis op 1 ja nuari '91 tevreden is met het geleverde werk wordt de machtiging afgegeven. Zo niet, dan schuift de zaak een jaar op. Everaers doelde met zijn woorden vooral op de slechte ervaringen die Sluis had met de vorige twee kabelmaat schappijen Deltakabel en NKM. Deltakabel bekabelde Sluis in '79. Dit net werd later door de NKM overgenomen. „De NKM heeft bepaalde belof ten gemaakt. De ontvangst is slecht. Bepaalde wijken hebben minder zenders voor hetzelfde tarief dan andere wijken met meer zenders. Volgens de NKM zou alles worden verbeterd. Maar die belofte is nooit nage komen", aldus wethouder J. du Fossé. Du Fossé was ook niet te spreken over Zekatel en liet dat Kannekens duidelijk weten. „Mensen hebben klachten. Ze bellen naar Zekatel en worden doorverwezen naar de gemeen te. Maar de gemeente heeft daarmee niets te maken". Kannekens had in eerste in stantie totaal geen zin om het afgeven van de machtiging uit te stellen. Hij gaf wel toe dat de service aan de klanten nog niet optimaal is. „Maar ook een nutsbedrijf als Zekatel moet aan die nieuwe situatie wen nen". Kannekens legde uit waarom Zekatel niet kan wachten op de machtiging. „Andere gemeenten hebben al getekend. Die gemeenten zou den zich bekocht en verraden voelen. Als Sluis een andere overeenkomst afsluit moeten al die andere overeenkomsten ook worden gewijzigd. En dat kan niet". Toen kwam Kannekens met het compromis uit de bus. „met dat compromis kan Zekatel le ven. We zijn daar erg gelukkig mee. We kunnen eindelijk aan de slag". De gemeenteraad stemde na een schorsing met het compro mis-voorstel in. „Dit is een tus senoplossing", aldus Everaers. „Maar het belang van de bewo ners van Sluis staat voorop. Daarom gaan we hiermee ac- coord". roodjes gemengd |1 "f |Q J Van onze correspondent SLUIS - „Straks is Sluis een reservaat en dan zijn we met handen en voeten gebonden. Sluis is een zelfstandige ge- i meente en wil dat graag blijven". Oostburg en Sluis doen elkaar geen pijn met de recreatieplan nen. We zijn net druk doende allerlei plannen uit te voeren voor fiets- en wandelpaden en een kanoroute. We houden daarom vast aan onze wensen voor vestiging van een nieuw kampeerterrein aan de Streng- weg en uitbreiding van twee kampeerterreintjes, nabij de Wachtsluis (Vermue) en aan de Strengweg (Van Belois) en de aanleg van een kleinschalig terrein grenzend aan de Wild- hof". De commissieleden waren het allen roerend eens met de bescherming van de buiten- wallen van Sluis en Retranche- ment. Du Fossé: „Sluis heeft echter binnen de wallen bijna geen uitbreidingsmogelijkhe den meer. Het plan Oost-2 is bijna vol gebouwd. We zullen bij gedeputeerde De Vries- Hommes hard moeten maken dat we het plan Steenhoven hard nodig hebben voor uit breiding". Namens natuurvereniging 't Duumpje merkte S. Herman op dat de commissie wel erg snel over de natuurwaarden heen stapt. De commissieleden gin gen allen akkoord met de aan leg van een recreatief fietspad vanaf de Noordstraat naar de Wachtsluis, het bestemmings plan buitengebied en bestem mingsplan bebouwde kom Re trenchement. 1 Deze woorden sprak gisteren het Sluise raadslid J. Bogaard 1 (VVD) tijdens de commissie vergadering VROM. Onder werp van bespreking was het streekplan Kust West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De commissie steunde het college van B en W. Die heeft forse be zwaren tegen het streekplan, met name tegen de aanduiding voor het kustgebied: 'reserve- I ring voor natuurontwikkeling'. J. Bogaard: „We moeten de mogelijkheden voor de toeristi sche ontwikkelingen benutten. Het plan voor een zomerwonin gencomplex aan de Versche Polder is van groot belang als ondersteuningsproject voor de kern Retrenchement. De leef baarheid staat daar al onder |druk door de stagnerende be volkingsontwikkeling en ver ilizing", zo zei hij. „Sluis moet als woon- en re- 1 creatiegemeente de ruimte (krijgen zich te ontwikkelen. Als de plannen van Gedepu- eerde Staten doorgaan kan de gemeente Sluis en de agrari- :he bedrijven geen kant meer lop. Misschien dat we aan de ge meentegrenzen entree kunnen heffen als bezoekers het reser vaat van Sluis komen bezoe ken", grapte hij. Ook commissievoorzitter J. |du Fossé deelde de1 bezorgd heid. „Het mag toch niet zo zijn lat de kustrecreatie aan de ge meentegrens van Sluis stopt. VAN GÓEÓE HUIZE vakje benutten, tentie wordt in een groter de advertentie met het belangrijkste en bondig. nummer in de advertentie op. lemakkelijk en snel. ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN bezending van brieven onder i te betalen. Als contante giheque. eurocheque of een n giro- ot bankoverschrijving) betaling ontvangt u een wij u echter 4.- ening moeten brengen. Dagblad De Stem, la. of inleveren op onze kantoren. jfKf Wf Prijs incl. 6% BTW 6.55 8.73 10.92 13.10 15.29 17.47 heffen. FOTO DE STEM COR J. DE BOER onze correspondent WIS - In het teken van Sluis 700 jaar houden het ge- ,ehgd koor St.-Cecilia en het jongerenKoor De Sluisse akkers een korenfestival tijdens het weekeinde van 16 en 'juni. Zaterdag 16 juni wordt het festival om 14.00 uur ge- M op de Grote Markt door het Koosterkoor uit Alken felgië) en De Sluisse Rakkers. "i 15.00 uur zingen in de raadszaal van Het Belfort drie koren, ktielijk het rk kerkkoor St.-Cecilia uit Eede onder leiding van ■rt Vervaart, het christelijk gemengd koor uit Nieuwvliet onder 'ding van Tony Venneman en het gemengd koor St.-Cecilia uit las onder leiding van Tony Venneman. Om 17.00 uur is er in de adszaal een zang- en dansshow door het barbersshopkoor The Wng Ganders Gang uit Goes onder leiding van Joop Flipse. !t gemengd koor Cantabile uit Knokke/Heist onder leiding van cQues Maertens sluit deze eerste dag af met het verzorgen van aeuchriastieviering in de rk kerk, aanvang 19.00 uur. °ndag 17 juni is er om 09.30 uur een dienst in de Nederlands ^ormde kerk, waaraan het christelijk gemengd koor Looft den r uit Nieuwvliet zijn medewerking verleent Om 10.30 uur ■fzorgt het jongerenkoor uit Hulst de eucharistieviering in de rk Natuorlijk ontbreekt de ZOMA niet. Om 12.00 uur brengt ■tin de raadszaal een selectie uit de operette lm Weissen Rössl leiding van Tony Venneman. Om 14.00 uur is er op de Grote rkt een optreden door het jongerenkoor uit Sas van Gent en De ,u'sse Rakkers. vm 15.00 uur kunnen de koorliefhebbers van het meer klassieke im terec'lt in de raadszaal. Daar treden op het Zeeuws-Vlaams ®erkoor onder leiding van Philip Sierens en het Brugs Vocaal int? onc'er hiding van Tony Venneman. Het korenfestival rat afgegeten om 16.30 uur in de raadszaal met een optreden 'the Goos City Singers uit Goes. Dit vrouwenbarbersshopkoor oor een wervelende zang- en dansshow. tf ft De voormalige kleuterschool wordt flink onder handen genomen. FOTO PETER NICOLAI Van onze correspondent BRESKENS - In totaal 35 ouders zijn deze week begonnen met het schoonmaken van de voormalige kleuterschool Klein Duimpje aan de Millianostraat te Breskens. Vol gende week woensdag gaan de peu ters over naar hun nieuwe onderko men. Op dit moment zijn ze nog ge huisvest in de peuterspeelzaal 'De Kreukelt] es' aan de Europastraat. Voordat de aanstaande verhuizing tot stand kon komen heeft het eerst nog de nodige voeten in de aarde gehad. In het kader van de basisschoolvorming ver huisden de kleuters van de kleuter school, toen nog een dependance van de openbare basisschool, een paar jaar ge leden naar de school aan de Van Dale straat. Het pand kwam toen leeg te staan. De gemeente Oostburg had nog geen directe plannen met de leeg geko men ruimte. De Algemene Woning bouwvereniging West-Zeeuwsch- Vlaanderen, alsmede enkele particulie ren en verenigingen hadden interesse. De peuterspeelzaal greep de gelegen heid aan om via een handtekeningenac tie de gemeente op him probleem te at tenderen. De huidige huisvesting aan de Europastraat werd te klein. De wacht lijst van de peuters groeide aanzienlijk. Op dit moment zijn dat zo'n veertig peu- tertjes. Net voor de verkiezingen besloot de gemeenteraad dat de Stichting Peu terspeelzaal het pand mocht overnemen voor het symbolische bedrag van een gulden. De vele vrijwilligers, alsmede bestuur en leidsters, maken nu alles in orde voor de verhuizing, want het gebouw heeft toch een tijd leeg gestaan. De gemeente heeft binnen wat kleine reparaties ver richt en zal later nog de buitenkant op knappen. Volgende week hebben 77 peu ters een nieuw onderkomen. In augustus hoopt men de wachtlijst weggewerkt te hebben. Indien de peuterspeelzaal meer subsidie kan krijgen hoopt men met twee groepen, een zogenaamde parallel- groep, te kunnen werken. BRIDGE - De Bridgesociëteit Oostburg hield de tweede wedstrijd van de zomercom petitie. Uitslag groep A: 1. Rosseel-Lako, 2. Voogdt-Vo- gels, 3. Van Dael-Van Dron- kelaar. Groep B: 1. echtpaar Schijve en Jonker-Lampaert, 3. Bron-Van Leiden. FEESTAVOND - Dorpsbe langen en Toerisme houdt za terdag 16 juni een feestavond in De Uitkomst aan de Lan- geweg te Breskens, aanvang 20.00 uur. Men wil het succes vieren van de laatste gemeen teraadsverkiezingen. D T won toen twee raadszetels en heeft er nu vijf. De avond wordt muzikaal opgeluisterd door het orkest The Friends. Tevens is er een rad van avontuur. De toegang is gra tis. BOLLING - De Arjoanbol- baan hield een bolling waar aan 21 personen deelnamen. Uitslag: 1. Denise Taillie, 2. Sjef Vermeulen, 3. Anne-Ma- rie de Zutter. In tegenstelling tot eerdere berichten gaat de kaarting van 22 juni wel door. Aanvang 19.30 uur. ANBO - De afdeling Aarden burg van de Algemene Bond voor Ouderen maakt donder dag 12 juli een dagtocht naar Hasselt en Thorn. In Hasselt wordt een ambachtelijke je neverstokerij bezocht en na een maaltijd in het 'witte stadje' kan daar aan een rondleiding worden deelge nomen. Op de thuisreis wordt de abdij van Postel aange daan en het afsluitende diner is in Brasschaat. KERMIS - In Aardenburg wordt van vrijdag 15 tot met maandag 18 juni de jaarlijkse kermis gehouden. Ter gele genheid hiervan worden de traditionele kermisschietin- gen gehouden door hand boogmaatschappij St.-Sebas- tiaan op zaterdag en maan dag om 14.30 uur. De kermis attracties worden opgesteld op het Kaaiplein. HENGELEN - In de Stiers kreek nabij Aardenburg wordt vrijdag 15 juni vanaf 19.00 uur een vismarathon ge houden. Zaterdag 16 juni be gint om 14.00 uur een hengel- wedstrijd in Het Grote Gat te St.-Kruis. Zaterdag 1 juli worden de jaarlijks terugke rende viswedstrijden voor de jeugd gehouden in de vijer op de Markt in Aardenburg en in Het Grote Gat te St.-Kruis. FIETSTOCHT - De Neder landse Bond voor Platte landsvrouwen, afdeling Sluis/Retranchement, houdt vandaag een fietstocht voor de leden. Er wordt om 14.00 uur gestart op het Walplein. Rond 16.00 uur arriveert het gezelschap op camping De Meidoorn. Deze fietstocht staat in teken van zevenhon derd jaar Sluis. Ook de niet meefietsende leden zijn wel kom op de camping omdat dit de laatste activiteit van het seizoen is. GOES - Ter Welle, school voor MBO. Apothekersassistent: Diny Boeye en Elly Dekker, Axel; Astrid Bors- boom, Lewedorp; Petra Nijhuis, Terneuzen; Sandra van Poecke, Sluis. Doktersassistent: Anita Goeree, Driewegen; Linda van Overeem, Ter- neuzen; Joske Peelen, Ovezande; Chantal Smolenaers, Westdorpe; Ca- rolien Vermare, Heinkenszand. Tandartsassistent: Sandra Alst, 's-Heer Hendrikskinderen; Brendy Blommaert en Nicole Strobbe, Hulst; Corinda Eggebeen en Petra Fier- loos, Goes; Susan de Feyter, Axel. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het ziet er naar uit dat de Middelburgse justitie vorig jaar niet meer het snelst was van Nederland. Waar in voorgaande jaren het Middelburgse parket in het afhandelen van misdrijfzaken landelijk voorop liep, be twijfelt het nu of dat in 1989 nog is gelukt. In het jaarverslag 1989 van het arrondissementsparket worden twee oorzaken aangegeven. In de eerste plaats is het zoge naamde 'vlugrecht-project' (eenvoudige misdrijven binnen twee maanden voor de rechter) totaal niet aangeslagen bij de politie. Een andere oorzaak is de on duidelijkheid omtrent de nieuwe wetgeving met betrek king tot de ademanalyse bij rij den onder invloed. De vernieti ging door de Hoge Raad van een uitspraak van het Haagse gerechtshof heeft tot vertra ging geleid: de rechtbank wilde geen uitspraak doen zolang de Hoge Raad geen beslissing had genomen. Daardoor is er een kleine achterstand in de be handeling van dit soort zaken ontstaan. Het parket hoopt die dit j aar nog in te lopen. I du Fossé: .uitbreiding J. Bogaard: '..-.entree Wip eerterrein - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER (ADVERTENTIE) Wie van Vaderdag dit jaar 's iets heel bijzonders wil maken, moet zondag naar de Holland Casino's komen. Want daar kunt u niet alleen een kansje wagen met Franse of Amerikaanse Roulette of Black Jack. Alle vaders worden ook zolang de voorraad strekt getrakteerd op een aardigheidje. Wat dat is blijft tot zondag een verrassing. Maar we kunnen u alvast wel verklappen dat u van ons geen pantoffels of 'n stropdas hoeft te verwachten. U bent vanaf 14.00 uur van harte welkom in de Holland Casino's. RILLAND - De Antwerpse rederij Antro Lijn hoopt van daag de door Rijkswaterstaat geëiste borg van 20 miljoen gulden bij elkaar te krijgen. Zolang die borg niet op tafel ligt, geeft Rijkswaterstaat geen toestemming om een container met explosieve stof van het schip Seolto over te laden op een vrachtwagen. Rijkswater staat had een ultimatum ge steld tot gisteravond 18.00 uur. Volgens de dienst heeft de re derij gisteren niets van zich la ten horen. Juristen van Rijks waterstaat beraden zich van daag op nadere stappen. Het containerschip Seolto ligt sinds eind vorige week in de werkhaven van de Kreek- raksluizen bij Rilland. Op een half uur varen van de Belgi sche grens werd de Seolto don derdagavond door het Korps Controleurs Gevaarlijke Stof fen naar de kant gedirigeerd. Het schip was op weg van Rot terdam naar Antwerpen. Het bijna 3.000 ton metende bin nenvaartschip is geladen met containers. In een van die con tainers zit 16,5 ton tertiair bu- thyl-peroxydebenzoaat. Vol gens de wet mag een schip slechts 5 ton van deze stof ver voeren. Een vrachtwagen mag echter weer wel een dergelijke grote hoeveelheid transporte ren. Om het schip door te laten varen, moet de container dus van boord. Rijkswaterstaat heeft voor het overslaan van de stof op een vrachtwagen 20 miljoen gulden borg geëist om de schade te vergoeden die kan ontstaan aan het sluizencom- plex. De rechtbank van Mid delburg stelde maandag in een kort geding dat deze borg rede lijk is. De rederij voelt zich het slachtoffer van een fout die is gemaakt door een van haar op drachtgevers. Die heeft ver zuimd om tijdig te vertellen dat een container de gevaarlijke stof bevatte. Nu ontdekte de schipper pas naderhand dat hij een explosieve stof aan boord had. Antro Lijn heeft een be roep gedaan op de, volgens de rederij mede-verantwoordelij ke, opdrachtgevers om samen de 20 miljoen gulden borg op te brengen. Van onze verslaggever BRESKENS - In het verzor gingstehuis 'Ter Schelde' in Breskens wordt zaterdag een evenementendag gehouden. Deze dag is bedoeld voor de be woners en de ouderen uit de wijk. De evenementendag wordt om 14.00 uur geopend door A. Har laar en I. de Wever, respectie velijk voorzitter en bestuurslid van de bewonerscommissie 'Ter Schelde'. De commissie hoopt ook dat de bewoners die moeite hebben met het leggen van contacten de evenementendag als ont moetingsdag zien en juist aan deze dag blijvende contacten kunnen overhouden. Er staan zaterdag diverse activiteiten op het programma zoals hamertj esspel, netten breien, kegelspel, kantklassen, volksschilderkunst, bussen BREDA - De Suiker Unie heeft in 1989 een winst ge boekt van 57,3 miljoen gul den. Het netto resultaat komt daarmee 47,7 procent hoger uit dan in het voor gaande jaar. Het concern spreekt in dit verband van 'een uitstekende ontwikke ling'. Volgens de directie hebben na genoeg alle bedrijfsonderdelen een bijdrage geleverd aan het resultaat. Alleen de Handels- groep van de Suikerunie wist het netto resultaat van 1988 niet te verbeteren. Het afgelopen jaar is het eigen vermogen van Suiker Unie met 30,6 miljoen toegeno men tot een totaal bedrag van 737,9 miljoen gulden. Toch is het eigen vermogen ten opzichte het totaal vermo gen iets verminderd: van 36,2 procent in 1988 naar 35 procent eind 1989. tk gooien en sjoelen. Ook zijn er diverse spelletjes. Vanaf 16.00 uur staat de barbecue klaar. Om 19.30 uur treedt de volks dansgroep 'Rust Roest' .op. Dit optreden wordt afgewisseld met accordeon muziek door de beide heren Kotvis en Verspril le. Om 21.00 uur kan er op mu ziek van een draaiorgel worden gedanst. OOSTBURG - Door de rijkspolitie werd in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een aantal snelheidscontroles gehouden. Van de in totaal 910 gecontroleerde wagens reden er 73 te hard. De eerste controle gebeurde af gelopen maandag op rijksweg 61 nabij IJzendijke. Daar pas seerden 654 voertuigen, waar van er 43 te hard reden. De hoogstgemeten snelheid be droeg 140 kilometer per uur, terwijl maximum 80 is toege staan. Een tweede controle die dag werd gehouden in de Zwin- straat in Retranchement. Daar passeerden 92 voertuigen de controlepost en maakten zich drie schuldig aan te hard rijden door de bebouwde kom. Ook in Nummer Eén stond de radarpost enige tijd opge steld. Van de 34 passanten re den er 12 te hard waarbij de automobilist die met een snel heid van 111 kilometer per uur door de buurtschap raasde over enige tijd diep in de portemon nee zal moeten duiken. Want een snelheidsovertreding met meer dan 60 kilometer te hard is niet mis. Tenslotte werd gisteren ge controleerd op rijksweg 61 op de Middenweg te IJzendijke. Er passeerden 130 voertuigen, re sultaat 15 bekeuringen met als hoogstgemeten snelheid 122 ki lometer per uur en maximum 80 mag. ti

de Stem | 1990 | | pagina 23