(STICHTING IN DE GELDZORGEN DOOR EXPLOSIEVE GROEI SCOUPE, krant is een )g vlieger Werk in de zorg is uit de gratie \ALVERLIEFD, Zestig jaar getrouwd Roemeense verpleegsters bewonderen De Honte Thomaes moet zich beter laten informeren' Inwoner Sluis moet boeten voor vaak dronken rondrijden STOP BIJ ONZE SHOWROOM| van DORST 'SPOOKBEELD RANDSTAD NU OOK IN ZEELAND' WOENSDAG 13 JUNI 1990 Alle Toyota modellen in voorraad! /erpleegkundige Jich beschikbaar [gstelling voor de Ir de vooropleiding ingsmogelijkheden /en; de 'landelijke ïring van de tg in de gezondheids- pstburg '-3449 DOMBURG - De Stichting Bejaarden- (en ge handicapten) Alarm Zeeland (BAZ) dreigt in grote financiële problemen te komen als de ex plosieve groei van het aantal aansluitingen blijft doorgaan. 26.995,- Geringe 'hulp' van politici in ziekenhuizen Prijsverhoging FOTO W1M KOOYMAN jan onze verslaggever UNIFORME OPENSTELLING VAN WINKELS AANBEVELING WERKGROEP Eén verloren dienstpistool is terecht Douane neemt 250 gram hasj in beslag bij grenscontrole I MIDDELBURG - De be- I richten over slechte beta- lling en hoge werkdruk ver- I minderen ook in Zeeland de animo om te werken in de zorgsector. Instellingen I krijgen steeds meer proble men om voldoende perso neel te werven, zo blijkt uit Let jaarverslag van de [stichting Verpleeg- en [Rusthuizen Zeeland A56 let ziekenhuis worden Ihandeld. "Vrederust" Steeds grote keus uil 100 „First Class" occasion Meer klasse minder kosten Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rgen 01612-28200 DE STEM VAN ZEELAND jOuderenalarm 4te populair' geen tweede. Op het gas- I pk) met een per van 170 km/u. Onafhan- met uw veiligheid, op de car- Dat blijkt uit het pas verschenen jaarverslag over Het aantal aangeslotenen steeg vorig jaar van 575 haar 793. Dit tot grote tevredenheid van het bestuur, dat :onstateert dat de BAZ in een groeiende behoefte voor- ichter, die groei is financieel mjwel niet bij te houden. Voor Introductieprijs vanaf (tijdelijk incl. achtcrspoiM TERNEUZEN - Slechts 25 politici helpen van daag een handje in de Zeeuws-Vlaamse zie kenhuizen en verpleeg huizen. „Hartstikke weinig. We hadden er zo'n stuk of vijftig ver wacht", is directeur G. Rameakers van zieken huis de Honte in Ter- neuzen teleurgesteld. De 25 lopen vandaag een paar uur mee met het ver plegend personeel van zes Zeeuws-Vlaamse instel lingen in de gezondheids zorg. De directies daarvan hadden 143 politici (110 I Zeeuws-Vlaamse raadsle den en 33 statenleden) aangeschreven in het ka- I der van de acties in de ge zondheidzorg. Zo konden de dames en heren eens met eigen ogen aanschou wen dat het verplegend personeel zich uit de naad werkt, is de achterlig gende gedachte. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse politici gaan lobbyën bij hun Haagse collega's. Van 08.00 uur tot 16.00 uur verblijft de 'Zeeuwse politiek' verspreid over de verpleeghuizen Ter Schorre (Terneuzen), de Blaauwe Hoeve (Hulst), de Stelle (Oostburg), de zie kenhuizen de Honte (Ter- neuzen) en Sint Antonius (Oostburg) en het instituut voor geestelijk gehandi capten de Sterre in Clinge. Er zijn plannen om op 21 juni werkonderbrekingen te houden in de bejaar denoorden De Burght (Oostburg), Het Verlaet Westdorpe), De Vurssche (Axel), De Blide (Terneu- Mn), Emmaus (IJzendijke) Ruschevliet (Schoondij- met uw reklameboodschap ad en land naar een kwart miljoen klanten! 1 de aanschaf van de alarmtoe stellen moeten geldleningen worden gesloten tegen hoge rentetarieven. Aan rente, af schrijving en andere kosten kost ieder nieuw toestel de stichting bijna 240 gulden per jaar, terwijl er maar 195 gulden aan abonnementsgeld binnen komt. „We zullen ons begin 1990 ern stig moeten beraden over de abonnementsprij sverhoging, als er geen andere bronnen worden gevonden", aldus het jaarverslag. Momenteel werkt de BAZ aan het invoeren van een trendmatige prijsverho ging. Daarnaast is er overleg over mogelijke samenwerking met het Kruiswerk, dat plan nen heeft voor een eigen alarm. Bovendien ligt er al geruime tijd een verzoek om een eenma lige subsidie bij de Zeeuwse ge meenten. Die hebben daarover nog geen standpunt ingeno men. Ze wachten op de resulta ten uit het overleg tussen BAZ en Kruiswerk. Met name'de aansluitingen vanuit Hulst hebben vorig jaar in de loop van oktober gezorgd voor de forse groei van de BAZ. In Hulst functioneerde een eigen bejaardenalarm, maar dat bleek financieel niet meer te behappen. Naast Hulst-heb ben Reimerswaal en Borsele voor de nodige groei gezorgd. Onder het aantal nieuwe aan sluitingen waren ook acht adressen uit de Belgische grensplaats Assenede. Volgens het bestuur van de BAZ laten steeds meer medici hun beslissing, of ziekenhuis patiënten wel of niet naar huis mogen, afhangen van een aan sluiting bij BAZ. Zo kwam het vorig jaar zeven keer voor dat personen uit het ziekenhuis naar huis konden vóór het weekend, mits er op vrijdag of zaterdag een melder geplaatst kon worden. Zelfs op Eerste Kerstdag is er in Reimerswaal een melder geplaatst. Uit Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren waren begin dit jaar 92 en uit West Zeeuwsch-Vlaan deren 63 adressen op de BAZ aangesloten. Vorig jaar werd in Zeeuwsch-Vlaanderen 57 keer daadwerkelijk alarm geslagen. De Roemeense verpleegsters (in het zwart) bezoeken de kinderafdeling. TERNEUZEN - „De ver schillen tussen ons zieken huis en dit ziekenhuis zijn enorm groot. De uitrus ting, de materialen die je hier voorhanden hebt". Andrea Cimpian komt woor den tekort om haar indruk ken weer te geven. Samen met haar collega Dalida Cor nea uit het Stancahospitaal in Cluj bezocht zij gisteren streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. De twee Roe meense verpleegsters zijn hier op uitnodiging van de gemeente Hontenisse. Het Stancahospitaal heeft alleen kraam- en gynaecolo- gie-afdelingen. In De Honte bezochten de twee Roemeen- sen onder meer de kinderaf deling, fysiotherapie, de kraamafdeling, intensive ca re, gipskamer, operatiekamer en het laboratorium. Het tweetal was het meest onder De twee Roemeense verpleegsters kijken hun ogen uit in de verloskamer. De heer Geijsel (r) en mevrouw Van Reysenhoven (l) geven uitleg. - fotowim kooyman de indruk van de verloska mer: „Zo rustig, en dan die inrichting". Andrea: „Ik weet hoe het daar is en ik weet nu hoe het hier is". Volgens Dalida is het Stancaziekenhuis dringend toe aan nieuwbouw. Het is zeker zo'n zeventig tot tachtig jaar oud. „Elke dag worden de kamers schoongemaakt, maar er blijft een speciale geur hangen. Niet omdat het niet schoon is, maar het ge bouw is gewoon te oud". Volgens de twee zijn er in hun ziekenhuis nu genoeg spullen om de patiënten te helpen. „We krijgen nu geld van de regering om spullen te kopen", vertelt Andrea. Dat was voor de revolutie, toen Ceaucescu nog aan de macht was, wel anders. „In de tijd van Ceaucescu hadden we geen antibiotica, geen oplos singen voor infusen en ga zo maar door", zegt Dalida. „We gaan er voor werken om het in ons ziekenhuis net zo mooi te krijgen als hier en dat moet mettertijd lukken", is ze optimistisch. De verpleegsters blijven nog tot 20 juni. Daarna ver trekken ze weer naar him ge boorteland. '0STBURG - Een uni- >rme openstelling van de ®kels in Oostburg. Dat is Èn van de aanbevelingen werkgroep aan de Wburgse ondernemers. werkgroep is onlangs an de slag gegaan met een iquete die door een leer- nê van de heao en een «ning van het Deltacol- «6 onder het winkelend UMiek in Oostburg is uit- evoerd. 'wienteel zijn niet alle win- ®P dezelfde tijden geopend, "houdt een aantal Oost- &se winkeliers de winkels Ltk°ndag gesloten hoewel üm g 6611 van de weinige «meenten is waar de winkels fzondag geopend mogen zijn. er een uniforme openings- tijd wordt gehanteerd is dat vooral voor het winkelend pu bliek een stuk duidelijker", zegt P. Verduin, voorzitter van de winkeliersvereniging. De voorzitter laat nog in het midden hoe die uniforme ope ningstijd voor de zondagsopen stelling gaat uitpakken. Met andere woorden; gaan alle winkels op zondag dicht of juist open. „Daar is uiteraard nog een ledenvergadering voor no dig. Er zal wellicht hier en daar wat water bij de wijn moeten worden gedaan. Ik sluit in ieder geval niets uit. Feit is wel dat de zondag voor een aantal winkeliers een principieel ge voelige zaak blijft. Maar het feit dat vijftig procent van de winkeliers de zaak op zondag open heeft is toch al fantas tisch". Verduin liet gisteren in deze krant wel doorschemeren dat het publiek volgens de enquête niet zit te springen om een zon dagsopenstelling. De werkgroep, die uit vijf le den van de ondernemersvere niging bestaat, stelt uit de en quête een rapport van aanbe velingen samen. Dit rapport wordt gepresenteerd als het vernieuwde Oostburgse cen trum wordt geopend. Op ruim honderd mensen werden door beide leerlingen zestig vfagen afgevuurd over de Oostburgse winkelsituatie. Kernpunt van de vraagstelling was de winkelsluiting. Deze enquête werd op initiatief van de ondernemersvereniging ge houden. Voor Verduin is dit initiatief een bewijs dat de onderne mersvereniging niet stil zit en daadwerkelijk inspeelt op de reconstuctie van het centrum. Hij laakt daarom de woorden van wethouder J. Thomaes. Thomaes zei onder andere gis teren in deze krant dat hij van de winkeliers onderhand wel een andere opstelling had ver wacht nu de overheid ruim twee miljoen gulden in het ver nieuwde centrum heeft gestopt. De wethouder heeft vooral kri tiek op die ondernemers die de winkel op zondag gesloten hou den. „De wethouder moet eerst maar eens beter informeren voordat hij dergelijke uitlatin gen doet", aldus Verduin. „Hij praat nu onzin. De enquête be wijst toch dat we niet stil zit ten. We zijn wel degelijk bezig met zaken die we kunnen ver anderen. Nee, de wethouder is zeer slecht geïnformeerd. We laten ons niet onder druk van de gemeente zetten". Thomaes beaamt dat hij van het bestaan van de werkgroep niets afweet. „Ach, misschien is die werkgroep gisteren opge richt. Het is wel zo dat ik feiten constateer. Veel winkels zijn op zondag dicht. En mensen kla gen daarover. Want het is niet alleen mijn persoonlijke me ning. Er moet eigenlijk een en quête worden gehouden onder de mensen die niet naar Oost- burg komen. Met de vraag waarom ze niet naar Oostburg komen". Verduin wil nog niet veel kwijt over de uitslag van de enquête. „In ieder geval bleek dat tachtig procent van de on dervraagden zegt dat het win kelbestand in Oostburg op een kwalitatief zeer hoog niveau moet zitten. Daar ben ik blij mee. Dit bevestigt immers ons streven waarmee we tien jaar geleden begonnen zijn", aldus Verduin. Het diamenten bruidspaar De Jonge-Dieleman. - FOTO WIM KOOYMAN AXEL - Het echtpaar M. de Jonge-Dieleman her dacht gisteren de dag waarop het zestig jaar geleden in het huwelijk trad. Het echtpaar verblijft sedert be gin van dit jaar in het bejaardentehuis De Vurssche in Axel. Tot die tijd woonde het zelfstandig in Axel. Beiden zijn 86 jaar en genieten nog een goede gezond heid. De heer De Jonge is geboren in Hoek, zijn echtgenote in Axel. Uit het huwelijk zijn vijf kinderen geboren. Er zijn vijftien klein- en acht tien achterkleinkinderen. De Jonge werkte tot aan het begin van de Tweede Wereldoorlog op een fabriek in Sluiskil. Daarna koos hij voor de landbouw en bleef in deze sector actief tot aan zijn pensionering. In zijn vrije tijd was hij een lief hebber van tuinieren en fietsen en op latere leeftijd mocht hij graag een spel letje biljart spelen. De grootste hobby van zijn vrouw was handwerken. Namens het gemeentebe stuur van Axel bracht bur gemeester W. de Graaf af gelopen maandag reeds zijn gelukswensen over. MIDDELBURG - 'Wie niet horen wil moet voelen', zo vond officier van justitie mr. Van Gelder dinsdag tijdens de zit ting van de Middelburgse politierechter in de zaak tegen de 40-jarige A. van H. uit Sluis. Van H. stond voor de vierde keer terecht voor het rijden onder invloed en de officier haalde dan ook fel naar hem uit. Op 3 januari werd de man op nieuw betrapt toen hij de 300 meter van het café naar zijn woning in zijn auto aflegde met een ademalcoholgehalte van 745 microgram. Dit gebeurde bovendien in de proeftijd van een vorige veroordeling, waar van hij onder meer nog een voorwaardelijke rijontzegging van drie maanden tegoed had. De Sluisenaar werd tenslotte veroordeeld tot een boete van 1500 gulden, waarvan 500 gul den voorwaardelijk, een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken en een rijont zegging van negen maanden, waarvan zes maanden voor waardelijk. Bovendien kreeg hij nu ook de drie maanden ontzegging van de vorige keer op zijn bord. De 33-jarige P. van H. uit Axel ging twee maal in de fout, terwijl hem dat nooit eerder was gebeurd. Op 25 juni werd hij bij een controle aangehou den in Sas van Gent, waarna bleek dat hij had gereden met een ademalcoholgehalte van 420 microgram. Op 11 januari van dit jaar was het opnieuw mis en toen gaf het ademtest apparaat een alcoholgehalte te zien van 800 microgram. Offi cier van justitie mr. Van Gel der eiste voor dit alles een boete van in totaal 2100 gulden, een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie weken en een rijontzegging van een jaar, waarvan de helft voorwaarde lijk. Maar raadsman mr. De Groot was van mening dat er in het tweede geval sprake was van 'schending van de waar borgen' waaraan de ademtest wettelijk moet voldoen. Zo was de test volgens het proces-ver baal niet afgenomen door een 'bevoegde ambtenaar', zoals in de wet is voorgeschreven. Hij eiste op dit punt op juridische gronden dan ook vrijspraak. Politierechter mr. Klarenbeek besloot daarop dat een nader onderzoek noodzakelijk is, waarna de zaak opnieuw zal worden behandeld. De 52-jarige J. T. uit Zundert was op 13 december volgens de kaartjes ver koper op het Veer- plein van Perkpolder 'stom dronken' toen hij zich daar meldde. De man negeerde de aanwijzingen van het regelend personeel en reed in één ruk door tot de slagbomen, waar hij luid toeterend halt hield. Met veel moeite slaagden anderen er in hem terug te laten rijden en zich aan te sluiten achter de rij wachtenden. En intussen werd de politie gewaarschuwd. Ook die constateerde dat T. dronken was en zelfs zo erg dat hij niet in staat geacht werd vrijwillig mee te werken aan de blaastest of de bloedproef. T. (die al twee maal eerder met dit bijltje had gehakt) werd veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk, een boete van 3000 gulden, een weekendont zegging voor de duur van acht tien maanden en het volgen van de alcoholverkeerscursus. Van onze correspondent YERSEKE - Een van de verlo ren dienstpistolen van de rijks politie is terecht. Er blijft er echter nog steeds een zoek. Op 28 mei verloor een wacht meester van de rijkspolitie van de groep Reimerswaal zijn dienstpistool, een Walther P5. Dat wapen werd gisteren te ruggevonden in de tuin van het rayonbureau van de rijkspoli tie in Yerseke. Het wapen werd ontdekt door enkele mensen van de plantsoenendienst van de ge meente Reimerswaal. Zeer waarschijnlijk is het wapen tijdens het uitladen van een bromfiets de betrokken wacht meester ontglipt. Een ander dienstpistool van hetzelfde type, op 16 mei verlo ren door een motoragent van verkeersgroep Terneuzen, is nog steeds spoorloos. Van onze correspondent TERNEUZEN - De douanepost Terneuzen heeft samen met de Belgische douane een Frans man aangehouden. De man was in het bezit van 250 gram hasj en verder een aantal pil len. De verdacht is in België voorgeleid. De controle werd gehouden op maandag 11 juni tussen 13.00 en 21.00 uur op de grenskantoren en aan de verschillende grens overgangen. Ze was gericht op het binnenkomende verkeer. Controle van diverse goederen leverde een aantal waarschu wingen en zes bekeuringen op. I Van onze verslaggever [(SVRZ). I Deze stichting beheert een J groot aantal tehuizen in Zee- 1 iand, waaronder het verpleeg huis Ter Schorre in Terneuzen. De directie windt bij de presen tatie van de -in het rood afge sloten- jaarrekening over 1989 geen doekjes om de personeels problemen. „In een yuppie-tijdperk kan zelfs de lamp van Florence Nightingale opgebrand raken. Het spookbeeld van de Rand stad, met grote aantallen on vervulbare vacatures en dage lijks wisselende pelotons uit zendkrachten, krijgt langzaam maar zeker voet aan de grond in het Zeeuwse." De directie wijst erop dat in de geestelijk gehandicapten zorg in Zeeland de opleidings- groepen niet meer vol te krij gen zijn. Men zal genoegen moeten nemen met lager ge schoolden. „En dan te bedenken dat wij nog in 1987 een groep bij diplomering moesten ont slaan." In de Zeeuwse instellingen steken personeelsperikelen de kop op in de vorm van niet op genomen vakantiedagen en het steeds meer inschakelen van uitzendbureaus. De directie is er maar somber over: „In dit perspectief lijken -op zichzelf genomen uitstekende- ontwik kelingen als beter klanten- recht, privacyrechten en kwa liteitsgaranties, griezelige got spes, als het ware om het zorg- failliet te verhullen." De term failliet is ook bijna van toepassing op de financiële resultaten van de SVRZ over 1989, een jaar dat werd afgeslo ten met een tekort van 644.000 gulden. In 1988 boekte de stich ting nog 1,2 miljoen gulden winst. Ter Schorre had een twijfelachtig aandeel in het slechte resultaat over vorig jaar met een nadelig saldo van 475.000 gulden. Gestegen salariskosten, door SS een wijziging van de CAO en door het in dienst nemen van Si:: extra personeel, vormen de be- SI;: langrijkste verklaring van de S:|: tegenvaller. In Ter Schorre en lljS nog enkele verzorgingshuizen ;!|S komen daar nog eens extra uit- |.;|S gaven bij voor medische en verzorgingsmiddelen. De overheid moet met meer :|S: geld over de brug komen, is een |5S voor de hand liggende conclu- sie van de directie, die echter ook de hand in eigen boezem :ïj;;: steekt. Een betere afstemming SI;: en beheersbaarheid van de uit- :|:S gaven is noodzakelijk. ZIE OOK PAGINA ZEELAND 3

de Stem | 1990 | | pagina 17