45.- 169.- 1175 14.75 'Als we zo doorgaan, zijn we snel thuis' TEGENSTANDER NEDERLANDS ELFTAL LAAT VEEL KANSEN LIGGEN Veel waardering voor Oranje- fans Geen accreditatie Youp van 't Hek 'Niet agressief genoeg gespeeld' Drinken op veld taboe Rustdag voor Oranje Tuinmeubelen Dé Specialist in Dekbedden en WOENSDAG 13 JUNI 1990 I Van onze speciale verslaggever [Ted van Leeuwen I PALERMO - De teleurstel ling uit de kleedkamer van I Oranje dampte de voorbij - I gangers tegemoet. Alle spe- I Iers waren het er overeens I dat Egypte de 1-1 verdiend Ihad. NEDERLANDS ENIGE UITBLINKER HANS VAN BREUKELEN ,"T Eerste plaats Palermo - De Nederlandse aan lang heeft Palermo veroverd. De Oranje-fans kunnen voorlopig op «cilië geen kwaad meer doen na lun voorbeeldige gedrag rond het lZo teleurstellend verlopen ope- ngsduel tegen Egypte. DOELPUNTENMAKER WIM KIEFT: Beenhakker kandidaat bij Espagnol WK-v^ia wit A64 io's iarn. Altijd licht, zon- jtostoelhoezen. Voor n losse voorwerpen ak. JC «UUI IIV/I [^Vl I overslagportemonnee, jille. Div. kleuren. -WrK 1 katoen/12% poly- iren. Mt.46/48-54/56. -60:- rmachine met elektro- igeling. Rechts- en links- ooorkop en torque con- jaar Hema garantie en titum chuwen in |tvil van nood: levensbelang. i: Tel. 076-216527 Zandbergweg 49 Belcrumweg 34-36 Jilburg: Tel. 013-427866 Veldhovenring 71-73 zondags Geopend DE STFiyr ■inderdaad stond gisteravond [Oranje's beste'man in het doel. [„Leuk te horen, maar een fa- H taie constatering natuurlijk", Ivond de PSV-keeper er zelf lvan. „Verschrikkelijk, wat ■speelden we slecht. Als we zo doorgaan, zijn we na de eerste ronde -alweer thuis. Dat kan niet missen".. „Wat er mis ging? Het is het beeld van de laatste weken in de oefenpartijtjes. Wat Rijns- burgse Boys aantoonde, wat de gele overgooiers op de training steeds laten zien, wat Oosten rijk en Joegoslavië bewezen: wanneer de tegenstander over de vleugels aanvalt komen wij in de problemen. Ik zal het meteen maar eerlijk zeggen: aanvallend en verdedigend is er geen balans. Dat is overigens al langer bekend. Als onze li nies niet dicht op elkaar spelen, gaan we nat. Daar glipt de te genstander zomaar doorheen. Een net met te grote gaten. We worden gewoon weggetikt. Ook door een ploeggie als Egypte". „Als we zo blijven spelen, blijven we het onszelf moeilijk maken. Het moet heel gauw veranderen allemaal. Een an der systeem, 4-3-3? Misschien is dat wel de oplossing, ja. Dui delijk is dat er iets moet gebeu ren". Gerald Vanenburg werd door Beenhakker al in de rust uit het veld gehaald. „Of ik ge slachtofferd word, weet ik niet. Geen idee, dat zien we wel. Ik ben nog steeds bezig de desillu sie te verwerken. Wat een klap zeg. Dat het bij mij niet liep, kwam omdat de organisatie van geen kant klopte. Ik kwam steeds rechtsback te spelen. Er lag steeds een onvoorstelbaar groot gat. Levensgevaarlijk ge woon. Ik was wel verplicht met mijn man mee te gaan. Nee, we hebben de Egyptenaren niet onderschat. Het systeem liep gewoon niet". Ook volgens Frank Rijkaard was er geen sprake van onder schatting geweest: „Nee, ieder een wilde, maar wat het wel was? Ik weet het niet. Mis schien overconcentratie, ik weet het niet. Feit is dat we onszelf verslagen hebben. We zaten totaal niet in de wed strijd en verloren elk duel. On voorstelbaar wat hier gebeurd is". Verdediger Van Tiggelen vond de verklaring in de instel ling: „We hebben geen per soonlijk duel gewonnen. Dan krijg je het gewoon moeilijk. Egypte was geen verrassing, voor ons, we wisten hoe ze zou den spelen. Maar het liep niet en waarom, dat wist na afloop niemand. We keken elkaar aan en zeiden, gvd, hoe was dit nu mogelijk. In de rust heeft Beenhakker gezegd dat de li nies dichter op elkaar moesten spelen. Maar om de een of an dere reden kregen we dat maar niet voor elkaar. Of het sys teem overboord moet? De spe lers moeten in dit geval niet naar de trainer, maar naar. zichzelf kijken". „Ik heb dit zien aankomen. Al op het moment dat ik in het trainingskamp arriveerde", meende Ruud Gullit met een sneer naar de in maart ontsla gen bondscoach Thijs Libregts. gyp te beter dan Oranje PALERMO - De Europees kampioen heeft de (acht op wereldgoud ingezet met een blamage. romend van de finale in Rome, werd een belabberd lend Nederlands elftal gisteren door voetbalkleuter ïgypte teruggeplaatst in de realiteit: 1-1. !en op alle fronten falend branje beet zijn tanden stuk op Be stugge Muzelmannen, die pet beste van het spel hadden. Het was al tegen de verhou ding in dat invaller Wim Kieft Oranje in de 58ste minuut op 1- 6zette. De gelijkmaker, uit een foor Abdel-Ghani benutte trafschop was even verdiend s omstreden. Ronald Koeman lad de doorgebroken kwelgeest flossam Hassan buiten het rafschogebied aangepakt, haar arbiter Sorriano Aladren [egde de bal desondanks op de (tip. Oranje had te slecht gespeeld furieus te protesteren. Van iet gehoopte EK-vervolg was liets terecht gekomen. Toch jerinnerde de stemming in het kachtige kuipje van stadion lella Fortuna voor de aftrap [an Duitsland en de glorieuze lagen van overwinningen. In (et met 33.288 toeschouwers >or vier-vijfde gevulde sta- |ion, probeerden ruim 5000 Ne derlanders voor een EK- [eertje te zorgen. De 1500 ptenaren, waarvan de helft istond uit manschappen van e Egyptische marine, die voor e rede van Palermo voor an- [er was gegaan, waren voor de lstrijd nauwelijks te horen. [Dat werd snel anders. Oran- f's plannen op wereldgoud Nrzandden in de eerste helft in jen baaierd van misverstanden i hele en halve missers. De [aste patronen zaten er bij de ptenaren beter in dan bij franje. [Beenhakker wist in de dug- P nauwelijks hoe hij het had. h zijn berekening was Neder- ind-Egypte, toch de eerste die een daalder waard foest zijn. Want na de Muzel mannen wachten Engeland en arland, tegenstanders van an jer kaliber. Egypte, dat diende pnder verdere omhaal te wor- )en ingerekend. De praktijk £P door Ted van Leeuwen wees iets anders uit. De Afri kanen bleken zich trainer El- Gohary's ijzeren discipline voorbeeldig eigen gemaakt te hebben. Bij de voormalige kolonel komt het voetbal op de eerste plaats. Pas daarna het vaderland, de ouderliefde, het huwelijk. Oranje heeft het gemerkt, want de Europees kampioen wist een uur lang niet waar het het zoe ken moest. In plaats van de verwachte meedogenloze fusillade op het doel van Shoubeir, was het Oranje dat achter de tegen stander aanliep. Beenhakker had zijn te verwachten opstel ling inderdaad het veld inge stuurd, met tien van de elf Europese kampioenen. Nieu weling Ruljes maakte als voor stopper zijn opwachting, Rijk aard speelde op het middenveld en Kieft was aan de kant ge bleven ten faveure van Vanen burg. 'Geraldinho' had tot taak het veld breed te houden, maar verviel weer in zijn oude fout, hij was overal te vinden, be halve op de rechtsbuitenpositie. Bovendien leverden zijn acties ongehoord veel balverlies op. Hetgeen ook gold voor veel v?n zijn collega's, met name Van Tiggelen. Beenhakker verving de tobbende Vanenburg na rust door Kieft, waardoor Gullit het als rechtsbuiten mocht probe ren. Egypte, dat als underdog al lang de gunst van het Ita- De voor Vanenburg ingevallen Wim Kieft (links) scoort voor Nederland tegen Egypte. liaanse en Ierse deel van het publiek verworven had, schrok er niet van. Voor de rust had het team een paar kleine kans jes gehad en een schitterende kogel van El-Kass net over zien vliegen, daar tegenover hadden mogelijkheden gestaan voor Gullit en Van Basten, beiden uit voorzetten van Erwin Koe man. Het was aan Hans van Breu- kelen te danken dat Oranje di rect na rust niet tegen een ach terstand aankeek. Er waren nog maar acht minuten ge speeld, toen de PSV-er nog net een vinger kon krijgen achter een inzet van Abdel Ghani. Twee minuten later stelde Ha- mid hem van dichtbij nog zwaarder op de proef, maar op nieuw had Breukie-boy de re flexen paraat. Kansloos was hij kort daarop op een inzet van Hossam Hassan, maar de bal vloog net naast. Een doelpunt hing in de lucht, maar viel naar oude tra dities aan de andere kant. En het was uitgerekend invaller Wim Kieft die scoorde, zijn tiende interland-treffer. De aanwinst van Bordeaux, die even eerder geel had gezien, rondde een door Rijkaard ge miste voorzet van Van Basten met een geschoolde voetbewe ging af: 1-0. Onder normale omstandig heden had de Europese kam pioen de zaak fluitend moeten klaren, maar de grootverdie ners verkeken zich op de veer kracht van Egypte. Vlak nadat Witschge Erwin Koeman was komen aflossen, kreeg Ahmed Ramzy voor open doel een enorme kans uit een voorzet van Ibrahim Hassan. Hij schoot echter over. Oranje, dat zelf geen kans meer uitspeelde, veerde op, maar. kreeg de gelijkmaker toch om de oren. Over de juist heid van de beslissing van So riano Aladren de bal op de stip te deponeren, viel te twisten. Van de correctheid van de uit slag viel echter niets af te din gen. NEDERLAND-EGYPTE 1-1 (0-0) - 58. Kieft 1-0, 82. Abdel-Ghani 1-1 (strafschop). Scheidsrechter: So riano Aladren (Spa). Toeschou wers: 33.000. Gele kaarten: Ahmed Ramzi (Egy), Kieft (Ned). Nederland: Van Breukelen; Van Aerle, Ronald Koeman, Rutjes en Van Tiggelen; Vanenburg (46. Kieft), Rijkaard, Wouters en Er win Koeman (69. Witschge); Van Basten en Gullit. Egypte: Shobeir; Yassin, Ibrahim Hassan, Hani Ramzi en Yakan; Ahmed Ramzi (69. Tolba), Abdel- Ghani, Youssef, Abdou en Abdel- hamid (69. Abdel Rahman); Hos sam Hassan. I '-'an onze speciale verslaggevers ■owel de Italiaanse politie als de lokale polking erkennen volmondig dat hun 'n?st voor de als woestelingen en bar- 'aren afgeschilderde Hollandse suppor- K voorlopig nog ongegrond is. «Mijn complimenten voor het gedrag I an onze supporters", zei CIV-hoofd Pe rt jan.Essen kort na de wedstrijd. „Ook e Italianen zijn er nu wel van over ga dat onze aanpak werkt. Het is ech- nog te vroeg om te juichen. Je moet "ld maar afwachten wat er straks in nachtelijke uurtjes nog gebeurt en ter I u'ttocht verloopt van de suppor- I 3 nu terug naar huis gaan. Voor- pig z[et het er echter gezond uit", haart ^fednmdse politiedelegatie er- Perm P°sitieve ervaringen in Pa- L™0 als een welkom opstekertje voor L est van het toernooi. „Dit werkt door ken n ant^ere steden waar we nog ko- Biet fans hebben aangetoond dat zij L ^aads van plan zijn. Vooral met °°g op de krachtmeting straks in Oranje-fans optimistisch voor het begin van Nederland-Egypte voor het stadion in Palermo. - fotoanr Cagliari tegen de Engelsen geeft ons dat een voorsprong", aldus Van Essen. Slechts één supporter ging tijdens de wedstrijd over de schreef. Dat was de man, die na het openingsdoelpunt van Wim Kieft een fakkel ontstak en die vervolgens op het veld gooide, midden tussen de fotografen achter het doel van Hans van Breukelen. Van Essen: „Die jongen, we weten precies wie hij is, heeft ontzettend veel geluk gehad. De Italiaanse politie wilde hem meteen afvoeren, maar wij konden net op tijd ingrijpen. Ontzettend stom van die man om zo'n fakkel af te steken. We hebben tevoren uitgebreid gewaar schuwd dergelijke dingen achterwege te laten, omdat we wisten dat de Italiaanse politie dat niet pikt". Ondanks het teleurstellende resultaat hebben de Nederlandse supporters het stadion zonder problemen te veroorza ken verlaten. Volgens politiemensen fe liciteren de Nederlandse supporters op straat de Egyptische aanhang met het gelijke spel. Van onze speciale verslaggever PALERMO - Caberatier Youp van 't Hek heeft geen pers-accreditatie voor het WK-voetbal ge kregen. Dat heeft de me dia-commissie van de FIFA gisteren in Rome beslist. Van 't Hek was door NRC Handelsblad aangemeld als journalist. De NSP, Neder landse Sportpers, had Van 't Hek aanvankelijk afgewe zen. Via de rechter hadden NRC en de cabaretier afge dwongen dat de NSP al het mogelijke in het werk moes ten stellen om Van 't Hek geaccrediteerd te krijgen als journalist, met een dwang som van 100.000 gulden als stok achter de deur. Ondanks pogingen van NSP-directeur Marina Witte wees de FIFA dat ver zoek af. Van 't Hek denkt dat Joop Niezen, de vanwege deze affaire inmiddels afge treden secretaris van de NSP, achter de afwijzing zit. „Maar ik zal het er bij laten zitten, want ik kan niets be wijzen", aldus een teleurge stelde Van 't Hek, die geen gebruik van de persfacilitei ten kan maken. Van 't Hek is in het 'bezit gesteld van een VIP-kaart. „Dat bete kent op het ereterras, naast mevrouw Michels", bromde Van 't Hek. De cabaretier stapt wel voor een andere zaak naar de rechter. De VPRO-gids maakt een column onder zijn naam. Van 't Hek heeft daarmee echter geen be moeienis en wil het oneigen lijke gebruik van zijn naam laten verbieden. Van onze speciale verslaggever PALERMO - Oranje's enige doelpuntenmaker in de wedstrijd tegen Egypte, invaller Wim Kieft, legde na afloop van de wanprestatie van zijn ploeg de vinger op de zere plek. „Er is niet agressief genoeg gespeeld", vond de spits die in de tweede helft Gerald Vanenburg verving. „We hebben Egypte laten voetballen. We hadden natuurlijk nooit met 1-1 gelijk mogen spelen. Dit is een afgang voor het Nederlands elftal. We zullen de andere twee wedstrijden moeten winnen om niet uit de boot te vallen", overdreef hij enigszins. Slecht spelen en toch winnen: het credo van de be roepsvoetballer. Oranje had volgens de nieuwe aan winst van Girondins Bordeaux de 1-0-vóbrsprong dan ook vast moeten kunnen houden. „Tegen Egypte mag je nooit meer de winst uit handen geven", oordeelde Kieft hard, maar terecht. Van onze speciale verslaggever PALERMO - De spelers van Oranje hehben gisteravond gemerkt dat de geplande drinkbeurten tijdens bles surepauzes niet zijn toege staan op het WK. KNVB-arts Frits Kessel diende eind maart een verzoek daartoe in bij de FIFA en vond aanvan kelijk een willig oor. In het duel met Egypte, dat begon bij een temperatuur van 26 graden, bleek dat het rond gaan met koolhydraatrijke drank op het veld niet is toege staan. Verzorger Guus de Haan greep gisteravond negen minu ten voor rust een blessurebe handeling van Marco van Bas ten aan om de drankjes rond te laten gaan op het veld. Dat kwam de Nederlandse ploeg op een berisping van de Italiaanse scheidsrechter Carlo Longhi te- staan, die als vierde scheids rechter moest letten op een or delijk verloop langs de zijlijn. Via wisselspeler Wim Kieft, die vier jaar in Italië speelde, maakte Longhi duidelijk dat De Haan zich niet meer op het veld mocht begeven met drank. Van onze speciale verslaggevers PALERMO - De spelers van het Nederlands elftal krijgen vandaag een vrije dag. Bondscoach Leo Beenhakker besloot de selectie de dag na de tegenvallende wedstrijd tegen Egypte rust te geven. Zonnen blijft echter uit den boze. Het is de eerste keer dat de spelers een dagje voor zichzelf krijgen, sinds het vertrek van Schiphol, ruim twee weken ge leden. Morgen reist de selectie van Palermo (Sicilië) naar Cagliari (Sardinië), waar za terdag de wedstrijd tegen En geland wordt gespeeld. Dat de ploeg daardoor twee dagen weinig aan trainen toe komt is geen probleem. Sinds het Nederlandse elftal in het warme deel van Italië is gear riveerd, is de trainingsintensi teit zwaar verminderd. Van onze correspondent BARCELONA - Het bestuur van Espagnol, de tweede club van Barcelona, heeft Leo Beenhakker een contract voor na het WK voetbal aangeboden. Een woordvoerder van de zondag naar de hoogste divisie gepro moveerde club bevestigde gisteren, dat een vertegenwoordiger van Espagnol persoonlijk contact met de interim- en bondscoach heeft gehad. Wel erkende hij, dat Beenhakker het voorlopig te druk heeft met het Nederlands elftal om direct uitsluitsel te kunnen geven. Slaat de trainer van Ajax de offerte af, dan wil Espagnol probe ren hem een jaar later in te lijven. Bobby Robson, de Engelse coach en toekomstig trainer van PSV, wenst zich voorlo pig bepaald nog niet bezig te willen houden met de Eind- hovense club. „De Engelse nationale ploeg is het enige dat mij nu bezig houdt", zo heeft hij PSV la ten weten. De Eindhovaren kunnen, als het nodig is, Robson weliswaar bereiken op Sardinië, maar slechts uiterst moeizaam. Vrijdag middag vliegt de toekom stige rechterhand van Rob son, Hans Dorjee, met een speciale Philips-machine naar Sardinië. Vermoedelijk zal hij pas in de loop van zondag, de dag na de wed strijd Engeland-Nederland de gelegenheid krijgen om met Robson even van ge- dachten te wisselen over de stand van zaken, de wensen en de mogelijkheden van PSV na 16 juli, de officiële datum waarop Robson in Eindhoven begint. In Italië heeft de KNVB een speciale informatie-gids uitgegeven met bijzonder heden over alle spelers. He lemaal bij de tijd is het boekwerkje niet. Bij Marco van Basten staat dat hij in 1989 en 1990 de Europa Cup voor landskampioenen be haalde, bij Gullit staat daar niets over vermeld terwijl in de levensloop van Frank Rijkaard alleen is aangege ven dat hij in 1989 deel uit maakte van de Milanese ploeg die de Europese beker binnenhaalde. Wie scoorde er dan dit jaar in Wenen het enige doelpunt? Wedden dat het Rijkaard was? De gids geeft ook informa tie over de hobby's van de Nederlandse spelers. Daar blijkt het over het algemeen maar droevig mee gesteld; er zijn weinig activiteiten in de vrije tijd zo leert de KNVB. Enkele voorbeelden. Berrie van Aerle: met de Golden Retriever wandelen; John van Loen: de bouvier; John van 't Schip: backgam mon. De spelers zullen overigens tot de ontdekking komen dat een aantal van hen een in terlandwedstrijd minder op zijn naam heeft staan dan verondersteld werd. De KNVB heeft namelijk de wedstrijd Nederland-Cy- prus, gestaakt vanwege het bom-incident afgevoerd van de lijst, omdat hij door de UEFA later ongeldig is ver klaard en moest worden overgespeeld zonder pu bliek. Een interland blijft het niettemin en uitgespeeld is hij wel degelijk. Stefan Schwartz maakt het Zweeds kwartet bij Ben- fica compleet. De verdediger van Malmö FF tekende voor drie seizoenen. Coach Eriks son, middenvelder Thern en spits Magnusson zijn de ove rige Zweden bij de Portu gese club. UITSLAGEN EN STANDEN ÜS GROEP E UITSLAGEN België-Zuid-Korea2-0 (0-0) STAND België11002 2-0 Spanje00 00 0 0-0 Uruguay00000 0-0 Zuid-Korea100100-2 PROGRAMMA 13 juni Udine: Uruguay- Spanje; 17 juni Verona: België- Uruguay; 17 juni Udine: Zuid- Korea-Spanje; 21 juni Verona: België-Spanje; 21 juni Udine: Zuid-Korea-Uruguay. GROEP F UITSLAGEN Nederland-Egypte1-1 (0-0) STAND Egypte.101011-1 Engeland101011-1 Ierland101011-1 Nederland101011-1 PROGRAMMA 16 juni Cagliari: Engeland-Ne derland; 16 juni Palermo: Ier- land-Egypte; 21 juni Cagliari: Engeland-Egypte; 21 juni Pa lermo: Ierland-Nedarland.

de Stem | 1990 | | pagina 11