De kunst van een geslaagde compositie. ng, Ruimtelijke ilieubeheer terstaat DE STEM BINNENLAND ZATERDAG 28 APRIL 1990 t50: Economische Zaken Landbouw, Natuurbeheer en Visserij Sociale Zaken en Werkgelegenheid Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur Spelers Oranje Eigen huis ySZfëIF PAPIER VOOR UW PEN Politiek, milieu...? Ziekenfondsen De Koepel-2 Pitbull Pitbull-2 Verpleging en verzorging A.G. verzekeringen. Meesters in zekerheid. TOONAANGEVEND IN DESIGN-VERLICHTING yp kies kreatief cz\ kies brabants conservatorium ■"■ssassr- enst, te Bergen op Zoom; .rofficier J. Bouwman, erve, te Terneuzen. nden aan de Orde van ickx, eerste medewerker gend hoofd Kantoor Ma- het Depot Vliegtuigma- ando Logistiek en Op- nden aan de Orde van ilver, met de zwaarden, de operationele dienst Ketelaar, te Vlissingen; klasse-instructeur G.H. "apen der infanterie, te -nden aan de Orde van n Alphen, administratief afdeling Controller bij de an de Dienst Gebouwen, n, te Molenschot; H.J. Eb- ambtenaar bij de Artille- onende aldaar; J. Rom- roductiemiddelen bij het en tevens Vliegbasis gerheide. andse Leeuw: den, plv.dir.-gen. direct.- oetermeer. je-Nassau, bij bevorde- Spijkenisse, voorz. over- stoffen VNO/NCW. e-Nassau: Leiden, dir. st. adviesbu- "ken; J.H. Dewaide te tie drinkwater, water en 'r.-gen. milieubeheer in .ir. T. Dijkstra te Edam, wmeester; A. van Eyck te architect; C. de Fouw te rs. en org. Volker Stevin e Groot te Groningen, lid mbescherming; ing. J.H. adv. van de voorz. van allast Nedam te Amstel- den Hoff te Driebergen- ir. inst. voor bestuurswe- oor bestuurs- en beleids- fker te Langbroek, dir. t directie 's-Gravenhage en te Groningen, reg.insp. t het toezicht op de hy- u; jhr.drs. L.G. Schimmel- dviseur van de dir. van Deventer; P.E. Spijker- r, plv. dir. centrale dir. -rne betr. van min. van es te Rotterdam, acjj.dir. em. Ind.. Nassau: gelwaarde. rbonden aan de Orde van sen, adviseur NV bouwbe- te Dussen; F.M. Schrover "hnisch medewerker erf- afdeling BJZV directie de Dienst van het Kadas- Registers. 'andse Leeuw: 's-Hertogenbosch, hoofd- rstaat, dir. Noord-Bra- wer te Wassenaar, voorz. an Van Ommeren Ceteco; -ravenhage, plv. secr.-gen. rstaat; ir. C. Roels te Ha- 'ng. 'prov. waterst Gro- 'e-Nassau: te Maastricht, oud-advi- dir.-gen. Rijkswaterstaat, ddir. van de Waterstaat; Voorburg, oud-eerste me an Rijkswaterstaat, dir. J.W. Ubels te Westervoort, Rijkswaterstaat, dienst ZA; H.L.J. Niessen te Te- leider decentralisatie van staat; ing. J.M. van Westen :ting. Rijkswaterstaat, dir. ing. A.F. van der Roest te afwikkelingsbur. Ooster- Rijkswaterstaat, dir. Zee- alde te Voorschoten, oud- pdr. van Rijkswaterstaat, ren; drs. C. van der Velden voorz. dag. bestuur van de ;enbouwers; mr. J.T. van secr.-rentmeester Hoog- an Delfland; drs. J.H.M. en, oud-alg. dir. en -secr. /aterschappen; ir. P. Slijk- -ing. techn.dienst van het ap van Delfland; jhr.mr. te Driebergen-Rijsenburg, erschap De Kromme Rijn; k te Gouda, voorz. raad van itelland; ir. J.G. Hamelink dir. dienst wegen, verkeer de prov. Gelderland; F.L. ard, adv. van de insp.-gen. afd. personenvervoer distr. dir.-gen. voor het vervoer; s Utrecht, oud-techn. staf- rs. H. van de Ruit te Bun- F. Kuiper te Barendrecht, lernemersvereniging SVZ; ouda, dir. regio Rijnmond scheepvaart en maritieme e Amstelveen, dir. Air Hol en te Noordwijk, fin. dir. A.H.M. Kruytzer te Sant- anning en onderzoek KLM; er te 's-Gravenhage, oud- n KLM; J.H. Mars te Zoe- lecomdistrict Amsterdam Boorder te 's-Gravenhage, bedrij f sgezondheidsdienst ;e Drempt, regiodir. noord- t; A.W. den Haan te 's-Gra- raad van bestuur PTT; ir. ïeloord, oud-dir. sector ha- Ifshore technologie van het Lab.; ir. J. van Selm te Al- zaken techn. dienst/oud aap Regge en Dinkel; A. oelofarendsveen, alg.secr. Transport-Ondernemingen ffringa te Oosthuizen, dir. als Amsterdam; ing. D. van te Leidschendam, adj.-dir. ïher Lab.; J. Noordam te leemraad tevens wnd. dijk- raadschap van Rijnland; euwen te Emmeloord, oud constructies en materialen ucht- en Ruimtevaartlab. Je-Nassau: aerpenisse, oud-hfd. techn. 3 Tholen; J. van der Jagt te iienst kringhfd. Noord-Zee- taat van Zeeland; ILGENDE PAGINA I VERVOLG VAN VORIGE PAGINA L.M. van der Weele te Colijnsplaat, oud-ge borene Waterschap Noord- en Zuid-Beve land; j,A. Flipse te Middelburg, chef alg. zaken/ wnd. griffier Waterschap Walcheren; mr. A. van Fraassen te Vlissingen; mevr. J.M.Th. de Wijs-van Riel te Made, adv. Maasroute-combinatie; De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: In zilver aan: A. W. Pijnenburg te Oosterhout, oud-chauffeur transportbedrijf Broeders; j.M. van Bergen te Roosendaal (gem. Roosen daal en Nispen), oud-kwaliteitsmedewerker van de Binnendienst te Roosendaal, PTT Te lecom BV, district Breda, Koninklijke PTT Nederland NV; J.J. Bevelander te Oud-Vos- semeer (gem. Tholen), beheerder postkantoor St Philipsland, PTT Post BV, regio Zuid- West, Koninklijke PTT Nederland NV; W.P.C. Hopstaken te Roosendaal (gem. Roosendaal en Nispen), treinexpediteur, PTT Post BV, regio Centrum, Koninklijke PTT Nederland NV; J.C. de Klerk te Bergen op Zoom, oud-medewerker storingsopheffing te Bergen op Zoom, PTT Telecom BV, district Breda, Koninklijke PTT Nederland NV; A. Steyaert te Oostburg, oud-medewerker sto ringsopheffing te Oostburg, PTT Telecom BV, district Breda, Koninklijke PTT Nederland NV; L.P.J. Visser te Bergen op Zoom, bestel ler-voorman, PTT Post BV, regio Zuid-West, Koninklijke PTT Nederland NVJ.J. den Hol lander te Middelburg, medewerker uitvoering verkoop woningtelecommunicatie, PTT Tele com BV, district Breda, Koninklijke PTT Ne derland NV. Ridder Orde Nederlandse Leeuw: Drs. A.H.P. Grotens, Haren, hfd.dir. Ned. Gasunie; prof. drs. H. den Hartog, Wassenaar, onderdir. CPB; M. van der Klooster, Wasse naar, voorz. raad van best. Kon. Borsumij Wehry; prof. dr. R.J. Mokken, Badhoevedorp, dir. methode en ontwikk. CBS; mr. ir. F.C. Rauwenhoff, Waalre, voorz. hfd. dir. Ned. Philips Bedrijven; ir. R.E. Selman, Sittard, vi ce-voorz. raad van best. DSM; drs. A.B.A. de Smit, Middelburg, voorz. dir. Kon. Mij 'De Schelde'; mr. A.P. Timmermans, lid raad van best DSM, Heerlen; J. Veldman, Oisterwijk, lid raad van best., plv. voorz. groepsraad AK ZO. OHIcler Orde Oranje-Nassau: Drs. L.M.A. van den Akker, Rosmalen, voorz. dir. PNEM; drs. H. van Appeldoorn, Bever wijk, dir. inkoop dir. staal Hoogovens Groep; mr. J. de Bruijn, 's-Gravenhage, lid Octrooi- raad; mr. J.M. van Dijck, Maastricht, adj.-dir. DSM Energie; ir. J.H. de Groot, Aerdenhout, dir. centraal kantoor Shell Int. Petroleum Mij.; ir. J.M.J. Janssen, Bocholtz, dir. DSM Kunststoffen; J.P. Jona, Haren, alg. dir., voorz. dir. product division domestic applian ces and personal care van Philips Intern.; P.G. Kaufmann, voorz. dir. Kaufmann's Han- del-Mij. Rotterdam;mevr. mr. Ch. Kik, adv. en proc. Octrooibureau Vriesendorp Gaade, 's-Gravenhage; ir. W. de Kleuver, Helmond, alg. dir., voorz: dir. components division en lid groepsraad Philips Gloeilampenfabrieken; drs. A.F. Neervoort, Bergen (NH), dir. Hoogo vens Handel; ir. F. de Ruiter, Bunnik, voorz. dir. energie produktiebedrijf UNA; R. Ruules, Philippine, vice-pres. external relations en community affairs en vice-voorz. raad van best. Dow Benelux; ir. P.J.P.G. Simons, Gel- drop, voorh. dir. afd. corporate patents and trademarks Philips Intern.; J.N. van de Stadt, Egmond aan Zee; E.C.A. van Tienen, Nieu- werkerk aan den IJssel, lid raad van best. To tal Nederland; dr. A.M. van de Ven, Ooster beek, dir. centr. staf research and technology vezels en polymerendivisie AKZO; A.G.J. Vermeeren, Drunen, pres. pharma divisie AKZO; T.P. van Vliet RA, Houten, voorz. maatsch. Moret Advies, adv. voor org. in form.; drs. W.J. de Voogt, Berkel en Roden rijs, chef afd. fin. ec. statistieken onderw., plv. hfd. hfd.afd. statistieken onderw. en we- tensch. CBS; drs. F.J. Willekens, Leidschen dam, beleidsmedew. dir. elektriciteit en kern energie dir.-gen. energie min. ec. zaken. Ridder Orde Oranje-Nassau: drs. J.J. van Gent, Vlissingen; F. Verduit, voorh. hfd. afd. ec. en adm. zaken Energie- en Waterbedrijf (ENWA) West-Brabant, Bergen op Zoom. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: In goud aan: J.A. de Jongh, voorheen hoofd Aministratie en Financiën van W. Bliek BV Elektro-Groothandel, te Breda; mevr. D. Leenheers-Pik te Goes, directielid K. Pik en zn., brandstoffenhandel te Goes; J.H. Mes, wonende te Haamstede, gemeente Wester- schouwen, voorheen directeur van JéHaMé Lederwaren BV, te Dussen; P. van der Vel den, directeur/eigenaar van Horeca Instituut Breda, te Breda. In zilver aan: R. Kruisifikx, dames- en heren kapper, te Axel; K.J.F.M. Pellens, eigenaar van een textielwinkel, te Rijsbergen; A.M. de Rooij, zelfstandig schoenmaker, te Dussen; L.P. Tiggelman, voorheen directeur/eigenaar van fa. Tiggelman, te Breda. Ridder Orde Nederlandse Leeuw: Prof. dr. C. Veeger te Doorwerth, hoogl. bio chemie Landbouwuniv. Wageningen. Officier Orde Oranje-Nassau: W. Blacquière te Apeldoorn, secr.-dir. onder wijsinstellingen Gelderse Chr. Boeren- en Tuindersbond; dr. P.J. den Boer te Wijster, bioloog Biologisch Station Wijster Landbou wuniv. Wageningen; D. van den Broek te Aerdenhout, stichter-eigenaar Samenwer kende Dirk van den Broek Bedrijven te Hoofddorp; drs. R.G. Detmers te Coevorden, voorm. hfd. lokatie Meppel-Hoogeveen Rijks dienst voor de keuring van Vee en Vlees; J.W. Diepeveen te Eist, voorz. organisaties op het gebied van handel in vee; ir. M.M.U. van Dis te Arnhem, lid raad van bestuur Heidemij Holding; ir. B.C.M. van Elk te Boskoop, takin- genieur boomteelt en stedelijk groen Consu- lentsch. Tuinbouw Midden-Holland in Ter Aar; G. Hofstra te Roordahuizum, voorz. Friese Mij. van Landbouw;ir. C.J.J. Hooyman te Leidschendam, dir. Kwaliteits-Controle- Bureau voor Groenten en Fruit te 's-Graven hage; ir. R. Klomp te Oegstgeest, hfd. hoofd- afd. zuivelaangelegenh. dir. veehouderij en zuivel min. landbouw, natuurbeheer en visse rij; P.J.C. Kooijman te Berkel-Enschot, hoofdinsp. reg. insp. zuid alg. insp. dienst min. landbouw, natuurbeheer en visserijmr. M.L.L.E. Baron de Loë te 's-Gravenhage, ju rist bij dir. jur. en bedrijfsorg. zaken min. van landbouw, natuurbeheer en visserij; ir. H.A. van der Meiden te Wageningen, dir. sticht. Bos en Hout; dr. B.E. de Muinck te Bilthoven, voorz. dir. Van den Bergh en Jurgens te Rot terdam; J.J.M. van Oekel te Eindhoven, voorz. stichting 'Indoor Brabant' te 's-Hertogen bosch; ir. H. van Os te Voorhout, dir. Bloem bollenkeuringsdienst te Lisse; mr. W. Over- mars te Uden, voorz. hoofddir. Campina- Melkunie; A.W. van Reenen te Linschoten, dir. pers.zaken min. landbouw, natuurbeheer en visserij; prof. dr. N.A. de Ridder te Ren- kum, geo-hydroloog Int. Inst, for Land Recla mation and Improvement (ILRI) te Wagenin gen; ir. J.M. van Rossem te Noordwijk, voorm. concerndir. Heineken; A.J.L. Schopman te Losser, voorz. aartsdiocesane R.K. Boeren- en Tuindersbond te Arnhem; ir. W.J.T. van de Ven te Heythuysen, voorm. dir. landbouw en voedselvoorziening prov. Limburg; prof. dr. K. Verhoeff te Wageningen, dir. directie we- tensch. en technologie min. landbouw, na tuurbeheer en visserij; ir. A.J. Vijverberg te 's-Gravenzande, consulent Landbouw in Zuid-Holland. Ridder Orde Oranje-Nassau: G. Blankers te Grijpskerke, oud-voorz. Zeeuws Rundvee Syndicaat; G.A.C. van de Lindeloof te Baarle-Nassau, dir. plaatselijke Rabobank; J. Petter te Ba vel, voorm. visserij kundig ambt. consulentsch. openluchtrecreatie Noord-Brabant; A.P.R. Rammeloo te Philip pine, bestlid organisaties op het gebied van de visserij; De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: In goud aan: M.C.F. Backelandt te Zevenber gen, voormalig hoofd fabricage van de vesti ging Zevenbergen van de Coöperatieve Ver eniging Suiker Unie U.A. te Breda; C.P. Da mes te Breda, mede directeur/eigenaar van handelskwekerij Gebr. Dames BV te Breda; A. den Engelse te Klundert, voormalig op zichter keuring levend vee bij de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees kring Breda; F. Felius te Goes; J. P. Hendrickx te Rij bergen, agrariër, bestuurslid agrarische organisaties; C.J. Klep te Etten-Leur, direc teur van handelsonderneming C.J. Klep BV, zaadhandel te Etten-Leur; P.C.J. Steendijk te Kloetinge, gemeente Goes, technisch mede werker bij de afdeling Onderzoek van de Landinrichtingsdienst in de provincie Zee land; W.M. van Wijngen te Oudelande, ge meente Borsele; C. Zwartepoorte te 's Gra venpolder, gemeente Borsele. In zilver aan: W.G. Broeders te Teteringen; A.C. de Graaf te St.-Maartensdijk, gemeente Tholen, voormalig medewerker administratie Faunabeheer bij de Directeur Landbouw; C.P. Leest te Zevenbergschen Hoek, gemeente Zevenbergen, wedstrijdpenningmeester vna de postduivenvereniging 'De Vredesduif' te Zevenbergschen Hoek; G.P. Wijnen te Oudenbosch. In brons aan: A.C.J.J. van Aalst te Breda, bloemist. Officier Orde Oranje-Nassau: Mr. D.B. ten Bergen te Gouda, voorheen jur.medew. bij de afd. wetgeving en jur. za ken van het direct.-gen. van de arbeid van het min. van soc.zaken en werkgel.; ing. C.P. Buis, hfd.techn.sect. in het 5e distr. van de dienst voor het stoomwezen te Arnhem van het min. van soc.zaken en werkgel., Rheden; mevr. dr. L.M. Dalderup, geneeskinsp. van de arbeid in het 6e district van de arbeidsinsp. van het min. van soc.zaken en werkgel., Amsterdam; H. Hofstede, voorzitter van het CNV, Vianen; mevr. M.J. Knoppers-Reitsma, Ommen; mevr. J.P. Schaap-Kruseman, Vriezenveen; mevr. prof.mr. J. Soetenhorst-de Savornin Lohman, Oegstgeest; prof.dr. M. Timmer, Amstelveen. Ridder Orde Oranje-Nassau: B. van Aartsen, secr. districtsbur. voor de ar beidsvoorziening in de prov. Utrecht van het min. van soc.zaken en werkgel., Bunnik; Ph.E.H. Beugels, Oirsbeek; ir. L.V.G. Candel, hfd. centr.onderhoudsdienst bij DSM Lim burg te Geleen, Munstergeleen; Th.W.J. Derksen, adv.geneesk. in het distr. Nijmegen van het Gem.Adm.Kantoor te Amsterdam, Malden; J.M.P. Dohmen, hfd. pers.zaken en soc. aangeleg. bij de Stichting Fonds voor So ciale Instellingen (FSI) en de Stichting Be drijven van het Fonds voor Sociale Instellin gen (SBF) te Brunssum, Merkelbeek; R. Dou- ma, Alkmaar; G.H. Frissen, voorh. distr.be- stuurder Industriebond FNV, Helmond; A.M.A. van Gent, hfd.produktie-bedrijfslei- der bij RMO Werkspoor Services te Amster dam, Hoevelaken; J. van Giessen, consulent beleidsoverdracht bij het Rijksconsulent schap Sociale Zekerheid in de prov. Gelder land te Arnhem van het min. van soc.zaken en werkgel., Bennekom; Ch. Gijsen, Maastricht; ir. J. de Haan/ chef lab. chem. produkten bij DSM Chemicals te Geleen, Sittard; ing. H.G. van Houwelingen, senior projectl. bij Shell Nederland raffinaderij te Pernis, Spijkenisse; C.W.J. Jacobs, Amersfoort; mevr. drs. A.H. Joustra, Woerdense Verlaat, voorh. research chemicus bij het Kon. Shell lab. te Amster dam; B.E. Joustra te Nuenen, voorh. dir. soc. zaken bij Gamma Holding te Helmond; J.G.M. Kusters te Geleen, hfd. opl. bij het Centrum voor Vakopleiding van Volwasse nen aldaar van het min. van soc. zaken en werkgeleg.; ing. G.H. Leukel te Beek, chef techn. diensten bij DSM Meststoffen Geleen; mevr. M.K. Loeb te Heemstede, insp. van de arbeid in het 6e district van de arb. insp. te Amsterdam van het min. van soc. zaken en werkgeleg.; P.J.Th. Masthoff, Susteren; F.H.C. van der Put te Son, manager industrial design affairs bij Philips Bedrijven, Eindho ven; Ch.M.H. van Santvoord te 's-Gravenha ge, medew. bij het bur. huisvesting van de dir. tewerkstelling erkende gewetensbezwaarden militaire dienst van het ministerie van soc. zaken en werkgeleg.; P.M. Schalen te 's-Gra venhage, stafmedew. bij de sector bemidde ling van het dir.-gen. voor de arbeidsvoorzie ning van het min. van soc. zaken en werkge leg.; L.H.J. Timmermans te Hoogerheide, voorh. ambt. secr. werkvoorzieningsschap West Noord-Brabant te Roosendaal; H. de Vos te Schoorl, hfd. ext. coördinatie en spec, opdr. van de automatiseringsafd. elektroni sche en mechanische administratie bij het Gem. Adm.Kantoor te Amsterdam; drs. A. de Vries te Harlingen, reg. cons, arbeidsmarkt zaken bij het districtsbur. voor de arbeids voorziening in de prov. Friesland van het min. van soc. zaken en werkgeleg.; A.B.M. Wensing te Hoofddorp, hfd. afd. soc. verzeke ring 2 bij het Gem. Adm.Kantoor te Amster- dam. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: In zilver aan: A. de Buck, wonende te Vlissin gen, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Hout- en Bouwbond CNVS. Gabriël- se, wonende te Westkapelle, bestuurslid van de plaatselijke afdeling van de Hout- en Bouwbond CNV; L.A. van Goethem, wonende te Kloosterzande, gemeente Hontenisse, pen ningmeester van de afdeling Hontenisse van de Industriebond FNV; A.P. la Grand, wo nende te Nieuwdorp, gemeente Borsele, pen ningmeester, tevens secretaris van de plaat- seljike afdeling van de Hout- en Bouwbond CNV; C.A Jeras, wonende te Middelburg, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Hout- en Bouwbond CNV; J. de Lignie, wo nende te Grijpskerke, gemeente Mariekerke, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Hout- en Bouwbond CNV; G. Schneijderberg, wonende te Klundert, penningmeester van de plaatselijke afdeling van de FNV; B.J.A. Suij- kerbuijk, te Oudenbosch; J.M. Vroegop, wo nende te Sint-Annaland, gemeente Tholen, secretaris, tevens penningmeester van de plaatselijke afdeling van de Hout- en Bouw bond CNV; J.G. van Oosterbosch, wonende te Ossendrecht, all-round voorman bij Graniet- werken Joseph Glatt BV te Putte. Ridder Orde Nederlandse Leeuw: Prof. drs. B.S. Polak, Amsterdam; Prof. dr. F. de Waard, hoogl. klinische epidemiologie Rijksuniversiteit Utrecht, Bilthoven. Officier Orde Oranje-Nassau, bij bevorde ring: D.C. Elffers, architect/vormg., Amsterdam; S. Minco, Hilversum, voorzitter Nationale Fede ratieve Raad van het Voormalig Verzet Ne derland. Officier Orde Oranje-Nassau: G.T.M. Bossers, orthopaedisch chir., St. Maar tenskliniek Nijmegen; mevr. mr. M.B.E.G. Brenninkmeijer-Rutten, secr. interdep. stuurgroep gehandicaptenbeleid, werkzaam bij min. WVC, 's-Gravenhage; dr. G. van Dol- der, voorm. dir. patiëntenzorg Boven IJ-Zie- kenhuis Amsterdam, Oostzaan; dr. R. Hajer te Arnhem; H.J.A. Hofland, voorm. lid hfd.red. NRC/Handelsblad, Amsterdam; W.F.M. Isphording, Eindhoven; M. Kammin- ga, hfd. stafbur. fin.-ec. aangelegenh. dir. vluchtelingen, minderheden en asielzoekers van min. WVC, 's-Gravenzande; J. van Loo, kinderarts Van Weel-Bethesda Ziekenhuis Dirksland; drs. J.C. Mulder, hfd. centr. dir. voorl., doe. en bibl. min. WVC, 's-Gravenhage; dr. A. Osinga, voorm. dierenarts/voorm. vete rinair insp. volksgez. in Friesland, Groningen en Drenthe, Goutum; dr. G.J.H. den Ottolan- der, voorm. internist Bergwegziekenhuis Rot terdam; W.M. Rosinga, voorm. med. dir. Bergwegziekenhuis Rotterdam, Rijswijk (ZH); A.J.C. Schoemaker, tandarts/voorm. voorz. Ned. Mij. tot bevordering der Tand heelkunde, Arnhem; dr. G. Schouwink, neu roloog, Rijnstate Ziekenhuis Arnhem; dr. R, Spruit, orthopaedisch chirurg Ikazia Zieken huis Rotterdam, Maasdam; J.W. Stemerdink, Almelo; drs. R. Strikwerda, orthopaedisch chir./fysiotherapeut, De Bilt; mevr. dr. E.M. den Tonkelaar, beoordelingsdesk. bestrij- dingsm.. RIVM, De Bilt; A.H. van der Velde, plv. hfd. centr. dir. apparaatszorg min. WVC, Zoetermeer; dr. M.A. Verschuyl, voorm. chi rurg Reinier de Graaf Gasthuis Delft; dr. G.A. Wellen, voorm. dir. Stichting Kerkelijk Kunstbezit in Nederland, Utrecht. uv Ridder Orde Oranje-Nassau: Mevr. T.J. Balkenende-Sandee, vice-pres. Young Women's Christian Association Ned. Kapelle; mevr. C.E. Coenradie, dir. verplegingsdienst Verpleeghuis 'Ter Valcke' in Goes, 's-Heer Hendrikskinderen H. Korstanje, voorm. adj.-dir./adm. Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs Mid delburg; J.W. de Krey, Bergen op Zoom; A.A. Marteijn, oud-hoofdbestuurslid van het Ko ninklijk Nederlands Korfbalverbond te Zeist, ere-voorzitter van de Korfbalvereniging Vol harding te Yerseke, wonende te Yerseke; G. den Braber, eindredacteur, presentator, pro ducer, regisseur te Blaricum. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: In goud aan: mevrouw J.P.M. van Dongen, voormalig directrice van het bejaardencen trum 'Het Hoge Veer' te Raamsdonksveer (gem. Raamsdonk), wonende aldaar; C. B. H. van der Pool te Breda. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, In zilver, bij bevordering, aan: A.J.Th. van Becht, bestuurslid van de Harmonie 'Euterpe' te Zevenbergen, wonende aldaar; M.A. van Broekhoven, bestuurslid van de Amateurtoneelvereniging 'Het Gezel- lentoneel' te Bergen op Zoom, wonende al daar; L.J.B.C. Buermans, lid/oud-voorzitter van de Voetbalvereniging 'HSC'28' te Heerle (gem. Wouw), wonende aldaar; G.A. van Driessche, secretaris bij de Schuttersociëteit 'De Vrede' te Lamswaarde (gem. Hontenisse), wonende aldaar; A.J. van Dun, voorzitter van het Gemengd Koor 'Galder/Strijbeek', wo nende te Strijbeek (gem. Nieuw-Ginneken); A.P. van den Ende, muzikant, wonende de Breda; A. Geilings, materiaalbeheerder van de afdeling Bergen op Zoom van de Konink lijke Vereniging EHBO, wonende te Bergen op Zoom; mevrouw C.H. Kuppens,. voormalig wijkverpleegkundige/oud-bestuurslid van de Stichting 'De Zonnebloem' te Bosschenhoofd (gem. Hoeven), wonende aldaar; J.J. Mijn- ders, lid/oud-bestuurslid van de Biljartvere niging 'Nooit Volleerd' te Dongen en oud-be stuurslid van de Dongense Biljart Bond, wo nende te Dongen; mevrouw P.J. Niessen-van den Kieboom, bestuurslid van de Vrouwenbe weging afd. Raamsdonksveer, wonende te Raamsdonksveer; G.P. Siemons, bestuurslid van de Koninklijke Harmonie te Oosterhout, wonende aldaar; A.W. Verschuren, lid/oud voorzitter van de Majorettengroep 'Oud-Gin- neken', wonende te Breda; C.A.W. Rommens te Etten-Leur. ZOUDEN de huidige spelers van het Nederlands elftal met hun gedrag eigenlijk wel beseffen dat ze bij hun supportersaanhang enorm vertrouwen aan het verspe len zijn? Ook het bestuur van de KNVB is niet brand schoon, dat is inmiddels wel gebleken. Als de betrokke nen zo doorgaan, wordt het WK net als al die Oranje singletjes een grote flop! Wat mij betreft (en zeer ve len denk ik) stuur maar spe lers die nog voor de eer wil len voetballen en geen zon debok als trainer aanwijzen. Deze hele zaak stinkt naar geld, jaloezie en onbetrouw baarheid. Men kan beter een eredivisie-subtopper of SW naar Italië laten gaan! Bergen op Zoom J.C. v.d. Ketterij IN De Stem werd na jaren het probleem van het eigen huis opeten door mensen in de bijstand weer onder de aandacht gebracht. Het is toch wel godgeklaagd dat nu juist de PvdA de 10AW en IOAZ wil opheffen. Dit hebben we in elk geval wel begrepen uit de plannen van staatssecretaris Ter Veld. Ze zal de gewone man toch niet op deze manier te gra zen willen nemen? Het was al zo'n zegen, dat de IOAW en de IOAZ een feit werden. Om het zover te krijgen is de vorige regering, en die daarvóór gebombardeerd met klachten omtrent het onrechtvaardig opeten van het eigen huis door mensen in de bijstand. De belangen- werkgroep onder aanvoe ring van Christ Mentzel uit Etten-Leur heeft daar ruim vijf jaren voor gestreden, geschreven en gedemon streerd. Uiteindelijk gaf de vorige regering met name de toenmalige staatssecre- taris L. de Graaf de belan gengroep gelijk. Mensen bo ven de 50 jaar kwamen niet meer in de bijstand terecht. Jammer genoeg veranderde het voor de mensen die al aan het opeten waren hele maal niet Kort geleden nog heeft de belangengroep t.a.v. deze laatste gedu peerde groep de regering geschreven. Deze mensen, die hun hele leven hebben gewerkt, en die buiten hun schuld destijds werkloos werden, zitten nu met een 'credithypotheek, die ze nog steeds aan het terug betalen zijn. Let wel, dit zijn geen- ver mogende mensen, maar mensen die vroeger hun centjes in een eigen huis Pp°Lvoctéfee*' w a ti hebben gestopt o.i.d. uit te geven. Als de plannen van E. ter Veld doorgaan, zoals we in de pers en de andere media hebben kunnen zien, is de klok weer helemaal te rug gedraaid. Tegenwoordig wordt er weer volop propa ganda gemaakt aangaande het kopen van een eigen huis. Dit is allemaal prach tig. Die campagnes waren er vroeger ook. Nu in deze tijd zitten er 'n massa mensen uit die tijd in de boot. Het zou goed zijn de a.s. kopers ook goed voor te lichten over hoe het zit met het eigen huis als ze in de toe komst eventueel buiten hun schuld werkloos worden en in de bijstand terecht zou den komen. Het zou goed zijn dat huizenbezitters zich zouden aansluiten bij de be langengroep tegen het ope ten van de eigen woning. We moeten waakzaam zijn als er een donkere wolk boven ons hoofd dreigt, en onze stem laten horen. Mentzel heeft groot gelijk. Halsteren LeoGeers WAT beleid betreft, rijzen bij mij de vragen de pan uit. Tegenstellingen te over. We hebben kritiek op bijna alle landen van de wereld. On gerustheid wordt uitgespro ken over ik weet niet wat allemaal. Maar, mondiaal gezien staan we op de vierde plaats wat criminaliteit betreft. De eerste plaats op het gebied van auto-inbraken en fiet sendiefstal. Als drugsdoor- voerland scoren we hoog, en het drugsgebruik is ook niet gering. Nederland houden we schoon door ons afval, sa men met het Belgische, naar Oost-Duitsland te exporte ren. Natuur wordt opgeof ferd voor de TGV. Een trein die, naar ik verwacht, voor de elite bestemd zal zijn. Die geld nog.moeite zullen be sparen om een paar uur eer der op de plaats van be stemming te kunnen arrive ren om na deze vermoeiende reis de benen nog even te strekken. Zal deze trein ooit zijn geld opbrengen? Zou het streekvervoer niet eens nader bekeken kunnen worden i.p.v. zo'n, in mijn ogen, prestige object te financieren? Het autoge bruik wil men terugdringen d.m.v. belastingverhogin gen, elektronische tolheffin gen, enz. Wie weet wat voor ongein ons nog meer te wachten staat. Maar tun nels staan op het program ma, wegen zullen verbeterd worden. Alles wordt gedaan om het autoverkeer te ver gemakkelijken. Ik heb de sterke indruk dat alles voor het milieu moet wijken, maar als er geld uit te halen is, zal e.e.a. nader bekeken worden. Bij wie wordt nu eigenlijk zand in de ogen gestrooid? Politieke partij en, vertel mij eens, op "wie moet ik nu eigenlijk de vol gende keer stemmen? Schoondijke Frans ten Broeke UIT De Stem van 21 april 1990 begrijp ik dat de geza menlijke ziekenfondsen iedere provincie een bos ca deau geven. In totaal gaat het daarbij om 12.000 bomen (of om 12x12.000 bomen?). De kosten van al die bossen be lopen allicht een bedrag van 6 tot 8 cijfers voor de kom ma. Hoewel wij dagelijks horen van de onbetaalbaar wordende gezondheidszorg lijken deze instellingen toch nog gemakkelijk met de hun toevertrouwde gelden om te gaan. Als de instellingen zich willen beperken tot de bemoeienis met hun eigen lijke taken en hierbij wat meer efficiëncy betrachten, kan bij een volgend jubi leum de premiebetaler dan mogelijk premierestitutie of gratis uitbreiding van de verzekerde voorzieningen tegemoet zien. Geertruidenberg, A. IJsselmuiden HIERBIJ reageer ik op het artikel in De Stem over De Koepel in Breda. Het gaat mij over hetgeen u schrijft over de Koepel in Breda. Ik zelf ben daar sinds novem ber 1989 gedetineerd en er vaar het anders dan u in uw krant schrijft. Er staat bij voorbeeld dat er een situatie geweest zou zijn dat de ge detineerden niet naar hun cellen terug zouden zijn ge gaan. Nou, daar is hier niets van bekend bij de gedeti neerden! Er staat ook in dat een bewaarster om hulp zou hebben gevraagd c.q. geroe pen vanaf de 3e ring, en dat zij geen hulp zou hebben ge had. Nou, dat kennen we hier wel anders. Als er hier maar iets scheef gaat, en dat hoeft geeneens veel te zijn, staan er binnen een mum van tijd vijf of meer be waarders, waarvan de meesten hier flink fanatiek in zijn, klaar om de boos doener naar de isolatiecel te begeleiden. Het lijkt dan wel of ze uit de lucht komen vallen. We werken vier halve da gen per week. Vanaf maan dagmiddag 1 uur tot en met donderdagmorgen half- twaalf. Dat wil dus zeggen dat we van donderdagmor gen tot maandagmiddag binnen zitten. Dat is drie hele en twee halve dagen aanéén. We komen er dan alleen uit om te luchten (1 uur eigenlijk, maar is meestal zo'n drie kwartier) in recreatie, wat niet meer inhoudt dan in een dubbele uitgebroken cel waarin wat tafels, stoelen en een tv, te zitten. Om de andere dag behoorlijk bellen is er niet bij, omdat het toestel ge woon in die ruimte hangt. Dan nog iets over de douches. Daar zou u eens een foto van moeten maken. Mensonterend is het daar onderhand. De bladders aan het plafond (vuilniszakken vol), de vuiligheid op de grond en tegen de muren. Het is gewoon te vies om over te praten, zo'n bende is het daar. Maar daar wordt over gezwegen in alle talen. De hele situatie werkt hier bij ons en de bewaar ders op de zenuwen. Wij als gedetineerden kankeren op de bewaarders, maar die kunnen er uiteindelijk ook niets aan doen Een spreek- rapport aanvragen, wat ik al diverse keren heb gedaan, heeft ook geen nut. Er komt dan een teamleider, of paatsvervangend teamlei der, die zegt dat je maar weer een briefje in moet vullen. Het enige wat ze op je vraag antwoorden is: 'volgende week volgende week!'. Dit gebeurt in mijn geval al zo'n vijf maanden zo. Iemand van hoger hand krijgen wij als gedetineer den nooit of te nimmer te spreken. Kortom, er zijn nog problemen genoeg in de Koepel. Breda H. de Wildt HEEL goed van De Stem om het gruwelijke incident over de pitbull die een stuk uit de kaak van een pony bijt, te plaatsen met foto. Weer is bewezen dat een dergelijk hondenras gevaarlijk, is. Ze ker in handen van een sa dist, met een dergelijke mentaliteit. Het is erg juist van uw krant om dit'te sig- naleren. Hij stond erbij en hij keek er naar de hon deneigenaar (met trots en genoegen!?). Vreselijk. Etten-Leur C.M. Portier-de Deugd TWEE kort na elkaar ver schijnende berichtjes in De Stem. Pitbull bijt kleuter dood en pitbull bijt pony in de kaak, eigenaar grijpt in het laatste geval niet in, waarschijnlijk uit angst voor eigen 'huisdier', Wel- laf als dit de reden was. Eigenaren van dergelijke honden zoals de pitbull, Duitse herder en bouvier die van nature agressief zijn moesten verplicht zijn der gelijke beesten aan de lijn te houden. Laatst bij het trim men in het Mastbos kwam er vanuit een zij pas plots zo'n monster op ons af, zijn baasje kon amper voorko men dat er erge dingen ge beurde. Zijn reactie was: „Dit is de eerste keer dat hij dit doet, trimmers achterna lopen, ik snap er niets van". Deze heer, die kennelijk het buskruid niet had uitgevon den, was moeilijk te over tuigen van het feit dat hon den, in dit geval een bou vier, nooit te vertrouwen zijn en plots agressief kun nen worden, en dat het ver standiger c.q. verplicht is zulke honden aan de lijn te houden, zodat andere men sen geen overlast wordt aangedaan Zulke beesten, die meestal aangeschaft worden uit angst voor in brekers en dus als waak hond floreren, behoren in een kooi thuis, en dienen bij uitlating of wandeling aan gelijnd te worden.Hoewel vele eigenaren beweren dat hun hond niet bijt, worden er zoals men heeft kunnen lezen jaarlijks 120.000 men sen in een ziekenhuis of bij de huisarts behandeld ten gevolge van een honden beet, honden die volgens het 'baasje' of volgens het 'vrouwtje' echt niet zouden bijten. Politie zou ook eens wat meer aandacht kunnen schenken aan honden die niet zijn aangelijnd en hun eigenaren een flinke bekeu ring geven, de boete hierop volgend kunnen deze hon denbezitters niet op de ver zekering verhalen, schade door een beet helaas wel. Breda P. Koopman VERPLEGING, verzorging en de ondersteunende be roepen zijn onmisbaar in onze totale gezondheidszorg. Het zijn zware verantwoor delijke beroepen. Ook wer ken op onaangename tijden en geconfronteerd worden met het leed van de mede mens. Als je het salaris ziet van deze beroepen snap je niet dat er nog mensen zijn die deze beroepen kiezen. Ook nu weer moeten ze vechten en misschien staken voor een paar cent loonsver hoging. Iedereen weet ook dat ze al een achterstand hebben. Voor de zoveelste keer krijgen ze dan te horen, er is geen geld. Premiever hoging mag niet dan stijgen de collectieve te hard. Dat is natuurlijk een lachertje. Als de boeren wat veel tractors laten zien krijgen ze er 90 miljoen per jaar erbij. De werkgevers hebben met kruiwagens vol het geld binnengereden door over schrijding van de WIR. Kos ten 3 miljard. Onze volksvertegenwoor digers hebben zich zlef een flinke loonsverhoging gege ven die veel hoger is dan de CAO loonsverhogingen. Zo kan men nog even doorgaan met voorbeelden, waar veel geld uit de collectieve pot naar toe gaat. De verant woordelijke personen moes ten zich schamen om te blij ven zeggen er is geen geld, waardoor belangrijke groe pen in onze gezondheidszorg onderbetaald worden. Ongetwijfeld en terecht komen er straks akties. Jammer dat de gewone pa tiënten er het eerst de dupe van worden. Gezondheid is gelukkig niet te koop, helaas de zorg er om heen wel. De verantwoordelijke mensen in onze samenleving hebben ook wel eens verpleging en verzorging nodig. Als jullie met je akties die eerst eens laten voelen hoe slecht jullie betaald worden. Gezond heidszorg is duur dat moe ten we allemaal beseffen. Iedereen moet er zuinig mee omspringen. Bezuinigen in de gezondheidszorg waar het nog kan gaat soms zeer moeilijk. Maar jaren bezui nigen op jullie salaris zal het tekort in die beroepen alleen maar groter maken. Breda P. v. Gurp (ADVERTENTIES) smbnUaedn De één maakt van de kunst zijn vak, de ander van zijn vak een kunst. Zoals het jazzduo zorgvuldig werkt aan een geslaagde compositie, zult u ook met zorg uw verzekeringen samenstellen. A.G. verzekeringen maakt er al ruim 150 jaar een kunst van om in te spelen op de wensen van particulieren en bedrijven. Met een ruime keuze in levensverzekerin gen en pensioenen. Met specialisme in schade verzekeringen voor brand, aansprakelijkheid en arbeidsongeschiktheid. A.G. verzekeringen behoort tot de A.G. groep. Een in het "Europa 1992" internationaal werkende verzekeringsmaatschappij. De assurantie-adviseur ként onze meesterwerken. Pallas Athenedreef 10 Postbus 9888 3506 GW Utrecht Telefoon (030) 643911 toelatingsexamens eindmei/beg'nJunl Aanmelding ~chi Veemarktstraat 19 Breda Telefoon 076-146710

de Stem | 1990 | | pagina 5