ROLLER KADO Winkelacties Bergen op Zoom 'succesvol' Middeleeuwse muur Breda veiliggesteld PvdA-leider Moskou snijdt vandaag olie-aanvoer Litouwen af Rucphen stapt op BRAKS GAAT TOT 90 MIIJOEN VOOR AKKERBOUW Brokken straaljagers op Karlsruhe Chirurg betaalt 500 voor verpleger Merijntje immsPM HUIS- lND in zijn de Jen. jerhoud. ji-g 9 WOENSDAG 18 APRIL 1990 Eerste misdrukken 25 guldenbiljet zijn in omloop Minister wil kinderopvang bij kazernes KIJK VANAVOND NAAR DE VIERDE RONDE VAN HET AH LETTERSPEL DEN HAAG - Het kabinet slaagt er niet in om de klagende akkerbouwers tevreden te stellen. Sinds gisteravond beraden de boeren zich op nieuwe protestacties, nadat minister Braks (Landbouw) liet weten dat het kabinet de ko mende vijf jaar 90 miljoen gulden extra uittrekt voor hulp. Breda: pitbull bijt stuk uit kaak van pony Schelde(n) bron van ergernis Groen licht voor Gullit Zilveren jubileum Gold Race Volleyballers sterren in Japan Minderheid VS blijft ageren tegen kunst HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Voorjaars buien fl JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN.. M _A5?| jw APK in Hen wij uw geven. i maken. i ;t heeft ont- Zhamade bij oor een Chamade is 75,-*. iet karakter. 'skosten. ouden. t# koop gevraagd of aan to bladan? Even laten horen via een ..Kleintje" In De Stem en het komt in orde immers tienduizenden Stem-lezers en eressen (een op de drie) lezen uw advertentie omdat zij speciale belangstelling hebben voor onze "Kleintjes"-rubriek „Huisdieren I VANDAAG 2 KATERNEN 730ste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout ~Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen. Losse nummers ma. t.m. vrijd. j 1.35 en zat, 1.60 Van onze verslaggever RUCPHEN - De Rucphense PvdA-leider Ad Jansen heeft gisteren zijn ontslag als raadslid ingediend. Jan sen keert ook niet terug in de nieuwe gemeenteraad. Aanleiding voor de beslissing van Jansen is de ronselaffaire die politiek Rucphen in zijn greep houdt. Justitie onder zoekt momenteel of in Rucphen voor de verkiezingen van 21 maart op grote schaal stem- kaarten geronseld zijn. Jansen pleitte er gisteren voor te wachten met het instal leren van de nieuwe raad tot dat dit onderzoek is afgerond. Maar een meerderheid van de raad was wel bereid de geloofs brieven van nieuw gekozen le den alvast te aanvaarden. Dat was voor Jansen aanlei ding om zijn ontslag aan te kondigen. „De verhoudingen zijn zoals ik verwacht had en zijn voor mij duidelijk. Ik stap op", aldus. Jansen gistermid- In Putte, waar een kwart van de stemmen per volmacht is uitgebracht, waren gister avond vijf schorsingen nodig voordat de zittende gemeente raad de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden goedkeurde. Aanvankelijk wilde een raadsmeerderheid van PvdA, Putse Dorpspartij en Putse Be langen daarmee wachten tot het justitieel onderzoek naar mogelijke ronselpraktijken door CDA en Dorpspartij van de Belg Quireijns is afgerond. Burgemeester W. Bos over tuigde de raad ervan, dat dit onderzoek volgens hem alleen strafrechtelijke gevolgen kan hebben en niet van invloed is op de geloofsbrieven van indi viduele leden van de nieuwe gemeenteraad. Van onze verslaggever TIEL - Drie weken na de komst van het nieuwe 25 guldenbiljet, het 'rood borstje', zijn de eerste mis drukken al gesignaleerd. Waar bij andere bankbil jetten de misdruk veelal zat verscholen in kleurschake ringen of minuscule let tertjes, gaat het nu om het watermerk. In Tiel werd afgelopen weekend een biljet zonder watermerk gesignaleerd. „Verzamelaars zijn er dol op", zegt B, Groothoff van De Nederlandsche Bank die totnutoe drie misdruk-mel dingen heeft gekregen. Hoe de misdrukken in om loop zijn gekomen, weet De Nederlandsche Baak niet. „De fout kan in het papier zitten, maar ook in het drukwerk. Bij watermer ken is dat moeilijk na te gaan. In elk geval wordt elk vel biljetten gecontroleerd voordat het in omloop gaat, maar er glipt er wel eens eentje doorheem" Blokkade loopt geolied MOSKOU (RTR) - De Litouwse re gering heeft te horen gekregen dat de olieleveranties van de Sovjetunie aan de Mazeikiai olieraffinaderij vandaag worden stopgezet. Eerder liet Moskou al weten dat de gastoe- voer aan de republiek 'drastisch zal worden beperkt'. Volgens premier Kazimiera Prunskiene van Litouwen wordt de olie-aanvoer in eerste instanti tussen 07.00 en 08.00 uur 's ochtends gestaakt. „Dit is het werkelijke begin van de vrijheid", aldus de premier. Als de olie- aanvoer wordt afgesneden is dat het be gin van de economische blokkade van Moskou uit protest tegen de zelf uitge roepen onafhankelijkheid van Litou wen. VS-president George Bush heeft gis teren verklaard dat hij een 'gepast ant woord' overweegt, als de Sovjetunie uit voering geeft aan haar dreigement de levering van aardgas en andere produk- ten aan Litouwen af te snijden of te be perken. Hij ging echter niet in op de aard van het antwoord en riep opnieuw tot tot een 'dialoog' om een vreedzame vinden voor de kwestie Litouwen. Litouwen staat volgens de normale economische maatstaven vrijwel weer loos tegenover een eventuele uitge breide economische blokkade door de Sovjetunie. Litouwen beschikt over geen enkele eigen bron van primaire energie en voert deze vrijwel geheel in uit de Sovjetunie en derde landen. In de Bulgaarse hoofdstad Sofia heb ben gisteren enkele honderden mensen voor de ambassade van de Sovjetunie geprotesteerd tegen het bèleid van Mos kou inzake Litouwen. Het was de eerste demonstratie die ooit in Bulgarije tegen de Sovjetunie werd gehouden. Boeren weer in actie aan het werk kunnen blijven. Ook eisen ze dat de Neder landse regering er in de EG op aandringt om de graanprijs te verhogen. VERVOLG BINNENLAND Boven Karlsruhe in West-Duitsland zijn gisteren twee straaljagers van het Canadese leger in de lucht op elkaar gebotst. Eén van de piloten is daarbij om het leven gekomen en circa 20 mensen raakten gewond. Brandende brokstukken van de twee F-18 Hornets kwamen in een straal van tien kilometer in de stad neer. Op een aantal plaatsen brak daardoor brand uit. Zo viel een straalmotor op een benzinestation en richten andere vliegtuigonderdelen schade aan aan huizen en auto's (foto). Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM BREDA - De door de Diensten bond FNV georganiseerde werkonderbrekingen bij win kels zijn gisteren met name in Bergen op Zoom een 'groot succes' geworden, aldus een woordvoerster van de bond. (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie I DEN HAAG - Minister Ter beek (Defensie) wil dit en vol gend jaar werk maken van de kinderopvang bij kazernes. I Dit jaar al trekt hij daar 500.000 gulden voor uit. Tot nu toe be staat alleen bij het militair hospitaal in Utrecht kinderop-: vang. Nog dit jaar komen er crèches m Breda, Den Haag, Assen, Emmen, Kerkrade en Maas sluis. In Bergen op Zoom deed perso neel van veel meer bedrijven aan mee dan vooraf was ver wacht. Zo'n 150 mensen van in totaal tien winkels legden het werk enkele uren neer uit pro test tegen plannen om de slui tingstijden van winkelbedrij ven in Nederland te verruimen. Bergen op Zoom was voor de Dienstenbond FNV een van de vijf speerpunten; ook in Venlo, Drunen, Almelo en Alkmaar hadden werkonderbrekingen plaats. Ook voor vandaag zijn weer acties in diverse winkel bedrijven aangekondigd. In Etten-Leur wordt in de JB-Markt vanaf 13 uur het werk neergelegd. Bij de Albert Heijn-vestiging Moerwijk in Breda waren volgens Willem Noordman van de Diensten bond FNV ook acties aange kondigd, maar die zijn wegens een gebrek aan actiebereidheid onder het personeel afgeblazen. De landelijke stakingsactie concentreert zich vandaag op de stad Groningen. Werkne mers van zeker negen winkels (drie AH-filialen, Dagmarkt, Autorama, Edah, Hema, De Boer en Basismarkt) leggen ge- 'durende de gehele dag het werk neer. Verder staan vier AH-filialen op nog niet ge noemde plaatsen op de nomi natie een dag lang dicht te gaan. Ook zijn nog op vijf plaatsen werkonderbrekingen te ver wachten. Het zwaartepunt van de stakingsactie zal echter op donderdag en vrijdag liggen, aldus een woordvoerder van de Dienstenbond FNV. Het was gisteren in Bergen op Zoom de bedoeling van de actieleiders om vooral filialen van grote zaken als V&D, Hema en Albert Heijn te tref fen. Personeelsleden van, deze bedrijven wisten echter ook nog collega's van nog zeven an dere winkels in de stad over te halen mee te doen aan de werkonderbreking. Niet bij alle genoemde win kels ging intussen als gevolg van de werkonderbreking de deur op slot. De Hema bijvoor beeld deed dat wel, maar bij Albert Heijn hield de bedrijfs leiding, in samenwerking met enkele werkwilligen en opge trommelde oproepkrachten, de kassa's open. Klanten konden echter niet terecht bij de bedie ningsafdelingen en moesten genoegen nemen met voorver pakte vleeswaren en brood. Bedrijfsleider J. Kommers van Albert Heijn aan het Zon neplein liet weten dat zijn fi liaal vermoedelijk nauwelijks schade heeft ondervonden van de werkonderbreking: „Ook al omdat mensen niet gewend zijn dat op de morgen na een week end de winkels open zijn. Echt veel klanten hebben zich niet gemeld. Had de actie op vrij dagmiddag plaatsgehad, dan zou de schade wel erg groot ge weest zijn". De Dienstenbond FNV was vooraf bevreesd voor pogingen van de werkgevers om actie voerders te intimideren. Daar is het, volgens een woordvoer ster van de bond, niet van ge komen: „Er zijn geen meldin gen binnengekomen over werkgevers die bijvoorbeeld met ontslag hebben gedreigd". In de loop van deze week zul len waarschijnlijk bij winkels overal in het land eendagssta- kingen uitbreken. De woord voerster van de Dienstenbond liet echter weten dat het na de actie van gisteren niet voor de hand ligt dat dan opnieuw in Bergen op Zoom het werk plat gaat. Speel mee voor de hoofd prijs en kijk vanavond naar de bekendmaking van de begin- en eindletter van de vierde ronde. Nederland 1 in het Ster blok na het journaal van 19.00 uur en op RTL-Veroni- que rond 17.57 uur. Van onze Haagse redactie Volgens de boeren is dat een fooi. Het Landbouwschap spreekt van kruimelwerk. De regering zou volgens boe renactieleider Dijkstra minstens 90 miljoen gulden per jaar moeten uittrekken. „Bij dit bod kunnen we ons na tuurlijk nooit neerleggen." Vandaag en morgen proberen de boeren de Tweede Kamer te bewegen de plannen van het kabinet af te keuren. Donder dag komt de vaste Kamercom missie voor Landbouw speciaal terug van het Paasvakantie om over de uitvoering van het rap port van de Commissie van Goede Diensten te spreken. De Commissie van Goede Dienstenwaarin oud-minister De Koning en de Commissaris sen van de Koningin in Fries land en Drenthe, Wiegel en Meijer, zitting hadden, advi seerde de graanprijzen met 9 procent te verhogen. Braks noemde gisteren de uitvoering van dat advies in zijn volle om vang 'geen begaanbare weg'. Commissielid Meijer vond die opmerking van Braks 'niet gelukkig'. In een reactie zei Meijer dat de minister met name voorbij is gegaan aan het kernpunt van het advies, na melijk om binnen de Europese Gemeenschap te komen tot af spraken over produktiebeheer- sing en herstel van de prijzen voor granen en akkerbouwpro- dukten. Wanneer de Kamer daarom het standpunt van Braks steunt, zullen er zo goed als ze ker nieuwe boerenacties ko men. Voor donderdag staat al een protestmars naar alle pro vinciehuizen en het Binnenhof in Den Haag op het program ma. De standpunten van de ak kerbouwers en de regering staan lijnrecht tegenover elk aar. Braks wil miljoenen gul dens uittrekken voor bedrijfs beëindiging. Akkerbouwers die er vrijwillig mee ophouden of hun land tijdelijk braak leggen kunnen, binnen de regels van de Europese Gemeenschap, op financiële steun rekenen. De meeste boeren denken er echter niet aan om hun bedrijf op te doeken en willen juist steunmaatregelen waardoor ze Van onze verslaggever BREDA - Een pitbullterriër heeft in Breda een pony aangevallen en een stuk uit de kaak van het dier gebe ten. De pitbull en de eigenaar van de hond zijn nog spoor loos. De politie heeft een onderzoek ingesteld op ba sis van aanwijzigingen van ooggetuigen. Mensen die het voorval za terdagavond zagen gebeu ren, verklaarden dat de hond zich minutenlang in de rechterkaak van de pony vastbeet. De eigenaar zou niet hebben ingegrepen. Het gaat volgens een die renarts maanden duren voor de 8 jaar oude pony weer helemaal is genezen. Van onze verslaggever DOETINCHEM - Een vaat- chirurg van het Doetin- chemse Slingelandzieken- huis heeft afgelopen vrijdag uit eigen zak 500 gulden be taald om aan een verpleeg kundige te komen voor de nazorg van een patiënt. De patiënt was 2,5 week gele den acuut in het ziekenhuis op genomen. Hij moest geopereerd worden aan de verwijding van een bloedvat in de buik. Eind vorige week was zijn situatie levensgevaarlijk geworden. De vaatchirurg, dr. Max Taks, moest de afgelopen we ken de operatie noodgedwon gen een paar maal uitstellen. Door verschillende oorzaken was er steeds onvoldoende per soneel op het moment dat de operatie gepland was. Afgelopen vrijdag was voor de vaatchirurg, die zelf een paar dagen op paasvakantie zou gaan, het moment aange broken om de inmiddels dood zieke patiënt eindelijk te ope reren. Taks: „Ik heb het hoofd van de verpleging gevraagd of ik de beschikking over een verpleeg kundige kon krijgen. Want na een dergelijke, vijf uur du rende ingreep, is intensieve en deskundige nazorg noodzake lijk. Ik kreeg opnieuw te horen dat er geen mensen beschik baar waren. „Ik had nog een andere mo gelijkheid, namelijk het 'weg- plaatsen' van de patiënt naar een ander ziekenhuis. Maar an dere ziekenhuizen zitten met dezelfde personele problemen, zeker rond de paasdagen. „Bovendien, ik was verant woordelijk voor die patiënt en ik vond de hele gang van zaken ondertussen niet meer stroken met die verantwoordelijkheid. De patiënt liep een kans te overlijden. Toen heb ik de knoop doorgehakt. Ik heb zelf een verpleegkundige benaderd, die bereid was de patiënt de nodige nazorg te geven. En die heb ik toen uit eigen zak 500 gulden betaald." Dr. Taks zegt met zijn initia tief openlijk een daad te willen stellen. „Natuurlijk is het de ZIE REGIO I ZIE SPORT 1 ZIE SPORT 1 I ZIE SPORT 1 I ZIE GIDS 1 Het weer blijft wisselvallig. Ons land komt precies tussen twee hogedrukgebieden in te liggen. De aanvoer van koele, onstabiele lucht gaat onverminderd door. Vandaag krijgen naast opklaringen tamelijk veel bewolking waaruit gemakken- lijk voorjaarsbuien tot ontwikkeling kunnen komen. De west tot noordwesten wind is matig. Maximum 11-13, minimum 3- 5. Van onze verslaggever BREDA - Het archeologisch onderzoek naar de restanten van een middeleeuws klooster aan de Bredase Cathari- nastraat is veiliggesteld. Hij vond dat de gemeente lang genoeg de tijd heeft gehad om het onderzoek uit te voeren, omdat het pand al jaren leeg staat. In het belang zijn zijn zaak bleef Hendrikx op het standpunt staan, dat conform de plannen deze week met de sloopwerkzaamheden zou wor den begonnen. Dat was voor onder meer burgemeester Nij- pels aanleiding om zich per soonlijk met de zaak te gaan bemoeien. Volgens Oomens heeft de ge meente bij de onderhandelin gen niet de Monumentenwet als stok achter de deur gehou den. Op grond van die wet had de gemeente Hendrikx eventu eel kunnen dwingen om verder onderzoek op het terrein te ge dogen. Hendrikx zou in dat ge val de eventueel geleden schade wel op de staat hebben kunnen verhalen. Stadsarcheoloog Guido Van den Eynde en zijn medewer kers krijgen nog twee maanden de tijd om verder te zoeken naar eventuele overblijfselen. Willem Oomens, de 'monu mentenman' van de gemeente Breda heeft dit gisteren bekend gemaakt. Volgens hem is er tij dens het paasweekeinde inten sief overleg gevoerd met de heer J. Hendrikx, de eigenaar van het betreffende pand naast de Waalse Kerk, waar de res ten van het klooster zijn gevon den. Ook gisterochtend is er nog over de kwestie gesproken. Van de zijde van de gemeente heb ben onder meer burgemeester Nijpels, wethouder Adank en Oomens deelgenomen aan de onderhandelingen. „Afgesproken is, dat de drie gotische bogen die al gevonden zijn worden geconserveerd en gerestaureerd en daarna opge nomen zullen worden in de nieuwbouw. Verder krijgen de archeologen nog twee maanden de tijd om de overige funda menten van het klooster bloot te leggen", aldus Oomens, die vindt dat alle partijen water in de wijn hebben gedaan. Èind vorige week werd be kend, dat Hendrikx er niets voor voelde om de realisering van de uitbreidingsplannen voor zijn zaak op te schorten. „Maar een onderzoek af dwingen zou voor alle partijen een slechte zaak zijn geweest. We hebben gekozen voor de weg waarbij alle partijen wa ter bij de wijn hebben moeten doen. Zo is de termijn waarop het onderzoek moet zijn afge rond met een maand bekort; door efficiënte maatregelen te nemen moet het mogelijk zijn om binnen twee maanden er mee klaar te zijn. verantwoordelijkheid van de politiek, dat de ziekenhuizen door bezuinigingen over te weinig personeel beschikken. Maar in een geval van nood is creatief management bij de ziekenhuizen zelf nodig. Dat betekent bijvoorbeeld dat je een verpleegkundige maar wat extra moet laten verdienen door hem of haar 's nachts op te laten draven. Elke dag extra opname kost immers ook hon derden guldens." Woordvoerder Van Leeuwen van het Doetinchemse zieken huis zegt dat het probleem ligt in een structurele onderbezet ting op onder meer de Intensive Care-afdeling. „Onze verpleegkundigen staan daardoor onder grote druk. Als ze vrij zijn hebben ze die rust hard nodig. De .leiding van het ziekenhuis kan er niet aan beginnen de mensen steeds extra te laten komen door de portefeuille te trekken. De enige oplossing is: Meer perso neel aantrekken, maar daar moet je wel de middelen voor hebben." Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres: Postcode: Plaats: i Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch 25,10 O kwartaal automatisch 73,25 O kwartaal acceptgiro J 75,25 O bank/gironummer De Parkerpen zenden aan. Naam: Adres: PostcodePlaats: In de pen moet komen te staan (Max 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop?(zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant woorder. 112,4800 VB Breda.

de Stem | 1990 | | pagina 1