ïinge klopt BSC nipt ERIC VAN LANCKER BUIGT NIET IN LUIK-BASTENAKEN-LUIK Ajax wil Laamers en Van den Brom üfej Kort geding van Theo Akkermans tegen wielrenunie DSTBANK 'ERIODETITEL NOG STEEDS IN ZICHT DOOR EEN DOELPUNT VAN MARK TRIEST DINSDAG 17 APRIL 1990 bouwservice vissers LUIK - In april zijn de Ardennen dikwijls on-, armhartig voor mens en dier. Het kan er aardig 'Gevangen' Marteling Rare vogel Identiek Fignon en Breukink geveld door griep Bomgooier De Kuip in beeld BW Den Bosch DE STEM mel Vissers Slematic keukens en sanitair tevens leveren wij bouwmaterialen en sierbestrating hótmlitn 22 - OtsterlM - III2I5WI - rnpüt tttfimd an 325.000 Z. geeft het Ifenaars en afschillende irden belast: igeschaald in de O.R.-leden I- 243246. n van dit blad, ■da Post winnaar in Ardennen ekbaar van de end. De netto bijvoorbeeld bij er de hele open tot tien- rtellen over de orbeeld dat lormaal zijn bij lelden. •hypotheek' eid besproken. 400. iplannen? Praat bankhypotheek- toren. deel direct met if informeer bij loor JeanNelissen joken. lp paaszondag haalden de elementen weer eens uit. Bij iet keerpunt in Bastogne was het amper twee graden. Er iel natte sneeuw. Hagelkorrels rolden over straat. Een are wind joeg over de heuvels en sloeg in de dalen. Het arre weer geselde het wielerpeloton. a een lijdensweg van rüim iven uur en na 25 kilometer jlo gleed op de boulevard ngs de Maas in Luik tenslotte verkleumde Belg Eric van icker uit de ploeg van Peter als winnaar van Luik- istenaken-Luik over de reep. Een halve minuut later fi- jhte de Fransman Jean- aude Leclercq, vóór Steven »ks, die de vlucht van Van incker had afgeschermd. Op lim een minuut volgde Gert- in Theunisse als achtste. Drie aners van Post bij de eerste lit. Na de zege van Eddy Plane ert in Parijs-Roubaix won Kt met Van Lancker in één sk zijn tweede wedstrijd om wereldbeker. En Panasonic iiwde zijn leidende positie in ploegenklassement verder Het werd derhalve hét ekeinde van Post. De jrme investering van bijna miljoen gulden begint ite af te werpen. Urenlang bleef het peloton der de gesel van de natuur een in de 76ste 'Luik-Baste- Totdat op 140 ki- voor Luik de Frans- Jean-Frangois Bernard op du Bois 'des Moines in demarreerde. Hij zijn landgenoot Henri en de Rus Dimitri Ko- mee. Het drietal aan een voorsprong 5% minuut. Het peloton niet en leed collectief Eerst op de befaamde de la Redoute, op 45 kilo voor Luik, opende de sterk klimmende Gert- Theunisse de tegenaanval. het geweld dat de berg- uit de Tour ontketende, een sterke jachtgroèp twaalf: Theunisse, Argen- Rooks, Criquielion, Le- Dhaenens, Alcala, Win- Gölz, Delion en De slag leek gevallen. had Bernard zijn met- losgegooid en reed al verder. Konychev stapte afAbadie hield het nog l tijdje vol. In de jachtgroèp "unisse konden Talen („Ik f van de honger, ik heb te ug gegeten"), Gölz, Pensee Pelion het tempo van Theu- |e met meer volgen. Op de pende helling, de 1600 meter pe Chambralles (33 kilome- ivoor Luik), trok Theunisse eens goed door. Bernard werd achterhaald en hield aan zijn 115 kilometer lange vlucht alleen de bergprijs over. Het tempo viel even stil, waardoor een groepje van vijf, Bugno, Van Lancker, Indurain, Roche en Early, bij de groep Theu nisse kon aansluiten. Er was nog 25 kilometer te rijden. Winnen probeerde met Argentin en Kvalsvoll te ont snappen. Toen demarreerde Luc Roosen. Wéér reageerde de grote favoriet Argentin. Van Lancker ging in het wiel van de Italiaan mee. Roosen keek om, zag dat zijn demarrage niet het gewenste gevolg had en hield even de benen stil. Op dat ideale moment sprong Eric van Lancker in de ruimte. Hij ging zó snel weg, dat niemand hem kon volgen. Van Lancker: „Al zeg ik het zelf, ik heb gevoel voor het juiste moment. Ik wist gewoon: nu of nooit. Als ik blijf zitten, moet ik voor mijn kop mannen Rooks en Theunisse werken. Zo is het nu eenmaal. Zij hadden hun kansen gehad. Steven Rooks aan de leiding van een groepje met voorts onder anderen Argentin, Theunisse en Winnen. FOTO'S COR VOS Ik kwam terug uit de achter grond. Dus ben ik meteen ge gaan". Achter Van Lancker, vorig jaar winnaar van de Gold Race, opende de ijzersterke Frans man Jean-Claude Leclercq de jacht. Steven Rooks reageerde meteen. Leclercq: „Ik wist eerst niet dat Van Lancker ontsnapt was. Ik hoorde het van Rooks toen ik hem vroeg waarom hij niet op kop reed". De kopman van Post zat voor het derde op eenvolgende jaar 'gevangen' in ploegbelangen. In 1988 moest hij verdedigend rijden, omdat zijn ploegmakker Adrie van der Poel ontsnapt was. Vorig jaar was ploegmakker Sean Kelly net iets eerder weg. „Wat doe je eraan", zei Rooks na zijn aankomst, „ik moest wéér kie zen voor het belang van ons team. Ik kon Leclercq toch niet terug bij Van Lancker bren gen?" En Post: „Ach, Rooks heeft al zoveel gewonnen. Zijn naam is toch gevestigd. We móesten de kaart Van Lancker spelen. Als die jongen zijn dag heeft, is hij in bepaalde wed strijden niet te houden". hem gedeeld. En nu pakte hij mij terug". Intussen onderging Van Lancker met zijn spaarzame glimlach de huldiging. Hij is één van de meest onderschatte renners in het peloton. Van Lancker: „Ik heb pas op 17 ok tober 1987 ontdekt dat ik tot bijzondere dingen in staat ben. Toen reed ik in de Ronde van Lombardije tot een kilometer voor de finish voorop. Onder de rode vlag werd ik achterhaald door Argentin en Mare Madiot. De Italiaan versloeg me met een half wiel in de sprint. Sinds die dag weet ik dat ik grote wedstrijden kan winnen". Eric van Lancker gaat winnend over de streep in Luik. In de straten van Luik pro beerde Peter Winnen, die als enige van de teleurstellende ploeg van Jan Raas voorin reed, op vier kilometer voor de streep aan het groepje Argen tin te ontsnappen. De Schot Ro bert Millar haalde hem echter terug. Winnen: „Die Millar is een rare vogel. Toen we samen bij Post fietsten, heb ik altijd de kamer en lief en leed met Op paaszondag stonden 's avonds om tien uur in Anze- gem, ruim vijf uur na de zege van Van Lancker, voor zijn huis meer dan honderd suppor ters op zijn terugkeer te wach ten. De temperatuur kwam maar net boven het vriespunt uit en het regende. De suppor ters bleven echter staan wach ten. Ze hadden het huis van Van Lancker versierd. Er hin gen spandoeken en ballonnen aan de gevel. Om half elf kwam de bescheiden Van Lancker thuis. Op dat moment hadden zijn inmiddels totaal verkleumde supporters een idee gekregen wat hun favoriet in de Ardennen had moeten doorstaan om de grootste zege in zijn loopbaan te behalen. Het was twaalf jaar geleden dat Joseph Bruyère in Luik als laatste Belg had gewonnen. Van Lancker: „De laatste kilo meters waren het ergste. Ik kwam van de Cóté de Forges naar beneden en reed pal tegen de ijzige wind. Dat laatste kwartiertje zal ik niet snel ver geten. Ik had overal pijn. Het was een marteling. Maar ik troostte me met de gedachte dat de anderen achter mij net zoveel leden. Als je daar echt van overtuigd bent, ga je den ken: zij of ik. We zullen eens zien wie het meeste kan ver dragen". UITSLAG 1. Van Lancker (Bel) 256 km. in 7.10.00, 2. Leclercq (Fra) op 0.34, 3. Rooks (Ned) z.t., 4. Dhaenens (Bel) op 1.16, 5. Roosen (Bel) z.t., 6. Argentin (Ita) z.t, 7. Bugno (Ita) op 1.20, 8. Theunisse (Ned), 9. Earley (Ier), 10. Kvalssvoll (Noo), 11. Winnen (Ned), 12. Indurain (Spa)/ 13. Yvon Madiot (Fra), 14. Criquielion (Bel), 15. Millar (GBr), 16. Roche (Ier), 17. Alcala (Mex) allen dezelfde tijd als Bugno, 18. Delion (Fra) op 2.33, 19. Pensee (Fra) z.t., 20. Dernies (Bel) z.t., 23. Ekimov (Sov) op 6.03, 26. Delgado (Spa) z.t., 27. Gölz (BrD) z.t, 29. Talen op 7.44,93. Maassen (Ned) op 9.11. Ge start 196 renners, gefinisht 136. Stand klassement wereldbeker Indi vidueel: 1. Argentin 58 punten, 2. Dhaenens 52, 3. Bugno 48,4. Talen 39, 5. Fondriest (Ita) 32, 6. Delion 30, 7. Colotti (Fra) 27,8. Planckaert (Bel) en Van Lancker 25, 10. Duclos-Lassalle (Fra) 23,15. Rooks 20. Stand klassement wereldbeker mer kenploegen: 1. Panasonic 30 punten, 2. Helvetia en Chateau d'Ax 20, 4. PDM en Ariostea 19, 6. Toshiba 17, 7. Weinmann 16, 8. Del Tongo 15, 9. RMO 13, 10. Z 11, 13. Buckler 8, 17. TVM 3. r Eddy de Schrijver LINGE - George de Block U beslist waardig af- keid nemen van Clinge. P immer sympathieke amer zag zijn team vo- Jp week van HW'24 linnen en gistermiddag Ps het een overwinning r "SC uit Roosendaal. jfit overtuigend, maar de pre bleef na wat hachelijke pineuten voor doelman Van ^Berg toch op 1-0 staan. De jQstnjd duurde veel te lang, pdat scheidsrechter Ber purmans uit Tilburg zich laten vervangen door nny Meeusen wegens een 'rblessure. IWe speelden verkrampt, pi]l we tegen HW'24 bij- P beeld fris van de lever T®iden. Toen was er van niets te merken en ,.en we vrijuit. Nu ging E j ™maal te statisch," al- tüe Clinge-trainer. r mge en BSC speelden een f=en partij. Mooi was het allemaal niet, maar dat kon ook niet wegens de weersom standigheden. De wind speelde teveel parten. Daar door kon BSC voor rust domi neren. Na de pauze was het andersom. Bij BSC zorgde Paul van Buuren voor een uitstekende partij. De blonde spits impo neerde, maar Tom Willaert was als vaste bewaker .aange steld en die taak vervulde de Clingenaar uitstekend. Van Buuren was overigens diverse keren erg gevaarlijk, maar een kaliberman als hij - som mige verenigingen doen jaar lijks een gooi naar hem - weet elk onbewaakt ogeblik uit te buiten. In het eerste bedrijf had BSC een groot veldoverwicht. Vijf hoekschoppen aan het eind van die rit waren het be wijs. En telkens was Van Buuren gevaarlijk. Siegfried van den Berg staat overigens in zijn doel nooit vliegen te vangen en was zeer goed op dreef. Enkele keren moest hij reddend optreden. Het enige wapenfeit gedurende de eer ste 45 minuten - naast het in het bedwang houden van de directe tegenstanders - van Clinge was een schot van Yvo de Wilde. BSC-doelman Ba- rendse had daar geen proble men mee. De tweede helft was identiek aan de eerste. Met het verschil dat nu Clinge de wind in de rug kreeg en dat was merk baar. Van Craenenbroek bij voorbeeld waagde een af standsschot op Barendse, maar de doelman was op zijn hoede. Toch kwam Clinge op voorsprong. Uit een vrije trap van Pascal de Block kon de attente Mark Triest tussen een BSC-verdediger en doel man Barendse opduiken en - wat heel belangrijk was - sco ren. Clinge juichte. De wedstrijd bewoog zich daarna op en neer. BSC pro beerde via Roebroeks en Van Buuren de bakens te verzet ten, maar dat lukte niet zo goed. En toen kwam scheids- Spelmoment uit de wedstrijd Clinge-BSC. Clinge-aanvaller Pascal Delforge (rechts) kan riet niet bij een dieptepass. - fotowimkooyman rechter Ber Muurmans in beeld. Danny van Puyvelde stond indirect aan de basis van de aftocht van de scheids rechter. Hij beging een fout en scheidsrechter Muurmans liep wat al te hard van stapel op Van Puyvelde in. Bij die beweging begaf een spier het. Muurmans probeerde het nog wel, maar hij kon echt niet verder. Johny Meeusen stond langs de zijlijn en mocht zich verkleden. Kij floot de reste rende minuten. Vlak voor tijd dacht BSC langzij te komen. Van Buuren kopte de bal in het doel, maar Roger Muys beging duidelijk - en dat deed hij meerdere keren - een fout. Daarvoor floot de Axelaar en dat tot ontsteltenis van de BSC-aanhang. Clinge kreeg nog enkele kansen, maar BSC-doelman Barendse bleef overeind. Met acht punten uit vier duels staat Clinge in de strijd om de periodetitel fier bovenaan. Volgende week komt hoofd stedeling Middelburg op be zoek. Dat wordt een kapitale wedstrijd. „Hopelijk spelen we dan weer zoals tegen HW'24," aldus trainer De Block. Van onze sportredactie BREDA - Theo Akkermans spant eind deze maand een kort geding aan tegen de KNWU. De wielrenunie verbiedt de coureur uit Nieuw Vosse- meer als amateur te vertrekken in de vaderlandse top- competitie. Dit omdat Akkermans volgens de KNWU enkele maanden in Spanje prof is geweest. Akkermans bestrijdt dat laatste. Hij verbond zich weliswaar aan Albert Stofberg, maar dat was slechts een persoonlijke overeenkomst tot het moment dat Stofberg een sponsor voor zijn prof-equipe gevonden zou hebben. Zoals bekend slaagde Stofberg daar niet in. Akkermans, die graag voor de gastrennersvereni- ging Sauna Diana wil uitkomen, koerst nu noodge dwongen zo veel mogelijk als amateur in het buiten land. Dat doet hij met groot succes. Zaterdag zege vierde hij in de 177 kilometer lange Omloop van de Ru- perstreek in België en gisteren finishte hij als derde in de Trofee Pal Nois in het Franse Bapaum. Door Ted van Leeuwen ARNHEM/AMSTERDAM - BW Den Bosch een nieuw landstitel, maar is al druk zoen. Komende week hoopt de KNVB tijdens de UEFA-vergadering in Malta het pad voor Ajax te effenen om komend jaar onthe ven te worden van de verban ning voor één jaar van de Europese velden, een gevolg van het staaf-incident tijdens de UEFA-bekerwedstrijd tegen Austria Wien. In mei zal Ajax zich tot de Europese voetbal unie wenden rqet het officiële verzoek. Leo Beenhakker heeft an dere zorgen. De technisch di recteur breekt zich nu reeds het hoofd over hoe het elftal er in de toekomst moet gaan uitzien. De Roemeense libero Miodrag Belodedici van Rode Ster Bel grado heeft Beenhakker na een tripje naar Belgrado uit het hoofd gezet. „Belodedici kost 4,5 miljoen gulden", aldus de TD. „Dat geld is er niet. Ik ben een praktisch mens, dus heb ik Be lodedici maar uit mijn hoofd gezet". Beenhakker heeft ook een begerig oog gericht op twee spelers van Vitesse. De leiding van de Amsterdamse topclub vervoegde zich vorige week bij WCS-onderhandelaar Rob Jansen met de vraag of er met middenvelder/topscorer John van den Brom gesproken kan worden. Enige weken geleden informeerde Beenhakker bij zijn Vitesse-collega Bert Ja cobs al eens naar de mogelijk heden verdedigend middenvel der Martin Laamers aan te trekken. Morgen wordt de 22- jarige neo-international Laamers door de WCS inge licht over dë ontwikkelingen rond zijn persoon. John van den Brom, 23 jaar, is al van de plannen van Ajax op de hoogte gesteld, maar wil geen com mentaar leveren. „Ik mag niets zeggen". Van onze sportredactie LUIK - Erik Breukink en Laurent Fignon startten paaszondag niet in Luik- Bastenaken-Luik. De Nederlander en de Frans man werden zaterdag beiden geveld door griep. Breukink meldde zich zaterdag na een trainings- en verkenningstocht door de Ardennen ziek. Hij had bijna 40 graden koorts. Morgen beslist Breukink, die gisteren nog altijd ziek op bed lag, of hij zaterdag kan starten in de Amstel Gold Race. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie ver wacht binnen enkele dagen de gooier van de bom, die zaterdag bij Feyenoord - Sparta op het veld in De Kuip uiteenspatte, te kun nen aanhouden. De politie zal tot actie over gaan, omdat op het veld, op de plek waar de vuurwerkbom ontplofte, spijkertjes werden aangetroffen. Uit video-opna men is bekend wie verant woordelijk is voor het gooien van de bom. Ajax zette met de 6-0 zege op stapje in de richting van de bezig met het volgende sei- Een niet te onderschatten pro- 'bleem voor Ajax is dat beide spelers langjarige contracten hebben bij Vitesse. En dat de nummer drie uit de Gelderse hoofdstad het duo bovendien al voorstellen gedaan heeft deze contracten open te breken. Martin Laamers - voor hem bestaat óók vanuit Italië be langstelling - staat tot medio 1993 bij Vitesse onder contract, John van den Brom tot eind juni 1992. Algemeen directeur Van Eij- den van Ajax houdt gewoonte getrouw de boot af: „Van den Brom en Laamers zijn uitste kende spelers, maar nu nog niet aan de orde bij ons. Wat de toekomst brengt/weet je nooit. We werken eerst de zaken bij Ajax in logische volgorde af". Daarmee heeft Van Eijden drie contractonderhandelingen op het oog. De contracten van Fischer, Willems en Larsson lopen deze zomer af. Fischer, gehuurd van Ferencvaros, mag naar een andere werkgever uitzien. Nadat hij als stand-in van de langdurig geblesseerde Pettersson overbodig geworden was, heeft de Hongaar er met de pet naar gegooid en is volle dig uit beeld. Met Willems hoopt Ajax het contract te ver lengen en volgens Van Eijden is dat ook het geval met Lars son. De Zweed echter prefe reert een carrière in Zuid- Europa en heeft zijn zaak waarnemer Borje Lantz aan het werk gezet. Komende week ook hoopt Ajax met Richard Witschge tot een akkoord te komen. Het contract van de middenvelder loopt weliswaar pas volgend jaar af, maar Ajax wil de ver bintenis open breken. De be langstelling van PSV voor Witschge is daaraan niet vreemd. Van Eijden: „We ho pen dat Richard blijft. Maar van PSV hebben we geen bod gehad". Ajax kon het zich gisteren te gen degradatie-kandidaat Den Bosch veroorloven zijn belang rijkste aanvaller, Pettersson, buiten de ploeg te laten. De Zweed was geblesseerd aan zijn kuitbeen teruggekeerd van de interland tegen Algerije, vo rige week. Ook de geschorste Wouters ontbrak, maar dat woog niet op tegen het voordeel dat Ajax, net als PSV overi gens, genoot dit paasweekeinde maar één keer te hoeven spe len. De uitblinkende Jonk, de ij verige Van 't Schip en Bergr kamp gaven voldoende impul sen voor de hoogste score Sinds tijden. Winter maake drie tref fers en is met negen goals nu club-topscorer. Vandaar ook dat coach Beenhakker opgelucht was na de opvoering tegen Den Bosch, dat geen moment tegenstand van niveau bood en er alleen maar op beducht was geen gele kaarten op te lopen. AJAX - BW DEN BOSCH 6-0 <4- 0) - 7. Bergkamp 1-0,28. Winter 2-0, 31. Bergkamp 3-0, 44. Winter 4-0, 70. Van 't Schip 5-0, 85. Winter 6-0. Scheidsrechter: Houben. Toe schouwers: 20.500 (uitverkocht). Gele kaart: Larsson (Ajax). AJAX: Menzo; Blind, Larsson en Verkuyl; Winter, Jonk, Bergkamp en Witschge; Van 't Schip, Ronald de Boer, Silooy en Roy. BW DEN BOSCH: Van Grinsven; Bults, Van der Linden, Van Eek en Goossens; Gösgens, Barendse en Willems (46. Van der Hoeven); Van Duren, Van der Wiel (46. De Gier) en De Meyer.

de Stem | 1990 | | pagina 1