Bejaardenalarm een stuk veiligheid Zeeuwse Rij ks wacl roet in ree TOPMAN RIJKSWATERSTAAT ZEELAND WEG Met de n Reizend stemburo BEDOELD OM MENSEN ZO LANG MOGELIJK THUIS TE LATEN WONEN Schoonmaak DUITSE EENWORDING Tg] STEM VAN ZEE DE STEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 14 APRIL 1990 T20 Contract Zeeuwsch-Vlaanderen moet i nen in de gemeentehuizen. Veelwijverij in Terneuzen: Dc Van Waterschoot: Bij Van H doorprikken. moet eventjes een Blok; Trees was even Blokhoofd. Don over Statenleden: Nuts!!! PPR: Passé Politiek Radicaler Fats Domino kreeg zaal plat. V NCRV in West-Zeeuwsch-Vl snelweg In Hulst waren de vergadertij Vurige discussie over brandwt In Sluis werden ze deze week 1 AAN EEN gezellige huwe lijksreceptie in het Vlaamse Sint Gillis-Waas kwam vo rige week vrijdag voor flink wat bezoekers wel heel abrupt een einde. Een van de gasten kreeg zelfs nauwelijks de gelegen heid het receptieboek te te kenen en het stralende bruidspaar geluk te wensen, of hij kon de feestzaal al weer verlaten. En ook an dere genodigden moesten haastig hun drankje opzij zetten om zich met onver wijlde spoed richting uit gang te begeven. Want wat deed zich voor. Twee verveelde rijks wachters hadden de receptie blijkbaar aangegrepen om hun avonddienst wat te ver levendigen. Nergens een cri mineel te ontwaren, zelfs in de verste verte geen snel heidsduivel of andere wets- DE GEMEENTE Axel gaat studeren op de wenselijk heid om bij toekomstige ver kiezingen het aantal stem- buro's uit te breiden. Koe wacht bijvoorbeeld heeft maar een stemburo voor de hele kern en dat is te weinig. En kleine gemeenschappen als Spui en Overslag hebben niet eens een eigen stembu- ro. DE BEJAARDEN zo lang mogelijk zelfstandig thuis laten wonen is de belangrijkste doelstelling van de Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO). Een belangrijk hulpmiddel is het bejaardenalarm. Een bejaarde draagt een zen dertje ter grootte van een luciferdoosje om de nek. Als iets misgaat is een simpele druk op de zen der voldoende om een noodkreet de lucht in te sturen. Deze noodkreet wordt opgevangen door de Stichting Bejaarden ten gehandicapten) alarm Zeeland (BAZ) in Dom burg. Vandaar dat het alarm ook wel 'BAZ- alarm' wordt genoemd. De Stichting is gehuisvest in bejaardentehuis 'Ter Mantelinge', het zenuw centrum van het bejaar denalarm in Zeeland. Alle meldingen komen in Domburg binnen. De vrijwilligers hebben zicht op achthonderd bejaar den in Zeeland waarvan 75 uit West-Zeeuwsch- Vlaanderen. J. Oosterom uit Oostburg is technisch vrijwilliger bij de Stich ting. De ex-PTT-er sluit de bejaarden op het sys teem aan en controleert. Door Frank van Cooten Oosterom weet het zeker. West-Zeeuwsch-Vlaanderen telt van alle regio's in Zee land de meeste bejaarden die op het BAZ-alarm zijn aan gesloten. Volgens hem nog eens een bewijs dat de ver- grijzingproblematiek in West-Zeeuwsch-Vlaanderen het grootst is. „De technisch vrijwilligers komen twee keer per jaar tijdens de ont moetingsdagen bij elkaar in Domburg. Uit de informatie die ik krijg blijkt dat ik de grootste regio heb". Oosterom werd in '85 bena derd door functionaris T. Bakker van de Stichting Wel zijn voor Ouderen. Toen hij met het vrijwilligerswerk be gon was nog niemand op het BAZ-alarm aangesloten. Nu zijn dat er 75. „Bakker vroeg mij of ik geïnteresseerd was in het vrijwilligerswerk. Ik hoefde niet lang na te denken. In '83 ging ik met pensioen bij de PTT. Maar ik had nog wel zin om soortgelijk werk te blijven doen." De Stichting BAZ is verant woordelijk voor het bejaar denalarm. Een oudere gaat een overeenkomst aan en sluit een contract af met de Stichting BAZ en niet met de Stichting Welzijn voor Oude ren. De SWO heeft ei wel zij delings mee te maken. „Wij informeren de ouderen en fa milieleden over het bejaar denalarm en helpen bij de aanvraagprocedure", zegt L. Maenhout van de SWO. „Ook bezoeken we de persoon in kwestie en plegen een stukje nazorg. De mensen bellen wel eens naar ons als er proble men met het systeem zijn. De centrale meldpost in Dom burg werkt maar met drie vrijwilligers. Die zijn niet al tijd te bereiken. Vandaar dat ze bij ons terechtkomen". Er zijn een aantal criteria waaraan een oudere moet voldoen om voor een bejaar denalarm in aanmerking te komen. „We kijken bijvoor beeld naar een lichamelijke indicatie. Een oudere heeft een hartinfarct of een hersen bloeding gehad. Die persoon krijgt zondermeer een alarm systeem in huis", zegt T. Bak ker. „Maar het hoeft niet al leen op medische indicatie te zijn. Een negentig-jarige die op zichzelf woont kan bij voorbeeld vallen. Met alle ge volgen vandien. Het zendertje is voor die persoon een stuk veiligheid". K. Wouters van het BAZ met de zender in de hand. Naast hem bejaardenverzorgster Carla van de Sluis.'Onder de tele foon het apparaat dat de bejaarden thuis hebben staan en daaronder de centrale meldingskast. - foto frank viergever Volgens Bakker gebeurt het ook dat de kinderen een alarmsysteem voor de ouders aanvragen. „Maar het komt voor dat een oudere een der gelijk systeem helemaal niet wil hebben. Hij of zij voelt zich nog goed maar door het alarm denken ze: nu ben ik echt hulpbehoevend. Dat schrikt af. Die mensen dragen de pieper niet om de nek. Het zendertje verdwijnt in de kast. En dat is natuurlijk zon de. Begin dit jaar hadden we veel aanvragen en weinig ap paratuur. Er was een wacht lijst van zes mensen. We dachten er hard over om alle aansluitingen te bezoeken om te bekijken welke mensen wel en welke niet het systeem ge bruiken. De oudere die de zender in de kast had liggen zou de apparatuur moeten in leveren. Maar door onder meer een subsidie van de drie West-Zeeuws-Vlaamse ge meenten is die maatregel niet doorgegaan. Er is geen wachtlijst meer. We kunnen tot '92 vooruit". Technisch vrijwilliger Ooste rom kan erover meepraten. Er zijn ouderen die het alarmsysteem vrezen maar de kinderen nemen de beslis sing. „Het alarm wordt door de kinderen opgedrongen. Die voelen zich een stuk veiliger als de ouders een zender bij zich hebben. Maar het kan ook averechts werken. Een vrouw uit Breskens vertikt het om de zender te dragen. De mentaliteit van een Bres- siaander is bekend. Die houdt voet bij stuk. Ik kan daar ook weinig aan doen". Het niet dragen van de zen der kan fatale gevolgen heb ben. De stem van Oosterom krijgt een trieste klank tij dens het verhaal van een vrouw uit Schoondijke. „Die vrouw droeg de zender ook niet. Tijdens een ijskoude fe bruaridag viel ze op de grond achterin de tuin. Ze kwam niet meer overeind. Een ge broken heup was de boosdoe ner. Anderhalf uur heeft de vrouw in de tuin gelegen. Het ziekenhuis is ze niet meer uit gekomen, want kort na het ongeval is ze overleden. Daarom is het zo belangrijk dat de mensen de zender dra gen. Dan wordt zoiets voorko men". Als een bejaarde in moei lijkheden komt is een druk op de knop voldoende om het centrale meldpunt in Dom burg te alarmeren. Vervol gens wordt de eerste vrijwil liger gebeld om polshoogte te nemen. Want iemand die een alarmsysteem wil hebben moet de naam en adres van drie vrijwilligers opgeven die door Domburg gebeld worden als er iets loos is. Als die drie vrijwilligers niet thuis zijn wordt de rijkspolitie inge schakeld. Oosterom is geregeld op pad om de aansluitingen te con- „Ken stormvloedkering was niet denkbaar geweest zondt de computer." Een korte gedachtenwisse- ling in de welzij nscommissie deze week bracht raadslid A. van Harn tot het aandragen van de volgende suggestie: „Als je nu toch aan het on derzoeken bent. Is het niet mogelijk een rondreizend stemburo te organiseren. Net zoiets als de chemokar", sprak Van Harn quasi-se- rieus. HET WAS zijn laatste com missievergadering financiën en kennelijk had hij zich al helemaal ingeleefd in een bestaan zonder de beslom meringen van de gemeente politiek. Raadslid en com- bereid het werk op zich te ne men. Den Hollander en Oos terom hebben het werk ver deeld. „Het werd inderdaad wel wat veel", zegt Oosterom „Want de mensen wille" graag een praatje met je ma ken of een borreltje met j( drinken". Naast het bejaardenalarm bestaat ook de telefooncirkel Een vrijwilliger belt 's mor gens een bejaarde op om tjj controleren of nog alles goed is. Die bejaarde belt vervol gens een andere bejaarde, die op zijn beurt de volgende be jaarde belt. Als de laatste be jaarde van de cirkel de vrij williger belt is die cirkel rond Maar Oosterom vindt dat nid de meest ideale manier. „He' blijft een momentopname j Zo'n telefooncirkel duur] hooguit tien minuten. Maa' een dag duurt wel 24 uur. He' bejaardenalarm signaled] alles. Op ieder uur van dag". T'ERNEUZENAAR André i ,..„„KaV; de grote animator wee/c begonnen wandeltoc btlT Schelde. Al ruim t\ mihi - n Himme door zo n1 eit het Publiek ww mee te doen. Dus, zou je DE DELTAWERKEN zijn klaar, en ir. Hein Engel stopt ermee. Het is een toevallige samenloop van omstandig heden, die echter wel een tijdperk afsluit. Als water staatsman in hart en nieren was Engel jarenlang nauw betrokken bij de Deltawerken. Maar met een vroeg ont loken milieu-bewustzijn was de hoofdingenieur-direc teur van rijkswaterstaat in Zeeland ook de groene golf van de laatste jaren voor. Het afscheid op 26 april zegt iets over de twee werelden, waarin Engel functioneerde. Het gebeurt op Neeltje Jans, symbool van het wereldwonder, dat het Deltagebied be veiligde, maar dat natuurbeschermers niet altijd vrolijk stemde. Onderwerp van het symposium daar is 'een Schelde zonder grenzen', om aan te geven dat rijkswater staat, Hein Engel niet in de laatste plaats, nu andere ac centen legt. Geen wonder: 'ik heb steeds het nieuwe ge zocht'. De uitdagingen van Hein Engel Ir. Hein Engel: „Het systeem heeft de vervuiling van de Schelde in de hand gewerkt." - foto-s frank viergever later hoofd- wordt van de Del tadienst, die 'projectorganisatie avant la lettre', waarmee rijks waterstaat de beste krachten bundelt om een zeer lastige klus te klaren. De nota's die Den Uyl cs in juli '76 doen kie zen voor de half open Ooster- scheldedam, komen onder zijn leiding tot stand. Een mijlpaal. Nog pakt hij ze bijna blinde lings uit de boekenkast. Het hoofd van de Deltadienst zat in die jaren zeventig wel al rap met een tweeledig pro bleem. „Het zwaarste karwei moest nog beginnen, maar ook moest ik meteen al zien te be denken: wat doen we straks met deze organisatie, wat heb ben we de mensen nog te bie den als we klaar zijn?" Hij mag zich erop beroemen beide kwesties aardig uit de wereld te hebben geholpen. Hebben de Deltawerken dus in alle opzichten aan zijn ver wachtingen beantwoord? „Men verwachtte er veiligheid van, en die heeft men gekregen. Zonder dat zou Zeeland 'm in de afgelopen winter met die zware stormen flink geknepen hebben." Met wat meer ge mengde gevoelens wijst hij ook op de sociale gevolgen van de Deltawerken, de ontsluiting van Zeeland via dijken, dam men en bruggen. „De eilanden zijn veel beter bereikbaar geworden," schat hij als winst. Dat het daarente gen langs de Brouwersdam en meer van zulke plaatsen we melt van de toeristen, stemt hem iets minder vrolijk, al was het natuurlijk een onvermijde lijke consequentie. Maar even iets anders: is het hele karwei ook niet veel te duur uitgevallen? „Nee, het project was enig in zijn soort, dat kun je niet exact ramen. Andere eenmalige werken zijn wat de kosten betreft veel meer uit de pan gerezen. Men ver keek zich op het absolute be drag, dat was natuurlijk hoog, maar een overschrijding op een werk als de Oosterscheldeke- ring van dertig procent valt eigenlijk wel mee." Met enige goede wil valt ook de Westerschelde Oeververbin ding als een Deltawerk te be schouwen. Rijkswaterstaat zal dat project niet uitvoeren, maar kijkt langs de zijlijn wel „Het tempo waarin je iets doet, is een even belangrijk keus als de vraag of je het doet." „Typisch rijkswaterstaat: die zorg om even wat verder kijken." kritisch toe. Het verzoek luidt simpel: wees als beheerder van de scheepvaartroute wat min der streng, dan kunnen we die verbinding een stuk goedkoper neerleggen. Een mooie concrete vraag tot besluit dus. De diplomaat weer: „Rijks waterstaat zal niet tegenwer ken, maar we praten hier wel over een werk dat zeker vijftig jaar mee moet kunnen. Het moet een houdbare zaak zijn. Dat betekent dat je de conse quenties heel goed op een rijtje moet zetten. Misschien is dat wel typisch rijkswaterstaat: die zorg om even wat verder kijken." Het werk is al overgedrage dit is een afscheidsmaand, m alle vermoeiende kenmerfe vandien. Vanaf mei kan Eng het rustiger aan gaan dot maar vervelen zal hij zich nii Namens rijkswaterstaat blij hij de internationale contacti over grote dammen behartigt: En Bangla Desh, dat door ova stromingen geteisterde ramg gebied, houdt zijn speciale!* langstelling. Zo blijft HeinB gel vruchten plukken vani Deltawerken. J. Oosterom: „Het bejaardenalarm signaleert alles. Op ieder uur van de dag." - fotowimkooyman problemen aan te geven, sleept Engel er een op het eerste ge zicht wat ongelukkige vergelij king bij, die echter wel wat duidelijk maakt. „Het systeem heeft de vervuiling van de Schelde in de hand gewerkt. Het is net als bij ons: je kunt ongestraft een asbak legen op de openbare weg. In principe is het dezelfde mentaliteit: ik ben er vanaf, ik voldoe aan de eisen van de wet, waarom zou ik meer doen? Zo ging het in Bel gië ook steeds. Zodra de ge meenschap hogere eisen stelt, verandert er wat." En hij is er van overtuigd dat zoiets nu gaande is bij de zuiderburen. Terug van dit uitstapje naar de loopbaan van de veelbelo vende ingenieur, die bij rijks waterstaat bleef 'omdat het een brede dienst is, waar je alle kanten op kunt'. Hij wilde gaan bouwen en ging bouwen. Onder zijn leiding kwamen Coentun- nel en Beneluxtunnel tot stand, namen die nog dagelijks over de tong gaan. Hij zal dus wel weten hoe het nu verder moet met de tunnels in de Randstad? Nee, Engel is teveel diplomaat om zijn eigen minister, al is dat nog maar voor even, voor de voeten te lopen met ferme taal. „Laat ik alleen dit zeggen: het tempo waarin je iets doet, is een even belangrijke keus als de vraag of je het doet. Je moet allerlei elementen afwegen." In het arrondissement Dor drecht maakt Engel via de Ha ringvliet- en Volkeraksluizen kennis met de beheersproble men van de Deltawerken, om vervolgens -het is dan 1971- bij de dienst informatiewerken te leren hoe je computermodellen kunt loslaten op het gecompli ceerde gebied van de getijdebe wegingen. „Zeker heeft rijks waterstaat daar veel aan. Een stormvloedkering was niet denkbaar geweest zonder de computer." Hij komt er pas echt met zijn neus bovenop te zitten als hij in 1975 adjunct-hoofd -en een jaar troleren. In zijn boekje staan 75 adressen. De Stichting BAZ vond dat aan de hoge kant zodat werd besloten om begin dit jaar een tweede technische vrijwilliger voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen aan te wijzen. W. den Hollan der, voorheen werkzaam bij de PZEM in Oostburg, was Door Jan Jansen AAN de vooravond van de VUT is het 32 jaar geleden dat hij voor het eerst kennis maakte met de Deltawerken; 1958, Hellevoetsluis, de jonge Hein Engel wordt hoofd van de meetdienst van het waterloop kundig laboratorium. „Dat was toen in een oprichtingsstadium. Je zag het allemaal op je af ko men." Wat precies in het straatje paste van een man, die 'steeds het nieuwe zoekt'. Uitdagin gen... „Nu weer het milieu, de Europese eenwording. Kijk eens naar het stroomgebied van de Schelde, we moeten over grenzen heen kijken." De Deltawerken zouden de rode draad vormen van het ge sprek, maar die moeten we voor zo'n actueel onderwerp natuurlijk prompt laten vallen. De Schelde, wordt-ie ooit schoon, als we het van de Bel gen moeten hebben? „Ik ben daar optimistisch over. Ja, ook over de Belgen. Natuurlijk moet je ze onder druk houden, maar zelf vinden ze het ook niet in de haak hoor." Om iets van de oorzaak van de (ADVERTENTIE) Kunt u nog wijs worden uit al die opinies en commentaren over de Oat was geen Zie ook skiers in dit blad.

de Stem | 1990 | | pagina 24