'Eerst programma voor nieuwe raadsperiode' Het mes moet in de Brabantse veestapel' V ideoclip voor Kind de Sluisse Tentoonstelling 'Redt de Schelde' in Terneuzen Schadeclaim van tonnen voor verbreken contract jachthaven Roosendaal PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEI DE STEM VAN ZEELAND 3 DINSDAG 3 APRIL 1990 RAADSFRACTIES IN TERNEUZEN WACHTEN MET VORMING COLLEGE - OOSTBURG - De ho- reca-ondernemers aan de Markt in Oostburg mogen ook na de vol tooiing van de recon structie aan de Markt een terras bouwen. WEG- EN WATERBOUWBEDRIJF UIT GOES Luchtalarm I In de hoop van de landbouw, I de mestfabriek in Helmond, wordt mest gedroogd en ver- werkt tot korrels. Er zijn op- H startproblemen. In 1992 moet H daar 1 a 2 miljoen ton, in 1995 6 miljoen ton mest verwerkt Kwestbaar Maat vol Veroorzakers wethouders, een PvdA-wet- houder en een WD-wethou- der. De liberalen kiezen even eens hiervoor. De PvdA wil een college waarin het CDA, de WD, D66 en de eigen partij elk een wethouderszetel bezetten. Groen Links wil een college zonder de confessionelen. Deze partij wil een college maken met WD, D66, PvdA en Groen Links. De andere partijen wil len dat eerst een programma op tafel ligt alvorens zich voor een college van een bepaalde sa menstelling uit te spreken. Van Rooijen verwacht dat tegen 23 april het nieuwe col lege bekend is. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Terneu- zense raadsfracties probe ren eerst samen een pro gramma voor de komende raadsperiode op te stellen. De collegevorming volgt daarna. Dat heeft een meerderheid van de nieuw gekozen raadsleden gisteravond tijdens een eerste overleg besloten. De nieuwe gemeenteraad van Terneuzen moet overigens nog worden ge ïnstalleerd. „Sommige partijen hebben hun opties voor een nieuw te zijn negen zetels, de PvdA ging van zeven naar vijf en de WD verloor een zetel en kwam zo doende op vier. GPV/ RPF be hield de ene raadszetel. SGP, D66 en Groen Links gingen in Terneuzen elk van één naar twee zetels. Het CDA opteert nu voor eenzelfde college als in de voor bije raadsperiode: twee CDA- vormen college neergelegd, zo als ze al eerder hadden gedaan. Andere partijen hebben zich daarover niet uitgelaten maar wensten eerst een programma op te stellen", zegt CDA'er J. van Rooijen over de eerste on derhandelingen. De huidige wethouder leidt de 'formatie' in de Scheldestad. Hij heeft, op persoonlijke titel, een concept programma opgesteld. Van Rooijen wil niet kwijt wat daarvan de hoofdlijnen zijn. „Eerst eens kijken of het breed onderschreven kan wor den. Het karakter van het ont werp is: rekening houdend met de verkiezingsuitslag de di verse partijprogramma's in elkaar schuiven". De politieke partijen in Ter- neuzen gaan dit ontwerp-plan Van Rooijen nu bespreken. Maandag 9 april is de tweede onderhandelingsronde. De 'for mateur' zegt niet te kunnen verhelen dat in zijn concept 'meer van het CDA is terug te vinden dan van bijvoorbeeld Groen Links'. Bij de afgelopen gemeenteraadsverkiezingen behield het CDA in Terneuzen Van onze veirlaggever Maar ze krijgen wel van de gemeente een aantal richt lijnen waaraan de nieuwe terrassen moeten voldoen. Door de reconstructie aan de Markt verdween de oude ter rasjes. De reconstructie is in juni klaar en dan kunnen de Van onze verslaggever TERNEUZEN - In het Terneuzense WV-kan- toor is tot en met 28 april de expositie 'Redt de Schelde' te zien. Kunste naars en fotografen geven hiermee hun beeld van de Schelde. De tentoonstelling is opgezet door de actiegroep Redt de Schelde. Volgende week be gint de wandeltocht naar de oorsprong van deze rivier. De actie is bedoeld om de aan dacht te vestigen op de ver vuiling van deze rivier. Het uiteindelijke doel is een schone Schelde. Die doelstelling onder schrijft het Terneuzense ge meentebestuur, aldus wet houder J. van Rooijen (mi lieu) die de expositie gisteren opende. Het is moeilijk om die te verwezenlijken, vol gens hem. Aan de ene kant zorgt het bedrijfsleven voor de boterham, aan de andere kant vervuilt het het milieu. Hij reageerde daarmee op de woorden van S. Verburg van de Zeeuwse Milieu Fede ratie (ZMF). Zij stelde in een toespraak dat vooral bedrij ven bijdragen aan de vervui ling van de Westerschelde. De ZMF wil dan ook dat de vergunningen voor de bedrij ven om te lozen op dit water wordt beperkt. De Wester schelde, zo vervuild als ze is, heeft voor de natuur een be langrijke functie. Er vertoe ven rondom veel vogels. Het water zelf is een kraam- en kinderkamer van tong, aldus Verburg. „Tachtig procent van de vervuiling is afkom stig van België." me s De ZMF dringt dan, ppk sterk aan op aanpassing van de waterverdragen tussen België en Nederland. „Wij stellen: alleen verdieping van de Westerschelde als de wa terkwaliteit verbetert." WE SCHRIJVEN 11 mei 19* een mooie zonnige voorjaar de Duitsers Nederland bir leefden in angstige spanr brengen zou. In het institui werd de leiding door zorgei de honderden kostschoollee Men vond het het beste ze zo veel mogelijk naar huis te Ia- ten gaan, ook al omdat ver schillende ongeruste ouders! hun kinderen al hadden opge haald. De leerlingen uit Twente en het oostelijk deel van het land konden niet meer weg. Daar vond de strijd in alle hevigheid plaats. Ook de kinderen uit Holland kon den niet meer naar huis, want Duitse parachutisten hadden de Moerdijkbrug bezet. Daar over deden de meeste fantas tische geruchten de ronde. De meesten uit Noord-Bra bant gingen huiswaarts, ble ven nog over die uit Zeeland. Na informatie was gebleken dat de versperringen aan de Kreekrakdam, de verbinding met zeeland, tot zes uur die avond geopend zouden blij ven. Dus werd een bus ge charterd om alle kostschool leerlingen uit Zeeland, ook die van de kweekschool, huis waarts te voeren. De meester: van hen kwamen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en of schoon de veerdiensten reeds de vorige dag waren stopge zet, was er misschien toch nog wel een mogelijkheid om dc overkant te bereiken. S. Verburg (r) en wet houder J. van Rooyen be spreken de expositie 'Redt de Schelde'. - FOTO DE STEM/COB J. DE BOER Van onze verslaggever ROOSENDAAL - De gemeente Roosendaal krijgt een schadeclaim van vele honderduizenden guldens gepresen teerd voor het verbreken van het contract met het bedrijf Duijnhouwer Weg- en Waterbouw bv te Goes. Op basis van dat contract zou Duijnhouwer een jachthaven aanleg gen in de Roosendaalse haven. Hoe hoog de rekening wordt die Duijnhouwer bij de ge meente Roosendaal indient, is nog niet precies bekend. Direc teur G. Paaimans van het Goese bedrijf liet gisteren doorschemeren dat het om ton nen gaat. „In ieder geval om flinke be dragen. Wij hebben al aardig wat in de Roosendaalse haven geïnvesteerd. De boulevard is gedeeltelijk ingericht. Er is daar een wandelstrook ge maakt, de damwand is opge trokken en we hebben.al het hout gekocht dat we voor de werkzaamheden nodig hebben. We zijn in verband met die werkzaamheden verplichtin gen aangegaan en daar zitten we natuurlijk aan vast," aldus Paaimans Die investeringen wil hij bij contractbreuk op de gemeente Roosendaal verhalen. Over de hoogte van de schadeclaim merkt Paaimans op: „Daar wil ik niet op vooruit lopen. Eerst komt de schadevergoeding op tafel bij het gemeentebestuur van Roosendaal. Duidelijk is dat het niet om tienduizenden guldens gaat. In ons vak koop je daarvoor niet veel." Tot begin vorig jaar was er in de relatie tussen Duijnhou wer en de gemeente Roosen daal geen vuiltje aan de lucht. De problemen ontstonden toen er veel slib in de Roosendaalse haven bleek te zitten. Slib dat was aangevoerd uit België. Bo vendien bleek die aanvoer door te gaan en de Roosendaalse ha ven steeds ondieper te worden. Het Roosendaalse gemeente bestuur vond dat eerst het slib- fiuoieem moest worden opge lost voordat de jachthaven- Zo vertrok een nagenoeg volle bus in de namiddag uit Oudenbosch richting Zeeland Bij het binnenkomen var Roosendaal werd gestopt. Ei werd juist het sein 'lucht alarm' gegeven en de sirene.' loeiden. Iedereen moest de bu: uit en samen met de toestro mende bevolking uit de omge ving moesten de inzittenden op last van de mensen van dt luchtbeschermingsdienst d« schuilkelders onder de Ree Band-fabrieken in, die lang: de spoorlijn waren gelegen Het duurde een hele tijd voor dat het luchtalarm werd opl geheven. Inmiddels hadder Duitse vliegtuigen het spoor - wegstation gebombardeere waarbij ook enkele huizefe" werden getroffen en doden e:l gewonden te betreuren vielere' Toen het luchtalarm opge heven werd was het al te laa daar niet tussentijds door heen fietsen, dit soort discus sies werkt demotiverend op onze mensen. Nu willen ze nog meehelpen zoeken naar goede oplossingen, straks verdwijnt hun zin daartoe". De boeren zitten volgens Latijnhouwers niet stil. „We vertrouwen op technische op lossingen. Van verwerking van mest in mestfabrieken tot het afdekken van silo's, het aanpassen van stallen, het onderdekken van mest op bouwland, injectie van gras land, verwerking van pluim veemest tot korrels en export naar het buitenland", schudt Latijnhouwers wat voorbeel den van goede wil uit zijn mouw. BOEREN en bestuurders hebben het weer eens met elkaar aan de stok. Dit maal in Brabant, waar mi lieugedeputeerde R. Wel- schen hardop uitspreekt wat velen al jaren zien aankomen: het mes moet wellicht in de veestapel. De verzuring in Brabant is immers uit de klauwen ge gierd. Vooral de ammo- niakrijke drek van de mestvarkens werkt ver pestend op het milieu in de zandgebieden. NCB-voorzitter ir. A. La- tij nhouwers zegt de aantij gingen 'zat' te zijn. Hij sig naleert een eenzijdige be nadering van het milieu probleem in Brabant. „Ik waarschuw de bestuurders dat het zo niet langer kan. Ik roep zeker niet op tot verzet, maar ik sta er niet van te kijken als het bin nenkort zover komt". plannen verder konden worde» uitgevoerd. Met het slibpro- bleem was echter naar de me ning van de gemeente Roosen daal zoveel tijd gemoeid dat bet' contract met Duijnhouwer be ter kon worden opgezegd. Eind vorig jaar besloot de Roosen daalse gemeenteraad dat ooKte doen. Inmiddels was toen al be kend dat Roosendaalse water sporters zelf plannen hadden om verderop in de haven een jachthaven te maken. Om de onderhandelingen met Duijn houwer niet te bemoeilijken werden die plannen door de Roosendaalse gemeenteraad niet besproken. Het kon de hoogte van de schadeclaim van Duijnhouwer weieens beïn vloeden. Na het raadsbesluit zou con tact met Duijnhouwer worden opgenomen om de zaak verdei af te handelen. Inmiddels heef directeur Paaimans nog steeds niets van de gemeente Roosen daal gehoord. „Ik denk dat het iets te maken heeft met de ver kiezingen," zo veronderstelt hij. Lang wil hij echter niet meer wachten. Paaimans: „Hooguit heb ik nog een maandje geduld. Als ik dan nog niets van de gemeente Roosen daal heb gehoord neem ik ze" contact op. Ik wil onderhand wel weten hoe de zaak ervoor staat." Een woordvoerder van d' gemeente Roosendaal liet gis teren weten dat op korte ter mijn Duijnhouwer een uitnodi ging krijgt voor een gesprek De gemeente heeft nogal val tijd nodig gehad om de 'techni sche aspecten' van de zaak t6 bestuderen, zo werd meege deeld. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN worden Vorig kwam Promest niet verder dan veertig duizend ton. „In 1992 kunnen we beter draaien, dan hebben we meer zicht op de gegarandeerde aanvoer van mest, hoe vreemd dit ook klinkt, en op de prijsvoering. Dat vergt enig organisatorisch vermo gen. Mogen we daar de tijd voor krijgen die we met het Rijk hebben afgesproken". Er komt binnenkort een tweede mestfabriek bij. „Maar er ligt een probleem met het afgeven van de ver gunning en de geschikte loca ties. Dat doet diezelfde over heid, die ons nu aanvalt. Ik heb ook de indruk dat het vooral een politieke kwestie is waarover we praten en minder een probleem dat met harde cijfers onderbouwd kan worden". Verzet? „Ik roep de boeren niet op om tractoren te ge bruiken, maar als de nood hoog stijgt, zullen onze men sen niet stil blijven zitten", hult Latijnhouwers zijn ac tiemodel voorlopig in neve len. Wacht Brabant na een tractor-blokkade en de varkenspest, nu de giertank Geen prettig vooruitzicht. Desondanks ziet de toekomst er afgaande op het onderzoek van het RTVM nog grauwer uit dan tot nu toe werd aan genomen. Alle maatregelen van rijksoverheid, provincie, gemeenten en belanghebben den ten spijt, krijgt een ha Brabantse bodem rond de eeuwwisseling zo'n 3400 zuu- reenheden voor de kiezen. Dat is veel te veel. En dan te bedenken dat in de meest kwetsbare gebieden in Brabant (Oost-Brabant en het gebied ten zuiden van Breda tussen Gilze en Rijen en Rijsbergen) een zuurbelas- ting van 400 eenheden per ha nodig is voor een echte biolo gisch verantwoorde aanpak. „Onze eerste zorg is dat we met het Rijk een afspraak willen maken over het ver wezenlijken van de normstel ling van 2400 zuureenheden per ha in het jaar 2000. Dat is op zich voor Brabant al te stadium al te directe ant woorden. Wel is duidelijk dat er vier veroorzakers van de verzuring zijn: het buiten land, de industrie, het verkeer en de landbouw. „Alleen op het gebied van de vergun ningverlening en handhaving van de wetgeving hebben we als provincie ten aanzien van de industrie bevoegdheden". Een echte aanpak van het probleem kan volgens Wel- schen pas slagen als op alle vier de fronten wat extra's gedaan wordt. „Waarbij ik even in herinnering roep dat we als Nederland tweemaal zoveel 'zuur' exporteren dan het buitenland hier binnen brengt. We zullen op sommige punten eerst zelf schoon schip moeten maken". Zoals bijvoorbeeld een in krimping van de veestapel. In Brabant bijvoorbeeld lopen 5,7 miljoen varkens rond. Die bezorgen de provincie een gi gantisch mestprobleem. Qua stank nauwelijks te harden, uit milieu-oogpunt vanwege de ammoniak in de mest de doodsteek voor de flora en de fauna op de zandgronden. „Ik kan een reductie van de veestapel niet uitsluiten, als stabilisatie niet helpt", stelt Welschen nuchter vast. „Al vind ik evenzeer dat we met het Rijk moeten praten over terugdringen van de vervui ling door het verkeer". Voor NCB-voorzitter Latijn- houwers is de maat vol. Er kan geen week voorbij gaan of de boeren worden getrak teerd op impopulaire uitspra ken. Is het niet van Land bouwminister Braks, dan wel van de Brabantse FNV-secre- taris J. Jetten of de immer kritische Brabantse Milieu Federatie. In dit rijtje van 'aanzeggers' hoort sinds kort ook Welschen. „Welschen weet ook dat wij als landbouw met het Rijk tot 1995 afspraken hebben ge maakt over de aanpak van de mestoverschotten. Hij moet hoog, maar willen we aan die normstelling voldoen, dan zullen voor Brabant aanvul lende maatregelen getroffen moeten worden", aldus Wel schen. Nu beschikt hij eindelijk over cijfers die zijn bange vermoedens bevestigen. Ook al moet hij dat onder enige voorbehoud zeggen. „Af gaande op wat mij uit dat rapport bekend is, kan ik ech ter niet ontkennen dat we de normstelling zo niet halen. Dat betekent dat we in over leg met het Rijk willen praten over aanvullende maatrege len, waarbij ik denk aan ge biedsgerichte afspraken. En daarmee moet je niet tot 1998 wachten, want dan ben je te laat om in 2000 resultaat te bereiken". Wie moeten er worden aan gepakt? „Dat is niet aan de provincie alleen om te bepa len", ontwijkt Welschen in dit Door Henk Boot HET rapport is nog niet uit, maar de cijfers gonzen door het land. Op verzoek van het bestuur van de provincie Brabant boog het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne zich over de verzuring. Zelfs de meest zwartgallige scenario's voor het Brabantse milieu blijken niet te kloppen. Volgens het Nationaal Mi lieu Beleidsplan mag de zuur- belasting per ha in het jaar 2000 hooguit 2400 bedragen. Dan moet Brabant op de koop toe nemen, dat slechts 20 tot 30 procent van de loofbossen onaangetast blijft. Met an dere woorden: wordt de zuur- belasting, die nu op 6100 equi valenten per ha ligt, inder daad teruggebracht tot 2400 dan nog leggen honderddui zenden bomen in Brabant vanwege de verzuring vroeg of laat het loodje.

de Stem | 1990 | | pagina 14