IAN Oostburg en Sluis spuiten erg veel chemische middelen ADVIES WERKGROEP SCHOUWBURG AAN TERNEUZENS COLLEGE Russen bezoeken de kerncentrale Thema-avond Samen Beter in Oostburg 'Voldoende parkeerplaatsen in Oostburg' Vrouwen in actie tegen plastic tas Fusie van stichting Thuiszorg voor 1991 Rietvlietleerlingen gaan 'het veld' in 'THE RED TABS TERNEUZEN - Onderzoek of een nieuw theater- en congrescentrum in de Terneuzense binnenstad mogelijk is. Dit adviseert de werkgroep theater accommodatie aan B en W van Terneuzen. Reno vatie van het huidige Zuidlandtheater ziet de werkgroep niet zitten. Zwaar gewonde bij ongeval op oude rijksweg Goes MENSEN MOETEN ALLEEN WAT VERDER LOPEN DOOR DE HERINRICHTING DINSDAG 3 APRIL 1990 MILJARDEN TASSEN NAAR STORT Nieuwe bomen voor het Ledelplein A51 O I JDSMODE |H| TERNEUZEN I NOORDSTRAAT 4Sj AXEL I NOORDSTRAAT 3d juwelier beëdigd taxateur 3 Open: di. t/m zat. van 9.15-17.45 uur Po. tot 21.00 uur - zat, tot 17.00 uur weerijssingel 63-65, breda, tel. 076-1414-16 (overzijde singel rechtbank) DB STEM VAN ZEELAND T27 foto archief de stem Van onze verslaggever MIDDELBURG - Van alle Zeeuwse gemeenten hebben Oostburg en Sluis in 1988 de grootste hoeveelheid chemi sche middelen per hectare gebruikt voor de bestrijding van onkruid in het open baar groen en de bestratin gen. Dit blijkt uit een onderzoek dat Provinciale Waterstaat heeft ingesteld naar het gebruik van deze middelen tijdens het dienstjaar 1988. Gebleken is dat sinds 1986 (toen eveneens een onderzoek naar het gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen werd gehouden) de gebruikte hoeveelheid in Zeeland in tota liteit is toegenomen: van 3.779 kilo naar 4.324 kilo. In de periode 1986-1988 wis ten negen van de dertig Zeeuwse gemeenten het ge bruik van chemische middelen terug te dringen. In vijf ge meenten is het gebruik in die twee jaar echter meer dan ver dubbeld. Hierbij spant Oost burg de kroon met een stijging van 183 kilo in 1986 tot'451,7 kilo in 1988. Sluis steeg van 38 naar 60,2 kilo; Aardenburg van 39 naar 71 kilo; Hontenisse bleef nagenoeg gelijk; Hulst steeg van 413 naar 441 kilo. Van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten gingen alleen Terneuzen en Sas van Gent omlaag, respectieve lijk met 181 en 100 kilo. Wat betreft gebruikte soor ten beperken gemeenten als Aardenburg en Terneuzen zich tot de minst schadelijke midde len. 'Doodshoofd-middelen' (giftig tot zeer giftig) zijn onder meer gebruikt door Hontenisse, Hulst en Sluis. Volgens het Nationaal Milieu Beleidsplan en de momenteel in wording zijnde Meerjaren vi sie Gewasbescherming zal dit gebruik de komende tien jaar sterk moeten verminderen. De gemeenten zullen zich moeten richten op een milieuvriende lijke bestrijding van onkruid en ongedierte. Zeer wenselijk want het gaat tenslotte om het toepassen van riskante chemi caliën in de directe leefomge ving. Een eerste aanzet hier in Zeeland is een symposium dat op 18 april in Middelburg wordt gehouden. „Er moet een ecologisch groenbeheer komen", aldus medewerker P. Seip van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF). „Een beheer dat is ge baseerd op een door de ge meenteraad vast te stellen be leidsplan. Dan is de onkruidbe- strijding niet meer afhankelijk van al dan niet goedwillende mensen bij de diensten Open bare Werken. Dit vraagt echt om bestuurlijke aandacht", al dus Seip. Hij wees erop dat slechts in twee Zeeuwse ge meenten systematisch de on- kruidbesprijding is aangepakt: Valkenisse en Goes. Volgens hem is een ecolo gisch beheer niet per se duur der dan thans het geval is. „Men zou minder voor onder houdsgevoelige rozeperken en meer voor bosachtige structu ren kunnen kiezen, om iets te noemen". Volgens Seip is ook een strenger toelatingsbeleid van bestrijdingsmiddelen mogelijk. „Nu kan het Ministerie van Landbouw een bepaald middel verbieden, waartegen het be drijfsleven dan inb eroep gaat met het gevolg dat het middel zolang het beroep loopt nog in de handel blijft. Hier, ligt een mooie taak voor de provincie. Die zou een lijst met aan te be velen middelen kunnen opstel len". 'Onderzoek nieuw theater' Van onze verslaggever De schouwburgcommissie is voor nieuwbouw. Het Ter neuzense college moet de rapportage nog bespreken. De werkgroep heeft gisteren het rapport officieel aan wet houder W. van Walraven overhandigd. De ambtelijke werkgroep heeft op verzoek van het college op I een rijtje gezet waar een nieuwe schouwburg aan moet voldoen en wat er aan het I Zuidlandtheater vertimmerd moet worden om daar weer iets fatsoenlijks van te maken. De huidige schouwburg voldoet f niet aan de eisen van deze tijd. De werkgroep kiest voor nieuwbouw van een 'volwaar- schouwburg- en congres- voorziening' (investeringskos ten 20 miljoen gulden), al dan niet met andere gebruikers. Zo'n accommodatie kan dan een grote theaterzaal (mini maal 800 zitplaatsen) bevatten en een kleine met ongeveer 200 stoelen. Volgens de werkgroep kan zo'n voorziening in de toe- komst rekenen op een bedie- ningsgebied van 150.000 tot 200.000 mensen. Als de vaste i oeververbinding er ligt, trekt i het theater bezoekers van Zuid-Beveland en Walcheren aan, meent de werkgroep. Uit een rondgang bij bedrij- ven in de Kanaalzone trekt zij de conclusie dat er belangstel ling bestaat voor een congres/ zaalruimte in de Scheldestad. Ervaring elders heeft geleerd dat speciaal bouwen van con gresruimte niet loont. Maar als de mogelijkheid voor het hou- den van congressen er is, is elk I graantje dat je mee kunt pik ken meegenomen, schrijft de I werkgroep. Andere gebruikers [die eventueel in het nieuwe theater- en congrescentrum te- 1 recht kunnen, zijn de Stichting Toonbeeld, een kunstuitleen, de onze correspondent GOES - De 45-jarige J. K. jut Kamperland raakte gis termiddag bij een verkeers ongeval op de oude rijksweg nabij 's-Heer Arendskerke zwaargewond. I be man kwam door onbekende torzaak met zijn personenauto op het viaduct Ter Luchte op de |™kerweghelft en schampte aaarbij een tankauto. Daarna FjS zijn voertuig slingeren en ■Wam vervolgens in botsing ton andere vrachtauto. De ^tevan K. werd hierbij geheel '-v u en bestuurder vam bekneld in zijn voertuig zitten, De brandweer van es moest er aan te pas ko- om de man uit zijn be rde positie te bevrijdden. ivo r u ambulance werd K. hu ht naar het Ooster- cneldeziekenhuis in Goes. VW, een bioskoop (de exploi tant van het Luxor heeft al la ten weten geïnterresseerd te zijn) en het nieuwe stadskan toor. De werkgroep laat zich niet uit over de plek in de binnen stad waar de nieuwe schouw burg annex congresruimte moet komen. Er zijn plannen om bij het huidige stadhuis een zogenaamd multifunctioneel gebouw neer te zetten. In dat pand zou onder meer het stad- kantoor en het nieuwe theater kunnen komen, zo is het idee. Voor renovatie van het Zuid landtheater heeft de werk groep twee mogelijkheden uit gewerkt. Die oplossingen wijst zij echter af.Renovatie waarbij de schouwburg niet wordt uit gebreid, komt op twaalf mil joen gulden investeringskos ten. Daar zit dan geen congres ruimte bij. Renovatie en uit breiding van de huidige accom modatie kost ongeveer zestien miljoen gulden. Grootste knel punt in het huidige theater is de klimaatbeheersing. De om vang van het huidige theater handhaven en het klimaat ver beteren betekent dat het bal kon moet verdwijnen. En daar mee circa tegelijkertijd 150 stoelen. Dan blijven 350 zit plaatsen over en dat vindt de werkgroep onverantwoord weinig. Het huidige theater kan ook worden vergroot. Zodat én het klimaat verbeterd kan worden en het huidige aantal zitplaat sen van circa 500 gehandhaafd blijft. Daarbij komen dan nog verbouwingen aan de foyer en de ontvangsthal, de kantoor ruimte en de laad- en losruim- te. De kosten die hiermee zijn gemoeid, (16 miljoen gulden, berekend op basis van het be nodigde aantal vierkante me ters) wegen niet op tegen de ruimtelijke winst, vindt de werkgroep. Zij stelt dat dit pakket van 'kleine eisen' ook gehaald kan worden via nieuwbouw. De werkgroep vraagt zich bovendien af of een theater met dezelfde omvang als nu en dus dezelfde pro grammatische beperkingen (grote produkties kunnen er bijvorobeeld niet terecht) wel een zinvolle keus is. Zeker ge zien de centrumfunctie die Terneuzen heeft. En voor een paar miljoen gulden meer kan er voor een nieuw theater wor den gebouwd op een plaats die gunstiger ligt dan het Zuid landtheater. Nieuwbouw elders betekent wel sloop van het Zuidland theater als daarvoor geen an dere bestemming wordt gevon den, merkt de werkgroep op. En sloop kost ook geld. ZIE OOK PAGINA ZEELAND 3 Een Sovjet-delegatie heeft gisteren voorgelicht over de veiligheidsmaat- sen en de Nederlandse begeleiders de een bezoek gebracht aan de kerncen- regelen. Na afloop beklommen Rus- dijk voor een groepsfoto. - fotoanp trale bij Borssele. Ze voerden daar Van onze verslaggever OOSTBURG - De patiën tenvereniging Samen Beter houdt donderdag 5 april een thema-avond in zaal Pro- Rege in Oostburg. Aanvang 19.30 uur. Het onderwerp dat besproken wordt is 'Thuiszorg. Thuis een zorg'. Thuiszorg is een actueel onder werp dat veel mensen aan spreekt. De ontwikkelingen in de thuiszorg en de huidige en toekomstige situtie in Zeeuwsch-Vlaanderen worden geschetst. A. Schelfhout, direc teur van de Maatschappelijke Dienstverlening in Hulst en L. Vlaminck, hoofd wijkverpleeg kundige in Oostburg spreken over deze onderwerpen. In de Van onze verslaggever OOSTBURG - Door de her inrichting van het Oost- burgse centrum is de par keergelegenheid op het Le- delplein en de Markt ver minderd. Het Ledelplein biedt voortaan plaats aan zestig auto's, voorheen tachtig. Op de Markt kunnen achttien automoblisten de auto kwijt. Dat waren er vroeger ongeveer vijftig. Deze vermindering leverde de nodige kritiek op van onder anderen de ondernemers. Er wordt gevreesd voor een da lende omzet omdat de mensen de auto niet meer gemakkelijk 'kwijt' kunnen. Maar wethouder A. de Feij- ter wuift deze kritiek van de hand. Er is volgens hem ook na de reconstructie nog voldoende gelegenheid om te parkeren. Er is alleen een mentaliteitsver andering nodig. „Bij de super markt Jac Hermans is de par keerruimte vergroot en ook bij het gemeentehuis wordt het aantal parkeerplaatsen uitge breid. Er komt bij de Rabobank een extra onstluiting om deze parkeerplaats nog beter te be reiken. Maar ja, de mensen moeten even wat verder lopen. De auto kan niet meer pal voor de winkel worden gezet. Maar dat is in bijvoorbeeld Terneu zen en Middelburg al jaren zo. Iedereen is dat gewend". De afname van het aantal parkeerplaatsen in het cen trum is volgens de wethouder ook juist de doelstelling van de herinrichting. „Het centrum moet een winkel- en ver- blij fsklimaat worden. De aan wezigheid van veel auto's past niet in dat beeld. Die combina tie is niet mogelijk". Kritiek op de reductie van de parkeerplaatsen komt onder meer van banketbakker J. Za gers aan de Markt. „Het is een belachelijke situatie. Ik heb geen parkeerruimte meer voor de deur. En daar heb ik nota- bene voor getekend toen ik mijn goedkeuring en mijn fi nanciële bijdrage voor de her inrichting gaf". De Oostburgse winkeliers hebben vijf ton bij elkaar ge bracht om de herinrichting mogelijk te maken. Dit is een initiatief van de Oostburgse winkeliersverenging. En juist op dat punt ligt volgens wet houder De Feijter het pro bleem. „De overeenkomst is ge sloten tussen de ondernemers en de ondernemersvereniging. Daar heeft de gemeente dus niets mee te maken". De Feijter is die kritiek be kend. „Oh, ja, ik kom op de Markt mensen tegen die naar het voorhoofd wijzen, de plaats waar de hersenen behoren te zitten. Er wordt gezegd, de ge meente heeft mij dat en dat be loofd en er komt niets van te recht Ik moet die mensen dan weer uitleggen dat de gemeente niets te verwijten is". Want volgens De Feijter voert de gemeente alleen het werk uit. „De gemeente heeft Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - De afdeling Bergen op Zoom van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen start een actie tegen het gebruik van plastic tassen. Onder het motto 'Winkel niet met lege handen. Ge bruik uw eigen boodschappentas' roept de afdeling de consumenten op de plastic tas te weigeren als bijdrage aan een schoner milieu. Nederlanders gebruiken jaarlijks ongeveer 2,5 mil jard plastic wegwerptasjes. Dat is 430 tasjes per huis houden, Plastic tassen blijven op de stortplaats liggen, omdat plastic niet verteert. Bij de plaatselijke afdeling is actiemateriaal ver krijgbaar zoals katoenen draagtassen en posters met de actieleus. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De fusie tussen de drie Zeeuws-Vlaamse stich tingen voor maatschappelijk werk op het gebied van de ge zinsverzorging moet tot stand gebracht zijn voor 1 januari 1991. Dat is de doelstelling van de bestuurlijke werkgroep die zich bezig houdt met de inte gratie van de gezinsverzorging en het kruiswerk. „Het overheidsrapport 'Van samenwerken tot samengaan' stuurt aan op meer geïnte greerd aanbod van thuiszorg. Drs. G. Blommers, de voorzitter van de werkgroep: „Eerst gaan we orde op zaken stellen in eigen huis, om daarna met het kruiswerk over de integratie te gaan praten. We hebben overi gens informeel al begrepen dat ook bij het kruiswerk de be reidheid bestaat om samen te werken." Door de onderlinge samen werking hoopt de werkgroep te bereiken dat de kwaliteit van de thuiszorg, ondanks de bezui nigingen, toch gehandhaafd kan blijven. „Deze fusie levert een besparing op", legt direc teur A. Schelfhout van de maatschappelijke dienstverle ning in Hulst uit. Schelfhout maakt samen met de directeu ren van het maatschappelijk werk in Oostburg en Terneu zen deel uit van de werkgroep. De besparingen ontstaan vooral op het vlak van de ad ministratie. „Daardoor ont staat er ook meer ruimte voor de hulpverlening. En verder is het een voordeel dat de specia listische kennis in de top van de organisatie verdeeld kan wor den. Dat heeft ook zijn uitstra ling op de kwaliteit van de zorg", zegt Schelfhout. „Nu is de staf van iedere stichting be zig met alles." Ook voor het algemeen maatschappelijk werk wordt gestreefd naar een mogelijke integratie. „Op dat punt moe ten nog de nodige studies ver richt worden. Het maatschap pelijk werk heeft een andere structuur. Het uitgangspunt is, dat de kwaliteit van de dienst verlening ook daar gewaar borgd blijft voor de cliënten", aldus Blommers. Van onze verslaggever OOSTBURG - Deze week wor den op het Ledelplein de nieuwe bomen gepland. Het zijn Platanen die tijdens de groei zo worden afgetopt dat ze er over een paar jaar uitzien als een paraplu. „Dit om te voorkomen dat ze voor de woningen het licht wegnemen", aldus wethouder A. de Feijter. „De bomen groeien zodoende niet de hoogte maar de breedte in. Maar ze zijn al 2,5 meter hoog als ze worden aangeleverd". De bomen komen in de 'bak' waarin nu nog het losliggende grind ligt. Omdat dit grind voor nogal wat overlast zorgde wordt het nu door middel van asfalt 'vastgelegd' en inge- walst. Vervolgens komt er een dun laagje grind overheen. Wethouder De Feijter was overigens in eerste instantie geen voorstander van het rooien van de vorige bomen op het Ledelplein. „Ik vond het zonde. Maar toen ik hoorde dat het rooien noodzakelijk was voor de reconstructie ging ik overstag". pauze kunnen belangstellenden meer informatie inwinnen over de patiëntenvereniging Samen Beter. Na de pauze is er gele genheid tot het stellen van vra gen aan de beide inleiders. De toegang tot de bijeenkomst is gratis. dus helemaal geen beloftes ge daan. Wij werken alleen het plan uit. Natuurlijk, gaande het werk zijn er altijd detailve- randeringen. Maar kritiek over de overeenkomst moet worden gericht aan de winkeliersvere niging, niet aan de gemeente. En dan kom je in een conflictsi tuatie. Want wié heeft wat be loofd". Naast de kritiek over de re ductie van het aantal parkeer plaatsen is bakker Zagers ook niet te spraken over de verho ging van de weg, die naast zijn zaak loopt. „Die weg ligt hoger dan mijn achterdeur. Als het hard regent, loopt het water zo mijn huis binnen. Ik heb ge vraagd om een putje in de weg. Maar volgens de gemeente past dit niet binnen het bestek". Volgens wethouder De Feij ter hoeft Zagers niet bang te zijn. Hij heeft vertrouwen in de aannemer. „Ik ga ervan uit dat d i technici het hebben opgelost. Er is ondermeer een nieuwe goot geplaatst. Dat moet af doende zijn". Een Rietvliet-leerling aan het werk op de administratie van architectenbv.ro DBM in Hulst. - foto de stem cor j. de boer Van onze verslaggever HULST - De derdejaars-leerlingen van de scholengemeen schap voor lbo De Rietvliet uit Hulst gingen gisterochtend voor de eerste keer naar hun 'werk'. Alle 112 leerlingen van de vijf afdelingen doen deze week mee aan een Project Ar beidsoriëntatie. De leerlingen lopen een week lang mee en zijn verdeeld over 62 verschillende bedrijven, zo wel grote als kleine. De leerlin gen komen uit de afdeling Electrotechniek, Bouwtech niek, Mechanische techniek, de verzorging en administratie. „We zijn de eerste school in Zeeuwsch-Vlaanderen die deelneemt aan het project", zegt adjunct-directeur C. Dhont „De leerlingen draaien precies de werktijden van het bedrijf mee. De bedoeling is dat ze in de gaten krijgen wat ar beid inhoudt. Voor ons als leer krachten is het een mogelijk heid om te bekijken hoe we zo dicht mogelijk aan kunnen sluiten bij de bedrijven". Vorig jaar mei zijn de voor bereidingen al gestart. In de maand voorafgaand aan het project zijn de scholieren uit voerig geïnformeerd. Aan de hand van een lesboek leerden de kinderen onder meer hoe zij moeten solliciteren en hoe ar beidsovereenkomsten in elkaar zitten. „De leerlingen moeten leren het geheel een beetje te over zien. Het arbeidsproces is nu toch vaak nog een soort Ver van-mijn-bedshow voor hen", legt directeur J. Leegstraten van De Rietvliet uit. „In deze week zien ze teminste eens hoe het in werkelijkheid ongeveer gaat. Er komt natuurlijk geen honder procent beeld uit, maar dat kan ook niet. Het is meer een soort snuffelweek."

de Stem | 1990 | | pagina 11