oVGZ Boek en jenever voor burgemeester De Graaf DOOR PRIVATISERING BADEN UZENDIJKE EN BRESKENS Boeren Z-Beveland krijgen zoet water Basisschool-leerlingen willen schone Schelde Schoolschaaktoernooi Terneuzen goed bezet Brand in restaurant net op tijd ontdekt LEASING CENTRUM Geen bouwvergunning voor doe-het-zelf winkel in Clinge i op deze ersoonlijke 'itte werk- ;en zichzelf :zonde leef- tiwerkt met rogram, die :he deskun- emd fitness en om meer at levendig MAANDAG 26 MAART 199C OOSTBURG - De entreeprijs voor de zwemba den in Groede en Schoondijke gaan waarschijn lijk het komende zomerseizoen flink omlaag. Hank Made Made Made Breda Dakomar Vastgoed Oosterhout Prijsverschil Verandering Bromfietsster uit Clinge overleden ZOMERTIJD REDT NAPOLEONHOEVE Scholen in Oostburg krijgen opknapbeurt Beheerder winkel zit dief achterna Twijfels aan voorlichting over zeehond Oostburg nu definitief tegen fusie PZEM en WMZ I A52 t- W//II'1' Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V Mechelaarstraat t1 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND Van onze correspondent KOEWACHT - Het eerste exemplaar van de herdruk van het boek 'Koewacht, de geschiedenis van een jong dorp' van de auteur Dinge- man Oggel Jz en George van Vooren, is zaterdag tij dens een informele bijeen komst in Koewacht over handigd aan burgemeester W. de Graaf. Dit jaar viert men in Koewacht het 400-jarig bestaan. Voor het bestuur van de stichting Koe wacht 400 jaar was dit aanlei ding het boek van Dingeman Oggel Jz opnieuw uit te geven. Streekhistoricus en oud-ge meentesecretaris van Aarden burg George van Vooren werd benaderd het bijna 20 jaar ge leden uitgebrachte boek van een aanvulling te voorzien. Voorzitter Piet Apers van de stichting Koewacht 400 jaar toonde zich verheugd met het uiteindelijke resultaat. „Het boek van Oggel kan gezien worden als aanleiding van onze viering van 400 jaar Koewacht. Deze geslaagde heruitgave met bijdragen van George van Voo ren en Jos de Waal, die de foto's beschikbaar stelde, vormt een blijvende herinnering aan het Koewachtse jubileumjaar". De voorzitter overhandigde het eerste exemplaar aan burge meester De Graaf, die het boek kwalificeerde als 'een prach tige herdruk van de geschied schrijving van Koewacht.' M. Siegers uit Axel, de uitge ver van het boek, vertelde dat de voorinschrijvingstermijn van 'Koewacht, de geschiedenis van een jong dorp' is verlengd tot 13 april „Door deze verlen ging van twee weken willen wij de mensen in de gelegen heid stellen het boek tegen een gereduceerde prijs aan te schaffen. De eerste druk be draagt duizend exemplaren. Er bestaat grote belangstelling voor het boek. En niet alleen uit Koewacht en omgeving, maar eigenlijk uit geheel Neder land," aldus Siegers. Burgemeester De Graaf ging zaterdagmiddag niet met lege handen naar huis. Naast het eerste exemplaar van het boek kreeg hij uit handen van wijn handelaar Paul Herman ook T15 nog de eerste aardewerken kruik met de Ferme Jonge Je never. De burgemeester bracht een toost uit op het Koewachtse jubileumjaar. „De inhoud van deze fraaie kruik met het door Jos Tolhoek ontworpen logo van Koewacht 400 jaar, bevat dus een Ferme Jenever. Geestrijk vocht. De Dikke van Dale omschrijft ferm als geestkracht en dat is volgens mij een juiste typering voor de Koewachtse gemeen schap," aldus De Graaf. En de Ferme Jonge Jenever viel dui delijk in de smaak bij de aan wezigen in etablissement Het Vlasbloemeke in Koewacht. Zwembaden verlagen tarief Van onze verslaggever Het Oostburgse college wil zowel het toegangskaartje als het abonnement goedkoper maken in verband met de privatisering van de zwembaden in IJzendijke en Bres- kens. achtige in L-vorm ge luwde semi-bungalow gas, rondom tuin }4m2) en garage. Veel tra's en luxe. Ca. 620m Inruil eigen woning mo- ilijk. O.a.: ruime L-vormi- living met open haard, hte- zeer luxe - keuken liele, een droomkeuken), mplete badk., 3 slp.k. t alles beneden. Boven ig een werkhoek en een slp.k. Van binnen zien kopen! Vraagpr. 320.000,-kk. v. Dongen Mak., ade, tel. 01626-3450. ijstaand woonhuis, c.v. as - grote stenen berging ca, 20 m. diepe tuin op st zuiden. Bouwjr.'67. ompleet geïsoleerd. Per kte staat. Eigen bouw! an binnen zien is kopen ei a.s. vrij. Slechts 212.000,-kk. v. Dongen Mak. Made, 626-3450. aaie 2 o.e.k., diepe tuin, v. gas en grote garage arging. Prima stand en ampleet geïsoleerd, erbau kozijnen en bui- ndeuren. Bouwjr. '76. nmiddellijk vrij. Inruil gen woning mogelijk! aagpr. 228.000,- kk. I. v. Dongen Mak. Made, 1.01626-3450. verse aantrekkelijke hall ijst- en middenwon. anaf 139.000,- kk. tol 157.500,- kk. 0.a; ysterhof 67 en 8, Asterslr Meidoornln 2, Duiven- of 12, Sparrenhof 50 en Imenpad 13. Inruil eigen oning mogelijkl I. v. Dongen Mak. Made, I.01626-3450 . k. 4-kamer App. nabij hel ation. Pr. 69.000,- k.k- SI. 076-226090 of 417717 aagt per direkt te huu' I oor een Multinational oeriode 2 jr.) Luxe gf leub. App., Bung., Villa'5 landhuizen tussen <je Gorkum/Breda/Doro; icht, pref. Prinsenbeek 6.000,- p.mnd. Voor ifo: Dakomar Vastgoed II.010-4198366 . rion 6. Zeer luxe scha- elwoning met gar., c.v, as en tuin op het zuid en- eel extra's en luxe. Aanj'_ gging. Aug. a.s. vrij. P"ls 172.500,- kk. v. Dongen Mak., Iade, tel. 01626-3450. Door de privatisering van de bovengenoemde baden zijn de gebruiksmogelijkheden van het abonnement, dat voorheen toegang gaf tot alle gemeente lijke baden, namelijk drastisch verminderd. B en W vinden het daarom billijk dat de zwemmers min der gaan betalen. Het college honoreert hiermee het verzoek van de dorpsraad Groede. De dorpsraad heeft aangedrongen om de tarieven van het recrea tief zwemmen te verlagen in verband met de privatisering. Het college wil om dezelfde re den ook het zwembad in Schoondijke bij de tariefsver laging betrekken. Het zwemmen in Groede wordt het goedkoopst. Kinderen tot vijftien jaar en ouderen met een 65-plus kaart gaan voor een kaartje een gulden betalen, dat was voorheen 2,50 gulden. Voor Schoondijke moet voor taan 1,50 gulden worden neer geteld. Volwassenen betalen voor het komende seizoen in Groede twee gulden in plaats van 3,25 gulden. Voor Schoondijke wordt dat 2,50 gulden. Het prijsverschil tussen Groede en Schoondijke heeft volgens B en W te maken met betere voorzieningen in Schoondijke. „In feite hebben beide baden de bezoeker weinig te bieden. Maar Schoondijke heeft verwarmd zwemwater, enkele recreatieve toestellen en betere sanitaire voorzieningen. Dat is een voordeel ten opzichte van Groede". Zoals gezegd wordt ook het abonnement goedkoper. Kinde ren betalen volgens het nieuwe tarief in Groede in de voorver koop twintig en in Schoondijke 25 gulden. Dat was voorheen 33 gulden. Volwassenen gaan 40 en 45 gulden betalen, voorheen 55 gulden en het abonnement voor het hele gezin gaat in de voorverkoop honderd en hon derdvijf gulden kosten. Dat was 132 gulden. Vanaf 1 mei tot sluiting van het binnenbad en in augustus blijft de mogelijkheid bestaan om met het abonnement van Groede en Schoondijke in het binnenbad van Oostburg te zwemmen. De tarieven van de overige sportaccomodaties wil het Oostburgse college op hetzelfde peil houden. Dat is ook een ver andering want drie jaar gelden is afgesproken dat de tarieven in de komende vijf jaar met jaarlijks vijf procent zouden stijgen. Dit seizoen zou het vierde jaar van de extra ta riefsverhoging zijn. B en W willen het tarief nu bevriezen. „Dit betekent niet dat de extra tariefsverhoging vervalt maar dat de vierde en vijfde fase van de tariefsverhoging van de gymlokalen met een seizoen wordt vooruitgeschoven", al dus het college in het voorstel dat vrijdag in de financiële commissie wordt besproken. Deze commissie begint om 14.00 uur. Van onze verslaggever GOES - De land- en tuinbouw op Zuid-Beveland kan naar verwachting binnen enkele jaren gebruik maken van zoet W?ter' ,Het Bevelandse waterschap en de Watermaat- schappij Zuidwest-Nederland (WMZ) presenteerden giste ren projecten om dat te realiseren. Het waterschap heeft een project onder handen om de vlakbij Tiet Zoommeer gelegen polders van zoet water te voor zien. Dat gaat de betrokken ak kerbouwers 119 gulden per hectare kosten. De landbouw organisaties onderzoeken bin nenkort of er in de polders bij Rilland en Bath voldoende be langstelling bestaat. De watermaatschappij zit op een ander spoor. Het bedrijf wil naast de transportleiding voor Blesbosch-water een tweede leiding tot in de Zak van Zuid-Beveland leggen, speciaal bedoeld voor de fruit teelt. Het project kan alleen doorgaan met een 'externe sub sidie' van 14 miljoen gulden. De initiatiefnemers zullen daar over Rijk en provincie polsen. Als de subsidie er komt, kost de zoetwatervoorziening nog 600 tot 700 gulden per hectare. Fruittelers kunnen echter dat hogere bedrag wel behappen, en hebben grote belangstelling voor het project, zo is al uit on derzoek gebleken. De interesse komt ook voort uit de moge lijkheden om met zoet water andere teelten te beginnen. Ook al om die reden ondersteunen de landbouworganisaties de projecten van harte. De zoetwatervoorziening in dit gedeelte van Zeeland is moge- Alk geworden door het ont staan van het Zoommeer na af splitsing van de Oosterschelde. Dij de aanleg van een pijplei ding voor de aanvoer van Bies- posch-water naar de industrie Sloegebied kan volgens de WMZ gelijktijdig een lei ding voor de zoetwatervoorzie- ring worden aangelegd. Van onze correspondent HULST - De 23-jarige me- ouw F.c. Bonne uit Clinge u af8eloPen weekend nvLi jr verwondingen 7i e^en in het academisch ziekenhuis te Gent. zwaarraakte vrijdagmiddag haar kgew?nd toen zii met nahii £,orrdlets de Rijksweg Ria Zonneheld en pastoor Omer Gielliet prikken de werkstukken van de kinderen op het beeld van Jona Van onze correspondent' BRESKENS - „Het moet maar eens afgelopen zijn met al die giflozingen en andere vervuilingen in de Wes- terschelde". Dat is de conclusie die getrokken kan worden uit de verza melde brieven en tekeningen van basisschoolleerlingen uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De leerlingen zijn aan het schrijven en tekenen gegaan nadat Ria Zonneheld, lid van de actiegroep 'Redt de Schelde', alle scholen in het westen had aange schreven. In de brief werd gevraagd of het onderwijzend personeel enkele les sen wilde besteden aan het milieu. De reacties van de kinderen worden verza meld en in krantevorm verwerkt De krant nemen de actievoerders mee tij dens hun tocht langs de Schelde. „We delen die krant aan ieder ge meente en iedere fabriek uit en aan alle mensen die we onderweg tegenkomen," vertelde pastoor Omer Gielliet uit Bres- kens, een van de Scheldelopers. Bij hem werden vrijdagmiddag de ingezamelde werkstukjes van de leerlingen doorge nomen. De kinderen van de openbare basisscholen in Sluis, Retranchement en IJzendijke en alle drie scholen in Bres- kens hebben meegewerkt. Ria Zonneheld en Omer Gielliet wa ren het er over eens dat de werkstukjes een boodschap aan de grote mensen be- vattea Zonneheld: „Je ziet aan het werk dat de jeugd bang is." Omer Gielliet is blij dat de kinderen achter de actie staan. „Wij doen dit niet voor onze lol. Wij lopen straks langs de Schelde voor het leven. Om te overleven". - FOTO P NiCOLAI De werkstukjes van de kinderen wer den op het beeld van Jona geprikt, dat naast het huis van Gielliet staat. De pastoor had hier een duidelijke bedoe ling mee. „Door de mond van Jona ver tellen de kinderen de waarheid," legt hij uit. Het beeld verhuist binnenkort naar België, waar het permanent wordt ge plaatst bij de kerncentrales van Doel. „Het beeld staat in Doel midden in het land van de dwazen, op een plek waar veel wordt vervuild. Jona vertelt de waarheid. De boel gaat naar de knop pen, de zee, de lucht en het grondwater," aldus Gielliet. Deze week gaan de werk stukjes van de kinderen naar de druk ker. Alle leerlingen die hebben meege daan krijgen zeker een krant De tocht langs de Schelde start op maandag 9 april om 10.00 uur aan de haven in Bres- kens. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het eerste VSB-schoolschaaktoernooi voor Zeeland, dat zaterdag Ln het Zeldenrustcollege in Terneuzen werd gehouden, was een groot succes voor de organiserende schaak club Terneuzen. 152 Jeugdschakertjes namen deel aan het schoolschaaktoer nooi. Vijf Zeeuwse schaakcory feeën speelden tegen de win naars die zich 's morgens had den weten te plaatsen. Jorn van Hecke wist remise af te dwingen tegen René Tiggel- man, Zeeuws kampioen 1989- 1990. Om 10.00 uur werd het toer nooi geopend door burgemees ter R. Barbé van Terneuzen. Deze feliciteerde de Terneu- zense schaakclub met het ini tiatief om een schaaktoernooi te houden voor lagere scholen en een simultaanwedstrijd om dezelfde dag. Vervolgens gaf hij het startsein voor het toer- De scholieren nemen het op tegen John van de Wiel - FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever BRESKENS - Het begin van de zomertijd heeft ervoor gezorgd dat het restaurant van camping Napoleonhoeve in Bres- kens gistermorgen niet tot de grond toe afbrand de. Door het vooruit zetten van de klok was de schoonmaak ster namelijk precies op tijd om de beginnende brand aan de bar te ontdekken. Als de melding een uur later bij de brandweer was binnen gekomen, was er niets meer te redden geweest. Het restaurant liep wel fikse rookschade op. De brand is ontstaan door kort sluiting; de exacte schade was gisteren nog niet be kend. „Het is in ieder geval voor mij een geluk dat van nacht de zomertijd is inge gaan", aldus A. Boomert van de Napoleonhoeve. „Maar de ellende is er niet minder om. Het hele restaurant zit on der de roet. Hoe lang het duurt om die rommel op te ruimen weet ik niet". De schoonmaakster zag om 08.15 uur dat een hoek van de bar in brand stond. Zij waarschuwde direct de brandweer in Breskens. Deze rukte met dertien mensen uit. „We waren er snel bij", aldus brandweer commandant J. Carels. „Als de melding later was bin nengekomen,was er ook voor ons niets maar aan te doen. Dan was de boel ver moedelijk tot de grond toe afgebrand". De brandweer hoefde niet veel te blussen. Alleen een hoek van de bar is uitge brand. De waterschade was daardoor miniem. Van onze verslaggever A HULST - Clingenaar A. Willaert krijgt geen vergunning voor de bouw van een doe-het-zelf winkel met werkplaats en woonhuis aan de 's Gravenstraat 206 te Clinge. nooi dat in zeven ronden werd afgewerkt. Er waren drie leeftijdscate gorieën: de F-jes tot 8 jaar, De E-tjes 9 en 10 jaar en de D's 11 en 12 jaar. De speeltijd voor groepen was 20 minuten. Er werd gespeeld volgens het Fide-reglement. Bij het simultaanschaken had de organisatie vijf sterke spelers uitgenodigd: John van de Wiel, René Tiggelman, Wil- fried Vleeskens, Janco Dees en Masjenka Dubbeldam. Joeri Kint en Bas van Rynberk wis ten de partij tussen de Terneu- zense kampioen Jaco Dees op hun naam te schrijven. Remco Hamelink won van Wilfried Vleeskens, terwijl Jorn van Hecke sterk uit de simultaan wedstrijd kwam door te win nen van Zeeuws kampioen Tig gelman. Christiaan Roeland speelde remise tegen Masjenka Dub beldam, de beste Zeeuwse schaakster. John van de Wiel gaf geen enkele partij gewon nen, maar kende toch een eer ste prijs toe aan Dennis van Boven voor zij n spel. UITSLAGEN: Fl. Leon van de'Hoek, F2. Dennis de Braai, F3. Michel van de Windt. E7. Frank Jansema, E8. Ralf Gommers, E9. Veerle Leenhouts. El. Femmie Klaassen, E2. Denny Walraven, E3. Dennis van Boven. Dl. Peter de Put ter remise tegen Steffanie Klaassen, D2. Michiel de Pooter, D3. Meivin Pauwels. E4. Peter Pauwels, E5. Kien Cosijn, E6. Olga Gommers. DÏ4. Arjen Boidin, D5. Paul Jansema, D6. Jacco Rosendaal, D7. Danny Hermsen. De kwestie sleept al sinds eind 1988 en het laatste woord is er nog steeds niet over gezegd. Willaert stelde destijds een schetplannetje op en legde het voor alle zekerheid voor aan de degene die adviseert over de welstandsaspecten van bouw plannen. Met die informatie op zak heeft De Clingenaar de plannen uitgewerkt en inge diend. Wie schetst echter zijn verbazing, toen de welstands commissie er onherroepelijk een streep door gaf. Volgens B en W van Hulst voldoen met name de hoofd vorm, de materiaalkeuze en de vorm en plaatsing van de deur en raamopeningen niet aan de 'redelijke eisen' van welstand. Het college besloot echter niet over één nacht ijs te gaan dacht aan alle heibel meteen een eind te maken door nog een tweede onafhankelijke welstandcom missie in te schakelen. Die kwam tot dezelfde conclusie. Willaert bleef het er niet mee eens en ging in beroep tegen de weigering van de bouwvergun ning. Vorige week boog de be zwaarschriftencommissie zich over de kwestie. De Clingenaar haalde nog eens alle argumen ten uit de kast waarom zijn bouwplan juist wel goedge keurd zou moeten worden. Veel heeft het niet geholpen. De commissie adviseert de ge- OOSTBURG - Dit jaar worden in de gemeente Oostburg di verse onderhoudswerkzaam heden uitgevoerd aan de ge bouwen van de openbare scho len (zowel basis- als speciaal onderwijs) in Breskens, Cad- zand, Nieuwvliet, Schoondijke, Waterlandkerkje, IJzendijke en Zuidzande. De werkzaamheden bestaan voornamelijk uit schilderwerk. De totale kosten bedragen 44.475 gulden. Daarnaast zijn het hoofdge bouw aan de Stadhouderslaan en dependance aan de School straat van het speciaal onder wijs in Oostburg aan een op knapbeurt toe. Dit kost nog eens 14.415 gulden. In de gemeentekas is te wei nig geld aanwezig om de hele som te betalen. In de begroting 1990 is slechts een bedrag van twintigduizend gulden ge raamd. Er rest dus een tekort van in totaal 38.820 gulden. Dit tekort heeft te maken met en kele werkzaamheden die eigenlijk vorig jaar moesten gebeuren, maar werden uitge steld. Het Oostburgse college zegt in zijn voorstel aan de leden van de financiële commissie dat dit tekort is op te vangen. B en W verwachten dat het te kort in komende jaren kan worden verrekend met over schotten. Overschrijdingen zijn derhalve niet te verwachten. SLUIS - Door kordaat optre den van de beheerder van een kleding- en lederwinkel aan de Kapellestraat in Sluis, is zater dag diefstal van diverse kle dingstukken verhinderd. De beheerder achtervolgde de dief, waardoor de ontvreemde kleding terug gevonden kon worden. Tevens kon de beheer der een signalement van de vluchtauto en de daders geven. De politie onderzoekt de zaak. meenteraad het beroepschrift ongegrond te verklaren. In middels heeft Willaert een brief naar alle raadsleden ge schreven, waarin de hele situa tie nog eens uiteen wordt gezet. Donderdag volgt de ontkno ping. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De in 1988 met heel wat tam-tam ge starte voorlichtingscam pagne over zeehonden in de Delta, staat ter discussie. Volgens een onderzoek van de Stichting Zeeland heeft de voorlichting weinig ef fect. Het merendeel van de sportvis sers en andere waterrecrean ten weet nauwelijks hoe de klein beginnende zeehondenbe volking, met name in de Oos terschelde, te ontzien. Pak de voorlichting anders aan, vooral gericht op het gedrag van de zeehonden, adviseren daarom de onderzoekers. De afdeling voorlichting van de provincie, nauw betrokken bij het project, is echter niet gelukkig met de publikatie van de onderzoeksresultaten de Stichting Zeeland. „Het ij beperkt, alleen gericht op tersporters en vissers. Bove dien dateert het onderzoek van twee jaar geleden. Sindsdien js er veel gedaan en veel verarp- derd," aldus een woordvoerda&i De afdeling geeft wel toe dat aanvankelijk te weinig aalrta dacht is besteed aan de mattlw1 waarop mensen de vooral in dS zoogperiode schuwe zeehonden! moeten benaderen „Maar d^ar is de campagne ook op aange past." 9YC Trio rnf.l v id *0=1 Van onze verslaggever OOSTBURG - Het Oost: st* burgse college van Ben^! heeft nu formeel besloten om niet in te stemmen mejt een fusie tussen de twee Zeeuwse nutsbedrijven PZEM en WMZ en de daar mee verband houdende opf richting van de NV Delta Nuts Bedrijven (DNB). - In het voorstel, dat vrijdag door de leden van de financiële commissie wordt behandeld, wordt gevraagd om geen toe stemming voor de fusie te ge ven. B en W blijven grote bezwa ren houden tegen met name de sluiting van het PZEM-rayon- kantoor in Oostburg en de ge volgen voor de werkgelegen heid. Deze bezwaren zijn ook al naar voren gebracht in de alge mene vergadering van aan-! deelhouders van de PZEM. De PZEM verkondigd? dat vermoedelijk drie van de 29 ar beidsplaatsen zullen verdwij nen. „Maar gezien de ontwik kelingen voor de werkgelegen heid in de gemeente Oostburg, ook op de langere termijn, stemmen wij niet in met de fu sie en de sluiting van- het. rayonkantoor", aldus het colle ge.

de Stem | 1990 | | pagina 7