leeuwen op weg naar de Zuidpool 995 D U 'AARD? ORGANISATIE: VERKEERSVEILIGHEID IN ZEELAND BEVORDEREN Eerste winst Zekatel older over kans op ingevallen bij Dow Lekkere appelkoeken van Ivo Bril V erkeer shinder op de expres weg PvdA wil rampenplan kerncentrale in Doel vereniging temeua LEDENVERGADERin STOP BIJ ONZE SHOWROOM Vriendschap ESBROECK RAM HAM GRATIS! I Meer klasse I yrjfl [jv/illJ 1 minder kosten t gebied dat zij moeten ten als hun broekzak! ak berekend te zijn, gelmatig, in totaal zo'n ar. Die tijd is verdeeld xidenvan3a5uuren 5a8uur)inhetweekend. :eningen ontvangen zij tkoming in de kosten. SPECIALIST BEDRIJF HEEFT 70.000 ABONNEES ImiDDELBURG - Zekatel, de PZEM-dochter die in Zee- lland kabelnetten aanlegt en exploiteert, heeft de eerste Iwinst binnen. Over 1989 hield het bedrijf 122.000 gulden lover, een bedrag dat onmiddelijk werd benut om de aan loopverliezen uit voorgaande jaren te verminderen. WOENSDAG 21 MAART 1990 'ALDERS MOET STAPPEN ONDERNEMEN' Projectgroep voor toltunnel Sluiskil )NDERZOEK DELTA INSTITUUT OP GRENS VAN LAND EN ZEE PARIJSE POTPOURRI HAMLAPJES VERSE WORST Noordelijk of zuidelijk Terneuzens kwartet bekent 27 inbraken Koewachtse raakt zwaar gewond bij verkeersongeval hp Tovota modellen in voorraad! Seeds grote keus uit 100 „First Class" occasions Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-28200 leid u etijd uw :er oor ebon wil graag meer informatie i/erde NATRES. .m/v Prov.: DE STEM VAN ZEELAND T27 Onderzoek rijgedrag Belgen IVan onze verslaggever MIDDELBURG - 'Weer een Belg zeker...' De verzuch ting klinkt nogal eens als auto's met rode nummer borden rare fratsen uithalen op de Zeeuws-Vlaamse we gen. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland I (ROVZ) wil dat vooroordeel wel eens tegen het licht van de feiten houden. Het Buro Via Verkeersadvise- ring in Den Haag heeft de op dracht gekregen tot een onder zoek, waarvan de resultaten nog voor de zomer op tafel moeten liggen. De Belgen en hun rijge drag vormen de eigenlijke aan leiding tot het onderzoek. Maar het ROVZ maakt van de gele genheid gebruik om ook uit te vissen hoe het in het algemeen staat met het verkeersgedrag van gasten die in de zomermaanden massaal op Zeeland vakantieland afkomen. De dolle Duit ser in Domburg en de uitgelaten Bra bander in Cadzand komen eveneens in beeld bij de onderzoekers. Van de laatste categorieën heeft men geen enkel idee of ze de ver keersveiligheid in de provincie in ge vaar brengen; van de Belgische koop toeristen die in grote getalen Zeeuwsch-Vlaanderen aandoen be staat tenminste een sterk vermoeden dat ze dat doen. De rijkspolitie in midden- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft daar over al wat globale cijfers op tafel ge bracht. Bij ongeveer dertig procent van de ongevallen in het gebied blij ken Belgen betrokken te zijn; en in zestig tot zeventig procent van die ge vallen zijn zij ook de veroorzakers van het ongeluk. Secretaris A. Lodder van het ROVZ wil daaraan niet onmiddelijk de con clusie verbinden dat het dan ook 'on behoorlijke weggebruikers' zijn. „Wat je wel kunt vaststellen is dat ze in hun eigen land gewoon zijn aan een ander verkeerspatroon. We weten bijvoorbeeld dat ze nogal eens voor- rangsfouten maken." Lodder ontkent niet dat het onder zoek zal aantonen 'wat we eigenlijk al wisten'. „Maar met de precieze gege vens in de hand kun je gaan werken aan verbetering." De bedoeling is om op basis van de resultaten een cam pagne op touw te zetten. Samenwer king met het Belgische instituut voor de verkeersveiligheid is daarbij meer dan waarschijnlijk. „We stoten ze dus niet voor het hoofd. Dat zou ook onzin zijn trouwens. Kijk maar eens hoe het staat met ons gedrag op buitenlandse wegen," aldus Lodder. 27 maart om 20.00 uur rinneringen aan Ternei hr. W.H. Blok, oud-direi venschap Terneuzen -leden hartelijk welkom ILST TEL: 01140-12541 I Van onze verslaggever Izekatel hikt nu nog tegen een belnetten in Zeeuwsch-Vlaan- ienst geweest, rde enveloppe sturen aan: mer 10100, 2800 vb Gouda zw Iaanloopverlies van 1,2 miljoen gulden aan, maar die minpost ■was ingecalculeerd toen de |PZEM met het dochterbedrijf daarmee kabel-tv be stempelend als een karwei voor leen nutsbedrijf. Pas over enige ■jaren moet de eerste verliespost |zijn weggewerkt. In het afgelopen boekjaar Ibekabelde Zekatel de steden iGoes, Middelburg en Vlissin- "gen, waar een aansluitdicht- [heid van 76 procent is gehaald. els is dat de verklaring voor [het positieve resultaat. Er was naar op 65 procent gerekend. Inmiddels is Zekatel ook be tonnen met het aanleggen van [kabel-tv in andere gemeenten roven de Westerschelde; bo- fcendien zijn de bestaande ka deren en op Tholen overgeno men, zodat het bedrijf nu ruim 70.000 abonnees telt. Voorzover dat nog niet is gebeurd wil Ze katel ook in Zeeuwsch-Vlaan deren het beleid voortzetten om alle kernen met tenminste 75 woningen aan te sluiten. Beleid is ook om dat voor net iets min der dan twee tientjes per maand te doen. Als over enkele jaren alle kernen, en ook de grotere Zeeuwse recreatieparken van kabel-tv zijn voorzien zal Ze katel 120.000 abonnees hebben. De raad van commissarissen van het bedrijf heeft gisteren de jaarstukken goedgekeurd. Ze moeten nu nog door de aan deelhoudersvergadering wor den geloodst. [fan onze verslaggever ERNEUZEN - Omwonenden van Dow Benelux Terneu ten en de werknemers van het bedrijf krijgen binnenkort pen folder met informatie over de kans op ongevallen. In de ■older staat tevens welke veiligheidsmaatregelen Dow leemt. i folder is een samenvatting pan het zogenaamde Extern Veiligheidsrapport (EVR) van Dow. De overheid heeft een lantal bedrijven die werken met gevaarlijke stoffen ver plicht dergelijke rapporten op e stellen. Ze moeten duidelijk |naken hoe groot de kans is dat een omwonende overlijdt als [evolg van een ongeluk op het Irijfsterrein Er zijn regels (pgesteld over het voorkomen fan ongevallen, het beperken lan de gevolgen daarvan en iet informeren van de omwo nenden over'de mogelijke risi co's. Dat zijn de Post-Seveso- richtlijnen, opgesteld na een ramp met chemische stoffen in het Noorditaliaanse Seveso. Een Dow-woordvoerder wil nog niet ingaan op de cijfers voor Dow. „We huldigen het standpunt dat we eerst het eigen personeel informeren. Dat is nog niet gebeurd." Het Dowrapport ligt wel bij de pro vincie. Die moet bekijken of het aan de gestelde normen vol doet. Van onze correspondent TERNEUZEN - Terneuze- naar Ivo Bril bakt erg lek kere appelkoeken en ge vlochten luxe broodjes. Zo lekker zelfs, dat hij tijdens de regionale jeugdvak- wedstrijden voor bakkerij in Goes rayonkampioen werd in de wed strijdklasse voor de pri maire opleiding brood banketbakken. Gisteren kreeg de banket kampioen in de aula van de Terneuzense scholengemeen schap De Vaart uit handen van O. Oosterling, adjunct directeur van het Instituut voor Vorming en Beroepsbe geleidend Onderwijs, een be ker en een certificaat uitge reikt, alsmede een tinnen herdenkingsbord. Ook ont vingen acht medeleerlingen, die met hun inzendingen eer volle vermeldingen hadden gekregen, een aandenken. In totaal deden er aan het rayonkampioenschap van West-Brabant en Zeeland 100 leerlingen mee. De jury lette bij de beoordeling onder an dere op kleur, structuur, smaak en afwerking. De succesvolle bakkers- leerling Ivo Bril heeft het vak al vroeg geleerd bij zijn oom, bakker Bril uit Othene. De docenten L. Koeman en A. Scheele stoomden de leer ling-bakker klaar voor het kampioenschap. Als rayon kampioen mag Ivo in oktober deelnemen aan de nationale kampioenschapswedstrijden te Wageningen. Inspectrice Van Doorn stuurde de kampioen al vast een gelukstelegram. Namens het bestuur van de VBO-op- leiding overhandigde H. van de Berge Ivo Bril nog een en veloppe met inhoud. Voor Ivo was het trouwens dubbel feest Zijn arbeids overeenkomst liep ten einde en is niet verlengd. Gélukkig heeft hij bij bakkerij Van Rie in Hulst een nieuwe baan ge- Rayonkampioen Ivo Bril eet een koekje van eigen deeg bij zijn huldiging op De Vaart. - foto de stem/corj.de boer vonden om zich voor te berei den op het kampioenschap. Th. Bril, de vader van de bakkerskampioen en direc teur van een openbare basis school uit Terneuzen, stak de aanwezigen nog een hart on der de riem: „Er wordt nog veel te laagdunkend gedaan over het lbo-onderwijs. Ouders slaan een lbo-advies vaak in de wind. Een trieste zaak. Er is veel vraag naar goede vaklieden". Oosterling kon dit laatste beamen. Van onze verslaggever HULST - Op de expresweg Antwerpen-Zelzate-kust spelen zich momenteel chaotische verkeerstoestanden af. Wegwerkzaamheden zorgen met name in de och tend- en avondspits voor kilometerslange verkeers opstoppingen. Wegenbouwers zijn niet al leen bezig met de aanleg van de verbindingswegen naar de Liefkenshoektun- nel. Ook is ter hoogte van het kruispunt Oud Polder huis in Vrasene een begin gemaakt met de vernieu wing van het wegdek. De twee rijbanen voor het verkeer richting Zelzate worden opnieuw geasfal teerd. De huidige betonlaag was totaal versleten en vormde op sommige'plaat sen zelfs voor gevaarlijke situaties voor het snelver keer. De situatie aan het Oud Polderhuis is vooral voor automobilisten die slechts af en toe gebruik maken van de expresweg bijzonder onoverzichtelijk. In de richting Antwerpen moet het verkeer over een traject van enkele kilome ters over de vluchtstrook. Verder wordt het verkeer uit beide richtingen zelfs via één rijvak geleid, dat dan wel in de twee richtingen in gebruik is. Gelijktijdig met de verbe tering van het wegdek, is men bezig met de aanleg van een parkeerstrook tus sen Kallo en Stekene. Dit veertien kilometer lange traject was tot nu toe het enige gedeelte tussen Ant werpen en Maldegem, dat nog niet voorzien was van een parkeerstrook. De mo dernisering van de expres weg moet volgens de plan ning tegen het begin van de zomervakantie gereed zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De PvdA wil dat minister Alders (Milieu) desnoods zelf stappen onderneemt om nog dit jaar een toe reikend rampenplan voor de kerncentrale in Doel te krij gen. Dat blijkt uit Kamervragen van de PvdA'ers Lilipaly, Ver- spaget en Zijlstra. Het drietal is ongerust over het uitblijven van een Belgisch rampenplan. Volgens afspraak zouden België en Nederland daarover dit jaar nog overeen stemming moeten bereiken. Lukt dat niet, dan moet Alders 'waarborgen dat in 1990 een in alle opzichten toereikend ram penplan wordt opgesteld, voor het geval zich ernstige calami teiten in de kerncentrale van Doel voordoen'. TERNEUZEN - Er komt een projectgroep voor een tunnel bij Sluiskil. Provincie en Rijks waterstaat stemmen er mee in om samen met de gemeente Terneuzen zo'n groep te vor men. Dit hebben de partijen gisteren aan burgemeester R. Barbé laten weten. „Er zijn twee fases: waar praat je financieel over en welke technieken moet je toepassen", zegt Barbé over de taken van zo'n groep. Volgens hem wordt het een ambtelijk bestuurlijke werkgroep. Welke personen er in gaan zitten, is nog onbekend. Het Terneuzense college vraagt de provincie of zij de voorzitter wil 'leveren'. Minister H. Maij-Weggen had Barbé tijdens haar bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen, en kele weken geleden, opdracht gegeven te polsen of Rijk en provincie in zo'n groep wilden zitten. De bewindsvrouw liet weten dat ze een toltunnel over het kanaal bij Sluiskil niet uit sloot. De brug die het autover keer nu over het kanaal leidt, zorgt vaak voor oponthoud. am gesneden vleeswaren een stickertje. Kaart vol een kant en klaar gerecht van kip""I let 100 gram 2 SUPER AANBIEDING 500 gram 500 gram |alfrond, water is water; a het getij is geen uniek «uws verschijnsel. Zo- loende. Er is wereldwijd rerk aan de winkel voor fet Delta Instituut voor pydrobiologisch Onder lak in Yerseke, zeker nu Ie Zeeuwse onderzoekers fn internationale reputa- Pe hebben opgebouwd als jenners van kustwateren, pn wat dwarsstraten te lemen, ze waren al in IJauretanië, Indonesië en fenya. Nu doemt een feuw werkterrein op. finnenkort vertrekt we- pnschappelijk medewer- Pr Ad Huiskes (42) als Iwartiermaker naar de fhclpool. De planteneco- ^°g spreidt er het bedje oor verschillende groepen ledewerkers van het elta Instituut die in de Riende jaren op onder fok gaan langs de Antarc- Fhe kust. Wat hebben puwen te zoeken op de Ldpool? Door Jan Jansen KEURIG VOLGENS een ver drag uit 1961 beheren zo'n 25 landen het barre pinguïn-do mein dat Antarctica heet. Voor de lol moet je er niet wezen, maar dat Nederland dertig jaar terug de kans liet lopen om er een woordje mee te spreken, zit het gidsland nu natuurlijk niet lekker. Hoe moet het met de Zuidpool zonder onze inbreng? Gelukkig zijn de overige be heerders genereus; wie een de gelijk onderzoeksprogramma overlegt kan alsnog toetreden tot hun selecte gezelschap. Daarom heeft de regering zes miljoen gulden uitgetrokken voor een meerjarig project vol gens de internationale eisen. Dat politiek gekissebis Neder land vorig jaar nog buiten de deur van het bestuurscollege hield, is maar een tijdelijke te genvaller. „Dit jaar lukt het wel," denkt Ad Huiskes, zich gelukkig prij zend dat het Delta Instituut een belangrijke bijdrage mag leve ren. Zijn beroepsgroep gaat er misschien niet voor de lol heen, maar wel met de opwinding van een jongensboekenavon tuur. De ijsbeer, schrik van de noordelijke tegenpool, ont breekt op Antarctica; overi gens vormt het ijzige gebied een uitdaging voor iedere on derzoeker. Nederland heeft vier onder zoekslijnen uitgezet: klimato logisch, de zee, geologisch en ecologisch. Op het laatste ter rein stort het Delta Instituut zich. In november - de Zuid- poolzomer- vertrekt de eerste groep van drie, onder wie weer Ad Huiskes. Eind 1991 gaat een duikteam van twee vrouwen op pad, een jaar later nog eens dat duikteam, aangevuld met twee andere onderzoekers. „Nee, geen van ons is er ooit geweest. Het wordt voor iedereen een nieuwe ervaring," zegt Huis kes. Uiteraard brengt zijn instituut het specialisme in: onderzoek op de grens van land en zee. Wat op de Zuidpool nog nodig is? „Ja, er is al veel onderzocht, maar juist in dat grensgebied nog heel weinig. We weten daar twee dingen van. Net on der water komen hele grote wiersoorten voor, die we ook kennen van andere rotskusten, en net boven water groeien mossen. Daar is weinig van be kend. Wat wij bijvoorbeeld willen weten is: hoe gaan die mossen met zout water om." En wat kopen we ervoor als de onderzoekers met die weten schap terugkomen? Simpel: „Het is nuttig zoveel mogelijk van de Zuidpool te weten, zeker ook van het kustgebied, want daar vindt de grootste aantas ting van het milieu plaats." Nuttig? Ad Huiskes is een ge duldig man. De vervuiling voor zijn, dat is de clou. „Relatief gezien is de Zuidpool nog heel natuurlijk, is er nog vrijwel niets verstoord. Over zo'n gebied moet je zo snel mo gelijk zoveel mogelijk gegevens verzamelen. Dan weet je de ge voelige plekken, dan weet je waar wat verandert, dan kun je wellicht op tijd maatregelen nemen." Volgens de plantenecoloog moet zijn instituut vooral naar de vegetatie kijken. „Waarbij ik de invloed van natuurlijke bemesting op die vegetatie zeer wil benadrukken. Er leven daar grote groepen pinguïns, zeeolifanten en pelsrobben, en die nemen nog in aantal toe nu er niet meer op gejaagd wordt. De invloed van hun mest neemt dus ook toe." Alweer, wat hebben we eraan daar meer van te weten? „Om te beginnen ga je door die stij gende populaties terug naar de situatie van zo'n tweehonderd jaar geleden, dus voor de mens daar kwam. En we vinden het belangrijk om te weten hoe be mesting de plantengroei kan veranderen, of soorten die er tegen bestand zijn zullen gaan Ad Huiskes: 'Er leven daar grote groepen pinguïns, zeeolifanten en pelsrobben. De invloed van hun mest neemt dus ook toe'. - foto frank viergever domineren." Sprekend over het praktisch nut kijkt Ad Huiskes naar de Westerschelde, die door onna tuurlijke bemesting zo zwaar belaste zeearm. „Als we terug zijn kunnen we dus vergelij ken: het verschil tussen de ge volgen van natuurlijke bemes ting en menselijke vervuiling, die wellicht tot hetzelfde leidt. In de Westerschelde zie je in ieder geval dat een klein aantal soorten gaat overheersen. Een oorspronkelijk heel divers sys teem wordt toch uit het lood geslagen, wordt saaier en ar mer." Hij moet toegeven dat de effec ten van vervuiling nog moeilijk te meten, laat staan te voor spellen zijn. Het valt soms niet mee de wetenschapper tegen te spreken die beweert dat het broeikaseffect zo gek nog niet is. Want: rijkere oogsten en meer van zulke leuke dingen voor de mensheid. Op pad ge stuurd door de gezamenlijke lobby van auto- en petroche mische industrie, denkt de arg wanende ontvanger van zo'n boodschap. Maar Huiskes neemt het voor hem op. „Zo iemand kan best integer zijn. Het probleem is inderdaad dat we nog niet pre cies weten wat er gebeurt, en waar het heen gaat. Neem nou de discussie over de recente stormen. Daar kunnen allerlei mensen heel interessante din gen over zeggen, maar het blijft speculatief. Als je iets wilt zeggen over het verband tussen het weer en het broeika seffect, moet je toch minstens een periode van twintig jaar kunnen overzien." i vervolg op zeeland 4 De PvdA'ers vinden dat Al ders opheldering moet geven over Belgische plannen om hoog-radioactief afval bij of onder de kerncentrale op te slaan. Tenslotte willen ze ook meer weten over een recent on geval met een vrachtauto die geladen was met splijtstoffen. Aanleiding voor de vragen zijn berichten in De Stem. De drie willen weten of Al ders kan garanderen dat de op slag van het kernafval er nooit toe zal leiden dat in de omge ving, onder meer in Zeeland en West-Brabant, radio-actieve straling vrijkomt. De minister moet ook antwoord geven op de vraag of de Belgen bij hun plannen rekening hebben ge houden met de mogelijke ver spreiding van radio-actieve stoffen via het grondwater. Ook een recent ongeval met een vrachtwagen met splijt stoffen bij Doel heeft de aan dacht van de drie sociaal-de mocraten getrokken. Ze willen dat Alders de resultaten be kend maakt van metingen naar radio-actieve straling die di rect na hét ongevaal gedaan zijn. TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen heeft vier Terneuzenaars aangehou den die verdacht worden van een hele reeks inbraken. De vier zijn tussen de 19 en 24 jaar oud. Tijdens de verhoren bekenden ze dat ze zich schuldig hebben gemaakt aan 27 inbraken in woningen, bedrijfspanden en een kerk in Terneuzen. Een deel van de buit kon nog wor den achterhaald. Twee van hen, de 20-jarige A. M. en W. de L. (24) blijven in verzekerde bewaring en wor den eind deze week voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. Het onderzoek duurt nog voort. Van onze correspondent Hulst - De automobiliste C. uit Koewacht raakte gistermiddag bij een verkeersongeval op de kruising Oude Zoutdijk-Rijks- weg 60 in de gemeente Hulst zwaar gewond. Ze werd per ambulance over gebracht naar het streekzie kenhuis De Honte in Terneu zen. C. verleende op de kruising geen voorrang aan een perso nenauto, bestuurd door J. O. uit het Belgische Stekene. Bij de botsing die volgde werd het voertuig van C. een tiental me ters weggeslingerd en kwam ze bekneld te zitten in haar auto. De brandweer van Hulst moest er aan te pas komen om haar uit de benarde postitie te be vrijdden. Twee mede-inzittenden van de Belgische personenauto raakten licht gewond. Het ver keer op rijksweg 60 ondervond geruime tijd na het ongeval

de Stem | 1990 | | pagina 15