Neef mag tante niet op straat schoppen PREI EN SLAVINKEN ROLLER KADO w 13e Jèinjoor Wagen met splijtstof kantelt in Doel BOERENPROTESTEN DIRECT STILGELEGD Nog dagen acties Belgische douane Stormschade: geen geld voor Zeeland DKEN Merijntje Peres mag kabinet laten vallen gonaal Klopjacht op Zeeuw eindigt in Roosendaal Valsemunters kopiëren duizendjes ASSEN - Ex-minister De Koning vindt dat de Nederlandse akkerbouw toekomst heeft. restaties Moskou bij iemonstratie Geld Zin Tips RECHTER NEEMT ZWAKZINNIGE VROUW IN BESCHERMING DINSDAG 13 MAART 1990 Het blijft terugblikken in de mode Pechiney investeert in hergebruik Ruding toch kanshebber bij bank Oost-Europa HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Rustig weer Voorrang voor sociale aannemer Prei, Slavinken, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea □□□□□ncinnnnnmn JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN tyep QrnTni\yr UÜi Pi JtLlVl rook-petje'. foto anp /oerde afgelopen enveen tijdens de tkcampagne. elf en coaches - verkeersbord' het het opschrift 'Ik ïtient sinds zijn „Normaal heb ik >ns de wedstrijden lalen, dit keer was heeft aan ons ver hoor gegevea En voor". sportbroek, ok zijn manier van !en trok de aandacht, gde niet echt tech- ioewel de Zaamslag- ers de nodige moeite met die kalende pper. gegeven moment Folmer zich in de Ie eigen techniek. Hij de bal nogal onbe- over de zijlijn. Deze >ntlokte een tegen- het volgende com- jir: „Zie je wel, die kan helemaal niet |llen." Na de wedstrijd dertigplusser Joost ondanks het verlies n ploeg fris en monter antine van een pilsje .eten. Op de vraag oi spottende opmerkin- fet betrekking tot zijn :hedel, nooit eens zat antwoordde Folmer: I ik loop al bijna 20 jaar etballen. Die gasten aamslag denken mis- dat ik door zulke op- ngen uit mijn spel te j ben. Echt zorgen ga ik s maken als ze begin- roepen dat ik een le- B ben." inese) bondscoach van talploeg, sinds kort #s- nd Wad Sport Interna - e mannen kan werken, mannen kan je schel- rgeten. Een vrouw kan ïebt me op 2 april 198? nger Jan Brunnekreef idere dag met biljarten ee al- Bovendien: als ik t de kop half zo dik". Volkskrant: „Als je om ttaat, krijg je hooguit te Geef eens iets anders geef een dinerbon Restaurant al vanaf J 15,- Glnnekenstraat 85, BREDA, Tel. 076-211199 130ste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen. Losse nummers ma. t.m. vrijd. l.35 en zat. 1.60. Van onze verslaggever i ROOSENDAAL - Met de aanhouding van de 25-ja- rige J.B. uit Kapelle maakte de Roosendaalse politie gis termorgen een einde aan doldriest gedrag van deze Zeeuw. De man vuurde om vier uur 's nachts twee schoten af op.de woning van burgemeester J. van Bommel aan de Biezelin- gestraat. Een half uurtje later kwam de schutter terug. Met Ljn witte auto reed hij in op de politiewagen die bij de burge- meesterswoning stond. Even later, nu van de andere zijde komend, ramde hij opnieuw op de politiewagen in. De politie van Kapelle riep [de hulp in van de collega's uit de gemeenten Borsele, Rei- merswaal en Goes. De auto was [verdwenen in de richting van |wemeldinge. In die plaats Iwerd de wagen leeg aangetrof fen. Om half acht kwam de [melding binnen dat in Wemel- dinge iemand onder bedreiging van een jachtgeweer zijn auto [had moeten afstaan. De politie in de wijde omge- ving werd daarop gevraagd naar de gestolen wagen uit te kijken. De politie van Bergen j op Zoom zag de auto omstreeks [kwart voor acht rijden in de [richting Roosendaal. Daar kon de schutter uiteindelijk in de [kraag worden gevat. Het motief om op de burge- meesters woning te schieten is I niet bekend. S Israel vreest alleen agonaal die echte irechters plegen te lo- )ie kent hij niet. Ver- Israel vol vertrouwen ie wedstrijd, die hij op ril in Veendam gaat n onder het motto: Ri jen 'ijzeren' scheids? jetbaltrainer werd on uitgedaagd door de Isrechters vereniging |iam, vanwege zijn niet inde kritiek op het na- Ie korps van arbiters, het duel is zelfs spe- briefpapier vervaar- met bovengenoemd i en een foto van een leuwende Israel. Een té van aanbeveling is de gelegenheid opge- Henk Vonhoff, com- iris van de Koningin in ingen, is van het irste gewicht. Andere zijn scheidsrechters- Leo van der Kroft, -trainer Leo Beenhak- en KNVB-directeur y Been. ;rainer van BW Den :h wil weinig met het gebeuren te maken n. „Ik fluit alleen, lee basta". De Amster- ier ziet zich niet af- .,Ik kan het moeilijk iter doen dan de huidige lidsrechters", vindt hij. leb het voordeel dat ik ivertredingen beter zie oud-verdediger. Mijn eel is dat ik de diagona- niet beheers. Maar met stel goede grensrechters t het lukken", el wordt in stadion de ge Leegte, waar nog niet ende ploegen in het veld ïen, aan de zijlijnen ge- steerd door journalist s Jansma en Wim Hop- De laatste is een echte nsrechter, Leeuwen, Rob van Deursen ROTTERDAM (ANP) - De rijkspolitie in Schoonho ven heeft met steun van andere korpsen zes valse munters gepakt. Zij hebben voor een be drag van tenminste een miljoen gulden valse bil jetten van 250 en 1.000 gul den gedrukt De bende, van wie de meeste leden hebben be kend, gebruikte voor de vervalsingen een kleuren kopieermachine. Brandweer stralend: splijtstof kan geen kwaad Vlnr. Actievoerder Dijkstra en onderhandelaars De Ko ning en Wiegel - fotoanp Van onze correspondent DOEL (B) - Gistermorgen kantelde op een smalle weg tussen de kerncentrales in het Belgische Doel een vrachtwagen met als vracht zeven splijtstofelementen. De elementen, afkomstig van de kerncentrale in Doel, moesten naar de opwerkingsfabriek in het Franse La Hague. De begeleidende rijkswacht sloeg na het on geval groot alarm. Zowel de Dienst Leefmilieu van de gemeente Beveren als specialisten van de kerncentrale in Doel verrichtten metingen op de plaats van het ongeval om mogélijke straling vast te stellen. De resultaten waren negatief. De splijtstofelementen zaten in een speciale voor dit soort transporten ontworpen container. „Ze zijn omringd met een 54 ton lood, waardoor stralingsgevaar niet aanwezig is. Alleen moet vastgesteld worden of de container de val had overleefd", aldus een woordvoerder van de Be- verense brandweer. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan een defect aan de stuurinrichting van de zware vrachtwagen, Hoop voor akkerbouw Van onze Haagse redactie Binnen drie weken zal hij samen met de Commissarissen van de Koningin Wiegel (Friesland) en Meijer (Drente) en minister Braks (Landbouw) vertellen wat hij moet doen om de problemen van de akkerbouwers op te lossen. Peres FOTO EPA tlOSKOU (AP) - In het een- rum van Moskou hebben [enkele honderen mensen gedemonstreerd. Het officiële persbureau TASS heeft dit bekend gemaakt. Bij 4e demonstratie, die door de politiek partij Democratische Unie georganiseerd was, wer den 31 mensen gearresteerd, f De demonstranten kwamen [volgens TASS bijeen op het Majakovski-plein, alhoewel hen dat verboden was. De autoriteiten boden aan om de demonstratie bij een sportsta dion ten zuiden van de stad te ■houden, maar dat verwierpen de organisatoren. VTASS berichtte dat de aan wezigen anti-communistische feuzen schreeuwdea J.BUITENUND: Isgenstand voor Gorbatsjov (ADVERTENTIE) Van or\ze correspondent JERUZALEM - De Arbei derspartij heeft gisteren haar politici toestemming gegeven het kabinet te laten vallen. Als niet tijdig overeenstem ming met de Likud over het vredesproces wordt bereikt, zullen de Knessethleden van de Arbeiderspartij donderdag voor een van de zeven inge diende moties van wantrouwen tegen de regering Shamir stemmen. Op grond van het besluit van het hoogste partijorgaan van zijn coalitiepartner, overweegt Likudpremier Shamir de mi nisters van de Arbeiderspartij vandaag ontslag aan te zeggen, hetgeen pas na 48 uur van kracht zal worden. Shamir zal er waarschijnlijk niet in slagen voldoende steun van andere partijen te verga ren, om in de Knesseth zeven moties van wantrouwen tegen zijn regering te blokkeren. Als een motie van wantrouwen wordt aangenomen, zal de re- gering-Shamir automatisch demissionair worden. Als de ministers van de Ar beiderspartij inderdaad van daag worden ontslagen, zullen zij geen deel van de demissio naire regering uitmaken. Na urenlange vergaderingen in het provinciehuis van Assen deelde De Koning gisteravond mee dat het drietal het verzoek van Braks om een commissie van goede diensten te vormen aanvaard. De aktievoerende akkerbou wers zijn optimistisch over het werk van de commissie. Alle protesten voor de komende drie weken zijn afgeblazen. Minister-president Lubbers was gisteren te gast bij het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Comité (KNLC). Hij riep de boeren op om samen met de re gering oplossingen te zoeken. Extra geld van de overheid is echter niet beschikbaar. De Koning, Wiegel en Meijer aanvaarden hun opdracht na oriënterende gesprekken met Braks, de landbouworganisa ties en de aktievoerende boe ren. De Koning: „We wilden er zeker van zijn dat ons onder zoek zin heeft en niet alleen om de problemen op de korte ter mijn op te lossen, maar vooral om ook op de langere termijn de Nederlandse akkerboeren perspectief te bieden." De Ko ning denkt Braks op een drietal terreinen suggesties te doen. Eerst de maatregelen die in Brussel bij de EG genomen zouden moeten worden. Ten tweede de maatregelen die in eigen land maar met toestem ming van de EG genomen kun nen worden en tenslotte zaken die Braks zelfstandig in eigen land kan regelen. Kilometers file aan de grens met België. Volgens de commissie van goede diensten is niets onbe spreekbaar. Verhoging 'van de graanprijs, braaklegregelin- gen, en produktiebeheersing alles wordt onder de loep geno men. Volgens Wiegel zal het ad vies zeker geen wetenschappe lijk rapport zijn, maar eerder een aantal goede tips. Het staat minister Braks vrij om het ad vies van de commissie al dan niet op te volgen. Vandaag ver gadert de EG in Straatsburg over de Europese graanprijzen. Van onze correspondent ANTWERPEN - De Belgische douaniers aan de grensover gang in Hazeldonk hebben gis teren andermaal een stipt heidsactie gevoerd. Tijdens het grootste deel van de dag stond als gevolg daarvan een 4 tot 5 km lange file op Nederlands grondgebied. Een woordvoerder van de Unie van Financiën, een onafhanke lijke vakbond waarbij het grootste deel van de douanen aangesloten is, zei dat de acties aan de grensovergangen zeker zullen voortduren tot donder dag. Hierbij stipte de zegsman aan dat de lengte van de files geen enkele rol speelt voor de actievoerders. Soortgelijke acties werden gevoerd in Essen, Wuustwezel en Postel, tussen Eindhoven en Turnhout. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Van de der tig miljoen gulden die mi nister Maij-Weggen (Ver keer en Waterstaat) be schikbaar heeft gesteld om de ergste stormschade te herstellen, gaat geen cent naar Zeeland. Maij wil het bedrag besteden aan vier zandsuppleties bij Bergen aan Zee, Bloemen- daal, Egmond aan Zee en op Texel. De werken worden alle vier nog dit voorjaar aanbe steed, zodat ze ruim voor het volgende stormseizoen klaar kunnen zijn. In de Kamer zijn overigens al stemmnen opgegaan dat de dertig mil joen extra die minister Maij voor de verdediging van de kust heeft uitgetrokken veel te weinig zijn. Herstel van alle schade zou minstens 60 miljoen gulden bedragen. De Kamer kan daarover met de regering verder van gedachten wisselen nadat de nota 'Kustverdediging na 1990' is uitgebracht. Daarin doet de regering voorstellen voor een structurele verbete ring van de kustverdediging. Van onze rechtbankverslaggever BREDA - Een 61-jarige zwakzinnige vrouw mag in haar ouderlijke woning in Zundert blijven wonen tot de Kardinaal de Jong Stich ting voor haar in Zundert of omgeving een plaats in een gezinsvervangend tehuis heeft gevonden. Dat heeft de Bredase rechtbankpresi dent mr. J. Mendlik gisteren bepaald. Eten neef van de vrouw had in kort geding geëist dat zij haar deel van het pand, waarin zij beiden wonen, op korte termijn zou verlaten. Zijn vrouw krijgt half mei haar eerste kind. De neef stelde dat de huidige woonruimte van een grote be- nedenkamer, drie slaapkamers en een badkamer voor zijn ge zin te klein is. Op 24 september 1984 ver kocht de moeder van de zwak zinnige vrouw het pand aan haar kleinkind. Zij bepaalde uitdrukkelijk dat haar dochter levenslang het recht op (mede- )gebruik en (mede-)bewoning zou hebben, althans zolang zij zelfstandig zou kunnen blijven wonen. De moeder overleed in juli 1989. De kleinzoon was in 1987 al begonnen om voor zijn tante een plaats in een tehuis te rege len. Hij schreef de familie een brief, maar die reageerde nogal lakoniek. Na de dood van de moeder kwam de voorberei ding van de opname in een stroomversnelling. Een andere dochter werd tot bewindvoer ster van haar zwakzinnige zus benoemd- Op 15 november 1989 gaf de indicatiecommissie van de Kard. De Jong Stichting aan de opname de hoogste urgentie. Twee weken eerder had de neef zijn tante een brief gestuurd waarin hij haar sommeerde het pand op 15 november te verla ten. De eisende partij zei het gis teren te betreuren dat zij naar de rechter is moeten stappen. De familie van de gedagvaarde vrouw is bijzonder verbolgen over die stap. Namens de neef stelde mr. H. Lenaerts dat de vrouw in haar eentje verkommert. Mr. J. Ver hagen bestreed dat namens de tante. Volgen* hem is haar graad van zelfstandigheid tus sen het opstellen van het koop contract en nu niet veranderd. Overdag verblijft zij in een dagopvang, in de weekeinden is zij altijd bij familie en drie keer per week verzorgt de fa milie bij haar een warme maaltijd. Volgens mr. Lenaerts is de neef ernstig gedupeerd omdat hij niet bij de electriciteit en het gas kan, allerlei noodvoor zieningen heeft moeten aan brengen, onevenredig lang op zijn recht moet wachten om het hele pand te mogen bewonen en er bij familieleden volop ruimte is de tante onder te brengen tot ze kan worden op genomen. Mr. Verhagen stelde dat oma zich in haar graf zou om draaien en er alles aan zou I VANDAAG 4 KATERNEN Vandaag als extra bij De Stem: het modebeeld van dit voorjaar ZIE FINANCIËN-ECONOMIE I ZIE BUITENLAND Het blijft de komende dagen rustig weer met temperaturen overdag ver boven normaal. Vandaag perioden met zon. In de avond toenemende bewolking maar overwegend droog. Wind zwak tot matig uit oostelijke richtingen. Max. 14-16, min. 4-6. - FOTOANP AMERSFOORT (ANP) - De rijksoverheid overweegt bij de keuze van aannemers eisen te stellen op het terrein van de arbeidsomstandigheden. Een werkgroep van sociale part ners en overheid bekijkt deze mogelijkheid. De werkgroep vloeit voort uit het convenant dat deze partijen een half jaar geleden sloten om te komen tot betere arbeidsomstan digheden in de bouw. Ook de Rijksgebouwendienst, Rijkswater staat en het Pensioenfonds Bouwnijverheid nemen deel aan het overleg. Minister De Vries (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) kon digde verder een nota Stategie bedrijfstak bouw aan. Deze bevat een door zijn departement gemaakte analyse van factoren die bij dragen aan de slechte arbeidsomstandigehden in de bouw en geeft voorstellen ter verbetering. De Vries vindt, dat institutionele beleggers, architecten, produ centen van bouwmaterialen en het onderwijs zouden moeten meewerken. (ADVERTENTIES) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding kilo 100 g 1531.39 *|0 OH li doen om de koop ongedaan te maken als ze nu zou weten wat er speelt. „Ze heeft het huis juist aan de kleinzoon verkocht om de verzorging van haar dochter veilig te stellen. Dat zal in de prijs echt wel hebben meegespeeld. Het lijkt er op dat de kleinzoon zijn oma toen een rad voor de ogen heeft ge draaid", aldus mr. Verhagen. Hij heeft er geen idee van over hoeveel tijd de vrouw naar het gezinsvervangend te huis kan. „Dat kan over een paar dagen zijn, maar ook over maanden", zei mr. Verhagen. Volgens hem wist de neef bij de koop waar hij aan toe was. Mr. Mendlik dacht er hetzelfde over. Hij vond dat het jonge ge zin voldoende woonruimte heeft, zeker voor de termijn tot de opname van tante. Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam: Adres; Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per: O maand automatisch 25,10 O kwartaal automatisch 73,25 O kwartaal acceptgiro J 75,25 O bank/gironummer De Parkerpen zenden aan: Naam. Adres:.7. Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (Max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112,4800 VB Breda. DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK r~—

de Stem | 1990 | | pagina 1