Huijbergen krijgt drie afdelingen van de landmacht IJSBERGSLA EN VARKENSSCHNITZEL ROLLERO KADO u Minstens 35 doden bij storm in Europa 'Zoveel water heb ik nog nooit gezien' VEREN GESTREMD SCHADE GROOT DODE OP WEG VS na uitslag Nicaragua: en nu Cuba! □□□□□□□□□□□□□nn Merijntje n cent teveel superieur toom Boys Parfumerie Schoonheidssal „VIANE" Jackson geen temeester BREDA - De storm verdrijft in het zuiden carna val van de straat. Optochten in Brabant en Zee land konden gisteren niet doorgaan. burgc BUSH BLU MET UITSLAG VERKIEZINGEN IN NICARAGUA DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 Dame Edna praat vrijuit overman en kinderen HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Storm ZEEUWSE SCHAAPHERDER: Ijsbergsla, "1 QC Varkensschnitzel, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. /J^K^V00RJEEIGENSTUKVW* -Vlamingen De V( en en Eijsackei_ ns is bekend dat de akers van boven de elde, Bogaert en ils, niet uitgenodigd zijn namelijk niet geliefd bij Middel- si nds hun zonen Boy en Randy van Gils actief renner, zijn tapt naar een andere 'ng. Bovendien spe- at Eddy Bogaert be- og andere dingen mee -m te passeren alj r bij de clubkam appen. Hij is name- k wielerverslaggever Zeeuwse krant, de laatste tijd min' leiende stukjes zijn enen over de ZRTC 'ddelkamp. Korstan- daar dat we niet ge- rd waren om hem te n. Om al deze redenen e te elfder ure bij j0 ars terecht gekomen." OOSE beheert al een I jaren de pennningen e afdeling Zeeland van AU. Hij doet dit met nauwgezetheid waar ankiers alleen maar nen dromen. Naast eigenschap is Ko ook d die met het nodige doorspekt met humor e vragenstellers het probeert op te leg tijd recht door zee zo-, goede Zeeuw be- i de jongste algemene dering was hij even- ap op dreef. Niet al- als bloemenman voor verse huldigingen (er er wel eens eentje ver maar dat zette hij recht), ook tijdens het hangijzer, de afschaf- van de kwartjesrege- (iedere niet aangeslo- moest voorheen een 'e afdragen aan de af- Zeeland). Een rege- *e met terugwerkende II januari 1990 in wer- is gegaan. Er bleken al van het Terneu- Scheldesport naar Ko verzonden te zijn. krieg je gie mooi van rug as ik ze binnenhé, Ko moe gin cent tevee af hij Scheldesport-af- ardigde Ferdy de Klerk -pliek. Van ons mag dit wse Kootje nog lang en. Ton Koomen gen: Rien de Jonge en Rabout IZICHT iet zaalvoetbalrayon Sas had het gemakkelijk in in Schippershuis 2, dat kon treden, een gewillig aar zou die zege veel rui- iaar niets op af te dingen trof tot vijf keer toe het scoringskansen onverzil- en klopte Philippine/Ma- van Corn Boys/Adeg 4 en zoveel minder is dan de en matige start was er kansloos is voor een eer- /eede worden, maar dan tar gewonnen wordea ar 14-20, Royal 15-18, Corn 13, Philippine/Marinet 15-8 competitie van het rayon, assingen voor. Opvallend ier in de tweede klasse, en een fel spelend Spor- erlaag van het de laatste in het oog. Met 4-1 werd ■e wedstrijd in deze eerste ien werd vijftig seconden t Niemand wist eigenlijk lijk moet een aantal op- in het verkeerde keelgat 5N 2-2 (gestaakt), Terneuzen 1- •TKC-ABN 1-4. 8832-4. V Sporting Ballast Nedam Vr 14-14, Gemeente 14-14, Spor- Tien 14-13, Terneuzen 114-12. m 13-20, RWS 15-20, DoV/3 14-16, Ben/De Ridder 4 15-16. 15-14, EK Yugo 14-13, Philip! afgelopen week in het te- aar duels die voor de cow- e Maayer voor een verras- leien tegen Dax. Maayer in het zeventiende ijk in dit geval is het feit loze wedstrijd. In dezelfde fMet 6-2 won deze equipe In de tweede klasse vol* ivachtingea Het won vlot EN Koster DeyTranschemie- Number One-Bliek en Vos 3- Dey/Transehemie-Deto 2-1 ber 17-27, Ratjetoe 17-24, D& jym 17-15, Bliek en Vos 17-1* Disco Love 17-10, De Maayd Fam. van Keulen-Viane Kaai 22 Behandeling op afspraak 4524 CK Sluis Tel. 01170-1702 130ste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaa^ferneuzen - Vlissingen. Losse nummers ma. t.m. vrijd. 1.35 en zat, 1.60. LONDEN (AP) - De storm die gisteren met windsnel heden van tussen de 120 en 160 kilometer per uur over Europa raasde heeft zeker 35 levens geëist. In Groot-Brittannië vieien twaalf slachtoffers, in de Bondsrepubliek en in Frank rijk zeven, in België vijf, in Oost-Duitsland twee, en in Ne derland en Ierland een. Het aantal gewonden liep in de tientallen. Verder zijn opnieuw duizenden bomen uit de grond gerukt, elektriciteitskabels ge broken, rivieren buiten hun oevers getreden en werd het verkeer ontregeld. In kustge bieden werd dijkbewaking in gesteld. In het Limburgse Beek raak ten zeven mensen gewond toen de tent waarin zij carnaval vierden instortte. De KLM stelde 15 vluchten uit nadat de wind een snelheid van ruim 120 kilometer per uur had bereikt. In Antwerpen zonk een bin nenschip nadat een 15 ton zware hijskraan op het dek was gevallen. Daarbij raakten verscheidene personen gewond. In Huil, aan de Britse oost kust, konden twee veerboten uit Rotterdam en het Belgische Zeebrugge niet aanmeren om dat er schade was ontstaan aan de aanlegsteigers. De veerbo ten, met ongeveer 1.000 mensen aan boord, werden gedwongen voor de kust voor anker te gaan tot het vloed werd. De vorige grote storm die op 25 januari over Europa raasde, eiste 95 levens, waarvan alleen al 46 in Groot-Brittannie. Daar bereikte de wind toen snelhe den tot 170 kilometer per uur. Golven van meer dan dertig meter hoog voor de Franse kust. Opgezweept water maakt de kade in Breskens tot een onbegaanbare weg. foto de stem/cor de boer Carnaval weggeblazen Van onze verslaggevers Het openbare leven kwam nagenoeg stil te liggen. Deson danks viel er in Schijf een dode, doordat een auto van de weg werd geblazen. WASHINGTON (RTR/ AFP) - De zwarte politicus Jesse Jackson wordt geen burgemeester van Wash ington. Hij stelt zich niet kandidaat. De huidige burgemeester van de Amerikaanse hoofdstad, Marion Barry, wordt verdacht van cocaïne-gebruik. Morgen zal tegen Barry een aanklacht worden ingediend. Democrati sche politici oefenden in de af gelopen maanden druk uit op Jackson zich voor Washington kandidaat te stellen. Ook de materiële schade is groot. Bomen waaiden op hui zen. Daken verdwenen in de lucht. De Zeeuwse veren ble ven aan de kade. Schuren stortten in. Opgezweept water overstroomde wegen. Dijk- wacht moest in actie komen. Het weer is vandaag niet be ter. Ook voor vandaag wordt zware storm verwacht met we derom extreem hoge water standen. Zo'n verstoring van carnaval is sinds mensenheugenis niet voorgekomen. Breda moest voor het laatst in rampjaar 1953 van een optocht afzien. CARNAVAL In Kloosterzande rijdt vandaag geen optocht. De carnavals stichting vindt het onverant woord praalwagens de weg op te sturen. De Stichting Vasten avond in Bergen op Zoom over weegt ook de tocht te schrap pen. „Bij storm kun je het wel vergeten", zegt de voorzitter. Op andere plaatsen hangt de optocht ook aan een zijden draad. Gisteren verviel een groot aantal optochten. Die van Breda en Den Bosch bijvoor beeld. Afgelaste optochten zul len, waar mogelijk, op een later Van onze correspondente HUIJBERGEN - De gemeente Huijbergen is door de Ko ninklijke Landmacht definitief aangewezen als plaats waar de drie afdelingen van de landmacht voor het be proeven van materieel worden gevestigd. Dit maakte staatssecretaris van defensie mr. B.J.M. Baron van Voorst tot Voorst gisteren tijdens zijn bezoek aan de Huijbergse vestiging bekend. Bij de samenvoeging van de afdelingen uit Zaandam, Den Haag en Huijbergen wil defen sie goedkoper gaan werken door een aantal taken hier bij elkaar te brengea Met de sa menvoeging gaan ongeveer 70 (ADVERTENTIE) Eindstraat 10. Breda, Tel.076-215469 Carnaval? Laat maar waaien functies verloren, waarvan een deel dienstplichtigen-functies. Voor Huijbergen betekent dit dat er zo'n 70 mensen bij komen. Een deel beroeps, een deel KW'er* (Kort Verband Vrij willigers) en een deel dienst plichtigen. „Op z'n vroegst over een jaar zal er een begin worden ge maakt met de reorganisatie van dit legeronderdeel, terwijl het dan zeker nog een jaar gaat duren voor Huijbergen op volle kracht draait. Op termijn zal dan ook de huisvesting van het personeel gaan spelen", aldus Van Voorst. Bij de Huijbergse afdeling worden onder andere voertui gen getest. De rij-testen wor den overigens op de baan van Daf in Eindhoven, in Bras- schaat en Duitsland gedaan. Verder worden textiel en schoenen getest. Met de samen voeging van de drie afdelingen komt er onder andere de be proevingsafdeling voor muni tie bij. Dit houdt volgens Van Voorst overigens niet in dat er in Huijbergen schietoefeningen zullen worden gehouden. „Hier wordt beslist niet ge schoten. Het proefschieten ge beurt voornamelijk op het IJs- selmeer en dat zal in de toe komst zo blijven", verzekerde Van Voorst. tijdstip worden gehouden. DODE Er is ook een dode te betreuren. De 27-jarige P. Mutsters uit Schijf is op de Schijfseweg in Schijf dodelijk verongelukt toen de auto waarin ze reed door een rukwind van de weg werd geblazen. De vrouw was op slag dood. WATERLEIDING Terneuzen, Sluiskil en Hoek heeft gedurende enkele uren zonder drinkwater gezeten. Wortels van een vallende boom trokken de hoofdtransportlei ding stuk. Via een andere lei ding konden gebruikers voor lopig worden geholpen. Als de stormen over zijn kan de hoofdleiding worden hersteld. DAKLOOS Bewoners van een bejaarden flat in Goes zijn gisteravond dakloos geraakt, toen een ruk wind het dak van de flat los rukte en op straat kwakte. De bejaarden zijn ondergebracht in een verpleeghuis, bij familie of kennissen. VEREN De Zeeuwse veren hebben ge durende uren aan de kant gele gen. Aan het einde van de mid dag werd besloten weer te gaan varen, maar toen op de varende schepen vrachtwagens werden omgeblazen moest opnieuw tot het staken van de dienst wor den besloten. De veerdienst Vlissingen-Breskens blijft tot vanmorgen uit de vaart. Het overslagbedrijf Haven Vlissingen heeft de twintig ton wol van de veerboot Margriet gehaald. Een Duits kampeer- busje bleek door het omwaaien van een vrachtwagen met wol geheel vernield. Momenteel ligt de Juliana in de fuik in Vlissin gen. Op deze boot viel een vrachtwagen met twintig ton aardappelen om. MOERDIJK De Moerdijkbrug, altijd al een gevaarlijk punt bij harde wind, is lange tijd voor het verkeer gesloten geweest. Een perso nenauto werd tegen de vang rail geblazen en een vrachtwa gen kantelde. Lange files wa ren het gevolg. Ook de Haring vlietbrug werd enkele uren lang vanwege de rukwinden voor het verkeer afgesloten. SPOORWEGEN Het treinverkeer tussen Roosendaal en Antwerpen on dervond enige tijd vertraging doordat bij Essen een kabel van het leidingnet het begaf. De passagiers werden met bussen verder vervoerd. Elders in het land ondervonden de Spoorwe gen eveneens hinder. Kapotte bovenleidingen maakten trein verkeer onmogelijk. STORMVLOED In verband met de te verwach ten hoogwaterstand en de harde wind heeft Rijkswater staat besloten de Oosterschel- dekering gisteravond te slui ten. Het gebeurt niet vaak dat Rijkswaterstaat tot sluiting be sluit. Naast de factor wind moet het peil van het water minstens drie meter boven NAP zijn. Rijkswaterstaat houdt rekening met een vol gende stormvloed vanmiddag. De waterstand in de Ooster- schelde is dan naar verwach ting 3.37 meter boven NAP. ZIE OOK REGIO Een dag voor de storm wonnen ze nog de eerste prijs in de optocht van Princenhage. Een dag later stond de carnavalswagen van carnavalscluppie De Bruine Pij op een boerenerf aan de Heilaarstraat er minder vrolijk bij. Het werkstuk moest een boom uit het tropisch regen woud voorstellen, maar er bleef niet meer dan een karkas met wat aan flarden gereten kran ten over. - foto de stem johan van gurp ten zien dat democratie, en een vrije markteconomie tot voor spoed voor het land zullen lei den. Als de Sandinisten, inclu sief de militairen, hun neder laag accepteren en er een vreedzame regeringsover dracht aan mevrouw Cha- morro plaatsheeft, wil Wash ington Nicaragua tot een tweede Costa Rica maken, een relatief welvarend en sociaal land. President Bush en het Ame rikaanse Congres hebben daar veel Amerikaanse dollars aan economische steun voor over. Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - „Nu Cuba nog!". Zo kort en krachtig valt de tevreden stemming samen te vatten, die in de Verenigde Staten heerst na de verrassende winst van oppositieleider Chamorro in Nicaragua. De nederlaag van Ortega en diens Sandinisten, die in de VS doorgaans voor het gemak 'Marxisten' worden genoemd, geeft de Amerikanen de over tuiging dat nu ook de dagen van Cuba's Fidel Castro zijn geteld. Marlin Fitzwater, woord voerder van president Bush, kwam gisterochtend vroeg, toen het stembusresultaat in Nicaragua nog nauwelijks dui delijk was, al naar de perska mer in het Witte Huis, om er ondermeer te verklaren: „Het is zonneklaar dat Cuba nu ab soluut geïsoleerd is. De com munistische dictatuur daar is volkomen eenzaam." Op de vraag of president Bush nu met sovjetleider Gor- batsjov gaat praten over beëin diging van de Russische hulp aan Cuba antwoordde Fitzwa ter op niet mis te verstane wij ze: „We zullen met Moskou gaan overleggen over de gevol gen van deze verkiezingen in Nicaragua voor geheel Cen- traal-Amerika." In de Amerikaanse stad Mia mi, waar bijna een miljoen Cu banen en enkele duizenden Ni- caraguanen wonen, braken gis teren spontane gemeenschap pelijke feestelijkheden uit, toen de nederlaag van Ortega - een geallieerde van Castro - be kend werd. Een groot percen tage van de Cubanen in de VS wil terug naar het vaderland, zodra Castro zal zijn verdwe nen. In Amerika rijk geworden Cubanen hebben grootse inves- terigsplannen voor een demo cratisch Cuba, dat opnieuw de favoriete vakantiebestemming voor Amerikaanse toeristen kan worden die het vóór Castro was. Er is Amerika veel aan gele gen om nu in Nicaragua te la- I ZIE OOK ACHTERGROND (ADVERTENTIES) I VANDAAG 2 KATERNEN ZATERDAG start het wie- Ierseizoen 1990 op de weg officieel met de Omloop Het Volk voor profs en amateurs. In De Stem vanaf vandaag een serie verhalen over coureurs, die zeker in de periode van de voor jaarsklassiekers aan het front verwacht worden. In de De Stem van donderdag (op die dag de voorbereidingskoers GP Wielerrevue) twee pagina's met de samenstelling van alle profploegen en de internationale, natio nale plus regionale wielerkalenders. De wielerserie start vandaag met een interview met de Belg Eric Vanderaerden. ZIE SPORT) I ZIE GIDS-1 Vandaag opnieuw slecht weer. Uit een wisselende bewolking vallen van tijd tot tijd gure buien met hagel en mogelijk onweer. De wind blijft stormachtig met tijdens buien flinke rukwinden. Max. 6-8, min. 3-5 graden. Van onze verslaggever EMMAHAVEN - Angst aanjagend hoog steeg het water gisteren in de Wes- terschelde. „Zoveel water als vandaag heb ik nog nooit gezien. Heel het schor staat onder. De gol ven slaan nu tegen de dijk. Ik houd m'n hart vast voor wat er van nacht en morgenochtend gebeurt". Jan Boom, de schaapherder uit Emmahaven, schrok gis termiddag toen hij over de dijk van de Westerschelde keek. Waar land had moeten zijn, was een vlakte water. De zuidwesterstorm stuwde het water achter in de Wes terschelde gisteren zo hoog op, dat heel het Verdronken Land van Saaftinge volledig onder water verdween. En drie uur na hoog water, gis teravond om zeven uur, stond het schorrengebied nog onder water. Een gevolg van springtij in combinatie met een zware zuidwester- storm. „Een beklemmende situa tie", aldus Saaftinge-kenner Boom, „want de wind die het water hier achter in de Schelde opstuwt, neemt nau welijks af. Voor vandaag wordt weer windkracht 10 verwacht. Bovendien is voorspeld dat de wind naar het noordwesten zal draaien. Dat betekent dat er alleen maar meer water opgestuwd wordt. Die aanhoudende druk houdt risico's in. Het is een situatie die net zo is als in '53". Normaal is het Verdron ken Land van Saaftinge een vredig schorrengebied waar vogels voedsel zoeken en waar natuurliefhebbers be geleid door gidsen genietend door geulen modderen. Gis teren stak alleen de herders hut midden in het natuurge bied nog boven water, als ging het om een vluchtplaats voor drenkelingen. Jan Boom woont al negen jaar onder aan de dijk in Oost- Zeeuwsch Vlaanderen. Hij hoedt er een kudde van 500 schapea Die kudde heeft on langs 700 lammeren gepro duceerd. Met die kudde gaat het goed, maar met de ge moedsrust van de herder minder. „Ik weet zeker dat ik van nacht slecht zal slapen. Het is voor het eerst dat ik me hier bedreigd voel door de natuur", aldus Boom gister avond laat. Hogerop de Schelde, in België, kan de opstuwing in de oostelijke kom van de Westerschelde voor dijk-alarm zorgen. Tot gisteravond laat maakten de Belgische autoriteiten zich echter geen zorgen. Adres:..., Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (Max. 15 letters) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding per krop gepaneerd, 1 £Q 100 g <SXD®® JLa\J%y Een echt Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd krijgt u van ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd, deze krijgt de krant de eerste twee weken gra tis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres Postcode: Plaats: Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per: O maand automatisch 25,10 O kwartaal automatisch 73,25 O kwartaal acceptgiro j 75,25 O bank/gironummer De Parkerpen zenden aan: Naam: De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonne mentsgeld ontvangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Ant- woordnr. 112,4800 VB Breda.

de Stem | 1990 | | pagina 1