Maori-protest in Middelburg [ABORTUS BANG IN GRENSSTREEK ZEEUWSCH-VLAANDEREN Onbekende laagvliegende objecten dgieter ï- en smonteur Everaers: Aantasting van 't Zwin vooral door de Belgen i van onze verslaggever [SLUIS/KNOKKE - Het i standpunt van zowel de [Belgische minister Sauwens i als de Knokse burgemeester [Lippens dat natuurgebied |Het Zwin vooral door toe- 1 risten vanuit Nederland [wordt bedreigd, is burge- I meester M. Everaers van i Sluis volkomen in het ver- I keerde keelgat geschoten. 10 r Poolvos op Havendam in Breskens gevangen Ir bo Dntsmetten Syndicaat Vernietigen iiiii breiding van gen wij: eist. n de voorkeur. 3EDRIJF -L. 01173-1321 iternationaal bolwingtoernooi Vlaanderen in Sas van Gent VAN NIEUW-ZEELAND REIZEN NAAR ZEELAND RENAULT zen natuur- tT Turbo, an komfort i, soepele Honden naar 100 km/u. ^leu sport neegespoten neciaal GT l middenstijl, sprekers, it valt zijn juwelier beëdigd taxateur Open: di. t/m zat. van 9.15-17.45 uur Po. tot 21.00 uur - zat, tot 17.00 uur weerijêsingel 63-6S, breda, tel. 076-141416 (overzijde singel rechtbank) DE STEM VAN ZEELAND „Als er één gemeente bezig is massaal toeristen aan te trek ken is het Knokke zelf wel. Je ziet de ene bouwstelling na de andere in bedrijf. Appartemen ten rijzen als paddestoelen uit de grond en trekken straks al leen maar meer toeristen aan", aldus Everaers. De Belgische minister deed zijn uitlatingen tijdens een grootscheepse persconferentie, die werd gegeven omdat het uitdiepen en verleggen van de Zwingeul - noodzakelijk voor de getijbeweging-was afge werkt. Een karwei dat rond 1,5 miljoen gulden kostte. „Het zou de Belgen sieren als zij niet steeds het balletje over het Zwin richting Nederland speelden. De gemeente Sluis, waarvan het grondgebied grenst aan 't Zwin, is altijd voorstander geweest van de kleinschaligheid van West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Wij op teren niet voor grote bouw plannen, maar bekijken wel of kleinschalig hier en daar iets gebouwd kan worden," aldus de Sluise burgemeester. Als de gemeente Knokke vindt dat grootschalig gebouwd moet worden (er zijn plannen voor een grootscheeps confe rentiecentrum op de plaats van het voormalige zwembad in Het Zoute) is dat het recht van die gemeente, zo vindt Eve raers. „Dat is hun zaak, maar dan komt de bedreiging van 't Zwin zeker niet uit Nederland. Wij ontkennen ten stelligste dat wij bezig zijn 't Zwin te verpesten. Absoluut niet", al dus Everaers die het betreurde dat hij niet van de persconfe rentie op de hoogte was gesteld. M. Everaers: 'Bedreiging komt uit België'. - foto willem mieras eeziekte alarmeert boeren Van onze verslaggever )0STBURG SAS VAN GENT - De Zeeuws- laamse veeboeren zijn in 'staat van alarm' nu [de gevreesde runderziekte Abortus Bang (brucel- jlose) de nabijgelegen Belgische grensstreek teis- ert. De ziekte heeft al op diverse plaatsen in België toegesla gen en alleen al in de grensplaats Assenede zijn op vier rijven de volledige veestapels, en andere levende have als honden, katten en kippen, afgemaakt. pp zes andere bedrijven zijn individuele dieren richting [destructor gegaan. Bloedmon sters moeten aantonen of ook we andere dieren op de betrok ken bedrijven niet zijn besmet. Verder is de Belgische overheid i het gebied Zelzate-Knesse- pare begonnen met een groot- icheeps onderzoek. Van alle nderen ouder dan één jaar en pe fokstieren worden bloed monsters genomen om vast te tellen of het betrokken dier lijdt aan brucellose. In Zeeuwsch-Vlaanderen ijn op rundveebedrijven al akken met ontsmettingsmid delen voor de stallen gezet, dere bezoeker moet daarin lijn schoeisel spoelen, alvorens J\et bedrijf te betreden. Verder men heel voorzichting met pet toelaten van 'vreemden'. Niet te veel Belgen op je be- Irijf", zo verwoordde een der eren. Zeeuws-Vlaamse boeren [ijn ook zeer omzichtig met de lankoop van nieuw vee. „Je moet momenteel zo weinig mo- lelijk dieren aankopen en ze ker niet uit België", aldus vee- pouder A. Vermue in Oostburg. „De ziekte is, voorzover be kend, nog niet geconstateerd in Zeeuwsch-Vlaanderen. Nu ze echter al in de grensstreek van België is vastgesteld, ontstaat er voor Zeeuwsch-Vlaanderen toch wel een gevaarlijke situa tie, waarop we zeer alert moe ten zijn". In maart vergadert het Zeeuws Rundvee Syndicaat (ZRS) en één van de zaken die men daarbij wil bespreken is de brucellose. Brucellose is een infectieziekte die zeer gemakkelijk wordt overgedragen. Niet alleen van rund op rund, de ziekte kan ook worden verspreid door allerlei andere dieren, tot en met vo gels toe. Ook de mens kan met deze ziekte besmet worden en die wordt er, in tegenstelling tot dieren, wel behoorlijk ziek van. Het genezingsproces kan dan drie tot zes maanden du ren. Wordt brucellose op een be drijf geconstateerd dan is er eigenlijk maar één oplossing: korte metten maken met de veestapel en alles vernietigen. De overheid wil hiervoor dan nog wel een vergoeding geven, maar die is nooit voldoende om het volledige verlies te dekken. Zi ra ..Wpk'll - - - OSKff Veehouders zetten bakken met ontsmettingsmiddel voor Un staldeuren. Zo proberen zij te voorkomen dat hun vee- 'aPel wordt geïnfecteerd met de brucellose (Aortus Bang). - foto de stem /corj.oe boer i onze correspondent vAN GENT - De bowlingbond Sas van Gent houdt za- 'aë 10 en zondag 11 februari een internationaal bow- pgtoernooi in De Vlaanderen in Sas van Gent. ta dit C-toernooi hebben zich nu al negentig personen in laten ^rjven. De wedstrijden beginnen zaterdag om 13.00 uur en zon- organisatie om 10.00 uur. De finales worden zondag taeeks 18.00 uur afgewerkt. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Van Nieuw- Zeeland naar Zeeland, verder reizen is nauwelijks denkbaar. Maar twee vertegenwoordigers van de Maori, de oorspronke lijke bewoners van Nieuw- Zeeland, hebben de sprong ge waagd om vandaag (dinsdag) in Middelburg de grieven van hun volk wereldkundig te ma ken. Zoals in de meeste landen, waar kolonisten inheemse vol ken ruw opzij kwamen zetten, werden in Nieuw-Zeeland de Maori het kind van de reke ning. Ze vormen nu amper twaalf procent van de bevol king, maar de helft van alle Nieuw-Zeelanders in de ge vangenis zijn Maori, onder wie bovendien onevenredig veel werkloosheid voorkomt. Parihaka Kohu-Fry en Ti- tiwhai Harawera komen het vanmorgen uitleggen, aan het gemeentebestuur van Middel burg, aan de commissaris van de koningin, C. Boertien en, op de Middelburgse Markt, aan wie het maar horen wil. De vrouwen geven daarmee het startsein voor de campagne 'Inheemse volken, Milieu en Ontwikkeling 1990-1992' van de Werkgroep Inheemse Volken in Amsterdam. Zeeland is niet toevallig plaats van handeling. De pro vincie is naamgever van Nieuw-Zeeland, dat Aotearoa heette, toen de Maori het er nog voor het zeggen hadden. Niet dat Zeeuwen een grote rol speelden bij de kolonisatie van het verre eilandenrijk, dat de den vooral de Britten. Het was echter Abel Tas man, op verkenningsreis ge stuurd door de Verenigde Oost- indische Compagnie (VOC), die in 1642 Aotearoa ontdekte. Ont moedigd omdat hij er de ver wachte rijkdommen niet aan trof, en bang gemaakt door de agressieve Maori, die vier ma trozen doodden, droop Tasman af; de VOC concentreerde zich weer op Indonesië, makkelijker en winstgevender. Maar Tas- man's ontdekking moest wel een naam hebben. Omdat Australië al Nova Hollandia heette, mocht die an dere belangrijke VOC-com- pagnon, Zeeland, een ander wingewest over zee naam ge ven: Nova Zeelandia. Later veranderden de Engelsen Nova Hollandia in Australië, maar de aanduiding Nieuw-Zeeland mocht blijven; want wie zou nu de naam Zeeland in verband met brengen met de Hollandse concurrent op de wereldzeeën? Na Tasman's avonturen, wa ren kolonisten gewaarschuwd; het duurde nog tot 1840 voor de Britten Nieuw-Zeeland offi cieel inlijfden. Zonder rekening te houden met de oorspronke lijke inwoners viert het land dus dit jaar het 150-jarig be staan, ook al een goede reden voor de Maori om - net als de Aboriginals in Australië deden op het blanke feestje in 1988 - aandacht te vragen voor hun problemen. Uiteindelijk ondertekenden, ook in 1840, Maori en Britten het Verdrag van Waitangi, dat zelfbeschikking regelde voor het inheemse volk. Dat ging re delijk goed tot, in 1860, het goud werd ontdekt, waar Tasman twee eeuwen eerder vergeefs op aasde. Avonturiers over spoelden het land en vormden, blind van de goudkoorts, een ernstige bedreiging voor de Maori. In die jaren zestig van de vo rige eeuw braken de Maori- oorlogen uit, die de oorspron kelijke bewoners maar net ver loren. Maar ze verloren wel, meer dan een oorlog. Hun cul tuur ging teloor, vrijwel overal stonden ze onderaan de ladder en rond de eeuwwisseling was hun aantal gedecimeerd tot 40.000. Sindsdien hebben ze zich enigszins hersteld, zeker in aantal; dat ligt nu weer rond de 400.000. En bij de blanke bevol king begint begrip te ontstaan voor hun verlangens. Dat er veel meer nodig is, moet duide lijk worden tijdens de Maori- campagne van dit jaar. „Ze moeten nog vechten voor hun identiteit en hun land," zegt een woordvoerder van de Werkgroep Inheemse Volken, die de manifestatie in Middel burg op touw zet. Het Zeeuwse programma duurt van tien tot twaalf uur, 's middags in Den Haag krijgen de ambassadeur van Nieuw- Zeeland en de minister van buitenlandse zaken dezelfde petitie die 's ochtends al is overhandigd aan Boertien. Als twee onbekende laagvliegende objecten scheren ze over een asfa.ltba.an langs het strand van Groede. Toch is er niets nieuws onder de zon, zo vertelt de Middelburger Derk Thijs. Samen met zijn plaatsgenoot Bram Moens maakt hij een testrit naar Knokke. Thijs doet dat al roeiend op zijn roeifiets terwijl Bram zich liggend vooruit trapt. De opmerke lijke snelheid ontstaat door de geringe luchtweerstand die de fietsers ondervinden. Het idee van een roeifiets bestond al in de vorige eeuw, in 1891. Nu bouwen de beide heren zelf de fietsen als een kleinschalig project en gebruiken daar kool stofvezels voor als basismateriaal. Van de ligfietsen worden er zeventig per jaar geproduceerd en er komt één roeifiets per jaar op de markt - foto de stem cor j de boer inanctenng. crings- 1990. ///A Van onze correspondent BRESKENS - Personeel van Rijkswaterstaat heeft gistermorgen hoogstwaarschij nlij k een poolvos gevangen op de Havendam in Bres kens. Als het dier geen rasechte poolvos is dan is het er toch familie van, zo benadrukte de Breskense dierenarts G. de Bruijckere. Bij hem is het vosje tijdelijk onderge bracht. Hij kon gisteravond nog geen zekerheid geven over de 'familienaam' van het diertje. Experts zullen dat moe ten vaststellen, aldus de Breskense dierenarts, doch die waren gisteravond nog niet gearriveerd. Als het werkelijk een poolvos blijkt te zijn, dan is het voor Zeeuwsch-Vlaanderen een unicum dat zo'n dier hier wordt aangetroffea Overigens heeft het de rijkspolitie van Oostburg veel moeite gekost om de grijs-witte vos te vangen. Na veel er achteraan ren nen lukte dat eindelijk. Toen kwam ook aan het licht dat het dier was ge wond is aan de linkerach terpoot. Verder droeg het een halsband zonder daarop een nadere aandui ding. Hoe de vos in Bres kens is terechtgekomen blijft eveneens een raadsel. Mogelijk is het dier om welke reden dan ook op een zeeschip terechtgekomen en er vanaf gesprongen. Maar ook dat is een veronderstel ling die niet te bewijzen valt, aldus de rijkspolitie in Oostburg.

de Stem | 1990 | | pagina 11