Nie as vriendschap ondervinde daor! Russische vlag Zeeuwse babbels Tijd voor de WCV! PC KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN RK KERKDIENSTEN mmm am* DEP \EN ZIEKENHUIS ANTONIUS OOSTBURG pESTEMVAN ZEELAND 5 ZATERDAG 20 JANUARI 1990 f OM MET Breda) en wij praktijkge- elige- maar zeker met de pretentie om rkers met verant- it om te werken voor t betekent ook nog: h inzicht en affiniteit minder belang dan wd via een interne ïonorering verwach- de NIBM. eetje stuurmans- te kunnen! liteit en de bereidheid ïlijke sollicitaties te attentie van de heer 'pree o^ut de Wachten op de rooie hond. Verkooptechniek Eén krant? Rookverbod: op de gang Gesloten deur Stoelendans zonder winnaar A85 anaesthesist op de atiënten voor en na anaesthesist bij klini- pijnbestrijding; reikbaarheidsdien- stent (differentiatie ia A-verpleegkundige. inctiegroep 45 van >or operatie functiegroep 44 voor bedraagt op full-time 76,- en maximum aand; waarden conform de srstrekt door de heer shoofd O.K., telefoon 534. atie kunt u tot ri aan de afdeling v. de heer R. Jacobs, T6 iet GAK voor 15 miljard aan uitkeringen an de aangesloten fondsen bedragen j r werken zo'n 15.000 medewerkers bij 3.000 op het hoofdkantoor in .000 op 30 districtskantoren en op een j vestigingen. jevuld met een huisartsen- rvaring in de behandelende zelfstandig oordelen, initia- en en planmatig werken, amenwerken met andere disci- heeft u goede contactuele en kunt u zich mondeling en Ier uitdrukken, chtig in, danwel bereid te r de omgeving van het districts-! rdt berekend naar een uur- id van de GAK salarisschalen. iformatie kunt u bellen met de ir, adviserend geneeskundige tskantoor Goes, 0-35345. kunt u binnen 3 weken richten t.a.v. mevrouw E. de Hoog, elszaken, Schuttershof 10, 9090 Ze zegge wel 's: Voor sommugste dingen zijj' nooit nie t'oud eeh Free, maor ge keut gelooven of nie, ik beginne kik 'r toch niemer mee; in de polletiek bedoel'k, maor was'k jonger, 'k stelde mij bots kandedaot, nie voor de kaomer of zo oor, nee, nee, allenug maor voor de gemeenteraod. Waorum da Fons vraode? Da's nou nondedju alt 'tzelde geneuk mee ouw! Alt wilde weten waoraon ofwaoraf, maor ik leg 't ou wel uit agau: Ik zijn eerlukwaor sjaloes op die mannen, wilde gij da wel geloven Free? En ik voel ou al kommen, nou wilde zeker weer weten waorom eeh? Z'en't voor't zeggen en daor krijge ze dan nog e lekker trektement bij Ze gaon mee't groot volk om! Pakt'n burgemeester, zij nou's eerluk tegen mij IJj' gij d'r al 's 'n and van g'ad? Oe dikkels spreekte gij die op 'n eel jaor? Nog nooit nie zedde! Kik, da docht'k al jongen en da bedoel'k nou maor. Z'oren zij g'eerd deur alleman, maor ze staon dan ook voor iedereen klaor en wa'k ook zo schoon vin eeh: ze gaon zo echt as vrienden om mee makaor! Pak nou in Ulst, dingen, die etter jaorenlank elemaol allenug voorgestaon maor nou zegge zijn maots: Ouw gij ouw gemak maor, gij e nou genoegt gedaon! Wij zummen't woord wel voeren, gij moe wijjer niks anders doen as zwijgen, al moej ons wel uitte prutsen elpen, mocht'm binnekort elf zetels krijgen! En bij die andere partai en z'r maor enen die ieder recht in d'ogen kan kijken dus die wille z'ook spaoren en die mag zijn eigen dan ook wa mijken. In Terneuzen ist van't zelde laoken e pak: IJ e wel wa veel gepraot en om 'm te beschermen, ouwe z'André dan maor liever uitte raod, want ze zien'm gjèrn en ij e jaoren aon e stik eel ard zijn best gedaon, maor dat'r messchien enen leluk tegen'm gao toen, dan keun ze nie uitstaon! Da bedoel'k nou Free: die kammeraodschap, da saomen vechten voor ons! Da spreekt mij aon, da d'aoide nie gezocht zeker eeh achter de Fons? Gij deenkt dan z'om ons geen kloten geven! Ze doen't allenug voor ulder eigen? Gij zij toch nen aokelugen bok eeh Free! 'k Oor't al, 'k aoi beter keunen zwijgen! ZEELAND eindredactie: Rein van der Helm Eugène Verstraeten - bijdragen: Harold de Puysseleijr, Ronald Verstraten en Frank van Cooten DE KUST VW staat in de kinderschoenen. Medio maart wordt het nieuwe informatie-orgaan officieel opgericht. Vol verwachting kijken de recreatieboeren tegen dit nieuwe feno meen aan. Zal de Kust VW inderdaad zo functioneren zoals de grote animators hebben voorspeld. Hier en daar wordt er nog met de nodige argwaan tegenaan gekeken. „Het kindje moet nog groeien", klinkt het. „Het heeft de mazelen gehad, de pokken overleefd en de bof achter de rug. Het wachten is nu nog op de rooie hond. Maar dat is alleen voor de insiders. Drie keer raden wie die rooie hond is. HOE KRIJG je de klanten naar je winkel. Dat is een probleem waarmee heel wat middenstanders worstelen. Want om op te vallen, moet je tegenwoordig toch een beetje origineel uit de hoek komen. Kreten als 'gratis', 'korting' en 'stuntprijzen' gebruikt iedereen al. Dus is een andere verkooptechniek geboden, zo dacht een Clingse winkelier. Hij adverteerde paginagroot in het clubblaadje van een plaatselijke sportvereniging met de vraag: 'Kunt U lezen wat hier staat?' Waarna hij vervolgens de woorden 'il- manpoistoaukon kayttö' liet afdrukken. De ondernemer gaf meteen het antwoord: 'Wij niet, maar we verkopen het wel'. Waarop een Clinge- naar ons liet weten: 'Als het zo zit, zal hij ons wel knollen voor citroenen verkopen'. HET televisie-programma 'Van gewest tot gewest' had deze week weer eens een aanleiding om de camera's in het Zeeuwse te laten snorren: de pas begonnen Omroep Zeeland. Uiteraard kwam daarbij de slimme vraag aan de orde of het radio-me dium moest worden gezien als een concurrent voor de regio nale krant. Daarbij ging men er bij de NOS voor het gemak maar van uit dat er in Zeeland slechts één krant zou verschij nen. De Provinciale Zeeuwse Courant. Gezien het verleden van de meeste Omroep Zeeland-medewerkers en de locatie van het radiostation kunnen we ons wel voorstellen dat de Omroep die gedachtengang niet meteen corrigeerde en De Stem verder dood zweeg. Terwijl we het toch hebben over de grootste krant van Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar met over heidsgeld reclame maken voor een bepaalde krant kan ge woon niet. Daar weigeren wij Zeeuwen ons extra tientje kijk en luistergeld voor te betalen. Lunchprogramma Omroep Zeeland: je kunt er in ieder geval je klok op gelijk zetten Eikeboom in Clinge: 'die lucht uit Gent, die zuiver ik niet!' Ook in Clinge is voetbal oorlog Kleinere bemanning pontje Sluiskil. Eén meter zestig is de limiet Goethals zegt het met bloemen Nieuwe indeling woonkamer Kessen: zithoek, eethoek, baalhoek Wat heeft het Oostburgse college van b en w gemeen met dat van Terneuzen? Blauwe vingers! Het oostelijk puntje van Hulst wordt straks de baalhoek van Zeeuwsch-Vlaanderen. Gaan ze op die Lange Akkers nou nog linden planten? Partij Oostburg: Dames en Toerisme. Belgen: wij trekken ons eigen (Westerschelde)plan wel. GEZELLIG, naar het theater. In de pauze een kopje koffie, sigaretje erbij, maar dan wel buiten de kantine. Het Zuid- landtheater, dat zijn garde robe en kantine deelt met een school, kreeg op 1 januari met het rookverbod in openbare gebouwen te maken. De re gels goed nagelezen, kwam de directie tot de conclusie dat er maar één oplossing was. Een derde van de tijd roken toe staan had weinig zin. „Je hunt niet de eerste vijf minu ten van een pauze roken toe staan en de rest niet, dat heeft geen zin", oordeelde men. Dus dan maar een andere re gel toegepast: een derde van de ruimte. Aangezien sigaret tenrook zich niet aan denk- beeldige grenzen houdt, werd gekozen voor de gang en trappenhal die garderobe en kantine verbindt. Tijdens de pauze in het programma 'Kiezen of Deelder' was het daar flink dringen geblazen. Een stroom bezoekers die vanaf beneden naar de bo- vengelegen kantine wilde, stuitte op andere - rokende - bezoekers die hun heil op de gang zochten. Probleem, meneer Scholten? „Nee, hoor. 'Eigenlijk niet. Bij andere voorstellingen, zoals die van Robert Paul, ging dat heel soepel. Maar ik denk dat zich onder de Deelder-lief- hebbers relatief veel rokers bevinden." Tja, hoe zou dat nou komen? GLASNOST EN Perestrojka (openheid en ontspanning) zijn de gevleugelde kreten waarmee de Sovjet Unie geko zen heeft voor het varen van een nieuwe koers. De oude idee van wereldheerschappij en verovering zijn door Gorbatsjov en de zijnen definitief aan de kant ge schoven. Hoewel, deze week ontdekten we een wappe rende Russische vlag die bovenop het gebouw van het Zeldenrustcollege in Terneuzen prijkte. Hebben de Sovjets het schoolgebouw geannexeerd, of koestert de scholengemeenschap Russische sympathieën? FOTO WIM KOOYMAN EVEN terug naar de jaren '50. Een populaire vaderlandse zangeres treedt op in het dorpshuis, het 'jeugdgebouw'. Heel het dorp is uitgelopen. Gespannen wacht de zaal op haar optreden. Ze is wat laat, heeft de boot gemist, maar eenmaal gearriveerd wordt haar dat vergeven. Het pu bliek gaat er eens lekker voor zitten. Maar niet lang. Na drie kwartier houdt ze het voor gezien en haast zich terug om de pont te halen. Anno 1990 is er nog niet veel veranderd. Zeeuwsch-Vlaan deren is voor de aanvoer van Nederlandse cultuur nog steeds aangewezen op de veerverbindingen. Zo bont als die zangeres maken de arties ten het niet, maar de theater bezoeker moet het nadeel van die 'laatste boot terug' toch regelmatig voor lief nemen. Het optreden dat de Rotter damse dichter/performer Ju les Deelder vorige week gaf in het Terneuzense Zuidland- theater leed ook in lichte mate aan de handicap die de ligging van Zeeuwsch-Vlaan deren soms vormt. In de aan kondiging van de voorstelling 'Kiezen of Deelder' stond dat regelmatig prominente gas ten zouden meedoen. 'Maar soms ook niet', was veilig heidshalve vermeld DE ZEEUWSE kabeltelevisiemaatschappij Zekatel neemt alle bestaande kabelnetten in Zeeuwsch-Vlaanderen over. Dat gaat gepaard met een officiële ondertekening van contracten. Zo kon het dus gebeuren dat zich deze week vertgenwoordi- gers van Zekatel, Casema en de gemeente Hulst zich in het Hulster stadhuis verzamelden om hun krabbel te zetten. Ook de pers was uitgenodigd dit heuglijke feit bij te wonen. Stipt om vijf uur waren de journalisten dan ook present. Maar wie schetst hun verbazing toen ze het stadhuis hermetisch afge sloten aantroffen. Herhaaldelijk geklop op deuren en geram mel aan de bel mocht niets helpen. Totdat uiteindelijk een kwartier het hele gezelschap naar buiten kwam en de pers vertegenwoordigers wel wat tekst en uitleg wilden geven. Zou er, zo vragen we ons nieuwsgierig als we zijn af, iets bijzon ders aan de hand zijn met dat Hulster contract? Wat dat in het geval van het Zuidland zou worden, deed zich vooraf vermoeden. Geen gast dus, want Zeeuwsch- Vlaanderen is natuurlijk wel heel erg ver om een gast mee naar toe te nemen. Het ex traatje werd niet echt gemist, Deelder wist er met zijn vaste begeleiding een geslaagde avond van te maken. De voorstelling hield alleen wat gehaast en abrupt op. „Ja, de pont hè", verontschul digde hij zich. En, wijzend op zijn companen: „Zij moeten ermee terug. Ik niet, ik ga nog even naar Antwerpen." Op zich best te begrijpen. Terug via Antwerpen betekent voor de begeleiders eerst het in strumentarium uitklaren en, Antwerpen eenmaal gerond, opnieuw inklaren. En dat kan 's nachts niet. Wat ook niet kan, is voorstel lingen op Walcheren of in Zuid-Beveland bezoeken. Als die wat laat beginnen (orga nisatoren houden wat dat be treft absoluut geen rekening met de 'overkant'), of een beetje uitlopen, kan de laatste boot terug niet meer worden gehaald. Conclusie: Het wordt tijd dat er een WCV komt. Een Wes- terschelde Cultuurverbin ding! WIE hebben er in al die jaren niet in gezeten, in die twee stoeltjes daar voor de Lindenhof? Het is een beetje triest gezicht, zo leeg en verlaten bij die muur. Net alsof een stoelendans voortijdig is afgebroken en geen winnaar heeft opgele verd. De bewoners zijn ver trokken, de stoelen bleven staan. Voor een volgende ronde. - foto wim kooyman ZATERDAG 20 JANUARI ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen, Goede Herderkerk, 10.00 u. ds. C. van der Ploeg. Middelburg, Doopsgezinde kerk, 10.00 u. ds. J. Termate. Vlissingen, 't Anker, 9.15 u. ds. J. Termate. ZONDAG 21 JANUARI HERVORMDE KERKEN Aardenburg, 10.30 u. ds. H. Valk. Axel, 10.00 u, ds. J. Maasland. Biervliet, 11.00 u. ds. Meeuse. Breskens, 9.30 u. ds. R.E. Nummer dor. Cadzand, dienst te Retranchement. Groede, 11.00 u. ds. Nummerdor. Hoek, 10.00 u. dhr. Van Vliet, te Axel. Hontenisse, 9.30 u. ds. B.A. van der Wel. Hoofdplaat, geen dienst. Hulst, 11.00 u. ds. B.A. van der Wel. Nieuwvliet, 9.30 u. mevr. Taalman. Philippine, 9.30 u. dienst te Sas van Gent. Retranchement, 11.00 u. ds. C. Balk. Sas van Gent, 9.30 u. ds. W.J. v. Meeuwen. HA. Schoondijke, 9.30 u. ds. Meijer. In- terk. dienst hervormde kerk. St.-Anna ter Muiden, dienst te Sluis. St.-Kruis, geen dienst. Sluis, 9.30 u. ds. C. Balk. Sluiskil, 11.00 u. ds. W.J. v. Meeu wen. HA. Terneuzen, Grote kerk, 10.00 u. ds. C. Hoogendoorn. HA. Goede Her derkerk, 10.30 u. ds. M.C. van der Meer. HA. 19.00 u. ds. C.L. de Rooij. HA. Opstandingskerk, 9.00 u. ds. C.L. de Rooij. HA. Ziekenhuis De Honte, 17.45 u. ds. M.C. v.d. Meer. Herv. Terneuzen. Waterlandkerkje, 11.00 u. dhr. d. v.d. Bauwhede. IJzendijke, 9.30 u, ds, Meeuse. Zaamslag, 10.00 u. ds. R.H.M. de Jonge. Zuidzande, 11.00 u. mevr. Taalman. GEREFORMEERDE KERKEN Axel, 10.00 en 17.00 u. dhr. D. de Best uit Terneuzen. Terneuzen, Opstandingskerk, 10.30 en 17.00 u. ds. E. van der Weide. Goede Herderkerk, 9.00 u. ds. E. van der Weide. Zaamslag, 10.00 en 15.00 u. ds. A. de Haan. Aardenburg, 9.30 u. ds. M. Lorier. Breskens, 9.30 en 17.00 u. ds. R. Blokland. HA. Oostburg, 11.00 u. ds. M. Lorier. Schoondijke, 9.30 en 143.30 u. ds. Meyer te Scharendijke. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel, 10.00 en 15.00 u. ds. T. Bosma. Terneuzen, 10.00 en 15.00 u. ds. C. Mewe. Zaamslag, 9.30 en 15.00 u. ds. A. Kruizinga. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK Zaamslag, 10.00 en 15.00 u. ds. J. van Dijk. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen, De Kandelaar, 10.00 u. dhr. Goudswaard. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens, 9.30 u. ds. L. Mietus. HA. Retranchement, 11.00 u. ds. L. Mie tus. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg, 10.30 u. dhr. J. Dub belman te Sas van Gent. Middelburg, 11.00 u. ds. M. Postma. Vlissingen, 9.30 u. ds. M. Postma. LEGER DES HEILS Terneuzen, Donze Visserstraat, 10.00 u. heiligingsdienst, 19.00 u. verblidingsdienst, beide o.l.v. korp sofficieren. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te be reiken. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. P.v.d. Veeken, Hulst, tel. 01140-81207 of 81000. KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. J. Nelissen, tel. 01150-12327. NOORD-ZUID-BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena: zat. 19 u. zond. 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hansweert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo: zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 9 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 10.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Em- maus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zond. 10 u. Kerkcen trum De Hoeksteen, Rozenburg laan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. llu. Lieve Vrouwekerk, Sin gel: zat. 19 en zond. 9.30 u. souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- le en 3e zat. 19.15 u. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Clinge - H. Hendricus. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau lus. zond. 11.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond, 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zat. 19 u. zond. 9.00 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 11.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Trini- teitskerk). zat. 19 u. zond 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand, t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Waar we het vandaan hebben mag de duvel weten, maar tussen de grote stapel ooit nog eens in deze rubriek te verwerken liedjes zat 'Het lied van de Axelse Boer'. De muziek hebben we, want die staat erbijde tekst is van J.L. Platteeuw en de muziek van F. J. Corduwener. Platteeuw denken we te herknnen als de schrijver van onder andere de Geschiedenis van Zaamslag en uit onze j eugd herinneren we ons ene Jan Corduwener, een befaamd accordeonist 'op de radio' als we het wel hebben, maar of dat deze is....? Goed, het is in ieder geval zo streekeigen als kleiaardappels en daar gaat het maar om. Het Lied van de Axelse Boer j Tussen De Braakman en 't Hellegat, Stroomde eens het zilte nat, Vanuit de Schelde bij de vloed, Dit vond alleen de herder goed. Maar and'ren wilden vruchtbaar land, In plaats van water, slik en zand. Refrein: Dit land in Vlaanderen gewonnen, Werd door d'Axelse boer ontgonnen, Nu ziet men er het goudgeel graan, Tot aan de verre einder staan. Dijken rond dit vruchtbare land, Opgebouw met stoere hand, Beschermen tegen hoge vloed. Zij waken over erf en goed, Zodat de klei van het goede land, Verdedigd wordt met hand en tand. Refrein: Wij voelen ons met haard en huis, In het Axelse landschap thuis. Wat men ook van ons eisen zou, Wij blijven onze grond steeds trouw. Ook 't dialect dat bleef bewaard, Dat past bij onz' Zeeuwsch-Vlaamse aard. Refrein: t Direct na de bevrijding in 1944 werden voormalige Duits- gezinden en zij die er van verdacht werden, geïnterneerd op het Groot-eiland bij Hulst. Van een paar kanten kregen we stukken van een lied, betrekking hebbend op het verblijf aldaar. Het lied vertoont grote overeenkomst met datgene dat we veertien dagen geleden opnamen: 'Hier in Duitsland'. De melodie is als 'Edelweisz', maar de tekst is niet compleet, jammer genoeg. Wie weet komt er na het lezen van de brokstukken bij iemand nog een flard of wat bovendrijven. We houden ons aanbevolen. Het adres is bekend? Van Vollenhovenstraat 5,4561JJ Hulst. Volgende week in deze rubriek. PEGAM

de Stem | 1990 | | pagina 31