Bulgaren vrezen een nieuwe Turks Cyprus-kwestie' Zaterdag grote demonstratie voor softdrugsbeleid even._ UITBLAZEN Golf van DDR-burgers komt niet tot staan ALLEEN I pe Stem co Zorgvuldighe Tweede auto BONDSREPUBLIEK ZET MES IN OPVANGVOORZIENINGEN Dales wil ruimte voor gesprek met LOTA-gemeenten DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 18 JANUAR11990 WIM KOCK C,ub"- .DESTEM. DE STEM BINNEr amsterdam/utreci metaal als in de bouw wc Grootmetaal de RELATIE TUSSEN de leden nel ls er de laatste tijd niet bete mes en heren in de Senaat vent ?P een zeer beschaafde en co 'rritatie in het eerbiedwaardige nomen. EVEN onverhoeds als onherroepelijk is thuis een einde aan een tijdperk gekomen. Drieëntwintig jaar, dat mag je toch een tijdperk noemen? Zondagavond te gen middernacht heeft onze Eend de geest gege ven. En routeop een van Bre da's uitvalswegen, vloog de mo tor spontaan in brand, naar men aanneemt als gevolg van kortsluiting. Het genadeschot gaf de brandweer. Die spoot er zo'n smerig spul in dat een bona fide sloper zelfs de stoelen niet zal durven aanpakken zon der veiligheidshandschoenen aan, bescherming biedend te gen giftige chemicaliën. Eenden worden al lang niet meer ge maakt, dus is het niet aanneme lijk dat er nog ooit een in onze garage zal rusten. Drieëntwintig jaar hebben we een Eend gehad. Onze eer ste auto was een Eend. Tweede hands gekocht. Na anderhalf jaar al opgevolgd door een spiksplinternieuwe. Een super- Eend, die door zijn schepper Dyane 6 werd genoemd. Dit wagentje werd door een onop lettende vrachtwagenchauffeur op een voorrangskruising in de prak gereden. Total losszoals dat heet. Omdat het wagentje nog geen twee jaar oud was, konden we van de verzeke ringsuitkering 'n één jaar oude Eend kopen. Die was 'snel in gereden', beweerde de verkoper en hij bedoelde slordig en ruw. Maar na een grondige beurt was hij als nieuw en hij heeft ons acht jaar trouw gediend. Zo'n indrukwekkend dienstver band zou zijn opvolger ook hebben gehaald als we hem te gen het einde van het zevende jaar niet zodanig hadden be schadigd dat het reparatiebe drag hoger uitviel dan de dag waarde van de hele auto. Met spijt zagen we hem gaan. Deze auto was de discrete getuige ge weest van de eerste prille ro mances van onze zoons. We vonden er wel eens een haar speld, een ooningetje of een lipstick in. Eén jaar oude Eenden wa ren door de inleveringswoede van de eerste jaren '80 voor onze beurs wat te jong gewor den. De 'nieuwe' was drie jaar oud, maar er was niet veel mee gereden. Het bleek een kneus te zijn. Altijd mankeerde hij wat, maar hij was ook de toeverlaat van onze student die, door op twee adressen tegelijk te wo nen, een nogal ambulant leven ontwikkelde. Het zou onze eer ste Eend worden die meer dan 100 .000 km op de teller aan wees. Hij kreeg het een paar keer zwaar voor de kiezen en hij had zijn kwaaltjes, maar hij deed het altijd als we de start- knop uittrokken. Tot afgelopen zondagavond. Vijf Eenden in drieëntwin tigjaar, waarvan er twee samen zelfs een periode van vijftien jaar overbrugden, dat is ook economisch gesproken geen slechte zaak. Laten we de Dya ne, die al zo jong aan zijn einde kwam, en de al gauw ingeruilde eerste Eend even buiten be schouwing, dan hebben we met elk van de laatste drie Eenden gemiddeld 6,3 jaar gedaan. Daarbij mag wel worden opge merkt dat we met geen van die auto's ooit een roestprobleem hebben gehad. Weliswaar ston den ze 's nachts op stal, maar verder deden we er niets aan. Ze werden zelden gewassen, laat staan in de was gezet. Ik ben altijd gecharmeerd geweest van de Eend. De ver nuftige eenvoud van het con cept. Het voor zo'n kleine auto ongelooflijke zitcomfort. Eüj was ontworpen, zei men, om Franse boeren in de gelegen heid te stellen hun eieren, zon der ze te breken, hotsend over de slechtste landwegen, naar de markt in de stad te brengen. Een paraplu op wielen, maar ook een zeer sterk wagentje waar je overal mee doorheen kwam. Op zonnige dagen rolde je het dak op en dan reed je in een cabriolet en ook dankzij dat roldak kon je van alles ver voeren wat niet in een gewone auto kon. Zijn enige nadelen waren de lage topsnelheid en het lawaai van de luchtgekoelde motor. Dat maakte hem minder ge schikt voor lange zakenritten. Voor je status hoefde je het za kelijk gebruik echter niet te la ten, want je kon altijd zeggen dat hij van je vrouw was. In ons geval was dat trouwens ook zo. De Eend was sinds 1970 onze, geneer ik me bijna te zeggen, tweede auto. In de Bredase straat waar we toen woonden, merkten we er niets van, maar bij vrienden in Engeland ont dekten we dat die Eend ons ex tra status verleende. „Ah well. So you're a second car family than?. Het werd gezegd op een toon van: Welcome to the Mijn vtouw zegt altijd dat ze de Eend niet echt nodig heeft, dat het overbodige luxe is. In termen van de jaren '50, waarin we beiden natuurlijk nog wel eens denken omdat we toen in de gedwongen sober heid van de wederopbouw- maatschappij volwassen wer den, is dat natuurlijk ook zo. In termen van de jaren '80 echter, met de kinderen volwassen en een snel gegroeide vracht bezig heden buitenshuis, ligt dat toch wel anders, al zal ik niet bewe ren dat een tweede auto een soort levensvoorwaarde is. En elke tijd stelt zijn eigen termen. In de termen van de jaren '90 wordt het uit milieu-oogpunt misschien nog eens maatschap pelijk onfatsoenlijk dat een huishouding er twee auto's op nahoudt. Maar zo ver ben ik nog niet met denken. Bovendien: de stu dent is er ook nog. Iliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilr Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteur. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand 26,10; per kwartaal 75,25 of per jaar 292,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. 1,- per maand, f 2,00 per kwartaal, 7,50 per jaar. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,35; zat. 1,60. Service-afdeling abonnementen. ©076-236472, ma. t/m vrijd. 9.00-12.30 en van 13.00-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur® 076-236394/236911.) Dn p b fpldfjpQ* Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. Door Huub van As HET BULGAARSE parle ment heeft deze week be sloten de Turkse minder heid in dat land 'het fun damentele recht' op een eigen culturele identiteit te geven. Daarmee komt offi cieel een einde aan de ver volging van de etnische Turken, die zes jaar gele den begon onder het be wind van de inmiddels af gezette Todor Zjivkov. Maar terwijl in afwachting van vrije verkiezingen de parlementariërs zonder de mocratische basis kunnen be slissen wat ze willen, verkeert 'de straat' nog in een buiten-, haast anti-parlementaire, re volutionaire roes. Een ge schikt moment om de Turkse kwestie naar eigen inzicht, op een minder op overleg ge stoelde manier, op te lossen. Het besluit van de regering Atanasov komt na een ak koord met de Unie voor de verdediging van nationale be langen. Eerder deze maand kreeg deze unie grote menig ten op de been om te proteste ren tegen de plannen om de islamieten weer rechten te verlenen. In 1984 besloot de regering Zjivkov tot een grootscheepse 'bulgariseringscampagne'. De Turkse minderheid (1 miljoen op 9 miljoen Bulgaren) moest Bulgaarse namen aannemen en mocht niet meer Turks praten in het openbaar. De campagne en het verzet daar tegen resulteerden in duizen den doden, deportaties en ver woesting van vele moskeeën. De laatste weken wordt er in Bulgarije gedemonstreerd tegen de nieuwe vrijheden van de Turkse minderheid. - fotoap Na het afzetten van Zjiv kov lieten de nieuwe leiders ook de minderheid meedelen in hun vernieuwingsdrang. De plannen stuitten echter op wijdverbreide anti-Turkse sentimenten. In het kielzog van andere Oosteuropese lan den namen ook in Bulgarije nationalistische tendenzen bezit van de publieke opinie. Net zoals in het conflict tussen het islamitische Azer baijan en het christelijke Armenië speelt religie hier een ondergeschikte rol. Na de opluchting van vorig jaar, toen naar schatting 300.000 etnische Turken een paspoort kregen om naar hun moederland te vertrekken, keert nu de haat terug. Die werd al in de loop van het af gelopen jaar gevoed doordat een belangrijke deel van de migranten op hangende pootjes terugkwam en kreeg een nieuwe oppepper door het besluit van de nieuwe rege ring. Die anti-Turkse houding dateert al vanaf de 14e eeuw toen de Balkan-staat in het Osmaanse (Turkse) rijk werd opgenomen. De sluimerende aversie kwam pas eind vorige eeuw tot een openlijke con frontatie door de Russisch- Turkse oorlog (1875-1878). In die oorlog verdreef de Russische tsaar de Turken uit Bulgarije en ontstond de hechte band die Rusland en later de Sovjetunie met Bul garije tot op de dag van van daag heeft. Niet voor niets wordt Bulgarije wel eens de 16e Sovjet-republiek ge noemd. De twee landen heb ben veel meer dan alleen de taal gemeen. Russisch en Bul gaars lijken meer op elkaar dan Nederlands en Duits. De Russen hebben Bulga rije nooit overheerst, maar worden daarentegen als be vrijders gezien. Bulgarije is ook het enige Warschaupaet- land waar geen Sovjettroepen zijn gelegerd. Als Bulgarije een vijand heeft in de Balkan regio, dan is dat Turkije. Spandoeken als 'Bulgarije voor de Bulgaren' en 'Nooit meer een Bulgarije onder Turkije' doen in Westerse ogen onverholen rascistisch aan, maar vormen louter na tionalistische uitingen van onvrede. Ondanks het ak koord tussen de regering en de unie, die het geschil door middel van onderhandelingen willen bijleggen, is de strijd lust in het land groot. Het zijn deze maand vooral demonstranten uit de provin cie geweest die naar de hoofd stad Sofia trokken. Het is niet vreemd dat daar mensen tus sen zitten die bang zijn hun vorig jaar door een etnische Turk verlaten woning weer terug te moeten gegeven aan een spijtoptant. Het anti- Turkse sentiment is niet een gevolg van dergelijke indivi duele huisvestingsproblemen of van propaganda onder het mom van geschiedenisles op school. Het zit dieper. Wat veel Bulgaren vrezen is een nieuwe 'Turks Cyprus- kwestie'. In 1974 werd met ar gusogen de Turkse invasie op Cyprus gevolgd. Toen kwa men Turkse troepen de Turkse bevolkingsgroep te hulp waarna het eiland ge spleten werd in een Grieks en een Turks deel. 'Dat nooit in Bulgarije', vinden velen. Ook op regeringsniveau wordt dat gevaar onderkend. Niet voor niets wordt in het besluit de formulering 'Turkse minderheid' verme den. Het heet nu een 'Turks sprekende islamistische min derheid'. Terwijl de Bul gaarse regering met haar be slissing juist een klimaat van verzoening heeft willen creë ren, lijken de onderlinge ver houdingen zich alleen maar te verharden. De pas opgerichte 'Bewe ging voor rechten en vrijhe den van Turken en moslims in Bulgarije', onder leiding van Medi Dolganov, kan dienen als gesprekspartner in onder handelingen, maar kan, zo ge loven veel Bulgaren, ook een bewijs van het tegendeel zijn Hoe dan ook, de beweging telt zo'n 20.000 leden. De etnische Turken willen veel meer dan het terug draaien van de anti-Turkse maatregelen van 1984. Ze ver wijzen dan naar faciliteiten die ze voor de 'bulgariserings campagne' hadden, zoals een eigen radiostation, eigen scholen en eigen kranten Zover gaat de toegevendheid echter niet en dat voedt de vrees dat Bulgarije voor een heet voorjaar staat. De Bulgaren zullen het in dat voorjaar onderling moe ten regelen. De Russen zullen de Bulgaren niet nog eens te hulp komen. Michail Gorbats- jov is geen tsaar en hij heeft genoeg eigen, binnenlandse problemen van dezelfde soort. Door Rinze Brandsma VANAF zaterdag 20 januari verzamelen zich op de Dam en de directe omgeving in hartje Amsterdam duizenden rokers. De spontaan opgehoeste actiegroep Veront ruste Rokers Nederland verenigt de ro kers van softdrugs, hasj, marihuana, weed. Het moet, zaterdagmiddag, een na tionale protestdag worden voor het be houd van het tolerante Nederlandse soft drugsbeleid. Uit het hele land is de komst van bussen vol verruimde geesten al aangekondigd. De orga nisatoren verwachten minimaal vijfduizend koffieshophouders, hun klanten, muzikanten en sympathisanten. En vooral de internatio nale pers: verscheidene filmploegen uit het buitenland hebben gezegd, te zullen komen. Amsterdam zal weer eens ouderwets ludiek swingen, met verkleedpartijen, muziek en dans, marihuanavuren, uitdelen van stickies en het gezamenlijk blowen van een superjoint van zes meter. Het wordt, voor het eerst sinds de swinging sixties, weer Provo-cerend 'uche- uche op de Dam'. De actie is zo spontaan, dat een echte organi satie of een draaiboek achter de protestdag niet bestaat. Een van de initiatiefnemers, Ben Dronkers, eigenaar van het beroemde/be ruchte Hashmuseum aan de Oudezijds Achter burgwal in Amsterdam, wil wel een toelichting geven. Zijn verhaal wil vooral de lof zingen van het heilzame, semi-legale geestverrui mend kruid. Op het Rotterdamse kantoor van zijn onder neming van drie koffieshops-met-softdrugs- verkoop en winkels in 'stuff' en zaden in Rot terdam, Amsterdam en Groningen ('twintig werknemers, alles open voor fiscus en justitie'), terwijl hij kalm een forse joint bouwt: „Het is nodig, van ons te laten horen. Gebruikers, ro- kers van softdrugs zijn echte softies, softe gas ten. Smilende mensen, weet je, die niet snel in actie komen. Die komen niet zo gauw op voor hun stickie." Er is aanleiding voor de protestdag. De soft druggebruikers ('een tevreden roker is geen onruststoker') vrezen het Schengen-akkoord, dat op ondertekening wacht. De vijf landen in dat Europese akkoord zullen dan één juridi sche lijn moeten trekken. Volgens artikel 72 zal onder meer verkoop, verstrekking, aflevering en bezit, ook van cannabisprodukten, tegenge gaan moeten worden. In feite worden de milde softdrugs en de verslavende harddrugs met elkaar gelijk gesteld. En daar gaat Nederland dan met zijn goeie gedrag, met het liberale, to lerante softdrugsbeleid dat steeds vaker inter nationaal als voorbeeld gesteld wordt van hoe het wél moet. Ben Dronkers steekt de brand in zijn joint en neemt een hijs, de zoete walm zorgt voor een gepaste atmosfeer. „In ons land zijn wij er nu wel aan gewend. Er zijn zeker 500.000 tot een miljoen softdruggebruikers. Ook minister Hedy d'Ancona van WVC blowt wel eens, dat weet ik. Met ons tolerante gebruik (gebruik van softdrugs wordt niet vervolgd, echte han del wel) hebben wij internationaal gezien ver reweg het laagste percentage gebruikers: 15% van de jeugd tussen 15 en 35 blowt wel eens of heeft het gerookt, in West-Duitsland zit dat tussen de 20 en 25% en in de VS tussen 30 en 35%. Dat zegt toch al genoeg." Zaterdag wordt op de Dam ook gepeild, of er genoeg animo is voor een Marihuanapartij, voor politieke druk, voor controle in de zin van de Warenwet, voor bescherming van consu mentenbelangen. Juist uit de provincie kwam het meeste en thousiasme voor de protestdag. „Misschien omdat daar meer problemen zijn met toleran tie en acceptatie dan in de Randstad." In elk geval komen er bussen vol klanten van koffie shops in Venlo, Maastricht en Tilburg, zelfs een uit Mönchen-Gladbach. Dronkers benadrukt dat het zaterdag puur om de hasj en marihuana gaat, de softdrugs. De harddrugs, dat is een andere wereld en een ander verhaal. Ons land kent zo'n 2500 koffie shops waar softdrugs verkocht worden. Zeker in Amsterdam en Rotterdam gaat dat heel open - al moesten de geschilderde marihuana- blaadjes, herkenningstekens, van de ramen en de uithangborden - en daarbuiten meer verho len onder de toonbank. In zijn winkels en kof fieshops laat Dronkers per keer en per klant niet meer dan 30 gram (echt voor eigen ge bruik) verkopen. „Tot in Egypte, door president Moebarak, wordt Nederland naar voren gehaald als voor beeld van een zinnig drugsbeleid. De Ameri kaanse ambassade schreef een lovend rapport. In Zwitserland hebben kantons al softdrugs gelegaliseerd en ontstaan vrijplaatsen voor druggebruik, met medische en sociale opvang. Hier wordt de klok wat teruggedraaid, terwijl iedereen toegeeft dat de softdrugs hier geen probleem meer vormen." „Met het akkoord van Schengen zijn wij bang, dat de tolerantie en het vrijgeven hele maal teruggedraaid worden, ook hier. Neder land moet zich dan aan de internationale ver dragen houden. Vandaar de nationale protest- dag. Om duidelijk te maken, hoe waardevol dat tolerante Nederlandse softdrugsbeleid is." Door Rink Drost DE gedachtengang stamt van de Saarlandse minis terpresident Oskar Lafon- taine: het wordt toch te gek om in de Bondsrepu bliek enerzijds de DDR- burgers op te roepen vooral in hun land te blij ven en daar bij de opbouw van de democratie en de economie mee te helpen, anderzijds diezelfde bur gers te blijven lokken met uitgebreide financiële steun en sociale opvang mogelijkheden. De secretaris-generaal van bondskanselier Kohls chris tendemocratische regerings partij CDU, Volker Rühe, le verde meteen lik-op-stuk. „Lafontaine gedraagt zich als de Schönhuber van links", riep hij uit. Het partijbestuur her haalde het afgelopen week einde in de Saarlandse hoofd stad Saarbrücken die be schuldiging in parlementair der termen. Het vergaderde in die stad uit verkiezingstech- nische overwegingen. In deze kleine deelstaat is volgende week zondag de landdagver kiezing en de CDU zou in het Saarland na vier jaren oppo sitie graag weer in de rege- ringsbanken willen zitten. „Lafontaine wakkert de so ciale afgunst tegen die land genoten aan die naar ons de vrijheid in vluchten", heette het nu. Maar ziedaar het wonder: ongemerkt moet de CDU in Saarbrücken de schoenen van Lafontaine hebben aange trokken. Want daags daarna besloot de coalitie van de zelfde CDU met de Beierse zusterpartij CSU en de libe rale FDP duchtig het mes te zetten in de hulp aan DDR- burgers en aan van Duitse af komst zijnde inwoners van andere Oostblokstaten die alsnog voorgoed naar de Bondsrepubliek willen ko men. „De overbruggingshulp kan worden gekort", is het ar gument van de CDU, „omdat de voorwaarden daarvoor - politieke vervolging en onder drukking - niet meer be staan." Dat was precies wat Lafontaine had beweerd. In dat kader klinkt de aan vulling van Wolfgang Bötsch, de voorzitter van de CSU- groep in de Bondsdagfractie van de CDU/CSU, ronduit be lachelijk. Hij zei dat verhin derd moet worden dat voor malige Stasi-medewerkers in de Bondsrepubliek in het ge not van sociale voorzieningen komen. Daar zit het probleem nu werkelijk niet. Er mogen dan meer dan twee keer zo veel Stasi-medewerkers zijn ge weest dan zelfs westerse des kundigen voor mogelijk had den gehouden, op het totaal van de Oostduitse landver huizers maken ze maar een schijntje uit. En wie zal dit kaf van het koren scheiden? Het echte probleem zit in de aanhoudend grote aantallen DDR-burgers die naar de Bondsrepubliek blijven ko men. Al lang staan de West duitsers niet meer juichend langs de weg om de landgeno ten uit de DDR met bloemen en cadeaus welkom te heten. Uit de opvangcentra komen alarmkreten. De capaciteit is overbezet. Ook verderop in de opvangketen wordt alarm ge slagen. Alleen al in de deelstaat Nordrhein-Westfalen hebben achttien steden een opnames top van 6 maanden ingesteld of aangevraagd. De Stadtdi- rektor (de man die de be stuurlijke taken van een bur gemeester waarneemt) van Minden: „Zonder dit morato rium van zes maanden kun nen we de situatie niet meer in de hand houden. We ver wachten nog sterk stijgende aantallen. Wij willen echt pal staan voor onze taak om te proberen uit deze menson waardige toestanden te ko men en voldoende capaciteit te bouwen. Dat wil zeggen: Stasi-medewerkers op straat gezet. Een vlucht naar de BRD ligt voor de hand. achttien prefab-woningen zijn in aanbouw; een grote stilgelegde fabriek wordt om gebouwd zodat we over 106 fatsoenlijke plaatsen kunnen beschikken. We praten over een oud fabriekscomplex en zovoort." Minden nam in 1988 240 Duitsers uit de DDR en andere Oostbloklanden op. Vorig jaar waren het 1.372. De aantallen Oostduitsers die ondanks alle hoopgevende veranderingen in de DDR naar de Bondsrepubliek blij ven komen geven waarlijk aanleiding om aan de nood rem te trekken. Zowel de DDR als de Bondsrepubliek kunnen deze uittocht c.q. in tocht niet meer verwerken. In de beide eerste weken van ja nuari meldden zich op werk dagen tussen de 1.800 en 2.300 DDR-burgers bij de opvanga- dressen in West-Berlijn en de Bondsrepubliek. Op zaterda gen en zondagen waren het zo'n 600. Maandag 8 januari was tot nu toe de topdag, met 2.543 mensen die het in de DDR voor gezien hielden en zich voorgoed in de Bondsre- - fotoap publiek wensten te vestigen. Dat zijn aantallen die in 1961 aanleiding waren tot de bouw van de Muur in Berlijn. De grondwet van de Bonds republiek verplicht dit land al die mensen op te nemen. Het mag bijna een wonder heten dat tot nu toe de opvang zon der al te grote schokken is verlopen en dat de werkloos heidscijfers niet de pan uitrij zen. De krachtige economi sche groei helpt hier een pret tig handje mee. Want opge teld gaat het om een in drukwekkend aantal. Tot half januari hebben 23.355 DDR- burgers hun land verlaten: de bevolking van een flinke pro vinciestad. Tel daarbij de bijna 300.000 die vorig jaar via Hongarije, Tsjechoslowakije en na 9 november recht streeks naar de Bondsrepu bliek en West-Berlijn kwa men en duidelijk wordt hoe groot de aderlating voor de Oostduitse economie is. Die aderlating is deste groter om dat het gros van de landver huizers uit jonge en goed op geleide mensen bestaat. In werkelijk alle bedrijven en instellingen gapen in de DDR de lege plaatsen. Met de moed der wanhoop probeert de regering de economie, het bestuursapparaat en de ge zondheidszorg overeind te houden. Alleen al in het Oost- berlijnse ziekenhuis Charité ontbreken tachtig specialis ten. In alle andere ziekenhui zen is de toestand overeen komstig. De overgebleven artsen en ook het verplegend personeel draaien diensten van zestien uren per dag en soms meer. Medische hande lingen die niet werkelijk dringend zijn worden niet meer uitgevoerd. De zieken huiswachtlijsten beginnen op die voor de Trabantjes en Wartburgs te lijken. De directie van de elektro- nica-staatsonderneming 7 Oktober (de oprichtingsda tum van de DDR) in Oost- Berlijn zit met de handen in het haar. Door de jaren heen is de logistiek al een rom meltje geweest, zodat de pro- duktie nooit de capaciteit haalde die ze, gezien de perso neelssterkte en de investerin gen, had moeten halen. Daar kwam het vertrek van veel personeelsleden naar het Westen overheen. En nu koopt Siemens in West-Berlijn de overgebleven vakkrachten regelrecht weg. De produktie van de 'Volkseigene Kombi- nat 7 Oktober' heeft een abso luut minimum bereikt. Het zijn maar twee van de duizenden voorbeelden. Overal probeert de regering gaten te stoppen met militai ren en overbodig geworden Stasi-personeel. Die laatsten worden overigens waar mo gelijk geweerd. De inzet van militairen in de civiele sectoren heeft tot gevolg dat de gevechtskracht van de parate troepen tot een dramatisch dieptepunt is ge zonken. Een Westduitse tv- reportage maakte dat maan dagavond schrijnend duide lijk. De sterkte van hele ba taljons is tot enkelingen te ruggebracht. Honderden tanks en pantserwagens staan afgedekt in het gelid: de be manningen zijn er niet meer. Ze zitten achter de kassa in de supermarkt, versterken het verplegerscorps in de zieken huizen, staan achter de ma chines in de bedrijven. In de kazernes huist vaak nog niet de helft van de normale be zetting. Het dreigt allemaal nog er ger te worden met de leegloop van de DDR. Ook nu de bondsregering en de deelsta ten hun helpende hand deels terugtrekken blijft het econo misch aantrekkelijk de grote overstap te wagen. De velen die zijn voorgegaan oefenen een wervende kracht uit en zijn inmiddels in staat een deel van de opvang over te nemen. Wanneer op 6 mei de kie zers de communisten en hun jarenlange meelopers in hun macht bevestigen, zal het hek van de dam zijn. De sociaal democratische DDR-specia- list Egon Bahr dreigt in dat geval bevestigd te worden in zijn vrees, dat de Duitse her eniging zich binnen de gren zen van de Bondsrepubliek en West-Berlijn zal afspelen. Volgens hem staan nu al meer dan 2 miljoen Oostduitsers klaar om te vertrekken. Nu na de omwenteling echte verbe teringen uitblijven of te traag op gang komen stappen steeds meer van hen alvast op. Twee miljoen kan de Bondsrepubliek nooit zonder grote problemen verwerken. Bahr vindt dat de bondsrege ring snel met effectieve eco nomische hulpverlening voor de DDR over de brug moet komen, om tenminste een deel van de potentiële landverhui zers van hun vornemen te doen afzien. Maar bondskan selier Kohl houdt het been Van onze Haagse redactie pEN HAAG - Het ministe rie van Financiën zit zwaar in de maag met de afhande ling van het wetsvoorstel over de verhoging van het huurwaarde-forfait van 1,3 tot 2,3 procent. Het ministerie wil er alles aan doen dat de Eerste Kamer nog deze maand ja zegt tegen de verhoging van de 'woonbelas ting'- Maar de kans daarop is heel klein. De meerderheid van de Eer ste Kamer wil ruim de tijd ne men om het wetsvoorstel over het huurwaarde-forfait - de Arb Van onze verslaggevers Alleen in het wegvervoer zi; alsnog een akkoord hebben bonden mislukt. De onderhandelingen over de CAO voor de metaalnijverheid (kleine metaalbedrijven, 260.000 werknemers) zijn giste ren afgebroken. Dat betekent dat de vakbon den, waarschijnlijk over twee weken, acties in deze sector gaan houden. Vakbonden en werkgevers konden het gisteren niet eens worden over een loonsverho ging, de VUT, de looptijd van de CAO en werkgelegenheids plannen. „Dat betekent dat we het actie draaiboek uit de kast kunnen halen", aldus onderhandelaar DEN HAAG (ANP) - Minis ter Dales (Binnenlandse Za ken) wil in gesprek blijven met gemeenten die hebben besloten bij voorkeur zaken te doen met bedrijven, die geen relaties hebben met Zuidafrika (de LOTA-ge meenten). Het staat voor de minister niet bij voorbaat vast dat dergelijke raadsbesluiten moeten worden vernietigd. Dales onderschreef woens dag in de Tweede Kamer het CDA-standpunt, dat er geen wezenlijk verschil bestaat tus sen boycot van bedrijven die banden hebben met Zuidafrika en het zogenoemde voorkeurs beleid van gemeenten voor be drijven die geen relaties met dat land onderhouden. Ze wees erop dat de gemeen ten wel andere mogelijkheden hebben om een bijdrage te le veren aan de bestrijding van apartheid. Dales eiste tegen de zin van het CDA de ruimte op om, in overleg, de betrokken gemeen ten ervan te overtuigen hun anti-apartheidbeleid anders vorm te geven. Het zit de leden van de Eerste visie onvoldoende tijd wordt g je geven over neergelegde wet "Pen periode tot menig mini- jnoest minister van Financiën en om een wetsvoorstel aang yende CDA-fractie zwichtte voo ?is, maar het ging allerminst va rip u" moment staan kabinet EJ®ar- Het kabinet wil dat de egt tegen een verhoging van ■d procent. De fracties van C ha 9eyraagPe haast te maken, andelen wanneer een commi yen een advies heeft uitgebrac kaJWe'9erachtige opstelling va Vri[nelr e'dt tot een forse vertra voorstel. hft uaast van het kabinet is we h® huurwaarde-forfait levert 25 J*®lnet de overdrachtsbela 2®or mensen eerder een tn dat is dan weer goed v aie redenering zetten de CD dr,a^e'nod'9e vraagtekens. Zi tSe.onderbouwd en bear mJ®„b'l de -uiteindelijke- uitk leseffecten van de belasti Qp?V hun- bijzondere-aandacht. ysngroeperingen-de vrees dat Hp» £a5r een ko°Phuis voor ve 's derhalve terecht dat de stijf. De Westduitse knip blijf' honri7=ü"l:-',a'vc_LCIBt;[u ual dicht tot na 6 mei, wanneer keen nK» acht en niet van met een democratisch gelegi- iiidnnrv+D^ ke"ik kortetijd op timeerde regering kan wor- <jIQh i a behandeling vamwet den onderhandeld.

de Stem | 1990 | | pagina 2