VVD-Oostburg eist duidelijkheid over kuuroord K E FONS v. DORST b.v. 1 K 'Ik wor da op Koewacht wel gewend' TER SPRAKE BRENGEN BAALHOEKKANAAL 'ONVERTEERBARE ZAAK' Goes wil hoogwaardig 'businesspark' binnen zijn gemeentegrenzen Oostburg biedt zich aan voor huisvesting van psychiatrische patiënten De advocaat van de duivel AUTOBEDRIJF I OOSTBURG - De Oostburgse I vVD-fractie wil eindelijk eens I duidelijkheid omtrent de komst van het kuuroord in Cadzand- Bad. Vanavond vraagt de fractie tijdens de raadsvergadering aan het college om enkele vraagte kens weg te nemen. HULST/GOES - Het Hontenisser college van B en W kan in Zeeland geen enkele steun verwach ten voor het streven om het Baalhoekkanaal weer in beeld te brengen. arkt Goirle DE STEM COMMENTA AR ZUIDDORPE NEEMT AFSCHEID VAN BEWONERS DE LINDENHOF Wennen 4Ze hebben daar immers ook eten en drinken' Behelpen Gemakkelijk DONDERDAG 18 JANUARI 1990 'Vlisburg' 'Trekkers' AANVRAAG BU PROVINCIE INGEDIEND Spreiden Informatie-avond over plannen-Oort Andere opvang Normaal wonen Erkende APK-keurlngen alle merken. Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031* DE STEM VAN ZEELAND T27 I van onze verslaggever De fractie betreurt het dat na een jaar zoeken nog steeds geen geldschieter is gevonden en dat er nu opeens geen geld is voor het management. „We willen niet meer met een kluitje in het riet worden gestuurd", zegt WD'er J. Provoost. „Een jaar geleden zijn de plannen met veel tam tam aangekondigd. Dat is prima, maar ik vind het storend dat we sindsdien weinig meer over de voort gang hebben gehoord. Het college moet vanavond antwoord op onze vragen geven". De liberaal sneed deze problema tiek al aan tijdens een onlangs gehou den commissievergadering maar het antwoord van wethouder A. de Feij- ter was voor de WD niet bevredi gend. De Feijter vertelde nog steeds te hopen op een spoedige komst van het kuuroord en dat het college zelf op weg is om financiers te vinden. „Met dat antwoord zijn we niet veel verder gekomen", aldus Provoost. „Ook burgemeester Kruize vertelde nog steeds zeer positief tegenover de komst van het kuuroord te staan. Wij willen weten waarop dit optimisme is gestoeld en welke termijn het college in gedachte heeft. De WD wil ook weten of de uitleg van De Feijter be tekent dat het college zelf op pad is. Of bedoelt hij daar misschien het be zoek van vorig jaar aan het Valken- 'I Ip 1 itMi 'jvl Dat blijkt uit reacties op het verrassende standpunt van het college, die gisteren her en der loskwamen. narkt van 9.00-16.15 uur. Elk! onnen. Bel voor kraamhuur 76. CARPOOL gevr. v.a. 12fe br„ Breda-Eindh. v.v., ver trek 8.30 u. KI. ver geen probleem. Tel. 07 214455. Volop lekkere meiden op de SEXRELATIELIJN 06-320.320.44 (50cpm) Heb je zin in sex? De erotische afsprakenlijn. 06-320.325.80 (50 cpm) Lekker gluren bij hete huisvrouwen 06-320.328.00 (50 cpm) Dame zoekt gave jonge knul Meisje wil contact met ervaren heer Ze vinden het op "e GENERATIEBOX. 06.320.326.27 De TRIO-BOX. Nee. superja- loers moet je niet zijn als f vrienden en vriendinnen zoej5 op dit nummer. 06.320.327.3' Veel directer en warm contact- Mensen die 't leven kenne" zoals jij. Je vindt ze vast opfle 30+ Box. 06.320.321.31 Niet echt homo? Maar w&j gevoel voor Mannen. Onlrn_u, dan elkaar op de Box voo MANNEN. 06.320.326.36 Het leven begint bij 40, ook^ sexleven. Op de 40+ Box fijnf ongedwongen met leefti|09e noten 06.320.327.28 Op de BISEX-BOX vinden eer; hjke mensen elkaar die dat er meer te koop is mannetje-vrouwtje... 06.320.328.38 De SUPER- CONTACT^; BOX. De eerlijkste. eenvou digste en snelste weg sexvrienden en vriendin^ Probeer het maar- .J 06.320.324.30. Trouwensa^ nog andere verlangens dan is er de beste, dc 1 Box van NL. op 06.320.328.29 iurnmer Weer vonden vurige belief5 van de ORGIE-BOX nWJjj dingen uit om 't nog heter elkaar te doen. Alles 06.320.324.40. En dan Sexbox, daar draaien ma" 01 -K en vrouwtjes niet om de pot zeggen hoe ze het w "doen" 06.320.322.22 De WIP-IN BOX heel zo, oj+ er heel wat ge... worAfh?. 06.320.324.60. Leuk Trouwens, de LijtSexbox, durven ze ook en... ji| meedoen, op 06.320.324» (50 cent per n"1""' Zo vindt coördinator M. van Mierloo van de Zeeuwse Milieu Federatie de gewijzigde stel- lingname van Hontenisse een 'onverteerbare zaak'. „Het Baalhoekkanaal is al jaren uit alle provinciale be leidsplannen geschrapt. Boven dien zit er nu een beleidsplan voor de Westerschelde aan te komen, waarin wordt gespro ken over een verdieping van de de vaargeul. Daarmee wordt de doorvaart ook voor grote zee schepen naar Antwerpen ge waarborgd. Om nu nog een tweede vaarroute aan te leggen is teveel van het goede. Dat is voor ons nooit acceptabel". In het verleden is het Baal hoekkanaal ook door de ge meente Hontenisse rigoureus algewezen. „Wij denken nu dat de aanleg van het kanaal een flinke impuls kan zijn voor de economie van Zeeuwsch- Vlaanderen", legt burgemees ter A. Kessen het nieuwe Hon tenisser standpunt uit. „Wij denken aan het aan trekken van industriële bedrij vigheid. Als voorwaarde stel len wij wel dat het schone in dustrie moet zijn, zoals over slagbedrijven. Die hoeven niet speciaal in onze gemeente te komen. Wij zetten onze kaarten vooral op de woonfunctie. De komst van nieuwe bedrijvig heid betekent ook nieuwe in woners". Het is burgemeester Kessen niet ontgaan dat voor de aanleg van een Baalhoekkanaal een Burgemeester Kessen- schone bedrijvigheid. foto de stem/corj.de boer stuk van het unieke natuurge bied het Land van Saeftinghe moet worden opgeofferd. „Ja, dat er een stukje natuur verlo ren gaat vinden wij ook jam mer. Maar je moet op een gege ven moment keuzes maken". Van Mierloo noemt de argu menten van Hontenisse 'bij zonder zwak'. „We praten wel over het grootste schorrenge- bied dat we nog in West- Europa hebben. Daar mag je gewoon niet aankomen. Op Saeftinghe mag je niets meer afdingen". De voorwaarde van Honte nisse dat er alleen maar 'scho ne' bedrijvigheid mag komen vindt Van Mierloo nogal be trekkelijk. „De term schone in dustrie is natuurlijk heel plooi baar". Van Mierloo wijst op het provinciaal beleid, dat de Ter- neuzense Kanaalzone en het Vlissingse Sloegebied heeft be stempeld als concentratiege bieden voor industrie. „En daar moet het in Zeeland gewoon bij blijven. Eigenlijk", vindt Van Mierloo, „is het van de gekke ze nu weer over dat Baalhoekka naal durven reppen". Het commentaar van de pro vincie Zeeland was gisteren kort maar duidelijk. „Wat Kes sen zegt is regelrecht in tegen spraak met de herhaaldelijk beleden stellingname van het provinciebestuur", aldus een woorvoerder. „Het Baalhoek kanaal staat wat ons betreft dan ook op geen enkele agen da". Ook in Hulst is gisteren met grote verbazing kennis geno men van het nieuwe Hontenis ser standpunt. „Deze omme zwaai van 180 graden is wel erg verrassend", aldus wethouder G. van de Voorde in een reactie. „Wij zijn voorlopig niet van plan ons standpunt te wijzigen. Dat betekent dat we tegen de aanleg van een Baalhoekka naal blijven. Voor Hulst zien wij alleen maar nadelen. Im mers, het tracé zou onze ge meente dwars doorsnijden. Dit met het gevolg dat het oostelijk deel van de gemeente totaal geïsoleerd wordt". ZIE OOK COMMENTAAR GEEN ZEE gaat burgemeester Kessen van Hontenisse te hoog °m zijn gemeente in de schijnwerpers van de publiciteit te plaat sen. oaar jS we| eens SChamper over gedaan: 'daar heb je Kes sen weer'. Maar intussen slaagde de ambitieuze burgemeester ®"n zelts landelijk de aandacht te trekken en, wat belangrijker is, ae overal in Zeeuwsch-Vlaanderen optredende leegloop in zijn gemeente te voorkomen. Leefbaarheid is een doel dat heel wat middelen rechtvaardigt, maar nu komen B en W van Hontenisse toch wel met een zeer onbezonnen standpunt. Zonder dat we ons daarover een pu- oiieke discussie kunnen herinneren, blijken Kessen cs ineens po- suief te staan tegenover het Baalhoekkanaal. "et betekent een stevige -economische- impuls voor «euwsch-Vlaanderen, en dus voor hun gemeente, denken ze. Is ^OQfgëschiedenis de Hontenisser bestuurders even ontscho- Met man en macht heeft bestuurlijk Zeeland die vermaledijde ooor de Belgen gewilde streep op de kaart weten weg te poetsen. 'vant tiet kanaal zou een aantasting betekenen van het unieke ^aeftinghe, een beslag op landbouwgrond, de doodsteek voor l„®TPaar-woongemeenschappen, een bedreiging kortom van de eetbaarheid. Daar was iedereen het over eens, ook in Hontenis- ö&r. We-staan er niet van te kijken dat Antwerpen met die Zeeuws- aamse. belangen totaal geen rekening houdt, maar Hontenis- Qpj Toegegeven, in de milieu-gekte dezer dagen zijn niet alle yeiuiden voor natuurbehoud serieus te nemen; dat Kessen zich anri0pwerPt als advocaat van de Antwerpse duivel, is echter een D P®r uiterste dat hem maar gauw uit het hoofd moet worden ge- M aat. Aan Saeftinghe mag niemand komen, zelfs Kessen niet. t De bewoners van De Lindenhof pakken hun spulletjes in voor de verhuizing naar Koewacht. foto de stem /corj.de boer Vanavond is De Lindenhof leeg. Zuiddorpe is zij n bej aardentehuis kwijt. Ondanks verwoede pogin gen van actievoerende dorpelingen die zich na een 'felle strijd' moes ten neerleggen bij de verhuizing naar Koewacht. Daar staat inmid dels een fraai bejaardenoord, de Lange Akkers. Geheel naar de wensen van deze tijd. Als alles vol gens plan verloopt, wonen de 51 bejaarden van De Lindenhof van avond in Koewacht. Vandaag zijn er 36 mensen in de weer om al het huisraad over te brengen. Dat doen ze met vier verhuiswagens die heel de dag continue tussen de twee dorpen pendelen. Dat doet di recteur J. van Houte ook. „Ik zal blij zijn als het achter de rug is. Want het is voor iedereen een in grijpende operatie". Door Romain van Damme ZUIDDORPE - Hij weet het nog goed. Bijna twee jaar geleden zei Prudent de Bruijne: „Ik ga er niet moeilijk over doen. Ik ga toch niet mee". Nu, aan de vooravond van de verhui zing, haalt hij in zijn kamer de schou ders op. „Ik moe wel mee, waar moe'k anders naar toe? Mijn broer, die zit in Vlissingen, zei tegen mij, ga nou maar mee. Daar in Koewacht worde da wel gewend". Prudent, 87 jaar en al die jaren woon achtig in Zuiddorpe, schikt zich moedig in zijn lot. „Weette, ik heb er aan ge dacht hè, naar Axel te gaan. Naar De Vurssche, maar daar ken ik niemand. Straks op de Koewacht ken ik alle menskes, ik heb aanloop. En kom, ze hebben daar ook eten en drinken. Het zal wel gaan". Maar het doet pijn. „Logisch", zegt di recteur J. van Houte. „De meeste men sen zijn een beetje zenuwachtig. Alles staat op zijn kop. Ze zijn uit hun ritme. Voor mezelf doet het ook wat onwezen lijk aan. Ik ben hier tien jaar geweest. Het zal straks voor iedereen wennen zijn". In het bejaardentehuis is het een ko men en gaan van verhuizers. Bij alle kamers staan twee containers voor de spulletjes van de bewoners. „We gaan uit van vier containers per bewoner", zegt G. Dijkstra van het verhuisbedrijf Hofsteenge. Dat bedrijf is gespeciali seerd in het verhuizen van ziekenhui zen, bejaardentehuizen en grote kanto ren. „We werken vooral in de gezond heidszorg", zegt Dijkstra. „Ons bedrijf zit in het Groningse Grotegast, maar we hebben ook een filiaal in Hulst". Dijkstra ziet de eigenlijke verhuis, vandaag, met vertrouwen tegemoet. „We verwachten weinig problemen. We werken nu met achttien mensen. Bij de eigenlijke verhuis met 36 mensen. Het dubbele dus. Iedereen krijgt er dan een mannetje bij. Binnen in het gebouw zor gen we voor eenrichtingsverkeer. Op sommige plaatsen is het niet al te breed. We moeten er natuurlijk wel voor zor gen dat we elkaar niet voor de voeten lopen. Het is toch de bedoeling dat er ieder kwartier een volle verhuiswagen naar Koewacht vertrekt!'. Van de 51 bewoners keren er 29 terug naar hun vroegere woonplaats. Een van hen is André de Pau. „Of ik er zin in heb? Zeker weten. Ik kom daar goed te zitten. Ik heb een kamer met uitzicht op het voetbalveld. Hier in Zuiddorpe heb ik het altijd naar mijn zin gehad. Ik zit hier bijna zeven jaar. Niets op aan te merken, maar straks heb ik wel wat meer ruimte. We gaan er toch op voor uit. Morgen vroeg uit de veren ja. Dat vind ik trouwens niet erg, want ik ben er altijd vroeg uit". Langzaam maar zeker wordt de Lin denhof 'ontmanteld'. Ook de keuken. „Vandaag is er voor het laatst gekookt", zegt de directeur. „Voor zover mogelijk staat voor morgenvroeg alles klaar. En in Koewacht wordt nu alles in gereed heid gebracht om de mensen morgen een maaltijd te kunnen voorschotelen. Het is allemaal een beetje behelpen, maar tot nu toe verloopt het goed". Dat vindt Dijkstra ook. „Speciale maat regelen hebben we niet hoeven treffen. Bij sommige grote verhuizingen moet je wel eens spectaculaire technieken ge bruiken om alles naar buiten te krijgen. Dat is hier niet het geval. In overleg met de politie is er rond het bejaardentehuis in Koewacht eenrichtingsverkeer. Dat maakt het mogelijk het verkeer gemak kelijk door te laten stromen". Nog één nachlje is De Lindenhof be jaardentehuis. Tot vanochtend acht uur. Dan stappen de bewoners in de bus, die hen naar Koewacht voert. Ook Prudent de Bruijne. „Ik zie het allemaal wel. Ik ga me daar maar niet druk meer om maken". burgse kuuroord mee. Verder willen we weten of er concrete verzoeken binnen zijn voor een bestemmings planwijziging en een bouwvergun ning". De WD heeft ook de ondernemers in Cadzand voor ogen. „De onderne mers zitten te wachten op het kuur oord om daarop in te spelen. Die wil len ook weten waar ze aan toe zijn. Maar ja, dat geldt natuurlijk voor iedereen". Hontenisse krijgt geen bijval Van onze verslaggever GOES - In Zeeland is Goes de aangewezen plaats voor de ontwik keling van een hoog waardig bedrijfster rein. De provincie is te klein voor meerdere van zulke terreinen. Tot die conclusie komt het Goese gemeentebe stuur op basis van een onderzoek van het bu reau Kolpron Consul tants bv. Daaruit blijkt dat de Bevelandse cen trumgemeente een ideale lokatie heeft te bieden: centraal in Zeeland, op het kruispunt van de be langrijkste oost-west en noord-zuid routes, en vlakbij het NS-station. Van daar uit kan heel zuidwest-Nederland worden bediend. Zonder dat Goes daar voor bokkesprongen moet maken, kan er een zoge naamde zichtlokatie ont staan. Het terrein dat men op het oog heeft, en dat al in ontwikkeling is, ligt pal a^n de door gaande wegen. De ge meente denkt met het plan in te spelen op de ge bleken behoefte aan een hoogwaardig bedrijfster rein. Zonder 'business- park' dreigt de provincie bedrijvigheid te verspe len. Om dezelfde reden wordt er ook in het pas versche nen provinciaal beleids plan 'Zeeland aan zet' voor gepleit, zij het dat de plaats nog niet was inge vuld. Zeeu wsch- Vlaanderen lijkt hierin helemaal geen rol te kunnen spelen; tot nu toe heeft het provin ciebestuur een lichte voorkeur getoond voor 'Vlisburg'. „Maar," zegt gedeputeerde J. de Boe, „ik denk niet dat we goede initiatieven van gemeenten moeten tegen houden." De onderzoekers conclu deren dat Goes met het nieuwe terrein niet moet mikken op een doelgroep; daarvoor is de Zeeuwse markt te klein. Als poten tiële vestigingskandida ten noemt men bedrijven in de sectoren specialisti sche en zakelijke dienst verlening, moderne en fijnmechanische indu strie, handel en services. Goes gaat nu een ste debouwkundig rapport opstellen, waarmee men op professionele wijze de markt kan gaan verken nen. Om te beginnen hoopt de gemeente op 'trekkers' die andere bedrijvigheid met zich meebrengen. Goes heeft al contacten gelegd met 'verscheidene geïnteresseerde partners' die mee willen werken aan de ontwikkeling van het businesspark. Ook hebben er zich al kandi daten gemeld voor daad werkelij ke vestiging. OOSTBURG - De gemeente Oostburg heeft bij de provin cie een aanvraag ingediend voor twintig plaatsen die be trekking hebben op de zogenoemde beschermde woon vorm. Mensen die langdurige psychiatrische begeleiding nodig hebben, komen voor deze woonvorm in aanmerking. Als locatie wordt gedacht aan een aantal aaneengeschakelde huurwoningen in een reguliere woonwijk. De gemeente reageert hier mee op het voorontwerp 'Plan Geestelijke Gezondheidszorg' van de provincie. In dat plan staat onder andere dat Zeeuwsch-Vlaanderen er in de komende vier jaar twintig plaatsen bij krijgt. Dat bete kent hier een verdubbeling van de beschermde woonvorm. De gemeente Hulst beschikt met de stichting Het Bosdorp al over twintig plaatsen. In het voorontwerp wordt de gemeente Terneuzen genoemd als kandidaat voor de twintig plaatsen. Maar Oostburg heeft twee brieven gestuurd om hiervoor in aanmerking te ko men. Op dit verzoek is tijdens de laatst gehouden statencom missie Welzijn niet afwijzend gereageerd. „Oostburg wil graag in aan merking komen voor die twin tig plaatsen", aldus een mede werker van de gemeente. „Het is niet juist dat zoveel facilitei ten naar Terneuzen gaan. De diverse voorzieningen moeten juist zoveel mogelijk over Zeeuwsch-Vlaanderen worden verspreid". De gemeente Oostburg denkt aan een vier aaneengesloten huurwoningen in een woon wijk. Maar ook nieuwbouw wordt niet uitgesloten. „De ge meente steekt zelf geen geld in het project. De beschermde woonworm wordt betaald door de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ)." De gemeente Oostburg heeft in haar verzoek ook gevraagd om de combinatie van de be- Van onze verslaggever SAS VAN GENT - C. van Wa terschoot van het accountants kantoor van Waterschoot legt op donderdag 1 februari in de bovenzaal van de Vlaanderen- hal in Sas van Gent de beoogde belastingvereenvoudinging van de commissie Oort uit. Deze vereenvoudinging is op 1 januari ingegaan. Het thema van zijn inleiding is dan ook 'Gevolgen belastingstelselher ziening'. Na deze lezing bestaat de mogelijkheid om via een panel discussie schriftelijke of mon delinge vragen te stellen. Deze informatiemiddag be gint om 14.00 uur. schermde woonvorm met een crisiscentrum. „Er is al lang behoefte naar een crisisopvang voor de directe opvang van mensen voordat ze voor ver dere hulpverlening in aanmer king komen. Je kunt hier. den ken aan de opvang van mis handelde kinderen. Die zijn uit huis gevlucht en hebben di recte opvang nodig. Daar is zo'n crisiscentrum voor be doeld". Zoals gezegd staat de provincie niet afwijzend tegenover het verzoek. Over de combinatie met een crisiscentrum moet nog nader worden gesproken. „Oostburg wil graag een multifunctionele woonworm. Maar de directe opvang van mensen is toch iets anders als de Beschermde Woonvorm. GS denken zeker mee aan het be leid van de gemeente Oostburg maar er moet een duidelijke scheiding tussen beide woon vormen worden aangebracht voordat dit idee wordt gehono reerd", zegt J. Maljaars na mens de provincie. Volgens Maljaars komen normaliter alleen de grotere gemeenten in aanmerking voor dergelijke faciliteiten. „Maar Oostburg heeft al twee maal op het voorontwerp gereageerd om in aanmerking voor de twintig plaatsen te komen. Die gemeente behoort dus zeker tot de kanshebbers", aldus Mal jaars. „Maar het 'Plan Geeste lijke Gezondheidszorg' moet nog worden vastgesteld. Daar beslissen GS over". Maljaars denkt niet dat voor die twintig plaatsen een nieuw gebouw wordt neergezet. „De provincie streeft naar het 'nor maal wonen in de wijk'. Daarom zien we het liefst een aantal aaneengeschakelde eensgezinswoningen. Mensen die voor deze woonvorm in aanmerking komen hebben recht op de faciliteiten van de reguliere wijkbewoner. Mis schien is het dan wel mogelijk dat de bewoners zelfstandiger kunnen worden. Zelf de huur betalen en alles wat daar bij komt". Het zelfstandiger wonen is ook het streven van Stichting Het Bosdorp in Hulst. „We pro beren de mensen zoveel moge lijk zelfstandig in de maat schappij te laten functioneren. Let wel, dit is ons streven. De meeste mensen wonen toch praktisch hun hele leven in een Beschermde Woonvorm", zegt P. Hoondert van Het Bosdorp in Hulst.

de Stem | 1990 | | pagina 13