bovagblad Barbara Cook Onrust breidt zich uit over heel Tibet Amerikaanse tv-serie trapt Mexicanen op hun ziel COMMUNISTISCHE PARTU IJLINGS BUITEN WET GESTELD Europarlement kraakt ontwikkelingsbeleid EG EG-commissaris Andriessen maakt rondreis Oosteuropa BUITENLAND DE STEM BUITENLAND ZATERDAG 13 JANUAR11990 BUKAREST (RTR/AFP) - De Roemeense com munistische partij is met onmiddellijke ingang 'buiten de wet gesteld', zo maakte president Ion Iliescu van het Front voor Nationale Redding gisteravond op de televisie bekend. Wellicht een tweede zaak-Rushdie Nazi-jager uit Syrië verwijderd SREDA - Een aantal auto-| jptimistisch met de verkc it jaar.- Siberië NIEUWSOVERZICHT Eerste zwarte gouverneur in VS 'VS schrappen hulp contra's Nicaragua' Columbia bergt onderzoekssonde LDEF 4000 moorden in één jaar iiï Medellin T21 Door Annemarie Heijn MEXICO-STAD - De Ver enigde Staten zijn weer eens op gevoelige Mexi caanse tenen gaan staan. Dit keer was de aanleiding de tv-serie 'Drugswar' die afgelopen week werd uitge zonden en via de kabel Me xico bereikte. In 1985 werd de Amerikaan En rique Camarena, agent van de Amerikaanse drugsbestrij dingsdienst (DEA) in de Mexi caanse stad Guadalajara ont voerd en vermoord. Achter de moord op Cama rena zat drugsbaron ,Caro Quintero, die van Guadalajara het zenuwcentrum van de drugshandel tussen Mexico en de Verenigde Staten had ge maakt. De reacties van Mexico op de serie lieten niet op zich wach ten. Pagina-brede koppen in de Mexicaanse pers spraken van 'laster' en een 'papieren oorlog' tussen Mexico en de VS. De se rie was aanleiding tot uren lange discussies in het parle ment. En de Mexicaanse am bassadeurs en een aantal con suls in de Verenigde Staten maakten bekend dat de Ameri kaanse regering 'hevig protes teert' tegen de inhoud van de serie. De makers van 'Drugswar' hebben dan ook een aantal ste reotypen van stal gehaald waarvan je tenen krom gaan staan. De Mexicanen zijn klei ne, luie, snordragende lieden, die krom Engels spreken en ook nog corrupt zijn. Tegen deze 'bad guys' die van de ene oorlog in de andere lijken te rollen, moeten de 'good guys', de Amerikaanse DEA-agen- ten, het opnemen. Maar de irritatie bij de Mexicanen wordt niet zo zeer veroorzaakt door die stereotypen als wel door de arrogantie van het Ameri kaanse optreden. De Ameri kaanse drugsbestrijdings dienst komt wel eens vertel len hoe de Mexicanen het moeten aanpakken en is reuze verwonderd dat Me xico hen niet volledig haar gang laat gaan. Maar hoe zou men in de VS reageren als agenten van de Mexicaanse drugsbestrij dingsdienst op Amerikaans grondgebied zouden opere ren, Amerikaanse burgers zouden lastig vallen en ook nog zouden eisen dat Mexi caanse vliegtuigen het Ame rikaanse luchtruim mogen schenden in een wilde ach tervolging van drugssmok kelaars? Terwijl de 'Zaak Camare na' in 1985 oorzaak was van een absoluut dieptepunt in de betrekkingen tussen Me xico en zijn noorderbuur - vooral vanwege de Ameri kaanse beschuldiging dat in Mexico tot op regeringsni veau mensen betrokken wa ren bij de drugshandel - Zal het dit keer niet zö ver ko- Er is nu een nieuwe presi dent in Mexico, Carlos Sali nas de Gortari, die door de Verenigde Staten wordt ge prezen om zijn drugsbeleid. Wanneer jn de VS de serie onderbroken werd door re clamespotjes, kregen de kij kers in. Mexico dan ook in formatie op het scherm over alle 'successen' van Mexico op het gebied van drugsbe strijding. De huidige regering liet ook Caro Quintero oppak ken en veroordeelde hem tot levenslang. Maar enkele maanden geleden onthulde de Mexicaanse pers dat Quintero ook in de gevange nis zijn extravagante le vensstijl voortzette en zijn drugszaken .met Colombia en de Verenigde Staten ge woon vanuit zijn 'cel' per te lefoon regelde. Over stereo typen gesproken Roemenen honen leiding weg Deze bekendmaking volgde na een dag van massale de monstraties tegen de communistische partij, en tegen de aanwezigheid van communisten in de overgangsregering van Iliescu. Tienduizenden anti-commu nistische betogers betoogden vrijdag, op de dag van natio nale rouw voor de slachtoffers van de opstand van december, voor het ministerie van buiten landse zaken in Bukarest mas saal tegen de voorlopige rege ring geprotesteerd. Zowel president Ion Iliescu als premier Petre Roman pro beerden vanaf het dak van een pantserwagen de mensen, die eisten dat alle voormalig com munisten uit het Front stap pen, tot kalmte te manen. Tijdens een herdenkingsce remonie voor de slachtoffers van de revolutie legden Iliescu en Roman een krans en namen zij een minuut stilte in acht, maar zelfs toen stond achter hen een man met het spandoek 'Weg met de commmunistische moordenaars'. De menigte voor het ministe rie, het hoofdkwartier van het Front voor Nationale Redding dat regeert sinds voormalig dictator Nicolae Ceasescu werd verdreven, schreeuwde 'Dood moet vergolden worden met dood, dood, dood'. Daarop be loofde Iliescu dat diegenen die •verantwoordelijk zijn voor de moorden tijdens de revolutie in het openbaar terecht zullen staan. Volgens de tweede man van de nieuwe regering, Silviu Brucan, zijn tijdens de omwen teling bijna 10.000 mensen ge dood. De eerste vice-president van KUWAYT (AP) - Een prominente islamitische geleerde heeft gedreigd met een nieuwe 'Rushdie- affaire' tegen plannen om in Frankrijk een geïllu streerde Koran uit te ge ven. Het eerste deel van het voor kinderen bestemde boek wordt momenteel in Parijs gedrukt „Het illustreren van de Koran is verboden en kan niet worden gesanctio neerd", aldus de geleerde. Deze duistere ideeën ko men neer op criminele da den die de heiligheid van de Koran belachelijk ma ken". Hij riep islamitische staten en instellingen op 'op alle niveaus in actie te komen om dergelijke po gingen de Koran te ont heiligen te stoppen'. PARIJS (AP) - De Franse nazi jager Serge Klarsfeld is vrijdag Syrië uitgezet, waar hij de uit levering wilde vragen van de oorlogsmisdadiger Alois Brun- ner. Hij werd door de politie uit zijn hotel gehaald en op een vlieg tuig naar Wenen gezet. Klarsfeld wilde in Damascus een openbare lezing houden over de vergrijpen van Brun- ner, die wordt beschouwd als de belangrijkste nazi die nog vrij rondloopt. Hij geniet de protectie van president Assad en woont in de buurt van Da mascus in een zwaar bewaakt pand. het Front, Dumitru Mazilu, kwam vrijdagavond aan een van de eisen van de demon stranten tegemoet en zegde toe dat de algemene verkiezingen die in april in Roemenië wor den gehouden, gecontroleerd zullen worden door de Ver enigde Naties. Mazilu kondigde gelijk aan dat hij zelf geen kandidaat zal zijn. Premier Roman werd uitge jouwd toen hij de demonstran ten probeerde toe te spreken. Hij kwam nauwelijks boven het 'Weg met het communis- me'-geschreeuw uit. „Ik beloof u dat de communistische partij niet meer bestaat", riep hij door een luidspreker, maar de mensen antwoordden „Jawel, jawel zij bestaat nog steeds", en „Iliescu is niets beter dan Ceausescu". De betogers juichten toen een een jonge arbeider, Martin Hutanu, op een pantserwagen naast Roman klom en een lijst met eisen begon voor te lezen. Hij drong onder meer aan op openbare processen tegen de Ceausescu-aanhangers die nu gevangen zitten en pleitte er voor dat de schuldigen geëxe cuteerd worden. De nieuwe re gering schafte de doodstraf na de executie van Ceausescu en zijn vrouw Elena af. Zij lieten luidkeels weten dat zij niet weg zouden gaan 'tot iedere communist in de rege ring ontslag heeft genomen'. Brucan, invloedrijk lid van het Front, werd met name ge noemd. Hij was tijdens het be wind van Ceausescu afgezant in de Verenigde Staten en de VN en sloot- zich pas op het laatste moment aan bij de op positie. De schilderes Chris tiana Tara, één van de vele be togers die het woord voerde bij de demonstratie,, legde uit waarom Brucan het bij het volk verbruid heeft: „Hij heeft altijd dingen gedaan voor geld, voor zijn eigen situatie of om dat hij een grote villa wilde". Ook Iliescu, een vroeger par tij-ideoloog die in de jaren '60 in ongenade viel, moest het ontgelden. „Wij willen Iliescu niet, wij willen Roman", schreeuwden de mensen. Hoe wel Roman's vader een com munistische minister was, schijnt de 43-jarige universi teitsdocent het goed te doen bij een groot deel van de bevol king. Serge Nicolaescu, filmer en een van.de oprichters van het Front voor Nationale Redding, was zeer geschokt over het pro test. Tegen verslaggevers zei hij„Wij kunnen in drie weken niet alles doen wat de mensen willen. De grootste bedreiging voor onze revolutie is anar chie". Op de vraag of het Front niet een paar leden moet ver vangen antwoordde hij: „Dat zou het makkelijkst zijn, maar daarmee komt er nog geen einde aan onze economische ramp". (ADVERTENTIE) NA GROOT SUCCES OP LONDEN WEST END EN BROADWAY NEW YORK IN SPECIAL CONCERT ',iiümiPw% Schouwburg 1 11 Casino Den Bosch 20 januari 1990 Tel. kassa: 073-125125, voor informatie: 073-120888 Premier Petre Roman tracht de woedende menigte tot kalmte te bewegen. - FOTOAFP In Praag wordt Andriessen begroet door parlements voorzitter Dubcek. - FOTOEPA BRUSSEL (ANP) - EG-commissaris Frans Andriessen van buitenlandse betrekkingen is vrijdag in Praag be gonnen aan een driedaagse trip naar Tsjechoslowakije, Bulgarije en Roemenië. Hij zal tijdens zijn bezoek een inventaris opmaken van de eco nomische situatié in de drie Oostbloklanden en de mogelijk heden om met EG-hulp in te spelen op het proces van econo mische verandering dat nu ook in deze landen op gang kan komen. Andriessen pleit er voor om voor'de bijstand aan Oost- Europa een aparte lijn in het EG-budget te openen. „Deze nieuwe politiek gaat jaren duren", aldus Andriessen bij zijn vertrek. O HONGKONG (IPS) - Nu de Chinese partijleiding deze week de staat van beleg in de hoofdstad Beijing heeft op geheven verschuift de internationale aandacht weer naar Tibet, waar de uitzonderingstoestand in de hoofd stad Lhasa sinds maart 1988 onverminderd van kracht is. Vorige maand verspreidde de onrust in Tibet zich tot buiten de hoofdstad Lhasa, waar het Chinese leger sterk vertegen woordigd is. De militairen hebben nu ook controleposten opgericht in de Zuidtibetaanse steden Shigat- se, Gyantse en Shedong. Naar verluidt hebben militaire pa trouilles de drie steden even eens onderworpen aan een fei telij ke staat-van-beleg. Chinese troepen zijn in Lhasa gelegerd sinds het. uit breken van anti-Chinese rellen twee jaar geleden. De Tibeta- nen eisen onafhankelijkheid. Volgens berichten uit Tibet hebben de Chinese autoriteiten deze eis beantwoord met het opvoeren van de onderdruk king. Vooral boeddhistische leiders hebben het zwaar te verduren. De geïndustrialiseerde lan den hebben steeds gezegd dat het opheffen van de staat van beleg in Beijing voorwaarde is voor het intrekken van de sancties die werden afgekon digd na het bloedbad onder de studenten, afgelopen juni. De onderdrukking in Tibet heeft in het Westen tot veel minder felle reacties geleid. Gedeeltelijk is dat te verkla ren uit het feit dat de westerse landen weinig drukmiddelen hebben, in het straatarme Ti bet zijn vrijwel geen buiten landse investeringen gedaan. Volgens veel waarnemers wacht Beijing op de traditio nele viering van het Chinese nieuwjaar eind januari, voor Tibetanen veelal een aanlei ding om voor onafhankelijk heid te demonstreren. Als deze viering dit jaar zonder inciden ten verloopt, vermoeden waar nemers dat de Chinese troepen wel eens snel uit de bezette Hi- malayastaat kunnen worden teruggetrokken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Europese Commis sie, het dagelijks EG-bestuur in Brussel, stuurt regelrecht aan op een forse confrontatie met het Europees Parlement. Al jaren scheept de Commissie de Euro pese volksvertegenwoordigers af met zeer gebrekkige informatie over het EG-ont- wikkelingsbeleid. Voor de betrokken par lementariërs is de maat nu vol. Zij willen dat het Parlement dit jaar geen advies uitbrengt over de ontwikke- lingsbegróting om op die manier de Euro pese Commissie tot meer openheid te dwingen. Volgens de Nederlandse socialiste Maartje van Putten, rapporteur van de Commissie voor Ontwikkelingssamen werking, is aan de stellingname van de specialisten in het Parlement een bewo gen vergadering in Marseille voorafge gaan. EG-commissaris Matutes, belast met de besteding van de jaarlijks onge veer 1 miljard gulden hulp aan een groot aantal niet-geassocieerde landen in Azië en Latijns Amerika, had kennelijk nat tigheid gevoeld, maar zijn overhaaste overkomst naar de Franse havenstad eind vorig jaar - een zeer ongebruikelijke geste - had geen enkel effect meer. „Ik ben blij dat mijn collega's zich zo standvastig hebben opgesteld", aldus Van Putten. Het moest ook wel. Al drie of vier jaar belooft de Commissie ons meerjaren ramingen, zodat wij als Parlement ten minste enigszins onze controlerende taak kunnen uitoefenen. Maar steeds weer worden wij met plannen voor één jaar af gescheept. We hebben daardoor geen en kel zicht op de besteding van de gelden, op de criteria voor hulp en op de effectivi teit ervan. Je moet al een soort hasj-hond zijn om de goede documenten te vinden. Wat dat betreft heeft de Commissie ge woon nooit haar huiswerk gedaan". Toen eind vorig jaar de parlementa riërs ontdekten dat de EG-ministers wél de beschikking hadden over meerjaren plannen en evaluatierapporten, was voor hen de maat vol. Van Putten: „Zij wel en wij niet. De minachting voor ons die daaruit spreekt kan het Parlement niet over zijn kant laten gaan". Van Putten zelf heeft zich als nieuw Parlementariër met groot enthousiasme op het EG-ontwikkelingsbeleid gestort. Nog deze week nam ze kennis van een rapport van het Europese Rekenhof, waarin de EG-hulpverlening aan de zo genaamde ACP-landen, een zeventigtal voormalige koloniën van de Twaalf in Afrika, het Caraïbisch gebied en de Stille Oceaan, zwaar wordt gekritiseerd. Maar Van Putten krijgt de indruk dat de hulp aan de niet met de EG geassocieerde lan den in Azië en Latijns Amerika, waar voor Matutes verantwoordelijk is, nog veel krakkemikkiger is. „Ik moet op mijn woorden passen, maar ik heb het gevoel dat het een onge looflijk hap-snap-beleid is. Ik ben op het betrokken directoraat-generaal geweest. Geen van de ambtenaren was in staat mij een lijstje van projecten te geven. Voed selhulp in Pakistan is bij het leger terecht gekomen. Elders subsidiëren wij de aan leg van een weg die straks wordt gebruikt om tropisch woud te kappen. Er ontbreekt samenhang en visie. En ondanks al onze smeekbeden wordt er nog steeds veel te weinig aandacht besteed aan zaken als de positie van vrouwen en het milieu in rela tie tot het ontwikkelingsbeleid. Daarom ook zijn de voorstellen van de Commissie voor volgend jaar voor ons absoluut on- aanvaarbaar". Volgende week donderdag, tijdens de eerste zitting van het Parlement in 1990, zullen Van Putten en haar medestanders duidelijk maken dat het voor het Parle ment op die manier niet hoeft. Van Put ten: „Tenzij we nu op korte termijn toch nog die meerjaren-planning zouden krij gen. Maar daar durf ik al bijna niet meer op te rekenen". Een Engelse collega schreef eens dat hij op een zeer koude dag in Siberië in de stad Jakoetsk had staan plassen toen tot zijn ontzet ting had gemerkt dat hij een razend snel opgroeiende stalagmiet produ ceerde, die hem zo benauwde dat hij zich tenslotte rugge lings achterover in sneeuw liet vallen om erger te voorkomen. Jaja. Weliswaar is het in de stad Ja koetsk 's winters zeer koud - zelf heb ik in die contreien wel eens een temperatuur van 48 graden onder nul het hoofd moeten bieden - maar in de eer ste plaats is daar geen mogelijk heid tot openbaar wateren voor handen en word je opgepakt als je het toch zou doen, wat een normaal stadsmens overigens wel uit zijn hoofd zou laten. En voorts is het door mij bewe zen, dat een straal lichaams vocht met een temperatuur van 37 graden boven nul niet op de zojuist beschreven wijze be vriest. Het Siberische dorpje Neljemnoje aan de Kolyma-ri- vier, waar ik eens een tijdje inge kwartierd ben geweest, bood na melijk dagelijks de gelegenheid tot deze waarneming, want men kent daar geen wc aan huis, doch slechts een rijtje houten schildwachthuisjes boven een gemeenschappelijke greppel in de open lucht. Engelsen zijn altijd amusante leugenaars geweest. En een ge bied als Siberië, waar we ten slotte nog zo bitter weinig van weten, leent zich uitstekend als decor voor even oncontroleer bare als krasse verhalen. Zoals het volgende, mij door Siberiërs zelf verteld. Er waren twee broers, Vanja en Kolja. Beiden waren aan de drank, maar Vanja had een baan als varkenshoeder, terwijl Kolja niets uitvoerde. Vanja's' taak was het om 's nachts de varkensstal van de sovchoz te bewaken en de varkens te eten te geven. Maar dat laatste deed hij niet. De zakken veevoer die hij in de troggen moest leeggooien, ver kocht hij door aan kolchozeboe- ren, die daarmee hun eigen pri- vé-varkens konden voeren. Van de opbrengst kocht Vanja vodka en die dronk hij 's nachts bij de varkensstal op. Op een nacht was hij zo ver schrikkelijk dronken geworden, dat hij van de omheining was gevallen en tussen de varkens te récht was gekomen: Die bedach- Door Bob van Huët PARIJS - Air France, de Franse nationale lucht vaartmaatschappij, heeft gen meerderheidsbelang van bijna 55 procent ver worven in UTA, de derde Franse luchtvaartmaat schappij- Met UTA, behorend tot het particuliere transportimpe rium Chargeurs SA, heeft Air France tegelijk de controle ge kregen over de binnenlandse Al de volgende ochtend werf duidelijk, welk duister plan er ia zijn nevelige geest was opgebor reld. Kolja had alle varkens stuk voor stuk naar de muur van de stal gesleurd en ze met een mee. gebrachte karabijn gefusilleerd. Tot zover het verhaal, dat onder I donderende lachsalvo's werd ge I bracht. Mijn benepen tegenwer-1 pingen werden door het gezel I schap aan tafel weggewimpeld, Kunnen varkens wel mensa opeten, vroeg ik. Was niemand dan gealarmeerd door de nach telijke salvo's? Kun je een var-1 ken tegen de muur zetten zonde I dat het wegloopt voordatje 1 kunnen schieten? Sleepte kolja I na elke executie het varkenskj-1 daver weg of lag er een onover-| zichtelijke stapel, wat volgendrf fusillades weer zou hebben be moeilijkt? Ja, ik vind het wel ea mooi verhaal, moest ik tenslotte Aut (an onze economische redactie lat concludeert het Bovagblac jrganisatie van autodealers, >ver de verkoopprognoses voor >e Bovag schat zelf dat er dit Vf jaar 480.000 auto's zullen wor- Door Alex. Münnnlnghoff toegeven, toen iedereen alwes gierend van de lach andere anecdotes op tafel gooide. Wat zat ik daar ook met mijn rationele praatjes. Dat Siberië ii een kosmos op zichzelf. In ze kere zin zwelgt men daar in hel barbaarse, het rauwe. De Sibfr riër ontpopt zich, als hij er wet kelijk voor gaat zitten, tot ea reus met brede armgebaren, ea daverende lach, een man vandt wilde natuur waarin hij heeft le ren overleven. Kijk mij eens puur mens zijn, zo roept hij je als het ware toe. Het verhaal van Vanja en Kolji zou, afgezien van de vraag of hél echt gebeurd is, nergens in dei Sovjetunie of waar ook ter reld hebben kunnen pi den, behalve met Russischtl mensen in Siberië, waar de af standen eindeloos zijn en del door Moskou zo gewenste con trole heel gering is. Doen wat' je zin in hebt, leven zonder Godl of Gorbatsjov, de grote vrijheid - al deze elementen vormen dt| aantrekkelijkheid van Siberië. Niet voor rnets arpvereij er elk jaar weer ■- ten zich geen ogenblik en vraten hem op. Een zeker rechtsgevoel gen's ej, meisjes, officfeelWatij kan de hongerige beesten niet ingewikkelde projekten meelt des, clubs van honderden ion- ontzegd worden. Slechts Vanja's door laarzen bedekte kuiten en voeten bleven over, zo verzeker den mij de vertellers. Toen Kolja over het lot van zijn broer hoorde werd het hem zeer zwaar te moede. Gedurende een maand bedronk hij zich." Daarna meldde hij zich bij de sovchoz voor de nog steeds vacante baan van varkenshoeder. Omdat nie mand die nederige taak wilde vervullen werd Kolja aange steld. helpen, maar in werkelijkheid om eens ongestoord met elkax om te kunnen gaan zonder hd getuttel en het gebrek aan pri vacy dat jonge mensen in dt grote steden zo frustreert. Ze keren vrijwel allemaal weel terug naar hun flatjes in Moskou en Lenlni Maar ze houden aan Sil toch een kleine tik over, eal venstertje op het bizarre, du hun weüicht later nog eens vn| pas zal komen. WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten hebben sindsl vandaag hun eerste zwarte gouverneur. De Democraail Douglas Wilder treedt aan als gouverneur van de staat Virgil nia. Wilder heeft zich in de campagne overigens niet gepresffl-l teerd als kandidaat van de zwarte kiezers, maar als een be-j roepspoliticus, een gematigd pragmaticus en iemand die men sen weet te verenigen. Zo hield hij tijdens de campagne angst-I vallig afstand van dominee Jesse Jackson, de kampioen vandel beweging die ijvert voor de rechten van de zwarten en achter- gestelden. Over hem zei Wilder kort geleden tegen de Waslt-I ington Post: 'Jesse voert campagne om te inspireren, ik omti winnen'. Zijn eerste zorg is het in orde brengen van de finan ciën van de staat, die tot in de vorige eeuw behoorde tot de V' venstaten'. BOSTON (UPI) - De Verenigde Staten zijn van plan na de koj mende verkiezingen in Nicaragua het grootste deel van hasj hulp aan de contra's die strijden tegen het bewind in Managua te schrappen. De regering in Washington heeft dat leiders vaal de contra's laten weten, zo heeft vrijdag de Amerikaanse kranjl The Boston Globe gemeld. Contra-leider Enrique Bermudez »l tegenover de krant dat de onderministers van buitenlandse za-l ken, Bernard Aronson en Richard Solomon, hem eerder detfl week hadden gezegd dat de meeste hulp na de verkiezing®! van 25 februari zal worden gestaakt. Volgens de AmerikaanSl bewindslieden zou alleen een onverwachte daad van de regf| ring van Nicaragua, zoals het doden van leiders van de op] tie, daar verandering in kunnen brengen. HOUSTON (RTR) - Het ruimteveer Columbia heeft vrijdag®! een precisie-operatie de enorme, elf ton zware en tien metdl lange onderzoeksatelliet LDEF met een middellijn van 4,5 n*j ter uit de ruimte geplukt met behulp van zijn 12 meter lartfl robotarm. Dit gebeurde na een achtervolging van 1800 kilonH ter. De sonde Long Duration Exposure Facility (LDEF), «*1 langzaam terugviel naar de aarde, is bedekt met wetenschap! pelijke instrumenten die informatie moeten verschaffen owj de effecten van een langdurig verblijf in de ruimte op een gW®| aantal zaken van in totaal 120 plantenzaden tot en met ruim^j materialen. BOGOTA (DPA/ANP) - Medellin, de Colombiaanse stad diefl toeristische folders wordt verkocht als een romantische conrtT natie van Casablanca en Rio de Janeiro, heeft ook in 1989 ha» naam als de Colombiaanse 'hoofdstad van de misdaad' alle^i aan gedaan. In 1989 zijn er officieel 4.015 mensen vermoei meer dan ooit tevoren. Het totale aantal moorden over Wl 1989 bedraagt officieel bijna 18.000, maar tal van Colombia^! twijfelen aan dit cijfer omdat duizenden politieke moorden gaan door het leger en rechtse doodseskaders niet zouden den meegeteld. De politie zoekt de „onbekende daders" van^'l loze moorden meestal in de rijen van de drugsmafia. Ben verkocht. In 1989 lag het lantal op ongeveer 495.000 zo'n tienduizend hoger dan de Bovag toen prognoti- erde. Als alle prognoses van de luto-importeurs worden be waarheid, zouden er in 1990 0.265 nieuwe auto's worden 'erkocht, 70.000 méér dus dan Ie Bovag aan de hand van gen onderzoek denkt. „Een lantal individuele doelstellin- n van de importeurs mogen veel te optimistisch worden itempeld", schrijft het Bo- gblad deze week dan ook, - Overigens verwacht geen :ele importeur dat de markt 000 wagens groot zal zijn. schattingen lopen uiteen ran 475.000 (Volvo) tot 510.000 :emplaren (BMW, Opel, Peu- it, Renault). De gemiddelde atting zit op ongeveer een ilf miljoen auto's. Wat de consumptieve beste- igen betreft zitten de impor- ■urs dus redelijk op één lijn en iet eens zover van de prognose an de Bovag. Het volgens de ivag te grote optimisme is ge- igen in de marktaandelen die importeurs individueel den- jen te veroveren. Opgeteld lei- in die tot de 550.000 stuks. De belangrijkste prognoses fers '89 gemeten tot 20 no- 'ember): 'a Romeo denkt het markt- tes! indeel van 1.10 procent te be nden die het merk in '89 op- nwde. Dat ligt belangrijk ho ler dan het aandeel dat Alfa in had (0.8). Vooral de komst an Alfa 164 is daar debet aan iweest. Extra interessant voor ibrikant en dealers, omdat de agen in het hogere, goed ren nende marktsegment zit. BMW denkt het marktaan- :1 te verhogen van 2.1 naar 3 procent. jtroën wil de komst van de benutten om van 4.5 naar 5 irocent te groeien. Fiat zit om 4.9 procent en wil ar 5.7 procent Betere lever- larheid van de nieuwe Tipo de introductie van de ver duwde versie van de Uno lig- 'n aan die 'ambitieuze doel- illing ten grondslag. Vorig 'ar haalde Fiat hetzelfde per- ~tage als doelstelling overi- rns niet. I Fofd denkt met de medio vo- Tg jaar gelanceerde Fiësta te en scoren. Ook de moge- Jke komst van de nieuwe Es- "rt kan voor impulsen zorgen, ord geeft'11 procent op tegen "•4 nu. Honda is zeer optimistisch. !,~apanse producent haalde 89 de twee procent nog niet, ar spreekt nu over 2.6 pro- Hen doelstelling die 30 ocent hoger ligt dan de ver- 'pen vorig jaar. yundai doet daar nog een epje bovenop met 40 procent tegen 0.86). Lada is eveneens ambitieus: tÜL-pn anderhalf procent een vermeerdering Ti.^derde van de verkopen, in aZuu doet ket wat kalmer a"hans in verhouding tot "wgaande merken: 5.5 tegen Pro^t Nog altijd 20 pro- lin eX r?' wat te danken moet yh aan de vernieuwde 323. «ercedes Benz is een van de ®en die denken aan stabi- :SrH5.Van de verkopen. Nu u 2 2 -merk 22 Procent, dat bij procent worden, maar oi) een iets hogere markt. ■>Bn. Shi wi! 2-9 tegen 2.3 wr]q»o?U' De d°elstelling r lang lag op dezelfde hoog- '£nWerdnietgehaald- 0» sterk opgeko okt p ,r top no6 niet be- ■opJ rfn doelstelling van 6 Onli - 5-9 Procent in '88. ,i ls z°wel met marktaan- tntoi met de schatting van ian -?l verhopen zeer hoog irkt?^a Vijftien procent /«aandeel ('88; 14.2) bij een ende markt naar 510 ooo ïen J? ^hnistisch. Opel zal n op een:beter leverbare I

de Stem | 1990 | | pagina 4