L DESTEM I W E E K E N D Van Gogh herdacht in zijn provincie De verdwenen cultuur van het Paaseiland Discussiestuk met twee vrouwen van IKON op Nederland 3 FEURS Ischa, Jan en Karei ACTIVITEITEN IN ZUNDERT, NUENEN, DEN BOSCH EN EINDHOVEN Neil Young in Onrust Veronique in trek bij adverteerders WONDERLIJKE BEELDEN OP TENTOONSTELLING IN BRUSSEL door VAN DIJK m km mm mm a mm, K DANSPORTBEDRIJF AMSTERDAM - Op 6 maart worden door de PTT in Zundert twee postzegels 0,55 en 0,75) bij het Van Goghjaar gepresenteerd. Ze zijn ontwor pen door Otto Treuman. Toneelstuk Literair Capitool Foto's Sleutel Kraterwand Ook Breda ZATERDAG 13 JANUAR11990 SPEELFILMS OP TV Zondag A9o zelfde. Ken in de orna en jop17'eW.199°- m/v B.V. H de meern, strijkviertel 3 voor onze vestiging legger, met ervaring vriesvervoer op Duits- praak met dhr. A.A. de 60 (tijd. kant.-uren). )nze en 100 ciële :ern, Door Jan Koesen HILVERSUM - Een onder wijzeres verschoont een jongetje van vijf dat in zijn broek heeft gedaan. Een an der kind ziet dit. Een zeden misdrijf, meldt het door haar ouders opgefokte kind, waarna die ouders eeii actie op gang zetten om de onder wijzeres weg te werken. Haar directe bazin moet het vuile werk opknappen. Geert de Jong. De onderwijzeres verdedigt - foto theaterbureau zich onder vier ogen met de waarheid, maar weigert hier mee in de openbaarheid te tre den, omdat zij het kind beloofd heeft niemand te vertellen dat het in de broek heeft gedaan. Dat dit besluit haar sociale on dergang betekent, neemt ze op de koop toe. Haar bazin pro beert haar van haar besluit af te brengen. Een discussie ont staat over werkende vrouwen met kinderen. Dit is ongeveer het verhaal van 'De Aanraking', een stuk van vijftig minuten dat de Amerikaanse schrijver Daniel M. Klein in opdracht van de "IKON heeft geschreven. Eric Oosthoek heeft het ingekort en in Nederlandse begrippen ver taald. Het oorspronkelijke werk was namelijk geïnspi reerd op een Amerikaanse krantebericht. De twee hoofd rollen worden gespeeld door Geert de Jong als de voorzitster van de ouderraad en Will van Kralingen als de principiële en bevlogen onderwijzeres. Het decor is een zonnige school en wat omgeving. Het stuk is voornamelijk een dia loog tussen de twee vrouwen die elkaar eerst afstoten en na een harde discussie elkaar be ter begrijpen en waarderen. De twee actrices leveren een op merkelijke prestaties, maar 'De Aanraking' had aan kracht ge wonnen als er wat meer gezwe gen werd. Nu moeten de dames bijna zonder naar adem te hap- -pen hun zinnen eruit gooien. Het onderwerp gaat al pra tende verschuiven. Eerst gaat het over de vraag of de onder wijzeres inderdaad zich ver grepen heeft aan een jongetje en vervolgens staat de vraag centraal in hoeverre een wer kende moeder met kind haar gang kan gaan. Het oude liedje dus waar de vrouw thuishoort. Geert de Jong en Wil van Kralingen verkeren beiden in de situatie werkende moeder te zijn. Zij hebben levendig en langdurig met elkaar gediscus sieerd over punten, opgeroepen door de tekst. Hun persoonlijke inzet is dan ook merkbaar en komt het spel ten goede. Daniel Klein is een Ameri kaanse schrijver van thrillers, romans en televisie-stukken en is via een huwelijk met een Ne derlandse vrouw met de IKON verbonden. Ondanks de wat to neelmatige uitstraling is 'De Aanraking' een serieus werk met interessante elementen. Van de kunstredactie Evenementen in Zundert, Etten-Leur, Breda, Tilburg, Den Bosch en Nuenen, worden vermeld in het officiële programmaboekje (voor 5,- in de boekhandel), dat de Stichting Van Gogh 1990 deze week heeft uitgegeven. Behalve de reeds eerder ge melde grote Van Gogh-ten- toonstellingen in Amsterdam en Otterlo (verzekerde waarde miljard gulden) zijn er tal rijke afgeleide exposities. De Tsjechische kunstenaar Jiri Kolar stelt een vijftigtal wer ken, geinspireerd op Van Gogh, tentoon; onder meer van 23 juni tot 29 juli in het Van Gogh Cen trum in Zundert en van 15 augustus tot 21 oktober in cul tureel centrum De Schuur in Zevenbergen. Amulf Rainer laat zestig overschilderingen van foto's en reprodukties van zelfportret ten van Van Gogh zien op een expositie die ook in Zundert komt van 17 februari tot 15 maart en in Breda' s Beyerd van 15 augustus tot 21 oktober. Naar aanleiding van de he ruitgave van het fotoboek, dat Emmy Andriessen in 1953 maakte met de titel 'De wereld van Vincent van Gogh', worden veertig foto's daaruit op groot formaat geëxposeerd op ver schillende plaatsen. Van 15 maart tot 30 april in Zundert. 0p 4 april vindt in Eindhoven de première plaats van een to neelstuk ovfer de laatste maan den van Vincents broer Theo, 'Zaaier met ondergaande zon', geschreven door Canci Ge- raedts. De acteurs Titus Tiel Groenestege, Wil van der Meer en Bart Oomen voeren het uit in de regie van Ger Beuken kamp. De Federatie van Amateur Beeldende kunstenaars organi seert een schilderwedstrijd voor zondagsschilders. Deel name staat open voor de 4000 leden van de federatie-vereni gingen. De 45 beste werken worden onder meer in Zundert geëxposeerd. Het Noordbrabants Genoot schap houdt op 27 januari a.s. een themabijeenkomst in de hervormde kerk van Zundert. Daar zal prof. J. Goedegebuure dan een lezing houden over 'De literaire waarden van de brie ven van Vincent van Gogh'. De SDU zal in mei een vierdelige uitgave met 2000 pagina's met 'De brieven van Vincent van Gogh'(prijs ca 200,-) laten verschijnen. In het tweede huisje van links in Zundert woonde Vincent van Gogh. 40l9tthHnE IsO :nsrt Het programma 'Onrust' is zondag tussen 19 en 20 uur geheel ge wijd aan Neil Young. Tijdens Youngs concert in Amsterdam vo rige maand had Bram van Splunteren een exclusief interview met de ster. Uit dit concert zijn vanavond drie njommers te horen: 'Ohio', 'Heart of gold' 'Rocking in the free world'. In de special is ook een archief-film van Wim van der Linden opgenomen met beelden uit 1971 van Youngs boerderij in California In 'Het Capitool' wordt zondag om 12 uur op Nederland 3 onder leiding van Fred Verbakei gesproken over de vraag: mogen ge meenten een eigen anti-apartheidsbeleid voeren? Gasten zijn on der meer R. de Bok, voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en W. Etty, wethouder van Amsterdam. Het Noordbrabants Genoot schap heeft, samen met de ver eniging O.K.& W. en NRC- Handelsblad een jaarlijkse Van Gogh- lezing, te houden in Den Bosch, ingesteld. Kudi Fuchs zal de eerste houden op' 15 juni in de hervormde kerk aldaar. 'De wevers en Vincent van Gogh' is de titel van een thema-tentoonstellingh, die van 2 juni tot 7 oktober wordt gehouden in het Textielmu seum in Tilburg. De tentoon stelling zal op basis van weten schappelijk onderzoek de wer kelijke leef- en werkomstan digheden reconstrueren, die Van Gogh op zijn schilderijen tot uitdrukking bracht. Van 23-30 juni wordt in Nue nen een Van Goghweek gehou den, met verschilldend evene menten op gebied van zang, to neel, film en beeldende kunst. In Etten-Leur is van 7 april tot 22 april in de oude hervormde kerk een fototentoonstelling te zien betreffende het leven en de werken van Vincent van Gogh in Etten in 1881. Op de dag van de officiële opening van het Van Gogh jaar 1990, door koningin Beatrix in Amsterdam en Otterlo, wordt ook het Van Gogh Centrum in HILVERSUM (ANP) - Ver onique blijkt flink in trek bij de adverteerders, nadat bekend is geworden dat het commerciële station vanaf half februari programmas gaat uitzenden met de ster ren van producent Joop van den Ende. Volgens een woordvoerder van Veronique is tot nu toe voor 50 miljoen gulden reclamezend tijd gereserveerd voor de pe riode vanaf half februari tot het einde van het jaar. Zonder de sterrenprogrammas zou Veronique op het moment nog niet verder zijn gekomen dan reserveringen tot naar schat ting 30 miljoen gulden. Voor het hele jaar wordt een omzet verwacht van ongeveer 200 miljoen gulden. Of de tarie ven zullen stijgen is volgens de woordvoerder op het moment nog niet met zekerheid te zeg gen. Die worden definitief vastgesteld op grond vah ge realiseerde kijkdichtheidscij- fers. foor Koos Tui tj er BRUSSEL - Het Paaseiland - beroemd om zijn soms 10 Heter hoge stenen beelden daarom een bron voor'al- 'erhande speculaties - staat centraal op een tentoonstel ling, die op 26 januari in Brussel geopend wordt. Uit Heer dan 50 landen zijn 250 objecten bijeengebracht. De expositie poogt een idee te geven van de verdwenen Paaseilandcultuur. De titel v_an de manifestatie luidt: Paaseiland: een raadsel?' Bet Stille Zuidzee-eiland 3500 kilometer uit de kust Jan Chili - werd in 1722, op Paasdag in dat jaar, ontdekt boor de Zeeuwse admiraal Ja cob Roggeveen. Ook toen al xielen de wonderlijke beelden °P. die in grote getale op het ™and te vinden waren Niet de Nederlanders, maar de Span jaarden vestigden het gezag op net eiland. Maar dat weerhield :e beroemde engelse ontdekker James Cook er niet van om in dezelfde periode ook een voet aan land te zetten. Cook is de- geen geweest, die in Europa en junerika belangstelling wist te wekken voor het eiland. Vanaf de 19e eeuw is de be volking blootgesteld geweest gif. PAASEILAND ■gyp- Rarakoe ÜSS "ra ■g?- 4 Poenapaoe •Molaveri Vo,hoc. Orongo 5B' *A HoO. aan uitbuiting en zelfs depor tatie naar het zuidamerikaanse continent. Honderd jaar gele den - het eiland kwam in 1888 in Chileense handen - waren nog slechts 178 Pascuanen in leven. Inmiddels was al veel van wat aan de oude cultuur herinnerde, vernield of wegge haald. In de jaren dertig van deze eeuw streek een Belgisch- Franse wetenschappelijke ex peditie neer op het Paaseiland. De opzet was archeologisch on derzoek te doen en dan ook een sleutel te vinden tot de won derlijke taal, die op schriftta bletten was aangetroffen. Die sleutel is nog steeds niet gevon den, hoewel in het huidige computertijdperk de ontcijfe ring nabij kan zijn. Na afloop van de expeditie werden twee kolossale beelden met veel moeite naar Brussel ver scheept, maar de'vele raadsels over deze cultuur bleven be staan. De Nederlandse cineast John Femhout maakte als exp editielid een film over dit on derzoek. Na de Tweede Wereldoorlog was het de beroemde Zweedse volkenkundige Thor Heyer- dahl die het eiland opnieuw in de publiciteit bracht. Op de golven daarvan ontwikkelde de Zwitser Van Daniken zijn theqrieën. De ex-hotelier be weert onder meer dat de op zienbarende beelden door bui tenaardse wezens geïnspireerd zijn. De vraag hoe de vele zwaar be schadigde beelden, die zich nog steeds op het eiland bevinden op hun plek gekomen zijn, is nog steeds niet beantwoord. Wel is duidelijk dat zij op het Paaseiland uit een kraterwand gehakt werden. Inzoverre is het verhaal van Von Daniken ge klets in de ruimte. Kolossale beelden op een vulkanische helling op Paaseiland. De oude cultuur inspireerde in het begin van deze eeuw een aantal Europese kunstenaars. Picasso verwerkte zelfs houten beelden in zijn werk. Het was beslist niet moeilijk om deze beelden te pakken te krijgen: voorzover missionarissen ze niet vernietigd hadden, werden de objecten in Europa en Ame rika verhandeld. Op het eiland zelf is geen houten beeld meer te vinden. De Paaseilandtentoonstel ling in Brussel was eerder - maar toen iets kleiner van opzet - in Frankfurt te zien. De tentoonstelling duurt tot en met 29 april en is te zien in de Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis in het Jubel park. De Nederlandse Spoor wegen hebben het evenement in hun Trein plus Toegang pakket opgenomen. Ook in het Volkenkundig Mu seum Justinus van Nassau in G5 foto ben steffen Zundert geopend. Op het Am sterdamse Museumplein is er dan 's avonds een groot vuur werk van de Franse vuurwerk- kunstenaar Pierre Alain Hu- bret, dat rechtsreeks door de tv wordt uitgezondea - foto archief de stem Breda wordt aandacht besteed aan het Paaseiland. Vanaf nu is er een tentoonstelling te zien, waarin het eiland vanuit een Hollandse optiek wordt beke ken. Het Bredase museum stelt de vraag aan de orde wat Hol landse zeelieden zochten in het Stille Zuidzeegebied. Onder meer wordt het doopceel ge licht van de zeeuwse admiraal Roggeveen, die al in de zestig was toen hij het eiland ontdek te. Deze tentoonstelling is tot en met 16 april te zien. Elke avond zien we wel zo'n kletslokaaltje met mensen die sprekend of klappend een bijdrage leveren aan een van de vele praatshows. De babbelboxen van Sonja, Sleeuwenhoek of Van Willigenburg zijn niet meer weg te denken. Even met de microfoon de zaai in, tussen de mensen, het is een vaste methode geworden om wat actie in het programma te krijgen. In heel wat gevallen lukt de truc niet. Het ligt aan de pre sentatoren die na twee vragen uitgepoept zijn of aan tribu neklanten die eigenlijk niets te zeggen hebben. Maar als het goed gaat, ontstaat er een spannend programma. Deze week waren er drie voorbeelden. Het publiek van RUR mag alleen meelachen of meebóeën, Jan Lenferink zorgt voor de show. Zijn brutaliteit levert soms een kolkende conversatie op, maar het hangt sterk af van de gasten. Deze week verscheen eerst Astrid Joosten, een van de etalagepoppen van de TROS. Zij bleek toch iets menselijks te hebben: haar darmen. Daarna kwamen ge lukkig twee aardige Belgen om het gekeuvel geanimeerd te maken. De filmer Dominique Deruddere, succesvol in Hol lywood, en Cari Huybrechts lieen zich vrolijk opjutten, zo dat het toch nog gezellig werd. Ischa Meijer heeft op maandagavond zijn eigen 25 minuten op Nederland 3 onder beheer van RVU en HV en zal dus nauwelijks bekeken worden. Toch is hij een van de beste in terviewers in medialand. Deze week ging het over het ver liezen van een vaste overtuiging, de leegte na het wegvallen van de ideologie. Ischa praatte aan tafel met Amerika-kenner Maarten van. Rossum en snelde af en toe het zaaltje in om te praten met 'afvalligen': een man die was opgegroeid in de leer van de NSB, een orthodoxe jood die de Palestijnen serieus was gaan nemen, en Wouter Gortzak, die uit een communistisch nest komt De laatste had het er moeilik mee dat zijn situa tie op één lijn werd gesteld met die van de ex-NSB'er. Ischa Meijer is steeds naarstig op zoek naar 'pijnpunten' bij zijn gasten en is bereid ze voortdurend te onderbreken om het antwoord te krijgen dat hij wenst. Dat kan wel een irri tatie opwekken, maar als het lukt, is er in dat korte pro gramma toch iets boeiends gebeurd. Ischa begint steeds met het zingen van een lied en loopt rond alsof hij acteert om aan te geven dat we niet alles te zwaar moeten nemen. Het blijft amusement. Karei van de Graaf heeft sinds twee weken zijn eigen talk show op de donderdagavond, vlak nadat NOS-Laat op net 3 uit de lucht is gegaan. Karei is echt een aanwinst, zijn pro gramma is verfrissend, zijn vragen getuigen van alertheid en grote kennis van zaken. De vorige week liet hij iemand praten over de ondeskundigheid waarmee hulpacties voor het buitenland worden opgezet, maar praatte hij ook met twee wetenschappers die in het oerwoud onderzoek hadden gedaan.' Zelf had hij totaal geen moeite met deze uiteenlo pende onderwerpen. Deze week begon hij met de gehandicapte Margot Keune, die met Sylvia Millecam in een toneelstuk speelt. Daarna had hij een bijzondere gast, die je tot nu toe alleen bij Adriaan van Dis kon verwachten. Het was de excentrieke Britse schrijver van reisboeken Redmond O'Hanlon, die fraaie anekdotes vertelde uit centraal Afrika, waar slimme bewoners je de geld laten betalen om het oerwoud te mogen betreden (Karei heeft kennelijk iets met oerwouden). In 'Lopend Vuur' was eerder op de avond even gesproken óver Redmond O'Hanlon, maar Karei van de Graaf haalde hem gewoon in zijn programma. Veronica gaat vandaag verder met de reeks films naar boe ken van horror-schrijver Stephen King. Vanavond is om 21.25 uur Silver bullet aan de beurt. In een rustige stadje worden telkens bij volle maan mensen vermoord door een weerwolf. The elephant man van David Lynch is de nachtfilm op Ne derland 2 (00.11 uur). Deze aangrijpende film gaat over John Merrick, de man die rond de eeuwwisseling zo mismaakt was, dat hij als kermisattractie diende. Hij blijkt intelligent en gevoeiog te zijn. John Hurt speelt de titelrol en Anthony Hopkins is dokter Treves. Two people, te zien op Veronique om 20.15 uur, vertelt het verhaal van een deserteur die zich pas bij thuiskomst reali seert wat de gevolgen van zijn onherroepelijke daad kun nen zijn. Peter Fonda en Lindsay Wagner vertolken de hoofdrollen. Off beat (om 22.05 uur op Duitsland 1) is een komedie met Judge Reinhold en Meg Tilly. Bibliothecaris Joe valt in op de repetitie van een dansshow van de New-, yorkse politie. Hij ontmoet er een aantrekkelijke agente en wordt verliefd. Liefhebbers van SF-films kunnen om 23.35 uur op Duitland 1 terecht. Dat net vertoont Forbidden planet In het jaar 2200 vinden astronauten op een planeet een man, die met zijn dochter en een vriendelijke robot een éénman- simperium heeft opgebouwd. België 1 heeft vanmiddag om 16.00 uur een klassieke stomme film geprogrammeerd. Het is The cameraman met .Buster Keaton in de rol van een fotograaf, die het als came raman wil proberen. BBC 2 brengt vanmiddag de spekta kelfilm Waterloo met Rod Steiger. Napoleon en definitieve nederlaag staan centraal. Vanavond is het op BBC 2 griezelen geblazen met achter eenvolgens La maschera del demonio (om 22.40 uur) en La casa delTesorcismo (om 00.05 uur). Duivels, heksen en an dere bizarre creaturen spelen in beide films de hoofrollen. Op BBC 1 is vanavond om 23.20 uur de sprookjesachtige film The Beatmaster te zien. Daarin leert een jongen met ko- ninklij k bloed de oosterse vechtkunst. De VPRO komt morgenavond om 20.37 uur weer met een film van Stephen Frears. Dit keer is het The hit. In die film met John Hurt en Terence Stamp krijgt ex-gangster Willie Parker in Spanje bezoek van twee huurmoordenaars. Hij laat zich gewillig meevoeren, maar speelt onderweg een psychologisch spelletje. Veronique brengt morgenavond om 20.20 uur de komedie The fortune van Mike Nichols. Jack Nicholson en Warren Beatty imiteren Laurel en Hardy. Op Duitsland 1 is om 20.15 uur, A bridge too far, Richard At- tenboroughs zorgvuldige reconstrutie van de slag om Arn hem te zien. De film wordt opgesierd door sterren als Sean Connery, Robert Redf ord, Dirk Bogarde en Michael Caine. Greta Garbo-fans kunnen hun idool morgenmiddag om 15.00 uur op Duitsland 3 aan het werk zien in The kiss. Greta wordt door haar jaloerse man betrapt als ze een kus uitwisselt met een van haar aanbidders. Ook op Duitsland 3 is morgenavond om 20.00 uur La perla te zien, een oude ver filming van een verhaal van John Steinbeck. The man from Snowy River (om 16.00 uur op BBC 1) is een Australische western, waarin de 'strenge vader Kirk Douglas ziet hoe zijn dochter er vandoor gaat met een wees jongen. BBC 2 zoekt het ook morgen in Italiaanse films. Om 16.00 uur wordt Senso van Luchino Visconti uitgezonden. Dat is een high society-drama in Venetië anno 1866.

de Stem | 1990 | | pagina 35