bezig' Zijlstra 5EBEURS VOOR: Onenigheid werkgevers en werknemers over hanteren prijsstop 3°nm82hS Ex-minister Ruding mogelijk voorzitter Oost-Europabank Tele-leren: onderwijs van de toekomst? I )e$re|ya «88 CAMPING Voeten wassen na betonstappen BINNENKORT TOCH NIEUW OVERLEG TUSSEN GEMEENTEN EN OVERHEID VERWACHT SübbST DE STEM COMMENTAAR Dales en de pers Extraatje ambtenaren onderzocht 'Bétere begeleiding supporters' BINNENLAND PESTEM BINNENLAND ZATERDAG 13 JANUAR11990 i T28 DEN HAAG - Gemeenten in Nederland die in hun aankoopbeleid bedrijven bevoordelen die geen banden onderhouden met Zuid Afrika, moe ten er rekening mee houden dat dit beleid door de Raad van State wordt afgekeurd. «ft UTHALI^ Ito i eerste incident had minister Dales zich voorgenomen om loekn n te beteren- Van dat voornemen is bar weinig terecht I» ri n' Als 'ndividu heeft len Dales het recht om de publiciteit ae weg te gaan. Als minister van Binnenlandse Zaken kan ze (I een dergelijke houding nauwelijks permitteren. Zij oefent Publieke functie uit. Een van de consequenties daarvan is dat gevoerde beleid in alle openheid-besproken moet kunnen peer- ^constateren dat len Dales op zijn zachtst gezegd een ei3enaardige opvatting heeft over dat deel van haar taak. Nederland: minder F-16's voor NAVO Stortplaats Westervoort moet dicht Braks vindt loodaffaire betreurenswaardig Marathonactie kruiswerk CNY-bond voert acties in metaalbedrijven 'Winstdeling ook in vorm van aandelen' Geen conferentie steenkool-boycot T5 i deze incidentele genwoordigen on- procent van het ongeveer één mil- i. Wordt daar ook ld wat er in de Ne- cerken via de col- binnenkomt, dan totaal van Neder- evigheid op ander- d. 3te is een schatting, .gsten van de huis ollecten zijn bij het t bekend. Zodoende edewerkers van dit ;n uitsplitsing ma- e gulheid van de in- an de verschillende In 1988 scoorden i het best met ruim ien per persoon. De van Gelderland zich redelijke mid- s met gemiddeld le Brabanders waren inige kant met 3,92. jierig waren de Dim- net 3,32. directeur Wester :t voor ze op: hij heeft geen zicht op wat iderlingen allemaal ken en andere niet CBF gecontroleerde :s geven. aast heeft hij nog een ng voor de enorme en per provincie: „De i van de inzamelende tties keken alleen opbrengst per provin- kan de conclusie zijn: brengt veel op. Maar iten dat die provincie keer zoveel inwoners [s bijvoorbeeld Dren- daardoor veel slechter is leek te komen." oecumenische paro- jmeente Helmershoek chede had zichzelf vol- irattinga ook klem ge- Katholieken of protes- die geen oecumenische sn willen, werd geen alternatief geboden. Dat andere oecumenische jmeenschappen wel het zodat de kans op moei den daar heel wat ge- is. Dat het aartsbisdom it eenzijdig een veto uitgesproken, is naar irdeel van Brattinga wel jcumenische misser. Dat jehoren te gebeuren in ispraak met de leiding e hervormde en gerefor- le synode, die immers artij wéren in de zèak. ar het werkelijke pro- o is onder het tapijt ge- n. Dat is-namelijk de of de scheidslijnen wel waar de bisschoppen ze :e de intercommunnie n, namelijk tussen ka- sken en niet-katholieken. verschillen in opvatting eucharistie en avond lopen dwars de kerken leen, ook door de rk kerk. mensen feitelijk geloven, •t tussen vele katholieken protestanten geen ver- len meer op. Dat stelt de hoppen eigenlijk voor de ig of het verbod op inter- nunie echt wel tot niet- olieken beperkt kan wor- Anders gezegd: is de ba- voor dit verbod in het katholieke huis al niet ehold? ge tussen ;ve aad CDA- gen ken, norm' an het ogen me een r. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Werkgevers en werknemers in de Sociaal Econo mische Raad verschillen diep gaand van mening over de vraag onder welke omstandigheden de overheid maatregelen mag afkon digen om prijsstijgingen te beteu gelen. De werkgevers in de commissie die het ontwerp-advies over een wijzi ging van de Prijzenwet heeft opge steld, vinden dat een prijsmaatregel alleen mag worden genomen als ook in de lonen wordt ingegrepen. JJe werknemersvertegenwoordigers in de commissie zien geen aanleiding om onder alle omstandigheden prijzen en lonen op gelijke wijze te behande len. Het meningsverschil draait om de criteria in de Prijzenwet op grond waarvan kan worden ingegrepen. Werkgevers en werknemers zijn het er over eens dat de Prijzenwet als in strument om de geldontwaarding te bestrijden, terughoudend moet wor den toegepast. Er mag niet te snel naar dit middel worden gegrepen en ook moeten eventuele prijsmaatregelen niet te lang van kracht blijven. Geen verschil van mening hebben werkgevers en werknemers over het beginsel dat prijsmaatregelen alleen genomen mo gen worden in het kader van een sa menhangend beleidspakket ter be strijding van de inflatie. Het tijdelijk karakter van zo'n beleidspakket moet in de wet worden vastgelegd. Maar werkgevers en werknemers vallen uiteen als het gaat om het ver band tussen lonen en prijzen. De werkgevers vinden dat een prijs maatregel alleen mag worden geno men als er sprake is van een situatie waarin er op grond van de wet op de loonvorming ook in de lonen kan wor den ingegrepen. De loonwet definieert die situatie als 'een zich plotseling voordoende noodsituatie van de nationale econo mie, veroorzaakt door één of meer schoksgewijs optredende externe fac toren'. De werknemers willen niet uitslui ten dat een prijsmaatregel wordt ge nomen bij een snel toenemende infla tie die het gevolg is van geleidelijk op lopende spanningen in de (nationale) economie, ook als er nog geen sprake is van een acute noodsituatie. Zij stel len zich op het standpunt dat de loon- vorming in vele opzichten van de prijsvorming verschilt Een belangrijk vershil is volgens de werknemers dat de loonvorming in het algemeen beter dan de prijsvor ming kan worden beïnvloed door overleg met en afspraken tussen de sociale partners. Daarom ligt het in de rede dat de loonwet scherpere criteria voor ingrijpen bevat dan de prijzen wet. Het advies wordt volgende week vrijdag door de SER vastgesteld. In die vergadering zal moeten blijken of het meningsverschil tussen werkge vers en werknemers nog te overbrug gen valt. Rijk schort LOTA-acties op Van onze Haagse redactie Het kabinet zal niet aarzelen zo'n voorkeursbeleid on middellijk voor schorsing voor te dragen. Premier Lubbers zei dat giste ren na afloop van het kabinets beraad. Het kabinet wil met de LOTA, de belangenvereniging van Lagere Overheden Tegen Apartheid, verder praten over manieren waarop haar leden hun afschuw over het apart heidsbewind in Zuid Afrika kunnen uiten, maar het door, de LOTA voorgestane voorkeurs beleid kan niet. Het komt in de praktijk neer op een boycot en die, aldus Lubbers, 'verdraagt zich niet met de verantwoorde lijkheden die wij moeten uitoe fenen'. Het partijbestuur van de PvdA, de kleinste coalitiepart ner, maakt wel een nadrukke lijk onderscheid tussen een boycot en een voorkeursactie, en wil voorkeursacties onder steunen. Overigens heeft het kabinet de deur voor verder overleg met de LOTA nadrukkelijk willen openhouden. Vandaar dat minister Dales (Binnen landse Zaken) besluiten van gemeenten die een eigen Zuid Afrika-beleid wensen te voe ren niet onmiddellijk zal voor dragen voor vernietiging, maar voorlopig slechts voor schor sing. In Nederland sympathiseren nu al ruim 70 grotere en klei nere gemeenten met de doel stellingen van LOTA, die haar solidariteit met zwart Zuid Afrika wil uiten door bedrijven die met Zuid Afrika principieel geen zaken doen zoveel moge lijk te bevoordelen. Van die-70 willen er ruim 30 een beleid gaan voeren, dat door het kabi net wordt gezien als strijdig met het regeringsbeleid. (ADVERTENTIE) 'iTr wVI-iVA-*"«7- f-'Ti 17 i"-v-'rA- ^.7 ',V/V-V,v. '»iv \"s I. 7 OEN BOSCH OPENINGSTIJDEN OPVRIJDAG 10 00-22 00 TT-,-ZAT ZON /MAANDAG 10 00-18 00 ©t ENTREE: 1. 10,-p.p. 65f. 5,- Kinderen tot 15 jaar: f. 5,-. onredelijk zijn gesnoeid weinig. werkzame leven lang ;inck gevochten voor een verdeling van de natio- ssen de particuliere en sector. Daarom kon hi] maken op een man als f. ~DA-fractieleider Bert egenwoordig minister van i, die twee jaar geleden m' introduceerde: de de collectieve uitgaven vervolg maximaal 60 [i bedragen. Alweer een en, alweer, geintrodu- n van huis uit anti-re- Het was Lieftink een et oog. e auteurs hebben in 1988 en zoor zijn dood in 1989 ge" met Lieftinck gevoerd, op irvan deze 'biografie' kon ;n. Lieftinck overleed voor- isprekken waren afgerond- moesten andere bronnen angeboord om het beeld te interen. geen biografie in de letter" ikenis van het woord wan persoonlijke omstandighe- jeftinck zal men tevergeet ?och zijn de schrijvers erin een boeiend portret neer eker een prestatie voor een t voornamelijk over 'drog s begroting, monetarisme e handelt. Leden van de Britse popgroep Spandau Ballet drogen hun voeten nadat ze eerder hun voetafdrukken in het beton hadden gezet voor de 'Original Star Boulevard' in Scheveningen. De groep gaf gisteren gisteravond een concert in de Ahoy-hal in Rotterdam. - fotoanp I MINISTER 1EN DALES (Binnenlandse zaken) is niet het type van I oe mooipraatster die door middel van een vlotte babbel de dingen 1 'taaier voorstelt dan ze zijn. Gedurende haar hele politieke car- 1 "ere heeft minister Dales zich doen kennen als een vakbekwaam iemand die stevige uitspraken niet schuwt. Voor haar hoeven gladde verkoop-praatjes niet en evenmin is te verwachten dat zij I ach ooit - zoals indertijd minister Smit-Kroes - zal laten scholen I h'IV0 med'a-bewust mogelijk over te komen. Ook als minister I jjijft len Dales zichzelf en dat valt te respecteren. I Maar in een open democratie als de onze brengt het minister- I schap ook een aantal specifieke verplichtingen met zich mee. De 1 afstand tussen de bestuurders en het volk is in Nederland niet erg |Pro°t. In tegenstelling tot veel andere landen kunnen politici zich Ifions land tamelijk onbekommerd en vrij bewegen. In Nederland Ijennen we niet het beeld van de lijfwachten die politici moeten I ^schermen. lvjl0Hfeer van ongedwongenheid brengt met zich mee dat van be- ■"'ndslieden wordt verwacht dat ze zich flexibel opstellen en dat J« zoveel mogelijk openheid van zaken geven wanneer daar om ■Wordt gevraagd. I"6 relatie met de vertegenwoordigers van de media vervult in dat l»RCes van inl°rmatie"ovei'clracht ®an belangrijke schakel. Een I wn ^-liefdeverhouding - met respect voor eikaars verant- I Ki22rcle'iikheclen - is onvermijdelijk, maar over het algemeen zijn l.^eriahdse politici zeer bereidwillig om hun beleid toe te lich- D O J Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Oud-minis ter van Financiën dr. Onno Ruding is wat Ne derland betreft de voor naamste kandidaat voor het voorzitterschap van de Bank voor Herstel en Ont wikkeling van Oost Euro pa. Deze bank zal wellicht over twee maanden officieel wor den opgericht. Premier Lubbers zei dat gisteren na afloop van het ka binetsberaad en poneerde daarmee 'officieel' de kandi datuur van zijn partijgenoot. De Bank, een idee dat de Franse president Mitterrand in oktober vorig jaar opperde, is bedoeld om Oosteuropese landen te helpen bij de moei lijke overgang van hun cen traal geleide planeconomie naar een min of meer vrije L Ruding - foto de stem/johan van gurp markteconomie. Beleidsmatig wordt de bank 'gerund' door de 12 EG- landen, maar de bedoeling is U« dat ook andere rijke indus trielanden (de VS, Canada, Japan, Australië en Nieuw Zeeland) erin deel gaan ne men, alsmede de landen uit Noord en Midden Europa en ook de Oosteuropese landen. De Ierse regering, die per 1 januari het EG-voorzitter schap van Parijs heeft over genomen, werkt momenteel aan de laatste fase van de voorbereidingen voor de op richting van de bank. Nederland is ook kandidaat als vestigingsplaats voor de bank, zoals bijna alle EG-lid- staten, maar Lubbers wekte de indruk dat hij de optie- Amsterdam graag laat vallen als hij daarmee de kandida tuur van Ruding kracht kan bijzetten. Ruding is alles bij een ruim zeven jaar minister van Financiën geweest en staat in de EG goed aange schreven, mede dankzij zijn zeer grote internationale er varing. DEN HAAG - Minister Da- les (Binnenlandse Zaken) neemt het systeem van ex tra belonen, van topambte naren om hen te weerhou den van vertrek naar het bedrijfsleven versneld on der de loep. Onderzocht wordt of de depar tementen de speciale belo ningsregeling wel zorgvuldig toepassen. Ook wordt bekeken wie het beste kan beoordelen of een ambtenaar voor extra be loning in aanmerking komt. Dat heeft premier Lubbers gisteren gezegd na afloop van de ministerraad. De premier wilde geen veroordeling uit spreken over de toelages die de complete top van'het ministerie van WVC al vanaf 1988 bo venop het salaris krijgt. Het gaat daarbij om bedragen tus sen de 10.000 en 20.000, bleek deze week. UTRECHT (ANP) - De spoor wegpolitie van NS voert deze dagen overleg met politie, jus titie en KNVB over het pro bleem van de begeleiding van voetbalsupporters in de trein. Die taak wordt de spoorwegpo litie teveel. In de weekeinden vermindert daardoor het ge wone toezicht op de stations. De beste oplossing is toch dat de politie van de uitspelende club meegaat in de trein, zei mr. J. Seij, directeur bedrijfs- beveiliging van NS. Plus dat er, volgens Seij, ook wedstrijden op zaterdag moeten komen. De burgemeesters van de ste den met betaald voetbal steu nen in grote lijnen de plannen die de voetbalbond KNVB. Die wil onder meer de staanplaat sen sterk verminderen en uit eindelijk opheffen, inzet van video-apparatuur bij alle ri sico-wedstrijden, meer inspan ning door de clubs bij toezicht en controle in de stadions, en netten achter de doelen. .ieftinck, 1902-1989'. door te fff M. P. van Lent, uitg. Veen. 26a 419013/NUGI642. l -Jtessentiële onderdeel laat minister Dales het flink afweten. I. °etrekkelijk korte tijd heeft zij drie aanvaringen met de pers Idwv de rug' Als aankomend minister liet zij weten het zeer hin- lltaH ,e vinden dat journalisten op haar stonden te wachten en I eia vervolgens haar kaken stijf op elkaar. Kort daarna dreigde l,®0 volhardende journalist door de politie weg te laten halen lien hi' niet °Phield met vragen stellen en donderdagavond InietZe boos voor de camera van 'N0S Laat' vveg omdat zij het IliahS was met de aard van de aan haar 9estelde vragen. Door Angela Copier BREDA - Thuis blijven en je lessen volgen via de buis. Dat kunnen straks 600 leerlingen van De Rooi Pannen in Tilburg, een middelbare beroepsop leiding voor detailhandel, toerisme en hotelwezen. De school gaat samen met het ministerie van Verkeer een jaar lang via de televisie lessen geven: het zgn. 'tele-leren'. Bij de leerlingen thuis moet dan wel een televisietoestel met teletekst aanwe zig zijn en een druktoetstelefoon. Voor de leerlingen die hier niet over beschikken wordt de apparatuur ter beschikking ge steld. Het doel van het experiment is de drukte in de spitsuren te verminderen. Het ministerie heeft er bijna 1,5 miljoen gulden voor over. Aan het experiment zullen alleen twee dejaars meedoen. Zij krijgen twee uur per week thuis les via de televisie. Via de te lefoonlijn en de kabel krijgen de leerlin gen van hun leraren lesstof en moeten zij opdrachten maken. Volgens adjunct-directeur A. van Strijp van De Rooi Pannen zijn de leer lingen zeer gemotiveerd. „Dat er niet di rect een leraar in de buurt is, houdt niet in dat de leerlingen aan hun lot overgela ten worden. Tijdens de 'tele-lessen' zijn op de schopl docenten aanwezig. Als leer lingen een opdracht niet snappen of uitleg over de stof willen, kunnen ze die direct krijgen. 'Spijbelen' kan niet omdat we van hieruit kunnen zien of iedereen de lessen volgt, in die zin dat er voldoende controle-mogelijkheden zijn. Bijvoor beeld door te vragen een opdracht binnen een kwartier uit te voeren", aldus Van Strijp. Een rondgang langs enkele vergelijk bare scholen, leert dat men daar niet staat te springen van enthousiasme voor het experiment. Directeur A. Hooijmaijers van de MEAO St. Laurentius in Breda heeft zijn twijfels of de begeleiding nog wel voldoende is. „De tijd dat onderwijs éénrichtingsverkeer was ligt ver achter ons. In de klas kunnen docent en leerlin gen snel op elkaar reageren. Bij het tele leren is dat interactie-proces minimaal". Directeur P. Peeters van de middelbare handelsschool St. Olof in Breda ziet meer brood in het tele-leren. „Het zal in elk ge val de zelfstandigheid van de leerlingen bevorderen, mits ze voldoende gemoti veerd zijn natuurlijk", aldus Peeters. Voor het ministerie van Verkeer is het belangrijkste argument om het tele-leren uit te testen het verkeer tijdens de spitsu ren te ontlasten. Men heeft daar zelfs bijna 1,5 miljoen gulden voor over. Is het niet vreemd dat juist dit ministerie zich met het onderwijs gaat bemoeien? Woordvoerder C. Leering van het mi nisterie van Verkeer: „Wij houden ons niet met de inhoud van het onderwijs be zig, we willen alleen de drukte in de och tendspits verminderen. We hopen het verkeer meer over de dag te verspreiden. Natuurlijk is het rendement bij een school gering. Maar als de proef slaagt kunnen we er meer scholen in betrekken, dan kost het ook minder geld. Maar de kwaliteit van het onderwijs blijft natuur lij k het belangrij kste". Ook de onderwijsinspectie heeft geen problemen met de bemoeienissen van het ministerie. „Het is bekend dat de begro ting van het ministerie van onderwijs veel te krap is. Dan is het een goede zaak dat er toch ergens anders geld vandaan kan komen om zoiets uit te proberen. Zo lang het onderwijs er niet onder lijdt kan niemand er wat op tegen hebben", aldus A. van Harten, coördinerend inspecteur voor het middelbaar beroepsonderwijs in Zuid-Nederland. Bij het tele-leren neemt de computer een belangrijke plaats in. Het is nog maar amper tien jaar geleden dat de eerste computers een rol gingen spelen in' het onderwijs, nu neemt het al een deel van de taak van de leraar over. Dat deze ont wikkeling zich in de toekomst voort zal zetten is niet ondenkbaar. Volgens Van Harten van de onderwijs inspectie is dit een logische ontwikkeling. „De situatie van dertig leerlingen en een leraar in een klas kennen we allemaal. Maar er zijn'ook andere mogelijkheden die je kunt uitproberen. Daar is het tele leren er één van, maar er is natuurlijk meer denkbaar". Toch betekent de 'televisie-les' nog geen taakverlichting voor de docenten. Van Strijp: „De docenten moeten nu nog veel tijd steken in het maken van compu terprogramma's". De Rooi Pannen is de eerste school in Nederland die aan de slag gaat met het tele-leren. Het experiment gaat 1 augus tus van start en zal een jaar duren. Dan wordt bekeken of het op grotere schaal en in andere plaatsen ook mogelijk is. J/ «7 15 Dat leger van ons begint voor steeds meer overlast te zorgen. Niet alleen kost het ons jaarlijks miljarden aan materieel en salarissen, er komt nu ook nog eens schadepost milieuvervui ling bij. Onze troepen laten op veel plaatsen een troep achter. Die vervuiling is natuurlijk al jaren aan de gang, maar het leger verstaat als geen ander de kunst van het camoufleren. Als je op een militair terrein ergens een bosje ziet staan, kun je er donder op zeggen dat er iets onder of achter schuilt. Het is i te ruimen vandaan moet komen. Dat is gewoon te vinden in de defensiebegroting. Als iemand die het land moet verdedigen,t dat land vervuilt, dan valt er weinig meer te verdedigen. Dat is geen landsverdediging maar landverdelging. Legergroen zou synoniem moeten worden voor natuurlijk groen. Legeronderdelen zouden zinvol kunnen oefenen door eens een keer alle hulzen van losse flodders, die op oefenterrei nen liggen, op te ruimen. Rupsvoertuigen tenslotte zouden alleen nog maar gebruikt moeten worden om bedreigde vlindersoorten mee te vervoe ren. is natuurlijk duidelijk waar het geld om die vervuiling op limen vandaan moet komen. Dat is gewoon te vinden in de MERLJN N I E U WiS OVERZICHT DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal de toezegging aan de NAVO over het aantal Nederlandse F-16-gevechtsvliegtuigen dat ons land bijdraagt aan het bondgenootschap niet nakomen. Dit blijkt uit antwoorden van minister Ter Beek (Defensie) ter voorbereiding op de behandeling van de defensiebegroting door de Tweede Kamer. Volgens de bestaande plannen zou ons land vanaf 1993 met 162 F-16's deelnemen aan de luchtverdedi ging van de NAVO. DEN HAAG (ANP) - De omstreden vuilnisbelt in Westervoort moet dicht. Dat heeft de Raad van State gistermiddag beslist. Daarmee hebben de gemeente Westervoort en de omwonenden van de vuilnisbelt hun zaak gewonnen. De Raad van State is van mening dat de provincie fout gehandeld heeft door pas aan het eind van 1989 te beslissen dat er geen vuilstort aan de Zweekhorst in Zevenaar moest komen. DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (Landbouw) vindt de ver giftiging van koeien met diervoeder dat met lood was veront reinigd een betreurenswaardig incident. Van structurele mis standen in de Nederlandse veevoederindustrie is geen sprake. Braks schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer over de kwaliteit van diervoeder en grondstoffen daarvoor. Aanleiding is de vergiftiging - oktober vorig j aar - van koeien met veevoe der dat was verontreinigd met lood. Een dergelijk incident kan ook door het aanscherpen van regelgeving en controle nooit volledig worden voorkomen, meent de bewindsman. UTRECHT (ANP) - Om de eisen in de komende cao-onderhan delingen kracht bij te zetten, gaan de kruisverenigingen in het land een gezamenlijke marathonactie houden. Dat gebeurt van 15 tot en met 18 januari. De Nederlandse Maatschappij voor. Verpleegkunde (NMV) steunt de actie, heeft zij meegedeeld. De actie moet publiek en politici op de hoogte brengen van de knelpunten in de thuiszorg. Door de steeds kortere ziekenhuis- opnames moet de wijkverpleging steeds vaker in actie komen. Dé werkdruk is daardoor hoog. Zo hoog. dat de patiënten niet voldoende aandacht krijgen. Bovendien ontvangen de werkne mers te weinig salaris, aldus de NMV. 'Bij RDM worden aan de poort door CNV-afgevaardig- den pamfletten uitgedeeld aan het personeel - fotoanp UTRECHT (ANP) - De Industrie- en voedingsbond CNV is gis teren begonnen met een informatieve actie in de metaal- en elektrotechnische industrie. Tientallen bedrijven krijgen de komende dagen bezoek van de bond die er poortacties en kanti nebijeenkomsten zal houden. In 200 bedrijven zullen pamflet ten worden uitgedeeld. Reden voor de actie is dat de onderhan delingen over de cao voor de met; 1- en elektrotechnische in dustrie (200.000 werknemers) te weinig vorderen, aldus de bond. Vakorganisaties en werkgevers praten volgende week weer verder over de nieuwe cao. DEN HAAG - Werknemers in het bedrijfsleven zouden in de toekomst moeten kunnen kiezen tussen een belastingvrije winstdeling tot duizend gulden in contanten per jaar of perso- neelsaandelen tot datzelfde bedrag. Het PvdA-kamerlid Ver meend gaat met deze keuzemogelijkheid in op een suggestie van CDA en WD. De indiener en de meerderheid van de Ka mer zijn van oordeel dat loonmatiging kan worden gestimu leerd door winstdeling aantrekkelijker te maken. ROTTERDAM (ANP) - De Westeuropese havensteden hebben nauwelijks interesse om eep conferentie bij te wonen met als doel samen een beleid tegen de import van Zuidafrikaanse steenkolen op te zetten. Een initiatief van het Rotterdamse ge meentebestuur om een dergelijke bijeenkomst op 26 en 27 ja nuari te beleggen, is door gebrek aan belangstelling op niets uitgelopen. Ongeveer twee maanden geleden heeft Rotterdam 21 havensteden uit Frankrijk, Engeland, België, de BRD en de Scandinavische landen voor de bijeenkomst uitgenodigd, aldus een woordvoerder van Rotterdam. Het aantal afzeggingen bleek echter zo groot, dat het Rotterdamse college heeft beslo ten dat een bijeenkomst met zo weinig belangstêllenden geen enkele zin heeft.

de Stem | 1990 | | pagina 3