Boertien hoeft echt niet bloot Actie bezorgers? ZEEUWSE BABBELS Verschil moet er zijn t Geer tusse en ai Waarlangs rijdt de ZWN? PC KERKDIENSTEN RK KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN DE STEM VAN ZEELAND 5 ZATERDAG 13 JANUAR11990 Sigaretje Voor paal Naïef T6 DA'S NOU weer het andere uiterste: een krantefoto van de op een Bermuda na blote Boertien, die Hof Domburg opent door als eerste een duik in het geneeskrachtige krui- denbad te nemen. Zo ver hoeft de commissaris van de konin gin niet te gaan als behartiger van Zeeuwse belangen, van ons niet, en nog minder van gedeputeerde Jaap Ventevo- gel. De gedeputeerde, die deze week in Goes wel pleitte voor een sterkere Zeeuwse lobby, nam daarbij zijn baas na drukkelijk in bescherming. „Bespaar ons een aanmoedi ging in de richting van onze commissaris, om het ijdeltui- tige gedrag van een Vonhoff of Wiegel over te nemen. Of dacht u soms dat een foto van een blote Vonhoff in de sauna, behalve dan veel publiciteit, veel nieuwe vestigingen in Groningen heeft opgeleverd?" Ventevogel gruwt van dit 'gespetter', dat volgens hem meer te maken heeft met per soonlijke image-building dan met provinciale invloed in Den Haag. Het maakt boven dien 'een karikatuur van de aard en de betekenis van een goede lobby'. Waarmee de gedeputeerde de jarenlang heersende poli tieke cultuur in Zeeland nog niet goedkeurde. Want dat is er een van 'doé maar gewoon, dan doe je al gek genoeg', en 'kjjk de kat eerst eens uit de boom'. Dat moet volgens Ven tevogel maar eens afgelopen zijn, nu het ambitieuze be leidsplan 'Zeeland aan zet' van de provincie op tafel ligt. Zeeland krijgt van hem niet te veel bedenktijd voor de vol gende zet. Voorwaarts mars... Wat Ventevogel betreft ver andert hij liever vandaag dan morgen een aloude Zeeuwse lijfspreuk. 'Lukt het vandaeg nie, dan merrege', wordt dus: 'liever vandaeg dan merrege'. De ongeduldige gedeputeerde vertelde er niet bij of hij over deze trendbreuk overleg heeft gepleegd met Boertien; al dan niet in de sauna... Zo ijdeltuiterig als Von hoff of Wiegel (foto) hoeft Boertien van Ventevogel niet te doen. - fotoanp „IK HEB zo lang mogelijk op mijn kamer gezeten", be kende wethouder W. Gosse- laar donderdagavond tijdens 'zijn' commissievergadering. Gosselaar rookt normaal heel wat af tijdens zo'n bijeen komst, maar dat mag immers niet meer. Dat niemand van uit het publiek het hart wilde luchten over het een of het ander, deed Gosselaar deugd. „Brengt ons weer een half uurtje dichter bij een siga retje", monkelde hij. Om nou te zeggen dat 'ie door het dolle heen was na de rappe vergadering is iets te veel van het goede. Maar hij stond wel schielijk op na vijf kwartier: „Ik dank de niet- rokers voor het respect voor derokers." ZIJN DE KRANTENBEZORGERS in actie gekomen? Dit vraag je je af wanneer een aantal met krantentassen uitgeruste tweewielers een politie-motor heeft ingesloten. Of is het een hint richting directies het bezorgerskorps met snellere voertuigen uit te rusten, zodat de krant nog sneller op de deurmat ligt? - fotowim kooyman EELAND Alles in Kannekens en kruiken.' Windmolen Oostburgkink in de kabel. In Oostburg is een nieuwe Don Quichotte opgestaan. Het gaat die windmolen niet voor de wind. Voor echte stappers moet de bus ook in Antwerpen stoppen. 't Gaat nog flink stuiven rond Stuvesande. Schelde niet dankzij Axel gered. Met mini-autootjes is de verkeersveiligheid ook gediend. In wie hebben de Aardenburgse ambtenaren nu eigenlijk ver trouwen? Vlootshow Belgische marine: twee kano's bij Bakkersdam. Het wordt voor de EZAC een slepende affaire. Terneuzen is danig in zijn sas. AH: Haha. In Sint Niklaas krijgen auto's de Zwarte Piet. Kabeljauwvissers laten zich niet kisten. Die poelier moet straks een veer laten. Veel verplegers willen een Zwitser-Levengevoel. Provincie: voor Potjes vinden we nog wel een potje. Wat is het verschil tussen een utopie en een (Sch)eldorado?. Helikopter-brokkenpiloot in Aardenburg. Eindredactie: Rein van der Helm en Eugène Verstraeten. Bijdragen: Jan Jansen, Jeanette Vergouwen. EEN INWONER van Kloos- terzande werd onlangs gecon fronteerd met een wel zeer merkwaardige diefstal. Hij had tot zijn grote vreugde een oude lichtmast op de kop ge tikt met de bedoeling bovenop de paal een televisie-antenne te bevestigen. De Klooriaan had de mast zolang op zijn oprit gedeponeerd. Toen hij echter op een dag van zijn werk thuis kwam, bleek het gevaarte spoorloos verdwe- De verbijsterde eigenaar pijnigde zich het hoofd over de vraag wat iemand nou in hemelsnaam met zo'n paal moest aanvangen. Om nog maar niet te spreken over de vervoersproblemen. Immers, zo'n lichtmast neem je niet eventjes achterop de fiets mee. Maar er was geen spoor meer van te vinden. De ver baasde inwoner vertelde zijn ervaringen tegen de plaatse lijke kapper, die het merk waardige verhaal uiteraard door vertelde aan zijn overige klanten. Daartoe behoorde ook iemand van de Hontenis- ser technische dienst. Die liet niks merken, maar had met een in de gaten waar de haar snijder het over had. Immers, hij had zelf opdracht gegeven de lichtmast af te voeren naar de werkplaats van de techni sche dienst Dit in de veron derstelling dat men vergeten was de paal weg te halen na het opknappen van een kar- weilje. Diezelfde dag nog maakte de verbazing zich voor; de twee keer meester van de betrokken inwoner, toen hij zijn paal weer netjes terugop de oprit vond Meneer De Schepper. - foto erik ossewaarde WAT HET precies is, valt niet te verklaren. Sommige men sen hebben er moeite mee om te jij-en en te jou-wen. Zo kon het voorkomen dat in de tijden dat iedereen die tegen een ouder iemand sprak, deze betitelde met u. Het kwam wel eens voor dat iemand na weken omgang met een ander zei 'Ik vind dat toch maar niks dat de mensen zo popu lair met elkaar omgaan. Ik zeg toch ook altijd u tegen jou'. Ook presentator Frans de Schepper uit Hulst had blijk baar moeite met het indelen in mijnheren en gewone bur gers. Tijdens het galaconcert van de Stedelijke Harmonie en het Hulster Gemengd Koor in de Noordhal van Den Dul- laert vertelde hij het publiek van alles over de uitgevoerde werken. De beide muzikale groepen werden gedirigeerd door Johan de Witte en Jo Ivens. Frans kondigde de ger hele avond zonder te verpin ken aan 'dit werk wordt gedi rigeerd door Johan de Witte en nu treedt het koor en de harmonie op onder leiding van de heer Jo Ivens'. Een fraai heerschap, die Frans. Verschil moet er zijn, maar noch jij of u snappen hier een jota van. Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk, Groenendijk, Kloosterzande, Perkpolderhaven... Een beetje Zeeuwsvla ming weet de dorpen te vinden. Maar waar ligt toch ZAANSLA G - VEER, de plaats waar deze halte staat? foto de stem/corj. de boer *p%ee van de Bertus ist'r ook zo enen die vin, att'r wa moe gebeuren, dat'r dan geen mens lank en breed moe staon zeuren, of Jansen 't nou moe toen of Pietjen! Nee, aonpakken, geen gezeur, ij is ook niks te beroerd om t'elpen en ij is nog wel d'n dirrekteur. 't Kantoor al 's opvegen, enen spijker slaon at moet, de blommekes waoter geven, is iets watta meisken alt doet, maor allerande karwaikes, lik as e nieve lamp indraoien en at eel druk is, de bestelbus al 's in elpen laoien. Al t'ander perseneet is uit't zelde out gesnejen en d'n boek'ouwer d'al 's nen dag of wat meette bus gerejen, omdatte sjaffeur eel veel mee 't geschot zat en mee zonen rug kostie echt mee geen mogelij k'eid op pad. Bertus en da meisken kosten t'werk niemer aon en ij trof 't want ij vont'r enen die zocht 'n alve baon, liefst voor 'n eel loon, da wel, maor Bertus gaft'mte verstaon, dattij Sinterklaos nie was en die gast kost daor evegoed mee meegaon. Toen't gesneeuwd aoi, pakten Bertus de schop en ij zeg tegen dienen gast: Da padsjen moe schoon, alia toe, pakt gij agau dienen bessem 's vast! Zegtie kjèrle: „Jamaor meneer, ik en zes jaor in Ulst naor't schoolgegaon, ik moen...." Dan lig 't vaneigen anders, zeg Bertus, geef's, dan zan'k't eest wel 's voor doen! zaterdag 13 januari ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. da. A. Dingjan. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. C. Dingemanse. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. C. Dingemanse. zondag 14 januari HEK VORMDE STEN KKRKDIEN- Aardenburg: 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. Meeuse. Breskens9.30 u. dhr. Senf Cadzand: 9.30 u. ds. C. Balk. Groede: 10 u. dhr. D. van Es, com- binatiedienst. Hoek: 10 u. ds. W. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 u. ds. B. van der Wel. Hoofdplaat: 9.30 u. ds. W. Meeuse. Hulst: 11 u. ds. B. van der Wel. Nieuwvliet: 10 u. dhr. Ende, ge combineerde dienst met Zuidzan- de. Philippine: 9.30 u. ds. C. Hoogen- doorn. Retranchement: dienst te Cad zand. Sas van Gent: dienst te Philippi ne. Schoondijke: 10 u. dhr. D. van Es, combinatiedienst te Groede. Sint-Anna-ter-Muiden: 11 u. ds. C. Balk. Sint-Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: dienst te Sint-Anna-ter- Muiden. Sluiskil: 11 u. ds. C. Hoogendoorn. Terneuzen: Grote Kerk: 10 u. ds. J. Maasland. Goede Herderkerk: 10.30 u. ds. M. van der Meer, 19 u. ds. C. de Rooij. Opstandingskerk: 9 u. ds. C. de RooijDe Honte: 17.45 u. ds. J. Boersma. Waterlandkerkje: 10 u. dhr. D. van Es, combinatiedienst te Groe de. IJzendijke: 11 u. dhr. Kruidenier. Zaamslag: 10 u. ds. R. de Jonge. Zuidzande: 10 u. dhr. Ende, ge combineerde dienst te Nieuw vliet. GEREFORMEERDE DIENSTEN Axel: 10 en 17 u. ds. E.v.d. (HA). Terneuzen (Goede Herder] u. drs. J. Meijer, Middelburg, j standingskerk): 10.30 en 17 u J. Meijer. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A Haan. Aardenburg: 9.30 u. ds. M. Lojk Breskens: 9.30 en 17 u. lij mevr. v.d. Well. Oostburg: 11 u. ds. M. Lorier. Schoondijke: 9.30 en 14.30 u. du de Craene, St. Laurens. GEREFORMEERDE KERg» (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. G. de Kim» Terneuzen: 10 en 15 u. ds. C1 we. Zaamslag: 9.30 en 15 u. dt Kruizinga. CHRISTELIJKE GEREPO MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. J.v. Dj EVANGELISCHE GEMEEND Terneuzen (De Kandelaar): j( dhr. Koops. Hulst (Den Dullaert): 19.30 u. i Wulffraat. DOOPSGEZINDE GEMEEND Goes: 10 u. dr. C.v. Duin. Vlissingen: 9.30 u. zr. C Grauw-Steyl. LEGER DES HEILS Terneuzen (Donze Visserstr,): u. heiligingsdienst 19 u. ai dienst beiden olv. korpsoffii NIEUW APOSTOLISCHE Terneuzen/Hoek (Molendijk Hoek): zond. 9.30 u. dienst. Goes (Turfkade 1): Elke 2e en zondag 9.30 u. dienst. Vlissingen (A. de Westerbaan. W-Souburg) - zond 9.30 en llï woensd. 20 u. dienst. NOORD-ZUID-BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdale- nazat 19 u. zond. 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hansweert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 a zond. llu. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat 19 u. zond 10.30 u. RlUand-Bath.- H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). .Yerseke - H. Anna: ofwel zat 19 u. ofwel zond 9.30 u. (Om de 14 da gen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDE REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria HemelvaartZat 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat 17 u. zond 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 9 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 10.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Pau- lus, Lombardstr. zond. 10 u. Kerk centrum De Hoeksteen, Rozen burglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 u. Lieve Vrouwekerk, Singelzat 19 en zond 9.30 u. Souburg - Martinüskerk. zond] u. Domburg- Willibrorduskerk- en 3e zat. 19.15 u. OOST-ZEEUWSCH-1 REN Clinge - H. Hendricus. zat II zond 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat II zond 9.30 en 11:30 u. Graauw - Maria ten Hemels ning. zat. 19 u. St Jansteen - H. Johannes de per. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pi lus. zond. 11.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Vista zat. 19 a Hengstdijk - H. Catharim 19.00 u. Heikant - H. Theresia. zat 11 zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus.ï 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippm Jacobus, zat. 19 u. zond 9.00 u. Lamswaarde - H., Cornells, at 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Jozef 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. at 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. 9.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zat Ui zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus zond. 11.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote, i 19 u. zond. 11 u> Philippine - O. L. Vr. Hem vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hen* vaart, zat 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van A zond. 10 il. Terneuzen - H. WillibrordusfD niteitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 10.30 u. Verrezen Christ Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.3(1 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond II u. Zuiddorpe - H. Maria Hen* vaart zat 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastortl bereiken. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond 12 u. tot maand. 24 u. Pa A. Ruyloft, Graauw, tel. 01143-272. KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe Van zond. li u. tot dinsd 12 u. Past. J. Voeten, tel. 01150-19451. Aflevering 131 „In een liedjestijdschrift van mejuffrouw De Cock uit Ter hole," schrijft Ed Steijns ons, „zat ook een liedje gemaakt door haar broer Jos de Cock. Deze was in de oorlog 40/45 verplicht te werk gesteld in Duitsland. Misschien is het iets voor Hé ja!" Omtrent de tweede regel van het lied merkt Ed op: „De tweede regel lijkt mij iet of wat duister. Zal vermoedelijk moeten zijn: Daar staat nu onze keet (barak)." HIER IN DUITSLAND Hier midden in Groot-Duits- land Daar staat het land bij keet, Daar moeten wij nu werken, Dat doet ons zoveel leed. Ondanks de vele maanden, dat wij hier moeten zijn, Laten wij de moed niet zak ken, Ze krijgen oris niet klein. Refrein: Maar eenmaal komt de dag, Dat ik weer naar Holland man. Holahiholala, holahilahi! Ja wij gaan naar Holland toe Wij zij n de rotzooi moe Holahiholala, holahilahi. We zitten hier gescheiden Van ouders en van lief. Hetgeen ons kan verblijd" Is postpakket en 'n brief. Ondanks de distributie, Komt er nog heel wat aan. Maar moest dat zijn •den, Dan waren wij er aan. Refrein: Wij zitten in een lager En slapen hier op stro. Het eten dat is mager, De soep die spant de kroon Er is hier een dokter, De kwaal is diaree, Het middel dat hij v# schrijft, Is pepermunt en. thee. Refrein: Wij Staan hier zij aan zijd' En helpen steeds elkaar. Wij zullen samen strijden Al duurt het nog een jaar Maar eenmaal zal het kon* Gelijk een bliksemflits, Dat rood-wit-blauw zal men, Met Holland aan de spits. Refrein: De melodie is als: Daar op de bergen; het reP Daar tussen sneeuw enijs Pegam. Honderdduizenden volg omdat ze leerplichtig zij ervaren hebben dat je ei dan ook een groeiendej Beide groepen zijn verte nu gaat om de krachtpa tempo een rechtenstudie academie gaat of de stu universiteit. En ze hebben een gemet leven. Want onderwijs i. Onderwijs biedt de burg vaardigheden te verwen steeds ingewikkelder wc De samenstelli honderdduizen proberen die pr talloze adviseui bewindslieden i voorgehouden i Maar is deze ei een prima loopt een gesprek me Door Frans van Mol De meest gehoon rond het vakken slecht vakkenp; terecht in de maa opvatting die in ondersteund doo Managers kunne van krijgen om te onderwijs in Nee op de arbeidsmai Onderwijsministi kennelijk die opv tenminste een coi die zich driftig ga onderwijs en arbi vreugde van de rr vertegenwoordigi commissie. Strak jeugd, goed opgei in het bedrijfslevi wordt weer mooi zich bevrijd heeft onkunde. Maar helaas, zoa verschil tussen dt onderzoekers, om Dronkers van de Universiteit Brab een berg materia, dat er helemaal g bestaat tussen de vakkenpakket en Jaap Dronkers, h onderwijssociolot benoemd tot hooi onderwijskunde van Amsterdam, het gebied van on de arbeidsmarkt. Amsterdam, als o van zijn tijd beste Daarom aan hem dan uit zijn nek k gepleit wordt dat vooral het juiste v kiezen tot heil va arbeidsmarkt. Zo gebeurt in de doo staatssecretaris v; mevrouw Ginjaar gezette campagne doel heeft iedere een beetje 'wiskui „Dit soort oproej! naïef beeld van d. onderwijs en arbe Dronkers. „Ik bet volgende mee. Bi er vanuit gegaan kwalificaties nodi allemaal zou zijn kennis die je op s Maar een directe je werk doet en w geleerd is er eenv werkplek te kunn je nog een hoop b Er worden volger Verschillende zaki gehaald. In de eerste plaat: een middelbaar s<

de Stem | 1990 | | pagina 16