sheid omputer gemeente peperduur tNVOERING NIEUW PERSOONSREGISTER KOST HET DUBBELE Koningin bij Rostropovich-concert Ruzie over nieuwe baan Kombrink nog niet opgelost 'N ENKELTJE ZEVENDE HEMEL? I lerelUü BINNENLAND I eder jaar weer sterfgevallen door salmonella 'Gezinnen inschakelen bij uitvoering milieubeleid' DE STEM COMMENTAAR Principes )ESTEM BINNENLAND VRIJDAG 5 JANUAR11990 MOGELIJK VETO PYDA-TOP Examen doen met knorrende maag? GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. NIEUWSOVERZICHT Oudste treincoupé ondekt op schroothoop Zware eis voor ontvoering en verkrachting Int. Rode Kruis biedt excuses aan 'Bovag was misleidend in brochure' Van Agt naar Washington vertrokken Snelrecht en schadeclaim na Shell-acties Weinig verschil leidinggeven man en vrouw Renovatie Lunetten loopt vertraging op T28 Van onze verslaggever LELYSTAD - Jaarlijks iterven in Nederland tien den mensen als gevolg fan een voedselvergiftiging joor de salmonella-bacte- :ie. De aanwezigheid van de sal- nonella-bacterie in voedsel,; joals in december in een ver- iorgingstehuis in Urk het geval s geweest, is niet uitzonderlijk, pet zijn de mensen met minder weerstandsvermogen, die het (slachtoffer worden van dit |huis- tuin- en keukenonge- jierte op microscopische :haal. Daarom ook wordt door deskundigen aan bijvoorbeeld &r profiteren. In econo- ch en monetair opzicht, Rutten vast, verzet zich He huidige situatie al niets p tegen een Duits-Neder- monetaire Unie. oerde gesprekken met Bu- est af. Dat weerhield de •opese commissie er niet i afgelopen weken een de- atie naar Roemenië te stu- om te bekijken hoe en in Ike mate het door de revo- ionaire gebeurtenissen aar getroffen land kon rden geholpen. Roemenië ;ft commissaris Andriessen laten weten dat het de be ungen met Brussel aan- dijk wil verstevigen, pok Bulgarije wil zo snel gelijk een handelsovereen- nst met Brussel sluiten, lat de eerste onderhande len daarover het vorig jaar pen afgebroken. Nu de con- vatieve Bulgaarse leider Jvkov het veld heeft ge- nd, lijkt Brussel alsnog (eid te zijn aan de verlan- van Bulgarije tegemoet (tomen. Deskundigen zijn het er Br eens dat slechts sterk 'beterde relaties met de EG een zeer diepgaande her- ling van de organisatie f de totaal ontredderde Co con kunnen redden. Dverigens heeft ook presi- nt Gorbatsjov sterk op een vorming van de Comecon- hij een vuilnisvat voor hterlijke produkten die niet andere landen kunnen E>rden gesleten noemde - ngedrongen. voorspelt dat de Britse in- itie opnieuw in de lift zal ppen, is een zeer gematigd ins. Alles laat immers voor in dat de prijsstijgingen er de pan zullen vliegen met snelheid van een raket, aar minister van financiën ihn Major zijn optimisme ndaan haalde toen hij begin ize week de mening uitsprak t de economische en indu- iële vooruitzichten van oot-Brittannië voor 1 zonder gunstig leken, was in raadsel. Groot-Brittanniës bedrijfs- iiders en exporteurs zijn eneens optimistisch ge- emd, maar hun verwachtin- ;n steimen op andere gron- en. Zij rekenen dat hun land instaande zomer in het EMS 1 stappen, een maatregel die an gepaard zou kunnen gaan let een definitieve herwaar- ering van het pond sterling. Britse produkten zouden an weer minder kosten in at buitenland. Verondersteld ordt dat een dergelijk ver- ihijnsel niet alleen voordelig ju zijn voor Groot-Brittan- iës export maar ook vooi jn industrie, op voorwaard! at tegen die tijd de prijs vat grondstoffen niet al ti :herp is gestegen en de loon- sen van de Britse werkne ners aan de lage kant zijn ga ileven. In de nieuwe inflatoire oifl tandigheden die de regerin 'hatcher zelf heeft geschape ijkt een en ander hoogst ot waarschijnlijk. De positie van de Brit1' iremier is danig verzwal Bovendien komt het ogenblik vaarop nieuwe parlementS' /erkiezingen moeten worden litgeschreven alsmaar dich- erbij. De bonden geloven da' :ij het dus veel minder moei' ijk zullen hebben dan enkel® aren geleden om hun doel t® jereiken. zwangere vrouwen, bejaarden, alcoholisten en zieken afgera den om onder andere zachte kaas, gehakt, filet americain of een scharrelei te eten. De minste of geringste on zorgvuldigheid bij het bewaren of bereiden van deze soort etenswaren kan al leiden tot een onverantwoorde toename van de salmonella-bacterieën. Dat is ook het geval geweest in verzorgingstehuis Voor An ker in Urk. Zeven mensen raakten in december besmet. Ook de 90-jarige man en 93-ja- rige vrouw, die in die periode overleden, waren besmet. „Er is op dit moment nog geen oorzakelijk verband aan getoond", zegt directeur P. Meyknecht van de GGD Flevo land. „Maar je kunt in zijn al gemeenheid wel stellen dat de salmonella niet bevorderlijk is voor de toestand van deze men sen." In ieder geval vond de GGD Flevoland de hygiënische si tuatie in de keuken van dit verzorgingstehuis zo onder de maat, dat deze onmiddellijk werd gesloten. Over enkele maanden zal een nieuw ge bouw in gebruik genomen wor den. Het onderzoek van de GGD vond plaats na een enorme toename van het aantal diarree-gevallen in dit tehuis. Over 1988 en 1989 zijn nog geen cijfers bekend. Tijdens de daaraan voorafgaande jaren stierven jaarlijks ongeveer dertig mensen als gevolg van een salmonella-vergiftiging van voedsel. Dat is het officiële cijfer van het ministerie. Des kundigen houden het er op, dat het er in werkelijkheid vele malen meer zijn. De afgelopen jaren was er sprake van een enorme groei van de besmetting van de vee stapel, meldde inspecteur Pos- tema van het ministerie gister morgen op Veronique. Een woordvoerder van dit minister legde naderhand uit dat het hier uitsluitend om pluimvee- bedrijkven ging. Dat hoeft op zich nog niet te betekenen dat er iets met de AC,-iff!mJüJ -"»•* j, 1 Een bejaarde Urleer gaat het verzorgingstehuis 'Voor An ker' binnen. Vandaag wordt de keuken gesloten omdat de GGD deze zo vies vond, dat sluiting ervan noodzakelijk was. Eerder zijn twee bewoners van Het Anker aan salmonella vergiftiging overleden. - fotoanp volksgezondheid in Nederland aan de hand is. Wel dat het vlees extra goed moet worden behandeld. l/an onze Haagse redactie DEN HAAG - De Gemeentelijke Basisadmini stratie Persoonsgegevens (GBA) kan alleen goed worden ingevoerd als daarvoor nog eens 60 mil- oen gulden extra wordt uitgetrokken. Dat zou jen verdubbeling van de invoeringskosten bete kenen. De GBA regelt de automatise ring van de bevolkingsadmini stratie van de bijna zevenhon derd Nederlandse gemeenten. Het bestand moet ook toegan kelijk worden voor zo'n drie honderd andere overheidsin stanties. De invoeringskosten van de GBA zijn in 1984 door de toen malige staatssecretaris Van Amelsvoort geraamd op 50 mil joen. Veel te weinig, zo oordeelt Berenschot nu. En ook op an dere onderdelen moet het sys teem, dat volgens planning in overal moet zijn inge voerd, worden verbeterd, zo staat in het onderzoek. WD-Kamerlid Wiebenga vindt de kritiek van Beren schot zo ernstig dat volgens hem voor de Tweede Kamer nu de fase van 'verhoogde waak zaamheid' is aangebroken. „De Kamer zal het verloop nauw gezet in de gaten moeten hou den. Het is niet het eerste auto matiseringsproject van de overheid waarmee het flink mis kan gaan. Er moet veel be ter gepland gaan worden", al dus de WD'er. Het organisatiebureau is van mening dat gemeenten en an dere afnemers meer bij het project moeten worden betrok ken. Het bureau is voorstander van de oprichting van één stichting waarin rijk, gemeen- Dat staat in een rapport van Bureau Berenschot, dat gis teren is aangeboden aan minister Dales (Binnenlandse Zaken). ten en andere afnemers het GBA-project begeleiden. Be renschot beveelt bovendien aan de geleidelijke invoering, die de komende zomer zou beginnen, met een half jaar uit te stellen. Ook moeten de strenge pri- vacy-eisen worden losgelaten. Het rapport pleit voor het (tij delijk) invoeren van één cen traal bestand waar de gegevens van alle Nederlanders zijn op geslagen. Zonder zo'n centraal bestand waarin snel en tame lijk gemakkelijk persoonsgege vens zijn te achterhalen, is het GBA nauwelijks aantrekkelijk voor andere instanties dan ge meenten. En het project kan op den duur alleen rendabel draaien, als er genoeg klanten zijn. Tegen zo'n centraal gege vensbestand bestaat nog steeds politieke weerstand. WD-Ka merlid Wiebenga huivert bij de gedachte aan 'één grote cen trale computer op rijksniveau'. Ook Tweede Kamerlid Acht- tienribbe (PvdA) is 'een uitge sproken tegenstander' van een centrale registratie. CDA'er Krajenbrink heeft aarzelingen, maar is minder bang. De christen-democraat vindt dat 'bij dit project niet al leen de bescherming van de persoonlijke levenssfeer voorop staat'.. Van onze Haagse redactie DEN HAAG -.De PvdA-top zal vandaag hoogstwaar schijnlijk zijn veto uitspreken over het plan om de Rotter damse kieslijst zo te wijzigen dat Kamerlid Hans Kom brink alsnog op een zekere wethouderszetel komt. Kringen rond het dagelijks be- schap; dat hangt af van de uit- Huiverend van de kou stapt koningin Beatrix door de draaideur het Concertge bouw in Amsterdam binnen. De koningin woonde een be nefietconcert van de cellist Rostropovich bij. De op brengst, 200.000 gulden, gaat naar het Prinses Beatrix- fonds. Rostropovich heeft dit concert aangeboden aan het Prinses Beatrixfonds, dat zich bezighoudt met de be strijding van onder meer po lio, spasticiteit, multiple sclerose, spierziekten en de ziekte van Parkinson.- fotoanp Van onze verslaggever DEN HAAG - Leerlingen in het voortgezet onderwijs die it jaar hun einddiploma willen halen worden ernstig de dupe doordat de eindex amens van ex-staatssecre taris Ginjaar een uur later moeten beginnen. Daardoor lopen de examens uit tot in de middagpauze, en dan horen de studenten aan de lunch te zitten. „Want anders wordt het biologisch ritme van de leerlingen verstoord." Dit zegt de Algemene Ver eniging van Schoolleiders, en directeuren en rectoren van scholen in midden-Brabant. Zij hebben over hetzelfde onder werp een bezorgde brief gezon den aan de nieuwe staatssecre taris van onderwijs, Wallage. Zij schrijven dat de concentra tie van de leerlingen door jaren schoolgaan is aangepast aan hun biologisch ritme. Als de examens voortduren tot in de middagpauze loopt die concentratie, in de tijd dat ze hongerig worden, terug. Daar komt nog bij dat ze dan bij het maken van de opgaven worden gehinderd door de leerlingen die wél pauze hebben, aldus de brief aan Wallage. Staatssecretaris Wallage is volgens een woordvoerder van zijn ministerie wel een beetje gevoelig voor de kritiek. Hij zal nog deze maand laten weten of er een mogelijkheid is daaraan tegemoet te komen. (ADVERTENTIE) JITEINDELIJK hebben de Amerikanen in Panama hun doel be reikt. Gisteren werd de verdreven dictator Manuel Noriega in Flo rida-waar hij zal worden berecht - afgeleverd. Volgens de Ame rikaanse autoriteiten is de 'actie-Panama' bijzonder succesvol verlopen. President Bush sprak zelfs van een 'glorieuze avond' en durfde er ook nog aan toe te voegen dat de Amerikanen 'hun middelen op een manier hebben gebruikt die spoort met politieke, diplomatieke en morele principes'. Je moet het lef maar hebben om het sturen van een bezettings macht naar een soevereine étaat een daad te noemen die spoort met de morele principes van je eigen politiek. Dan moet die poli- »ek toch wel diep gezonken zijn. zijn overigens weinig woorden nodig om duidelijk te maken dat de cel de enige juiste verblijfplaats voor Noriega is. De voorma re agent van de Amerikaanse CIA is een crimineel, een zetbaas ven de internationale drugmafia. Een man die zijn positie heeft misbruikt, zijn landgenoten terroriseerde en het heeft gepresteerd om de uitslag van democratisch gehouden verkiezingen naast ach neer te leggen. 41 deze negatieve kwalificaties rechtvaardigen echter de Ameri kaanse inval in Panama niet. De kwestie Noriega was een Pana mese zaak die door het Panamese volk zelf had moeten worden opgelost. Hoewel Bush in eigen land met de invasie heeft gescoord, heeft "'1 internationaal gezien weinig aanzien gewonnen. De militaire mterventie heeft aan duizenden Panamese burgers en honderden militairen het leven gekost en heeft het economische leven in Pa nama nog verder ontwricht. Weliswaar zijn Amerikaanse deskundigen nu al bezig om de Pa namese economie weer op de been te helpen, maar dat heeft als consequentie dat de Amerikaanse invloed in Panama nog groter «ordt. Over die afhankelijkheid ten opzichte van de Verenigde «aten, maken veel Midden- en Zuidamerikaanse landen zich Me zorgen. we angst in de achtertuin van Amerika is begrijpelijk. Met Pa nama als voorbeeld is het niet uitgesloten dat Bush - onder het mom van bescherming van Amerikaanse burgers of met.de strijd gen de drughandel als dekmantel - vaker militair zal ingrijpen, «e vele fouten die tijdens de militaire operatie zijn gemaakt - de ™acht van de Noriega-getrouwe troepen is onderschat en de in val in de ambassade van Nicaragua was een diplomatieke blun- f' hebben de irritatie over het Amerikaanse optreden slechts erE)root. De relatie met een groot deel van de Midden- en Zuida merikaanse landen heeft ernstige schade ondervonden. Ook van verbeterde samenwerking op het gebied van de drugbestrij- ®n9, zal weinig terecht komen. Peru heeft al te kennen gegeven voorlopig niet met de Amerikanen te willen samenwerken, c mondiaal verband tenslotte hebben de Verenigde Staten zich "oen kennen als een land dat weinig morele grenzen kent als het "m de bescherming van eigen (economische) belangen gaat. De wjetunie - Gorbatsjov - houdt zich keurig aan de verworpen mznjev-doctrine. Zelfs de verpulvering van de communistische gimes in de voormalige Oostbloklanden, was voor de Sovjetlei- 9,een reden om in te grijpen. De Verenigde Staten hebben la- zien gat ze bereid zijn om de grenzen van soevereine landen or minder principiële zaken te schenden. stuur van de PvdA vinden de aangedragen oplossing voor de affaire Kombrink sympathiek maar ongeoorloofd. Rondom Kombrink ontstond enige tijd geleden rumoer toen de gewestelijke vergadering het Kamerlid lager plaatste op de lijst voor de gemeenteraads verkiezingen dan het bestuur voorstelde. Kombrink trok zich daarop als kandidaat terug, omdat hij concludeerde dat hij minder gewenst was dan hij dacht. Intussen heeft de als vierde op de gemeenteraadslij st ge plaatste wethouder Linthorst bekend gemaakt zijn plaats te willen ruilen met de op num mer zeven geplaatste Kom brink. Het is nog de vraag of plaats zeven op de lijst ook uit zicht biedt op een wethouder slag van de verkiezingen en van de collegebesprekingen. Linthorst (wethouder van fi nanciën en kunstzaken) heeft de ruil voorgesteld om het 'be drijf songeluk in de PvdA' te herstellen. Naar verluidt voelt het (lan delijk) dagelijks bestuur van de PvdA er niets voor om een uit zonderingspositie te scheppen voor Rotterdam. Volgens een ingewijde biedt het reglement geen mogelijkheden voor 'ruil' op een gemeenteraadslij st. „De gewestelijke vergadering heeft de lijst voor de gemeenteraad vastgesteld. Het zou al te dol zijn als de vergadering op nieuw een lijst moet vaststellen omdat één persoon - hoe sym pathiek ook - een ander wil helpen," aldus een zegsman. Kombrink was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Koop dan snel een staatslot en wie weet kunt u zeer binnenkort wel uw koffers pakken. U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit. U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet, er is immers geen mooier lot dan een staatslot. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Huishoudens kunnen en moeten veel meer worden inge schakeld bij de uitvoering van het mi lieubeleid. Zij zijn op dit moment nog steeds onzeker over wat precies van hen wordt verlangd. Dat schrijven zo wel de Centrale raad voor de Milieu- hygiene (CRMH) als de Consumenten bond aan milieuminister Alders. Het Nationaal Milieuplan (NMP) ziet een duidelijke taak voor consumenten. Ook fracties in de Tweede Kamer wijzen veel vuldig naar de belangrijke taak die voor 'de burger in de straat' is weggelegd. Veel onduidelijker is de wijze waarop de consu menten die bijdrage zouden moeten leve ren. De regering moet hierover snel duide lijkheid scheppen. Uit peilingen onder leden van de Consu mentenbond en het toenemend aantal vra gen dat bij de Bond binnenkomt, blijkt dat de bereidheid om milieubewust te leven bij veel consumenten zeer aanwezig is. Le den blijken meer moeite te hebben met de manier waarop ze dit milieubewust leven vorm moeten geven. Volgens milieudeskundige M. Schutte laar van de Consumentenbond maken overheid en bedrijfsleven soms misbruik van de bereidheid die consumenten tonen om zich milieuvriendelijker te gedragen. Dick Westendorp, directeur van de Consumentenbond presenteerde giste ren de 'milieumelder', een nieuwe ser vice van de bond. Op een speciaal tele foonnummer kunnen mensen erger nissen en klachten over valse milieu informatie kwijt. - fotoanp Het gevaar bestaat dat daardoor het brede draagvlak voor milieubewust handelen vervalt. Als een van de manieren waarop de overheid het milieubewustzijn van de con sumenten misbruikt, noemt de Consumen tenbond de tv-spots waarin burgers wor den opgeroepen om hun klein chemisch afval in te leveren, terwijl onvoldoende in- zamelcapaciteit aanwezig is. De Bond wil dat er op zo kort mogelijke termijn een code komt die specifiek op milieu-infor matie in reclames is gericht. Vanaf volgende week maandag tot en met vrijdag houdt de Consumentenbond de actie Milieumelder. Op een speciaal te lefoonnummer kunnen consumenten hun eigen ervaringen, obstakels en ergenissen kwijt die ze tegenkomen bij het milieube wust kiezen, kopen en weggooien. Dat kan slaan op milieu-onvriendelijke produkten, onvolledige voorlichting of misleidende reclame, gebrekkige voorzieningen enzo voort. Volgens de Centrale raad voor de Mi lieuhygiëne bestaat er niet alleen bij huis houdens grote onduidelijkheid. Ook an dere doelgroepen als industrie en land bouw alsmede gemeenten en provincies weten onvoldoende waar ze aan toe zijn. Om een echt milieubeleid op gang te brengen moeten nog dit jaar een groot aantal maatregelen worden genomen. De CRMH is er niet gerust op dat dat inder daad gebeurt. Probleem is, dat het NMP nog steeds niet door de Tweede Kamer is vastgesteld. De Kamer wacht op een aan gescherpt milieuplan (NMP-plus) dat voor de zomer 1990 wordt gepresenteerd. Als voorbeeld van een onduidelijke maatregelen noemt de milieuraad de af spraak om de uitstoot van Kooldioxide te verminderen. Het is nu niet duidelijk hoe en door wie de uitstoot concreet vermin derd kan of moet worden. -J V? De Consumentenbond maakt zich ongerust over het misbruik dat overheid en bedrijven maken van het groeiende milieube wustzijn van de consument. De overheid wordt verweten dat ze te te vaag en te laks is en het bedrijfsleven krijgt op zijn brood dat het met 'groene'produkten de klant in de maling neemt. De Consumentenbond heeft wel een beetje gelijk, maar die club zou eens een voorbeeld moeten nemen aan die aloude Bond Zonder Naam. Die Bond had op een bepaald moment een spreekwoord dat luidde: Verbeter de wereld, begin bij jezelf. Dat geldt voor consumenten die een beter milieu willen natuur lijk ook. Het woord milieubewustzijn krijgt bij de Consumen tenbond een verkeerde nadruk. Die nadruk ligt op milieu en niet op bewustzijn. Iemand die echt bewust is laat zich nog door overheid noch door bedrijfsleven voor het lapje houden. De argeloze Nederlandse consument daarentegen wil bij voorbeeld magere varkenslapjes, omdat hij gehoord heeft dat vet slecht is voor het hart, niet beseffend dat er voor veel magere varkenslapjes heel veel varkens gefokt moeten wor den, met alle kwalijk riekende gevolgen van dien. De consument is goedgelovig en slikt dingen al gauw voor zoete koek, omdat hij nou eenmaal wil zijn wat hij is: iemand die consumeert. Wat de boer die kent dat vreet-ie niet, zeggen ze wel eens. Een consument doet dat liefst juist wel. Dat is vra gen om moeilijkheden. MERIJN BORN - De oudste treincoupé van Nederland staat momenteel in het Limburgse Born. Het is een 2de klas personenwagon uit 1873. De coupé gaat in de loop van volgende week per enkele reis naar het spoorwegmuseum in Utrecht, voor een grondige restauratie. De wagon heeft ruim dertig jaar liggen roesten en' wegkwijnen tussen het oud-ijzer van een sloophandel aan de haven in Born. Een hobbyist ontdekte de trein en wist meteen dat hij een grote vondst had gedaan en seinde de NS in. Bij het zoeken tussen de sloopresten stootten medewerkers van de NS ook nog op een antieke, handbediende spoorwegkraan uit de jaren '20. DEN HAAG (ANP) - 'Het was oké. Gewoon een normale rela tie, heel netjes. Een verliefd paar, Romeo en Julia kun je zeg gen.' Zo schilderde de 23-jarige Hagenaar R. A. voor de recht bank in Den Haag de inmiddels beëindigde relatie met zijn nu 18-jarige vriendin. Volgens het meisje zelf en ook volgens de officier van justitie heeft hij haar echter twee keer ontvoerd en langdurig vastgehouden, mishandeld en verkracht. De open bare aanklager eiste twaalf jaar cel tegen A., ook wegens mis handeling van een broer van zijn ex, de beschieting van haar ouderlijk huis, wapenbezit en drugshandel. In het onderzoek tegen A. werden volgens de politie in totaal 60 mensen aange houden, waaronder zijn ouders. DEN HAAG (ANP) - Het Internationale Rode Kruis (ICRC) heeft zijn excuses aangeboden aan het Nederlandse Rode Kruis, voor de opmerking dat voedselhulp aan Roemenië niet meer nodig zou zijn. In echte nood verkeert het land niet meer, maar hulp in de vorm van voedselpakketten wordt nog steeds zeer op prijs gesteld, aldus het hoofd van de persdienst van het ICRC. De excuses volgen op een boze reactie van het Neder landse Rode Kruis na de uitlatingen van woordvoerder Bi- schoff. Zijn woorden hebben een groot deel van de Nederlandse bevolking op het verkeerde been gezet, aldus woordvoerder B. Burgers van het Nederlandse Rode Kruis. „Er kwamen tele- foontjes binnen van huilende mensen die hun laatste AOW- centen hadden besteed aan hulp voor Roemenië. We zijn daarom blij met de officiële excuses, daarmee komt een eind aan de onduidelijkheid over de noodzaak van voedselpakket ten." DEN HAAG (ANP) - De Bovag/RAI is misleidend geweest in een brochure over 'de auto en het milieu'. De organisatie heeft zich in de brochure niet op feiten gebaseerd, maar is uitgegaan van toekomstverwachtingen. Ten onrechte schrijft de Bovag/ RAI onder meer dat 'auto's steeds vriendelijker worden voor het milieu'. De Bovag/RAI moet voortaan niet meer op een dergelijke manier reclame maken. Dit stelde de Reclame Code Commissie in een uitspraak in een zaak. SCHIPHOL (ANP) - Oud-premier Van Agt is gisteren vanaf Schiphol naar Washington vertrokken waar hij de functie van ambassadeur van de Europese Gemeenschap zal gaan bekle den. Van Agt zei bij zijn vertrek begrip op te kunnen brengen voor de weerstand van de Amerikaanse regering tegen het feit dat hij zijn geloofsbrieven gaat aanbieden op het Witte Huis in plaats van bij de minister van buitenlandse zaken zoals zijn voorganger heeft gedaan. „Ik heb de officiële status van am bassadeur en het is voor het eerst dat een representant van een groep landen, en niet van een staat, zijn geloofsbrieven mag overhandigen aan president Bush." ZUTPHENROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Zutphen heeft besloten de zaak tegen twee anti-apartheidsactivisten die eerder deze week 40 slangen doorsneden bij zes tankstations van Shell in Apeldoorn reeds op 22 januari te behandelen. Offi cier van justitie mr. H. de Weert vraagt de bewaring van de twee verdachten, die bekend hebben, te verlengen. Een woord voerder van Shell deelde desgevraagd mee dat deze maat schappij door een rechtzaak zal proberen de schade te verha len. Dit is eerder na een soortgelijke actie door andere daders al gelukt. Een schadeclaim voor een andere actie is nog in be handeling. DEN HAAG (ANP) - Vrouwen geven niet opvallend anders lei ding dan mannen. Oorzaak zou kunnen zijn dat door selectie een bepaald type vrouwen met meer 'mannelijk' gedrag op lei dinggevende posities terechtkomt. Een andere mogelijkheid is dat vrouwen zich aanpassen aan de 'mannelijke' cultuur in een bedrijf. Dat blijkt uit onderzoek dat is verricht in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en dat door staatssecretaris Ter Veld aan het parlement is aangeboden. De onderzoekers vermoeden dat vrouwen met een verscheidenheid aan gedra gingen bij het bedrijf binnenkomen, maar al snel merken welk gedrag wel en welk geen of een negatief effect oproept. Zij ver onderstellen dat het selectieproces en de mate van aanpassing minder sterk zullen worden wanneer meer vrouwen dan tot nu toe in leidinggevende posities komen. VUGHT (ANP) - Zoals het zich nu laat aanzien is het niet mo gelijk om op 1 maart te beginnen met de renovatie van het Mo lukse woonoord Lunetten in Vught. Er zijn nog allerlei proble men onder andere met betrekking tot de inspraak van de be woners en de vorming van een begeleidingsteam die eerst moe ten worden opgelost. De termijn tot begin maart is daarvoor te krap. De voorzitter van de kampraad A. Latuhihin heeft dit meegedeeld. Volgens hem is er ook nog geen overeenstemming over de benoeming van de architect. Naar de mening van Latu- hihin verloopt ook van de zijde van het ministerie van WVC niet alles 'even gladjes'. Het ministerie wil volgens hem haast maken met de bouw van een muur tussen het woonoord en de ernaast gelegen gevangenis Nieuw Vosseveld. I

de Stem | 1990 | | pagina 3