L G RANDE Ontslagaanvragen woningbouwvereniging ingetrokken Iers in de ITICA SIGNAALLICHTEN BIJ OVERWEGEN KNOL EN BOERENGAT D Legio mogelijkheden om puin te verwerken College Sas: Sanering centrum én wijk Albert POLITIERAPPORT T.-MAARTEN DRAAD - GAAS en BEVESTIGINGSmateriaal MEIZON BV PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN Soms zit een veilig gevoel in een heel klein kastje rrit PE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 2 DECEMBER 1989 )0 )EN Acties voor behoud BOERENGAT - De verkeerssituatie bij Boeren- gat en Dow Chemical wordt volgend jaar aange pakt. Er komen verkeerslichten bij het kruispunt Herbert H. Dowweg en de hoofdingang van Dow Chemical. ENGINEERING IT SUPPORT B.V. Politie Vlissingen lost overval op cafetaria op toren ingeluid Sinterklaas vandaag in Waterlandkerkje ;r naar het effed igbladen. (PDI) CENTRALE VUILVERWERKENDE INDUSTRIE IN WESTDORPE Business Sluiskil-Oost Vergunning Geen voorrang Inbraak Inbraak Roof Diefstal Sluiskil Westdorpe Terneuzen T16 atie van luxueuze in de F&B i de duitse taal Exploitatie |ar igeving van of bereidheid dfranse allure, /iteit hoog worden ordelijke positie |ijkheden eleiding arima secundaire revende functies u ;f met uitgebreide Iran Dorado Port ME Ouddorp neer C. Bruinenberg, Ihoreca-teams zal ak kandidaten voor vij nu alvast uit te PLEKJES SELDT MTS/HTS, EflV. VEREIST. 5544 025Ó3-62444. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De woningbouw vereniging Terneuzen heeft de voorgenomen ontslagen voor me dewerkers van de onderhouds dienst ingetrokken. De vijf werk nemers komen per 1 januari in vaste dienst bij de woningbouw vereniging. Twee ontslagaanvragen had het Ge westelijk Arbeidsbureau al afgewe zen. De andere twee moesten nog wor den beoordeeld omdat die mensen in de ziektewet zitten. Van een mede werker zou zijn contract niet worden verlengd. „De aanvragen zijn van" de baan omdat het anders een geschiedenis van maanden kon gaan worden. Die twee mensen zijn immers ziek. Bo vendien had het GAB de andere twee al afgewezen. Ons verhaal is niet ge accepteerd", zegt voorzitter A. Janse van het bestuur van 'Terneuzen'. De woningbouwvereniging wilde via het ontslag besparen op salaris kosten en zo een spaarpotje kweken onderhoud aan woningen in de toe komst. „We doen nu ons best het fi nancieel op te vangen." De Bouw- en Houtbond FNV die voor de vijf werknemers in de bres sprong, is in de sas. „Het is toch mede dankzij de vakbonden gelukt de ont slagen niet door te laten gaan", zegt secretaris A. van Pamelen vna de af deling Terneuzen verheugd. Het kort geding dat een werknemer tegen de woningbouwvereniging had aange spannen is nu van de baan. De man had een tijdelijk dienstverband bij 'Terneuzen'. Volgens hem kreeg hij dit pas te horen op de dag dat hij zijn contract tekende. Terug naar zijn oude - vaste - baan was toen niet meer mogelijk. Verkeerslichten bij Dowweg Van onze verslaggever De overwegen bij de Knol en Boerengat worden bevei ligd door op ruime afstand daarvan signaallichten te St. Wfflibrord- plaatsen. Bij mist worden voertuigen dan niet pas bij de overgang verrast door een passerende trein zoals nu het geval is. De Herbert H. Dowweg zelf krijgt een nieuwe deklaag. Te gelijk wordt op die weg een aparte busbaan aangelegd. Dit geschiedt op verzoek van Dow Chemical. Het is de bedoeling dat in het spitsverkeer het be- drijfsvervoer (de bus) voorrang krijgt op personenauto's bij het kruispunt met poort 1 (hoofd- sor (utiliteit) or afbouw liter al works (civiel) 11 jr. vanaf jan.'90 VLISSINGEN - Met de ar restatie van de 24-jarige Vlissinger J. C. heeft de ge meentepolitie van Vlissin gen opnieuw een gewa pende overval in die stad tot klaarheid gebracht. C., die een dezer dagen werd aangehouden, heeft toegegeven dat hij betrokken was bij de overval op cafetaria De Papa gaai in de wijk Papagaaien burg in Vlissingen. De overval vond dinsdagavond 31 oktober plaats. Daarbij werd door een ge maskerd persoon, die in het be zit van een vuurwapen was, n personeelslid gedwongen het aanwezige kassageld af te geven. De buit bedroeg zo'n 400 gulden. De man die het cafeta ria binnenging was de negen tien-jarige Vlissinger M. C., zo kwam uit het verhoor naar vo ren. M. C. zit reeds in voorar rest voor een andere gewa pende overval. Het vuurwapen werd door de politie gevonden in de woning van J. C. Van de buit kon niets wor den achterhaald. Beide man nen blijven in verzekerde be waring. ingang Dow). Dat wordt gere geld via de verkeerslichten: als de bus op de busbaan rijdt, springt het licht op groen. Bij Dow-communicatiecentrum de Boerderij moet een aparte af slag komen. Deze maatregelen zijn nodig omdat de verkeersdrukte en het aantal ongevallen op de Herbert H. Dowweg de laatste jaren toenemen. Per dag rijden nu 5000 voertuigen voor poort 1 op deze weg. Zeventienhonderd voertuigen per dag rijdt na deze poort door naar BOC, de waterfabriek en poort 3, aldus wethouder W. Gosselaar van Terneuzen. De hele operatie kost ander half miljoen gulden. De provin cie wil een fors bedrag bijleg gen. „De Dowweg staat hoog op het lijstje van te verbeteren wegen bij de provincie. We die nen een subsidie-aanvraag in en hopen volgend jaar aan de slag te kunnen." Tegen het eind van 1990 moe ten alle werkzaamheden onge veer klaar zijn. Dow Chemical betaalt ook mee: enkel aan de maatregelen die het bedrijf op het verlanglijstje heeft staan. Dat zijn de afslag naar de Boerderij, de voorsignalering bij de Knol, de busbaan en een deel van de kosten van de stop lichten bij Boerengat. Volgens een Dow-woordvoerder ligt dat bedrag op twintig procent van de totale kosten. Van de 1,2 mil joen gulden die dan overblijft, betaalt de provincie negentig procent als ze de aanvraag daadwerkelijk honoreert. De gemeente moet de rest bijbeta len. Er is inmiddles een werk groep ingesteld die de ver keerssituatie in het hele gebied rondom de chemiegigant gaat bekijken. In die groep zitten vertegenwoordigers van de provincie, gemeente Terneuzen en Dow Chemical. Van onze correspondent TERNEUZEN - De werk groep die ijvert voor het be houd van de St. Willibrord- toren in Terneuzen heeft de maand december uitgeroe pen tot actiemaand. Een al ternatief reddingsplan, in zamelingsacties en politieke bewustwording moeten het tij voor de toren tijdig ke ren. Met het openen van de actie-info in jazzcafé Porgy and Bess ging de actie giste ren officieel van start. De bewoners van de binnen stad keken er gistermiddag raar van op. Om precies 16.00 uur luidden de klokken van de St. Willibrord de actie in. „Een noodkreet", aldus Jaap de Zeeuw namens de werkgroep. De werkgroep Heeft onder het thema rondom de toren een ze vental kleine exposities inge richt, verspreid over zaken in de Noordstraat en omgeving. Verleden, heden, toekomst en een panorama belichten de St. Ook de kapitein van de Vliegende Hollander wil de toren behouden. - foto de stem cor j. de boer Willibrordtoren die stamt uit 1915. Het verloop van de actie wordt bijgehouden op een muurkrant zowel bij gebouw De Graanbeurs als Porgy and Bess. De werkgroep heeft niet stil gezeten en is er in geslaagd een comité van aanbeveling samen te stellen met namen zoals pas toor Nelissen, heemkundige P. Baert en J. van der Haagen uit Amsterdam. Zij moeten samen met nog zeventien klinkende namen de actie op gang bren gen. Namens de politiek heeft alleen raadslid Schoenmaker- Rotte (CDA) haar naam op de brief gezet. De werkgroep heeft een aan tal actiepunten in voorberei ding. Jaap de Zeeuw: „Aller eerst komen we binnenkort met een alternatief restaura tieplan voor de toren. Volgens ons zijn de sloopkosten te laag geschat en de restauratiekosten te hoog (vier ton). Wij willen aantonen dat de cijfers dichter bij elkaar liggen in werkelijk heid. Verder willen we regi stratie van de toren in het ka der van het landelijke monu- menten-inventarisatiéproject. Hierbij is de adhesiebetuiging van de Terneuzense bevolking noodzakelijk. Er moet maar eens een eind komen aan de kaalslag in Terneuzen". Van onze correspondent WATERLANDKERKJE - Vandaag komt Sinterklaas op bezoek in Wat'erlandkerkje. Om 14.00 uur wordt de sint ontvangen door burgemeester J. Kruize en showband Jeugdbelang uit IJzendijke. Na de rondgang door het dorp worden sint en zijn pieten ontvangen in het dorps huis, waar de schoolkinderen enkele liedjes zullen zingen. Deze sinterklaasmiddag is georganiseerd door de werkgroep dorp. (ADVERTENTIE) nfe ARNESTEIN-POSTBUS8Q21 -4330 EA MIDDELBURG -TEL. 01180-29353' latsen Tilburg, Eindho- turen naar E.C.S., Ant- Leeftijd: DE CENTRALE Vuilver- werkende Industrie (CVI) in Westdorpe is een van de dochters van aanne- mings- en sloopbedrijf Vermeulen uit Breskens. Dat is weer een onderdeel van Sagro. De CVI, waar vijf mensen werken, breekt puin op de voor malige stortplaats Dek kerspolder. Een puinbre- ker vermaalt hompen be ton en metselsteen tot klein puin. Dat kan die nen als wegverharding en als fundering. De puin- breker kan gemiddeld 1000 ton sloopafval per dag vergruizen. Door Lianne Sleufjes „VOOR DE verharding van wegen kun je slakken gebrui ken of puin", doceert uitvoer der M. de Jonge van CVI. „Het is moeilijk om in Zeeuwsch- Vlaanderen de overheid en particulieren ervan te over tuigen dat puin kwalitatief net zo goed is als slakken (res ten van gesmolten metaal of steenkool). Er zijn legio moge lijkheden om het spul te ver werken: voor wegen, als grind of voor de fundering van, zeg een loods", somt De Jonge op. „De overheid zou hergebruik voor moeten schrijven. In de bestekken, zowel die van overheid als van particulie ren, staat bijna altijd vermeld dat slakken moeten worden gebruikt. Terwijl er steeds wordt gezegd: je moet herge- W. Tollenaar: 'Wij verwerken hier puin tot de spullen in de Koegorspolder zijn gerea liseerd. Dan vertrekken we hier'. bruiken", zegt bedrijfsleider W. Tollenaar van CVI. „Wij hergebruiken, het is immers hergebruik van sloop- en bouwafval." Het breken van puin is een dure business volgens De Jon ge. „Het bouw- en sloopafval bestaat uit papier, hout, plas tic en puin. Medewerkers moeten alles behalve het steenachtig materiaal uit de machine halen, die mensen kosten geld. Een ondernemer kijkt enkel naar.de centen en niet naar het milieu." „Wij moeten er aan verdie nen", voegt Tollenaar er aan toe. „Als we dat niet doen kunnen we het milieu niet be schermen. Dan zijn we zo uit gewerkt." „Om zo'n circus rendabel te houden moet je een verplaatsbare breker hebben", zegt De Jonge. „Het apparaat verplaatsen is voor ons pas interessant als we rond de duizend ton per dag kunnen breken. Het hangt er natuurlijk ook vanaf of er ter plekke ruimte is om het appa raat te plaatsen." Het afval van de gesloopte wijk Sluiskil-Oost bijvoor beeld, wordt ter plekke ver kleind. Mensen in die omge ving hebben geprotesteerd te gen de komst van het appa raat. De puinbreker zou over last geven, vreesden zij. Vol gens de gemeente Terneuzen is dat niet het geval. De puinbreker wordt gevoed met bouw- en sloopafval, 'bns' in het jargon. Dat gaat via een trilgoot naar de breker: een overdekt 'hok' met ijzeren kettingen. De breker maakt van de hompen steen en beton stukjes puin van tot vier cen timeter groot. Een zeefinstal- latie haalt de grotere stukken eruit. De kleinere stukken gaan naar een zifter. Die blaast het hout en het papier dat er nog tussen zit, uit. „Daarmee kunnen we niets doen. Dat is afval." De stuk ken tot vier centimeter grootte komen bij elkaar en vormen het puin dat gebruikt kan worden als wegverhar ding. Stel, er moet een kilometer weg worden aangelegd. Een ton afgehaald CVI-puin kost de koper 12,50 gulden. „Voor een tweebaans weg van die lengte heb je 4700 ton ver werkt puin nodig", rekent De Jonge uit. De kostprijs daar van is 59.000 gulden. „Als je met slakken werkt heb je 5800 ton slakken nodig voor het zelfde stuk weg. Daar is een hoger tonnage voor nodig. Slakken hebben een ander soortgelijk gewicht als puin. De kostprijs van die slakken is 81.000 gulden. Een verschil van 22.000 gulden", rekent De Jonge voor. Het puin dat wordt gebruikt, is een samen stelling van beton en gemet selde stenen. „Enkel beton is te duur voor ons. Dat is moei lijker te breken dan metsei- puin dus krijg je eerder slij tage aan de breker. Boven dien, als we enkel beton zou den leveren dan blijven wij zitten met hopen metselpuin en dat is niet de bedoeling." CVI huurt de mobiele puin breker van Recycling Zee land. Ook een onderdeel van Sagro. „Iedere dochter vecht voor zichzelf. Vermeulen neemt een sloop aan en brengt het afval naar ons." De CVI heeft tot en met 1992 een af- valstoffenvergunning om op de Dekkerspolder te werken. Daarna moet het van de pro vincie afgelopen zijn. Zij wil in de toekomst de afvalver werking concentreren op twee plaatsen in Zeeland: een in Midden-Zeeland en een in Zeeuwsch-Vlaanderen; de Koegorspolder. Daar zouden ook 'recyclings- parken' bij moeten komen. De combinatie Recycling Schel- debekken, waar onder meer Vermeulen (waartoe CVI be hoort), Kegels en Verstrae- ten Verbrugge inzitten, heeft wel zin om op de Koe gorspolder te gaan recyclen. De gemeente Terneuzen is be reid om op te treden als ver gunningshouder. De Koegor spolder ligt op het grondge bied van Terneuzen. CVI op teert ook voor een plekje bij de Koegorspolder. Maar niet van harte. Het bedrijf blijft liever zitten waar het zit. „We staan hier midden in de Axelse Vlakte, het toekom stige industriegebied. We zijn hier nu bezig met een face lift, het terrein wordt een beetje aangekleed. Het moet passen bij de fabrieken die gaan komen. De Koegorspol der, die is rond 1994 vol. Dan zit je met een recyclingsacti- viteit naast een volle stort. Kunnen we beter in de Dek kerspolder blijven", vindt Tollenaar, „deze kavel kost ons nul komma nul. Wij ver werken hier puin tot de spul len in de Koegorspolder zijn gerealiseerd. Dan vertrekken we hier. Kunnen we gras zaaien of aardappels zetten." HULST - De automobilist D. J. uit Hulst verleende gis termorgen op de Zoetevaart- straat te Hulst geen voorrang aan een personenauto be stuurd door A. J. uit Stekene. Daarbij werden beide voer tuigen beschadigd. Het onge val gebeurde doordat de rui ten van het voertuig van J. waren aangeslagen door be vriezing. Tegen J. werd pro ces verbaal opgemaakt. GOES - Tijdens afwezigheid van de bewoners werd in de nacht van donderdag op vrij dag ingebroken in de woning van J. V. aan de Tomaten- straat in Goes. Vermist wordt een kleurentelevisie. Niet be kend is hoe men is binnenge komen. MIDDELBURG - In Middel burg is ingebroken in een parkeermoederautomaat aan het Damplein. Daaruit ver dween 1400 gulden aan munt geld. De toegebrachte schade aan de automaat wordt ge raamd op 5000 gulden. Een poging in te breken in een parkeerautomaat aan de Kousteensedijk in diezelfde nacht mislukte. SOUBURG - Donderdag avond is een chauffeur van de taxicentrale Vlissingen van zijn portefeuille beroofd. De dader wist te onkomen. De chauffeur kreeg omstreeks acht uur een telefonische op dracht naar een adres aan de Kromwegesingel in Souburg te rijden. Daar aangekomen kwam plotseling uit een brandgang naast de woning een man. Deze eiste onder be dreiging met een vuurwapen de chauffeur zijn portefeuille af te geven. VLISSINGEN - De auto van A. S. uit Vlissingen is gesto len. het voertuig stond gepar keerd aan de Singel in Vlis singen. Het voertuig, een blauwe Toyotato stationcar, draagt het kentekennummer FX 70 HZ. Men kon zich meester maken van het voer tuig na eerst de woning van S. te zijn binnengedrongden waaruit men de autosleutels buit maakte. VOGELBEURS - De Sluis- kilse Vogelvrienden houdt zondag 3 december de derde vögelbeurs van dit seizoen in zaal Dallinga. Deze vogel- beurs, één van de drukst be zochte van Zeeuwsch-Vlaan deren, is open van 10.00 tot 13.00 uur. Er is een opkoper aanwezig en de toegang is gratis. NARRETEMPEL - Prins Ed- windo I van de Westdorpse carnavalsstichting de Koeters heeft café de Tukker in ge bruik genomen als Narretem- pel voor het carnavalsseizoen 89/90. Na een toespraak door voorzitter Wilbert van Hurck was het de beurt aan Ed- windo I het symbool van de Narretempel officieel in te wijden. Daarna werd door de aanwezigen het glas geheven op dit nieuwe initiatief van de stichting. Muzikale bijstand op deze avond werd verleend door de All Original Little West Village Dike Band on der leiding van en met als enig spelend lid oud-Prins Theo de la Ruelle die door de raad van elf als huisorkest werd gebombardeerd. De la Ruelle liet de problemen in het dijkdorp aan de orde ko men. Volgens Prins Edwindo I zou dit lied wel eens het nieuwe Westdorpse Volkslied kunnen worden. De avond werd op genoeglijke wijze in besloten kring voortgezet. GORDEL - Wethouder W. Gosselaar maakt vandaag om 11.00 uur de resultaten be kend van de autogordelcam pagne die onder meer in de Kanaalzone is gehouden. De resultaten zijn gebaseerd op een meting voor de actie en een meting na de actie. De bijeenkomst begint om 11.00 uur. AMSTERDAM, 1 dec. - Aardap- peltermijnmarkt: In Bintje 50mm apr'90 kwamen 133 con tracten tot stand tegen ƒ41,90 - ƒ41,30 per 100 kg. Voor Bintje 50mm mei'90 kwamen 5 contrac ten tot stand tegen ƒ43,40 - ƒ43,00. In Bintje 40/50mm apr'90 werd 1 contract verhandeld tegen ƒ23,00. De stemming was kalm voor april 40/50 en voor mei. April 50mm was goed prijshoudend. 1 Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Sasse college van B en W wil het geld voor de stadsvernieuwing volgend jaar vooral spen deren aan de sanering van het centrum van Sas van Gent en de wijk Sint Albert. B en W hebben voor 1990 ook ver beteringen aan hét riool op het programma staan. Sas van Gent krijgt het ko mend jaar ruim drie ton uit het provinciaal stadsvernieu wingsfonds. Ongeveer de helft van dit be drag gaat naar de aankoop van vier oude panden, drie in de Noordstraat en een in de Brandspuitstraat. Zesenvijftig mille wordt besteed aan de sloop van woningen in Sint Al- bert. De sloop van een aantal woningen is onderdeel van het opknapplan van deze verpau perde wijk. Voor urgente re constructies aan de riolering wil het college vijftigduizend gulden beschikbaar uittrekken. Hetzelfde bedrag willen B en W in het potje particuliere wo ningverbetering stoppen. Als een huiseigenaar zelf zijn wo ning opknapt kan hij voor be paalde zaken een subsidie van de gemeente krijgen. Op meerjarenprogramma stadsvernieuwing 1990-1995 heeft het college heel wat wen sen staan. Alles, uitvoeren bin nen die tijd is onmogelijk, al dus B en W. De verwachting is dat de provinciale bijdrage elk jaar rond de vier ton schom melt. Die bedragen zijn niet toereikend en de financiële armslag van de gemeente is ge ring. De nu bekende kosten voor de komende vijf jaar be dragen al 2,5 miljoen gulden en dan zijn er nog een heleboel za ken die het college wil onder nemen. Wat die gaan kosten; is nog niet bekend. Zo wil het college het milieu- hinderlijke bedrijf Walsenmo- len weghebben uit de woonom geving. Het zwembad op .Ka naaleiland moet voldoen aan de eisen van de nieuwe wet op de zwembaden. Die aanpassingen komen op 1,6 miljoen gulden. Aan de wijk Sint Albert moet ook nog heel wat vertimmerd worden. Jaarlijks moet er vijf tigduizend gulden naar het verbeteren van woningen. Dan is ook nog sanering en nieuw bouw van en bij de Kleine Markt en Schulpenpad nodig. Om de riolering in Sas van Gent en Westdorpe de komende jaren te verbeteren is minstens zes ton nodig. Daarbovenop komt nog eens 2 ton voor drin gende werkzaamheden aan hel riool. De commissie ruimtelijke ontwikkeling en inrichting be spreekt het verdeelbesluit 199( en het meerj arenprogramms stads- en dorpsvernieuwing maandag vanaf 19.30 uur. (ADVERTENTIE) Electronische beveiliging Oranjestraat 5 Tel. 01155-2710

de Stem | 1989 | | pagina 5