KAN Weerman Willy Wetlands niet van >ovenaf aanwijzen' 4Ik heb goesting om te beginnen' Hulst pakt muziekoverlast van disco's aan Milieu-inspecteur: Regio-consulenten milieuzorg nodig 'Wij zijn hier nog steeds bevoorrecht' 4! .STOP AIDS. ZATERDAG 2 DECEMBER 1989 C DDELBURG - Het milieurecht is een typisch mbtenarenrecht, (te) technisch en ingewikkeld. Geen gewone burger kan er nog wijs uit," zei of- icier van justitie mr. R. Beaumont gisteren op de onferentie milieuhandhaving in Middelburg. rafrecht /ergunning GEDEPUTEERDE MARIS-KOSTER: INSTALLATIE BARBÉ ALS BURGEMEESTER TERNEUZEN Afstand Teleurgesteld Kop-staart-botsing bij Groede Zeeuwen helpen Zeeuwen Brazilië LANDBOUWVOORMAN RAMONDT: \tsfc 5.751 A54 Brabantplein 3, Breda telefoon 149942 DE STEM VAN ZEELAND T27 an onze verslaggever [IDDELBURG - De milieuwet- :ving is zo veelomvattend dat :ker de kleine Zeeuwse gemeen- en de naleving ervan nauwelijks op eigen houije aankunnen, laarom zijn volgens de Zeeuwse lilieu-inspecteur G. Beijen sa- lenwerkingsverbanden nodig er regio. Zeker nu er meer geld beschikbaar komt voor milieubeleid ziet hij in de provincie mogelijkheden om vier re gioconsulenten aan te stellen, een in Zeeuwsch-Vlaanderen, drie boven de Westerschelde. Zij moeten het milieu beleid gaan coördineren, 'de lijntjes oppakken, ontrafelen en vasthouden'. De milieu-inspecteur deed die sug gestie gisteren op de conferentie mi lieuhandhaving in Middelburg. Hij ziet de regioconsulent als een centraal figuur in een 'operationeel netwerk, dat intensivering en verbreding van het milieubeleid mogelijk maakt'. Sprekend voor een gezelschap van overwegend gemeentebestuurders en -ambtenaren was Beijen wel voor zichtig. Hij kent de gevoeligheid van gemeenten als het op hun zelfstandig heid aankomt. „Er is nog een aantal bestuurlijke grenzen te slechten, maar het moet kunnen, want dit hoeft niet ten koste te gaan van de autono mie van gemeenten," stelde hij zijn toehoorders gerust. Desgevraagd zei de inspecteur dat Schouwen-Duiveland en de gemeen ten Middelburg en Vlissingen het verst zijn op het gebied van samen werking. In Zeeuwsch-Vlaanderen zag hij de beste mogelijkheden in het westelijk gedeelte, waar Aardenburg, Oostburg en Sluis elkaar redelijk we ten te vinden. Over het hele gebied was hij wat minder optimistisch, om dat er links en rechts nogal wordt op gekeken tegen een dreigende domi nante positie van Terneuzen, verre weg de grootste gemeente. „Maar op den duur dringt het besef wel door dat het nodig is," zei hij ook. 'Milieurecht eenvoudiger' elijks in. Van GGD tot i, van COC tot NOS, ^Nederland niet veel Aan Inoeten doen. an onze verslaggever [ij bepleitte dan ook vereenvoudigingen in het systeem, inders valt het milieurecht niet goed te handhaven. 3e complexiteit staat het ha- van de doelstellingen - ver tering van het milieu - in de leg," vond de officier, die in et arrondissement Middel ing speciaal is belast met eco- omische en milieu-delicten. illeen al de tenlastelegging, ie verdachten duidelijk moet laken waarvan ze nu eigenlijk rorden beschuldigd, wordt olgens mr. Beaumont 'een on- esbare brei van ingewikkelde irmuleringen'. In het straf- icht ligt dat anders, dat is veel leer 'vastomlijnd'. „Bovendien spelen daarin, uiten de wet, morele normen en belangrijke rol. Diefstal, loord, dat kan gewoon niet. ij milieu ligt het anders. 25 aar geleden was het nog heel ïwoon om afval gewoon er- ens te dumpen en te verbran- en. Dat was geen enkel pro- leem. Nu staan milieuregels in en heel ander daglicht." e officier van justitie maakte uidelijk dat niet alleen justitie de rechterlijke macht daar >g problemen mee hebben. Vaak blijkt het al bij de (door overheid verleende) vergun- ngen niet goed te zitten, ze jn verouderd of onvolledig, an is een overheid net zo in ebreke als de bedrijven." Waarvan Beaumont een chrijnend praktijkvoorbeeld af: Pas nog kreeg hij een pro- es-verbaal op zijn bordje raarin de politie niet alleen en bedrijf, maar ook een ge meentelijke milieu-ambtenaar als verdachte te boek stelt. De politie constateerde dat bij het bedrijf een bepaalde voorge schreven inrichting ontbrak. Van de eigenaar kreeg men echter te horen dat dat van de milieu-ambtenaar voorlopig niet hoefde, want 'we hebben al zoveel geïnvesteerd'. „Het vuil verdween dus zo in de straat- kolk, en de ambtenaar is ook maar meteen als verdachte ge meld." Wat hij ermee aan moest wist Beaumont nog niet. Voor het strafrecht zag de offi cier in milieuzaken een be scheiden rol weggelegd, 'als aanvulling op die van de over heid'. „Milieuzorg is in de eer ste plaats een kwestie van mentaliteit en dus voorlich ting." Zelf doet hij het milieu er dan ook maar bij, 'met weinig ondersteuning'. En voor de strafrechter is het nog meer wennen. „Dat is meer een krentenweger, die zich nor maal afvraagt of hij vijftig gulden meer of minder boete zal opleggen. Nu krijgt hij met veel grotere belangen en be dragen te maken, en staan er geen particulieren, maar - na mens bedrijven - directeuren voor hem." Met de andere inleiders op de conferentie - onder andere mi lieugedeputeerde G. de Vries- Hommes en J. Eckhardt na mens de rijkspolitie - was hij wel van mening dat samen werking op milieugebied gebo den is. Anders wordt het niks met de handhaving van al die ingewikkelde regels en wetten. 'an onze verslaggever IIEUWKOOP - Het Rijk moet volgens gedeputeerde E. laris-Koster niet van bovenaf wetlands aanwijzen. Het 'tót pas zin om zulke waterrijke gebieden een be- chermde status te geven als alle betrokken overheden en tistanties het eens zijn over de noodzaak en de wijze van «scherming. e zei dat gisteren in het Zuid- ollandse Nieuwkoop, waar ze Is vice-voorzitter van het in- rprovinciaal overleg (IPO) en brochure in ontvangst nam ver het 'besturen van water ige gebieden; het omgaan met 'etlands door lagere overhe- En'- „Provincies," meende Ma- s-Koster,„willen best mee- 'erken, als er maar geld is, en er maar duidelijkheid is "er de beheersinstrumenten." Volgens Maris-Koster zijn de lagere overheden zich ewust van hun verantwoorde- ikheid voor behoud van het 'aterrijke -'typisch Neder- indse'- karakter van ons land. «aar we moeten wel rekening ouden met vele belangen, die allemaal hun claims leggen. Niet alleen de natuurfunctie telt dus." Waarbij ze het niet kon laten om, richting Zeeland, te verwijzen naar Ooster- en Westerschelde. Daar spelen ook recreatie- en scheepvaartbe- langen een rol. De wetlands-brochure ver meldt 103 Nederlandse gebie den van internationale beteke nis, waaronder - met instem ming van het provinciebe stuur - de Oosterschelde, en daarnaast nog eens een groot aantal kleinere blauwe vlekjes op de kaart. De gedeputeerde vond dat 'zeer ambitieus' en waarschuwde het 'Wetlands- overleg' dat er 'toch keuzes ge maakt moeten worden'. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De commotie her en der over zijn benoe ming was de nieuwbakken burgemeester R. Barbé van Terneuzen niet ontgaan. „Niet alle fracties in de ge meenteraad waren aange naam verrast over de keuze. Ik heb begrip voor die reac ties omdat de politieke kleur - niet een burgemeester van PvdA-signatuur - duidelijke gevoelens van teleurstelling bij sommigen teweeg heeft gebracht", memoreerde Bar bé gisteren in zijn maiden speech als Terneuzens burge meester. De benoeming van CDA'er Barbé viel zeker niet lekker bij PvdA en Links Perspectief Terneuzen. Zij staken dat niet onder stoelen of banken. Ze hadden het liefst een PvdA- burgemeester, zoals de ver trokken C. Ockeloen. „Ik ga er echter vanuit dat deze reacties niet persoonlijk tegen mij waren gericht doch een oorzaak vinden in een on behagen óver het aantal PvdA-posten in de provin cie", zei Barbé. In de provinciale staten be titelde de PvdA-fractievoor- zitter de benoeming van een CDA'er in Terneuzen als 'diefstal van een burgemees terspost'. Als je er al een strafrechterlijke kwalificatie op kunt loslaten kun je beter spreken van joyriding', rea geerde Barbé gisteren. „Het kenmerkende van dit delict is dat men niet de bedoeling heeft zich meester te maken van het object maar het 'leent' om het later weer terug te geven." Dit bracht Barbé tot een uit spraak over de politieke in houd van het ambt. Het credo dat een burgemeester boven de politieke partijen staat, is een mooi uitgangspunt maar R. Barbé maakt zich klaar om de ambtsketen over te nemen van loco-burgemeester J. van Rooyen. - foto's de stem con j. de boes behoeft enige nuancering, vindt Barbé. Hij moet wel een bepaalde visie op mens en maatschappij hebben. Een burgemeester moet in Barbé's optie wel afstand van de eigen opvattingen bewaren. Hij moet zich immers open stellen voor verschillende vi sies, verschillende politieke opvattingen. „Het is deze in nerlijke distantie die ik in acht wil nemen en cultiveren. Dat moet naar mijn overtui ging ruimte en toegankelijk heid scheppen voor mijn funktioneren." De Terneu- zense burgemeester mag aan zijn jasje worden getrokken, als hij die afstand dreigt te verliezen. „Ik sta aan het be gin van een nieuwe loopbaan, mijn eerste werkdag voor de gemeente. Ik ken al een aan tal uwer van naam en werk. Dat legt naar mijn mening een basis voor een vlotte start. Want eerlijk gezegd, ik heb goesting om te beginnen." Hoe presenteer je Terneuzen aan iemand die de stad al zo kent als Barbé, verzuchtte lo co-burgemeester J. van Rooijen. Barbé was immers, voordat hij naar de Staten vertrok, jaren wethouder in de Scheldestad. Hij sprak als loco-burgemeester destijds C. Ockeloen toe. Toch zijn er sindsdien wel een paar din gen veranderd, meende Van Rooijen. „Nieuwe infrasturc- turele voorzieningen, indu striële vestigingen, de reno vatie van de binnenstad heeft volop aandacht." Barbé leert de aspecten wel kennen die nieuw zijn, meende Van Rooijen. En in dat vertrou wen droeg hij de ambtsketen over aan Barbé. De PvdA reageerde gisteren als enige raadsfractie op de komst van Barbé. Dat de par tij teleurgesteld was, had Barbé wel begrepen, meende PvdA-fractievoorzitter A. Stahl-Hemelsoet. Niet enkel omdat de vacature werd op gevuld door een CDA'er. De sociaal-democraten hadden graag iemand 'van buiten ge had', met een frisse kijk op zaken en verhoudingen. „Dat vonden we zwaarder wegen dan de kennis van zaken die u meebrengt" In een democra tie mogen partijen verschil lende meningen hebben maar het is ook een ingeburgerde gewoonte dat je je loyaal op stelt als zaken anders lopen dan jij had gehoopt, aldus Stahl. Vandaar dat zij de wens uitsprak dat Barbé's burgemeesterschap vrucht baar zal zijn voor hemzelf en voor Terneuzen. „Uw be stuurlijke kwaliteiten zullen daar zeker aan kunnen bij dragen. Wij staan open voor samenwerking", zegde Stahl de nieuwe burgemeester toe. De gaande en de komende man, oud-burgemeester C. Ockeloen en R. Barbé bespreken de stand van za ken. Raadslid A. van Himme begroet de nieuwe burge meester. ^LST - Burgemeester F. scobs van Hulst trekt ten rbde tegen de lawaai- tólast van discotheken, ?r's en café's in de Hulster "kienstad. regens Jacobs regent het re- T-imatig klachten van omvo rmen die tot diep in de nacht F hun slaap worden gehou- p De belangrijkste boosdoe- ners zijn volgens Jacobs Pims Pub in de Stéenstraat en Champs Disques aan het Cor- nelis de Vosplein. Hoe de overlast precies gaat worden aangepakt is nog niet bekend, maar als het aan bur gemeester Jacobs ligt gaat bij etablissementen die veel la waai produceren op een be paald tijdstip 'de knop om'. „Het staat vast dat er een ander regime moet komen", aldus de burgemeester. „Geen gezeur over decibellen, maar als er overlast is gewoon de knop van de geluidsinstallatie omdraai en". De Hulster horeca-exploi- tanten hebben al een brief in de bus gekregen waarin ze wor den gewaarschuwd voor harde maatregelen, als ze overlast produceren. „Ik ben zelf in een woning geweest op 75 meter af stand van een bar", zegt Ja cobs. „Zelfs dan hoorde je de bassen van de muziek onaan vaardbaar hard dreunen. Dit "-f'S Ai IN DE NACHT van donderdag op vrijdag is meteorologisch de winter begonnen. We maken nu kennis met een weertype dat op 2 december helemaal niet misstaat. Het is een nor male ontwikkeling. Om met de de deur in huis te vallen: dit weerbeeld houden we zeker tot midden volgende week.Ten zuid-oosten van ons ligt een kanjer van een hogedrukkern. De druk was daar deze morgen al opgelopen tot 1045 Hectopascal. Dat is zeer ongewoon voor deze tijd van het jaar. Dat betekent rustig winterweer. De wind is nauwelijks merkbaar en de temperaturen schommelen van min twee dicht aan de kust tot min vijf in het oostelijk deel van onze provincie. De lucht die naar ons toestroomt is veel droger van kwaliteit en dat betekent dat de mistkansen kleiner worden. Daardoor kunnen de maximale waarden oplopen naar vier tot vijf graden boven nul overdag. Aangezien het zeewater nog steeds acht graden boven nul is, is het in het water warmer dan op het strand. We hebben u al eerder geïnformeerd over de mogelijkheid dat november wel eens een recordmaand zou kunnen zijn wat de zonneschijn betreft. We hebben het record van deze eeuw verbeterd. Afgelopen 30 novemberdagen scheen de zon 120 uur. Het vorige record dateert van 1920. Maar ook 1954 en 1978 gaven veel zon in november met 107 uur, Normaal schijnt de zon in een jaar 1562 uur. Nu zitten we al aan 1753 uur. Maar ook wat de temperaturen betreft hebben we in november een record gevestigd. De gemiddelde temperatuur was 11,8 graden en daarvoor was november 1959 recordhou der met 10,8 graden. Normaal is dat in november 9,8 graden Celsius. De herfst van 1989 was wartn, droog en zonnig. De gemiddelde temperatuur van deze herfst was 11,3 graden en normaal is dat 10,6. De zon scheen in toteél 359 uur en nor maal is dat 291 uur. Het regende 138 millimeter. Normaal is dat in september, oktober en november 209 millimeter. Dit is dus een topjaar wat het weer betreft. Volgende week krijgt u nog meer cijfermateriaal. De weerspreuken: 'Een kring rond de maan zal nog gaan, maar een kring rond de zon, daar huilen vrouw en kinderen om.' 'Decembernachten rein en klaar, duiden op een vrucht baar nieuwjaar.' Van onze correspondent GROEDE - Op de provinciale weg nabij Groede werden gis termorgen bij een kop-staart- botsing twee personenauto's zwaar beschadigd. De automobilist P. V. uit Bres- kens stond stil voor de ver keerslichten, die daar waren aangebracht in verband met wegwerkzaamheden. Dit werd te laat bemerkt door de auto mobilist P. B. uit Aardenburg die tegen de achterzijde van het voertuig van V. reed. giro 4356500 tnv stichting zeebra schoondijke kan zo niet langer, het moet af gelopen zijn dat mensen zo in hun nachtrust gestoord wor den". De verschillende etablisse menten hebben het zelf in de hand of ze wel of niet dwin gende beperkingen krijgen op gelegd. „Ze kunnen ingrijpen voorkomen door zo'n beleid te voeren dat er geen klachten binnen komen". Van onze verslaggever SCHOONDIJKE - „On danks alle problematiek in de Westerse landbouw zijn wij als Nederlandse akker bouwers nog steeds bevoor recht, hoe moeilijk dat mis schien door een aantal van mijn collega's te bevatten zal zijn." Akkerbouwer JanRamondt uit Schoondijke, onder meer voor zitter van de .drie CLO's in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, zegt dit als hij de situatie van de Nederlandse akkerbouwers vergelijkt met de situatie waarin de nakomelingen van Zeeuwse immigranten in Bra zilië verkeren. Ramondt noemt zichzelf een van de mensen die geïnteres seerd is in (lokale) geschiede nis. Hij heeft afgelopen jaren dan ook met belangstellingen alle publikaties gelezen over de 'Zeeuwen in Brazilië', die in de periode 1858-1862 in grote groe pen richting Zuid-Amerika trokken. „Die emigranten zijn in de vorige eeuw vertrokken om lotsverbetering te vinden. Ver moedelijk zijn zij daar gestart onder dezelfde voorwaarden, als die op dat moment in hun Zeeuws-Vlaamse woongebied golden. Alleen zijn zij er flink op achteruitgeboerd." En achteruitboeren kan vol gens Jan Ramondt snel gaan. Hij wees hierbij op Europa, waar in slechts veertig jaar tijds een enorme (economisch/ technische) kloof is gegroeid tussen Oost en West Jan Ramondt: 'Zij zijn er flink op achteruitgeboerd'. foto de stem/corj.de boer De actie van de Stichting Zeebra om voor de Brazi liaanse 'neven en nichten' in Holanda (Espirito Santo) geld bijeen te brengen voor repara tie van hun vrachtwagentje en de aanschaf van geiten om het eenzijdige voedselpatroon te doorbreken, heeft dan ook al zijn sympathie. „Een zeer concrete actie. Je weet waar je geld aan geeft en het blijkt dat je met betrekke lijk geringe middelen daar ter plaatse iets kunt verbeteren. Daarom dat dit bij uitstek een actie is voor individuele men sen, die - hoop ik - dan ook met gulle hand geld geven." (ADVERTENTIE) r Alles voor de vereniging j L Handelshuis St.-Antonlus fljremj'*©®* 1 -Ijl Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364

de Stem | 1989 | | pagina 1