1 S Meer cursussen Praktijltschool Kousenhuis [TOESTEMMING VAN MINISTERIE LANDBOUW EN VISSERIJ Vliegbasis Woensdrecht bespaart anderhalve ton op energierekening POLITIERAPPORT "V£ N PASSEND IC0LAASKAD0... Vrijspraak voor rissen op 'kokkels' door bedrijf Bergen op Zoom Waarschuwingsbord moet automobilist afremmen Functioneren wethouder Keijmel niet ter discussie binnen PvdA KORT ZEEUWS ZAKENNIEUWS :heim van de :rne vrouw PLAATSELIJK NIEUWS Vaststelling Sluise begroting ajj2 I DE STEM ZEELAND 4 DINSDAG 28 NOVEMBER 1989 T20 ALLESKNIPPER BEITELSET ra - ge 1 - Axel 155-4307 avondje, feestje... CHOONDIJKE - Leerlin gen van de Praktijkschool oor landbouwtechniek kunnen binnenkort kennis maken met nieuwe lastech nieken. ■VLEES VAN NONNETJES ERG LEKKER' Clubkampioenen zwemvereniging Scheldestroom Breskens/Groede geeft show in De Veerhoek Granaten Controle Inspraakbrochure Zeeuwse ouderen D66 over Oost-Europa 'Kinderopvang op maat' Exposities in het Biologisch Museum Hoofdplaat Breskens Bouw-ontwerpbureau Terneuzen breidt uit Multicopy nu ook in Zeeland De Grafelijkheid houdt open huis Gezellige avond in Indische sfeer Infodatec Nederland BV en Olivetti Zeeland Knipt leer, blik, draad, k&- ton, kunststof enz. 190 mm. Kwaliteitsbeitels favoriet bij de vakman. Met kunststof hecht, 3-delig, 6,12 en 18 I'I mm. jjj lu -s- rril ).n Ifbewuste vrouw draagt L* Gemme. <ollektie exklusieve lingcrieruitdagend Kon. Wilhelminaplein 2-4,1062 HK Vmsterdam. Verkrijgbaar bij: it 26 OOSTBURj Burchtstraa 3 <omt u eens kijken of even. lenkpakket met de /erzorgen dit, f I 'an onze verslaggever ,v -n na - EN SOKKENSPECIAALZAAK rkdreef 12 - 4571 GJ Axel Tel. 01155-4697 Door een verbouwing worden op maandag 11 december de ver nieuwde ruimtes van het lason- derwijs geopend. In de vernieuwde lasserij wordt on derwijs gegeven in moderne lastech nieken zoals MIG/MAG lassen, TIG lassen en plasmasnijden. De praktijk school gaat cursussen houden voor leerkrachten om hen voldoende ken nis en vaardigheid bij te brengen. Onlangs kreeg de school toestem ming en een financiële bijdrage van het Ministerie van Landbouw en Vis serij om de lasafdeling te modernise ren. Het MIG/MAG lassen is op een aantal plaatsen in de agrarische sec toren al toegepast. Fabrieken die landbouwwerktuigen produceren en mechanisatiebedrijven maken veel vuldig gebruik van dit lasproces. Maar voor de praktische zelfstandige agrariër is dit door de kostprijs, het gebruik van beschermgassen en de te verrichten laswerkzaamheden min der geschikt. Vandaar dat in het land bouwonderwijs het MIG/MAG lassen is doorgedrongen. De leraren kunnen ingaan op de vragen die er over dit lasproces zijn. Volgens de praktijkschool is er vol doende reden om kennis te maken met dit lasproces. Het MIG/MAG lassen zonder kennis of vaardigheid zou an ders een groot risico met zich mee brengen. De cursus is bedoeld voor werken den in de produktielandbouw, het agrarisch bedrijfsleven en leerlingen die dagscholen bezoeken. De curus- duur varieert van een halve dag tot vijf dagen. De inhoud van de lessen kan een oriëntatie zijn of een cursus met veel praktische oefeningen. Daar bij komt onder andere de grondbegin selen van het MIG/MAG lassen aan de orde alsmede de benodigde appara tuur, gasbescherming, toepassingsge bied en lasfouten en hun oorzaken. De cursusduur van het TIG lassen is voorlopig een dag. Daarin wordt het TIG lasproces, de apparatuur en het toepassingsgebied behandeld. Tevens wordt er praktisch geoefend. Als derde nieuwe mogelijkheid wordt het plasmasnijden geoefend. Deze snij- techniek is toepasbaar voor vele me taalsoorten onder andere aluminium en roestvrij staal. Deze metaalsoorten worden steeds meer gebruikt in de agrarische sector. Van onze verslaggever BREDA - Redelijk tevreden verliet directeur P. Landa uit Bergen op Zoom de Bredase rechtbank. Zijn bedrijf, International Schellfish BV, was vrijgesproken door de economische politierechter van het illegaal vissen op kokkels. Tijdens het vissen op nonnetjes (hele kleine schelpen) in de monding van de Westerschelde, op 16 juni 1988, zou de BZ 30 yan International Schellfish betrapt zijn op het vissen op "bkkels, zo bleek uit de dag- 'aardiging. J Niets was minder waar, zo verzekerde Landa politierech ter mr. R. Lameijer. Er was die (lag juist helemaal niet gevist op kokkels maar op de veel kleinere nonnetjes. Maar om dat de politie te water de zuig- mond van de vissersboot niet had bekeken, had men dat niet kunnen constateren. Wel wa- ren er vier monsters genomen uit de 'oogst' van de dag, een drie meter hoge berg met )chelpen. Tijdens controle van die monsters bleek dat er geen enkele kokkel aan boord was, alleen maar nonnetjes. Dat vond officier van justitie mr. Roelofs dan ook voldoende re- den om vrijspraak te vragen. Politierechter mr. R. Lameijer volgde hem zonder problemen. Echt tevreden was Landa niet, want hij had gehoopt met de vangst op nonnetjes een nieuw produkt te kunnen leve ren. Het vlees van nonnetjes is volgens hem erg lekker. „Een echte delicatesse", zo zei hij desgevraagd. Zijn bedrijf was er achter gekomen waar non netjes leven en hoe ze gevangen konden worden. Met een omge bouwde kokkelzuiger was het mogelijk ze op te vissen. He laas, de afzet loopt in het geheel niet. Schelpdieren, afgezien dan van mossels, worden in eigen land nauwelijk gegeten. In Zuid-Europese landen zijn schelpdieren erg in trek, maar omdat het vlees van nonnetjes iets nieuws is, bestaat er bijna geen belangstelling voor. Vol gens Landa wordt om die reden het experiment stop gezet. L I Van onze correspondent L i AARDENBURG - Tijdens de afdelingsvergadering van de PvdA West-Zeeuwsch-Vlaanderen vroegen enkele le tten zich af waarom de PvdA als eenmansfractie in het College van Aardenburg zit „Wat hebben we daaraan", zo vroegen ze zich af. 'Vaart minderen, Doodt geen kinderen'. Van onze verslaggever SCHOONDIJKE - Onder belangstelling van ruim tachtig kinderen onthulde Sin terklaas het bord 'Vaart minderen, Doodt geen kinderen' aan de Beatrixstraat in Schoondijke. Het dorp lag op de route van de sint zodat de onthulling met de intocht werd gecombineerd. Het bord staat'in de tuin van J. Verhoef f die aan de rand van Schoondijke woont. Een plaats waar het verkeer met grote snelheid door het dorp raast. Voor Ver- hoeff een reden om het bord te plaatsen. „De gemeente doet weinig aan snelheids- beperkende maatregelen. Ik stelde de plaatsing van verkeersdrempels voor maar dat bleek niet haalbaar. Vandaar het bord met de harde tekst. Dat moet een prikkel voor de automobilisten zijn". Het bord staat op de rand van haar tuin en de gemeentegrond. Verhoeff denkt niet dat de gemeente hier moeilijk over doet. FOTO WIM KOOYMAN „Anders zet ik het bord een metertje naar achteren. Geen enkel probleem". De initiefneemster heeft nog niet veel re acties gehad. „Eigenlijk zou je een dag voor het raam moeten zitten om te kijken of het bord effect heeft. Maar daar heb ik geen tijd voor. De automobilist moet zich van het gevaar van de hoge snelheid be wust worden. Vorige week waren twee honden hiervan het slachtoffer. We moe ten ervoor zorgen dat de kinderen niet de dur>e worden. Vandaar het bord". Berichten uit de media, waar- een oppositielid stelde dat ardenburg een sterker college nodig heeft, gaf nog meer voe ding aan de discussie. Volgens de Aardenburgse ethouder A. Keijmel moet je verhoudingen binnen Aar- goed kennen om de si- itie te kennen. „We zitten met een 6-5 meerderheid, waarbij de opstelling van het D66-raadslid (H. van Rie red.) niet altijd even duidelijk is. De ^positie probeert natuurlijk je onderuit te halen. Bestuurlijk hebben we in de afgelopen vier jaar veel bereikt als college in 'Aardenburg", zo zei ze. De ver gadering toonde zich hiermee tevreden. Voorzitter T. Termont stelde voor dat er in de komende raadsperiode een schaduwf rac- fe zal worden gevormd in Aar- fcnburg en verder zal er een breder steun zijn vanuit het af delingsbestuur. Voor de kandi datenlijst van de PvdA in Aar denburg voor de komende ge meenteraadsverkiezingen zijn °P dit moment elf kandidaten beschikbaar. In Oostburg zijn dertien kandidaten beschik baar voor de kandidatenlijst. In hoofdlijnen werd het ver kiezingsprogramma ongewij zigd vastgesteld. Vragen wer den gesteld over de aanstelling van een sociale rechercheur binnen de gemeente Oostburg, wat niet strookte met de PvdA verkiezingsprogramma, vol gens wethouder J. de Vries is Oostburg als laatste gemeente in Zeeland overgegaan tot het aanstellen van een sociale re chercheur onder druk van het Openbaar Ministerie. „De so ciale rechercheur gaat pas op weg als hij gestuurd wordt door de Sociale Dienst. We leg gen in Oostburg niet de nadruk op tandenborstelcriminaliteit, maar meer op bijvoorbeeld koppelbazenfraudes". Wat de privatisering van de zwembaden in IJzendijke en Breskens betreft was men re delijk tevreden met het uitein delijke resultaat. Al verdiende de opstelling van de gemeente in het begin geen schoonheids prijs, stelde de afdeling tot slot. Van onze correspondent BRESKENS - Sinterklaas kon zaterdag in zaal De Uitkomst in Breskens de clubkampioenen huldigen van zwemvereniging Scheldestroom. Daar waren rüim negentig kinderen samengekomen, na dat ze eerst meegedaan had den aan de jaarlijkse spel- middag. Via vragen en opdrachten, verspreid over een deel van Breskens, kregen negen groe pen de opdracht om Sin terklaas te zoeken. De kinde ren speelden zwarte Pieten in opleiding die allerlei oefenin gen moesten doen, zoals zware zakken leren dragen, over daken lopen, de Sintaki- dans oefenen, lege zakken vullen enzovoorts. Ondertus sen hadden mensen van de zwemclub veel wafels gebak ken. Nadat alle groepen bin nen waren vonden die gretig aftrek. Toen kwam sin terklaas binnen met twee Pieten en konden de prijzen worden uitgereikt. CLUBKAMPIOENEN MEISJES Tot 8 jaar 25 meter rugslag: Ca- rolien de Milliano 19.8. 25 meter vrije slag: Carolien de Milliano 18.4. 25 meter schoolslag: Evelyn Ver- planke 23.8. 25 meter vrije slag: Evelyn Ver- planke 18.1. Clubhampioen: Evelyn Verplan- ke. Tot 10 jaar 25 meter rugslag: Ju dith Salomé 20.4. 25 meter schoolslag: Corinne Haeck 22.3. 25 meter vrije slag: Jamie Scher- beijn 16.6. 25 meter vlinderslag: Jamie Scherbeijn 20.6. Clubkampioen: Jamie Scher beijn. Tot 12 jaar: Alle afstanden ge wonnen en daardoor werd Ryan Verplanke clubkampioen. Tot 14 jaar: Alle afstanden ge wonnen en daardoor werd Ilse de Jonge clubkampioen. Tot 16 jaar: alle' afstanden ge wonnen en daardoor werd Clau dia Rutten clubkampioen. Vrouwen 100 meter rugslag: Sa- bina Hertogh. Drie afstanden ge wonnen en daardoor werd Mi randa Aarnoudse clubkampioen. JONGENS Tot 8 jaar: Alle afstanden ge wonnen en daardoor werd Mi chel Wondergem clubkampioen. Tot 10 jaar 25 meter rugslag: Pa trick van de Voorde 19.5. 25 meter schoolslag: Patrick van de Voorde 22.4. 25 meter vrije slag: Paul Wessel 16.1. 25 meter vlinderslag: Paul Wes sel 19.8. Clubkampioen: Patrick van de Voorde. Tot 12 jaar 50 meter schoolslag: Alex Anthonisse 43.1. Drie af standen gewonnen en daardoor werd Thijs Salomé clubkam pioen. Tot 14 jaar 50 meter rugslag: Mare Pleijte 37.4. 50 meter schoolslag: Mare Pleijte 50 meter vrije slag: Carlo Corne lls 29.4. 50 meter vlinderslag: Carlo Cor nells 34.6. Clubkampioen: Marc Pleijte. Tot 16 jaar: alle afstanden ge wonnen en daardoor werd Jean- Pierre Wondergem clubkam pioen. Mannen: Alle afstaden gewon nen en daardoor werd Tonny Vinke clubkampioen. Van onze correspondent OOSTBURG - De muziekver eniging Breskens/Groede ver zorgde zaterdagavond voor de tweede maal een uitstekende muzikale show in De Veerhoek in Oostburg. Met hun 'Show 89' werden 400 toeschouwers meegenomen op een muzikale rondreis door de wereld. Met muziek van de harmonie en drumband en dans van verschillende groepen en de in stijl omgetoverde sporthal werden de landen uit gebeeld. De avond begon in Neder land met een Tuthorn Jenka, samen met de volksdansgroep Avogro uit Aardenburg. Jazz-dansgroep Release uit IJzendijke bracht dansen uit Italië, Arabië en Amerika. In- ter Scaldis Pipes and Drums zorgde voor de doedelzakmu- ziek uit Schotland. ('oor Theo Giele ÏNERGIEBESPARING bij te luchtmacht. Wie dan tenkt dat de squadrons hun Fl6-straaljagers en Fokker- [fansportvliegtuigen inrui len voor zweefvliegtuigen teeft het mis. De hoogste wen van de luchtmacht 'ebben weliswaar opdracht 'egeven dit jaar tenminste ten procent op gas, olie en elektriciteit te besparen, Jiaar dat geldt alleen voor werkzaamheden op de frond. e elementaire taken vallen en deze operatie", luidt het e defensie-jargon. Of, zoals '"chtmacht-voorlichter majoor te Baltussen het stelt: „Je kunt moeilijk de motor van een vlie gende F16 uitzetten. Wat overi gens niet wil zeggen dat door bijvoorbeeld tussen Kerst en Nieuw minder te vliegen geen energie wordt bespaard." De grootste slokops blijven dus buiten schot. Wie met beide benen op de grond blijft staan, kan binnen de hekken van bij voorbeeld de basis Woens drecht nog genoeg besparen. Luitenant-kolonel-vlieger L. van de Reijt is voorzitter van het Energie Management-team van de vliegbasis. In de kantine van het Depot Straalmotoren (DSM) is de tentoonstelling over energiebesparing inge richt. Deze kantine is een schoolvoorbeeld van hoe het nou net niet moet, meent over ste Van de Reijt: een grote hoge ruimte met één 'glazen' wand 101DE KONINKLIJKE Luchtmacht is sinds begin dit jaar bezig met een actie om energie te besparen. Doel is om de rekening met tien procent, ofwel drie miljoen gulden, omlaag te brengen. Om het personeel van de noodzaak van zuinig gebruik van energie te doordringen, is er een reizende tentoonstelling met als trekkertje een wedstrijd in zuinig rijden. De expositie arriveerde gistermorgen op de vliegbasis Woensdrecht. waar de warmte zonder pro blemen door naar buiten kan. Ook de verwarming van de gebouwen is nog ouderwets en dus energie-verslindend. De gebouwen worden nog vanuit een centraal ketelhuis ver warmd en de ketels worden met olie gestookt. Stoken met energie-zuinige aardgasketels zou al een hele besparing ople veren. „Het initiatief voor deze actie komt van bovenaf", geeft Van de Reijt direct toe. „We hebben vanuit alle geledingen mensen in het Energie Management team. Ik kan nu al zeggen dat de doelstelling, een besparing van tien procent, dit jaar gaat lukken. De vliegbasis Woens drecht bespaart dit jaar ander halve ton op de energiereke ning." De besparing zit hem vooral in het gedrag van het perso neel, want investeringen zijn er nog nauwelijks gepleegd. „Me ten is weten. We zijn dit jaar alle energiemeters langs ge weest om vast te stellen wat verbruikt is. Op die manier kunnen we mensen bewust maken van hun energiever bruik. Het gaat om een menta liteitsverandering." De tentoonstelling op de ba sis moet voor die verandering gaan zorgen. De expositie geeft vooral tips voor energiebespa ring in eigen huis. „Wie thuis zuinig is, zal ook op zijn werk aan energiebesparing doen", zo redeneert men bij de lucht macht. De luchtmacht was kennelijk niet zeker of de manschappen voor zo'n expositie over dub belglas en energiezuinige lam pen warm lopen. Vandaar dat er een aardig trekkertje werd gevonden in de vorm van een wedstrijd zuinig rijden. In een Opel Corsa bouwde de lucht macht een verbruikmeter in. De zuinigste rijder van de basis mag naar de landelijke finale. De overste Van de Reijt was de eerste die een rondje mocht rij den. Het 2,2 km lange ritje be vatte de onderdelen stoppen en optrekken, achteruit parkeren en een stukje achteruit rijden. Van de Reijt zelf zal niet in de prijzen vallen: hij scoorde 1 li ter op 8,0 kilometer. De vol gende rijder maakte daar al 1 op 9,2 van. OOSTBURG - In West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gisteren weer twee granaten gevonden. In beide gevallen heeft de duik- en demonteer- groep van de Koninklijke marine te Vlissingen zich over de munitie ontfermd. Op een perceel bouwgrond aan de Helenaweg nabij de buurt schap Driewegen werd een granaat met de afmetingen van vijftien bij zeven centi meter aangetroffen. Tijdens wegwerkzaamheden tussen Groede en Nieuwvliet kwam een granaat aan de opper vlakte van dertig bij vijftien centimeter. ZAAMSLAG - Door de ge meentepolitie van Terneuzen werd gisteren tussen 10.00 en 12.00 uur op de Veerstraat in de bebouwde kom van Zaam- slag een snelheidscontrole ge houden. 467 voertuigen pas seerden de radarcontrolepost. Daarvan reden er twintig te hard en kregen een proces verbaal. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 92 kilometer per uur terwijl maximum 50 is toegestaan. MIDDELBURG - Sinds vo rige week is bij de Zeeuwse Raad voor Ouderen in Mid delburg de brochure 'Wilt u ook een stukje inspraak?' verkrijgbaar. De brochure is bestemd voor 55-plussers en organisaties op het gebied van ouderenhuisvesting. De Ouderenraad verspreidt de informatie omdat steeds meer ouderen belangstelling heb ben voor hun woonsituatie, zonder te weten hoe ze daarop invloed kunnen uitoefenen. De brochure schetst het be lang van inspraak, de ver schillende mogelijkheden om mee te praten en de fasen van bouw- en renovatieprocessen. miljoen gulden voor uitge trokken. MIDDELBURG - Frits Her man de Groot, politiek secre taris van het hoofdbestuur van D66 komt vandaag (dins dag) naar Zeeland om een in leiding te houden over de ont wikkelingen in Oost-Europa. Dat gebeurt tijdens de alge mene regiovergadering van D66 in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg, aan vang 19.30 uur. Introducé's en andere belangstellenden zijn welkom. MIDDELBURG - Met het bulletin 'Kinderopvang op maat' wil de Stichting Vrou wenemancipatie Zeeland ge meentebestuurders in de pro vincie een overzicht geven van de voor- en nadelen van kinderopvangvoorzieningen. Als plattelandsgebied vereist Zeeland volgens de samen stellers een netwerk van op elkaar afgestemde voorzie ningen. Het bulletin dient als steuntje in de rug van ge meentebesturen, die kinder opvang op maat willen reali seren. Het rijk heeft daar 130 OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle lopen tot 28 ja nuari 1990 twee tentoonstel lingen. 'Globetrottersop platvoeten' gaat over ganzen en eenden, vogels die in grote aantallen in Zeeland over winteren. Het museum wijdt er vijftien vitrines aan, bo vendien zijn er een doorlo pende dia-serie, skeletten en schedels. 'Tien Zeeuwen zien de natuur' is een expositie van kunstenaars met een eigen kijk op Zeeland. Het museum is dagelijks geopend, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zater dag tot en maandag van 13.30 tot 17.00 uur. OUDERENSOOS - De oude- rensoos houdt dinsdag 28 no vember, aanvang 14.00 uur, een Sinterklaasmiddag in de grote zaal van het dorpshuis. HULDIGING - Tijdens de feestavond in clublokaal De Kombuis huldigde fietstrim- club Breskens zijn clubkam pioenen. Eerste werd met de meeste kilometers voor clu- britten en toertochten A. Vi- lijn met 4545 kilometer, 2. L. Oosterling 3955, 3. L. Jong man 35912 kilometer. In totaal behaalden vijftien personen de limiet van 1250 kilometer. Na het gourmetten verzorgde disco Atlanta de muziek en werd er nog bingo gespeeld onder leiding van Hans Brand. TERNEUZEN - Vanaf 1 de cember breidt ing. D. Dijk graaf de activiteiten van zijn bouw-ontwerpbureau Europa in Terneuzen uit. Naast ver bouwingen van onder andere serres, garages en woningen, gaat het bureau zich ook be zig houden met het ontwer pen en bouwen van nieuw bouwwoningen, bungalows, bedrijfspanden en winkels. TERNEUZEN - De eerste vestiging van Multicopy in Zeeland is geopend. Het be drijf is gevestigd aan de Axelsestraat in Terneuzen. Multicopy richt zich op het bedrijfsleven met een uitge breid produktenpakket: han dels- en reclamedrukwerk, foto-kopieerservice (ook in kleur) en de aanmaak van computerformulieren. VOGELWAARDE - Het ad ministratie- en assurantiebe- middelingsburo De Grafe lijkheid houdt vrijdag 1 de cember van 16.00 uur tot 20.00 uur open huis voor alle be langstellenden. De Grafelijk heid is sinds 1 september ge vestigd in het pand Rapen burg 51 in Vogelwaarde. HULST - Wim van der Valk van het Indonesische eethuis 'Padasoeka' in Hulst wil elk jaar een contactavond voor mensen uit Nederlands-Indië houden. De avond die voor heen bekend stond onder de naam 'Tropicana' wordt za terdag 2 december gehouden in het 'Hof van Vlaanderen' in Hulst. Aanvang 20.00 uur. TERNEUZEN - Infodatec Ne derland BV en Olivetti Zee land hebben de handen ineen geslagen en presenteren zich 29 november door middel van een open dag in het nieuwe pand aan de Bachlaan 87 in Terneuzen. Van onze verslaggever SLUIS - Donderdag wordt tijdens de raadsvergadering de begro ting 1990 van de gemeente Sluis vastgesteld. De fractievoorzitters geven in de algemene beschouwingen hun mening over de begroting. De vergadering begint daarom een half uur vroeger, om 19.00 uur. Verder wordt onder andere het Jaarprogramma Welzijnswerk 1990 en het Regionaal Jaarprogramma Welzijnswerk 1990 vastge steld. De vergadering wordt gehouden in de raadszaal van het Stadhuis. I

de Stem | 1989 | | pagina 23