'In Brazilië horen wij thuis' 'Heimwee? Nooit tijd voor gehad' 'Wij hebben toerist écht wat te bieden' Nederlanders lerei Brazilianen veilen Het balb» OVERHEII KLAAS SCHOENMAKER, MULTI-MILJONAIR IN BRAZILIË: 'De Fendert' in Brazilië NICO DE BRUUN UIT RAAMSDONKSYEER: AMSTERDAM SPECIALISTEN IN b rej GERUISLCX JAN WAGEMAKER EN JOS DE WIT: Damrak dobbert op weekeinde af DE STEM EXTRA ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 pgSTEM FINANC t „De Portugese taal ben ik nooit machtig kunnen won en dat is verdomd jammer." later zag ik hem. Hij zat lekker te vissen. Daar moet je je niet over verbazen, laat staan kwaad over maken. Als die man zich niet bekwaam voelt om te werken, dan kan ie zich nog best bekwaam voelen om te gaan vissen. Die nuance verschillen moet je aanvoelen. Anders heb je hier geen leven. Nu ik er aan gewend ben bevalt het me wel. Nu verbaast het me als ik in Europa ben en ieder een slaat op tilt als de bus een uur vertraging heeft". Heimwee? „Zegt me niks. Nooit tijd voor gehad. Neder land blijft voor mij het land van melk en honing, van de verzorging van de wieg tot het graf. Het is mij te georgani seerd. Sommige mensen vragen mij wel eens of ik weer niet in Nederland zou willen wonen. Onzin. We hebben hier 53 kin deren en kleinkinderen. Het kostbaarste wat je hebt laat; toch niet achter?" Spijt heeft Klaas Schoen ker dat hij het Portugees machtig is geworden: straat kan ik mij redden en"; de krant pik ik ook wel wat op. Maar verder heb ik] nooit gebracht. Toen we kwamen was ik al 43. Dan het niet meer mee om vreemde taal te leren, werkten van de vroege motj tot de late avond. Je viel bot 'een Portugees leerboek taan in slaap. Als het opzak doen op aan kwam had ikv# de kleine lettertjes altijd hulp nodig van mijn kindere Maar vooral nu, bij feestjes is het heel vervela Vier kinderen zijn g met Brazilianen, veel kleinlo. deren spreken alleen Ba liaans. Ik weet soms nietwa ze het over hebben". TOKYO (KRF) - De Japanse regering is van plan de mogelijk heden voor fusies en overnemingen te ver ruimen door de wetge ving op dat punt te ver soepelen. De nieuwe regels worden waarschijnlijk in het voor jaar van kracht. De bepaling dat het voornemen tot het uitbrengen van een overnemingsbod tien dagen van tevoren bij het ministerie (ADVERT Valkenierslaan 45-4834 GA B De buren van Klaas Schoenmaker heten Flip- sen en komen uit Fijnaart. Samen met Schoenmaker kwam Bart Flipsen met zijn vrouw en twaalf kin deren dertig jaar geleden naar Holambra. Ten tijde van ons bezoek was Flipsen met zijn vrouw op vakantie in Australië. Maar dan nog blijft duidelijk waar de wieg van de bewoners stond. 'De Fendert' staat er fraaie huis. Ook het kabou- dat hier een Hollandse fa- op de voorgevel van het tertje in de tuin laat zien milie móet wonen. Hij was in het kader van een jongeren-uitwisseling in Canada. Zij werkte als verpleegster op Curagao. En dus was de stap naar Brazilië niet heel groot toen Nico de Bruijn en zijn vrouw Gerda in 1967 constateerden dat Nederland te klein was voor hun toekomst. De Bruijn, toen 33 jaar oud, boerde met zijn broer op een bedrijf van 30 hectare in Raamsdonksveer. Daar ontbraken de mogelijkheden, zijn inziens. En dus scheepte het jonge echtpaar in, met een tractor en wat' landbouwmachines. Na een lange zeereis arriveerden zij in Santos, de havenstad van Sao Paulo. „NA veertien dagen wilde ik als een speer terug. Het bed in het huisje dat we huurden van de coöperatie was totaal verschimmeld. De machines stonden nog in Santos. Ik wilde ze te rugsturen en zelf ook rap naar Hol land", zo vertelt Nico de Bruijn. Zijn vrouw Gerda hield hem tegen: „Ik kende de omstandigheden, de ar moede van Curagao. Ik had het er minder moeilijk mee". Het echtpaar De Bruijn kocht 100 hectare landbouwgrond, voor 400 gulden per hec tare. Eenderde van de koopsom moest di rect betaald worden, de rest in tien jaar tijd. De grond was bewerkt, had al een oogst maïs voortgebracht. Na een half jaar kon de fgmilie De Bruijn het huurhuisje ruilen voor een eigen 'schuurwoning'. De omstandighe den waren uiterst primitief. Gerda de Bruijn: „We hadden geen stroom, geen te lefoon, maar dat was allemaal geen pro bleem. Ik ben niet materialistisch inge steld. We hadden ons eigen bedrijf en een toekomst voor ons". De familie De Bruijn stortte zich aan vankelijk op de fruitteelt. Zonder ook maar enige ervaring in die sector, maar dat was geen probleem. Nico de Bruijn: „Er was hier nog weinig fruitteelt. Ik heb het een en ander opgestoken van een Duitser hier in de buurt. Brazilië produ ceerde nog amper fruit. Dus kon je met een minimum-produkt tóch op de markt verschijnen". Inmiddels is het bedrijf uitgegroeid tot een oppervlakte van 330 hectaré. Op de ene helft wordt veeteelt bedreven, op de andere akkerbouw. De tweede generatie treedt aan. Geraldo (21) werkt al in het -bedrijf, Richardo van 20 studeert voor landbouwkundig ingenieur en dochter Sylvia van 18 voor dierenarts. Die jonge hulp kwam goed van pas nadat De Bruin drie maanden geleden een been brak. Het gevolg van een wedstrijdje veteranen- voetbal op zondagmorgen, één van de we kelijkse hoogtepunten in het sociale leven van de Hollandse gemeenschap op Ho lambra I. Brazilië kent geen enkele voor ziening voor een dergelijke tijdelijke ar beidsongeschiktheid. De Bruijn: „Geluk kig gebeurde het in de winter en was het niet druk. Ik moet minstens nog een maandje in het gips. We hebben buren hulp, hoewel dat 'beperkt is, want die mensen hebben het ook druk nu er weer gezaaid moet worden. Maar mijn vrouw kan me nu weer rondrijden langs de ak kers en dat is het voornaamste". Gerda de Bruijn is momenteel druk met het opzetten van een kindercrèche-voor de kinderen van de Braziliaanse landarbei ders. Kinderen waarvan vader én moeder werken kunnen daar worden onderge bracht. De huidige behuizing is slecht, maar dankzij onder meer giften uit Ne derland kan er binnenkort nieuwbouw verschijnen. Gerda de Bruijn: „Binnen kort kan de fundering worden gestort. Als de aftrap eenmaal is verricht gaan de dingen hier doorgaans snel". Nico en Gerda de Bruijn bereiken zo langzamerhand de middelbare leeftijd. Niet bang voor de oude dag in een ver land? Nico de Bruin is heel vastberaden: „Bang? Ben je gek? Daar moet je toch niet over nadenken. Er zijn natuurlijk volop familie-feestjes in Holland geweest waar we niet bij konden zijn. Maar als je daar over gaat zitten piekeren ben je wel hèel ver van huis. Hier wonen onze kinderen, straks misschien ook onze kleinkinderen. In dit land horen wij thuis". Nico en Gerda de Bruijn: een verschimmeld bed en tóch in Brazilië gebleven. Niét iedere Nederlandse emigrant in de Braziliaanse landbouwkolonies verdient de kost in de landbouw. Neem Jos de Wit (38) en Jan Wagemaker (46) uit Holambra I. Allebei boerenzoons. Maar nu werkzaam in de toeristische sector. Als de compagnons achter reisbureau Toekan. Een niet alledaags reisbureau. Men kan er een vliegticket kopen. Maar dat beschouwen beide heren als bijzaak. Hun specialisme: ritten per luxe jeep door de jungle. Hun (groei-)markt: Nederland. Op vijfjarige leeftijd ver huisde Jan Wagemaker van Haarlem naar Holambra: „Ik zeg altijd dat ik niet geëmigreerd ben, maar dat mijn vader mij heeft mee genomen". Aanvankelijk zorgde zijn va der voor de koeien van de coö peratie: „Toen is hij een eigen veebedrijf begonnen en dat mislukte. Hij is overgestapt op de akkerbouw en ook dat mis lukte. Daarna heeft hij het café van de coöperatie gekocht en dat liep wel. Toendertijd was dat de plek waar vergaderd werd, waar koffie werd ge dronken, waar ook inkopen ge daan konden worden. Ik moest al rap mee achter de toon bank". Vanuit die situatie vond Wa gemaker werk bij de coöpera tie: „Eerst op de inkoop, later op de verkoop. Vooral in die laatste functie moest ik gods- gruwelijk veel auto rijden. Zo'n 100.000 kilometer per jaar. Van uit depots in heel Brazilië wer den de produkten van, Holam bra I verkocht. Ik moest die de pots af om te kijken of alles or delijk verliep. Dat rijden werd ik spuugzat. In '78 ben ik daarom met een compagnon een bakkerij begonnen en een snackbar. Daarnaast ben ik op commissiebasis gaan handelen in graan, maïs, koeien, varkens. In die handel ben ik Jos tegen-' gekomen. Hij heeft hier 15 jaar geboerd, maar hij was eigelijk geen boer. Meer een handels man". Toén het tweetal eenmaal als compagnons in de commissie handel zat werd door een toe val de kiem gelegd voor het reisbureau. Jan Wagemaker: „Er werd eens gevraagd of we een auto konden verhuren. Weer later werd er om een auto met chauffeur gevraagd. We hebben toen een auto gekocht voor de verhuur en toen kwam van het een al heel snel het an der". Toekan beschikt nu over acht man personeel en een aantal zeer' luxueuze terreinwagens. De klant is koning en bepaalt het reisdoel. Dat kan een weekje Rio zijn met een auto met een chauffeur die tevens gids en tolk is. Maar het kan ook een arrangement zijn voor drie weken in het onherberg zame Amazone-gebied. Jan Wagemaker: „Men vraagt en wij draaien. Laatst hebben we nog 25 Nederlanders gehad die met een lichte motor door Bra zilië wilden. Wij hebben de mo toren hier gekocht en er een keukenwagen en een auto met onderdelen en monteurs ach teraan gestuurd. Ik ben zelf meegeweest. Na afloop hebben we de motoren weer verkocht. Was een prachtig avontuur. Jan Wagemaker en Jos de Wit: „Wij kennen Brazilië" Helemaal zonder ongelukken verlopen". Vorig jaar trok Toekan via zijn Nederlandse agent 200 Ne derlanders naar Brazilië. Dit jaar zal dat aantal zeker over troffen worden, zo is de over tuiging van Wagemaker: „Wij kennen het land, wij hebben de mensen écht wat te bieden". Wagemaker is getrouwd met een Braziliaanse: Maria Esther. Samen hebben ze drie kinde ren: Alessandra, Jan en Ri chard. Hoe Jan aankijkt tegen Nederland? „Het is het land waar ik geboren ben. Het is godsgruwelijk mooi en perfect georganiseerd. Ik kom er nog wel eens. Ik maak graag een praatje, onder het genot van een Hollandse borrel. Het valt mij dan altijd op dat Hollan ders overal verstand van heb ben. Als ik mijn zaken gedaan heb in Nederland en mijn fa milie bezocht heb, dan vlieg ik met een rotgang terug naar Brazilië". Binnenkort functioneert een van de oude veilingklokfc van de Veiling Oost Nederland in het Gelderse Bemmel zo ongeveer aan het andere einde van de wereld, namelijk in de Hollandse landbouw-kolonie Holambra! in Brazilië. De verkoop van groenten, fruit en bloemen komt in heel Latij ns-Amerika tot nu toe tot stand in hel rechtstreekse contact tussen koper en verkoper; handjeklap dus. Alleen de groentemarkt in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires draagt nog enigzii het karakter van de veiling zoals wij die kennen. Belangrijk verschil is dat wij bij afslag veilen en zij bij opbod. SAO PAOLO - Het ont staan van een veiling in Ho lambra is in belangrijke mate gestimuleerd door de Bemmelse fruitkweker G. J. Vernooij. Zijn zoon René werkt al zeven jaar in Bra zilië. Hij maakte kennis met het land en de Nederlandse kolonie als stagiair, keerde terug naar het land als werknemer en is nu zelfstandig bloemenkweker. Vernooij senior bezocht zijn zoon tot nu toe twee keer. De eerste keer was zes jaar gele den. Hij viel van verbazing zo ongeveer achterover: „Aan de bloementeelt mankeerde hele maal niks. Prima Hollands vakmanschap met een prima resultaat. Maar van de afzet klopte helemaal niets. De bloe men werden in vrachtwagens van de coöperatie gekwakt en gingen op weg naar de winkels in de grote steden. Wat niet verkocht kon worden, ging de afvalhoop op. Het is een sys teem dat wij hier honderd jaar geleden al hebben afgeschaft. Doodzonde. Tot die conclusie zijn sommige bloeménkwekers daar ook gekomen. Zij zijn weggelopen bij de coöperatie en, net als de kwekers in Rijns burg, met een eigen bloemen- lijn begonnen. Op weg naar Sao Paulo en Rio reden ze elk aar de wielen onder de wagen vandaan. Zelf kwamen ze tot de conclusie dat het zó ook niet kon". Vorig jaar keerde Vernooij senior terug naar Holambra en naar zijn zoon. 'De veiling' was een belangrijk gespreks-on- derwerp, met zijn zoon en met andere bloemenkwekers. Ver nooij had ook een échte vei- lingklok in de 'aanbieding'. Vanwege de fusie van veilin gen in Zevenaar en Bemmel en vanwege de invoering van tele- veilen waren de oude klokken van Bemmel overbodig gewor den. In Holambra is het alleen nog wachten op de importver gunning van de Braziliaanse overheid voor de klok. Er wordt echter al wel ge veild, zij het met een wat ama teuristisch systeem. De prijzen worden in hoog tempo afgeroe pen. Alle kopers hebben al de vinger op een knop. Daarmee zetten ze nog geen klok stil, ze laten 'hun' lampje branden als de prijs hen bevalt. Directeur H. de Wit van coöperatie in Holambra i grote perspectieven voor nieuwe veiling. Hij zegt: „Ini oude situatie fungeerde de ffl peratie als centraal depot" afzet vond plaats naar vriji alle grote steden in een klein deel was export! chauffeurs gingen op pad richtprijzen. Wilden ze onder druk van de concurrent van afwijken, dan eerst bellen naar de Dat werkte steeds minder tf vredigend. Zeker toen sommi! kwekers ook nog eens nen met een eigen bloemen? moest het systeem op de tó ling". Dat was eerder gedaan: „Er was veel stand tegen de introductie® het veilingsysteem. Soi kwekers hadden vaste mers en wilden die vas# liever niet kwijt. Met veel p® ten is dat doorbroken". Vijf maanden draait nuj bloemenveiling in Hola»' Tegenover de inperking een stukje handelsvrijheid® directeur De Wit grote voor» len van het veilingsysteem:' ziet dat sommige kwekers® specialiseren op bepaaldeit» ten, er komen nieuwe pro® ten en er worden nieuwe» sen gebouwd. Binnenkort» gen we hier voor het eerst cissen en hyancinten. Via veiling kunnen we porteerde planten gaan pen". In zij n enthousiasme is teur De Wit bijna niet te st ten: Misschien kunnen straks ook de groenten onze kolonie gaan veilen- veilsysteem is nieuw »P continent. De veiling in Paulo heeft al belangstel getoond". Die veiling in Sao 1 uniek. De dag-omzet is joen gulden. Dagelijks W* er 9000 vrachtwagens door poort en ongeveer 3000 F genwoordigers van) kopen verkopers. Op de veiling werken 1200 mensen in ministratieve sector en de onvoorstelbare den produkten 'scheuren eens 4000 sjouwers. Fluiter schreeuwend banen zij zic t door Louis van de Geijn De dominee vraagt aan de oude vrijster of het waar is dat ze gaat trouwen. Nee, zegt ze, maar ik ben u wel dankbaar voor het ge rucht. Unilever-topman F. MaL- jers haalde die anecdote onlangs aan in een uiteen zetting over bedrijfsover names. Zo gaat het name lijk ook de op de effecten beurs. Handelaren en randfiguren fluisteren elkaar overname sprookjes en zien de koersen onderwijl gestaag oplopen. Dankbaar voor het gerucht. Overnemen is ook onderne men. Unilever heeft dit jaar in een tempo van eens per week bedrijven, groot en klein, ingelijfd. Om doelge richt te kunnen werken, heeft Unilever zelfs de gegevens AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse enectenbeurs is vrijdag langzaam op het weekeinde afgedobberd. Was de animo om iets te ondernemen de afgelopen dagen al nie groot, met twee vrije dagen in zicht vielen de beleggers al helemaal nauwe- *s ln beweging te krijgen, be stemmingsindex verloor 0,3 punt op J'/A be omzet in aandelen bleef met I4i5 miljoen erg beperkt. De totale han- ÏÏJJJ <(e. beurs had een waarde van 11194 miljoen. De obligatiemarkt gaf on eer invloed van de aan de gang zijnde ren testijging lichte dalingen te zien. «Wttiy in de ontwikkeling van de «ndelenkoersen viel ook niet echt te ont- «KKen. De verschuivingen bleven meestal uSL Bi' de meest actieve waarden o cssanen rela,ief te' zwakste. Er k'n? 2.5 .procent van de koers af via een MNng van 64,30 naar 62,70. Pakhoed weeg zich opnieuw vrij vast op de pu- JJ?™L van nog betere vooruitzichten or 1989 dan enkele maanden geleden geval was. Er kwam 1,70 op de koers op 133,70. de internationals deed zich de dio 7n verschuiving voor bij Hoogovens, J» cent moest inleveren op ƒ81,20. f R7?n Raakte een gulden kwijt op fubwi w0ls ,rok f1'® aan naar aan h?. '- °cé-van der Grinten werd Seboden'ó^ 297a9 teVergee,S 4 minder Danwfs.,op de markt profiteerden enkele Ze™n2sen van berichten, dat de prij- honnt^ ?ron<fstof cellulose over hun steen f-fen zijn. Gelderse Papier -der f 1 1aar f 69 en Crown van Gel- ra|J4"iar f 96. De claims van het pa- atWttokHonds Public Storage kwamen van rio kÏS voor een stuiver- te koers cent n=„ iaande s,ukken steeg met 30 weer f.13'30- te markt werd ook Het u/ffl, n.lauw beleggingsfonds rijker, eninrtp. o^et VSB Mix Fund van de Ver- ceerd op 50 nk' die werd 9eintrodu- vanADomrtriioeiid f2 duurder °P f 63 ®n schouwri 11s overnamerijp wordt be- aar,™ f 1.80 op ƒ36,70. Ook naar tondsen als BAM en Volker B^avin was j49o"n"dia .Kloos~ was 10 lager op ou r ooons ivaren ,00pbaar- °°k voor Sligro weg met hun kruiwage® wn aanvankelijk weinig liefhebbers te zoiets als een vorkhei' n maar er werd toch nog gehandeld heeft men in Sao Paulo aw dorKJerHa?n.?ulden beneden het slot van nog nooit gehoord. Daar 42 50 acln,osh 2akte 1.50 weg OTTOBRUN (DPA) - De raad van commissarissen en je aandeelhouders van het Westduitse lucht- en ruim tevaartconcern Messersch- mitt-Bölkow-Blohm (MBB) hebben toegestemd in een meerderheidsdeelneming van Daimler Benz. Daimler verstevigt daarmee zijn positie als grootste indu striële concern van de Bonds- personeel en eigen fabrieken om de produkten te verwerken, 145 woningen voor personeels leden en eigen bussen om het andere personeel op te halen. Anderen zeggen dat Klaas Schoenmaker multi-miljonair is, maar zelf laat hij zich daar niet over uit. Hij bewoont een boven-modaal huis in een schitterende, parkachtige tuin, maar geeft verder amper blijk van eén bovenmatige welstand. Wél vindt hij het heel leuk om te melden dat zijn bedrijf ieder jaar 30 a 40 miljoen gladiolen- kralen exporteert naar Neder land. Fijntjes zegt hij: „Hoe het komt weet ik ook niet, maar in het bollenlandje doen Brazi liaanse kralen het beter dan Nederlandse". Iedere dag is hij nog wel te vinden op een van zijn bedrij ven, of op de bloemenveiling van Holambra, maar het roer heeft hij overgedragen aan vijf kinderen die in de zaak werk zaam zijn. Niet al zijn kinderen zijn in de voetsporen van hun vader getreden. Eén zoon werkt als arts in de armenwijken van Bahia, een andere zoon als psy choloog in de sloppenwijken van Sao Paulo. Het heeft hem enige moeite gekost, maar Klaas Schoenma ker zegt langzamerhand ge wend te zijn aan de manana- mentaliteit: alles is pas morgen klaar: „Als ik stukken heb aan de auto en de garage-houder zegt dat ie morgen klaar is, dan valt het mij mee als ik binnen twee weken weer kan rijden. Ik had eens een werknemer die zich ziek liet melden. Twee uur Met 13 kinderen -de jongste elf maanden, de oudste zestien jaar- trokken Klaas Schoenmaker en zijn vrouw dertig jaar geleden vanuit Wervershoof, in de kop van Noord-Holland, naar Brazilië. Schoenmaker had een bollenbedrijf van zes hectare, maar zocht een andere toekomst. Die vond hij in Holambra I. Het bedrijf waaruit hij zich drie jaar geleden terugtrok bestiert 5000 hectare. Noem het en de bedrijven van Schoenmaker telen het: aardappelen, bruinen bonen, katoen, uien, knoflook, bloemen, bloembollen, bloemstekken, varkens. Hij exporteert 40 miljoen gladiolenbollen naar Nederland. Hij heeft maar van één ding spijt: „De Portugese taal ben ik nooit machtig kunnen worden en dat is verdomd jammer". Door Kees den Exter OP de' boot naar Brazilië zaten naast de familie Schoenmaker onder meer ook dertien Franciscaner missionarissen. Klaas Schoenmaker: „Die ke ken écht de ogen uit toen ze ons gezin zagen. In Wervershoof hadden we een bedrijf van zes hectare. De rest was gemiddeld anderhalf hectare. Daarom snapten ze er ook helemaal niks van dat ik weg wilde. In hun ogen was ik een grote". Toch had Schoenmaker vol doende redenen om op te stap pen: „Ik' zocht het avontuur. Drie zoons hadden al laten we ten later een eigen bedrijf in de land- of tuinbouw te willen. In Nederland zou dat te veel geld hebben gekost. Maar het meest hinderde mij nog dat in Neder land alles aan regeltjes en wet ten gebonden was. Vooral daarom liep ik allevoorlich- tingsavonden over emigratie af". Een zwaar blok aan het been was destijds zijn vrouw: „Zij wist heel zeker dat ze haar fa milie niet zou kunnen missen. Het feit dat we in Brazilië in een Nederlandse kolonie zou den kunnen gaan wonen haalde haar uiteindelijk over de streep. Bovendien had ze stiekum de hoop dat ik 's avonds wat vaker thuis zou zijn. In Nederland zat ik iedere avond op een vergadering". Aan de Nederlandse voor lichting over emigratie naar Brazilië bewaart Schoenmaker nog enkele aardige anecdoti- sche herinneringen: „Die voor lichting was bar. Ons werd verteld dat er hier geen spij kers te krijgen zouden zijn en geen lucifers. Ik heb zakken vol met spijkers meegenomen. Iemand anders hier gebruikt nog steeds Nederlandse lucifers die hij dertig jaar geleden heeft meegebracht. Ik denk dat het merk De Drie Paardjes bij jul lie niet meer bestaat". Buiten de spijkers nam het gezin Schoenmaker ook een tractor mee, onderstellen van een paar vrachtwagens, moto ren om electrische machines te kunnen voeden en huisraad: „Het was een hele optocht op de kade van Santos. Mijn huidige buurman, Bart Flipsen uit Fij naart, stond er ook. Die had twaalf kinderen". In de eerste weken die het gezin Schoenmaker in het na jaar van '59 doorbracht in Bra zilië stapelde de ene teleurstel ling zich op de andere: „Ik kreeg diverse slagen op het achterhoofd. Holambra was nog een heel achterlijke bewe ging. Het was heel gesloten. Velen waren nog nooit de*kolo- nie af geweest. Financieel-eco- nomisch ging het niet best. Al leen de hoognodige dagelijkse levensbehoeften waren te koop. Ik arriveerde net na de zaaitijd. Van de afspraak, dat er gezaaid zou zijn op de akkers die mij waren toegewezen, bleek niets terecht gekomen. Bovendien deugde het bedrijf, dat men mij in de maag had gesplitst, van geen kanten. Ik heb dat ook ge weigerd. Mijn geluk was dat ik een bedrijf kon kopen dat wél ingezaaid was. Want ook in Brazilië geldt dat wie niet zaait ook niet zal oogsten". Het gezin Schoenmaker maakte in den beginne barre tijden mee. De twee oudste zoons, Kees en Piet, teenagers nog, hielden zes dagen in de week en 24 uur per dag een tractor draaiend in loonwerk: „Dat was hard nodig, om wat bij te verdienen. Zelf ben ik on middellijk met gladiolen be gonnen. Uit Nederland had ik 1000 kilo bollen meegebracht. In het begin ging dat heel moeizaam. Voor de afzet be stond geen enkele infrastruc tuur. De bossen bloemen gin gen boven op de vrachtwagens met melkbussen en sinasappels naar de stad. Met twee colle ga's, afkomstig uit Noord-Hol land, hebben we de afzetkana len vanaf de grond opge bouwd". Van dat moeizame begin is vandaag de dag weinig meer te merken. Schoenmaker heeft in 30 jaar tijd een klein imperium opgebouwd met 5000 hectare vruchtbare grond, 5 tot 600 man V

de Stem | 1989 | | pagina 6