x feïStTIrê Politie Praag slaat demonstratie uiteen s SPREKEN BESCHULDIGING VAN BETROKKENHEID TEGEN Polen halen gehaat monument neer 'ranse communisten willen Marchais wippen BUITENLAND r Polisario: zege op Marokkaanse leger Schandaal rond afval in België ABN Bank Miljoenen Oostduitsers verwacht STEM BUITENLAND ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 T21 10 SALVADOR (DPA/RTR) - Bij de zware en lloedige gevechten tussen het Salvadoraanse re- leringsleger en het Bevrijdingsfront FMLN, die rrijdag onverminderd doorgingen, zijn volgens harnemers sinds het weekeinde zeker 1000 bensen omgekomen. lijnramp in Joegoslavië test doden 'OPERATIES ONVERMUDELUK NA IMPASSE BESPREKINGEN' Enorme rat zaait paniek Gesprek Bouterse-Brunswijk uitgesteld VS starten evacuatie burgers uit Panama Parijse metroconducteurs staken Hooge Maey wordt 'propere' stortplaats k| Coupon I I i i i i i ABN Spaarhypotheek, de nieuwe voordeelformule. eren, set- en sche produktie- apparatuur desge- eren. op uiteenlopende n ons dan ook met recht zamenlijk zorgen zij voor kvoorbereiding en :hnischeen iruik gemaakt van een ;nt de kandidaat te installatiematerialen; fcenstok een einde gemaakt EL een demonstratie voor democratie waaraan tien duizenden mensen deelna men De oproerpolitie sloeg de mensen in en ver lichtte arrestaties. van Praag om de Tsjechoslo- waakse studenten te herden ken die 50 jaar geleden werden gedood toen ze protesteerden tegen de bezetting van het land door de nazi's. leuzen als 'We willen de com munistische partij niet meer' en 'Veertig jaar is genoeg'. iefflonstranten waren eer- ier op de dag bijeen gekomen het terrein van de medische faculteit van de universiteit De herdenkingsbijeenkomst liep echter spoedig uit op een protestdemonstratie tegen de communistische partijleider Milos Jakes. De betogers riepen Voor de bijeenkomst, die mede werd georganiseerd door de socialistische jeugdbewe ging, was aanvankelijk offi cieel toestemming verleend. Volgens de organisatoren hadden zich ongeveer 30.000 Tsjechen op het universiteits terrein verzameld. Veel de monstranten zwaaiden met Tsjechische vlaggen en droegen bloemen en kaarsen waarmee ze van de universiteit naar de Vysehrad begraafplaats liepen waar veel nationale helden zijn begraven. Aanvankelijk wilden de de monstranten door het centrum van Praag wandelen, maar dat werd door de autoriteiten van de Tsjechische hoofdstad ver boden zodat een alternatieve route moest worden genomen. Vrijdag werd bekend dat de dissidente schrijver Vaclav Havel toestemming heeft ge kregen van de Tsjechische re gering om in de Zweedse hoofdstad Stockholm de Olof Palme Prijs 1989 in ontvangst te nemen. De Zweedse minister van buitenlandse zaken Sten An- dersson zou volgende week donderdag naar Praag vliegen om de ruim 30.000 gulden grote prijs aan Havel te overhandi gen. Volgens een woordvoerder van Andersson heeft de Tsje chische regering inmiddels la ten weten een paspoort te zul len verstrekken aan Havel. Aan Havel en andere Tsje chische dissidenten zijn in het verleden altijd paspoorten ge weigerd. ommen op San Salvador Bet FMLN heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd irect bij de strijd betrokken te zijn, daar de legervlieg- die de dichtbevolkte wijken van de hoofdstad lombarderen deels gevlogen zouden worden door Ame- ikaanse piloten. Salvador zullen sturen. Tegen de moord op zes je zuïeten en twee vrouwen don derdag is door een groot aantal landen geprotesteerd. Oogge tuigen vertelden dat de zes mannen, onder wie de rector van de universiteit, en de twee vrouwen op het terein van de Middenamerikaanse Universi teit werden doodgeschoten door een groep van 30 tot 40 geüniformeerde mannen. Paus Johannes Paulus II schreef in een telegram aan de aartsbis schop van San.Salv'ador dat hij hevig geschokt was door deze 'weerzinwekkende daad'. Volgens de Salvadoraanse president Alfredo Cristiani zijn de moorden het werk van het verzet. Hij deelde mee dat de regering een onderzoek heeft ingesteld. Spanje stuurde vrij dag een medewerker van zijn ministerie van buitenlandse zaken naar El Salvador om het verloop van dat onderzoek te volgen. Vijf van de vermoorde jezuïeten waren van Spaanse afkomst. De Nicaraguaanse president Daniel Ortega is er van overtuigd dat het leger de acht in koelen bloede heeft ver moord. De Salvadoraanse autoritei ten namen vrijdag twaalf Lu therse zendelingen gevangen die naar een Lutherse kerk wa ren gevlucht toen zij het nieuws over de moord op de je zuïeten hoorden. Het gaat om vier Amerikanen, zes West duitsers, een Canadees en een Spanjaard. In de kerk hadden in totaal zo'n 200 mensen hun toevlucht gezocht. Een vertegenwoordiger van de Lutherse kerk in de VS zei dat de twaalf waren opgepakt omdat hun identiteitspapieren niet in orde zouden zijn. Mede werkers van de Lutherse kerk in El Salvador zijn herhaalde lijk met de dood bedreigd. Ie VS spraken deze beschuldi- Jjg tegen. Een woordvoerder Jan de Amerikaanse regering telde mee dat er ten hoogste S Amerikaanse functionaris- in in El Salvador verblijven Ie het leger adviseren. Zij zijn Thter absoluut niet bij de ge- khtshandelingen betrokken, lverzekerde hij. I Vrijdag raakte een Britse lurnalist van The Sunday [«•respondent gewond bij eèn petpartij. Hij bezweek later Lp de dag aan zijn verwondin- len. [Voor de inwoners van San lalvador wordt de situatie nijpender. In de volks- Jjk Zacamil zijn in de nacht donderdag op vrijdag ten ïste 500 huizen volkomen latgebombardeerd door het jger, dat ervan overtuigd is [at het verzet zich in de arbei- rswijken verschanst heeft. Ifij hebben nog nooit zulke mbardementen meege pakt", vertelde een bewoner, feij maken de hele sector met je grond gelijk". I In ziekenhuizen en eerste- filp-posten is er gebrek aan dicijnen, bloed en verbancU- |okters van de-Organisatie len zonder Grenien ver jaarden dat er duizenden ge raden zijn. „De slachtpar- i en executies nemen toe, jize chirurgen kunnen het niet aer aan", aldus de Artsen, rankrijk en de Europese Ge-; eenschap hebben toegezegd [at zij medische hulp naar El 1GRADO (RTR) - Bij p brand in een kolenmijn f het oosten van Joegosla- zijn vrijdag ten minste mijnwerkers omgeko men, zo heeft de Joegoslavi- the televisie gemeld, let vuur brak uit in de Aleksi- fc-mijn, 200 kilometer ten (Men van Belgrado. Door de lammen was geen communi- jte meer mogelijk met de 104 wnwerkers die nog in de pcht zaten. Reddingsploegen waren pisachtig aan het werk om ij! eruit te halen Iwrder meldde de televisie l' het uit onofficiële bronnen P vernomen dat het vuur prschijnlijk het gevolg was F een 'menselij ke fout'. Familieleden van de mijn- Tfters en journalisten wer- wdoor de politie tegengehou- «ttg ALGIERS (AFP) - Bij een aanval van Polisario-strij- ders op het Marokkaanse leger in de Westelijke Sa hara zijn donderdag 75 Ma rokkaanse militairen ge dood en 75 gewond, zo maakte Polisario via het of ficiële Algerijnse persbu reau APS vrijdag bekend. Er zouden twee bevoorradings bases en vijf wapendepots met de grond gelijk zijn gemaakt, en verder het nodige materieel vernietigd dan wel buitge maakt. Het Marokkaanse leger berichtte donderdag over de gevechten waarbij Polisario een grote nederlaag zou hebben geleden. Er zouden zeker 37 Po- lisario-strijders zijn gedood te gen slechts vijf Marokkaanse soldaten. De bevrijdingsbeweging, die strijdt voor een onafhankelijk Westelijk Sahara, heeft naar eigen zeggen de laatste vijf we ken zeker 600 Marokaanse mi litairen gedood. Andersom spreekt Marokko van honder den doden aan Polisario-zijde tegen slechts 76 aan eigen kant. Eerder deze week zei Polisa- rio-leider Mohamed Abdelaziz dat de hervatting van de mili taire operaties overmijdelijk was gezien de 'impasse' in de onderhandelingen. Hij doelde kennelijk op de begin dit jaar onder VN-toezicht begonnen besprekingen over een vredes regeling die onder meer voor ziet in een referendum over de toekomst van het in 1975 door Spanje opgegeven woestijnge bied. In de Poolse hoofdstad Warschau is vrijdag een van de meest gehate overblijfse len vernietigd uit het Stalin- tijdperk. Voor een menigte van zo'n 2000 uitzinnige Po len werd het standbeeld van de oprichter van de Sovjet- russische KGB, Felix Dzjer- zinski, van zijn voetstuk ge haald. Dzjerzinski - de 'vader van de terreur' in de Sovjet unie en in de satellietstaten - was Pool van geboorte. De toeschouwers riepen massaal 'doe een strop om zijn nek' op het moment dat een hijs kraan Dzjerzinski van zijn sokkel tilde. En toen het beeld hoog boven de grond plotseling in drieën brak, werd spontaan het Poolse volkslied ingezet. - fotoafp ronze correspondent [ARIJS Terwijl Oost- t0Pa op zijn kop staat en meeste Westeuropese "«partijen allang Hiwe wegen hebben inge- fteh blijft de Franse com- s'enleider Georges Jtehais volharden in de hodoxe leer van Lenin en Fm. isd /^'o-mterview ver- e oe secretaris-generaal letrt! vriend en vijand En in 'n§ dot de proble- ïi m Oostblok te maken nd groeistuipen en veel in» r*; ernst'g waren dan Ij, 1S1S die het kapitalisme I Go„ ornen'zou doormaken. Vn(Jges is gek geworden", Pdrv,„n ze'k enige leden van Lp „gaans toch applaudise- L ntraal Comité. Mar- korl aarde 'n hetzelfde r pr°gramma niettemin Georges Marchais - fotoap zeer gelukkig te zijn over de af braak van de Muur, die volgens hem echter uit „economische motieven" was opgetrokken. „Het kapitalisme zou de Muur nooit omver hebben gekregen", liet hij na afloop van de uitzen ding nog aan verbijsterde jour nalisten weten. De uitspraken van Georges Marchais kunnen weieens de druppel zijn die de emmer doet overlopen. Mede door de starre en archaïsche opstelling van de secretaris-generaal is de com munistische partij van Frank rijk de laatste jaren vervallen tot een marginale groep met acht procent van de stemmen. Tot in de jaren '70 was de PCF altijd goed voor meer dan twintig procent. Het failliet van Marchais is dat van het zo geheten 'democratische centra lisme', waarbij de partijtop de dienst uitmaakt en van werke lijke discussie geen sprake is. Vernieuwers ('renovateurs') werden door Marchais steevast uit de partij gekegeld en zelfs degenen die zich op Gorbatsjov beriepen werden twee jaar ge leden nog voor 'liquidators' uit gemaakt. De verhouding tussen PCF en Moskou is sindsdien behoor lijk bekoeld. Een van de dwars liggers, oud-minister Anicet Le Pors, heeft Marchais in een brief gevraagd eindelijk terug te komen op zijn onvoorwaar delijke goedkeuring van de Russische invasie in Afghani stan. Het Kremlin heeft het verkeerde van die onderne ming wel reeds erkend. De in 'houten klazentaal' uit blinkende Georges Marchais („globaal is de balans van het communisme positief") dreigt onderhand ook binnen de PCF de laatste der Mohikanen te worden. Steeds meer bestuur ders zijn ervan overtuigd dat alleen een ingrijpende renova tie de partij kan redden. Tever geefs probeerden 'herbouwers' de secretaris-generaal er op te wijzen dat de werknemer van 1989 niet dezelfde is als de ideo logisch geschoolde mijnwerker en staalarbeider van vlak na de oorlog. Net als in andere Europese landen is van de zware indu strie in Frankrijk nog maar weinig over, hoewel Marchais daarin de bastions blijft zien van waaruit de klassenstrijd kan beginnen. Maar nu het Frankrijk economisch weer voor de wind gaat associëren veel Fransen de PCF voorna melijk aan overlast wanneer de communistische vakbond CGT tot een 'nationale stakingsdag' heeft besloten. Marchais zelf werd al lang niet meer serieus genomen. Na zijn laatste opzienba rende en de vele reacties daarop dreigen nieuwe scheu ringen binnen de partijtop. Vervroeging van het volgende partijcongres, dat voor 1990 ge pland staat, wordt niet uitge sloten geacht, waarbij wordt gespeculeerd dat de laatste communistische presidents kandidaat, André Lajoinie, mogelijk de Egon Krenz van PCF kan worden. Marchais wacht dan hetzelfde lot als Ho- necker. BONN/HAMBURG (DPA)- De Westduitse autoriteiten en die in West-Berlijn be reiden zich voor op een in vasie van Oostduitsers die in het weekeinde familie en vrienden komen bezoeken. Men verwacht nog een grotere toestroom dan een week gele den, toen vier miljoen inwoners van de DDR profiteerden van het openstellen van de grenzen. Langs de Duits-Duitse grens zijn meer dan 50 doorlaatpos ten ingericht, zodat er een pas- sagepunt is op elke 25 km grensgebied. In Berlijn kunnen Oostduitsers op 22 plaatsen de Muur passeren voor een bezoek aan West-Berlijn. In acht dagen tijd heeft de DDR ruim 9,5 miljoen visa af gegeven voor particuliere rei zen naar de Bondsrepubliek of West-Berlijn, zo blijkt uit ge gevens van het ministerie van binenlandse zaken in Oost- Berlijn. Ruim 16.000 Oostduit sers kregen'papieren waarmee zij zich blijvend in de Bondsre publiek kunnen vestigea De Westduitse regering wil op korte termijn een nieuwe regeling invoeren voor het 'be- zoekersgeld' van mensen uit de DDR. Volgens de geldende re gels kunnen zij éen keer per jaar 100 D-Mark krijgen. In Bonn denkt men hardop na over een systeem, waarbij Oostduitsers met ingang van 1 januari 1990 bij banken in de Bondsrepubliek een bepaald aantal DDR-Marken tegen een speciale koers kunnen wisselen voor D-Marken. De koers zal 'ergens liggen tussen 1:1 en 1:107 Het Oostduitse parlement is vrijdag unaniem akkoord ge gaan met vergaande hervor mingsplannen van de regering- Modrow. Alle 500 parlementa riërs stelden zich op achter de regeringsvoorstellen die er op zijn gericht de Duitse Demo cratische Republiek tot een de mocratischer samenleving te maken. Van onze correspondent BRUSSEL - De plaatselijke lagere school is er al een paar dagen gesloten ge weest, er wordt gespeeld met de gedachte aan een al geheel. bevolkingsonderzoek en gespecialiseerde vuilver- werkingsbedrijven in het buitenland zijn prijsoffertes gevraagd voor het oprui men van de gifbelt. In Mellery, een klein dorpje in Waals Brabant, heeft de paniek toegeslagen, nadat een onder zoek eerder deze week de bang ste vermoedens van het ge meentebestuur bevestigde. Op een stortplaats, minder dan een halve kilometer van de school, liggen gigantische hoe veelheden chemisch afval, waaruit bij bepaalde tempera turen zware gifgassen als ben zeen en vinylchloride vrijko men. Allebei in concentraties die ver boven de norm van de Wereldgezondheidsraad liggen. Mellery is één van de hon derden buitenplaatsen in Wal lonië waar afvalbaronnen in de jaren tachtig met scheepsla dingen buitenlands afval goud geld hebben verdiend. Deze week was voor de libe rale burgemeester Mathy en zijn schepen Hardy, tevens huisarts, de maat vol. Ze sloten de school, publiceerden een alarmerend rapport van het Instituut voor Hygiëne en Epi- demologie dat al weken onge bruikt op het bureau van de Waalse milieminister Lutgen lag en maakten zoveel stampij dat zeven gewestministers naar Mellery afreisden voor overleg. NIEUWSOVERZICHT ABBEVILLE (AFP) - Een reusachtige albino-rat zorgde giste ren in de Noordfranse stad Abbeville voor paniek. Het beest was (staart meegerekend) een meter lang en woog 7 kilo. De brandweer moest dé reuzerat vangen, en daarop maakte een dierenarts een einde aan zijn aardse bestaan. PARAMARIBO (ANP) - Het gesprek tussen de Surinaamse le gerbevelhebber, Desi Bouterse, en de leider van het Jungle commando, Ronnie Brunswijk, gaat voorlopig niet door. De ge heime ontmoeting zou-vandaag in Frans Guyana plaatsvinden. Bouterse blijkt het niet eens met een gesprek dat Brunswijk dinsdag had met een delegatie van de vakorganisatie 'Moeder- bond'. Hierbij heeft de leider van het Junglecommando de to tale vakbeweging uitgenodigd voor een gedachtenwiseling over het vredesvraagstuk en de ontwikkeling van het Suri naamse binnenland. Bouterse vindt dat het verloop van het vredesproces 'door deze démarche wordt doorkruist'. PANAMA (IPS) - Het Amerikaanse leger in Panama is giste ren begonnen met de evacuatie van 3.000 familieleden van aan het Panama-kanaal gelegerde soldaten. De evacuatie, die in mei 1990 voltooid moet zijn, dient om risico's te voorkomen en om de mobiliteit van de Amerikaanse legermacht te vergroten. Naar schatting verblijven in Panama ongeveer 40.000 Ameri kaanse staatsburgers. Onder hen zijn militairen, hun familie leden, zakenmensen en functionarissen die betrokken zijn bij het beheer over het Panama-kanaal. De Verenigde Staten heb ben zes bases aan het kanaal, waar ruim 17.000 manschappen gelegerd zijn. PARIJS (AFP) - De conducteurs van de Parijse metro hebben gisteren één van de lijnen die de Franse hoofdstad van oost naar west doorkruisen stilgelegd, uit protest tegen de handel in verdovende middelen op verscheidene stations en de daarmee gepaard gaande criminaliteit. Volgens het openbare vervoers bedrijf van Parijs (RATP) gaat het vooral om drie stations in het oostelijk deel van de stad, de zogenoemde 'drugsdriehoek'. De conducteurs voor wie nu de maat vol is, beklagen zich er vooral over dat drugshandelaren de rails opgaan om de heroine en cocaine te zoeken die zij eerder hadden verstopt bij invallen op de stations van de politie. Zij zeiden dat zij worden bedreigd en in elkaar worden geslagen als zij de handelaren zeggen dat zij weg moeten gaan. ANTWERPEN - Het stadsbestuur van Antwerpen gaat einde lijk werk maken van de sanering van de stedelijke stortplaats 'Hooge Maey'. De totale operatie gaat zo'n 46 miljoen gulden kosten en wordt gespreid over 19 jaar. De Hooge Maey ligt in, het noordelijke deel van de Antwerpse haven, vlakbij de Ne derlandse grens. In het verleden kwam de stortplaats al ver schillende keren in een slecht daglicht omwille van illegale lo zingen. Het asbestschandaal van begin dit jaar ligt waar schijnlijk nog het verst in het geheugen. Mede door deze affaire stond de Hooge Maey bij ons bekend als een typevoorbeeld van een slecht geëxploiteerde stortplaats. (ADVERTENTIE) Ja, ik wil graag meer weten over de ABN Spaarhypotheek. Uw documentatie hierover zie ik met belangstelling tegemoet Naam/voorletterts): Adres:— _M/V Postcode: Woonplaats: Ik ben ABN-cliênt bij kantoor: - H Deze aanvraagcoupon opsturen naar, of afgeven bij, een ABN-kantoor in Iuw buurt. Of de coupon in een gesloten envelop zonder postzegel sturen naar: ABN Bank, Antwoordnummer 1555, ^1000 PA Amsterdam. De ABN heeft een nieuwe hypotheek; de ABN Spaar hypotheek. Een hypotheek met vele voordelen. Deze hypo theek is gekoppeld aan een speciale levensverzekering. Daardoor ontstaat een optimaal fiscaal voordeel tijdens de hele looptijd. U hebt de zekerheid van nagenoeg stabiele maande- lijksetiypotheeklasten. Bovendien kunt u kiezen uit maar liefst zes rentevaste periodes. Gegarandeerde aflossing van de hypotheek op de einddatum dan wel direct bij eventueel voor tijdig overlijden. De ABN Spaarhypotheek is al interessant bij een bruto jaarinkomen van rond f 35.000,- per jaar. Wilt u precies weten of de ABN Spaarhypotheek ook voor u geknipt is? Stuur dan direct de coupon op en u krijgt snel een folder met alle informatie thuis.

de Stem | 1989 | | pagina 5