kkend' 'Hof fout ingelicht over Sri Lanka' Oostblok ond te lijf BIVËILI Goede werknemer is altijd nuchter IOUW-WERELD EN MILITAIREN PLAATSEN VRAAGTEKENS >e smalle marges van Kok 'Startbrief Kok kritisch ontvangen I )ere|yd «oo*e \ee* BESTEM COMMENTA AR Jachtseizoen in volle gang Crisis bij Vervoersbond BINNENLAND j dE STEM BINNENLAND ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 NG AMSTERDAMS HOF NOEMDE UITZETTING TAMILS RECHTMATIG TEKENEN, DINEREN 'Koude sanering dreigt voor kleine scholen' Zwaardere straf vredesactivisten BEDRIJF MAG ARBEIDERS NIET AAN BLOEDPROEF ONDERWERPEN NIEUWSOVERZICHT Melk weer vrij voor consumptie Boete voor chauffeur prins Bernhard 1 Wagenbewoners blokkeren weer autoweg Brandbrief naar EG over nachtrijverbod Milieudefensie: veel speelgoed bevat pvc Ex-delinquenten passen op fietsen 'Off-shore heeft veelbelovende toekomst' M T28 - ale steun aan Namibia op )sse schroeven te staan. De ieuwe regering kan hiermee eel goodwill winnen." Volgens Verspaget is het ;n 'moreel dilemma' wat er iet steun aan Namibia moet ebeuren. Er moet dan een ge- oordineerde actie van de 'do- eren' komen en het land noet zijn blazoen zuiveren." Verspaget trekt de vergelij king met Suriname en China. Toen daar mensen door de egering werden gedood, ïeeft Nederland de betrek- ringen opgeschort, we moeten lie norm gelijk houden." Nu- oma ontkent in alle toonaar- len dat Swapo zich schuldig ïeeft gemaakt aan martelin- ;en, maar volgens bronnen ■an Verspaget moet Nujoma ïiervan op de hoogte zijn ge weest. Over de rol van de VN in Namibia is Verspaget een en ,1 lof. Dit is volgens haar een voorbeeld van hoe de VN ef- 'iciënt ingezet kan worden'. De Nederlandse marechaus sees krijgen enorm veel waar dering vanwege hun goede leidinggevende capaciteiten maar vooral hun goede con tact met de bevolking. De taalverwantschap is een enorm voordeel en de meeste Nederlanders kunnen makke lijk praten met de Zuidafri kaans sprekende Namibiërs. Verspaget pleit dan ook voor verlenging van het ver blijf van de Nederlandse ma rechaussees in Namibia. Maar vergelijkbaar werk in andere landen is ook een goede taak voor Nederlandse marechaus sees. Verspaget heeft door haar ervaringen in Namibia ver trouwen in de toekomst van het land. Swapo heeft op haar kieslijsten de namen van de militante leden weggelaten en Verspaget denkt dat er een gematigde en haalbare poli tiek zal komen. Het onderzoek naar de schendingen van de mensenrechten zal echter cruciaal zijn voor de toekomst van Afrika's laatste kolonie. UTRECHT (ANP) - De uit braak waarin het Amster damse gerechtshof onlangs de uitzetting van zes Tamils rechtmatig noemde, was ge baseerd op onjuiste infor- 1 matie. nie onjuiste informatie kwam van de Nederlandse Staat, die daarmee het Hof dus op het verkeerde been heeft gezet. I jw beschuldiging komt van [vluchtelingenwerk. De vereniging zegt vrijdag een brief te hebben gekregen van het hoofdkwartier van het 1 ge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Ver enigde Naties (UNHCR) in Ge neve. De informatie van het commissariaat is volstrekt in strijd met een officieel ambts bericht van minister Van den Broek (buitenlandse zaken), al dus Vluchtelingenwerk. Daarin stond dat er een UNHCR-terugkeerproject be stond dat Tamils de kans bood vrijwillig terug te gaan naar Sri Lanka. Dit project zou, vol gens het ambtsbericht, in maart 1989 weer hervat zijn. Het Amsterdamse Hof ba seerde zijn uitspraak mede op deze informatie. Het Hof zei destijds te verwachten dat nu het project loopt nog vele dui zenden Tamils zullen terugke ren zodat „het redelijkerwijs ondenkbaar is" dat daar sprake zou zijn van een ernstige situa tie. De UNHCR heeft Vluchte lingenwerk vrijdag laten we ten dat zij het project juist dit voorjaar hebben stopgezet we gens 'grootschalig politiek ge weld en algemene onveiligheid in Sri Lanka'. Het commissa riaat vindt de situatie op Sri Lanka dus blijkbaar wel ge vaarlijk. Bovendien zouden niet 'duizenden' Tamils uit Westeuropa zijn teruggekeerd, maar slechts 12 tot 15. De twee advocaten van de zes Tamils zien in de brief uit Genève 'een enorme steun' in de cassatie die zij zullen instel len tegen de arresten van het Hof. 'Ook zal deze informatie natuurlijk gevolgen moeten hebben voor andere Tamil-za- ken'. De advocaten gaan ervan uit dat de Staat vanaf nu schorsende werking gaat verle nen in alle Tamil-zaken en dat er dus geen Tamil-vluchtelin- gen meer worden uitgezet. Een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken zei vrijdagmiddag dat ze de brief van de UNHCR niet kende en dus niet kon reageren. „Maar als er nieuwe gegevens zijn, zullen we die bekijken". Ze wilde niet ingaan op de be schuldiging van de Vereniging Vluchtelingenwerk. lOnrust rond reiskosten DEN HAAG (ANP) - Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) heeft vrijdag de minister president in een brief laten weten dat ze er op re kent dat het bouwbedrijf wordt uitgezonderd van <le voornemens het reiskostenforfait stapsgewijs verminderen en boven de 30 kilometer woon- .verkafstand te bevriezen. Het AVBB schreef de brief namens de gezamenlijke werkgeversorganisaties in het uitvoerend bouwbedrijf die geloven dat de maatregel negatieve gevolgen heeft Ivoor de bedrijfstak als geheel. In het bouwbedrijf wordt lal jaren een specifieke reiskostenregeling gehanteerd die tot tevredenheid werkt'. iIW uiiiab-n fen. Of zoals hij het stelde: 'het bankroet van de gedachte dat je planning moet combi neren met markteconomie'. Een vrijere economie, zoals het Kremlin nastreeft, arbei ders die baas zijn over hun eigen arbeid, effectenbeurzen en privé-bezit zijn een vloek in de ogen van collectivistisch denkende orthodoxe marxis ten. Voor hen betekent dat de teloorgang van een jaren in nig gekoesterd systeem. De economie van een land is zowel de exponent van het politieke systeem als de on dersteuning ervan. Die dub belrol speelt de Oostbloklan den op dit moment hevig par ten. Overigens voelen niet al leen communistische landen een hevige aanvechting om hun landsgrenzen en dus die van hun nationale economie te bewaken. Hoe groter de te genstellingen tussen aan elk aar grenzende economieën, hoe strenger de grenscontrole van de regeringen, inclusiel de democratische. Daarom bewaken bijvoor beeld de Verenigde Staten hun zuidgrens veel strenger dan hun noordgrens. De Ame rikanen hadden al lang door waar de Oostbloklanden nu zo mee zitten te worstelen. bij de meldingsplicht van ver wijft of met name de bedrijven rag zullen maken van de veront- iun terreinen. Het Service Cen- iniging heeft daarop geen zicht handhaving", zegt Hagemeijer, irlijk taken van de verantwoor den, de provincies en gemeen- mag ook besluiten zelf de reim- te nemen. Het is daarbij wel ge- t het tegenover het SCG moet tegen een lagere kostprijs nuru- e 'reinigingsresultaat' te berei- dit resultaat niet, dan kan "e iffende bedrijf alsnog wijzen op icht. irijgt het SCG een behoorlijke sitie in het reinigen van Neder- dems. Hagemeijer en de zijnen' it we met ons achten bijzon de m start zijn gegaan" - zijn een- de macht en het grote geld. r>n stichting en in handen van a cht er al wat verdiend worde anzelf de statuten in werking en vloeien terug naar het rrunis- )M. Het geld zal 'algemeen inze - de .verdere sanering van de N (ANP) -Het is een 'traditionele bijzon dere aanpak' die specifiek is ivoor het bouwbedrijf omdat de [werknemers in deze bedrijfs tak vaak op' wisselende plaat sen werken. Ook zijn de meeste touwwerken niet per openbaar [vervoer bereikbaar mede door ■het tijdstip waarop gewerkt ■wordt. Verder wijst de AVBB Ter op dat het „uitgesloten" is. Idat gereedschap en materieel Eper openbaar vervoer wordt meegenomen naar de werk- Volgens het verbond blijft [het noodzakelijk dat meerdere [op andere plaatsen woonach- werknemers gezamenlijk ■naar de werkplek kunnen rei len. Het gezamenlijk reizen, als in de bouwnijverheid ge bruikelijk is, betekent volgens Ie AVBB ook dat er uit milieu- loogpunt al een bijdrage wordt De Hout- en Bouwbond CNV is het eens met het regerings- Ibesluit oip de belastingvrije iskostenvergoeding voor het |woon-werkverkeer bij afstan den boven dertig kilometer af toppen, maar vindt dat [bouwvakkers daar buiten moe iten vallen. In het rapport van de werk- |groep Brokx over het reiskos tenforfait staat dat er rekening iet worden gehouden met [werknemers voor wie open baar vervoer of verhuizen geen [werkelijk alternatief is, zo zei le bond. Het Samenwerkingsorgaan elangenverenigingen van Mi- (ADVERTENTIE) litairen (SOM) is bang dat het kabinetsbesluit over het aftop pen van het reiskostenforfait en de onbelast te vergoeden reiskosten militairen extra na deel zal opleveren. De militairen worden name lijk van tijd tot tijd verplicht overgeplaatst en moeten daarom extra reis- en verhuis kosten maken. Het SOM maakte vrijdag bekend dat ze van minister Ter Beek van de fensie eist dat de nadelige ge volgen die dit kabinetsbesluit voor militairen heeft volledig worden gecompenseerd. Het openbaar vervoer naar veel kazernes laat volgens het SOM te wensen over. De grens van 30 kilometer is willekeurig vastgesteld terwijl met geen woord wordt gerept over woonruimte bij de werkplek. Bovendien is niet voorzien in een overgangsmaatregel; zelfs als men zou willen verhuizen, is de beschikbare tijd te kort APPINGEDAM (ANP) - Koude- sanering van kleine scholen en kaalslag voor het platteland dreigt als het re geerakkoord wordt uitge voerd. 36 Van de 84 scholen voor voortgezet onderwijs in de pro vincie Groningen worden met opheffing bedreigd, aldus de Groningse gedeputeerde Vos vrijdag tijdens een studiedag. Een en ander is een gevolg van het verhogen van de op heffingsnorm van 120 naar 240 leerlingen in 1991, waarvan in het regeerakkoord sprake is. Scholen met minder dan 240 leerlingen kunnen alleen als 'filiaal' behouden blijven ais zij fuseren met groterè scholen. 3 EEN spreekbeurt heeft WD-fractievoorzitter Joris Voorhoeve 'steravond de nieuwe minister van Financiën Wim Kok geprezen "tzijn zuinigheid. De toespeling van Voorhoeve is niet eens sub- pi de ironie ligt er duimendik bovenop, pkomt ook enigszins merkwaardig over. De man die als eerste derhandelaar voor de PvdA extra geld heeft bedongen voor suw beleid, halveert dat bedrag bij de eerste de beste tegen- s reden voor de bezuinigheidsdrift van Kok is de belastingte- Pvaller voor volgend jaar. De inkomsten zijn aanzienlijk lager Pwas gepland. Kok tracht dat te compenseren door te bezuini- P op de begrotingen van Binnenlandse Zaken en Justitie, On- Ms, Sociale Zaken, Cultuur en Ontwikkelingssamenwerking, w zijn opvallende operatie geeft Kok aan dat hij niet al te zeer rafwijken van de lijn van zijn voorganger 'superbezuiniger' Ru- |f|- Het terugdringen van het financieringstekort is ook door i-ok min of meer heilig verklaard. W 'Startbrief' - de minister van Financiën geeft daarin een F9nose voor de financiële gevolgen van het afgesproken beleid wt Kok eveneens een plafond gelegd voor de beschikbare Wruimte. In tegenstelling tot de prognoses van het Centraal P Bureau gaat Kok er vanuit dat 2 procent loonstijging voor de ™®tenaren in relatie tot de ontwikkelingen in de vrije marktsec- onvoldoende is. Kok rekent op een loonstijging van 2,5 pro- maar hij zegt er nóg iets bij. Wanneer de lonen in de bedrij- -^meer stijgen, dan wordt de koppeling tussen de ambtenaren- Dat fsen en de uitkeringsgerechtigenden onbetaalbaar. 'standpunt wordt hem door de vakbonden niet in dank afge- Zij zijn van oordeel dat Kok de verantwoordelijkheid voor ontwikkelingen op de loonmarkt eenzijdig op de schouders Biecht werknemers legt. De kritiek van de vakbonden is niet on- tonV"de re9er'ngsverklaring wordt er van uitgegaan dat de "Wikkelingen door vrije onderhandelingen moeten worden Bwa h' Door het verloop van de cao-onderhandelingen niet af iw n'is Het risico van een oorlog aan het loonfront toege- "•bh. Als gevolg van de mooie zomer kunnen de jagers dit najaar tevreden zijn over de wildstand. Er zijn vooral veel fazan ten. Maar ook hazen kunnen naar hartelust worden verschalkt, zoals hier in de Betuwe. - fotoanp DEN BOSCH (ANP) - Het Gerechtshof in Den Bosch heeft de vredesactivisten Kees Koning en Co van Melle vrijdag in hoger be roep een zwaardere straf opgelegd dan waartoe de rechtbank in Breda onlangs besloot. Daar luidde het vonnis zes maanden onvoorwaardelijk voor de beschadigingen die zij in januari op vliegbasis Woensdrecht toebrachten aan gevechtsvliegtuigen die Neder land aan Turkije zou leveren. Koning heeft nu tien maan den waarvan twee voorwaar delijk gekregen, Van Melle tien, waarvan drie voorwaar delijk. De officier van justitie was in beroep gegaan tegen het Bredase vonnis. Hij had tien maanden geëist. Procureur-ge neraal Sorgdrager zei twee we ken geleden tijdens de behan deling van de zaak voor het Hof dat de activisten hun stre ven om volgens het bijbelse woord 'zwaarden 'tot -ploeg scharen om te smeden' maar langs legale en democratische wegen moeten trachten te rea liseren. Zij vond dat Justitie tot nu toe nogal mild is opgetreden. „Dat kan niet blijven duren. De verdachten hebben zeer veel schade aangericht. Herstel daarvan gaat ten koste van an dere overheidsuitgaven". AMSTERDAM (ANP) - De bestuurscrisis bij de Ver- voersbond FNV is voorlopig nog niet ten einde. De bondsraad heeft vrijdag middag geen besluit kunnen nemen over de samenstel ling van het nieuwe be stuur. In plaats daarvan heeft het huidige bestuur opdracht van de bondsraad gekregen om zo snel mogelijk een nieuwe voor dracht te doen. De nieuwe be- tSfe iPJ stuursleden moeten goed kun nen samenwerken, kwaliteit in huis hebben en bereid zijn het integratieproces binnen de bond te starten en te begelei den, aldus een unanieme motie van de bondsraad. Het bondsbestuur zal bin nenkort indringend overleg voeren met alle kandidaten: Bestuurder wegvervoer Van Hengel, distictshoofd Rotter dam D. van der Heem en ha venbestuurder J. Verroen. Al gemeen secretaris Van Rossum keert niet meer in het bestuur terug. De controverse tussen Ketting/Van Hengel en cao coördinator Ros moet dan ook worden uitgepraat. Bondsvoorzitter Vreeman kan zich in de opdracht van de bondsraad vinden. i vervolg voorpagina DEN HAAG - Ook bij het CDA gaat men, net zoals bij de PvdA, ervan uit dat de tegen vallers hoogstens tot vertra gingen bij het uitvoeren van het nieuw beleid zullen leiden. Ook D66 wacht met een offi ciële reactie tot het debat over de regeringsverklaring. Maar een woordvoerder van deze fractie wijst erop dat 'de voor nemens van Kok niet erg pas sen bij het door CDA en PvdA gesloten regeerakkord'. _Uit de 'startbrief' blijkt ver der dat Kok vindt dat de lonen van de ambtenaren en trend volgers in 1990 met maximaal 2,5 procent kunnen stijgen. Stijgen de lonen in de'markt sector harder, dan kan van een koppeling geen sprake zijn, al dus Kok, die daarmee de vak bonden impliciet oproept niet al te zware looneisen te stellen. „Voor de koppeling wordt door het kabinet als basis genomen een verantwoorde contract loonstijging van 2,5 procent", schrijft Kok. De PvdA-fractie is, aldus fi nancieel specialist Melkert, te vreden over 'het extra geld dat het nieuwe kabinet beschik baar stelt voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren en trendvolgers'. Volgens hem kan dat een 'be langrijke bijdrage leveren aan een sociaal akoord'. De vakcentrales zijn echter heel wat minder te spreken. Volgens de FNV praat Kok 'voor zijn beurt en aan het ver keerde adres'. Een zegsman van de vakcentrale vindt dat Kok eerst moet afwachten hoe de cao-onderhandelingen aflo pen. En ook hét CNV houdt het erop dat de minister van Fi nanciën 'een hele zware druk' legt op de cao-onderhandelin gen. In zijn 'startbrief' maakt Kok duidelijk dat voor binnen landse zaken en justitie, onder wijs, sociale zaken (bijzondere bijstand en arbeidspools), kin deropvang, cultuur en ontwik kelingssamenwerking gemid deld slechts de helft extra kan worden besteed dan in het re geerakkoord was vastgelegd. De minister van Financiën wijst er verder op dat het kabi net mogelijk in de knoei komt met de voor 1994 verwachte uitkomst van het financie ringstekort. In het regeerak koord is dat voorzien op 3,5 procent, maar het risico doet zich voor dat dat niet wordt be reikt. Daartegenover staat ech ter dat de collectieve lasten druk sneller zal dalen dan was voorzien. Het kabinet zal zich in het voorjaar van 1990 buigen over de vraag hoe dat met elk aar in overeenstemming kan worden gebracht. t inzet van Wim Kok geeft aan hoe smal de marges van larf hWe kabinet zijn. Deskundigen hadden daar al voor ge schuwd. in het regeerakkoord is nauwelijks met tegenvallers i ™n9 gehouden. Wanneer die zich toch aandienen, moet het „n?0nmidde"ijk worden bijgesteld. [L'We minister van Financiën heeft duidelijk gemaakt dat hij wanordelijkheid niet uit de weg gaat. Wanneer hij de ko- ok «.V'er iaar vaker moet ingrijpen, zal het hem echter niet in worden afgenomen. De kreten 'nieuw beleid' en 'sociale euwing' verliezen dan snel hun waarde en inhoud. Door Cees Manders UTRECHT - Esso Neder land is van plan haar werk nemers die met riskant ma teriaal omgaan te testen op op het gebruik van alcohol en verdovende middelen. 'Goed dat- dit gebeurt', zullen vele mensen zeggen, vooral die onder de rook van zo'n levens gevaarlijke olieraffinaderij wonen. Toch is het hier uitkij ken geblazen. Je kunt niet zo maar aan iemands lichaam of privacy komen, ook al is hij je werknemer. Drinken op je werk gaat niet. Snuiven of spuiten ook niet. De werknemer die dat („ondanks waarschuwing", zegt de wet) toch doet kan door zijn baas di rect de deur worden gewezen. Voor het gebruik van drugs geldt natuurlijk precies het zelfde. Een werknemer heeft zich gewoon te gedragen als een 'goed arbeider', en dit houdt in dat hij alles achterwege laat wat hem belet te doen wat zijn baas op grond van het arbeids contract van hem kan ver wachten. Als Esso meent dat zij haar werknemers aan een alcohol test kan onderwerpen om te kijken of ze hun werk naar be horen kunnen verrichten, dan begeeft de olieboer zich op glad ijs. Het ligt er helemaal aan waar die alcoholtest uit be staat. De Grondwet, onze hoogste nationale wet, bepaalt dat ieder recht heeft op de onaantast baarheid of integriteit van zijn lichaam, behalve wanneer een wet dat mogelijk maakt. De Wegenverkeerswet verplicht de automobilist tot het onder gaan van een bloedproef. In de praktijk is deze bloedproef een onbenullig, pijnloos prikje, niks eigenlijk, maar juridisch een regelrechte schending van de lichamelijke integriteit. Wat de politie bij verdachten mag, mag de werkgever niet zomaar bij zijn werknemers, de keuringsarts niet bij zijn pa tiënten, of de levensverzeke raar niet bij zijn cliënten. Esso heeft niet het recht om haar ar beiders aan een verplichte bloedproef te onderwerpen, hoe belangrijk het ook is dat zij nuchter hun werk verrichten. Gaan de werknemers ak koord met een. bloedproef, dan is er voor de werkgever na tuurlijk geen vuiltje aan de lucht. Maar iemand daartoe verplichten - bijvoorbeeld op straffe van ontslag - kan niet. Gecompliceerder wordt het als Esso gaat werken met een ademanalyse-apparaat, zo'n ding waarvan het gebruik door de politie nu zo omstreden is. Kun je een werknemer ver plichten tot blazen De blaas- test schendt je lichamelijke in tegriteit toch niet? Maar, zo zouden handige ad vocaten kunnen zeggen, het verplicht afstaan van adem is in strijd met een ander grond wettelijk recht, dat op privacy. Want je adem kan een aandui ding kan zijn van je persoonlij ke, intieme leven. Anderen hebben daar niets mee te ma ken. Alles goed en wel, een werk gever heeft het recht van zijn werknemer te eisen dat deze zijn werk met een helder hoofd verricht. Of dit werk nou bij zonder verantwoordelijk of ris kant is doet er niet eens zoveel toe. De werknemer is ook ver plicht om zich als 'goed arbei der' te gedragen. Hij kan dus maar beter nuchter blijven. -i c; V? Terwijl ik dit schrijf, zit ik te roken. Niet zomaar een rokertje, maar een sigaret van het merk Gorbatchow. Ik inhaleer gretig en probeer me zaken als glasnost en perestrojka voor te stellen. Worden mijn luchtwegen door het roken van een Gorbat- chowje opener, wordt mijn longstructuur wellicht her vormd? Nee, niet echt geloof ik. Ik heb de verpakking eens ernstig bestudeerd, maar ook daar word ik niet veel wijzer van. Er staat een rood silhouet van het Kremlin op en de voor mij cryptische tekst for the connoisseur and herald, a new genera tion of life'. Wat zou dat betekenen? Voor de kenner en bood schapper, een nieuwe generatie van leven, staat er niet al te vrij vertaald. Op het pakje staat ook: 'Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkanker of hartklachten veroorzaken'. Hoe zouden mensen erbij komen om een mogelijk schadelijk produkt te vernoemen naar iemand die zoveel doet voor de wereldvre de? Het kan toch niet zo zijn dat wij in het westen laten blijken dat wij tabak van die man hebben? Of wordt ons hier wellicht een symbolische vredespijp aangeboden? Inmiddels heb ik de sigaret tot aan de filter opgerookt. Ik vind hem in alle opzichten smakeloos. MERIJN RIJSWIJK (ANP) - De rauwe melk van koeien op bedrijven waar het met lood vergiftigde voer is gebruikt, is weer vrij voor consumptie. In de monsters melk die de Rijkskeurings- dienst van Waren heeft genomen, wordt nergens meer de norm van de Warenwet voor lood overschreden. Het ministerie van WVC heeft dit vrijdag bekendgemaakt. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij gaat wel door met het merken van de dieren op de ongeveer 330 bedrijven op de grens van Friesland en Groningen. Dit is nodig voor controle bij de slacht van de dieren. Zoals bekend hoopt het nog aanwezige lood zich op in organen, waaruit het via mest en urine weer wordt afgescheiden. DEN HAAG (ANP) - Justitie heeft de bestuurder van de hof- auto van prins Bernhard een schikking (boete) gestuurd van 450 gulden. Volgens een woordvoerder van de Rijks Voorlich- tings Dienst is deze schikking inmiddels betaald. Vorige week vrijdag constateerden agenten van de Algemene Verkeers dienst dat de hofauto met daarin de prins, zijn secretaris en de 'chauffeur, 150 kilometer per uur reed op een weg waar een ma ximumsnelheid van 80 kilometer per uur geldt. De RVD-woordvoerder wilde niet ingaan op de vraag wie de boete uiteindelijk heeft betaald, „maar de schikking was ge richt aan de bestuurder". Door het betalen van de schikking is vervolging verder van de baan, aldus de RVD. DEN BOSCH (ANP) - Woonwagenbewoners uit het kamp tus sen Den Bosch en Vlijmen hebben vrijdagavond van half zes tk tot halfzeven opnieuw een autoweg geblokkeerd. Donderdag avond werd de weg tussen Den Bosch en Vlijmen al geblok keerd met brandende autowrakken. De tweede blokkade, vrij- dag;.was een menselijke blokkade op de A 59, zoWêl richting Den Bosch als richting Waalwijk en zorgde ervoor dat het ver keer muurvast kwam te zitten. In beide richtingen stonden lange files. Tegen de tijd dat de politie omleidingen had geor ganiseerd werd de blokkade door de mensen zelf opgeheven. Het woonwagenkamp telt nog 43 gezinnen. De woonwagenbe woners willen met hun acties voorkomen dat zij worden ge dwongen te verhuizen naar kleine kampen. DEN HAAG (ANP) - Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft vrijdagmiddag een brandbrief gestuurd aan de EG-commissaris voor transportzaken, K. van Miert. In de brief spreekt zij haar 'grote zorg' uit over de Oostenrijkse maatregelen om per 1 december een nachtrijverbod voor vrachtauto's in te stellen. Een woordvoerder van de bewinds vrouw heeft dit meegedeeld. Maij-Weggen wil dat het nacht rijverbod zo spoedig mogelijk wordt besproken door de EG- lidstaten en de Europese Commissie. Zij wijst daarbij op de te genmaatregelen tegen Wenen die de Bondsrepubliek in het vooruitzicht heeft gesteld. AMSTERDAM (ANP) - Tientallen milieu- en consumentenor-' ganisaties gaan vandaag, de dag dat Sinterklaas aankomt, het winkelend publiek in Nederland attenderen op het gebruik van PVC in speelgoed. De Vereniging Milieudefensie zegt door middel van een steekproef te hebben geconstateerd dat veel speelgoed dit milieuschadelijke plastic bevat. Ook de verpak king blijkt vaak pvc te bevatten. Bij de verbranding van pvc- houdend afval komen giftige stoffen als zoutzuur en dioxine vrij. Het pvc zou vaak voorkomen in plastic ballen, poppen en autootjes. AMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit in Amsterdam zet vanaf 1990 ex-delinquenten en ex-verslaafden in om de duizenden fietsen van de studenten te bewaken. Dat meldt het weekblad van de Vrije Universiteit, Ad Valvas, deze week. De VU is met de Stichting Kettingwerkprojecten Amsterdam (SKA) overeengekomen dat er na de kerstvakantie een be waakte fietsenstalling wordt geopend. Jongeren die door hun criminele of verslavingsverleden moeilijk aan de slag kunnen komen, krijgen de kans om daar een half jaar ervaring op te doen als vrijwilliger. De SKA hoopt ze daarna aan een vaste baan te kunnen helpen. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse off-shore gaat een veel belovend decennium tegemoet. De komende tijd kunnen naar verwachting 59 boringen worden verricht bij de opsporing van aardolie en aardgas in het Nederlandse deel van het continen taal plat. Dat zei vrijdag mr. drs. C.W.M. Dessens, directeur- generaal van energie van het ministerie van economische za ken, bij de bekendmaking van de toewijzing van opsporings vergunningen in de Noordzee. Bij de toewijzing van de vergun ningen komt de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) goed uit de bus, terwijl ook Mobil veelvuldig in de prijzen is ge vallen. (ADVERTENTIE) PRACHTIGE COLLECTIE SUÈDE EN l.V LEDEREN KLEDING VAN EURQPESE TOPMERKEN HALSTRAAT 17 - BREDA - TEL. 076-217622

de Stem | 1989 | | pagina 3