r Prijspakket naar Ulvenhout LIBERALISEREN, LEGALISEREN OF BLIJVEN VECHTEN? Cn cht oorzien van bakken nederweed in de vensterbank wist 'blowend' Nederland in de jaren zeventig het gebruik van soft drugs te legaliseren. Vijf tien jaar later is sprake van deel twee in de continue discussie over het vrijgeven van drugs. Dit keer gaat het om cocaïne en heroïne en zijn het politiële en justi tiële notabelen die willen ophouden met dweilen terwijl de kraan blijft lopen. Waarom mogen, alcohol en nico tine wél in ongelimiteerde hoeveelheden, terwijl een lijntje coke onmiddellijk het cachot tot gevolg heeft? Tuinders NVDH Ongelimiteerd Nuchter Bevolking Openbare orde - FOTO DE STEM/DICK OE BOER ris door de lokale overheden, ibiliseerd. Maar dan pra- *ds over behoorlijk grote En dat betekent dus dat ïgelijk gezondheidsrisico's laarom onderzoek gedaan ge stand van zaken. Hij ruik van gif in openbaar gebied in kaart gebracht, zijn van dien aard dat vol- wijde verspreiding gewet- op dat het lukt via bijvoor- eniging van Nederlandse via de Inspecties voor de eid en de Milieuhygiëne, 'eging heeft zoiets al wel daan. Maar in mijn onder- weer de meest actuele ge kt". de medische milieukundi- os, tot in lengte van dagen werk. „Wij leven hier in met zijn allen op een klutje e hebben een ongelooflijk gepleegd op het ecologi- it. We moeten die dichtbe- tie nu eenmaal aan voedsel in energie. Maar dat heefl I gevolgen. We vervuilen als je dat de Nederlandse vee- olking ruim overstijgt? We miljoen koeien, negen mil- en minstens veertien niil- n twaalf milieu-artsen toch ïgdraaien? „Dat niet. Maar taak om de politiek ervan dat er maatregelen moeten men. Beleidsbeïnvloeding is ken van de milieu-arts", reet voorbeeld? Neem nou iek hier in Breda. Er is geen le voor de gezondheid, al' or zover we nu kunnen na- de zoete weeë stank wordt anaars wel als bijzonder on- rrvaren. Welnu, dan is het de overheid ervan te over- ve allemaal offers moe'1® lat zo'n stankverbreider o' 'ordt, óf dat maatregelen men om de stank te reduce- v ■r oo ïen, een sleurmensch, die ah k-os zijn gangetje ging, ja»® met dezelfden zwarentreu Hollandsch rund door re Hollandsche luchten: WJ geheel in zich het ctew® mindere te zijn, een onder- ■hikte, op een achtergron en daar nauwgezet eo ig degelijkjes te blijv® u in het kringe'J' hij was aangevangen zo vegeteerde vf" r- 'De boeken der a 'are d n schikte, blijven einzielij beiden aarin 1 beiden'j retzema in uc uw»» eine zielen' in de bureaucra he woestijn. Er was geen no aige leeuw in de Haagse dut» ind om hem uit zijn lijden a-lossen. Door Hans Bos Hoe meer drugs de politie opspoort, hoe hoger de prijs. Gebruikers bedienen zich vervolgens van steeds crimineler midde len om hun verslaving te financieren, ter wijl dealers door de hogere prijs rijker en rijker worden. Dat kèn niet de bedoeling zijn. Volgens de keiharde economische wet van vraag en aanbod is er slechts één mogelijkheid om verdovende middelen uit te markt te halen: volledige legalise ring. Daardoor daalt de prijs tot in de buurt van het nulpunt, wordt zij onaan trekkelijk voor criminele organisaties en hoeven gebruikers/verslaafden geen autoradio's meer te stelen of argeloze voorbijgangers te beroven. Opvallend aan deze stellingname is vooral dat zij meer en meer te beluiste ren is in justitiële en politiële kringen. Met uitzondering van een enkele 'ijzer vreter' gelooft niemand meer in de be ruchte 'stepping: stone'Jheprie^ dtó.wil dat gebruikers -van soft drugs- vanzelf verslaafd overstappen op zwaarder spul. Bezwaren gelden slechts de internatio nale afspraken en de zuigkracht die ons land zou ontwikkelen bij een té vooruit strevend beleid. Hans Vissers is commissaris en hoofd justitiële dienst in Eindhoven. Hij ziet een dagelijks groeiende stoet randcrimi- nelen voorbijtrekken, die zich in toene mende mate aan vermogensdelicten schuldig maakt. ,-,Aan de top van de drugspyramide komen gigantische impe ria op. De onderwereld wordt de boven wereld -als wij toe blijven staan dat deze imperia gigantische bedragen met de drughandel verdienen. Mijn mening is nadrukkelijk opportunistisch. De hui dige wet is niet meer te handhaven." Daarnaast vraagt Vissers zich af hoe erg het is dat iemand hasj gebruikt of marihuana. Moet cocaïnegebruik wel tot de misdadige activiteiten gerekend? Vis sers hoopt dat op korte termijn een dis cussie op gang komt over de mate waarin de verschillende drugs schadelijk zijn. Dat zal hopelijk leiden tot goed kope drugs van een goede kwaliteit in een gereglementeerde context. Vissers wordt gesteund door politiële prominen- teu.als deiGronjtigse commissaris. Dijk stra, dé Utrechtse korpschef Wiarda en chef centrale recherche in Amsterdam, H. ter Haar. Voor zichzelf is Vissers al overtuigd van het onschadelijke aan soft drugs, ter wijl in zogeheten 'betere kringen' soms btrup slinjtr- plmt snij- wtrktuig uhNps- Jtuur familidid Frinj schilder beroep met ijver voortgaan wieler wedstrijd 14 zuurdeeg 18 schoon maak gerei 20 bedrijvèr soort visnet boeren- roos op standig groot vertrek bijbelse zeer buigzaam hemel water 17 grond soort lage rustbank dragen opstootje blad papier soort stof heb zuchtig venster glas her kauwer wijfjes schaap muziek noot 13 onder aardse afvoer- 9an9 bazige vrouw Groen- lander gehoor orgaan vrouw v. Aegir 15 insekten- eter ontleed kunde 1 2 Welke woorden vormen de letters in de vakjes 1 t/m 10 en 11 t/m 20? 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 '19 20 Mevrouw Snepvangers uit Ulvenhout is winnares geworden van het Stem-ver- rassingspakket van de afgelopen week. Met honderden anderen wist hij de sleu telwoorden Gouddelver en Varensgast te den. Zij krijgt haar prijs zo spoedig m°gelijk thuisbezorgd. Ook deze week kunt u weer meedingen naar zo'n Stern-verrassingspakket. Al wat u hebt te doen, is de puzzel correct oplossen. De juiste oplossing levert twee sleutélwoorden op. Zet die sleutelwoor den op een briefkaart en stuur die voor woensdag naar De Stem Puzzel-redactie, postbus 3229,4800 MB in Breda. Drugs zijn niet uit te roeien; we kunnen hooguit de handel op een bepaald niveau houden. Het hard drugs - dilemma jaren lang cocaïne wordt gebruikt zonder noemenswaardige uitspattingen. „Er is bijna geen politieman in ons land te vin den die nog gelooft dat soft drugs scha delijk zijn. Des te schrijnender is het ver bod erop en des te triester de gigantische winsten die de handelaars maken. Ze verdienen goud met iets wat we met zijn allen niet erg meer vinden", zegt Vissers. -• i Hij vergelijkt de gang van zaken in de drugswereld met wat in de jaren twintig tijdens de drooglegging in de VS plaats vond. De criminalisering van alcohol haalde én de maffia binnen én zorgde voor de nodige ongevallen met illegaal gestookte drank. „Als politieman kun je op een gegeven moment niet harder meer jagen. De oorlog tegen de drugs is verloren. Desnoods vragen we, om de prijs te drukken, de tuinders in het West- land om cocabladeren te telen. Dan heb ben we als overheid prijs én kwaliteit on der controle. Wat je verbiedt, trekt aan", zegt Vissers. Na gefaseerde legalisering, uiteraard in internationaal verband en afhankelijk van de soort drugs, kunnen politie en justitie zich eindelijk bezighouden met het bestrijden van andere criminele acti viteiten. Meer dan de helft van de cellen in gevangenissen wordt op dit moment bezet door mensen die op de een of an dere manier iets met drugs te maken hebben. De andere helft loopt ter plekke een zeer grote kans om met drugs in aan raking te komen. „Ik capituleer niet; het is een kwestie van goede bedrijfsvoering binnen het korps. Er is zo veel voorraad drugs in ans land en er is zo'n grote aanvoer dat het in beslag'nemen van een grote partij geen enkele invloed heeft op de prijs. Zelfs als we een grote vis vangen, hebben we niet het gevoel dat we de georgani seerde misdaad een zware slag hebben toegebracht", zegt Vissers. Hij denkt de legalisering van drugs nog mee te maken. Overal ter wereld breidt de handel zich nog uit, gestimuleerd door de hoge prijs. Er is met drugs nog veel geld te verdie nen. Tussen coca-boer en Westeuropese gebruiker zit een winstmarge van 10.000 procent. Economiën van veel Zuidameri- kaanse en Oostaziatische landen drijven er op. Mr. Henk Droesen, officier van justitie te Roermond, acht het huidige justitiële druggebruik (onderscheid hard en soft drugs, gebruikers trachten te laten ont wennen en strenge aanpak van de han del) 'goed', gegeven de omstandigheden. Er gaat alleen te veel tijd in drugscrimi naliteit zitten en daardoor blijven te veel andere zaken liggen. „Ik hoor tot dege nen die drugs in principe uit het straf recht willen halen. Alleen weet ik niet hoe. Als het om drugs gaat, ben ik be paald niet onverschillig. Het blijft gif dat bestreden moet worden, maar dan door goede voorlichting en passende hulpver lening. Lang niet iedereen die drinkt, is een alcoholist", zegt Droesen. In navolging van de NVSH, die in een nog niet zo grijs verleden condooms ver kocht toen het niet mocht, voorlichting gaf over seksualiteit en open stond voor hen die in nood zaten, denkt Droesen aan een op te richten NVDH, de Neder landse Vereniging van Drugs Hervor ming die én moet zorgen voor een goede kwaliteit drugs én op maat gesneden voorlichting. Op korte termijn acht Droesen het vrijgeven van hasj en mari huana een goede zaak. Met nadruk: „Het kan me best wat schelen. Ik zie in mijn vak de ellende van alcoholmisbruik. Maar als burger zie ik ook de genoegens. Een glaasje kan lekker zijn. Met drugs moet je op een verantwoorde manier le- teniomgaan. .di'wj i Maar ach, het zijn maar dagdromen. Aanpak van de grote jongens via de fis cus lijkt beter en een 'keuringsdienst van drugs' ook; zo lang echter drugs verbo den zijn, blijven we straffen. Drugs zijn niet uit te roeien; we kun nen hooguit de handel op een bepaald niveau houden. Vrijheid om jezelf te ver giftigen? God verhoede dat ik het ooit zal doen", zegt Droesen. De drugswereld is op topniveau vrij klein met enkele welhaast onaantastbare 'topjongens'. Het gaat om mafia-achtige netwerken, waarin de handel in verdo vende middelen centraal staat als finan ciële motor. Vele andere vormen van cri minaliteit zoals vrouwenhandel en gok ken worden ermee gefinancierd. De Cen trale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag heeft enig inzicht in het in ternationale reilen en zeilen van de drugsbaronnen. De groothandel in hard drugs is grotendeels in handen van bui tenlanders. Bij heroïne zijn dat voorna melijk Turken en Chinezen uit de volks republiek China, de Tai Huen Chai, die de traditionele syndicaten aan zich on derwerpen door het voeren van een waar schrikbewind. De groothandel in cocaïne wordt gro tendeels door Colombianen beheerst. De opbrengsten steken de handelaren in ter rorisme, vrijheidstrijd en maatschappe lijke corruptie. Als het om cocaïne gaat," is sprake van een explosieve stijging van handel en verkoop, terwijl de heroïne handel zich stabiliseert. Vooral op de Nederlandse Antillen moeten volgens de CRI ongelimiteerde hoeveelheden co caïne aanwezig zijn. Omdat de mogelijkheden van justitie en politie beperkt zijn, krijgt de handel in hard drugs prioriteit. Dat is niet hele maal terecht, omdat de organisaties die in hennepprodukten (met een aanvaard baar risico voor de volksgezondheid) handelen zonder veel risico veel kunnen verdienen. Zelfs meer dan met de handel in hard drugs. De CRI is van mening dat, de markt in soft drugs grotendeels in handen is van in het buitenland verblij vende Nederlanders. Er zijn aanwijzin gen dat deze criminelen hun superwin sten legaal in ons land herinvesteren. Wat de groothandel betreft, is de ge dachte dat het 'maar' om soft drugs gaat in de ogen van de CRI dus volkomen misplaatst. Het spul zelf is niet schade lijk, de gevolgen van de groothandel zijn het des te meer. Ad Kops bokst bij de Verdovende Mid delen Centrale van de CRI al jaren op tegen mafia-achtige netwerken. Zeker als het om cocaïne gaat, staat ons land nog heel wat spectaculaire zaken te wachten. Per aangehouden dader houden de poli tiekorpsen steeds grotere partijen aan. Dat baart zorgen. Twintig jaar terug werden de Amsterdamse verslaafden al ziek als één kilo uit de markt werd geno men. Nu is sprake van bulkvoorraden. De vraag is voor de CRI steeds opnieuw: tegen wie vechten we eigenlijk? Kops is van mening dat het huidige Nederlandse drugbeleid geen slecht be leid is. Het aantal gebruikers van hard drugs groeit niet meer, terwijl de leeftijd waarop voor het eerst wordt gebruikt, langzaam stijgt. „Gebruikers vluchten in een andere wereld om het aardse geluk te vergroten. Onze cultuur is er toch een van nuchtere Hollanders. Het nieuws is er blijkbaar een beetje af', zegt Kops. De strijd tegen de drugs is een strijd tegen de bazen, de organisaties en de transportlijnen. De internationale ont wikkeling wijst nog steeds in de richting van het beheersbaar houden van de han del. „Het gaat om stoffen die zwaar in grijpen in het functioneren van mensen. Geen overheid, waar ook ter wereld, wil de gevaren van liberalisering op haar ge weten hebben. Je kunt niet afwachten waar het schip strandt", stelt Kops. Niet alle korpsen geven prioriteit aan de groothandel. Rotterdam, een grote door voerhaven voor Duitsland en Zwitser land, richt zich bij voorbeeld op bestrij ding van de overlast door gebruikers. Cees Ottevanger, plaatsvervangend korpschef in Rotterdam: „We trachten reëel te blijven. Jagen op gebruikers heeft geen zin, maar overlast in de wij ken door kleinhandel gaan we met kracht tegen. Daardoor verhogen we de drempel voor jeugdigen. Dat beleid staat haaks op het, overigens sympathiek klin kende, drempelverlagende voorstel drugs te legaliseren. In Rotterdam hebben we honderden panden gesloten; we kunnen door een decentrale aanpak steeds beter reageren op het hulpgeroep van de be volking. Rotterdam gaat daarnaast de komende jaren de distributie van hard drugs vanuit de laboratoria aanpakken. Groothandel in soft drugs pakt Rotter dam alleen aan als de politie struikelt over volle containers. „Niet omdat het spul gevaarlijk is, maar vanwege de cri minele activiteiten. Die genereren zwart geld, dat gewit wordt of geherinvesteerd in illegale praktijken. Dat is de bijl aan de wortels van onze maatschappij", zegt Ottevanger. Opmerkelijk is de verschuiving van heroïneverslaving in de richting van al cohol. Ook het cocaïneprobleem neemt ernstige vormen aan. Ottevanger: „Druggebruik loopt in een havenstad al tijd al de spuigaten uit, maar je kunt als politieman nu eenmaal niet de hele we reld op je rug nemen. We moeten ook kunnen relativeren. De politie werkt zich hier al de pokken. We woekeren met grote problemen en een geringe perso nele sterkte". Overtuigd tegenstander van legalisering is de Venlose korpschef Hüskens. Hij acht een liberaler beleid de weg van de minste weerstand. „Er wordt ook veel in gebroken; toch legaliseren we dat niet. Gebruik van gif mag je nooit vrijgeven. Er vallen nog te veel slachtoffers. Het zal je kind maar wezen. Ik geef toe dat de huidige aanpak niet al te best werkt. We moeten er dus nog meer energie in stop pen. De strijd is nog niet verloren. Via de algemeen plaatselijke verordening en de opiumwet moeten we het handelaars zo moeilijk mogelijk maken", aldus Hüs kens. Hij is van mening dat het soepeler Nederlands beleid op het gebied van soft drugs in ons land het drugsprobleem ten onrechte heeft gedevalueerd tot een zaak van openbare orde. Het probleem van grenssteden is dat van kleinhandel in soft drugs op grote schaal in een beperkt gebied. Een straffere aanpak is noodza kelijk. De huidige discussie over legalisering heeft geen zin, meent woordvoerder Klaas Wilting van het Amsterdamse korps. Ons land zit vast aan internatio nale verdragen. En dat in een tijd dat door opener grenzen internationale sa menwerking harder nodig is dan ooit. Die moet je niet frustreren. Daarnaast; waar ben je mee bezig? Vrijgeven van stoffen die een verwoestende werking hebben, heeft grote morele kanten. Bovendien heeft Amsterdam net de problemen een beetje onder controle, zegt Wilting. Als het om soft drugs gaat, voert justitie aldaar een steeds stringen ter beleid. „Inderdaad. Wij houden de prijs hoog, maar dat heeft tot gevolg dat de drempel hoog blijft. De vergelijking met alcohol gaat niet op. Daarbij heb je vijf tot zes jaar nodig om verslaafd te ra ken. Bij heroïne ligt dat wel even anders. Heroïne is verpaupering, met cocaïne kun je leren leven. Van de verslaafden zelf heb je geen last; het is de zichtbaar heid van de heroïneverslaving die men sen angstig maakt. Als ménsen praten over vrijgeven van drugs, moeten ze eerst nadenken over de gevolgen voor de volksgezondheid. Wél mogen we eens nadenken over vormen van gedwongen verpleging van verslaafden. De betrokke nen voor de keuze stellen: óf afkicken óf de bak in. Een crimineel is een misdadi ger, of hij nu verslaafd is of niet."

de Stem | 1989 | | pagina 33