Prijspakke LIB LEG BLIJVI r r r BERT VAN VELZEN Angsten Respect Samenwerking Plantsoenen Evenwicht ood? de vensterbank wist zeventig het gebruik] tien jaar later is spr, discussie over het het om cocaïne en h tiële notabelen die w de kraan blijft lopen tine wél in ongelimi lijntje coke onmidde CU WEE We vervullen als gekken - FOTO DE STEM/DO DE BOER Henk Jans, een milieu-arts staan nu echter voor problemen die veel meer diffuus zijn. Het gaat om matig ge concentreerde vervuiling waarvan het ef fect, zo het al bekend is, moeilijk of nau welijks te meten is. Maar die wel degelijk grote onrust veroorzaakt onder grote groepen. Ik denk dat de milieu-arts vooral daar een taak heeft. Signaleren, inventariseren en de overheid van advies dienen over maatregelen". „We moeten", vindt Henk Jans, „veel meer aandacht gaan besteden aan de psycho-sociale effecten van vervuiling. Het gaat om de beleving van de mensen. Zolang de effecten op termijn nog zo on bekend zijn, maken ze zich terecht onge rust. De zinsnede 'Geen direct gevaar voor de volksgezondheid', die vooral lo kale bestuurders in de mond bestorven lijkt, is buitengewoon hooghartig. De zorg voor de kwaliteit van ons milieu is natuurlijk van direct belang, maar nog veel meer van belang voor de toekomst'-'. Daar komt volgens Henk Jans nog bij dat de psycho-sociale factoren inmiddels erkend worden als belangrijk voor het welbevinden van de mensen. „We zullen hoe dan ook rekening moeten houden met de psychische gevolgen van de be dreigingen die van een verontreinigd mi lieu uitgaan. Zelfs al hebben die veront reinigingen naar de huidige maatstaven gemeten geen fysiologische betekenis". Zeg dat eens in verstaanbaar Neder lands? „Ook al menen we dat er geen di rect gevaar is voor de gezondheid,, dat er geen lichamelijke klachten kunnen zijn als gevolg van het milieu, dan nog moe ten we rekening houden met de angsten en de geestelijke effecten die we onmis kenbaar bij mensen herkennen. Die angst op zich is een reden voor bezorgd heid". Hoe wil de milieu-arts Henk Jans de weg vinden in dat gifbos dat door de bo men nauwelijks nog te zien is? „Ik zal de straat op moeten", zegt hij. „Dit is geen papieren baan. Ik moet erheen, contac ten leggen met groepen van mensen die lijden of menen te lijden onder alle mo gelijke vormen van verontreiniging. Daar ga ik het huis voor uit. Individue- len nodig ik uit om het verhaal hier te komen vertellen". Is dat het ombuds-aspect van de job? „Zeker. Ik moet kennis vertalen naar de lokale situatie. Zowel naar de gedupeer den als naar de overheid. Maar ik zal me zeker vaak bezig houden met de groepen die in het verdomhoekje zitten. Zoals de geïnvalideerden, de zwangere vrouwen en de kinderen". Geïnvalideerden? „Bij voorbeeld de grote groep van cara-pa- tienten die het al moeilijk genoeg heeft, maar die het bij vervuiling van de lucht nog veel moeilijker krijgt. Ik heb ook al lang ontdekt dat de mensen" heel angstig zijn. Vooral voor de gevolgen van het milieu voor de gezondheid van het nage slacht. Het lijkt me bijna vanzelfspre kend dat die angst meer voorkomt bij vrouwen dan bij mannen". Hoewel hij nog 'achterstallige zaken' heeft in te halen, waarmee hij bijvoor beeld de bodemverontreiniging in Etten- Leur bedoelt en een onderzoek naar loodvergiftiging van kinderen in Zeeuwsch-Vlaanderen, wil hij toch vooral ook dagelijks en direct open staan voor incidentele klachten. „Daarbij is het soms heel moeilijk een beeld te krij gen op grond van de informatie die je van mensen krijgt. Je moet daarbij ook heel goed kunnen relativeren. Je moet soms door emoties heen kunnen prikken. Maar zonder het respect te verhezen voor de mensen die met al dan niet ver meende milieuklachten komen". Henk Jans heeft een voorbeeld uit de praktijk. „Een huisarts stuurde mij een. vrouw die twintig uur per week in een bloemenkas werkt. Ze plukt daar bloe men die behoorlijk zwaar met chemische bestrijdingsmiddelen worden bespoten. Veelvuldig lichamelijk contact met die rommel is dus onontkoombaar. Die pa tiënte had diverse klachten. Ze was bij voorbeeld de laatste tijd altijd erg moe 's middags. De huisarts vertrouwde het niet maar oordeelde zichzelf niet vol doende competent. Dus verwees hij haar naar mij. Ik kon haar gelukkig vrij snel helpen". Zou het zo eigenlijk niet altijd moeten? Hij lacht. „Ik hoop het niet. Het moet natuurlijk niet zo zijn dat elke huisarts alle patiënten naar mij verwijst waarmee hij niet direct raad weet. Als hij serieus vermoedt dat er wellicht milieufactoren in het spel zijn, dan moet hij dat natuur lijk onmiddellijk wél doen. Dan wil ik er bij betrokken worden". Is een behoorlijke samenwerking tus sen de milieu-arts en de huisartsen in zijn ressort niet onontbeerlijk? „Dat is het. Ik hoop dan ook dat we tot "een soort van samenwerkingsverband kun nen komen. Ik zal de huisartsen zeker nog benaderen. We kunnen op die ma nier natuurlijk ook tot een soort van kennis-overdracht komen. Dan bereiken we misschien dat de huisartsen in de toe komst de gevolgen van het milieu voor de gezondheid eerder herkennen en ver volgens een adekwate diagnose kunnen stellen". Er ligt volgens de Bredase milieu-arts Henk Jans een belangrijke anticipatie- taak bij de medische milieukundigen. In de preventieve sfeer kan er volgens hem al veel gebeuren. „Ook in jullie krant hebben enige tijd geleden nogal veront rustende verhalen gestaan over de ver vuiling die ons land vanuit België bin nenkomt in beken en waterlopen. Dan is de meest voor de hand liggende vraag: is de vis in die waterlopen nog wel geschikt voor consumptie? Een beetje visser zet zijn vangst weer terug. Maar daar mogen we natuurlijk niet van uitgaan. Daarom heb ik samen met het Hoogheemraad schap en het het RIVM (Rijksinstutuut voor de Miliehygiene) een onderzoek ge last". Hij heeft nog zo'n voorbeeld. „Men sen worden ongerust als de gemeente lijke plantsoenendienst in hun directe woonomgeving actief zien met bestrij dingsmiddelen. Of als ze korrels op het gras zien strooien. Ze vragen zich terecht af of hun spelende kinderen in dat open baar groen gevaar lopen". Werkt de overheid dan nog steeds met chemische bestrijdingsmiddelen? „Nou en of', zegt Jans. „In het jaar '83 hebben we na een nationale discussie op dat ge bied weliswaar een geweldige daling in het gebruik gezien. Maar daarna heeft de toepassing van chemische bestrijdings middelen, ook door de lokale overheden, zich toch gestabiliseerd. Maar dan pra-1 ten we nog steeds over behoorlijk hoeveelheden. En dat betekent dus dit II er nog wel degelijk gezondheidsrisico's zijn". Jans heeft daarom onderzoek naar de huidige stand van zaken. Hij I heeft het gebruik van gif in groen in zijn gebied in kaart gebracht. I De resultaten zijn van dien aard dat vol- f gens hem een wijde versp tigd is. „Ik hoop dat het lukt via bijvi beeld de Vereniging van Nederlandse I Gemeenten of via de Inspecties voor d Volksgezondheid en de Milieuhygiëne. I De milieubeweging heeft zoiets al wdl eens eerder gedaan. Maar in mijn onder-1 zoek zijn toch weer de meest actuele f I gevens verwerkt". Er liggen voor de medische milieukundi' gen, aenkt Jans, tot in lengte van nog bergen werk. „Wij leven hier al West-Europa met zijn allen op een klutjtl bij elkaar.'We hebben een ongelooflijk I zware aanslag gepleegd op het ecolog- f sche evenwicht. We moeten die dichtbe; volkte populatie nu eenmaal aan i helpen. En aan energie. Maar dat I verstrekkende gevolgen. We vervuilen als I gekken. Weetje dat de Nederlandse vee-1 stapel de bevolking ruim overstijgt? Wl hebben vier miljoen koeien, negen mil l joen varkens en minstens veertien ri l joen kippen". I Dat kunnen twaalf milieu-artsen tocbl niet meer terugdraaien? „Dat niet. Mail het is wel onze taak om de politiek ervas I te overtuigen dat er maatregelen moewl worden genomen. BeleidsbeïnvloedingiI een van de taken van de milieu-arts". „Een concreet voorbeeld? Neem W| de suikerfabriek hier in Breda. Er is p directe schade voor de gezondheid, i thans niet voor zover we nu kunnen W gaan. Maar de zoete weeë stank door de Bredanaars wel als bijzonder oi l aangenaam ervaren. Welnu, dan is b(ll onze taak om de overheid ervan te over-1 tuigen dat we allemaal offers moet'jl brengen, zodat zo'n stankverbreider11 verplaatst wordt, óf dat maatregel'1! worden genomen om de stank te reduK' I ren" ing was, len. Den lerentuin verhaal, ntgebro- zich in rse wild niet van steld en en inci- er voor i. Noch- afstam- meling van Koning Nobel, drie jaar weg. Uiteindelijk keerde de leeuw, die zich eenzaam was gaan voelen, naar de dierentuin terug. Zijn oppasser ontving hem met open armen en vroeg hem hoe hij in die schrale dui nen in hemelsnaam aan de kost was gekomen. De leeuw ant woordde dat hij er goed van had kunnen leven. Hij had iedere dag een ambtenaar ge kaapt en daar hadden ze in de Haagse bureaucratie niets van gemerkt. Nou. Veel bijzonders is het niet, maar toen moesten we er behoorlijk om lachen, mis schien wel omdat we veel had- .den meegemaakt. Alleen oom Charles lachte niet, want die was iets bij Binnenlandse Za ken en hij was onkreukbaar en gegoten in de ernst van de be grafenisondernemer. Hij had geleidelijkaan geleerd zijn aan geboren luiheid en traagheid van geest voor te stellen als een deugdzame vorm van omzich tige bedachtzaamheid. Hij liet overal gras over groeien. Toen dachten we dat hij, ge vangen in een chronisch pro bleem, altijd diep zat na te den ken, maar later werd het duide lijk dat hij in een niet aflatende staat van versuffing verkeerde. In die dagen kon men zich al dus staande houden in de bu reaucratie. In de sociëteit De Witte hoorde men niet zelden de opmerking 'Die Charles gaat niet over één nacht ijs... dat is een denkertje'. In deze tijd kan dat natuur lijk niet meer. Jaap van der Scheur heeft enorm bijgedragen aan het imago van de ambte naar als een scherpzinnig en doortastend mens, die weet waar Abraham de mosterd haalt en die zich de kaas niet van het brood laat eten. Voor mij ligt een cosmetisch ge schrift met de titel 'Ambtenu', waarbij ik moet denken aan de ernst van het deftige ambtste nue en het vrolijke afwerpen daarvan, zo nu en dan, op de blote stranden van de Méditer- rannée. Er wordt, als ging het om de uitvaart van de muffe ambtelijke kantoormuis van weleer, veel wierook uitge zwaaid over de inventieve amb tenaar van vandaag, die vol gens een der geleerde scriben ten tot 'het creatiefste deel van de bevolking behoren'. Maar de door Couperus ge schilderde hoofdcommies Van Saetzema, is die echt dood? 'Hij was zwaar, nevelig in zijn her senen, een sleurmensch, die trek-os zijn gangetje ging, lang, met dezelfden zwaren W van Hollandsch rund do® zware Hollandsche luchten: «1 had geheel in zich het elemen een mindere te zijn, een on» geschikte, op een achtergw® te blijven en daar nauwgezet kleinzielig -degelijkjes te blijv® arbeiden in het kringelJJ waarin hij was aangevangen arbeiden', zo vegeteerde Saetzema in 'De boeken I kleine zielen' in de bureau»^' sche woestijn. Er was geen b gerige leeuw in de Haagse du' I rand om hem uit zijn lijden I verlossen. V Door Hans Bos Hoe meer drugs de politie hoger de prijs. Gebruikers bei vervolgens van steeds crimineler len om hun verslaving te financie wijl dealers door de hogere prijs i| rijker worden. Dat kén niet de bt zijn. Volgens de keiharde economis van vraag en aanbod is er slee mogelijkheid om verdovende rr uit te markt te halen: volledige ring. Daardoor daalt de prijs td buurt van het nulpunt, wordt zij trekkelijk voor criminele organis hoeven gebruikers/verslaafden autoradio's meer te stelen of voorbijgangers te beroven. Opvallend aan deze stellingr vooral dat zij meer en meer te l ren is in justitiële en politiële 1 Met uitzondering van een enkel vreter' gelooft niemand meer in ruchte 'stepping stone'-yheorie, dat gebruikers van soft drugs verslaafd overstappen op zwaard Bezwaren gelden slechts de inti nale afspraken en de zuigkracht land zou ontwikkelen bij een té strevend beleid. maatlat V 5 met ijver voortgaan mager beroap bel hamel 7 naam viskorf zuig- buisje naar 1 14 bedrijver voor neman beroep zuurdeeg slinger plant 18 1* schoon maak gerei sn ij- werktuig 4 trillen T schee ps- stuur Aziaat U- 10 wieler wedstrijd soort visnet 8 familielid insekt voor zetsel bodem voeg woord nobel Frans schilder 20 1 2 Welke woorden vormen 3 4 5 6 7 8 Mevrouw Snepvangers uit Ulvenl e wmnares geworden van het Ste assingspakket van de afgelopen Met honderden anderen wist hij d «voorden Gouddelver en Varens nden; Zij krijgt haar prijs zo s °8ehjk thuisbezorgd.

de Stem | 1989 | | pagina 32