eek dens. Weerman Willy JË ÜÜ1 Te veel bezoekers Sluis vormen gevaar voor veiligheid GEDEPUTEERDE: LEEGSTAND WONINGEN BAART ZORGEN AP CtóW Eerste windmolen Zeeuwsch- Vlaanderen staat overeind Ouderen willen in stadscentrum wonen 'lUCHE31!»1 Eis: Maand celstraf en ontzegging voor rijden onder invloed e Veldhuis: Vasthouden aan koppeling Schelde- en Maasverdrag Mysterieus hertenpaar in bossen Kapellebrug cm W3m VS, m w ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 ft I SLUIS - Sluis dreigt het slachtof fer van zijn eigen succes te wor den, De miljoenen kostende face lift in de afgelopen jaren trekt drommen (koop)toeristen naar het grensstadje, soms in zulke drom men dat besloten moet worden de ij Sluise binnenstad voor het ver- ■iteer te sluiten. mte met ïdaal. eekvorm. Om Rabobank heeft hypotheek: ek. Die u veel u uiteindelijk j andere hypo- t u direct in de laag. zekerd. Op de ïeek wordt het ;elost voor het ver- eel berekenen f250.000,- 40 jaar f 90.000,- Optimaal- m anders. Wij voor u uit in. Ook als u al Dader bankroof lissingen mgehouden Politie Goes onderschept partij softdrugs Vergadering van leraren ONGELUK MET ZWAAR GEWONDE <w Al heel wat nieuwsgierigen hebben de bossen afgezocht om een glimp van de twee damherten te pakken te krijgen Dat blijkt echter niet eenvoudig te zijn omdat een hert geen plaatsgebonden dier is, zo legt de boswachter uit. „Ze hebben een behoorlijk territorium. Soms zie je ze drie of vier weken niet. Het komt echter ook voor dat ze vervolgens vier of vijf dagen achter elkaar wel te zien zijn. A7n> Brabantplein 3, Breda telefoon 14 9942 -(-lil het cto<j om CLa.nrIa.ckt i/tc LCUjt DE STEM VAN ZEELAND T27 *««-* JÉ V; Van onze verslaggever „Die afsluiting, zoals zondag 12 no vember moest plaatsvinden, is in ieders belang. Dat werd gedaan uit een oogpunt van veiligheid", zo zei burgemeester M. Everaars donder dagavond tijdens de feestelijke pre sentatie van de Muscadetwijn 1989. Hij wees hierbij op de (onmogelijk heid van bijvoorbeeld de brandweer in tijd van nood snel ter plaatse te kunnen zijn. En op mensen die tijdens het flaneren door Sluis zowel links als rechts de winkel willen bekijken. Everaars maakte van deze gelegen heid, waar flink wat plaatselijke on dernemers aanwezig waren, ook ge bruik zijn ongerustheid te tonen over de vervelende bijkomstigheden van de bouwwoede in de binnenstad. Hij prees het initiatief van de plaatselijke ondernemers, maar wees er ook op dat bouwen hinder voor de buurman kan meebrengen. „Misschien moeten we eens rond de tafel gaan zitten om te kijken of dit in goede banen geleid kan worden". Everaars opperde de mogelijkheid voor het (ver)bouwen tijdens het hoogseizoen speciale ver gunningen te verlenen. Tijdens de receptie donderdag avond bleken de meningen onder Sluise ondernemers verdeeld over wel m2 kantoorruimte en circa .750 m2 eigen grond, rzien van o.a. verlichtingsarmaturen en roldeur. Er is voldoende rein Majoppeveld-Zuid iring vierde kwartaal 1989. iggingsadviseurs en Makelaars o.g. Minder nieuwbouw Zeeland Vastgoed Advies Partners Gooch&Wagstaff IVan onze verslaggever MIDDELBURG - Volgend jaar mogen in Zee land-buiten de vrije sector - 489 nieuwe wonin gen gebouwd worden. Dat zijn er 139 minder dan a het jaar daarvoor. Het aan Zeeland toegewezen contingent omvat 220 wo ningwetwoningen, 174 premie-koopwoningen, 32 premie- Siuurwoningen en 61 zogenaamde premie C-woningen. 010-4363200 Zeeuwse gemeenten horen n de eerste helft van december jwelke contingenten aan hen |ajn toegewezen. Dit deelde gis termorgen gedeputeerde E. Maris-Koster mee tijdens de «ergadering van de Statencom- ssie Ruimtelijke Ordening. f 79.000,- rekening Spaar-Optimaal- [Van onze correspondent SINGEN - De vermoede lijke dader van een gewapende «verval op een filiaal van de "iato-bank aan de Paul Kru- tersfraat in Vlissingen, ge pleegd op 13 september van dit jaar, is aangehouden door de pmeentepolitie van Vlissin- El Het is de negentien-j arige M. C, iiemonenteel nog in hechtenis tt Hij heeft geen vaste woon ot verblijfplaats. Het onderzoek naar een tweede tij deze overval betrokken da bris nog in volle gang. Van de '«it is nog niets teruggevon- fin onze correspondent OES - De gemeentepolitie van Goes heeft een partij Ktftdrugs onderschept met P straatverkoopwaarde »an circa 4500 gulden. Daar- '1 werd tegen vier perso on een proces verbaal op- pnaakt. >eGoese politie sloeg haar slag ««derdag tijdens de weke- koopavond in Goes. Inekkige geruchten deden ronde dat vanuit een win- aan de Koningsstraat wtdrugs verhandeld werden, «n de politie het pand bin- «viel werd een koper, L. S. l") uit 's-Gravenpolder op, he- plaad betrapt, evenals de 31- P'§e W. W. uit Goes. Verder vond zich in het pand de 37- pge W. B. uit Rotterdam in pens personenauto 420 gram HO gram marihuana en marihuana-sigaretten wer- ontdekt. Ook tegen de eige- F8® van de winkel, de 35- Ej V., werd proces ver- F opgemaakt. Maris-Koster onderschreel de vrees die meerdere commis sieleden hadden geuit over de toenemende leegstand in Zee land. Vooral in steden als Vlis singen, Middelburg en Terneu- zen doet zich een substantiële leegstand voor. „Alle handen moet ineengeslagen worden om de leegstand te beteugelen", be toogde L. Coppoolse (CDA). Een. aanzet hiertoe is er al, her en der in Zeeland. De gede puteerde wees op de samen werking tussen Wissingen en Middelburg op dit vlak. Die ge meenten hebben gezamenlijk één contingent aangevraagd, „een goede zaak", aldus Maris- Koster. Tijdens bezoeken aan diverse gemeenten had zij er al op gewezen dat bij woning- bouw-planning ook over de ge meentegrenzen heen gekeken moet worden. „Want leegstand is geen lokale zaak", meende zij. Verheugend vond zij het dat nu bij woningbouwverenigin gen de afstoot van woningen bespreekbaar is geworden. Op de opmerking van Holtkamp dat voorzichtigheid betracht moet worden bij de verkoop van woningwetwoningen wees zij erop dat het juist de duur dere woningen zijn, die leeg staan. Het wonen in de vrije sector neemt overigens een Zeeland nog steeds een grote vlucht. Daarbij ligt de provincie voor op de rest van het land. De Pro vinciale Planologische Dienst (PPD) is momenteel bezig met een onderzoek dat moet uitwij zen waar de kopers in de vrije sector vandaan komen. Hoe het daarbij met de'doorstroming zit, iets wat C. van Waterschoot (PPR) wilde weten, kan uit dat onderzoek blijken. TERNEUZEN - Het district Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) houdt op woensdag 22 november een vergadering in Terneuzen. Tijdens de avond houdt F. Bre- kelmans een openbare spreek beurt met als thema: 'Actuele zaken in de huidige rechtsposi tie van jong en oud(er) onder wijspersoneel'. De vergadering vindt plaats in bistro La Bou- teille en begint om 19.00 uur. Op 35i-meter hoogte zit Harrie Esveld te wachten op de wieken en de motor. FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER Kees van Hierden gaat naar boven om zijn college te helpen bij de mon tage. Van onze verslaggever OOSTBURG - De eerste windmolen van Zeeuwsch-Vlaanderen is giste ren neergezet op het terrein van de kaasboerderij IJsenagel aan de Bakkerstraat in Oostburg. Op za terdag 2 december wordt deze offi cieel in gebruik genomen. Het wachten is op de PZEM die de ka bels moet aanleggen. Kees van Hierden, Harrie Esveld en kraanmachinist Tonny Pivacet van de Mammoet-vestiging in Terneuzen heb ben de klus in twee dagen geklaard. De specialisten Van Hierden en Esveld wa ren donderdagmorgen vanuit Kootwij- kersbróek naar Oostburg vertrokken. De vijftig-tons kraan was inmiddels gearriveerd. In een mum van tijd was de mast opgebouwd. Gistermorgen vond het laatste huzarenstukje plaats. Het bevestigen van de motor met de wieken, bovenop de 35 meter hoge mast. Behoed zaam tilde de kraan het gevaarte op. Harrie Esveld zat al een tijdje bovenin. Vanwege de kou en windkracht vijf had hij het niet makkelijk. De mast bewoog door de wind heen en weer terwijl Es veld de voorbereidingen trof. Van Hier den hield door middel van een lang touw de motor in bedwang. Onder aan wijzingen van de man in top belandde het gevaarte zonder problemen op zijn plaats. „Het blijft natuurlijk een secuur kar wei. De wind maakte het niet gemakke lijk", aldus machinist Pivacet. „Maar met geduld bereik je een hoop. En die twee jongens zijn natuurlijk vaklui". De windmolen, de vierde in Zeeland, voorziet dertig woningen van energie. De mensen die van de windmolen ge bruik maken zijn lid van de vereniging Zeeuwind. Deze vereniging is eigenaar van de windmolens. De Oostburgse windmolen kost ongeveer een ton. (ADVERTENTIE) ITl/V I Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland is begonnen met een onderzoek naar de ouderenhuisvesting in de vier grpte Zeeuwse steden: Vlissingen, Middel burg, Goes en Terneuzen. Het blijkt dat steeds meer ouderen willen wonen in de binnenstad, dichtbij de daar aanwezige voorzieningen. Omdat de echt grote stadsvernieuwingsprojecten al in uitvoering of afgerond zijn, kan aan de vraag van de ouderen maar beperkt wor den voldaan. Het onderzoek moet uitwij zen of er inderdaad een groot verschil is tussen vraag en aanbod van woonruimte voor ouderen in of nabij de binnenstad. Komende tijd worden in elke gemeente vijftig mensen van zestig jaar of ouder ondervraagd. Bij deze enquête wordt uit gebreid ingegaan op het wonen en de woonomgeving, het verhuisgedrag, het wonen in de binnenstad en keuze-aspec ten die daarbij een rol spelen. Voorts worden (telefonisch) ouderen F®SKENS - De Neder- Km over-heid moet vast t en aan een koppeling L? 2°wel het Schelde- als Maasverdrag. Anders pit de zuiveringsoperatie STE Ifjy. "•VlUlgOU aar p Maaswater in ge rm i schone Maas is 7'fSftsbeiang voor het KWater van twee mil- joen Nederlanders in de Randstad. VVD-kamerlid A. te Veldhuis zei dit gisteren tijdens de ope ning van de waterzuiverings installatie in Breskens. Het ka merlid reageerde hiermee op de plannen van de PvdA en de Vlaamse Socialistische Partij om éérst het Scheldeverdrag vast te stellen. Het Maasver drag zal later wel volgen, zo denken de sociaal-democraten. De Nederlandse en Belgische overheid voeren al lange tijd moeizame onderhandelingen over vaststelling van beide verdragen. Het Scheldeverdrag houdt in dat de bevaarbaarheid en de bereikbaarheid van de Antwerpse haven voor zee schepen moet worden veilig ge steld. In het Maasverdrag wordt vastgelegd dat vanuit Wallonië voldoende water van voldoende kwaliteit naar Ne derland afstroomt. Om uit de impasse te komen stelden de sociaal-democraten voor om beide verdragen onaf hankelijk van elkaar vast te stellen. Want vaststelling van beide verdragen stuitte op grote bezwaren tussen Wallo nië en Vlaanderen. De één moest 'geven' (schoon water) en de andere zou 'krijgen' (be vaarbare Westerschelde). Volgens Te Veldhuis mag deze interh-Belgische proble matiek ten opzichte van Neder land geen alibi zijn om voorlo pig geen maatregelen met be trekking tot de Maas te nemen. Hij stelde daarom een compro mis voorstel voor. „De regerin gen moeten beide verdragen vaststellen. Maar laat de uit- of niet afsluiten van de binnenstad. „De horeca is voor", aldus een zegs man uit deze hoek. „Logisch, want geen auto's betekent grotere terras sen, meer stoelen." Onder de winkeliers echter zijn er genoeg die vinden dat de auto's best door Sluis kunnen blijven rijden. „Al die stapvoets rijdende auto's komen wel langs je winkel, je adverteertje je zelf als het ware", zo werd gezegd. HET VRIJ gure weer blijven we zeker tot half volgende week houden. Tot gisteren, toen de zon volop scheen, was dit alles nog best te verdragen. Vandaag drijven er wat wolken velden over onze streek en dat geeft het gure weer een extra dimensie. De gehele weersituatie ziet er als volgt uit: boven Scandina vië een krachtig hogedrukgebied. Ten zuiden van ons een la- gedrukzone. De koude lucht stroomt vanuit het noorden met redelijk grote snelheid, zo'n zes Beaufort, naar het zuiden. Koude lucht waarin het overdag nauwelijks zes graden zal worden. Door de strakke wind voelt dat alles nadrukkelijker kouder aam Voor morgen een getrouwe kopie van het weer van vandaag. Nu dringt vanuit het zuiden warmere lucht naar ons op, maar dat gaat zo langzaam dat zeker tot woens dag dit koude en gure weertype blijft overheersen. Overdag fris en guur en in de nacht nemen de kansen op vorst aan de grond toe. Weinig vorst, want de thermometers zuilen niet verder dalen dan nul graden of enkele tienden daaronder. De lucht die aangevoerd wordt, komt via Duits land en Polen naar ons. In deze landen is het nog niet koud en daardoor blijven de temperaturen redelijk. Ten oosten van ons, en dan praten we over Rusland, is het wel al be hoorlijk koud. Via Finland is een grote depressie tot boven Moskou doorgedrongen. De nachtminima liggen daar al op vijftien graden onder nul en overdag vriest het een tot twee graden. Het befaamde Rode Plein doet zijn naam geen eer aan, want het wordt bedekt met een flink pak witte sneeuw. De lucht draait nu richting Joegoslavië en andere Balkan- landen. Deze week bereikten we in onze streken het opmerkelijke moment dat we precies 200 dagen zonder vorst zijn geweest in 1989. Het heeft tot nu toe zeer minimaal geregend. De eer ste vijftien dagen van november slechts tien millimeter. Ook november kan daardoor een opmerkelijke maand worden. Het laatste aan weersvoorspellingen dat nu binnenloopt is de mededeling van Offenbach dat de wind morgen maar ze ker maandag al wat gaat afnemen. Daardoor verdwijnt de schraalheid uit het weer. De lucht die aangevoerd wordt blijft echter zeer droog waardoor mist, zoals dimnsdag, zeer kleine kansen heeft. De weerspreuken: 'Houden de kraaien school, zorg dan voor hout en kool.' 'Vliegt de kraai hoog, dan blijft het droog, maar vliegt hij laag over de weide, dan verwacht hij regen aan zijn zijde.' MIDDELBURG - Een maand zitten en vijftien maanden niet rijden: zo luidde vrijdag voor de Middelburgse rechtbank de eis tegen de 46-jarige G. de R. uit Vogel waarde. De R. stond terecht omdat hij op 19 maart met een alcoholpromillage van 2.64 in Hontenisse met zijn auto in een sloot terecht kwam. Zijn passagiere raakte hierbij zwaar gewond. Het gebeurde om kwart over tien in de avond nadat De R. samen met zijn buurvrouw een café in Hulst had bezocht. Eer der die dag had hij tijdens de maaltijd ook nog enkele glazen wijn gedronken, maar alles bij elkaar vond de man dat hij die avond beslist nog in staat was zijn auto te besturen. Maar bo ven óp een dijk op een recht stuk weg ging het mis. „Ik werd afgeleid door de buur vrouw en raakte gewoon van de weg", zo verklaarde De R. het ongeval. Dat dit door de drank zou zijn gebeurd be twistte de man. In zijn eis wilde officier van justitie mr. Tempel rekening houden met het feit dat de pas sagiere bewust het risico had genomen door met haar buur man in de auto mee terug te rijden. Ze wist hoeveel hij had gedronken en was zelf op dat moment eveneens onder in vloed. Tegen de 33-jarige J. W. uit Eede werd een voorwaarde lijke gevangenisstraf geëist van twee maanden met daar voor in de plaats honderd uur dienstverlening en een jaar lang niet rijden tijdens de weekeinden. W. botste op 20 augustus van het vorig jaar in Terneuzen tegen een tegemoet komende automobilist, wiens passagiere hierbij zwaar ge wond raakte. Later bleek dat W. gereden had met een alco holpromillage van 0.85. Ook de 72-jarige Terneuze- naar L. J. had (op 9 november '88) zijn auto bestuurd met een alcoholpromillage van 0.85. Op de rijksweg in Hontenisse merkte hij te laat dat er voor hem een kleine file langzaam rijdend verkeer was ontstaan. Een inzittende riep nog Tem men', maar toen was het al te laat. J. knalde op een voor hem rijdende auto, die vervolgens weer opbotste tegen een vol gende auto. Hierbij vielen twee gewonden: een passagier van J. liep een gebroken heup op en een inzittende van een van de andere auto's een gebroken dij been. J. had gedacht dat hij met 'drie glaasjes' in een café in Kloosterzande 'nog niet over de streep' zat. Het ongeluk moest te wijten zijn aan 'een moment van afwezigheid', zo veronder stelde de Terneuzenaar. De rechtbank doet in alle za ken uitspraak over twee we ken. benaderd die zich als woningzoekende hebben aangemeld of die nog maar kort in een nieuwe woning wonen. Tevens wordt de woningvoorraad in de vier steden geïnventariseerd en bekeken welke mogelijkheden er in de toekomst zijn voor uitbreiding van de bouw van ouderenhuisvesting. Ook komt de vraag aan de orde of uitbreiding van het wo ningaantal in de binnenstaden moet wor den bevorderd dan wel het voorzienin genpakket in de 'buitenwijken' uitge breid. voering van de gelijktijdig vastgestelde verdragen op ver schillende tijdstippen plaats vinden. De verdieping van de Westerschelde op korte termijn en een schoon Maas- en Schel- dewater uiterlijk in '94. Mis schien kan de 'verzoenings commissie Biesheuvel-Poppe' deze suggestie nader uitwerken in- haar gelukkig recent her vatte besprekingen". KAPELLEBRUG - Sinds het voorjaar zijn de bossen van de watermaatschappij (WMZ) bij Kapellebrug twee unieke bewoners rijker. Twee damherten leven namelijk al die tijd in de bossen. Volgens boswachter G. Blaauwendraat verblijven de twee herten niet op een vaste plaats in de bossen', maar strekt hun territorium zich uit tot voorbij St.-Jansteen. maar ook in de buurt van Trompwal zijn ze al gesignaleerd. Blaauwendraat tast volledig in het duister over de herkomst van de twee damherten. „Wist ik het maar", zegt hij desge vraagd. „Eerst liep er een geit, die hebben we in het voorjaar een paar keer zien lopen. We vermoeden dat het dier uit Bel gië komt. Maar daarna zagen we ook een bok lopen. In april zijn er een aantal herten uitgebroken uit het hertenkamp in St.-Jansteen. Waarschijnlijk komt die bok daar vandaan", vertelt Blaauwendraat. De twee herten hebben elkaar op mysterieuze wijze ontmoet in de bossen van de WMZ. Volgens Blaauwendraat hebben de dieren voldoende te eten en richten ze verder geen schade aan in de natuur. „Ze hebben eten zat. Klachten van mensen over schade hebben we nog niet gehoord. Ik hèb wel eens gehoord dat ze in de Van Hogendorplaan in Kapellebrug bij mensen in de tuin rondliepen, maar die vonden dat best leuk." „We schieten de dieren niet af en laten ze maar gewoon rond lopen. Hopelijk laten ook andere jagers de herten met rust. We zullen maar afwachten wat het wordt", zegt boswachter Blaauwendraat. „Misschien lopen er dan volgend jaar wel jongen rond in de bossen." P

de Stem | 1989 | | pagina 21