B KROOK KUKT NU AL VOORUIT NAAR ALBERTVILLE: ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 KUUB) WDCHilS Zwm Het zijn geen computers' rRobvanDeursen "ERENVEEN - Twee plus twee komt niet uit peen. Ab Krook wijst de kromme optelsom dan k met veel nadruk in zijn stem af. schaatscoach uit Oud-Loosdrecht doelt op het feit dat et duo tweede plaatsen van Gerard Kemkers vorig sei- n achter Leo Visser bij het Europees- en wereldkam- ioenschap all-round voor hem geen enkele garantie iedt. Eén van de grote favorieten voor de twee schaats- oofdprijzen wel; vaste afhaler bij voorbaat van de bloe- enkransen, nee. danks het feit namelijk dat ~k er vanuit gaat dat Kem- sterker, gemotiveerder ooit aan zijn winterse rtkarwei begint, telt voor deze supporters-logica Uiteraard, de coach wil niets ver zien dan dat Kemkers in eerenveen (EK half januari) Innsbruck (WK februari) op hoogste trede plaatsneemt, at zou gelijk inhouden dat dé jarige Eeldenaar eindelijk zijn complexen bevrijd akte. Krook praat er niet over. 'genlijk niemand in het va- rlandse schaatswereldje wil naar buiten iets over losla- n. In de wandelgangen echter rmt Kemkers vaak het ge- rek van de dag. En dan zeker r de grote, internationale rnooien. Een schaatser boor- vol talent, begiftigd met pure asse en tomeloze kracht eneens, maar op het moment t het moet gebeuren altijd ts te onzeker. Kemkers kijkt, Heek steeds in de praktijk, ts te veel tegen zijn vaak con- tioneel even sterke ploegge- ten op. Eerst tegen Hein Ver- r> later tegen Leo Visser, at resulteerde meestal in een ast onverklaarbare verlam- '1 op de 1500 meter, de sleu- fctand van een grote meer- P. Kemkers kon zowel Vergeer Visser tijdens trainingen op t scherpst van de snede de maar hij liet zich inwen- opnaaien. Lette te veel op e mannen in plaats van zijn 8en mogelijkheden uit te an. Voor Kemkers was het - «wust waarschijnlijk, maar 1 - het belangrijkste om een bepaalde afstand Visser Vergeer voor te blijven n om kampioen te worden, «door ontstond er een blok- oe ui zijn pezige lijf. Visser Vergeer gristen die titels mooi wel van de prijzenta- en trokken een lange neus ,r soms een ietwat mislukt erdeel van het toernooi. En ers bleef met troostprij- achter. De schlemiel van Internationale schaatsen nhjk. „Vaak een klapper Jewelste binnen bereik, iL nu 406 nooit een killer eken", z0 valt te beluiste- s schaatskenners onder reken^6 gel)eurtenissen he* vï trook houdt zich naar 'p)?ggen met het voorgaande iz/T21?' Wiist er °P dat vorig het halen van enkele i^k®nde certificaten voor ^-einddiploma als een n vraa.d door het sportleven Wafers liep. „in een na- Prech jaar moet dat kun- vertelt de Zuidhollander gezeten in een makke rn het hotel waar de voorbereidingen op de dingen die komen gaan met een trai ningskamp worden afgerond. „Voor het latere leven na het schaatsen van Kemkers was dat studeren het belangrijkste. En daar stimuleerde ik hem ook in". Dit keer ligt de situatie ech ter anders. Krook mocht de van de commerciële mini-formatie afkomstige Leo Visser in Go thenburg en Oslo naar zijn triomfen begeleiden; als coach van de officiële Nederlandse mannen-kernploeg stond hij toch een beetje met de zilveren plakken van Kemkers aan de zijlijn. Vandaar dat vanaf de zomer alles op alles werd gezet. Krook nam risico's. „In topsport kun je kiezen. Of je gaat op een brede richel aan het werk met als logisch gevolg dat je bijna niet af kunt gaan.- Of je kiest voor een smalle richel met het gevaar dat je er snel vanaf kunt glij den. Dat laatste heb ik gedaan. En zeker met Gerard Kemkers. Ik moet het afkloppen, maar tot op de dag van heden zitten we keurig op schema. Zijn we nog geen tegenslagen van bles sures, griep of dergelijke te gengekomen. Aan het eind van elke week dank ik God op m'n blote knietjes dat de trainingen goed verliepen. Om bij de top te behoren, moet je tot het uiter ste gaan". Ab Krook staat voor 200 pro cent achter die laatste stelling. Rust voor de mannen-kernploeg op de top van de Galibier. Bouwde ondanks dat wat de korte afstanden betreft voor zijn groep, die behalve uit Ge rard Kemkers bestaat uit Por- tijk, Bos, Veldkamp, Van de Burg en Bloemberg, enige re serve in. Gezien de ervaringen van vorig seizoen toen de Ne derlandse afvaardiging bij het EK en het WK werd gedwon gen tot inhaalraces, omdat de 500 en de 1500 meter minder uit de verf kwamen, mocht ver wacht worden dat het korte werk alle aandacht zou krijgen. „Die foute redenering is ge lukkig niet de mijne", onder wijst de coach streng. „Natuur lijk via krachttraining en ex- plosieve oefeningen is' er aan- gesleuteld, maar je mag zoiets nooit ten koste van iemands sterke kanten laten gaan. Neem Kemkers. Die jongen kan met de top mee op de vijf en tien kilometer. Veldkamp ook. Net als Bos. Zodra ik te veel ar beid op de korte afstanden laat verrichten, botten de lange af standen bij die knapen juist af. Kijk, in Nederland heerst een traditie dat schaatsers in prin cipe voortkomen uit het wiel FOTO'S WOUT STEENSMA rennen. Duurwerk. In het bui tenland komen de toppers meestal voort uit het short track. Zie Amerika. Daar ligt het verschil. Eric Heiden bouwde zijn toernooi vanaf de 500 meter op. Piet Kleine deed het andersom. Vanaf de tien kilometer. Hein Vergeer vormde in ons land de uitzon dering, die de regel bevestigde. Een goede sprint en mijl plus een uitgekiende vijf kilometer. Op de 10.000 meter hoefde hij dan bij wijze van spreken nog slechts tweemaal dood te gaan en dan was hij wereldkam pioen. Bij Kemkers ligt dat meer gecompliceerd. Zijn 1500 meter is nog steeds niet wat het wezen moet en op de sprint kan hij meekomen, meer niet. Op Gerard ligt de druk om tijdens een grote meerkamp een knal ler op de 5000 meter neer te zet ten om de schade opgelopen op de sprint te beperken. Lukt dat niet dan zit hij gelijk met een gigantische kater voor de tweede dag". In de aanpak van Ab Krook spelen de Olympische Winter spelen van 1992 in Albertville reeds een in belangrijkheid aanzwellende rol. „Ik werk niet met computers, die ik een, twee, drie kan programmeren. Ik kan niet zeggen: zo nu gaan we twee seizoenen all-round schaatsen en in het Olympisch jaar even de knop om en op be paalde afstanden specialiseren. Albertville zit op het ogenblik wel degelijk verscholen in mijn trainingsopbouw. Ik vind spe cialiseren trouwens een groot woord. Vanaf nu moeten we gewoon bepaalde dingen uit de training mee die kant opne men. Dat moet je niet zwart wit zien, maar vaak grijs. Za ken signaleren, die voor 1992 van groot belang kunnen zijn." Om de kernploeg tot'' een hechte eenheid te smeden, trok Ab Krook met zijn "jonge hon den' (met dank aan Krooks voorganger Henk Gemser) naar de Franse Alpen voor een fietskamp. Daar observeerde hij vooral, terwijl conditietrai ner Arie Koops de heren af kneep. „Dat was een nieuwe prikkel. Een stukje ontspan ning ook. Fijn met elkaar bezig zijn. Het heeft die kerels echt goed gedaan. Als je ze de Gali bier op ziet fietsen dan is het genieten geblazen. Ik moet eer lijk zeggen dat ik zelf er niet tegenop kwam. De Galibier; Alpe d'Huez, de-Croix de Fer, de Glandon, ze zijn er allemaal tegenop gegaan. Af en toe zag ik ze bijten van de pijn in hun benen, maar die koppies bleven stralen. Vooral Kemkers ge noot met volle teugen. Hij had er verdomd veel plezier in. Dat vertelde mij genoeg". Gerard Kemkers geniet on voorwaardelijk het vertrouwen van zijn coach Ab Krook. Het zou ook te gek voor woorden zijn als dat niet het geval was. Maar de coach kijkt natuurlijk verder dan zijn neus lang is. Heeft zorg voor de tweede lijn achter de Eeldenaar. „Wat voorkomen moet worden, is dat de jongens achter de topper de mist in gaan. De stelling dat de schaatstop in Nederland ineens smal is geworden, mag en kan ik niet onderschrijven. Voor heen gingen jongens als Hop man, Koopmans en Groen roemloos door de zijdeur af. Nu zit het allemaal wat dichter bij elkaar. Portijk, Veldkamp, Bos en Van de Burg hebben vorig seizoen toch op een heel accep tabel niveau gepresteerd. Een brede top in ons land kan na tuurlijk niet bestaan uit vijf Europese- en wereldkampioe nen. Was dat maar mogelijk! Richting Albertville moet er achter Kemkers stevig ge bouwd worden. Daar moet ik me ook mee bezig houden. Goed, Kemkers daar kun je vanuit gaan, is de beste. Op het moment van de wedstrijd vreet hij vanaf nu alles op. Daar ben ik van overtuigd. Voor de rest stelt hij zich naar de anderen heel sociaal op. Helpt hen waar mogelijk". Blijft over Leo Visser. De pi loot in opleiding uit Geleen zal vandaag voor het gewest Noord-Brabant/Limburg star ten in Deventer. Nog steeds dus als onder andere regerend Europees en wereldkampioen. Ook Ab Krook is benieuwd hoe Visser, die zijn trainingsarbeid drastisch terugschroefde in dienst van zijn studie, het er vanaf brengt. „Ik heb regelmatig contact met Visser gehouden. Hij blijft er bij dat hij zich dit komend seizoen zal beperken tot het rij den van nationale wedstrijden. Maar via de afstandskam pioenschappen begin januari staat de deur voor iedereen open voor in eerste instantie het Europees kampioenschap. Dat wordt in Heerenveen ver reden. Misschien heeft Leo Vis ser daar voor eigen publiek wel veel trek in. Maar dan zal hij zich via de geijkte weg moeten plaatsen. Wat mij betreft is hij? als hem dat lukt, van harte welkom. We zijn geen vijan den, maar vrienden. Daar ga ik tenminste vanuit". Schaatscoach Ab Krook in gesprek met Ben van de Burg, die zojuist de Croix de Fer in de Franse Alpen heeft bedwongen. Genieten van het uitzicht in de Franse Alpen. V.l.n.r. conditietrainer Arie Koops, Thomas Bos, Gerard Kemkers, coördinator Egbert van 't Oever, Ben van de Burg en coach Ab Krook. Schaatscoach Ab Krook bezig aan de beklimming van de Galibier. multi bedden gordijnen tapifl Op kwaliteit kunt u rekenen BMcrumweg 32 - 076-7111; oocnA i All-round-schaatscoach van de mannenkernploeg rook: „Albertville speelt nu al mee". Ab DE Stfivt VANDAAG wordt met de traditio nele strijd van de gewesten van de Koninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond (KNSB) om de IJs- selcup in Deventer het schaatssei zoen '89/'90 geopend. Een schaatsjaar dat met angst en beven tegemoet wordt gezien. Im mers, met het wegvallen van Yvonne van Gennip (ondanks alle twijfels in de eerste maanden van dit jaar toch goed voor twee vader landse afstandstitels (1500 en 5000 meter) plus vijfde bij het EK en derde bij het WK all-round) en voor een groot gedeelte zonder de inbreng van Leo Visser (Neder lands, Europees en wereldkam pioen all-round) lijkt de nationale top akelig dun. Bij de mannen all-rounders richt alle aandacht zich op Gerard Kem kers, terwijl bij de vrouwen Ma rieke Stam tot vaandeldraagster promoveerde. Gezien de prestaties van Stam - met alle respect - zal Kemkers in de komende maanden het Nederlandse schaatsen qua aansprekende resultaten in de vaart der volkeren moeten houden. Een ontwikkeling, die zorgen baart. De Olympische Winterspe len van het Franse Albertville 1992 lijken weliswaar nog ver van de schaatspistes verwijderd, maar tijd gaat immer sneller dan iedereen verwacht. Bijvoorbeeld een blessure op het verkeerde moment van Kemkers, vorig seizoen tweede bij het NK, het EK en het WK achter Leo Vis ser, kan rampzalige gevolgen heb ben voor het toch al broze aanzien van schaatsen als topsport. Terwijl de ontwikkeling van het overdek ken van kunstijsbanen in ons land razendsnel doorgaat, is Nederland voor het legioen van de klompen dansers afhankelijk van één man. Gerard Kemkers dus. All-round- coach bij de mannen Ab Krook ziet het echter niet zo. In de breedte acht hij Nederland als schaatsnatie zelfs sterker geworden dan voor gaande jaren. Wel onderkent Krook, dat zeg maar vijfde, zesde plaatsen in eindrangschikkingen van toernooien de massa nauwe lijks iets zeggen. Voor het publiek- en dan zeker het Hollandse - moet er gewonnen worden. Punt uit. Krook weet dat het schaatsvolk daar op rekent. Een interview met Krook over het Nederlandse schaatsen bij de mannen van van daag de dag.

de Stem | 1989 | | pagina 11