Hoe krijgt de fabrikant méér dealers in de krant met minder moeite Zuidland viert vierde lustrum Let hans liberg, Russische pantomime en seth gaaikema PLAUSE Festival van Vlaanderen \NAF F 25.495- Jard van Nes solo in 'Lied von der Erde' Art Photovirage van Evertz Vanderschaeghe exposeert in Galerie Trouvaille pB STEM GIDS THEATER DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 030-24231 Hans Liberg Introdans Gaaikema Film van Co Cefcucoj [Muziekavond lin Axel Zydeco in Eeklo Uitgaan in Middelburg Jimmy Knepper in Porgy tauls Domkoor kerk Knokke Twee producties in 'Den Dullaert' Eykelboom in Bellamy 'Raw Graphix' in De Media Expositie Atelier Begijn in Terneuzens VVV Kantoor DRUK weekje in het jarige Zuidlandtheater. Het twintig- I iarig bestaan wordt dit seizoen I gevierd met enkele bijzondere I activiteiten. I Met het optreden van het Rus- jisch Staats Pantomime Thea- I ter uit Georgië wordt morgen avond het jubileum officieel I gevierd. Het gezelschap, dat I bestaat uit bijna dertig spelers, I blinkt uit in totaaltheater en I behoort in zijn genre tot de ab- I solute wereldtop. Muziek, be- 1 weging, pantomime, fraaie de- I cors en kostuums, alles komt I aan bod. De voorstelling is uit- I verkocht. Aanvang 20.00 uur. Voor het zover is, kunnen lief hebbers van cabaret vanavond in het Zuidland de geur opsnui ven van 'Chanel na 4711', het splinternieuwe programma van muzikaal entertainer Hans liberg. Het is Libergs vierde one-man- show. Beloofd wordt 'een chi que programma, met veel van alles, zoals de wereld van van daag'. Maar er is meer: uitge strekte landschappen, frue- diaanse rivieren, de erotiek van een parfumflesje, Rachmani- nov, Horowitz en Pavlov in Manhattan. Een volstrekt eigen I mengeling van muziek, humor, I vitaliteit, eigentijdse beeldtaal en virtuoos pianospel vormt Libergs handelsmerk. „Deze [cabaretier is volstrekt uniek", I laat het theater weten. Er zijn nog kaarten. Aanvang 20.00 I uur. Na de schitterende uitvoering Uit 'Bal masqué' van Introdans. van Orffs Carmina Burana die Introdans vorig seizoen ten beste gaf, opnieuw een voor stelling in Terneuzen. Bal Mas qué, een gemaskerd bal als be toverend ballet, op muziek van de gelijknamige instrumentale opera van Flairck uit 1984. 'Leuk en spektakulair voor rijp en groen', luidde een van de kritieken. Een groot aantal dansers en danseressen werkt aan het programma mee. Voor afgaand aan Bal Masqué (cho reografie: Ton Wiggers) wor den twee balletten van Ed Wubbe gedanst: het punkballet 'Schlager' en het abstracte, sfeervolle 'Cellorganics I en II'. Zaterdag, aanvang 20.00 uur. 'Seth op naar '90, 2000', heet de nieuwe one-man-show van Seth Gaaikema. In zijn pro gramma kijkt hij dan ook vooral naar de toekomst, al verliest hij vanzelfsprekend de politieke actualiteit niet uit het oog. De voorstelling, waaraan een combo o.l.v. Bob Zimmer- mann muzikale medewerking verleent, is op woensdag 18 ok- - FOTO HANS GERRITSEN tober te zien in het Zuidland theater. Aanvang 20.00 uur. Op dezelfde dag, en op het zelfde tijdstip draait het film huis van het Zuidland de film 'Anita, Tanze des Lasters' in Porgy Bess. Een film van Rosa von Praunheim over een een Duitse vrouw op leeftijd die zich in Berlijn op klaar lichte dag van haar kleren ont doet. Zij beweert de naaktdan- seres Anita Berger te zijn die in het Berlijn van de jaren twin tig furore maakte. Hans Liberg FOTO BART VAN LEEUWEN in i achterbank kan worden :ggeklapt, waardoor een vlakke| advloer ontstaat. oor z'n 3-weg katalysator voldoe Applause aan de strengste milieu-] sen, US-'83. er meer met schijfremrna en koplampen, toeren- en c voorruit. Kortom een wag vel zakelijk als privé- geZier >m gauw eens bij ons langs t i proefrit. eer dan 80 jaar Japanse perfectie IN DE gereformeerde kerk [Vrijgemaakt in Axel speelt za- 14 oktober Anton Pauw jeen orgelconcert. Pauw werd geboren in Zutphen en stu deerde orgel aan het Swee- linckconservatorium in Am sterdam bij Piet Kee. In 1987 haalde hij het diploma uitvoe- jrend musicus. Hij studeerde hetzelfde conservatorium I kerkmuziek bij Jan Boeke en (Klaas Bolt. lij volgde improvisatie- en in- Itwpretatiecursussen bij Hans Haselböck, Harald Vogel en Guy Bovet. Hij is zeer geinte- resseerd in de authentieke in- erpretatie van de barokmu- [ziek. Hij volgde een 'Bachseme- narie' bij Radulescu in Cre mona en verdiept zich verder in de oude muziek bij Ton Koopman die vorige week de cultuurprijs kreeg. Pauw werkte mee aan diverse radio programma's. Zaterdag speelt hij werken van Wesley, Rinck, Bach, Franck, [Langlais en Andriessen. Een interessant programma voor de orgelliefhebbers. Het orgel in gereformeerde kerk is erg [geschikt voor concerten, vooral als het gaat om werken uit de klassieke en romantische pe riode. In het voorjaar wordt er weer een concert gegeven waarbij twee instrumenten aan bod komen: de speciale combinatie van orgel en piano. [Pauw is een jonge veelbelo vende organist, die aan het be- van een carrière staat. Het meert begint om 20.00 uur. PLOSIEVE party-muziek, pier het motto 'laissez le bon rouler'. Franstalig ge- "mgen, in Louisiana samenge- ""Blten uit primitieve blues en e muziek van uit Canada ver- reven immigrantea Dat is de 7ueco-muziek. Fakende namen uit het genre' Pin die van wijlen Clifton Che- Rocking Dopsie en Queen Maar ook in Europa wor- n cajun en de verwante zy- ;o-muziek gespeeld. Cuisine TO is een van de weinige ^'gische groepen die er zich 'waagt. Zeven mannen (on- wie zanger-bassist Jan de We) en één vrouw sterk atde groep zaterdagavond pin De Media in Eeklo. Aan- 5 21.00 uur. HET NIEUWE Nederlandse ca barettrio 'Pappenheim' treedt vanavond 12 oktober op in de stadsschouwburg in Middel burg. Aanvang 20.30 uur. Za terdag is het de beurt aan de Dansgroep Krisztina de Chatel die vanaf 20.30 uur enkele mooie choreografiëren danst. Op het programma staat bij voorbeeld 'Dualis'. Dinsdag 17 oktober komt Seth Gaaikema naar Middelburg met zijn nieuwste show 'Seth op naar 90, 2000'. Voor deze voorstelling zijn slechts een beperkt aantal kaarten aan de zaal te krijgen. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 18 oktober speelt het RO-Theater met Carol van Herwijnen en Trudy Labij het prachtige Shakespeare-stuk 'Macbeth'. Aanvang 20.00 uur. TROMBONIST Jimmy Knep per en het Cees Slinger Kwar tet treden zaterdag 14 oktober op in Porgy Bess. De stich ting Jazzclub Zeeuwsch- Vlaanderen haakt met dit con cert in op de exclusieve tournee die het gezelschap momenteel door de Lage Landen voert. Knepper is vooral bekend ge worden door zijn werk met Charles Mingus. Na diens dood in 1979 werd hij de leider van de Mingus Dynasty, welke twee jaar geleden nog een ge denkwaardig concert gaf op het Schelde Jazz Festival. Hij wordt door kenners beschouwd als de beste trombonist ter we reld. Een zeer persoonlijke stijl en originaliteit zijn Kneppers hoofdkenmerken. Dat wordt een avond voor fijnproevers. Aanvang: 22.00 uur. HET FESTIVAL van Vlaanderen gaat zijn voorlaatste week in met enkele grootse evenementen. 'La Petite Bande' is een gespe cialiseerd orkest dat de laatste jaren grote erkenning heeft gekre- gen vanwege de zo trouw mogelijke authentieke uitvoeringen van muziek uit de barokperiode. Momenteel legt de groep zich onder leiding van Sigiswald Kuijken meer toe op de klassieke periode met componisten zoals Mozart en Haydn. Vrijdag 13 oktober speelt La Petite Bande in de Oude Hospitaal zaal in Gent. Het concert wordt geopend met de ouverture 'L'A- nima del Filosofo' van Haydn een zelden gehoord werk. De bas Vladimir Dekanel vertolkt enkele concertaria's van Mozart en Luc Devos neemt in het concerto voor piano KV 467 de solopartij voor zijn rekening. Het concert dat om 20.00 uur begint wordt be sloten met een latere symfonie van Haydn. Een dag later speelt het Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks onder leiding van de wereldberoemde dirigent Gün- ther Wand in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel. Aan vang 20.00 uur. Uitgevoerd worden de achtste (Unvollendete) en negende (Grosse) symfonie van Schubert. Voor de muziekliefheb bers een buitenkans. Zondag 15 oktober speelt het kamerorkest Sinfonia het Branden- burgs concerto nummer 5 van Bach in de OLV.kerk in Bornem. Daarna volgt de cantate 'Ich habe genug' met als solist Frans van Eetvelt en het magnificat van Bach. Medewerking verleent het knapenkoor uit Sint Niklaas 'II dulci Jubilo' en gerenommeerde solisten. Aanvang 19.30 uur. Diezelfde dag is er in het kasteel Cor- tewalle in Beveren een pianorecital in het kader van de kasteel- concerten. Pianist is Patrick DHeur. Hij vertolkt werken van Mo zart, Haydn en Van Beethoven. Aanvang 15.00 uur. In Gent vindt maandag 16 oktober het slotgala plaats in de Sint Baafskathedraal om 20.00 uur. Het Sinfonieorkest van de Nord- deutsche Rundfunk, het koor van Frankfurt, het koor van Dussel- dorf en gerenommeerde solisten staan onder leiding van Emil Tchakarov. Uitgevoerd wordt het 'Te Deum' van Berlioz. La Petite Bande FOTO ARCHIEF DE STEM DE UITVOERING van 'Das Lied von der Erde' van Mahler, woensdag 18 oktober door het Filharmonisch Orkest van Vlaanderen belooft een 'klap per' te worden. Het orkest wordt gedirigeerd door de vaste gastdirigent Frank Ship- way. Het werk wordt beschouwd als een 'symfonie' voor mezzoso praan, tenor en orkest. De tek sten zijn gebaseerd op oude Chinese gedichten. Mahler schreef het stuk aan het eind van zijn leven. Hij neemt in dit werk op aangrijpende wijze af scheid van de hem omringende wereld. De componist heeft het werk zelf nooit horen uitvoe ren, het werd kort na zijn dood voor het eerst uitgevoerd door Bruno Walter. Twee topsolisten werken mee aan de uitvoering. De Neder landse alt Jard van Nes staat bekend om haar stralende Mahleruitvoeringen. De Ame rikaans tenor James O'Neal is eveneens een bekend vokalist. Hij zong dit werk kort geleden met het orkest van de RAI in Rome. Het concert wordt gegeven in de Blauwe zaal van de Singel in Antwerpen. Aanvang 20.00 uur. Jard van Nes FOTO ARCHIEF DE STEM Rocky v.a. f33.195,- (incl. BT® BREDA, Autobedrijf 01623-15850/16184. en, Prins Reinierstraat 8, l/AALWIJK, Centraal .angedent (sub-dealer), 01173-1901. DE Heilig Hartkerk in reoKke vindt zaterdag 15 okto- ,r een opmerkelijk concert om l ^et bekende Kölner reehor treedt dan op onder .«rog van E. Metternich. Er afwisselend pro- rema gezongen. Het koor re een internationaal reper- e. medewerking verleent de wrust van de Dom van Keu- [jJWilhelm Precker. concgrt begint om 20.00 KINDEREN en volwassenen kunnen deze week terecht in het 'Den Dullaert' in Hulst voor twee evenementen die goed op de lachspieren werken. Vrijdag 13 oktober wordt 'Laat je niet kisten', een blijspel van Pierre Ghesnot, gespeeld door het Nederlands Theaterbureau met Joop Doderer als een van de hoofdrolspelers. Het is een humoristisch verhaal vol on verwachte wendingen en krankzinnige situaties. Een rijke Fransman overlijdt en de familieleden zijn er als de kip pen bij om de erfenis in de wacht te slepen. Ludovic, de schoonzoon heeft het geld hard nodig om zijn dreigend faillise- ment te voorkomen. De dertig jaar jongere vrouw ziet met het geërfde kapitaal de kans schoon om er met haar minnaar vandoor te gaan en de huisvriend dokter Chapelle hoopt het huis te erven om er een praktijk te beginnen. Er is er maar eentje die echt verdriet heeft: de huishoudster Louise. De dode geeft echter weer teke nen van leven en dat komt niet in het kraam te pas van de er fenisjagers. Er volgen dold waze situaties en de dag van de begravenis breekt aan...'Laat je niet kisten' betekent een avond onbekommerd theaterplezier. Aanvang 20.00 uur. De grote Meneer Kaktusshow met de energieke Peter Jan Rens wordt zaterdag 14 oktober opgevoerd in de Grote zaal van den Dullaert. Het programma is geschikt voor de jeugd van 3 tot en met 12 jaar. De populari teit van Meneer Kaktus is groot. De voorstelling is inmid dels uitverkocht. Aanvang 14.00 uur. iet Jimmy Knepper FOTO ARCHIEF DE STEM Churchill Hotel Terneuzen. Permanente tentoonstelling van werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. L'Aubergerie Hulst- Werk van Urbain Marin, Petrie Klinckhamers en Guido Eckhardt uit de vaste collectie van Gale rie Esprit in Clinge. Permanente exposi tie. Hotel 'De Dikke van Dale* Sluis. Vaste collectie van Galerie Esprit Clinge. Wer ken van Evert van Hemert, Leendert van der Pool, Hendrik van Veenendaal, Nelly van Nieuwenhuysen ea. Permanente tentoonstelling. Museum voor Sierkunst Gent. Expositie 'Archeologisch Textiel uit de Sint Niklaaskerk'. Tot eind december. Dage lijks geopend van 9.00 - 12.30 en 13.30 - 17.30 uur. Gesloten op maandag. VDeco Bastionstraat AxeL Expositie van schilderijen van Cees van Langevelde. Tot en met 30 oktober. Geopend op woens-, vrij- en zaterdagmiddag en op vrijdagavond, tijdens winkeluren. Middelhelm park Antwerpen. „20ste Biennale". De hedendaagse beeldhouw kunst uit Japan. Werken van 16 Japanse beeldhouwers. Tot en met 29 oktober. Geopend dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. In oktober tot 17.00 uur. Galerie Eaprit Clinge. Schilderijen en te keningen van Herman Bisschop. Tot en met 6 november.Geopend donderdag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 uur. Op donderdagavond ook van 19.00 tot 21.00 uur en op afspraak. De Groote Witte Arend (Galerie Francis van Hoof) Antwerpen. Expositie van werken van Zielasco. Tot 13 november. Geopend op donderdag tot en met zon dag van 14.0 tot 18.00 uur en op afspraak. Galerij/Boekhandel Bellemans AxeL Expositie 'Sarkofagen' van Lucy de Graaf. Tot eind november. Geopend tij dens de winkeluren. Stadhuis Terneuzen. Expositie van kunstfoto's van Gustave Marisslaux Tot 14 oktober. Geopend op werkdagen tij dens kantooruren. Aurinhuis IJzendljke. Monoprints van Jan Breeuwen. Tot 1 november. Geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Internmodern Oostburg. Aquarellen van Wil Creemers en fotografieken van Wim KtuIL Tot en met 31 oktober. Geopend tijdens de winkeluren. Galerie van Geyt Hulst Expositie van 'Photovirages' van Wino Evertz. Tot eind oktober. Geopend tijdens de winkeluren. De Halle AxeL Fototentoonstelling van Fotoclub Axel. Op 7,8,14 en 15 oktober. Openingstijden: op zaterdag van 10.30 - 17.00 uur, op zondag van 13.00 - 17.00 uur. Arthouze Biervliet Fotografie, olieverf, action painting en collages van Peter Hamelinck. Tot 8 november. Werkdagen 9.00 - 12.00 uur, zaterdag 9.00 - 12.00 uur en 13.00 - 17.00 uur. Galerie Trouvaille Terneuzen. Zeefdruk en acrylwerk van Philippe Vander- schaeghe. Tot 29 oktober. Open tijdens winkeluren. Op maandag gesloten. VW-kantoor Terneuzen. Schilderijen van Bert Begijn, Levien Hamelink en Herman van Leeuwe. Tot 21 oktober. Maandag t/m vrijdag 13.00 - 17.00 uur; dinsdag t/m zaterdag 9.30 - 12.00 uur. Galerie Bellamy 19, Vllaalngen. Fotogra fie van Hans Eykelboom. Van 13 oktober t/m 8 november. Weekdagen 10.00 - 17.00 uur, zaterdag en zondag 13.00 - 17.00 uur. De Media Eeklo. 'Raw Graphix' van de Amerikaanse kunstenaarsgroep Artpoli- oe. Tot en met 2 november. IN ELKE fase van het foto grafisch proces kan worden ingegrepen. Fotograferen is niet alleen het opstellen van het statief en het instellen van de camera. Met het negatief of de ontwikkelde foto kunnen nog een heleboel dingen ge daan worden. Wino Evertz schiep een eigen kunst die hij de ludieke naam Art Photovi rage mee gaf. Hij stelt zijn werk tentoon in galerie van Geyt in Hulst, tot eind oktober. Er zijn grote werken te bewonderen, maar er is ook een map met een aantal kleinere photovirages en zelfs exemplaren op post kaartformaat. Evertz ziet de term photovi rage als een merknaam. De foto wordt bewerkt en deze vervreemding van het oor spronkelijke 'kiekje' zit ver weven in de 'virage'. De pren ten die Evertz creëert zijn sfeervolle combinaties van fo to's en schilderijen. Hij be werkt soms het negatief, maar vaak maakt hij eerst een zwart/wit opname die hij dan met verf, inkt of chemica liën bewerkt. De eenvoud van het gegeven is voor hem door slaggevend. De expositie is te zien tijdens de winkeluren bij galerie van Geyt. Gesloten op dinsdag. <-1 Werk van Wino Evertz. DE BELGISCHE kunstenaar Philippe Vanderschaeghe expo seert tot en met 28 oktober in de Terneuzense galerie 'Trouvail le'. In eerste instantie studeerde hij op de afdeling publiciteit en fotografie van de Sint Lucas academie in Gent. Daarna koos hij voor de technieken zeefdruk en acryl. De resultaten van deze laatste liefde zijn te bewonderen in de galerie in Terneu zen. Vanderschaeghe kreeg verscheidene onderscheidingen en werd geselecteerd voor belangrijke internationale exposities. Hij heeft verscheidene solo- en groepsexposities achter de rug. Voor het merendeel in België, maar ook Spanje prijkt op zijn lijstje. Daar wordt nu Terneuzen aan toegevoegd. Galerie Trouvaille is geopend tijdens de winkeluren. Op maan dag gesloten. Een werk van Philippe Vanderschaeghe. - foto wim kooyman SIMPELWEG foto's van sculpturen, gespoten en beschilderde vormen die nu eens verwant zijn aan landschappelijke, dan weer aan architectonische elementen. Het zijn strenge, symme trisch opgebouwde decors, overweldigend door hun monumen taliteit en door het gekozen fotografische standpunt slechts vanuit één richting benaderbaar. Aldus wordt het werk van de Arnhemse fotograaf Hans Eykel boom gekarakteriseerd. Hij exposeert van 13 oktober tot 9 no vember in Galerie Bellamy 19 in Vlissingen. Op weekdagen open van 10.00 - 17.00 uur, in het weekeinde van 13.00 tot 17.00 uur. ARTPOLICE is een Amerikaanse kunstenaarsgroep die al 15 jaar een gelijknamig tijdschrift uitbrengt. Stichter en centrale figuur is Frank Gaard, kunstprofessor uit Minneapolis. Dat wil zeggen: ex-kunstprofessor, want het werk van zijn groep kon niet door de universiteits-beugel en hij raakte zijn baan kwijt. Het werk van Artpolice is grafisch zeer hedendaags, met heel wat kritische commentaren op de Amerikaanse samenleving. Het past volledig in de zogenaamde 'raw graphix'-stijl. Sterk beïnvloed door de undergroundstrips, schuwt de groep geen enkel taboe. De groep bestaat momenteel uit zo'n 20 kunstenaars. Hun werk is tot 3 november te zien in De Media in Eeklo. EEN KLEURRIJKE tentoon stelling met een serieuze on dertoon. Dertig olieverfschil derijen en acht pastels. Le vien Hamelink Herman van Leeuwe en Bert Begijn expo seren tot en met 21 oktober in het VW kantoor in Terneu zen. Hamelink en van Leeuwe schilderen en werken beiden in het atelier van Bert Begijn in Hoek. Van Leeuwe is pas begonnen met realistische pastels. Bert Begijn, die zojuist een succesvolle expositie in Den Brielle heeft afgesloten, heeft nieuw werk hangen op de eer ste verdieping. Vijftien olie verfschilderijen die als titel hebben meegekregen 'Enge len'. Werken als 'Stille engel', 'Engel in de chaos',en 'Een zame engel' laten zien dat Bert Begijn modern werk le vert met een hang naar het religieuze. Zijn voorkeur gaat uit naar grote werken. „Mijn Suzanne waakt over mijn werk", zegt hij wijzend op een klein schilderijtje met de voorstelling van zijn vrouw. Verder exposeert hij twee werken met tekeningen en enkele verhalende werken. In de hal zijn 14 werken van Levien Hamelink. Moderne olieverf schilderijen op lin nen. Net als Bert Begijn begon Hamelink in het atelier van kunstenaar de Bot uit Zaam- slag.,, Mijn werk is vertrok ken vanuit het niets",zegt de 74 jarige schilder.,, Ik werk het liefst op spanning, het geen duidelijk naar voren komt in mijn werk." De wer ken, veelal transformaties van landschappen, blinken uit door de geraffineerde kleur nuances. Van Leeuwe stelt 8 realistische werken in pastel tentoon. Openingstijden: Maandag- t/m vrijdagmiddag van 13.00 - 17.00 uur, dinsdag- t/m zaterdagmorgen van 9.30 -12.00 uur.

de Stem | 1989 | | pagina 25