mhalen etaak burgers PvdA: Zorg over sociaal akkoord Ook burgemeesters willen meer geld I VOEDINGSBOND: 3 PROCENT GEMEENTE-AMBTENAREN: 5 PROCENT 'Extra geld nodig voor onderwijs' Naar het Dak van de Wereld DE STEMCOMMENTA AR e*cU)mode in leer Meld-team bij seksueel misbruik gehandicapten Veel gemeentelijke huurcontracten deugen niet I iereWc BINNENLAND Halfwas besluit bESTEM BINNENLAND VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1989 UTRECHT/DEN BOSCH - Twee vakbonden hebben gisteren nieuwe looneisen op de tafel van de werkgevers gedeponeerd. HALSTRAAT 17-BREDA-TEL. 076-217622 NIEUWSOVERZICHT Gasvondst in Nederlands deel Noordzee Meer klachten over rechters Westduitse auto's in Arnhem vernield PTT biedt helpende hand bij telefoonseks Politie besteedt bewaking arrestanten uit Anti-virus programma personal computers Vierde vakcentrale op komst Eieren goedkoper na berichten salmonella Braks laat studenten langer in onzekerheid gen toezien hoe zijn voor- aamste tegenkandidate, Co- azon Aquino, een steeds gro- ~re aanhang kreeg. Marcos g in dat hij de verkiezingen 'et zou winnen en frau- eerde dit keer op grote chaal bij de stemmentelling, it ging nu ook de Verenigde taten te ver, die hun protégé 'et langer met goed fatsoen onden steunen. Na veel on- ust en een opstand binnen et leger, moest Ferdinand Marcos uiteindelijk in 1986 ij lings zijn land ontvluchten. De gevluchtte president kreeg asiel op het Ameri kaanse Hawaï, van waaruit hij in de loop van de jaren bleef proberen om zijn oude aanhangers op de Filipijnen op te stoken. Het kwam inder daad ettelijke keren tot bot singen tussen het leger van de nieuwe opperbevelhebber Ra mos en aanhangers van Mar cos en vorig jaar waagden Marcos-aanhangers binnen het leger zelfs een coup. Aquino hield echter stand. Uiteindelijk werd Marcos door zijn verslechterende ge zondheid gedwongen om in de VS te blijven. En daar is ook een eind aan zijn ziekbed ge komen. Aquino kan nu gerust ademhalen: zij hoeft niet meer bang te zijn dat de aan hangers van haar oude rivaal zich weer massaal rond hun leider scharen en haar bol werk belagen. De Khomeini van de Filipijnen is niet meer. plan voor de macht in Libanon elijk te verdelen tussen christe- n moslims. Het plan voorziet een vergroting van de macht de (islamitische) premier ten van de (christelijke) president, ote vraag is hoe het parlement, arna de leiders van gemeen- pen, over deze voorstellen zul- rdelen. Zullen de christenen in- ~en met een verkleining van acht? Gezien hun houding in erleden is er weinig reden daar tisch over te zijn. Ook uitla- n van verschillende militielei- stemmen weinig hoopvol. De van de sj'itische militie Amal, heeft al laten weten niet in te men met het vredesplan. Voor bestaat er maar een oplossihg Libanon: het absoluut uitban van het confessionalisme in de 'ek. 1 echter dat het parlement in historische taak slaagt en toch ~nstemming bereikt over een e machtsverdeling en een e president weet te benoemen, dan blijven de problemen in Li- n torenhoog. De kwestie van de che aanwezigheid in Libanon t een obstakel dat in het vredes- op de lange baan is geschoven, robleem wordt pas twee jaar na oorgestelde hervormingen weer r handen genomen, ze week liet generaal Aoun we- ondanks zijn eerdere instem- met het vredesplan, dat hij vast t aan het onmiddellijke vertrek de Syriërs. Syrië op haar beurt verklaard pas over terugtre- te willen praten als de macht de christenen aanzienlijk is be- t. De kans dat er een snel einde t aan het Libanese drama lijkt "nde niet erg groot. ken: „Bij ons zijn de moge lijkheden voor opvang in de meest letterlijke zin begrensd. Wij hebben geen achterland om er naar believen op te bouwen en we kunnen ook niet heel Berlijn met toren flats volbouwen. Uitgaand van die gedachte heeft onze senator mevrouw Ingrid Stahmer de Bondsregering gevraagd om een geringer i aandeel van deze stroom ex- I DDR-burgers op te hoeven nemen dan waartoe we ons in de jaren-vijftig als deelstaat hebben verplicht. Voor ons geldt een afgesproken quotum van 8 procent. Wij wilden de helft toegewezen krijgea" Ook in Berlijn hoeven de voormalige DDR-burgers zich nauwelijks zorgen te maken om een baan. Aan goed opge leide jonge ambachtslieden er kantoorvakkrachten is al ja ren gebrek. De meeste DDR- landverhuizers vallen in die categorie. In de omgang me moderne apparatuur, voora. waar het gaat om dataver werking, hebben ze een ach terstand, maar die kan met korte bijscholingscursussen worden weggewerkt. Zeker, in West-Berlijn is de werkloosheid groot. Maar vrijwel steeds gaat het hierbij om moeilijk te bemiddelen mensen: enerzijds oudere on geschoolden, anderzijds jonge mensen met een academische opleiding. „Hier spreken de taxichauffeurs minstens vier talen", zegt mevrouw Her mann. T28 tan onze verslaggever (IJMGEN - Het nieuwe ka- net is nog veel verder van luis dan menigeen denkt, fant het zijn niet alleen de erpleegsters en politie mannen, die mokkend hun (alarisstrookje bekijken, het leger der ontevredenen ibben zich nu ook de burge- leesters geschaard. „Ik verdien bijna 7.000 gul- n. Mijn broer is manager bij Mars. Die is 's middags om lalf vier geheid thuis, maar leeft wel 3.000 gulden in de aand meer dan ik. Hij zegt: jij bent gek, dat je het doet". Van de 710 burgemeesters in jns land zijn er ongeveer 200 aangesloten bij de CNV-bond CFO. Van hen vergaderden er gisteren een kleine tachtig op de Mississippi Queen, die on derwijl een tochtje maakte van Nijmegen naar Tolkamer. Is een burgemeester een mi nimumlijder?. Even een blik op de verschil lende salarisstrookjes. Een burgemeester in de kleinste ca tegorie gemeenten (tot 2.000 in woners) brengt bruto minimaal 4.199 maandelijks mee naar huis. In een gemeente van tussen de 8.000 en 14.000 inwoners va rieert het salaris van 6.387 tot 7.516 gulden. Dat loopt op tot een maandsalaris van 14.595 gulden in een gemeente met meer dan 375.000 inwoners. Het lijkt heel wat. Maar ver geleken met de salarissen in het bedrijfsleven stelt het niets voor, was de eensluidende me ning van de gisteren verza melde burgemeesters. De enige vrouwelijke eerste burger in dit gezelschap, Ria de Sutter-Besters van de West- Brabantse gemeente Fijnaart: „Je doet het op de eerste plaats uit ambitie. Het is een ontzet tend leuk beroep". Instemmend geknik van burgemeester Tien Kooijmans uit Erp. „Voor het geld doe je het niet. Hiervoor was ik wet houder en had daarnaast een deeltijdbaan. Toen hield ik netto meer over dan nu". Maar hij vindt het wat moei lijk om er in het openbaar over te klagen. „Dit onderwerp ligt niet lekker in de publieke opi nie", weet hij. Beide Brabantse burgemees ters zijn ervan overtuigd, dat bij het publiek een totaal ver keerd beeld bestaat van het edele ambt vari burgemeester. De Sutter: „Mensen denken: mooi baantje. Lekker lui le ventje". De werkelijkheid pakt an ders uit. Plichtpleging hier, re ceptie daar. En wil je een Burgemeester De Sutter - foto de stem/ben steffen weekend weg, dan eerst eens even goed in de agenda kijken of er niet een festiviteit in dorp of stad is, waarbij de burge meester niet kan worden ge mist. Wel krijgt de burgemeester een toelage van 525 tot 600 gul den netto per maand. Maar als we de burgemeesters moeten geloven is dat niet voldoende voor tal van representatieve aktiviteiten, giften en extra kleding of kapper. CFO-woordvoerder De Geus weet dat het moeilijk is om de onderbetaling van de burge meesters aan de orde te stellen, zeker als bekeken wordt welke belangen van andere beroeps groepen binnen het CNV moe ten worden behartigd. „Maar er zal toch iets aan gedaan moeten worden. Want zo komt er steeds minder kwaliteit bij de overheid". Hij rekent voor, dat de bur gemeesters er in een tijdsbe stek van acht tot negen jaar 12 tot 40 procent op achteruit zijn gegaan. Nieuwe looneisen bonden fan onze verslaggevers De Voedingsbond FNV gaat 3 procent eisen plus 2 pro cent voor herverdeling van werk en schiling. De Neder landse Bond van Gemeente-ambtenaren eist een loons verhoging van 5 procent. Zo niet, dan komen er acties. Naast die looneis van 3 procent willen de gemeente-ambtena ren nog eens 20 miljoen voor aanvullende verbeteringen van arbeidsvoorwaarden, zo bleek gisteren op het congres van de bond in Den Bosch. „Weigert het nieuwe kabinet gehoor te geven aan onze ver langens, dan zullen we onze le den en andere ambtenarenbon den oproepen tot acties", aldus voorzitter Te Loo. Volgens hem hebben de ge meente-ambtenaren het zwaarst te lijden gehad van de bezuinigingen. Vanaf 1982 zijn Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Om de inventa ris van scholen voor lager- en middelbaar beroepsonderwijs en het leerlingwezen weer op peil te krijgen, is een investe ring van bijna 2 miljard onont koombaar. Daarvan is 550 miljoen nodig om de sinds 1984 opgelopen achterstand in te lopen. De rest -1,4 miljard - moet worden ge bruikt om de inventarissen aan te passen bij de veranderingen in het beroepsonderwijs. Tot die conclusie komt de Onderwijsinspectie in een gis teren aan de Tweede Kamer verzonden rapport. De inspectie pleit voor een éénmalige inhaaloperatie: over een periode van vier jaar moet 135 miljoen per jaar worden uitgetrokken voor het inlopen van de achterstand en 350 mil joen in verband met aanpas singen van het leerplan. Die bedragen zouden gunsti ger kunnen uitpakken als scho len en afdelingen meer met elkaar gaan samenwerken. er ruim 24.000 volledige banen geschrapt. „We hebben 2 pro cent salaris ingeleverd voor ar- beidstijdsverkorting en dit is het resultaat geweest". „Verdere salariskorting ten behoeve van ATV zien we dan ook niet zitten. De werkdruk bij de gemeenten is alleen maar zwaarder geworden, dat willen we nu beloond zien", aldus Te Loo. Van de 5 procent loonruimte die de bond eist, gaat 2,5 pro cent op aan concrete loonstij ging. Verder wil de bond een achterstand in het salaris weg werken via het optrekken van alle loonschalen. Ook gepensio neerden moeten hiervan kun nen profiteren. De Voedingsbond FNV gaat de cao-onderhandelingen in met een looneis van 3 procent, inclusief de prijscompensatie. Daarnaast wil de bond min stens 2 procent van de loon ruimte reserveren voor herver deling van werk en scholing. Als er geen centraal akkoord komt dan zal het nauwelijks mogelijk zijn om in de cao-on derhandelingen harde werkge- legenheidsafspraken te maken en zijn hogere looneisen de enige uitweg, meent de bond. „Naarmate we in de diverse sectoren minder afspraken kunnen maken over de werk gelegenheid, des te hoger pakt dan de looneis uit. We laten geen loonruimte zitten", aldus woordvoerder Wijnhoven. De Voedingsbond FNV moet in 1990 cao's afsluiten voor circa 60.000 werknemers. De zuivelindustrie en de suikerk- verwerkende industrie zijn de grootste sectoren. Verder gaat het onder meer om de land bouw, exportslachterijen en de pluimveeindustrie. De loonruimte in de diverse sectoren varieert volgens de Voedingsbond van 4,5 tot 6,25 procent zodat de gemiddelde loonruimte op 5 procent uit komt. Hans Achterbosch (links) en Rene Kwant zijn vanaf Schiphol vertrokken naar de Himalaya. Ze gaan daar met twee andere Nederlanders de 7.756 meter hoge Kamet-piek beklimmen. - fotoanp DEN HAAG - PvdA-onderhandelaar Kok maakt zich zor gen over de totstandkoming van een sociaal akkoord tus sen overheid, werkgevers en werknemers als de informatie al te lang zou gaan duren. Niet dat Kok somber is over de voortgang, maar hij heeft niet zoveel vertrouwen in de in formele contacten die minister De Koning (Sociale Zaken) onderhoudt met de sociale partners. (ADVERTENTIE) HET BESLUIT van het Commissariaat voor de Media om Radio Tele Veronique wél en TV10 niet op de Nederlandse kabel toe te laten past volledig in het ondoorzichtige, mistige beeld dat steeds rond de de komst van de commerciële televisie heeft gehangen. De discussies spelen al jaren, vooral gevoed door een krampach tig verzet vanuit een deel van de politiek tegen de komst van commerciële omroepen. Echte standpunten zijn nooit ingeno men. Zelfs nu het commerciële tv-tij niet meer te keren valt, komt het Commissariaat met een halfwas standpunt naar buiten. Volgens het Commissariaat is Radio Tele Veronique wel degelijk een buitenlandse omroep en heeft dus het recht om toegelaten te worden op de kabel, terwijl TV10 zich in het buitenland heeft ge vestigd met de bedoeling om de voor binnenlandse omroepen geldende wettelijke regelingen te ontlopen. Formeel gesproken zal het Commissariaat wel het grootste gelijk van de wereld hebben. In werkelijkheid betekent het dat Radio Tele Veronique zijn wettelijke zaakjes beter voor elkaar heeft dan de grote concurrent TV10. Want het uiteindelijke doel van Veroni que is hetzelfde als dat van de organisatie van Joop van den En- de: via een Luxemburgse omweg met commerciële tv de Neder landse huiskamers binnendringen. De uitspraak van het Commissariaat voor de Media heeft de ko gel-eindelijk door de kerk gejaagd. Hoe men ook over commer ciële omroepen mag denken, de komst ervan is nu eenmaal niet tegen te houden. Er worden nog wel enkele achterhoedegevech ten gevoerd - vandaag dient een kort geding van de NOS die Veronique en TV10 van de kabel wil weren - maar er is geen weg meer terug. Ook TV10, dat nog een maand de tijd heeft om te be wijzen dat het ook zendgerechtigd is, zal op den duur genade vinden in de ogen van het Commissariaat. De beslissing van het Commissariaat om Veronique op de kabel toe te laten is een klap in het gezicht van minister Brinkman van WVC. De bewindsman en zijn eigen CDA hebben zich steeds in 'alle bochten gewrongen om het onvermijdelijke te keren. De min ster heeft zijn verzet ook nu nog niet opgegeven. Hij overweegt het besluit te laten schorsen. Het is echter zinloos om in frustratie achterom te kijken. De minis ter kan zijn tijd beter besteden aan de onderhandelingen met de PvdA over de hoofdlijnen van een nieuw mediabeleid, waarin de toekomst van de bestaande omroepen moet worden veilig ge steld. Het bestaan van televisie met commerciële doeleinden moet daarbij als een gegeven worden beschouwd. Kok sluit niet uit dat als de on derhandelingen zich voortsle pen 'vanaf de informatietafel' contacten worden gelegd met werkgevers en werknemers om zo vooruit te lopen op het toe komstige kabinet. „We hebben natuurlijk nog wel wat tijd, maar ik weet niet wat men op het departement van Sociale Zaken uitdoktert. Het huidige kabinet is demis sionair en heeft ook niet onze kleur. En we willen het wel een beetje in onze richting buigen. Daarom is ook haast met de in formatie geboden", aldus Kok. CDA-onderhandelaar De Vries ziet geen problemen op dat punt. Hij beseft ook dat mi nister De Koning (informele) contacten onderhoudt met werkgevers en werkgevers, maar hij weet niet wat dat be tekent. FNV-voorzitter Stekelen burg noemde eerder 15 novem ber als uiterste overlegdatum voor een sociaal akkoord met een nieuw kabinet. Zowel Kok als De Vries willen zover liever niet vooruitkijken. Ze zijn allerminst somber over de voortgang van de be sprekingen, die zich gisteren voornamelijk toespitsten op vragen rond inkomensontwik keling en de koppeling van lo nen aan uitkeringen. De Vries toonde gisteren op nieuw zijn ongenoegen over de looneis van vier procent van de Industriebond FNV. „Dat staat op gespannen voet met onze wens de werkgelegenheid te vergroten". Verwacht wordt dat infor mateur Lubbers begin vol gende week zijn ideeën over het te voeren financieel en so ciaal-economisch beleid aan de onderhandelaars zal voorleg gen, waarna de 'echte' onder handelingen op gang kunnen komen. SSE« Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Iedere instelling waar mensen met een han dicap verblijven, moet een team hebben dat vermoedens en klachten over seksueel misbruik behandelt. Dat schrijft een commissie van de Gehandicaptenraad in een rapport dat gisteren is aange boden aan van het ministerie van Volksgezondheid. In zo'n meld-team moeten per soneelsleden van de instelling, gehandicapten en tenminste twee leden van buitenaf zitten. Zowel bewoners als perso neelsleden kunnen bij zo'n team vermoedens van seksueel geweld aangeven, aldus het rapport. De commissie wijst erop dat voorwaarde voor het goed functioneren van zo'n meld- team is, dat er ook werkelijk stappen worden ondernomen om seksueel misbruik te beëin digen, het slachtoffer te helpen en eventueel de dader te laten vervolgen. Verder wil de commissie dat er een onderzoek komt naar aard en omvang van seksueel mis bruik van gehandicapten in Nederland. Van onze verslaggever BREDA - Veel huurcon tracten van gemeentelijke woningdiensten kunnen ju ridisch niet door de beugel. Bijna de helft van de contrac ten, 45 procent, zit ronduit slecht in elkaar. Dat blijkt uit een onderzoek van Konsumenten Kontakt (KK) in 66 gemeenten. Ruim 146.000 huurders van gemeentewoningen zouden een ondeugdelijke huurovereen komst in huis hebben. In West-Brabant onderzocht de KK de contracten van vier gemeenten: Breda, Etten-Leur, Roosendaal en Bergen op Zoom. Van die vier wist wist alleen Bergen op Zoom de kwalifica tie 'redelijk' te halen. Willem stad was door KK benaderd, maar liet niets van zich horen. In Zeeland is alleen de ge meente Graafstroom in het on derzoek betrokken, die overi gens ook een onvoldoende scoort. Veel gemeenten blijken in strijd te handelen met de Grondwet, met de Huurprij- zenwet Woonruimte of met het Burgerlijk Wetboek. Van een evenwichtige verde ling van rechten en plichten over de huurder en verhuurder is bij 43 gemeenten geen spra ke. Het merendeel past een verdeling toe die uitvalt in het voordeel van de verhuurder. Sommige gemeenten menen helemaal geen verplichtingen tegenover de huurder te heb ben. Zoals de verplichting om de woning op een afgesproken datum te verhuren, de bewoner een rustig woongenot te gun nen of verantwoordelijk te zijn voor het oplossen van gebreken aan de woning. Tal van huurovereenkom sten bevatten bepalingen die de verhuurder het recht geven eenzijdig de huurpijs te verho gen, de hoogte van de service kosten te veranderen en onder delen van de huurovereen komst te wijzigen. Veel gemeenten lappen wet telijke verplichtingen aan hun laars. Veertien gemeenten den ken een huurovereenkomst te kunnen ontbinden zonder tus senkomst van de rechter. Vol gens het Burgerlijk Wetboek kan dat niet, tenzij de huurder instemt met ontbinding. Hoewel de Tweede kamer jaarlijks de maximale huur- stijging vaststelt, meende de gemeente Noordwij k dat eigen handig te kunnen doen. In het plaatselijk huurcontract staat dat de huurpijs bij raadsbesluit wordt vastgesteld. De leesbaarheid en toegan kelijkheid van huurcontracten laat eveneens te wensen over, stelt KK. „Juristen vinden het kenne lijk moeilijk huurcontracten op te stellen die te begrijpen zijn voor gewone stervelingen". Overigens betwijfelt KK de inbreng van juristen, gezien de slechte juridische kwaliteit van de contracten. j/ e/ 15 Vreemd: je spreekt als parlement en regering af om een in stantie in te stellen die een controlerende taak heeft met staf bevoegdheid. Via die instantie ben je als minister in staat de zaak in de hand te houden. Je zweert bij zo'n instantie vol wijze mannen die je dan ook de deftige titel van 'commissariaat' verleent. Tot het mo ment komt dat het commissariaat een beslissing neemt die jou als minister niet welgezind is. Dan degradeer je zo'n commissariaat met bevoegdheden rap tot een adviesorgaantje, lap je de mening van die eens zo ge wichtig geachte instantie aan je laars en probeer je vervolgens via de rechter alsnog je krampachtige gelijk te halen. Ik zou willen dat Brinkman het Nederlandse publiek eens voor vol aan gaat zien. Want er zijn nog maar twee onschul dig lijkende kijkers in Nederland. Dat zijn de twee scho teltjes waarmee onze media-minister de camera inkijkt. Merijn DEN HAAG (ANP) - Ultramar Exploration (Netherlands) BV heeft met succes een proefboring uitgevoerd in gasveld Mark ham oost, in het Nederlandse deel van het zuidelijk Noordzee bekken. Het Nederlandse bedrijf is een dochter van Ultramar PLC in Londen. De maximale gaswinning bedraagt 1,74 miljoen kubieke meter per dag. Voorlopige gegevens tonen de mogelijkheid van een verbinding tussen het Engelse Markham West en het Neder landse Markham Oost reservoir. Het is het eerste grensover schrijdende veld tussen beide landen. Londen en Den Haag voeren besprekingen over verkoop en vervoer van de gaspro- duktie. DEN HAAG (ANP) - De laatste drie jaar is het aantal klachter over rechters toegenomen. Dat blijkt uit een verslag van de Hoge Raad. Kwamen er in 1984 en 1985 respectievelijk 22 en 5f klachten over rechterlijk optreden binnen, in 1986,1987 en 198f waren dat er respectievelijk 72,71 en 89. Meer dan de helft van de klachten is niet in behandeling geno men om formele redenen. Ook klachten die over het rechterlijk beleid gaan moesten terzijde worden gelegd, net als veel te laai ingediende klachten. Slechts één klacht leidde uiteindelijk tol een voordracht. ARNHEM (ANP) - In de Arnhemse wijk Klarendal zijn de af gelopen dagen verschillende auto's met een Westduits kente ken vernield en op hun kant gegooid. Volgens de politie had ir alle gevallen de eigenaar van de auto's niets met drugs te ma ken. De politie vindt het zeer vervelend dat nu ook al onschuldige Westduitsers het slachtoffer worden van de acties tegen drug soverlast. De politie had al eerder de vrees uitgesproken dal onschuldige mensen het slachtoffer zouden kunnen worder van de volkswoede tegen drugshandelaren en junks. DEN HAAG (ANP) - De PTT gaat te ontstuimige gebruikers van telefoonseks de helpende hand bieden. Vanaf 1 januari kunnen zij zichzelf in bescherming nemen door tegen eenma lige betaling van 35 gulden hun toestel te laten blokkeren vooi de zogeheten 06-nummers, waarop de seks- en babbellijnen te vinden zijn. Naar schatting van de PTT komen dit jaar onge veer duizend mensen in betalingsmoeilijkheden door het beller van dit soort nummers. Uit een steekproef van de PTT blijkt dat een op de acht van de 6,5 miljoen klanten van PTT geregeld een 06-nummer belt. Ir 80 procent van de gevallen gaat het om beurs-, seks- of babbel- lijnen. Ongeveer de helft van de mensen die 06-nummers bel len doet dat niet vaker dan één keer per week. Een op de hon derd doet dat enige tientallen keren per week en deze groep 'verbelt' meer dan tweehonderd gulden pier maand. SCHIEDAM (ANP) - De politie van Schiedam gaat de bewa king van arrestanten op het politiebureau uitbesteden aan eer particuliere bewakingsdienst. De maatregel past in het streven om in Schiedam zoveel moge lijk agenten 'op straat' dienst te laten doen. Het Schiedamse korps start maandag met een nieuwe organisatie, waarin 7( procent van de totale korpssterkte (158 man) wordt belast mei primaire politietaken. Dat is voor Nederlandse begrippen zeei hoog. DEN HAAG (ANP) - De gebruikers van personal computers kunnen bij het Platform Computercriminaliteit een pro gramma kopen waarmee het computervirus Datacrime kan worden opgespoord en onschadelijk gemaakt. De floppy disk met dit 'vaccin' kan per briefkaart worden besteld. Het platform is een samenwerkingsverband van politie, justi tie en bedrijfsleven. De Centrale Recherche Informatiedienst verwacht veel aanvragen. Er liggen al 100.000 floppy disks klaar. DEN BOSCH - Naast FNV, CNV en MHP komt er per 1 januari aanstaande een vierde vakcentrale bij. De Nederlandse Bond van Gemeente-Ambtenaren heeft daartoe gisteren op de jaar vergadering in Den Bosch het initiatief genomen. De nieuwe onafhankelijke centrale gaat Algemene Vak Cen trale (AVC) heten. Men start met 120.000 leden. Binnen drie jaar hoopt de AVC uit te groeien tot 200.000 leden. De AVC richt zich op personeel in de collectieve en marktsec tor. De AVC wil zetels binnen de Sociaal Economische Raad en de Stichting van de Arbeid om volwaardig te kunnen meepra ten over sociaal-economische en arbeidszaken. DEN HAAG (ANP) - Mede als gevolg van de berichten over met salmonella bacteriën besmette eieren is de prijs van eieren op de veilingen anderhalve tot twee cent per ei lager dan vo rige week. Een woordvoerder van het produktschap voor pluimvee en eie ren schrijft de daling met nadruk toe aan een reeds voorziene tijdelijke inzakking van exportmarkten. DEN HAAG - Achthonderd studenten die sinds begin dit jaar wachten op een mogelijk hogere studiebeurs, blijven nog lan ger in onzekerheid over de vraag of ze die ook inderdaad krij gen. Dat blijkt uit een brief die minister Braks (Onderwijs) gis teren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het gaat om kinderen van gescheiden en onvindbare ouders die, via een beroep op de zogenaamde hardheidsclausule, aan spraak maken op een hogere beurs: zij ontvangen geen ouder lijke bijdrage en kunnen proberen dat bedrag van het rijk te krijgen. Braks schrijft dat hij niets voor die studenten kan doen, omdat de Tweede Kamer weigert een nieuwe regeling voor die groep te behandelen.

de Stem | 1989 | | pagina 3