TOMATEN EN GEHAKT PBSIMnlijk VES'35 BREDASE ADVOCAAT BUNTSMA: GETUIGENISSEN VERVALST Zwempartij in Dode Zee Arnhemmers houden 'grote schoonmaak' in drugscène Oorlogsmisdadiger Fischer overleden uiltjes Bush wil totale vernietiging van chemische wapens Grondwerving Neeltje Jans is nog niet rond Vlissingen klopt Longa Merijntje AS Roma dreigt Vanenburg met rechtszaak Groter tekort op begroting 'donderwolk' boven formatie Media-oorlog in voile gang Fraai herfstweer OKEN Nijpels: terug naar 100 km BREDA - De gemeentepolitie van Etten-Leur heeft doelbewust getuigenverklaringen vervalst. Verbruiksbelasting auto's omboog Gloudemans Oosterhout JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN rduidelijkte De Groote gevraagd zijn vreemde p. Deze worst is volgens >e Groote 'een ideaal hor- oon- en smeringsprepa- at. Een prima voorafje', "s bewijs knabbelde hij rvolgens een uurtje voor wedstrijd, genietend en el, een twintigtal centime- r van het 'metertje' af. In- sen met een voldaan ge- oel richting 'gasthuis' toe- nd. Want ook daar weet en, omdat men hem al ja- n over de vloer krijgt, dat e Groote van een versna- -ring houdt. Hetgeen hem aan te zien. Vandaar ook at men het hem niet eens valijk neemt dat hij niet et hele veld bestrijkt. Men 'eet, althans dat zegt men, at hij fluit vanuit de mid- eneirkel. Waarom dat zo is ag nu duidelijk zijn. Druk aakt hij zich er echter niet m. Wat dat betreft staat hij al achter het gezegde: „Het al me worst wezen." me voor het scheidsrech- scheidsrechter en daarna me onbegrijpelijk genoeg laten volgen. Ze dachten fluiten niet wist hoe dat rtagecommissie me nu te moeten dumpen. Mijn r," klaagde Cor Machiel- eenkomst van de COVS mde Machielsen zijn ont- t ook en trok aan de bel. lag werd teniet gedaan, t pikte deze niet. „Ik ben t ik voor dictators bezig meer daar zij vanuit hun len hoe een arbiter fluit "n," foeterde Machielsen, en bleef over de arrogan- -rtagecommissie van het t toch al nijpende tekort et één verhoogd. KC-reserves leiden. Vrij- agavond belde hij de wed strijdsecretaris van BKC op met de mededeling dat er voor BKC 2 een andere scheidsrechter zou komen. Over het eerste repte hij niet. Toen BKC zaterdag- middag het veld van Vol harding betrad en men Frans Harinck ontwaarde, was dat een verrassing waarmee geen rekening was gehouden. Het liep uiteinde lijk slecht af voor BKC, ver lies en twee officiële waar schuwingen. Eindredactie: Ton Koomen.i Bijdragen: Rinus Verberk- moes en Rinus de Doelder. I in De Volkskrant: „Ineen val nog liever van een bar- eredivisie-koploper RKC, in of zestien en we zijn veilig". ederland: „Ik loop niet voor om te winnen. Zo heb ik al- igen". len op rij. Tot nu toe niet n de derde klasse D van het e ex-tweedeklasser kwam i publiek niet verder dan 1- rlopig een paar duels zon- tellen, omdat deze in de estuurd. slissen. Zover kwam het ech- r niet. CS-BSC 2-1 - Rust 1-0, Eric e Boer 1-0, Paul van Ruiten 1- Marcel Nijssen 2-1. S V-STEENBERGEN 2-2 - ust 1-1, Johan Ossenblok 1-0. -er de Jong 1-1, Jan van der undert 2-1, Ronald Vermunt -2. OOSENDAAL-MOERSE OYS 2-0 - Rust 1-0, Mark van e Noort 1-0, Jaap van Duiven- 'e 2-0. Van onze sportmedewerker TILBURG - In een aantrek kelijke partij voetbal heeft Vlissingen met 1-3 van Longa gewonnen. De for matie van trainer Jo Jansen begon uiterst voortvarend. In de derde minuut stond het namelijk al 0-1 door een doel punt van Ron van Dam. Marcel Schenk tekende vervolgens voor de 0-2-ruststand. Dertien minuten voor het einde kwam Vlissingen op 0-3 door een doelpunt van Huib Stickman Met nog acht minuten te gaan redde Leo Romme de eer voor de thuisclub. dl* „Kleintjes" In De Stem. Omdat er zova*I bijzondere en Interessante aanbiedingen in •taan. Elke dag weer I DE STEM 129ste jaargang Kantoren: Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur- Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen. Losse nummers ma. t.rn. vrijd. 1.30 en zat. 1.50 Van onze correspondent Jo Wijnen NEW YORK - De Ameri kaanse president Bush wil zo snel mogelijk komen tot een totaal verbod en de al gehele vernietiging van alle chemische wapens. Tien jaar na het ondertekenen van een verdrag daarover, moeten alle chemische wapens uit de wereld zijn, vindt de pre sident. Bush lanceerde zijn voorstel gisteren in de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties in New York. Bush wil zijn plan in drie fa sen tot stand brengen: - Gedurende de eerste acht jaar van de looptijd van het verdrag zullen de Verenigde Staten 98 procent van hem gehele chemi sche wapenvoorraden vernieti gen mits de Sovjetunie het zelfde doet. - De Verenigde Staten willen in tien jaar hun totale chemische arsenalen vernietigen als alle landen die in staat zijn chemi sche wapens aan te maken het door Bush voorgestelde ver drag tekenen. - De Verenigde Staten zijn be reid meteen te beginnen met het vernietigen van 80 procent van haar chemische wapen- voorraden als de Sovjetunie bereid is haar voorraden op ge lijk niveau te verminderen. Bush wil met de vernietiging starten nog voordat de onder handelingen over het door hem voorgesteld verdrag zijn vol tooid. „We weten dat de verificatie op een totale vernietiging van chemische wapens een uitda ging is", aldus Bush. De Amerikaanse president voegde daar evenwel aan toe dat de ervaringen die tijdens de nu lopende ontwapeningson- derhandelinhgen zijn opge daan, hem ervan hebben over tuigd dat de verificatie van een verbod op chemische wapens mogelijk is. „De wereld heft al te lang geleefd onder de scha duw van de chemische wa pens", aldus de Amerikaanse president. In de wandelgangen van de Verenigde Naties bestond gis teren enige onduidelijkheid over de interpretatie van Bush' voorstel. Washington heeft al tijd staande gehouden dat de Sovjetunie veel grotere voorra den chemische wapens heeft dan de VS. De Sovjets zelf zeg gen ongeveer 50.000 ton aan chemische wapens te bezitten. De Amerikanen zijn er even wel van overtuigd dat de Rus sische voorraden de 300.000 ton overschrijden. De VS begroten 'Politie Etten buiten boekje' DEN HAAG - Demissio nair minister Nijpels (Mi lieu) vindt dat de maxi mum snelheden op auto snelwegen weer moeten worden verlaagd. Waar nu 120 kilometer mag worden gereden zou dat weer 100 moeten wor den en op die weggedeel ten waar een maximum snelheid van 100 kilometer geldt zou dat 90 moeten worden. Nijpels pleit hiervoor in een vertrouwelijke brief aan informateur Lubbers. De brief lekte gisteravond laat uit via het tv-pro- gramma Den Haag Van- De fractievoorzitters De Vries (CDA) en Kok (PvdA) wilden gister avond nog niet inhoudelijk reageren. Wel zei De Vries dat hij liever had gezien dat 'dit soort dingen in de verkiezingsprogramma's waren opgenomen'. Van onze verslaggever De twee belangrijkste verklaringen tegen de Etten-Leu- renaar W.H. (25) zijn zo 'verkleurd en opgeblazen' dat er duidelijk naar een veroordeling is toe geschreven. Met die forse beschuldiging ding doorgereden trok de Bredase advocaat mr. A. Buntsma gisteren fel van leer tegen de handelwijze van de Etten- Leurse politie. Voor hem is niet duidelijk waarom er twee verschillende versies zijn van de getuigen verklaringen en waarom die 'op essentiële punten' afwijken. Volgens de verdachte, die wordt beschuldigd van poging tot doodslag, had de politie het speciaal op hem gemunt. Hij behoort tot een groep jongens uit Etten-Leur die met opge voerde personenauto's en open knalpij pen door het dorp scheuren. De verdachte woont net om de hoek van hoofdagent Van K. van de Etten-Leurse politie. „Ik pak je nog wel", zou de hoofdagent hem al verschil lende keren hebben toegeroe pen. Die kans greep de hoofd agent in de nacht van 23 op 24 juli met beide handen aan, al dus advocaat Buntsma. De jon gen is die nacht na een aanrij- Van onze verslaggever De grondverwerving voor de ontwikkelingen op het voormalige werkeiland Neeltje Jans is nog steeds niet rond. De NV Beheersmaatschappij Neeltje Jans, waarin vertegenwoor digers van de provincie en de gemeente Veere zitting hebben, moet de grond nog aankopen van de Dienst der Domeinen. Dit bleek gisteren bij de presentatie van een onderzoeksrapport over de haalbaarheid van een bedrijventerrein voor visserij-acti viteiten aan de noordzijde van Neeltje Jans. Het door de Grontmij. en het Rijksinstituut voor Visserij On derzoek (RIVO) ontwikkelde plan voor de inrichting van een be drijventerrein voor visserij-activiteiten staat of valt met de grondprijs. In het rapport worden de kosten per vierkante meter geraamd op ƒ78 excl. grondverwerving. „Als de grondprijs op Neeltje Jans te hoog wordt, gaat niemand daar investeren", aldus Burlage. Uit het onderzoek blijkt, dat het voormalige werkeiland plaats kan bieden aan 12 tot 15 bedrijven in de visserijsector. Met name door bedrijven uit Yerseke is al belangstelling getoond voor de kweek en verwerking van oesters, mosselen, zee-aas en zoutwa terforel. Het bedrijventerrein zou moeten worden gevestigd in en nabij een voormalig bouwdok aan de oostzijde van Neeltje Jans. Het visbedrij venterrein is een onderdeel van het zogeheten World Fishcenter dat op Neeltje Jans zou moeten verrijzen. en zou daarna op twee personen zijn ingereden. Die twee mannen waren de eigenaar van de auto en zijn maat. Zij waren de weg opgesprongen om de auto tot stoppen te dwingen, maar kon den nog net op tijd opzij sprin gen. Twee van de gehoorde hoofdagenten waren getuige van het voorval. Samen met een derde hoofdagent hebben zij proces verbaal opgemaakt. Volgens advocaat Buntsma zijn de verklaringen van hoofdagent Van K. en B. met elkaar in tegenspraak. Boven dien was er volgens hem ge sleuteld aan de verklaringen van de mannen die bijna waren aangereden. „Er zijn woorden toegevoegd, er is geschrapt en veranderd en er zijn zelfs hele zinnen toege voegd", zei de advocaat. Zo staat in de ene verklaring het woordje 'snel' en in de an dere het woordje 'heel snel'. 'Nat/vochtig wegdek' werd 'droog wegdek'. Verder stelde de advocaat dat gedeeltes van een verkla ring van de ene getuige zijn overgeheveld naar die van een andere. „Ik ben van mening dat deze twee getuigenissen door de gemeentepolitie in Etten- Leur vervalst zijn", besloot de advocaat. Hij plaatste ook vraagtekens bij de verklaring van hoofd agent B., die vanaf een afstand van 100 meter, in een donkere nacht, tegelijkertijd kon zien dat het om de auto van de ver dachte ging, het kenteken kon noteren, zien dat de jongen geen snelheid minderde en op personen inreed, en de afstand schatten tussen auto en de per sonen? Hoofdinspecteur C. Holle man, korpschef van de ge meentepolitie van Etten-leur wenste gisteravond geen com mentaar te geven op de be schuldiging. „Ik heb gehoord wat er op de rechtzitting ge beurd is. Maar ik ken de zaak niet. Ik wil eerst de feiten op een rij zetten. Of ik dan com mentaar geef? Misschien dat ik, als er een veroordeling komt, wel nooit commentaar geef". DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 1 oktober zullen de tarief spercentages voor de bijzondere verbruiksbelasting op personen auto's worden verhoogd. Die verhoging vloeit voort uit eerdere wettelijke afspraken over stimuleringsmaatregelen voor schone auto's. Het tarief voor de eerste tien mille van de kostprijs wordt ver hoogd van 17,7 tot 18,1 procent. Alles daarboven wordt belast met 27,2 procent in plaats van 26,6 procent. (ADVERTENTIE) EXCLUSIVE OILILY STORE Veemarktstraat 62-64 Breda 076-216371 (ADVERTENTIES) kunstslof ramen en deuren 1 garagedeuren rolluiken serres mei schuifdak Rulstraat 18 Telefoon 01620-55894 Eindstraat 10. Breda, Tel.076-215469 Drugtemakers Van onze verslaggevers ARNHEM - Op de rand van een stoep in de Arnhemse wijk Klarendal zit een drugverslaafde de krant te lezen. Verschrikt kijkt hij op als een auto met pie pende banden op nog geen halve meter afstand van hem stopt. Een man en vrouw springen eruit en schreeuwen meteen: „Vuile junk, opflikkeren hier!" De vrouw bedreigt de jongen met een fles. Haar man beent op de junkie af en staat op het punt hem een klap te verkopen. Op het laatste moment weet hij zich te beheersen en beent weg. De bewoners van de Arn hemse wijk Klarendal hebben gisteravond in de buurt op nieuw een 'grote schoonmaak gehouden', zoals zij het zelf noemen. Een dag eerder waren de buurtbewoners ook al in ac tie gekomen tegen de dru goverlast. Gisteravond joegen ze drie dealers üit hun woning. Dat ging gepaard met het ingooien Drukte en protestspandoeken in de Arnhemse wijk Kla rendal - foto anp van ruiten en kort en klein slaan van de inboedel. Een Klarendaller: „Ik ga een pistool aanschaffen, want de overlast van die drugverslaaf den moet maar eens afgelopen zijn. Ik ben het zat, elke dag verslaafden op mijn stoep te vinden. Ze spuiten zich voor de ogen van onze kinderen plat. Tegen de muur van mijn huis pissen ze en als je je huis ver laat en de voordeur achter je dichttrekt, zijn ze via de ach terdeur al binnen om je spullen te jatten". Enkele honderden wijkbe woners besloten zondagavond de overlast van drugverslaaf den en -handelaren niet langer te accepteren. Ze hebben drie drugdealers uit hun huis ver jaagd. Drie dichtgetimmerde panden zijn de stille getuigen van een hectische nacht. De bewoners van de wijk voelen zich allemaal heel erg in de steek gelaten. Niet zozeer door de politie, die volgens de bewoners er alles aan doet om de overlast binnen de perken te houden. Nee, hun woede richt zich op het Arnhems gemeente bestuur en de woningbouwver enigingen die in hun ogen een falend beleid voeren. „Dat gemeentebestuur vindt het wel gemakkelijk dat die dealers en gebruikers in onze wijk zitten", zegt een van de wijkbewoners. „Dan hebben ze er zelf geen last van. Het is bij hen heus wel bekend dat de wijk verloedert, maar ze doen er niets aan. Zelfs een politie post in Klarendal, waar we om gevraagd hebben, kunnen we vergeten." Een aantal junkies drentelt doelloos heen en weer. Ze heb ben die dag nog geen shot ge had. Hun dealer is zondag avond voor een woedende me nigte gevlucht. „Wat willen de mensen hier nu mee bereiken. Ze pakken alleen de kleine dealers en gebruikers en laten DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989 I VANDAAG 2 KATERNEN hun eigen voorraden op 30.000 ton. Bush' voorstel zal er der halve op neerkomen dat de Sovjets veel grotere voorraden chemische wapens moeten ver nietigen dan de Verenigde Sta ten. Overigens hebben de Ameri kaanse ministers van Buiten landse Zaken Baker en diens Russische ambtsgenoot Sje- vardnadze tijdens hun ontmoe ting in Wyoming van afgelopen weekeinde in principe besloten gegevens op de chemische wa penvoorraden uit te wisselen. ZIE SPORT 1 I ZIE BINNENLAND I ZIE GIDS-1 HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND In het huidige weerbeeld komt amper verandering, 's Nachts of in de ochtend kan er eerst mist of nevel ont staan. Na het oplossen wordt het opnieuw fraai en rustig herfstweer. De wind overwegend zwak uit veranderlijke richtingen. Maximum 22-24, minimum 6-8. DEN HAAG/BIGGE-OLS- BERG (ANP) - De oorlogs misdadiger Franz Fischer, de laatste nog levende van de 'vier van Breda', is vo rige week overleden en gis teren in zijn woonplaats be graven. Een woordvoerder in Bigge- Olsberg, de woonplaats van Fi scher, heeft dit gisteren beves tigd. Fischer was 87. Hij zou don derdag of vrijdag in het Sankt Josef Hospital in Bigge-Ols- berg de laatste adem hebben uitgeblazen, aldus de woord voerder. Fisher was de laatste van de 'Vier van Breda'. Twee van de vier\ overleden al jaren geleden, Lages thuis, Kotalla in gevangen schap. Begin dit jaar werden Fisher en Aus der Fünten, na een emotioneel debat in de Tweede Kamer, uit de Bredase gevangenis vrijgelaten en als ongewenste vreemdelingen naar Duitsland uit gewezen. Dit omdat de rechtsstaat in het geding zou komen als de twee hoogbejaarden in' gevangenenschap zouden overlijden. Aus der Fünten stierf in april. ZIE OOK ACHTERGROND Franz Fischer - foto ANP (ADVERTENTIES) Twee vrouwen, met verschillende opvattingen over badmode, gaan zwemmen in de Dode Zee in Israël. De Israëlische vrouw houdt er Westerse ideeën op na en neemt een duik in biki ni. De Arabische vrouw op de voorgrond houdt echter vast aan de strenge islamitische leer en houdt haar kleren aan. fotoap Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees ysqp in de aanbieding Tomaten, 500 gram Gehakt half-om-half, 500 kilo 500 g §1904.49 "700 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. de grote jongens ongemoeid. En dat doet ook de politie. Daar los je niets mee op", aldus een jun kie. Hij beschuldigt veel Klaren- dallers ervan boter op het hoofd hebben. „Natuurlijk, ze ondervinden veel overlast van ons. Ik kan het best begrijpen dat ze daar stevig van balen. Maar als ik dan hun woede- uitvallen hoor, denk ik: jullie zijn geen haar beter. „Echt, de grootste afnemers van door mij gestolen spullen zitten hier hoor! Ik moet op be stelling leveren. Ze wijzen zelfs aan wat ik moet stelen. Dat kan variëren van een fiets tot een videorecorder. Kijk, mij maakt het niet uit. Als ik maar geld verdien, zodat ik kan scoren." Een buurtbewoner aan schouwt het tafereel en merkt op: „Ik weet zeker dat een aan tal bewoners dat zondagavond zo hard uitpakte, binnenkort wordt teruggepakt door die dealers. Die laten zoiets niet over hun kant gaan, want ze verliezen duizenden guldens per dag, omdat ze geen handel kunnen drijven". '«4 Een echte Parkerpen met de naam uw keuze erin gegraveerd krijgt u vah ons kado als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd; deze krijgt de krant de eerste twee weken Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Naam Adres: Postcode:Plaats Telefoon voor controle bezorging: De nieuwe abonnee betaalt het abonnementsgeld per O maand automatisch ad 24,50 O kwartaal automatisch ad 71,50 O kwartaal acceptgiro ad 73,50 O bank/gironummer De Parkerpen zenden aan Naam Adres Postcode: Plaats t. In de pen moet komen te staan. (max. 15 letters) De pen word! opgestuurd zodra wij bef eerste abonnementsgeld ontvangen hebben Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar F De Slem. Antwoorder, 112, 4800 VB Breda. DE KRANT VOOR IE EIGEN STUK MN NEDERLAND

de Stem | 1989 | | pagina 1