'Ik betaal Beenhakker terug' H» TAS' LEERLING PAL FISCHER DANKBAAR VOOR VERTROUWEN ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1989 eindhoven Feyenoord-Ajax is een klassieker, maar PSV-Ajax is een top per. Een topper? De nummer zeven tegen de nummer vijf! Pacifist Geluksvogel Angst Aankoop Element Kritiek Vertrouwen Eenzaamheid Ommekeer Austria Op kwaliteit kunt u rekenen voordelijk- lantitatie- l rende- tus- I In Caritate met een I huidige directeur enwerking 35 medewerkenden; voor een goede agt esingen hieromtrent opleiding tot A- en Jiaciteiten. Enige t tot aanbeveling; s bereidheid om zich heid van een vestigen. or bejaardenhuizen, bychologische test kan leactie, voorzien van een Ivan deze advertentie, te Itraat 65, 4702 TS 3abriël Bartels, d inkomen; tgratificatie; rij pensioen. 2 selectieprocedure. brief en envelop, kunt i itti bedden gordijnen tapijt IU0 MICHELS Zl ÊWcrunweg 32 - 076-71111 BREDA DE STEM {Alphen a/ö Ril Amsterdam vDoetinche Eindhc Ensche Groninj Heerlei Leeuwardi Maart] Maaslric Roosenc Rotterd, Tilbv Utre Zwc die bestaat uit Concordia een B.V. Bij de groeiende s in de buitendienst. Con- instdeling, aantrekkelijke en gunstige marktpositie ïkerden. Zorgvuldig gese- or een zeer professionele ren op nieuwe ontwikke- verantwoordelijk bent n met nieuwe relaties, inistratieve beheer van lorna; Meer incasseren dan uitdelen' Door Chris van Nij natten De eredivisie kent een Engelse start. Likkebaar dend keken Nederlandse voetballiefhebbers altijd naar het verloop van de strijd in de Engelse eerste league, waar een debu tant (Chelsea) na de eerste confrontaties best de ranglijst kan aanvoeren. Ongeveer zoiets blijkt in Nederland nu ook moge lijk. Door een chaotische start biedt de stand van 's lands hoogste voetbalklasse een vertekend beeld, maar toch: Roda JC deelt voorlopig de la kens uit. PSV en Ajax staan morgen in Eindhoven tegenover elk aar. Na vier wedstrijden heeft PSV al drie verliespunten en moest Ajax na vijf duels reeds twee nederlagen slikken. Is het wel een echt topduel, dat zich zondagmiddag op het door Philishaves glad gescho ren veld" af zal spelen. „Gaan we nu bijdehand doen? Ajax en PSV zijn de topclubs. Bij ons is het wat. zoeken en af tasten geweest om de juiste opstelling te vinden, maar als we Ajax verslaan en onze achterstallige wedstrijd win nen, staan we op een puntje van de eerste plaats. Het doet I me een beetje komisch aan, I dat neerbuigende gepraat over PSV. Het doet kenneljk vreemd aan, dat PSV een keer niet in de top staat. Iedereen bemoeit zich er mee. Laten, we maar even zwijgen en wach ten tot er vijftien wedstrijden gespeeld zijn. Ontbreken we dan nog bovenin, dan moeten Eric Gerets: voor PSV in duel met Llorente van Real Madrid. we ons echt zorgen gaan ma ken". Aan het woord is Eric Ge rets, de leeuw van Vlaande ren, de Rode Duivel in hoogst eigen persoon, maar buiten het veld toch ook een vriende lijke Belg. Gerets is 35 jaar en daarmee op Vitesse-speler Frans Thijssen (37) na de oud ste speler in het Nederlandse betaald voetbal. Maar zijn hoge klassering in de vetera nen top tien weerhoudt Gerets er niet van om wekelijks op het scherpst van de snede te vechten. Hij heeft de felheid, agressie en concentratie van een speler, die nog alles wil winnen wat er te winnen valt. „Dat gevoel heb ik nog steeds. Je kunt zeggen dat ik finan cieel gezien niet alles uit mijn carrière heb gehaald, maar sportief gesproken heb ik weinig te klagen". „Toch wil ik meer. Woens dag speelde ik tegen Portugal mijn 75ste interland. Daar is geen aandacht aan besteed want ik wil er nog veel meer spelen. Winnen, zoveel moge lijk winnen, daar sta ik voor in het veld. Bij PSV ook, al leen daar gaat het momenteel niet zo lekker". Op meer plaatsen startten clubs met kampioenspreten ties maar matig. Bayern München had even een aan loopje nodig, Barcelona kreeg een zeperd, Internazionale speelde zijn eerste wedstrijd gelijk, Milan verloor in het San Siro, het Zwitserse FC Luzern beleefde een dramati sche seizoenopening. Over Feyenoord hebben we het voorlopig maar even -niet, maar Ajax en PSV hebben hun vlaggeschepen ook nog niet echt goed onder stoom gehad. Zijn er overeenkom stige factoren bij beide clubs, die een tijdelijke inzinking veroorzaken? „Ik maak de rekening bij Ajax niet op, dat is mijn taak niet. Ik kijk alleen naar PSV en zie dat het verlies van Ro nald (Koeman red.) veel har der is aangekomen dan was voorzien. Bovendien zijn jon gens, die iets extra's kunnen brengen, bjvoorbeeld Kalusha en de kleine Braziliaan, ge kwetst of afwezig geweest. Daarom was het zoeken ge blazen om iedereen op zijn juiste plaats te krijgen. Vooral de verdediging moet in de goede balans geraken, Door Ted van Leeuwen STERDAM - „Moe", towt Pal Fischer een om- ngrijk deel van zijn ken- svan de Nederlandse taal. vrijdag is al enige tijd pleden begonnen. s de hinderlijke pianiste in Ie Clock-bar van het Crest-ho- houdt het, nadat ze de «ste gasten het bed in ge- >agd heeft, voor gezien en sluit Ie vleugel met een nijdig klap- Pal Fischer ziet er inderdaad uoe uit, maar het bizarre Wdstip heeft zijn redenen. Zelf ™est hij terugkomen uit Bel- waar hij de Hongaarse '•droom in leven hield via 1-2 overwinning, terwijl IM-en-toeverlaat Jambor pas p kwart voor elf uit zijn werk '1 de basketbalclub Hoofddorp wam. ,0e fysioloog Laszlo Jambor f whalve technisch leider van fHoofddorpse dames bij Ajax 'opvolger van Cees Koppe lt conditietrainer en de Fezoldigd tolk van Pal Fi- TJer: die vanwege de taalbar- fwe in een isolement leeft. l.Het uren durende gesprek 'dt bij Fischer-thuis plaats, s, dat is de vreugdeloze P?' van het Crest-hotel in «tenveldert, waar Pal Fi tter de dagen in eenzaamheid Vilhij alleen de teleur- „'dngen van zijn moeizame >n den vreemde moest Iken. hij heeft het in zijn cal moeilijk gehad toen Bar, P°uw 'n Budapest beviel Ck 661516 hind. Binnen in ™°Pt hij een flat in Die- iC «trekken. Hij komt te L en vrijwel naast de man Bik voorlopig tijde- 15 'ngehuurd, Stefan Pet- en dan komen vrouw fcVant naar Nederland. I ""at dan zal alles beter .voorspeltPal Fischer. k,". kom uit een klein dorpje, ®ntó, 3000 inwoners, 20 Mn van Budapest. Op 2«gende werd ik al ges- Jr Epitók, dat is een sportschool fn Budapest. Elke dag reisde ik de 20 kilometer op en neer". „Ja, vanaf je negende jaar train je elke dag, want de sportscholen oriënteren zich op de top. Er blijft weinig vrije tijd over voor de kinderen, maar ach, de vrije tijdsbeste ding beslaat in Hongarije niet zo'n breed terrein". „Op mijn veertiende werd ik door Honved gescout, nou ja, mij is toen geadviseerd naar een betere club te gaan. Hon ved is de legerclub, maar in sommige gevallen ook voor burgerkinderen toegankelijk. Vooral voor hen die talent heb ben. Ik ben daar bijna met voetbal gestopt, want ik had problemen op school gekregen. Ben ik teruggegaan naar mijn dorp Pilisszantó, de club daar speelt bij de amateurs". „Mijn studie was iets in het 'waterleiding-stelsel'. Nee, nee, geen loodgieter. Natuurlijk had ik bij Honved kunnen blijven en kiezen voor een carrière in het leger. Maar op die leeftijd denk je niet aan het leger, bo vendien ben ik daar teveel pa cifist voor. Joh, dat is helemaal niks voor mij, een carrière bij Honved, Dosza of Vasas. In Hongarije is de kwestie: wie krijgt het geld van wie. Welnu, die clubs krijgen dat van de po litie, het leger of zoals bij Vasas van de communistische partij". „Daar moet iets tegenover staan. Als je met een nationale ploeg weg bent, zijn de spelers van die clubs de spionnen in de groep. Het zijn de jongens die altijd overal luisteren. Of er spelers van plan zijn in het buitenland te vluchten, wie er kritiek op de partij heeft, dat soort dingen. Je wordt veron dersteld de namen van de on gunstige elementen door te ge ven. Emotionele informatie uit de maatschappij inwinnen, heet dat. Ik wilde niet in een dergelijke situatie terecht ko- „Nu moet je het systeem niet zomaar veroordelen, het heeft ook zijn goede kanten. De voet baller is na zijn carrière ook verzekerd van werk. Hij gaat door in het leger, bij de politie of de geheime politie. Dat is een sociaal aspect dat niet onder schat mag worden". „Er is de laatste jaren veel ten goede veranderd in Honga rije. Ik heb maar een half jaar in dienst gezeten, want ik had een profcontract, ik mocht ook bij mijn club blijven spelen. Vroeger moest je naar Honved en daar keken ze of je goed ge noeg was, anders werd je naar een lergerploeg in de provincie gestuurd. Na de omkoopschan dalen wil men het voetbal weer opkrikken. Wie 10 interlands heeft hoeft tegenwoordig nog maar zes weken onder de wa penen". „Maar goed, op mijn zeven tiende werd ik opnieuw ges cout, nu door Ferencvaros. Mijn school had ik afgerond. Ferencvaros is de club van het volk, de populairste ploeg van Hongarije. Maar het ging er heel slecht mee. Ik ben een ge luksvogel, want toen ik kwam waren Nyilasi en Szokolai net naar het buitenland verkocht en er moest verjongd worden. Binnen een maand nadat ik Pi lisszantó verlaten had, stond ik in het eerste en kreeg een prof contract. Ik kwam niet meteen in de hoogste schaal terecht, maar een voetbalprof in Hon garije heeft een beduidend be ter salaris dan een huisarts. Al moet je wel veel winnen". „Ik weet eerlijk gezegd niet of ik bij Ajax verhoudingsge wijs meer verdien. Het gaat wel om meer geld. Maar ik woon in een hotel en eet bij Ajax. Ik heb geen idee hoe duur het leven hier is. Dat zal blij ken als'mijn vrouw en doch tertje hier zijn en ik een nor maal leven ga leiden. Van mijn Ajax-salaris gaat overigens behalve belasting, dertig pro cent af. Twintig procent is voor de Hongaarse staatskas, tien procent voor het Olympisch co mité. No good". „Waarom Ajax? Volgens mijn manager, nee ik zeg niet wie dat is, was er belangstelling uit Spanje, België en Frankrijk. Ik stond niet te popelen om te gaan, eerlijk gezegd had ik wat angst. Mijn vrouw was zwan ger, daarmee ga je niet reizen. En alleen is ook zo wat. Toch waren we de aanbiedingen naast elkaar aan het leggen, toen opeens Ajax via Leo Been hakker voor de deur stond. Tja, Ajax dat is de Europese top, een grote eer vond ik". „Als er dan inderdaad een aanbieding komt, komt de angst in je op: Kun je de top wel aan, dat soort dingen. Ik heb geïnformeerd naar Ajax. Het bleek dat ze bijna al hun spelers zelf opgeleid hebben. Dat sprak me aan. Ik wil me ook graag ontwikkelen, daar ben ik jong genoeg voor, 23. Ik zag me niet naar een club gaan waar ik als buitenlander sa men met een paar oudere spe lers mijn zakken zou vullen. Ik ben niet vies van geld, maar ik wil nog een paar jaar mijn ta lent ontwikkelen". „Het valt niet mee de rol van Pettersson over te nemen. Hij is een topspeler, het is een eer dat ze je vragen om hem te ver vangen. Ajax heeft mij ook het gevoel gegeven dat ik ze help op niveau te blijven tot Stefan weer gezond is. Daarom is er geen druk". „Ik weet niet wat er gebeurt als mijn contract afloopt deze zomer. Misschien nemen ze me aan, ze hebben een optie tot koop. In elk geval ben ik vrij te gaan waar ik wil. Wil Ajax niet, komt er geen buitenlandse aanbieding, dan ga ik terug naar Hongarije. Daar ben ik niet te trots voor. Maar mijn want dan krijg je de noodza kelijke rust terug. Ik kan het niet maken om in het open baar te zeggen, die of die moet er in. Daar heb ik intern mijn mening al over gegeven. Let maar op, als straks iedereen fit is, staat het elftal er Een aankoop, die toch wel erg snel geslachtofferd is bij PSV heet Michel Boerebach. De van Roda JC overgenomen speler zou Ronald Koeman op moeten volgen, maar zakte te gen Willem II door het ijs. Volgens Gerets heeft Boere bach het aan zichzelf te dan ken, dat hij momenteel geen eerste keus is. „Hij is gekocht om op de li bero-plaats te spelen. Hij maakt het echter niet waar. Ik geloof wel in zijn kwalitei ten, want hij kan het voetbal len niet verleerd zijn. Boere bach heeft meer problemen met de overgang naar een topploeg, dan ik had ver wacht. PSV heeft een erg brede selectie. Daar dwing je je plaats in het basiselftal op de training af. Dat heeft Mi chel eigenlijk nog nooit ge daan". Het is aan de trainers Dor- jee en Hiddink om de lands kampioen weer naar behoren op de rails te zetten. Gerets wil na zijn actieve carrière ook gaan trainen, maar be nijdt zijn bazen op dit mo ment niet. „Onze selectie, het elftal dat er in de wedstrijden staat, is moeilijk te coachen. Het zit wat tegen en daardoor ontstaat er veel irritatie, ook bij mij. Het gescheld is niet op persoontjes gericht, maar komt voort uit frustratie. Iedereen wil beter gaan spe len, bewijzen hoe het beter kan, maar daardoor verlies je de eenheid. Als het team beter draait, kun je individueel meer kritiek verdragen. Je beschouwt dat dan veel snel ler als opbouwend. Nu ligt dat anders. Er ontstaan eerder fricties". Eric Gerets: morgen pi kante duels met Brian Roy van Ajax. „Iedereen doet gewoon ver schrikkelijk zijn best. Je kunt alleen zeggen dat niet ieder een in de wedstrijd zijn taak voor honderd procent goed uitvoert, maar op de inzet is weinig aan te merken. Daarom is het voor de trai ners ook zo moeilijk om harde kritiek te uiten. Niemand gooit er immers met zijn pet naar, aan de goede wil ont breekt het niet". Gerets leunt achterover op zijn stoel en beziet een deel van collega's in het trainings centrum van PSV. Hij kent zijn taak binnen de groep. De Belgische international weet dat het er nu op aan komt de twijfelende spelers (Vanen burg, Koot, Kielt) te stimule ren. „Dat doe ik ook graag, vooral bij jongere spelers, die er blijk van geven dat ze je hulp op prijs stellen. Een jon gen als Linskens steun ik al tijd, die kan op me rekenen, want hij geeft steeds het beste van wat hij heeft, zowel in de trainingspartijen als in de echter wedstrijden. Jongens, die dat niet doen, die laat ik keihard vallen. Je hebt er bij die meteen verwaand en ver wend rondlopen. Die hebben een slechte mentaliteit. Ik trek me niets van ze aan. Zo'n opvoeding heb ik vroeger bij Standard Luik ook gehad. Ik was de enige teenager in een groep van routiniers. Ze sleepten me door de eerste fase van mijn loopbaan. Maar ik kon al een hoop aan, ik was zo gek, zo maf van voetbal. Aan geld dacht ik nooit, ik wilde een goede voetballer worden. Standard is in het be gin een goede leerschool ge weest". Dë rechtsback mag dan in een elftal staan, dat niet behoor lijk draait. Hijzelf voelt zich in zijn element. „Ik ben in vorm. Normaal gesproken zou ik afhaken na dit seizoen. Mijn contract loopt af. Je weet natuurlijk nooit wat er in zeven maan den gebeurt, maar zoals het er nu voor staat, blijf ik door voetballen. Woensdag tegen Portugal speelde ik een van mijn beste wedstrijden in de laatste jaren. Het ging zo lek ker, op zo'n moment denk ik: ik ga door. Ik mag dan wel wat ouder worden, maar ik verzorg me goed. Verstandig eten, niet te veel vet, af en toe een pilsje, soms een pilsje te veel, maar zo lang je niet drie keer per week dronken bent, gaat het wel hè. Ik heb ge woon een goed gestel, van blessures heb ik zelden last". Morgenmiddag mag de oude Gerets bewijzen hoe ge weldig zijn vorm is. De duels met Bryan Roy, zestien jaar jonger, zullen niets verbloe men. „Dat worden pikante duels. Hij is een groot talent, zowel hij als ik wil een goede prestatie neerzetten. Tegen hem speel ik nooit slecht, maar hij tegen mij ook niet. Ik vind die Roy zo'n goede spe lerAls je hem niet kort genoeg dekt en hij komt op je toe, dan ben je verloren en ben je haast genoodzaakt om een fout op hem te maken. Hij moet alleen constant worden in zijn prestatties. Maar het blijft overeind, dat hij het grootste talent van Nederland is". „Maar laat hem in andere wedstrijden bewijzen hoe goed hij is. Ik doe er alles aan om Roy mergen uit de wed strijd te spelen. Ik speel altijd fel, dus morgen ook. Daarom denken veel mensen, dat ik veel overtredingen maak. Dat is niet zo. Ik heb in mijn hele leven al meer geïncasseerd dan ik heb uitgedeeld". blijven". „Ferencvaros deed niet moei lijk toen Ajax kwam. Ze heb ben mijn belang bekeken, het belang van het nationale team en de gevolgen voor de club. Natuurlijk heeft geld een door slaggevende rol in het geheel gespeeld. Maar het is ook een beleidslijn van de bond gewor den dat de topspelers makke lijk naar het buitenland kun nen. Daar is de competitie beter en dat komt het nationale team ten goede". „Ze kijken in Hongarije met andere ogen naar de Pal Fi scher van Ajax dan de Pal Fi scher van Ferencvaros. Ik heb in vijf wedstrijden vier keer gescoord voor Ajax, ik ben op eens een vaste international. Noordierland was mijn vijfde interland. Zelf voel ik ook meer zelfvertrouwen. De trainers van de nationale ploeg vonden dat ik conditioneel zo sterk ge worden was. Ik ben in Amster dam zeker vijf kilo afgevallen, misschien meer". „Ja, de keiharde kritiek van de pers in het begin is me voorge lezen door Laszlo Jambor. Wat de pers constateerde 'was juist. Ik was dik, traag en erg slecht in vorm. Ik heb er geen moeite mee in de spiegel te kijken. Ik nam me voor zo snel mogelijk in conditie te komen. En ik moet zeggen dat het begint te lopen". „Nee, ik ben niet onder de in druk geweest van die kritiek. Wie in eigen land getransfe reerd wordt, heeft het al moei lijk. Wennen aan de nieuwe omstandigheden, een andere stijl. Dat is zeker aan de orde als je naar het buitenland gaat. Koeman wordt in Barcelona ook onder de kritiek bedolven. Bovéhdien wist ik waaraan het lag. Ik had een geweldige con ditie-achterstand. Aan mij om het weg te werken". „Wat ik erg gewaardeerd heb is de houding van Leo Beenhak ker. Hij heeft me in de media altijd gesteund en dat heeft me zelfvertrouwen gegeven. Dat heeft veel voor me betekend. Ik begrijp er geen woord van wanneer Beenhakker spreekt, Pal Fischer: eer Ajax dat is de Europese top, een grote FOTO ARCHIEF DE STEM maar uit zijn toon en gebaren heb ik altijd warmte en ver trouwen geproefd. Ik sta bij hem in het krijt, maar ik zal Leo Beenhakker het vertrou wen hoe dan ook terugbetalen". „De spelers hebben me pok altijd willen helpen. Ze vragen steeds of ze wat voor me kun nen doen. Ze lachen wel om me, maar ik proef er nooit leedver maak uit. Wel plezier. Daarom heb ik het erg naar mijn zin, ondanks de taalbarrière". „Tegen MW leidde de com municatie-stoornis tot proble men met Kohn. Hij dacht dat ik hem in de maling nam toen ik een gebaar maakte en wisselde me. Maar ik begreep iets niet. De volgende dag is met de tolk er bij alles uitgepraat. De voet baltaal is internationaal en re delijk te volgen. Voor de wed strijdbespreking zit ik alleen met Beenhakker voor het bord. Dan legt hij uit wat hij wil. Nee, daar is de tolk niet bij. We komen er altijd uit. 'Hij bal- jij diep', in die geest". „Wat ook van grote invloed is geweest op mijn tegenvallende prestatie, is de eenzaamheid. Kun je je voorstellen wat het betekent dat je kindje ter we reld, je eerste, komt en dat jij duizend kilometer verderop zit? Je wilt het kind aanraken, ervan genieten, maar dat kan niet. Zij zijn daar, jij hier in het isolement van je hotelkamertje. Alleen. Dat is gruwelijk, niet te beschrijven haast". „Volgende week komen mijn vrouw en kind hier, trekken we in de flat. Ik kan het moment nauwelijks afwachten. Ik zal rustiger worden. Als je in het buitenland zit, betekent dat dat je in een spanningsveld leeft. Alles is nieuw, vreemd, je ver staat de mensen niet. In die sfeer moet je je eigen plekje hebben, een eigen nest, de ver trouwde omgeving. Dat heeft eigenlijk iedereen nodig". „Wat dat betreft is het voor Joszef Kiprich bij Feyenoord makkelijker. Toni Roth (een Hongaarse ploeggenoot bij Feyenoord, red) woont al jaren in Nederland, die kan hem wegwijs maken. Toch zou ik voor geen goud willen ruilen met Kiprich. In je" eerste wed strijd door je eigen supporters met stenen bekogeld te wor den... Ik spreek hem wel eens via de telefoon. Hij wist niet wat hem overkwam". „Ik heb het idee dat ik weke lijks vooruit ga. Ik leer elke dag bij en daar ben ik ook voor ge komen. De ommekeer was de wedstrijd tegen Vitesse. Het grote verschil met Hongarije is dat de competitie veel sterker is. Er wordt veel meer van je geëist als speler. Je moet een betere conditie hebben, het spel is sneller en er wordt veel beter getraind. De verdedigers zijn hier ook aanmerkelijk harder. De hardste vond ik die stopper van Vitesse (Bos, red), steeds een tik op de achillespezen. Bah". „De wedstrijden tegen PSV en Austria Wien worden een test voor mij, mijn visite kaartje. Daarin zal blijken hoe waardevol ik voor Ajax ben. Ik ken PSV een beetje van de tele visie. In Hongarije kon ik via Skychannel het Nederlandse voetbal volgen. Ik heb er geen angst voor, al had ik ze liever eerst thuis gehad". „Austria Wien ken ik natuur lijk beter dan PSV. Hongarije en Oostenrijk hebben iets met elkaar, bovendien volgt iedere Hongaar Austria, want Tibor Nyilasi speelde er jaren. Austria niet meer zo sterk als in zijn jaren. Het is een wissel vallige ploeg, waarvoor je moet uitkijken, maar die voor Ajax geen problemen mag opleve ren. Ik denk dat er zeker dui zend Hongaren in het Prater- stadion zullen zitten om Ajax aan te moedigen. De aanhan gers van Ferencvaros zullen naar Wenen gaan om Pél Fi scher te zien. Dat had ik een jaar geleden niet kunnen dro men".

de Stem | 1989 | | pagina 9